wUt 11 Ivml 'Waai gaan m fieenl Met <U3(1$langtvteemdetanden en zeeën Stadsnieuws Moeders wensch! i- twhhdhblad nationaal CRISI8 ('OMITK rijkswerf, den helder. ned. chr. vrouwenbond. eenheid is kracht. Weekblad „de stad amstebdam". I IELDERSCÏUt COURANT VAN tRDAG 28 FEBRUARI 1935. Visscherij. Helpt u die mee vervullen? Uit het politierapport. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Kantongerecht Den Helder. Licht op voor alle voertuigen. i 4 Donderdag 28 f"ebr' 18.05 uur. Vrijdag 1 Maart 18.07 uur. S5-JARIQ JUBILEUM. Morgen, 1 Maart, hoopt de heer P. J. Kries, Smidstraat 6 alhier, den dag te herdenken, dat !uJ vóór 25 jaar werd aangesteld ars fitter by je Water- en Llchtbedryven. 1 i Afd. Oen Helder. Sedert onze laatste verantwoording ontvin gen wij in vrlendeiyken dank van: pers. Werf f 44.65, 17,85, 44,55, van een weduwe te Huisduinen 1.dames Hebbink, gecollec teerd op het Casino Bal-Masqué 6.25, Ijsfa briek Het Noorden 100.—, collecte op de 4e abonnementsvoorstelling in Casino 101,25. Tevens wordt medegedeeld, dat vanat heden de postrekening van ons comité uitsluitend is No 168500. Uitslag der openbare aanbesteding, gehou den op Dinsdag j.1. voor het uitvoeren van baggerwerken in de voorhaven van de Zeedok- sluis. In het natte dok en de marine binnen haven, behoorende tot de Rijkswerf te Wil lemsoord. A. Kraayeveld Pz., Zwynd recht 3.790. Meurs Co.'s Baggerbedrijf, N.V., Schoorl 4.975,—Pranger Roele, Edam 5 600, L. Bakker. Hilversum 5.610,L C. Kooy- man. Harlingen 5 610.Gebr. Dikkerboom Sybrandy, Oudehaske 5.780,—; N.V. „Leeghwater", Hilversum 5.800.N.V. Bag germaatschappy Bos Kalis. Sliedrecht 6.500.—. EEN MOOI GEBAAR. Van den heer D. Nannings, penningmeester van de Vereeniging van groentenhandelaren „Ons Belang", mocht de Vereeniging „Zonne straal" ontvangen, een bedrag van 7.40, hetgeen bijeengebracht was op een door bovengenoemde vereeniging gehouden beslo ten vergadering. Dit bedrag werd ingeza meld naar aanleiding van een lied gewijd aan de T.B.C.-bestrijding, hetgeen door mevrouw Visser op zeer gevoelvolle wijze werd gezon gen. Het spreekt vanzelf, dat de Vereeniging „Zonnestraal" namens de T.B.C.-patiënten aller gezindten in Nederland gaarne dit be drag heeft aanvaard. Het voorbeeld van de groentenhandelaren verdient zeer zeker na volging. In aansluiting op onze advertentie van Dinsdag j.1. aangaande de lezing van Ds. J. Bniellk op hedenavond, zij nog vermeld dat de toegangsprijs voor niet-leden 25 cent be draagt.'* Ml I til. j TENTOONSTELLING OOMENIUSSCHOOL. Onder de bjj de opening der tentoonstelling aanwezinge autoriteiten behoort alsnog te worden vermeld ds. F, W. J. van der Poel, Ned. Hen-. Predikant. Uitslag van de verloting ten bate van de Federatie van Christelijke Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes, welke loten hier ter plaatse door de Driehoekmeisjes verkocht zijn. Op ,de- volgende nummers zijn prijzen ge vallen 35780, 35801. 35966. 35987. 36019, 36080, 36267. 36288 36304. 36335, 36351, 36437, 36466. 36596. 36640. 36664, 36673, 36703, 36798. 36829, 36907, 36923. 36935. 36946, 36956. 36985. 45930, 45950, 45961, 46003, 46015. 46035. 46069, 46154, 46175, 46179, 46242. 46328. Prijswinnaars worden verzocht het betref fende lot aan den achterkant van naam en adres voorzien vóór 10 Maart ln te leveren bij hiej. C. Graaff. Spoorstraat 50. Na 20 Maart en vóór 1 April kAn men de prijzen afhalen, uitsluitend op werkdagen aan ditzelfde adres. LEZINGEN MARANATHA COMIT De serie lezingen, welke dezen winter door het Maranatha-comlté wordt georganiseerd zal de Volgende week Dinsdagavond worden voortgezet met een openbare bijeenkomst in het Evahgelisatiegebouw in de Palmstraat. Ditmaal hoopt te spreken de Bussumsche Predikant Ds. C. J. Hoekendijk, die door zijn ■preekbeurten op conferenties en voor de radio voor velen geen onbekende meer is. Een half uur voor den aanvang van deze •amenkomst wordt een zangdienst gehouden. 1,1 dezen dienst worden oude en nieuwe lie deren gezamenlijk gezongen. Vele minnaars Van het christelijk lied zullen zeker ook dit gedeelte van den avond willen bijwonen. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de advertentie in de Heldersche Courant van Zaterdag. De wandelaars in de Koningstraat hebben 2'eh kunnen overtuigen, dat het weekblad "De Stad Amsterdam" wederom regelmatig ®P onzen muur wordt aangeplakt zooals tot dusverre, met een korte onderbreking, ge- wiedde. Uit de advertentie in het nummer heden blijkt dan ook, dat van opheffing ari dit weekblad geen sprake is; integendeel, el verschijnt thans in vernieuwden en uitge ven vorm. ARBEIDEK8VEREENIGING VOOR LIJKVERBRANDING. Dit de advertentie in dit blad blijkt, dat ."dagmorgen in de Witte Bioscoop als cul- zal worden vertoond een voor de film V6r voor "jkverbarnding samengestelde p "elke ten doel heeft de crematie te pro- ugferen. in dit filmwerk, dat door bladen als "■J D'legraaf", „Utrechtsch Nieuwsblad". iiitJnlW Rotterd. Courant", „Vaderland", m gunstig is beoordeeld, werken o.a. Ven7e looneelspelers Marie van Westerho- U' haar 70en verjaardag binnenkort her- te"wecheairirn 7nnelo< Hel" H™. Johan zal het anderen. F.en aanvullende film zal het programma voltooien. Geen toegang voor personen beneden 18 jaar. HARMONIEKAPEL „WINNUBST", Tweede vrinter-eoncert. He' tweede concert, dat „Winnubst" aan zijn leden en donateurs aanbood, werd Dins dagavond in Casino gegeven en genoot gl e beiangsteUing. Zooais de voorzftter. deTer 35 k mededeelde' zal 15 Juni het Scht v, fan Van kapCl WOrden he'- heeï Mn'a- v." er hedenavond, zoo zeide de heer Mahieu, hier in de zaal. die nog onder de oude getrouwe leden behooren. welke al h Jaren de vereen'ging gediend hebben; hun kinderen en kindskinderen zitten mis schien thans al weer als werkend lid hier op het podium. Dat is altijd het doel geweest van onze vereeniging: naast muziek maken (dat natuurlijk in de eerste plaats) tevens saamhoorigheid aankweeken. de jongelui van de straat houden, ze een liefhebberij geven En altyd kregen we daarby steun van onze donateurs, waarvoor wij hen natuuriyk dank baar zijn. Thans is, zoo ging de heer Mahieu verder, een commissie aan het werk voor een fondsje ten behoeve van nieuwe instrumenten. Hiervoor is, behoudens goedkeuring van het gemeentebestuur, een loterij op touw gezet met fraaien hoofdprijs. Tenslotte deelde de heer Mahieu mede, dat „Winnubst" plan heeft dezen zomer deel te nemen aan het concours, door de Vereeniging „Lourens Janszoon Cos- tei te Heemstede te geven, waarvoor thans ijverig gestudeerd wordt. Het muzikale programma werd vóór de pauze afgewerkt; het bestond uit een vijftal nummers, waarvan niet minder dan drie hun eerste uitvoering genoten. Dit waren de ouverture zu Rosamunde van Schubert, de fantasie „Die Perlenfischer" van Bizet, en een l-aust-fantasie. Ofschoon wel merkbaar was, dat het hier eerste uitvoeringen betrof, viel er veel te prijzen in de weergave. In de inlei ding by Schuberts ouverture was het koper nog wel eens te luidruchtig, maar met name in het leitmotief klonk het hout zeer be schaafd en muzikaal. Ook in Bizet was nog niet alles af. Intusschen mag het uitermate worden ge waardeerd, dat men met niet minder dan drie nieuwe nummers weet uit te komen; als er iets bewjjst, dat de ,.Winnubst"-leden niet stil zitten, is het wel dit, want het is voorwaar geen kleinigheid! Daar moet voor gestudeerd zijn eer het zoover is! Behalve deze nieuwe kregen we dan nog den marsch Regimentskinder van Fucik en op verzoek, de wals „Geschichten aus dem Wie ner Wald" van Strauss. Natuuriyk ontbrak het gebruikeiyke toegiftje niet, dat van de musici werd afgebedeld en gul gegeven, en ook ontbrak op deze uitvoering niet de con versatie tusschen de muziek. Dat hoort er by. Na de pauze werd door het R.K. Gemengd Tooneelgezelschap „Excelsior" opgevoerd de klucht „Een man voor Anneke!" „ZESTIEN JAAR". Gezelschap Verkade. Hedenavond heeft in de Stadsschouwburg te Amsterdam een feest voorstelling plaats ter gelegenheid van het 60-jarig tooneeljubileum van de bekende actrice Marie van Wester hoven. Zy viert dit, met het prachtvolle too- neelspel „Zestien Jaar", welk stuk in het Rika Hopper Theater door ditzelfde gezelschap onder artistieke leiding en met persoonlijke medewerking van Eduard Verkade, weken achtereen met buitengewoon succes werd op gevoerd. De Directie van Casino deelt ons mede, dat in den loop van dit seizoen, ook hier in Den Helder een voorstelling zal plaats hebben van dit zoo prachtvol gespeelde „Zestien Jaar". Volgens bericht in de N. R. Ct. is er een gunstige wending gekomen in de handelsover eenkomsten tusschen Nederland en België, Eerder verluidde het, dat de onderhandelin gen moeilijkheden ondervonden, zoodat men zeer pessimistisch werd gestemd. Na dit opti mistische geluid stygt de verwachting, dat wederzydsche voordeelen daarvan zijn te ver wachten. Wy hopen, dat ook de visscherij daarvan het profjjt zal moger ervaren. Een ander geluid wordt weer gehoord om trent de bedrtgen, die voor de clearing-verre- kening met Duitschland beschikbaar zyn en die geen opgewekt beeld toonen. Het maandbedrag van den invoer naar Duitschland ls zoo ongeveer teruggeloopen tot 12 millioen. Nu is het ons niet bekend welk bedrag voor rekening komt van de visscherij. maar dat kan. gezien de vroeger gemelde gegevens; al niet hoog zyn. We kunr en aleen maar hopen, dat er voor de voorjaarcharing een afzonderlijke regeling zal worde- getroffen, maar in hoeverre de conferentie van belanghebbenden uit het Wad den gebied met den Minister resultaat heeft opgeleverd, weten we niet. De N. R. Ct. had een algemeent beschouwing over het IJssel-meer en daaromtrent, waarin bovengenoemde conferentie ook wordt aange haald en waar .ver reeds in andere bladen was gewag gemaakt. Maar bovendien vinden we daarin nog eens onderstreep1 de constateering van het feit, iat de haring in het zich stabiliseerende Wad denzeegebied, plaatsen heeft gevonden, ge» schikt om tot voortplanting te geraken. Met groote ingenomenheid wordt daarvan in dat artikel gewag gemaakt en het zal zeer zeker ieder in den omtrek der Waddenzee interes- SGCrCIl. Komen er toch betere afzetmogelijkheden voor de haring, dan zal daarvan het financieel resultaat van beduidend belang voor dit gebied zyn. Eveneens in de N. R. Ct. vinden we een me- dedeeling, die in de toekomst waarschijnlijk voor ons vischbedrijf van belang is. Het is over de geweldige toename in Enge'and van de blik- verpakkings-industrie. Steeds meer legt men zich daar toe op de con ïerveering van allerlei voedingsproducten, waarvoor de blikken wor den gebezigd. Ook de conserveering van viscn in blik gaat een steeds grootere plaats inne- Het artikel schijnt er by het publiek al meer in te gaan en het laat zich aanzien, dat men hier te lande zich meer op deze conservee ring zal gaan toeleggen. We zullen trachten wat meerdere gegevens daarover te verkrijgen en te zijner tijd nadere mededeelingen doen, De vorige week, in den stormnacht van Woensdag op Donderdag, is op de Achter- Binnenhaven een van de woonschuitjes, die daar ligplaats hebben, gezonken. Het achter schip ligt geheel onder water, de roef gluurt nog met een paar blinde oogen over het wa tervlak. Er staat met zwarte letters op „Moeders wensch"; Het scheepje was zeer oud, wel honderd jaar, verzekerde ons een bewoner van de 1 Achter-Binnenhaven. Het is de moeite en kos ten van het lichten niet meer waard. De be woner, Simon Hoogland, die op het laatste nippertje door zyn hond werd gered, was daardoor zonder onderdak gekomen. De man, een stakker die niet meer tot werken in staat is, heeft een tijdelijk tehuis gevonden by een zuster, die zelf nauwelijks in staat is in haar onderhoud te voorzien. Deze heeft hem echter liefderijk opgenomen, doch waar de man aan wal niet huizen kan, hy heeft zyn leven lang als schippersknecht gevaren en ook zijn dok ter acht het wenschelyk dat hy aan boord verbljjft, liefst in wisselende omgeving, is naar een woonschuit voor hem uitgezien. Aan wal zou Hoogland spoedig wegkwijnen, zooals voor een longpatiënt de boschlucht noodig is, is voor dezen man het leven aan boord noodig. Door bemiddeling van de politie is het oog gevallen op een oud marinevaartuig, dat nog in betrekkelijk goeden staat verkeert en dat gekocht kan worden, nadat de noodige veran deringen voor bewoonbaarmaklng aangebracht zyn, voor 175. Hoogland heeft echter geen cent; jarenlang is hy reeds zonder werk, ter- wjjl hy door het vlechten van scheepjes van touw een weinig verdient, dat aangevuld wordt met een paar gulden van Maatschappe lijk Hulpbetoon. Zoo scharrelt de man door het leven heen, dat hem nooit veel vreugde bracht. „Als ik weer een scheepje krijg, meneer," zoo zei hy, „dan zou ik er graag den naam van me moeder op hebben, Elisabeth. Drie en dertig jaar geleden is ze overleden en ik heb veel van haar gehouden. Ik had het scheepje, dat nu gezonken is. ook haar naam willen ge ven, maar den man, waarvan ik het kreeg, •wilde, dat er „Moeders wensch" op kwam te staan." „Nu dat mag, hoor. Hoogland", verzekerden we den man, die daarmee kinderlijk blij was. Waarde lezer en lezeres, u begrijpt zeker al de bedoeling van ons stukje? Wy wilden uw hulp inroepen om dezen eenzame weer aan een woning te helpen op het water. Wanneer van de 35000 inwoners, die onze stad telt, er 700 een bedrag van een kwartje beschikbaar stellen, hebben we ons doel bereikt. Met 1750 dubbeltjes is Hoogland ook geholpen, dus ook dit bedrag is welkom. Wy zullen gaarne op ons kantoor de bijdragen voor dit goede doel ontvangen en daarvan verantwoording doen in onze krant. We weten dat het geld goed be steed zal zyn. Kom. draag uw steentje by voor de woning van dezen arme. Het zal „moeders Wensch" geweest zijn dat haar jongen een dak boven zijn hoofd heeft. Laat uw kinderen een dub beltje uit hun spaarpot offeren voor dezen man, die zoo weinig liefde in zyn leven ge kend heeft. Mogen we uw naam Zaterdag onder de In gekomen giften vermelden? Breng dan uw gave vanmiddag of morgen even op ons kan toor. U oogst daan-oor den dank van een arm verlaten medemensch. De wolhandkrab komt in al grooter belang stelling te staan. Te Zoutkamp zal aan een man der wetenschap gelegenheid worden gege ven onderzoekingen op breeden grondslag te verrichten. Een lezing, over de wolhandkrab voor be langstellenden wordt te Zoutkamp in het voor uitzicht gesteld. Eindelijk is er het ministerleele woord, dat er mischien maatregelen zullen worden geno men om het mogelijk te maken, dat er wat van den flinken ansjovisvoorraad van 1930 zal worden geruimd. Zoowel in het belang van den vischhandel als in dat der visschery konden we een der- gelijken maatregel slechts toejuichen. We wezen daarop reeds, dat iets dergelijks de eenige kans biedt om, by eventueele ansjo visvangst dit jaar, eenige behoorlijke prijsstel- ling te verwachten. Tenzij dt geheele wereldconstellatie veran dert, behoeft men nog geen groote verwach ting daarvan te koesteren. De grootste afne mer van ansjovis was altyd Duitschland en dit luxe-vischje zal, ook by herstel wel wat ach teraan komen om weer op velerlei tafel te ver schijnen. Maar elke poging tot ruiming van den voorraad geeft een klein lichtpuntje. En het kleinste lichtpuntje wordt tegenwoordig met, vreugde begroet. Oiigewensclit bezoek. Door een bewoner van de Vijzelstraat werd' aangifte gedaan dat den vorigen avond onbe voegden zich toegang hebben verschaft tot de op zyn erf staande schuur. Er wordt niets vermist. Een onderzoek wordt ingesteld, Dronkenschap. Dinsdagavond werd een persoon, die in ken- lijken staat van dronkenschap verkeerde, aan het Hoofdbureau van Politie ter ontnuchte ring in bewaring gesteld. Doorloopcn. Door de politie wordt proces-verbaal op gemaakt tegen aantal personen terzake van het onnoodig staan in een portiek var een perceel aan de Spoorstraat. Verloren. Bij de politie werd als verloren aangege ven een gele varkensleeren handschoen. Op het terugbekomen waarvan door den eigenaar bijzondere prys wordt gesteld. Openbare ledenvergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holands Noor derkwartier op Woensdag 6 Maart 1935, des namiddags ten 2.15 ure in het stadhuis te Alkmaar. Agt-nda 1.' Opening'. 2.x Notulen vergadering d.d. 2 Jan. 1935. 3. Ingekomen stukken. Hiervan noemen wy: Antwoord van de Nederl. Spoorwegen, waarin wordt medegedeeld, dat het in de be doeling, ligt van het ATO-bedrijf om het tarief voor den rit over den afsluitdijk te verlagen. Wetsontwerp betreffende het uitverkoopen en. het opruimen in het winkelbedrijf. (Het Bureau stelt voor hiervoor een com missie aan te wijzen bestaande uit de heeren: Mr. M. Moens, voorzitter; leden: de heer G. Gijondsma, B. Kuyper, Chr. H. Th. Schmalz enj M. A. Grunwald. Voor zaken Texel betref fende zou het Bureau den heer H. Leber als toegevoegd lid willen aanwyzen.) jl. Uitgegane stukken, waarvan wij noemen: |Sciirijven van het Dept. van Economische Zaken inzake de moeilykheden, waarin de an- sjovishandel in Nederland zich bevindt. Adres aan den Minister van Waterstaat strekkende een rijwielpad te verkrijgen in den Rijksweg loopende langs het Groot Noordhol- lapdsch kanaal tusschen Alkmaar en Den Hel de»-. (Dito, strekkende betere veiligheidsmaatre- gejlen te verkrijgen by de op-, resp, afritten, vajn de ponten over het Noordzeekanaal te Velsen en Hembrug. b. Het handeldrijven door boerenbonden, welke; met voorbijgaan van den tusschenhan- del, hun leden landbouwmachines en andere benoodigdheden plegen aan te bieden. 6- Nagekomen stukken. 17. Rondvraag. |B. Sluiting. 1 I ,i Zitting van Dinsdag 26 Februari. A8'n de openbare zitting ging ook '.hans weder en deze geldt, naar de Kantonrech ter ons mededeelde, ook voor het vervolg de kinderzitting, waarbij, zooals men weet, de deuren worden gesloten, vooraf. Voortaan behoeven dus de ouders niet meer tot het einde te wachten, maar wordt direct te 1 uur begonnen met de minderjarigen. Een half uurtje later ongeveer kon met de openbare zitting worden begonnen. Als eerste gevallen kregen we de van vorige zitting uit gestelde zaken, en wel: M. M. te Wieringen, dip te Anna Paulowna een aanrijding had ge had op zyn motorfiets met A. C. S., die te voiet aldaar liep. Hy heeft op zich genomen de geleden schade te vergoeden (een dokters rekening). maar dit tot nog toe niet kunnen doen. omdat de rekening nog niet ingezonden was. Rekening houdend met de omstandighe den eischt de kantonrechter 10 of 3 dagen, ea tévens wordt de civiele eisch toegewezen. (Verdachte R. heeft verstek laten gaan. Hy li Je ff met 'n onverlichten auto onder een lan- tahm gestaan. Uit het verhaal van den ge tuige blijkt evenwel, dat verlichting niet noo- d-; was. Deze bepaling gold evenwel niet voor 'èit tydstip. zoodat de niet verschenen ver- dathte toch veroordeeld wordt tot 5 subs. 2 dagen. 1 Maar nu staat de getuige, J. J. B„ zelf terecht. Hij'heeft op Oudejaarsnacht get. S. 'aangereden. Het betreft hier een kwestie van al dan niet voorrang verlenen; verdachte zegt, dat het verhaal van den getuige gelogen is. De ambtenaar is over verd. houding niet erg tevreden; hy meent ook dat hy dien avond niet heelemaal nuchter was. Vonnis 40 of 11) dagen. Een aangehouden zaak is eveneens die van den Texelaar L., die zonder acte zou hebben gejaagd. Gehoord wordt thans de jachtopzie ner C. H„ die het verbaal heeft opgemaakt. Het blykt een ingewikelde geschiedenis te zyn, waarbij de landpacht is overgedaan aan de zoons van den ouden boer. Toen hebben de zoons den thans terechtstaanden verdachte vergunning om te jagen gegeven, hetgeen blijkbaar niet mocht, want wèl de pacht, maar niet de jacht gaat over. De beide gebroeders zullen nu nader worden gehoord; de zaak woirdt in verband hiermee nogmaals ver- dakgd. H. G. B., ook nog een delinquent van den Vorigen keer, is evenmin verschenen. Hy heeft fee^n reflector op zyn bespanning gehad, er- kcjide by de verbaliseering bestuurder te zyn '(ei) dus strafbaar), en ontkende.dit later. Hy kr|jgt nu 4 of 2 dagen. i Een dure midag. Een van de sokken gereden voetganger. D. D. v. E. heeft in de Keizerstraat een kinderwagen aan- en wat erger is, omgereden. Hiervoor zyn twee getuigen. Gr. H„ blykbaar de moeder van den onfortuinlyken zuigeling, eniC. H. v. d. B„ die wel de vader zal zyn geweest. De kinderwagen reed aan den rech- teiikant der straat; doordat by den photo- griaf de Boer het „hardstikke vol" stond, mejest de zuigeling van het trottoir af op de gróote straat en daar heeft het noodlot het wi|rm beslopen. De zondaar krygt f 25 boete of 10 dagen, hetgeen veel meer is dan de ambtenaar eischte. Hy krijgt even later nog- mdals 25 subs. 2 dagen omdat hy in de Spporstraat zonder licht heeft gereden. Het geen dus, alles tezamen, een duur middagje is VO^r v. E. J. A, T. is een verdachte, die niet ver schenen is, en die met zijn wagen P. B. van jiesokken heeft gereden. Deze P. B. stond op Jielj fietspad het gebeurde in de buurt van de vlotbrug de Kooy en schrok zich een aaö, toen plotseling J. A. T; uit de duisternis vak het niet kwam opdagen. Hy kwam door deije manipulatie aan den onderkant van den be^m terecht, net nog niet in 't water. J. A. X. merkte er niets van en reed doodgewoon door. Nu heeft B. een doktersrekening over gelegd, maar die is boven de 50 alles |eaamcn, en de kantonrechter kan slechts toe- wijpen tot beneden de 50. Dan trekt B. de Voedering liever in en zal hij die op andere wyge zien te krygen. Gehoord wordt in deze zasik nog de brugwachter P. S., die vertelt ho<j een en ander zich toegedragenen heeft. J. |A. T. wordt veroordeeld tot 40 subs. 10 dagen. J. A. C. B. heeft op defi Parallelweg gere- detj toen die was afgesloten voor reparaties. patroon hy is chauffeur heeft pro cesverbaal laten opmaken tegen een anderen c'nquffeur, die zoo'n beetje de oorzaak was Van het geval, dat tamelyk ingewikkeld en voqr u en mij tamelijk onbelangrijk tevens was. B. moet 5 dokken of 2 dagen zitten. P. B. heeft, zoo vermeldt het nuchtbre pro cesverbaal, op den Langevilet en in de Lange- straat zonder rybewys gereden. Maar de wer- keiykheid is hier veel romantischer en tus- chcn Langevliet en Langestraat liggen onge telde kilometers. Want P. B. had aan den Langevliet een wagen zand geladen en toen die vol was, is hy er niee naar Den Helder gereden. Maar v. A., die vanmiddag hier als getuige verschenen was, en die de leverancier was van het zand, had zich een ongeluk ge zocht naar den vrachtauto met zand. En daar hy aan B. geen permissie gegeven had en deze ook geen rybewijs kon toonen, hoorde B. zich veroordeelen tot 25 of 10 dagen. B. be greep het niet, want het was zijn zand. Het geen wel een dure wagen met zand is, intus schen. De Indisch ambtenaar F. H. E., wonende te Leiden, heeft, onbekend zijnde met de Hel dersche politie-voorschriften, te hard gereden en by die gelegenheid S. L. niet gezien en omvergereden. S. L. heeft een vordering in gediend van 60, de verzekering-maatschap pij echter bood 40 aan. E. wordt thans ver oordeeld tot 20 subs. 10 dagen. A. F. heeft op den afsluitdyk G. C. S., die met zijn wagen aan den rechterkant stond, aangereden. Hij heeft schadevergoeding aan geboden, waarmede de patiënt geen genoegen nam, zoodat dit nog wel verder zal worden uitgepuzzeld. Van den kantonrechter krijgt A. F. nu 30 of 10 dagen. C. V. te Wieringen had voorraden bruine en basterd suiker ongedekt in zijn huis. Deze zaak is niet geheel in den haak; de hierbe- doelde suiker namelyk was niet besteld, maar wel met andere partyen meegekomen. „Dan had je ze niet moeten accepteeren," zegt de kantonrechter, maar de verdachte zet uiteen, dat er dan weer noodeloos vracht op was ge komen. De zaak is verdaagd tot 26 Maart, dan zal de commies worden gehoord en hem gevraagd worden waarop het verbaal be rustte. Twee hengels en een revolver. De niet- verschenen keurmeester. P. v. E. had horribile dictu een revol ver en patronen in huis gehad. Het kost hem 10.of 3 dagen. Daarentegen had J. A. B. met twee hengels éen onnoozel vischje willen verschalken in het Balgzandkanaal. Maar B. zelf zegt, dat hy wèl twee hengels had, maar een ervan was zonder vischtuig. Hierover nu zal 26 Maart de verbalisant worden gehoord. J. Z. heeft met een geweer geloopen zonder in het bezit te zijn van de vereischte jachtacte. De hierboven reeds genoemde jachtopziener C. H. doet een heel verhaal van den gang van zaken. Z. heeft, toen hy in de gaten kreeg, dat de sterke arm zich naar hem had uit gestrekt, een heel oud, verroest geweer op het raadhuis ingeleverd. Maar hy bezit, zoo ver telt de jachtopziener, nog een fraai centraal geweer. Hiertegen komt verdachte op en ontkent een ander geweer te bezitten. Hy wordt tenslotte veroordeeld voor 10.subs. 3 dagen, en moet het geweer uitleveren, subs. óók weer 10.En gaat heftig verontwaar digd af. Nu krygen we de koe zonder vergunning. Dat wil zeggen de slager F. J. B., had tot knart over zeven op den keurmeester gewacht om zyn beestje te slachten en heeft het toen maar zonder permissie gedaan. 26 Maart zal deze zaak nader worden uitgezocht. Het schijnt, dat de boot verlaat was, en daardoor was het kantoor al gesloten. (Wordt vervolgd in het no. van Zaterdag a.8..) ,i feuilleton Pu.g. I Builenlandsch Overzicht 1 BH een ernstige ontploffing in een potloodfabriek te Moskou zjin 24 menschen gedoodf Te Steins heeft een 18-jarige jonge man op zijn vader geschoten i De Australische luchtvaart-organisa tie. Misdadige nonchalance 6 Dc tragische dood i'a« de meisjes du Bois. Bizonderhcden uit de brieven B Verlichting van overwegen. Electri- sche lantaarns met zoeklicht op uf- sluitboomen1 De aardbeving op Kreta eischte 10 menschenlevens8 Behandeling voor den Marineraad van de aanvaring van Br. Ms. „Nau tilus" met het tankschip Bund6 Wjjziging van het zendtjjdenbesluit 8 De daling der inkomens in ons land. In drie jaar met 1210 millioen gulden 1 De torpedojagers Hr.Ms. Van Ghendt en „Kortenaer" worden morgenmid dag 2 uur in onze haven verwacht 8 Een plechtige verklaring over dc vredelievendheid van Abcssinië. Het wil geen oorlog met Italië 8 Omtrek-nieuwst Marktberichten8 Marineberichten8 Sportnieuws 8 Vrijdag 1 Maart. Soirée Dansante, Handclsschoolvcreeniging, Casino, 8 u. Zaterdag 2 Maart. Feestavond Marine-Sanatoriumfonds, Casino, 8 u. Speeltuinvereeniging. afd. Vischmarkt, Musis Sacrum, 8 uur. Zondag 3 Maart. Populaire Soirée, Musis Sacrtim, 8 uur. Maandag 4 Maart. 8oirée R. K. Dansclub Sacrum, 8 uur. ,J)ecentia", Musis Dinsdag 5 Maart. Evangelisatiegebouw, Palmstraat, 8 uur. Ds. C. J. Hoekendijk, win Bussum. I Het verblyf in Pernambuco loopt lang zamerhand ten einde, het gaat veel te vlug. want we weten ons hier best te vermaken. Op een zeer origineele manier, n.1. in een afgehuurde tram zijn er twee tochten naar Olinda gemaakt, het dorpje, waarvan ik U al in myn vorigen brief vertelde en waar zoo veel Hollandsche herinneringen moeten zijn. In sommige opzichten doet het ook wel, wat den bouw der huisjes betreft aan oud-Holland denken, maar de meeste kerken bijvoorbeeld, die men daar ook aan de Hollanders toe schrijft, zyn oud-Portugeesch. Ik heb er ette- lyke bezocht, en maar één met een Holland sche styl kunnen ontdekken. Overigens is het een aardig dorpje, dat door zyn bouw op een paar heuvels wat koeler is dan Recife zelf. Door een van de weinige hier aanwezige Hol landers wordt op een van de volgende avonden een feest georganiseerd in de Duitsche Club, dat tot laat in den nacht heeft geduurd. Er is een oer-gezellige Duitsche bierstemming, en onze menschen, officieren, onderofficieren, korporaals en matrozen, alles danst en zwiert in de rondte op de muziek van lustige Wie ner Wülzer en zwymelende Argentynsche Tango's, terwijl ons boordorkestje, bestaan de uit de trekharmonica en het reeds vroeger beschreven instrument, thans „zoeloefoon" gedoopt, ook groot succes oogst. Het is een ouderwetsche gezellige avond en we hebben daar allemaal weer veel plezier gehad. De omstreken van Recife bieden anders niet zoo erg veel bijzonders en alleen de weg naar het villadorpje Boa Viagem is iets moois, vooral des avonds by volle maan. de glinsterende oceaan aan den eenen kant met hit lange witte strand en aan den anderen kant de kaarsrechte, hooge ryen palmboomen, een onvergetelyk gezicht. Maar een week is kort en het is alweer de 24ste Januari voor we het weten. Uitgeleide gedaan door de vele vrienden en bekenden, die de bemanning daar gemaakt heeft, verlaten we op den middag onze eerste Zuid-Amerikaansche haven, koers op Rio! Buiten komen we nog een paar „jangada's" tegen, kleine, van boomstammen gemaakte zeilvlotjes, waarmee de Noord-Bra zilianen zich mijlen ver den oceaan in wagen. We gaan weer niet den kortsten weg naar Rio, maar maken eerst een uitstapje den oceaan op, om den Professor te kunnen laten „slingeren". Het is zeer afwisselend weer, vrij warm en zoo nu en dan regenbuien met onweer. Verder valt van het verloop van deze week niet veel byzonders te vertellen, of het moest zijn een verhaal over onze kok, die per ongeluk tusschen al zyn uitstekend gelukte brooden eens een enkel keer een broodje fabriceerde, dat maar aan één kant goed ge rezen was. Dit was wat voor de lieve vrind jes, het broodje werd aan een paar eindjes schiemansgaren in het verblyf opgehangen, een paar messen erin gestoken, bij wijze van vleugels en de „stroomlynvliegmachine" was klaar. De kok, die misschien eerst boos had willen worden over deze plagerij (óf hy boos is geworden, durf ik niet te zeggen), had echter even later zyn antwoord klaar in de vorm van het volgende gedicht, een Speen- hoff waardig: Het is een feit, dat deze tyd Aan 8troomlyn is gewyd, De bakker zelfs kreeg inspiraties Tot stroomlijnimitaties, Op onderzeeboot K-Achttien, Is het ontwerp nu te zien, Van vóren hoog, van achteren laag, Glijdt 't makkelijk in de maag. Dit exemplaar was heusch heel mooi, 't Geeft overweging tot octrooi, Want in 't vervolg zal zonder dralen, Een ieder stroomlijnbroodjes halen. Onze kok-bakker-dichter heeft ook Speen hof f op rijm geantwoord, die ons in Dakar een brief met goede wenschen in dichtvorm deed toekomen. Speenhoff's marinehart ver loochent zich toch nooit! U ziet overigens hoe we onzen tyd in zee kortten en de week van Recife tot Rio de Janeiro is om voor we het weten. Den 31sten, des morgens om 8 uur stoomen we de baai van Rio binnen. Wat een teleurstelling voor ons, deze prachtige baai, die werkeiyk eenig op de wereld is, heelemaal in den regen en in de wolken, zoodat van het Mooie, omringende berglandschap niets te onderscheiden valt en dè eenigste, die er uit komt, om ons tenminste nog even de illusie te geven, hoe het had kunnen zyn, is de be roemde Pao de Assucra, oftewel Suikerbrood, een loodrecht uit zee opryzende 400 meter hooge rots, die als een wachter aan den in gang van de baai staat. We laten in de haven het anker vallen, want op de ligplaats voor oorlogsschepen ligt momenteel nog de groote Italiaansche mailboot Augustus, die 's mid dags weer zal vertrekken. Eenige journalis ten zijn natuuriyk weer als eersten aan boord en ook zien we het ons bekende gezicht van den gep. Kolonel der Mariniers IJsel de Schepper, gewezen Eerste Officier op het In stituut, die hier voor zyn genoegen zit. Als om 5 uur 's middags de Augustus weggaat, liggen wy al achter hem te dringen en even later liggen we op de mooiste ligplaats van Brazilië's hoofdstad, vlak by den byna 40 m. breeden hoofdweg, de Avenida Rio Branco, Wat een mooie, onvergelijkelyke stad is Rio, dat merken we eiken dag, dat we er meer van zien, duidelyker, by dag zoowel als by nacht is Rio eenig. Hoewel het regentijd is en het eiken dag tegen den avond gaat rege nen, zyn er toch mooie dagen genoeg geweest om er op uit te trekken. Het is een zeer uit gebreide stad, met een inwoneraantal van ongeveer 2.000.000, en heeft een zeer laag sterftecijfer, van 20 per duizend. De stad ligt schitterend gebouwd rond en langs de groote baai. Kilometerslange boulevards, van prachtige steen, strekken zich tot ver buiten de eigenlijke stad uit naar de verschil lende badplaatsen, die allen tot Rio behoo ren en onmerkbaar in elkaar overgaan. Het strand is mooi wit en met de hooge oceaan» i

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9