Buitenlandsch Overzicht. WELKOM THUIS NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 7563 EERSTE BLAD DONDERDAG 7 MAART 1935 63ste JAARGANG Een witboek over de Engelsche defensie met beschuldigingen aan het adres van Duitschland over zijn bewapening. Hitler heeft het bezoek van Simon aan Berlijn uitgesteld; verontwaardiging in Engeland Het Hongaarsche parlement ontbonden. UITZENDING VAN DINERS Uitstel van het Engelsche bezoek aan Berlijn. Het Hongaarsche parlement ontbonden. De Engelsche begrooting voor de luchtmacht. De strijd in de evangelische kerk in Duitschland. Marahrens op pensioen gesteld. Rijksbisschop Müller blijft. COIFFEUR POUR DAMES SALON MANSHANDEN GEMENGD NIEUWS Binnenland. Onbewaakte overweg Berooving te Amsterdam. Een koopman is f 4600 ontstolen. Een berooving te Rotterdam opgehelderd. De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door flo COURANT Abonnement per 3 maanden by voorultbet.: Helderoche Courant t 1.50; Koegraa, Anna Haulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnenland f 2.—, Nedert üoat- en Weat-lndlë per zeepost f 2.10 Idem per mail en overige landen t 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 cL Weekabonnementen 12 ct /londagHblad resp. (0 50. t0.70. f0.70.fl.—Modeblad resp. f 1.20. f 1.50. fl.50, f l 70 VerachyntDinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVE li TENTJE N: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. medad. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) b(j vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij nlet-contante betaling 15 cL per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De Engelsche defensie. Op het niet meest ge schikte moment heeft Engeland een witboek gepubliceerd, waarin het zijn bewapening verdedigt, op grond van het feit, dat ook anderen zich ln sterke mate hebben bewa pend en in het bizonder Duitschland zich niet heeft gehouden aan de bepalingen en daar door een gevaar is geworden voor den vrede. Duitschland kan natuurlijk hetzelfde aan En geland verwijten ten opzichte van andere mo gendheden; het heeft daarmee dan ook zjjn bewapening gemotiveerd. En de andere mo gendheden. Frankrijk, Italië, Rusland, heb ben zich ook tot de tanden gewapend, om dat zy bang waren voor de macht van de anderen. Het is dezelfde strijd van altijd, wantrouwenbewapening, als beveiliging tegen gevaar van buiten. De vloek van onzen tijd, de vloek van alle tijden. In de zwarte zóne te Parijs, een van de donkerste buurten van Europa, waar de men- schen huizen in met asfaltpapier gedekte hokken, zjjn deze hokken omgeven door een afrastering van vuil, roestig prikkeldraad. Angst voor den tegenstander. De groote villa's van de rijken zijn met dubbele sloten gesloten. Aygst voor den tegenstander. Onze lands grenzen hebben we wel bewaakt. Angst voor den tegenstander, 't Heeft alles dezelfde oorzaak, bij arm en rijk, by den be- zitloozen en den bezitter, de angst voor het levensbehoud of de angst voor het bezit Dit zal nooit veranderen, tenzy dat de mensch van binnenuit veranderd wordt Zyn levens visie anders, zyn waardebepaling anders, zyn gezindheid anders. Doch om terug te komen op het Engelsche witboek. MacDonald, de ontwapenaar, be pleit bewapening uit angst voor wat de an deren doen. Aan het Engelsche witboek ont- leenen wy het volgende: Bij het begin van het algemeen debat over de begrootingen van defensie is het nuttig te herinneren, dat het leger een drieledige taak heeft te vervullen: het bewaren van den vrede, de zorg voor de veiligheid des lands en de voorkoming van de plannen van een eventueelen aanvaller. Door de tot dusver gevolgde vredespolitiek is de toestand van het leger onder het niveau gekomen dat ais minimum geëischt mag worden by de uitoefening van zijn taak, en nu de internationale toestand nog steeds on zeker, dat wil dus zeggen vol gevaren is, mocht de regeering niet langer aarzelen met het nemen van de zoo noodige maatregelen. Dit klemt te meer, daar de herwape ning van Duitschland op groote schaal geschiedt Deze herwapening is ongecon troleerd en gaat dus ongebreideld haar gang. De regeering heeft met voldoening de ver schillende verklaringen van den Duitschen rijkskanselier en zyn voornaamste ministers nopens Duibschlands vredelievende bedoelin- DAGELIJKS BILLIJK TARIEF Af gaM t fel SPOORSTRAAT 88 VlUlllwll( Telefoon 339 gen en vredespolitiek gehoord, maar zy mag daarom niet blind zyn voor het evenmin te ontkennen feit dat vooral de jeugd in Duitschland weer wordt opgevoed in een geest van militarisme, die een gevaar voor den vrede zou kunnen beteekenen. Ondanks vele tegenslagen en ontgoochelin gen heeft de Engelsche regeering aan haar vredespolitiek vastgehouden en de publieke opinie in ons land is langzamerhand gewend geraakt aan het denkbeeld, dat deze politiek, gevoegd by de machinerie van den Volken bond, zoozeer voldoende was om den vrede te waarborgen, dat aan versterking der be wapening niet meer gedacht behoefde te worden. De regeering stelt derhalve de hoognoo- dige maatregelen voor, die aan een voldoen de verdediging van ons bezit en ons land gesteld moeten kunnen worden en daartoe behooren de voorstellen, die de minister van oorlog nader zal toelichten. Het witboek bespreekt het geheele defen sie-stelsel van het Britsche Ryk. De verdediging der oorlogshavens vereischt een modernisatie door samenwerking van de drie diensten van de weermacht Het witboek legt den nadruk op deze ver dediging, ook in Britsch-Indië en het Verre Oosten, met de noodzakelijkheid van het on derhouden van een algemeene reserve in het Vereenigd Koninkryk. Tegelyk met de defensieve voorbereiding van de Engelsche strijdkrachten is de regee ring voornemens voorbehoedmaatregelen te ontwikkelen voor de bescherming van de burgeriyke bevolking en voor het instellen van de noodige diensten tegen de uitwerking van bombardementen uit de lucht Het is te begrijpen dat de beschuldiging in bovenstaand witboek geuit aan het adres van Duitschland, zoo vlak voor het bezoek van den Engelschen minister van buitenlandsche za ken, sir John Simon, in Duitschland niet in goede aarde zou vallen. De Duitsche pers is dan ook heftig verontwaardigd, zooals men kan constateeren uit de persuittreksels, waarvan we er hieronder een paar overne men. Maar by die verontwaardiging van de pers is het niet gebleven, de Engelsche re geering heeft n.L uit Beriyn de mededeeiing ontvangen dat Hitler Simon niet kan ont vangen, vanwege een ongesteldheid. Hitler schijnt inderdaad licht ongesteld te zyn, doch men beschouwt de ziekte toch tevens als een uitvlucht om geen onaangename ontmoeting van de beide staatslieden te hebben, na de verschijning van het witboek. Te Londen heeft het bericht van het af zeggen van Simon'a bezoek Dinsdagmiddag groot opzien en zelfs niet geringe veront waardiging gewekt, aangezien men weet, dat Hitler Maandag nog drie uur op de automo bieltentoonstelling heeft vertoefd, zonder dat iemand iets aan hem heeft gemerkt. Men sprak in toonaangevende kringen dan ook onverholen van een „diplomatieke ver koudheid" en deze Indruk werd versterkt, toen uit de Duitsche bladen bleek, welk een indruk de toespeling op den geest van de Hitler-jeugd en Engeland's ideëele grenzen in het witboek van MacDonald op de Duitschers had gemaakt. Van bevoegde zyde werd er te Londen op gewezen, dat in het witboek niets staat, dat Baldwin niet ook reeds tweemaal en Lord Hailsham tenminste eenmaal hebben be weerd, zoodat de Duitschers MacDonald ten hoogste kunnen verwyten, dat hy het toen door de Duitschers afgewezen argument van Baldwin nogmaals te berde heeft gebracht Maar dit is natuurlyk, want de feiten heb ben getoond, dat de herwapening van Duitschland ongecontroleerd voortgaat en de geest in de Hitler-jeugd en de militaire ver- eenigingen en bonden precies dezelfde geble ven is als toen Baldwin en Hailsham hun redevoeringen in het Lagerhuis hebben ge houden. De „Nw. Rott Crt" schrijft: Hoezeer men den Leider ook een spoedig en radicaal herstel zal toewenschen, nu hy toch ongesteld geworden is, kan men het als een geluk beschouwen, dat dit juist nu is gebeurd, omdat deze ongesteldheid op zich zelf niet alleen een gelegenheid biedt om uit stel te vragen, maar op zichzelf een ver zoek om uitstel reeds noodzakelijk maakt, zoodat het moeilijke vraagstuk wat men te genover het Engelsche affront zou moeten doen, indien deze ongesteldheid niet tus- schenbeide ware gekomen, niet behoeft te worden opgelost Van de Duitsche ochtendbladen van Dins dag, zyn drie nationaal-socialistische hoofd organen het scherpst in hun oordeelvelling over den inhoud van het witboek. „Om den gedachtengang van het witboek te publlceeren." zoo schreef reeds Dinsdag ochtend het nat soc. hoofdorgaan, de Völki- sche Bcobachter, „was het Maandag ook nog vroeg genoeg geweest. Maar Maandag zal sir John Simon alweer uit Berlijn zijn terug gekeerd. Blijkbaar heeft men er prys op ge steld om de zinnen, welke op Duitschland betrekking hebben, nog vóór het begin van de Bertynsche pourparlers wereldkundig te maken." De Deutsche Allgemeine Zeitung spreekt van „een onvriendelijke daad van de eerste orde". Het witboek was misschien noodig voor de blnnenlandsche stemming in Enge land, ofschoon de uitlatingen van de Engel sche pers daaraan aoen twijfelen, maar al wil men daarmede ook rekening houden, toch blyft het feit bestaan dat de publicatie van het witboek een onvriendelijke daad van de eerste orde is en een gebrek aan psycho logie verraadt gelijk de Engelschen gewoon zyn aan ons te verwyten". „De heele bewijs voering", zoo schrijft het Berliner Tageblatt in de navolging van de Völkische Beobachter, „wordt vastgeknoopt aan Duitsche veriedi- gingsmaatregelen, en alles wat ln andere landen gebeurt, staat achter het woord „bui tendien". Geheel onverwachts is het pas nieuw sa mengestelde Hongaar sche parlement, ont bonden. Dinsdagmiddag om even over vyf is het bijeengekomen. Van de enorme belangstelling in verband met den gespannen toestand ge tuigde het feit, dat loges en galeryen tot de laatste plaats bezet waren. Óok de gewezen minister-president Bethlen was aanwezig. Minister-president Gömbös, die met de an dere leden van de nieuwe regeering de zaal was binnengekomen, las het eerst de decre ten voor betreffend het aftreden van het eer ste en het optreden van het tweede kabinet Gömbös. Na deze formaliteit haalde hy een groote enveloppe te voorschyn, en verklaar de dat er van den landvoogd een brief was ingekomen. Gömbös reikte dit stuk den voor zitter van het huis toe om het voor te lezen. Onder enorme spanning en voelbare opschud ding las deze daarop het decreet voor, waar- by het parlement werd ontbonden. Tegeiy- kertyd werd voor het nieuwe parlement de 27ste April als eerste zittingsdag genoemd. Na de voorlezing klonk van verschillende zyden applaus, waarby een groot deel van de afgevaardigden der eenheidsparty zich aan sloot. De afgevaardigden bleven in de wandel gangen de onverwachte gebeurtenis levendig bespreken. In politieke kringen wyst men er op, dat zelfs Bethlen tot kort voor de zitting niet was ingelicht omtrent hetgeen op han den was. Dit zou men althans kunnen op maken uit een interview, dat de gewezen mi nister-president na de vergadering van de eenheidsparty nog heeft gegeven, en waarin hy tot tweemaal toe herhaalde, dat hy onder de gegeven omstandigheden geen aanleiding tot ontbinding van het parlement kon zien. Geen der drie eventualiteiten, die in aanmer king komen als motief, waren volgens Beth len aanwezig. O Maandag is de begrooting voor de lucht macht gepubliceerd, die een totaal bedrag van 23.851.100 pond sterling aanwyst, of 3 685.500 pond meer dan verleden jaar. In het begeleidend memorandum zegt de luchtvaartminister, dat dit jaar elf nieuwe esquadriiles aan de luchtverdediging van En geland zullen worden toegevoegd en de lucht macht van de marine met 19 eenheden zal worden uitgebreid. De luchtverdediging zal daarna beschikken over 54 esquadriiles en met Inbegrip van de luchtmacht van de marine over 10614 esquadriiles. Marahrens, de oisschop van Hannover, die als opvolger van ryksbischop Müller was ge doodverfd, volgt hem voorshands niet op, maar is integendeel uit zyn waardigheid als bisschop van Hannover afgezet en wel niet zooals de United Press wilde weten door bevel of verordening van den rijksbisschop Müller, maar door een besluit van den senaat van de Evangelisch-Luthersche landskerk van Han nover van 27 Februari. 27 Februari was de dag waarop rijksbis schop Müller werd ontvangen door den ryka- leider en rijkskanselier Adolf Hitler. DE BEIERSCHE MINISTER SCHEMM OMGEKOMEN. By een vliegtuigongeluk. De gouwleider Hans Schemm, Beiersch mi nister van onderwys, is tengevolge van ern stige verwondingen by een vliegtuigongeluk, Dinsdagavond om tien minuten voor twaalven overleden. Schemm was ook leider van den nationaal-socialistischen onderwijzersbond en leider van het hoofdbureau voor opvoeding van het rijksbestuur van de N.S.D.A.P. JAPAN NEEMT MAATREGELEN TEGEN COMMUNISME. Leiders en aanhangers van die par ty mot iware straffen gedreigd. In het Huis vi.n Afgevaardigden i. door de regeering een wetsontwerp ingediend ter ver betering en versterking van de handhaving Stakman Bossestr. 65-Tal. 514 PERMANENT-WAVE 1 2.50 en I 3.50 van orde en vrede. Doel van he: wetsontwerp is een strengere contrfle over de communis tische agitatie Het wetsontwerp bepaalt ten eerste dat de organisatoren of leiders van ver- eenigingen, we.ker doei is den regeeringsvorm te veranderen, ter dood zullen worden veroor deeld en ten iweed. dat de organisatoren of leden van vereenigingen die ten doei heeft het opheffen van den particulieren eigendom, ver oordeeld zullen worden tot dwangarbeid tot een maximum van tien jaren. Voorts bepaalt het wetsontwerp da' zy, die met net commu nisme sympatht3eeren, eveneens zullen worden bestraft, terwijl „bekeerlingen" een proeftyd onder bewaking zullen moeter doormaken. Jonge landbouwer gedood. Maandagavond omstreeks 7 uur is de 30- j&rige landbouwer J. Veenhof uit Leersum, die op de fiets over den onbewaakten overweg naby de vroegere halte De Haar op de iyn AmersfoortKesteren reed, door een passce- renden treL. gegrepen en onmiddellijk gedood. Het stoffelijk overschot is naar Amerongen overgebracht. Het slachtoffer was ongehuwd. Het uitzicht ter plaatse is, naar men meldt, vrij goed. Man door een trein gegrepen en gedood. Dinsdagmiddag om 12 uur is op den onbe waakten overweg van den spoorweg Dor drecht—Lage Zwaluwe ter hoogte van den Lindendyk, op de grens tusschen Dordrecht en Dubbeldam, de 63-jarige M. v. d. Stel, uit Puttershoek, die per rywiel in de richting Dordt reed, door een sneltrein naar Dor drecht gegrepen en gedood. Het slachtoffer, dat deerlijk verminkt was, moet onmiddellijk gedood zyn. De man was gehuwd en vader van eenige kinderen. Een koopman te Amsterdam heeft Dins dagmorgen by de politie aan het bureau Stadhouderskade te Amsterdam aangifte ge daan, dat hy Maandagnacht in zyn woning aan de Gerard Doustraat van 4600 is be roofd, aldus de Tel. Wie van deze berooving de dader is en hoe dit precies gebeurd was, kon de man niet opgeven. De koopman was Maandagavond, toen hy het geld by zich droeg, in een café in de omgeving van de Ferdinan Bolstraat in aanraking gekomen met verschillende man nen en vrouwen, die vermoedelijk spoedig te weten waren gekomen, dat hy zeer veel geld by zich had. Toen hy meer gedronken had dan goed voor hem was, zou de koopman door het heele gezelschap „vrienden" en „vriendinnen" naar zyn huis zijn gebracht, waar het genoegelyke avondje zou worden voortgezet. Van het genoegelyke avondje werd het een dol-gezeüig feest. De koopman werd daarby ten slotte zóó dronken, dat hy zie hniets meer herinnerde en ternauwernood wist, dat er feest was in zyn eigen huis. Wat er verder in het huis is gebeurd, kon de koopman Dinsdagmorgen nog niet ver tellen. Toen hy Dinsdagochtend uit een die pen slaap ontwaakte, waren zyn vrienden en vriendinnen verdwenen, evenals het groote be drag aan geld, dat hij bij zich had gehad. Wanneer den koopman nog invalt wie tot het illustre gezelschap hebben behoord, zal de politie mogeiyk in staat zyn de daders van deze berooving te arresteeren. Een actieve agent. Maandagnacht liep een agent van politie t» surveilleeren in de Mauritsstraat te Rotter dam. Hy jntmoette twee vrouwen, van wie hy wist, dat zy meer dan eens van beroovin gen waren verdacht, welke vrouwen in gezel schap waren van een hem onbekenden man. De drie prrsonen zag hy een huis binnen <*aan, welk huis een slecht reputatie heeft. Do agent besloot de zaak in de gaten te houden en stelde zich in de ouurt verdekt op. Na eenigen tijd kwamen er toevallig twee recher cheurs van de Cenrtale rechercae op hun ronde langs en de agent verzocht hen hem eventueel te assisteeren. waaraan do rechercheurs natuurlyk dadelyk voldeden. Do drie politiemannen olevn verde-ct op post en na eenigen tyd zagen zy twee mannen uit een huis aan de Mauritsstraat komen. Of dit hetzelfde pand was, waarin de beide vrouwen met den man waren gegaan konden zy niet zien, maar in elk geval besloten zij de beide mannen te volgen. Op den Coolsingel gekomen hielden zy do twee mannen aan. Het bleken de 39-jarigo radiomonteur A. B. v. B. te zyn en de 28- jarige koopman C. K. Beiden werden meege nomen naar het bureau aan de Witte de With- straat, waar zy werden gefouilleerd. Op eerst genoemde vond men o.a. in een portefeuille een bed rat van ruim 1700 en 100 Mark. Dadeiyk is men naar het huis aan de Maurits straat gegaan, waar een inval werd gedaan. Men trof daar de belde verdachte vrouwen, in het gezelschap van een vreemdeling. Deze was heel verbaasd de politie te zien binnen komen, maar toen men hem vroeg, of hij niets kwyt was en hy zijn zakken nazocht, kwam hy ai spoedig tot de ontdekking, dat hy zyn portefeuille met een bedrag van ruim f 1700 en 100 Mark kwyt was. De op de mannen in beslag genomen portefeuille herkende hy als zyn eigendom. De beide vrouwen zyn daarop ook aange houden. Het zyn de 37-jarige G. de J. en do 52-jarige A. C. P. Voorts Tyn nog aangehou den de 30-jarige R. B. en de 33-jarige Th. de G., welke vrouwen zich in de buurt van het verdachte pand hebben opgehouden. De vief vrouwen en d> twee mannen zyn opgesloten. Feuilleton. WTLL AMBERG. (Nadruk verboden.) 1) EERSTE DEEL. Twtst Gerinkel van scherven wordt gevolgd door ^n kreet. Dan daalt een stroom van scheldwoorden neer op het hoofd van den armen Achmet Hadi, die de vrouw tegenover hem, Nora Til- (lfm, radeloos aanstaart. Hy begrypt niet, dat ^n blanke Miss zóó haar zelfbeheersching kan verliezen en al evenmin is het hem dui- (leUjk wat hy nu eigenlyk verkeerd heeft ge daan. ■.Maak dat je wegkomt lummel, slaapkop!" snauwt zy hem toe. begrijpt hy en haastig sjokt hy de ka mer uit. Wat er gebeurd was 7 Niets anders dan ongelukkig misverstand, waarvan de jsn&dige Arabier het slachtoffer was gewor den. Nora Tilden had om pen en inkt gebeld en hmet Hadi, die, tengevolge van zijn ge ringe ervaring als portier, huisknecht en oberkellner van het Karmei-Hotel, zich nog niet aan het tempo van min of meer over spannen dames uit het beschaafde Europa, vermocht aan te passen, had haar opdracht verkeerd verstaan. In plaats van pen en inkt had hy haar een glas sinaasappel-limonade met ys gebracht Dat was alles. Nora Tilden echter had dit misverstand zoo onvergeeflyk gevonden, dat zy in een plotselingen aanval van woede den jongen het glas voor de voeten had gegooid. Zóó was de eene zyde van Nora Tilden. Haar ware zyde. De andere zyde had zy zooeven dr. Kaiser lien getoond. Toen had zy zich voorgedaan als het smachtende, naar liefde en aanhanke- lykheld hunkerende meisje, dat slechts leeft voor den man harcr keuze. Het was niet ge- makkeiyk geweest die rol te spelen en zy had er nog maar gedeeiteiyk succes mee ge oogst, want dr. Kaiserlien had er tenslotte slechts noodgedwongen in toegestemd nog vier weken in het land te zullen biyven. Lan ger in geen geval! Wie dr. Kaiserlien was? Van beroep een zekere Duitsche geleerde, van karakter een man uit duizenden. Dr. Kaiserlien had chemie en wis- en na tuurkunde gestudeerd en daarna was hem door het Sulfide Syndicaat opgedragen de ontginningsmogclykheden van de Doodc Zee te onderzoeken. Want de geschiktste exploita tie der schatten van de Doode Zee was een kwcsUe, die zoowel de chemie als de natuur kunde aanging; het was niet voldoende op de goedkoopst mogeiyke wyzc fosfor, zwavel en kali te winnen, het kwam er eveneens op aan het transport van Jericho naar Jeruzalem, waarby over een afstand van slechts enkele kilometers een hoogteverschil van acht- tot negenhonderd meter moest worden overwon nen, zoo rationeel mogelyk te bewerkstelligen. Want rendabel zou de exploitatie eerst dan zyn, wanneer men er in zou slagen even goedkoop te produceeren als te transportee ren. En daarom had het Duitsche Sulfide Syn dicaat zich tot dr. Kaiserlien gewend met de opdracht ter plaatse eens te gaan onderzoe ken op welke wyze het gewenschte resultaat zou kunnen worden bereikt. Hy had zich moeten verplichten binnen twee en een half jaar een uitgewerkt schema te leveren. Zyn werk zou voorloopig strikt geheim worden ge houden. Maar Kaiserlien was een vlotte werker. Na twintig maanden had hy zyn studies beëin digd en daar hy er niet van hield zich te laten betalen voor werk, dat hy niet verricht had, schreef hy kort en bondig aan het syndicaat, dat hy het onnoodig oordeelde nog langer in Palestina te blijven, omdat de rest van zijn onderzoek goedkooper in Duitschland kon worden afgewerkt. Of de heeren van het Sulfide syndicaat eenigszins verrast waren door deze gedrags lijn, óf dat men achter zyn rug eens medeiy- dend glimlachte over de weinig zakelykc openhartigheid van den geleerde, is nooit be kend geworden, want ais resultaat van zyn schryven ontving hij slechts een kort briefje, waarin hem verzocht werd, overeenkomstig zyn voorstel naar Duitschland terug te keeren. En nu zijn verhouding tot Nora Tilden. Hy had eenige weken geleden in het Kar- mel Hotel kennis met haar gemaakt. Op een Zaterdag was hij moe en afgemat van Jericho gekomen. Als hij de gloeiende hitte van het Jordaan-dal maar even kon ontvluchten, placht hy in Haifa zyn vrye dagen door te brengen. En toen had hy haar in de hall van het hotel ontmoet. Zy was knap, zy het dan niet direct fascineerend, maar alleen het feit, dat hy na langen tyd weer eens Duitsche klanken in een onvervalscht idioom hoorde, dat er eindelijk weer eens iemand was, die hem wat van zijn vaderland kon vertellen, alleen dat en niets anders was oorzaak ge weest, dat hy zich onmiddeliyk tot haar aan getrokken gevoelde. Ook zy bleek zyn gezelschap byzonder op prys te stellen, doch er scheen vooralsnog niet de minste reden voor hem om daar trotsch op te zyn. Zy zaten hier immers als het ware opgesloten, zoodat zy vrywel op elkaar waren aangewezen. Al spoedig echter begon het er naar uit te zien, dat deze vluchtige flirtation niet als zoovele andere zou eindigen, want toen hy haar meedeelde, dat hy voornemens was bin nenkort weer naar Duitschland terug te keeren, ontpopte zy zich plotseling als de in nig liefhebbende vrouw, die onmogelyk alleen in dit land zou kunnen achterblyven. Zy smeekte hem zyn betrekking nog niet op te geven. Tevergeefs. Daarna verzocht zy hem dringend dan althans voorloopig nog wat te willen blijven en te overleggen op welke wyze een scheiding tusschen hen beiden voorkomen zou kunnen worden. Tevergeefs. Hij wenschte van zyn hart geen moordkuil te maken. Hy verlangde naar Europa, naar de bosschen in Duitschland, naar zyn geboorteplaats en naar zyn home. En nu had zij vanavond een laatste poging gedaan, alle vrouwelyke middelen aange wend om hem tot andere gedachten te bren gen en inderdaad was het haar gelukt hem de toezegging te ontlokken, dat hy zyn ver trek nog eenige weken zou uitstellen. En nu zat hij op het balcon van zyn kamer, starend in den nacht. Aan den voet van den berg twinkelden de lichten van de stad; verderop lag blauw-zwart de zee. Innerlyk was hy woedend op zichzelf, dat hy zich de belofte om nog een paar weken te blyven, had laten afdwingen. „Merkwaardig," dacht hy, „hoe onlogisch de vrouwen toch zyn. Als haar zooveel aan een samenzyn met my gelegen is, waarom volgt zy my dan niet naar Europa?" Maar hierover doorpiekerend, kwam hy tot de vraag: „Was het eigenlyk niet Juist onlo gisch van my Had ik haar dat niet moeten voorstellen? Was het niet aan my geweest van haar te eischen, dat zy my haar aan- hankelykheid zou bewyzen door my te vol gen Op dat oogenblik echter schrok hy op uit zyn gepeins. Want met de nauwgezetheid van een geleerde registreerde hy een gevoel, waaraan slechts één verklaring kon worden gegeven, n.1., dat het zóó goed was. Dat het beter was nog eenige weken van zyn repa- trieering af te zien dan zyn leven lang Nora Tilden aan zyn zijde te weten. Zyn onderbewustzyn vermoedde de ware Nora Tilden. II. De ware Nora Tilden zat intusschen op haar kamer en schreef. Haar pen vloog over het papier. Zij had, nadat Hadi op zoo ondub belzinnige wyze van zyn ongeschiktheid had blyk gegeven, zelf voor een en ander gezorgd. En het bleek niet weinig te zyn, wat zy op het hart had en wat zy nu aan het papier toevertrouwde. Maar met de lengte van den brief steeg de barometer van haar stemming en toen zy eindelyk een streep onder haar naam zette, lag er op haar gelaat een trek van volle tevredenheid. Voor de tweede maal op dezen avond belde zy om Achmet. Ditmaal echter sprak zy zoo langzaam, dat hy haar inderdaad kon volgen. „Neem dien brief mee," beval zy, „plak er een postzegel op en breng hem dan naar de bus! Vanavond nog!" zy bleek evenwel geen rekening te hebben gehouden met Achmet's psyche. Van den eer sten dag af, dat hy haar zag, had hy haar niet mogen leiden en hy had haar dan ook nooit een dienst bewezen, wanneer deze niet dringend van hem geëischt werd. De wijze, waarop zy hem dezen avond had afgesnauwd, vergaf hy haar nooit! Met iets van tegenzin nam hy den brief aan, draaide hem om en om en dacht daarby dat de Europeesche lady, terwille van een zoo onbeteekenend stuk wit papier, hem behan deld had als een hond. En dat deed in zyn min of meer naïef brein gevoelens van wraak opkomen. Een primi tieve wraak. „Je moest dien brief verscheuren," ging het door zijn hoofd. „In snippers scheuren en de snippers door den wind laten verstrooien, zooals Allah de zondaars." Maar daar kon Achmet toch niet toe be sluiten. De Koran verbiedt het zich te ver grijpen aan het eigendom van anderen. En Achmet gehoorzaamt den Koran. Zal hy dus het bevel van die hoogmoedige lady toch moeten opvolgen...? Zich door haar laten uitschelden en dan nog mooi gaan zit ten...? Gestraft moet zy worden... wrokt het ln hem. Achmet's bruine vingers draaien den brief nog steeds om en om. Maar moest die brief dan bepaald ver scheurd worden...? Was het noodig, dat de snippers naar de vier windstreken verstrooid werden...? Als hy Nora Tilden's bevel nu eens niet opvolgde en de brief onbeschadigd in de lade van zyn eigen tafel deponeerde, in plaats van hem in de brievenbus te worpen, wat dan...ï (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1