Stadsnieuws HOUDT 13 cent - 2 voor 25 cent HïïLDERSCHE COURANT VAN,/DONDERDAG 7 MAART 1 Moeders wensch vervuld Gemeenteraad Licht op voor alle voertuigen, UW HUID SOEPEL..,1 De Heldersche Zweefvliegclub. Een belangrijke sport Zeekrijgsraad Willemsóord Visscherij. Uit het politierapport, TVVEHPH BUAP haar "recensie over „Popje" o.m.: „Franciska Gaal bewast weer eens voor de zooveelste maal, dat een filmacteur nooit on- afhankelgk van een regisseur te beoordeelen is. Eichberg en Max Neufeld weten haar tem perament en haar ongetwgfeld humoristischen aanleg in toom te houden en zoo is haar rol van operette-ster, die ter wille van haar ma ma en den toekomstigen stiefpapa enkele da gen rondloopt in de kleeren van haar Jeugd, eigenlgk nergens overdreven grappig, wat zoo'n maskerade al spoedig wordt." Men heeft natuurlijk wel begrepen, dat de voortdurende schaterlach het gevolg is van de grappige intrigue, waarbij een volwassen meisje eenige dagen in kinderkleeren moet rondloopen. Wij hoorden dezer dagen van een collega, dat een vriend van hem kaarten had gekocht voor „Popje", ofschoon hg deze... al tweemaal gez.en had, n.1. in Amsterdam en Arnhem! Dat zegt toch wel iets, niet? Ponderdag 7 Maart 18.17 Vrijdag 8 18.18 Incasseeren kwitanties Water en licht B. en W. stellen voor, aangezien het aantal te innen kwitanties wegens levering van gas, water en electriciteit gestadig toeneemt, den beheerder der Centrale Kas te machtigen, zoo noodig los incasseerderspersoneel aan te stellen, en te bepalen, dat de kosten der waarschuwing niet eerst na verloop van 10 dagen, doch onmiddellijk bij de aanbieding verschuldigd zijn, alsmede de bepaling op te nemen, dat, indien de betrokkene nalatig blijft, aan de aanmaning, bedoeld in het vier de lid van genoemd artikel, gevolg te geven, een boete van een gulden zal worden opge legd. Wijziging van de bestaande verordening in dezen geest wordt voorgesteld. Feuilleton Buitcnlandscli Overzicht Zware brand te Oss. Een boerderij, een schuur en eenige hooibergen af gebrand Verlaging van de passage tarieven naar West-Indië De vliegtuigen van de K.L.M. zullen voorloopig Griekenland ontwijken Hr. Ms. „K XVIII" is Zondagmid dag te Mar del Plata aangekomen Gisterenmiddag is een vliegtuig op een school te Madrid gevallen. Eén doode, 13 zwaar gewonden Drie ernstig gewonden by een auto- ongeluk te Valkenswaard De moordzaak-de Bie te Oss. Ver dachte tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld Het Italiaansch-Abessynsrhe conflict. Overeenstemming bereikt over een neutrale zóne De opstand in Griekenland is nog niet onderdrukt De begrooting van Economische Zaken is gisteren in de Eerste Kamer goedgekeurd Op het 2e winterconcert, dat Zaterdag 9 Maart door het Stedelijk Muziekkorps wordt gegeven, treedt als solist op Nico Haupermans, die op het solistenconcours te Hillegom met Fantasie voor es-clarinet: van G. Gabelles in de le afdeeling een eersten prijs verwierf. Dir. Pala bewerkte de orkèstbegeleiding. en Uw teint frisch en jong, door het gebruik van Palmolive. Want dit is de zeep, die schoonheids experts eenparig aanbevelen om haar verjongenden invloed. Internaat Zeevaartschool, MOOI SUCCES VOOR DEN POLITIE-CURSU8. Bestemming winstsaldo. B. en W- deelen aan den Raad mede, dat betreffende het internaat der Zeevaartschool over het cursusjaar 1933/1934 door deze in stelling een winst gemaakt is van 3080.46. Hierbij is dan reeds rekening gehouden met afschrijving op de verbouwing en inrich ting, alsmede met huur e.d. van het inter naat aan de Buitenhaven. Omtrent een viertal punten moet thans echter nog een beslissing worden genomen. De heer J. S. Jansen, kantoorbediende; wo nende Soembastraat 21 alhier, leerling van den politiecursus alhier en in 't bezit van het politie-diploma, is met ingang van 6 April benoemd tot agent van politie te Amsterdam. .marine sanatokiumfonds. In ons verslag van den feestavond in het nummer van Dinsdag verschenen, wordt abusief vermeld, dat het openingswoord werd gesproken door den heer Bjjster. De welwil lende lezer heeft begrepen, dat hier was be doeld de heer Jac. Bos. later geschreven, zeker zou Mevr. Holst er ook Rosa Luxemburg bg hebben gevoegd, van wie zg thans dat wonderlijke werk geschreven heeft. Want das is aan mevrouw Holst het wonderlijke: het eene boek na het andere, i telkens weer op ander gebied, en altijd even gedocumenteerd, komt van de drukpers, tus- .schen de dichtbundels en de leekespelen door. Haar eerste leekespel verscheen in 1930, thans iis haar 10e verschenen! 't Is verbijsterend, zoo'n productiviteit! Tot slot zijner voordracht hield de spr. zich uitvoerig bezig met een der vrouwenfiguren uit het dichtwerk, n.1. Mary Woolstone- t craft, en gaf hij uitvoerige citaten uit het werk der dichteres. Dr. Ketner, den spr. dankend, herdacht het overlijden van dr. Eisma, welke dit voorjaar voor het Instituut zou komen spreken, en zoo ontijdig op jongen leeftijd overleed. Wij gaan u iets vertellen van het zweef vliegen, een sport, die in Holland wel beoefend wordt, doe., in Den Helder, roo'n belangrijk vliegerscentrum, nog niet. Nog niet, schrijven we, doch dat zal niet lang meer gezegd kunnen worden, want wg kondigen u hier de oprich ting aan van de Heldersche Zweefvlieg-Club, die zich ten doel stelt, het spreekt vanzelf uit den naam, het zweefvliegen te beoefenen. Die oprichtingsvergadering had Dinsdagavond in „Dennenheuvel" te Huisduinen plaats. De grootste belangstelling voor het zweefvliegen had gebleken te bestaan op het vliegkamp „De Kooy". een 34-tal hadden hun namen als tee- ken van sympathie voor de zweefvliegerij op een lijst laten zetten. Het regenachtige weer en de afstand Den Heider-Huisduinen zijn waarschijnlijk de oorzaken geworden van een opkomst van circa 20 menschen, voor 98 militairen. Het werd ondanks dat een geani meerde bijeenkomst, want de heer Sanders, officier M.S.D., had over de zweefvliegerij ken nelijk zijn „hobby", het een en ander te vertel len, dat van interessanten aard was. Zoo wees hij er op, dat vooral in Duitschland deze vlieg sport sterk ontwikkeld is, nadat in het „grijze verleden" de zweefvliegtuig-pionier Urginusz begonnen was met een model uit wat bam boe en linnen. De omgeving van onze stad, en vooral ook die van het vliegkamp „De Mok" op Texel, welke laatste spr. de beste gelegen heid van Nederland vindt, zijn bjj uitstek ge schikt voor het zweefvliegen, of liever gezegd voor het „glijden", want om te vliegen moet men een sprong van 1000 of 1500 meter kun nen maken en daar leenen de kust-luchtlagen zich niet voor Het wordt dus glijden; wij her inneren eraan, dat enkele jaren geleden veel belangstelling bestond voor dit experiment, hetwelk toen op het stille strand (dat daar mede ophield „stil" te zijn) nabij Bergen plaats had. De constructie van een zweefvliegtuig is eenvoudig, teekeningen voor ontwerpen heeft de heer Sanders :n zijn bezit en ter bezichti ging meegenomen, terwijl de aanmaak, inbe grepen benoodigde materialen, op de kosten van ongeveer 40.per vliegtuig geschat kan worden. Deze prijs valt erg mee, welke meening ook uit de vergadering kenbaar werd gemaakt. Gecontribueerd moet dus worden om gelden voor aanschaffing van de materialen voor den aanbouw bijeen te krijgen. Spr. stelt voor 1.per maand per persoon. Verder geen betaalde instructeurs en adviseurs, de heer Sanders stelt zijn vrijen tijd gaarne dis ponibel voor het géven van technische ad viezen. De leden zelf moeten het ontwerpen van modellen ter hand nemen, hetgeen een zeer nuttig werk is. Zoo wijst spr. erop, dat de kleine modellen het prototype kunnen zijn van de grootere, op deze wijze is o.m. het Junckers-verkeerstoestel ontstaan. De bouw van een zweefvliegtuig zal onge veer een maand in beslag nemen (zoodat we binnenkort het eerste vliegtuig van de Helder sche Duinen zien afglijden!) aan de hand van teekeningen van Duitsch origine. Later zullen eigen ontwerpen aangewend worden. De aanwezigen besloten allen lid te worden van de zweefvliegclub, die later op den avond den naam van Heldersche Zweefvlieg Club verkreeg. Een bestuur werd samengesteld, waarvan de heer G. J. Radstaat tot voorzitter en de heer P. J. van Wensen tot secretaris benoemd werd. En zoo werd de zweefvliegerij in onze stad gebiacht. Wy Kunnen niet anders dan het initiatief toejuichen, want dit nieuwe leven zal niet nalaten de aandacht opnieuw op onze stad te vestigen, zoodat de V.V.V. ook wel ingenomen zal zijn met deze nieuwe sport Stel je voor, dat de Heldersche zweefvliegerij nog eens zoo'n vermaardheid verwierf als die van de Rhön ln Duitschland! Dat trekt mas sa's menschen! Maar afgezien nog van het toenemen van het vreemdelingenbezoek, ver dient de sport zelf onze belangstelling, omdat het beoefenen van het zweefvliegen zoo van buitengewoon groote beteekenis is voor de Nederlandsche vliegers. Zweefvliegen maakt het zelfvertrouwen grooter, het leert den vlie ger vertrouwd raken met zich zelf en het ma teriaal. Waarom heeft in Duitschland de zweef- vliegery zoo'n groot aantal beoefenaren? Wyi men er het groote nut voor den vlieger van inziet, die kwaliteiten verwerft, die hg in een motorkist niet opdoet. Met belangstelling zien we dus uit naar de ontwikkeling -an deze vliegery en gezien het bovenstaande is het mogelijk, dat we in Mei, misschien wel eerder, den eersten Helder- schen zweefvlieger kunnen begroeten. le. Vergoeding voor den leider. Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten 8portniemvs oranje harmontekapel. De Oranje-Harmoniekapel, onder leiding van den heer Jac. J. W. Hertsworm, gaf Dinsdag avond haar tweede winterconcert voor ge- noodigden en donateurs. Hierby traden als so listen op een drietal werkende leden, n.1. de heeren K. A. Klooster, fluit, H. Jongkees, cla- rin-en J. Kamp, trombone. De pianobegelei ding by deze nummers berustte in handen van mejuffrouw R. Hertsworm. De Voorzitter, de heer H. Bege, heette by den aanvang de aanwezigen welkom. Het is een verheugerd feit, zoo meende hy te mogen constateeren, dat dezen winter ee. tweede uitvoering kan worden gegeven, het is een ge volg van den goeden geest, de yverige studie en de goede leiding van den directeur. Spr. wees voorts op het gevarieerde programma, dat geheel nieuw is voor de vereeniging. De beide solistennummers van de heeren Jong kees en Kamp zgn. zooals ook het program ma vermeldde, met een eersten prfls bekroond op het laats* gehouden concours te Zwijn- drecht (in de eerste afdeeling). Het is, zoo zeide de heer Bege. verder niet alleen een eer voor beide heeren. dat zy deze prijzen hebben behaald, doch ook voor de vereeniging, dat zy zulke leden bezit. Het is een bewys, wat men met ijverige studie kan bereiken. Spr. deelde tenslotte mede. dat de Vereeniging besloten heeft op Hemelvaartsdag deel te nemen aan het concours te Alkmaar, uitgeschreven door den Bond van Chr. muziekvereenigingen in Noord-Holland. Hierna werd begonnen met de afwerking van het progiamma. welke in een vlot tempo plaats had. Vóór de .pauze wprd gespeeld, be halve de., openingsmarsch „Vivat Europa", van von Blom, Psalm 68, en een Avondgebed van D. Krug. welke beidp zuiver en fraai wer den weergegeven. „Doornroosje's Br lidsvaart" van Max Rhcde was vermeld als „karaktèr- stuk";. het werd mooi rhythmisch. vlot en zui ver gespeeld. Het stuk op zichzelf had een aantrekkeiyk thema. De balletsuite van Popy, die hiema volgde, bóod nog vele moeilykhe- den, die klaarbiykeiyk niet alle overwonnen waren, wel was over 't algemeen het rhythme goed. 't Is een mooi nummer voor het concours straks, maar de directeur zelf vond het nog wel wat zwaar. Toen kregen we de twee solisten. De cla- rinet gaf een cavatine uit „Norma", en ver tolkte die zeer aantrekkeiyk. De trombonist speelde een concert van Sachse. Wy voor ons waren met de wedergave hiervan, gezien het feit, dat we hier met eenvoudige dilettanten te doen hadden, ^cst tevreden, en dat was ook het geval met den directeur eelf. Maar niet aldus deze solist. Deze jongeman was vrijwel wanhopig over zgn eigen spel. H(J had het veel beter gedaan dan vanavond, zoo zeide hy. Zoo'n trombone is een uiterst gevoelig instru ment, zooals men weet en zyn lippen waren veel te droog. Enfin, we slaagden erin hem wat te troosten en te zeggen, dat het heusch zoo erg niet was. En dat was het ook niet, maar Jan stelde nu eenmaal hooge eischen aan zich zelf. Hetgeen we niet niet anders dan ten zeerste kunnen appiecieeren. By beide nummers gaf mejuffrouw R. Hertsworm een goede pianobegeleiding. Maar de trombone is ieiteiyk wat te zwaar voor een piano-begeleiding. Nu zei de directeur wel tegen haar: „Sla de snaren maar kapot, net als Liszt", maar daar schiet je, al begeleiden de, ook al niet hard mee op. De pianiste kreeg na afloop var een aardig meisje mooie bloe men. Na de pauze werd het programma vervolgd net een marsch van Kral, „La Viennoise", *en wals van Max Rentsch, „Schöne Mei nacht", een fluitsolo door den heer H. A. Klooster wat een mooi en dankbaar instru ment is een fluit altyd! en als beide laatste nummers een Liederen-potpourri en het be kende „Werkstaking der muzikanten", waar- Ny achtereenvolgens de verschillende instru mentalisten verdwynen. Deze beide laatste nummers werden uitgevoerd op veelvuldig "erzoek. Donderdag 7 Maart, Propaganda-avond Jongensclub C. J. M. V. Musis Sacrum, 8 uur. DE OPGAANDE ZON van Herm. Heyermans. Bokswedstrijden Ver. ,J)e Jutter", Casino, 8 u. Uitvoering Chr. Jongemannenvereen., Musis, 8 uur. Casino geeft weer eens een populaire voor stelling van goed gehalte, tegen lage entree- pryzen, op a.s. Zondag. Het uitstekende Amsterd. Tooneelgezelschap „De Jonge Speleir", artistiek leider Ben Groe- neveld, komt met één van Heyermans' be kendste werken: „De Opgaande Zor", welk stuk ook nog kort geleden in den Stadsschouw burg te A'dam door „De Jonge Spelers" werd opgevoerd en aldaar een zeer groot succes heeft geoogst. Heyermans' spel van den mid denstand „De Opgaande Zon" hier reeds meer malen opgevoerd, is één van zijn mooiste stukken, een stuk dat van het begin tot einde boeit. „De Jonge Spelers", bestaande uit bekende, prima krachten, geven er een prachtvolle vertooning van. De pers is er unaniem vol lof over. Zoo schrijft „De Telegraaf: Een opvoering die een verrassing werd en een avond lang boeiend en rijk en kleurig too- neelspelen te zien gafdie in menig opzicht te loven viel en een waardige herdenking werd van Heyermans. „N\v. Rott. Crt.": ...De Jonge Spelers hebben zeer verdienste lijk gespeeld. „Alg. Handelsblad." Hetty Peck had, als de Sterke's onuitstaan bare vrouw, een prachtige scène aan 't slot, als zg de bekentenis van haar dochter tracht tegen te houden „Het Volk". Deze „Opgaande Zon" was een prachtige, gave vertooning, waarin individueel spel op viel, verrastte zelfs dikwijls, maar waarin 'n sfeer gebracht was. zóó zuiver, zóó fgn Er was een eenheid, zoo als we die niet dikwijls op het tooneel aantreffen, een subliem ensemble-spel. Vrijdag 8 Maart. Vergadering Stillen Omgang, R. K. Volksbond, 8 uur. 2. Tegemoetkoming aan den Directeur. Zaterdag 9 Maart. Door den Directeur der Zeevaartschool is in het afgeloopen cursusjaar zeer veel werk voor het internaat verricht, terwijl hg, mede door zelf tegen betaling in het internaat te gaan inwonen, daaraan een goeden naam heeft weten te geven. Door die inwoning ech ter nam hy tevens metterdaad de geheele verantwoording op zich en B. en W. achtten het billgk. dat hem daarvoor een belooning wordt tóegekend. Voor het eerste jaar mee- neh zy. dat deze belooning kan worden toe gekend' in den vorm van het kosteloos doen inwonen in het internaat. Dit valt ook overi gens geheel in de lgn, die gevolgd wordt ten opzichte van ai het aan het internaat ver bonden personeel, dat zonder uitzondering vrge inwoning geniet. Aan den Directeur zou dan derhalve het over genoemd cursusjaar (11 maanden) gestorte kostgeld ad 660. moeten worden gerestitueerd. Met betrekking tot deze aangelegenheid vestigen wy er thans reeds Uwe aandacht op, dat, nu tengevolge van het openen, met ingang van 1 September 1934 van een twee de internaiat, de verantwoording van den Directeur in zoodanige mate is gestegen, dat het verleenen van vrge inwoning alleen niet een vergoeding vertegenwoordigt, die daar mede in overeenstemming is. B. en W. zouden daarom, te rekenen van 1 September 1934 af aan den Directeur, naast kostelooze inwoning, een vergoeding van 500.per jaar willen toekennen. De finan- cieele resultaten van het internaat zullen zich hiertegen niet verzetten, omdat de winst, tengevolge van het feit, dat er thans ruim 40 leerlingen zgn gehuisvest tegen ge middeld 15 in het vorige cursusjaar, veel grooter zal Worden. Uitvoering Sted. Muziekcorps, Casino, 8 uur. Buitengewone Soirée, Musis Sacrum, 8 uur. over henriette roland holst. en haar „Feest der gedachtenis". Met bovenstaand onderwerp trad gisteren avond voor de Heldersche afdeeling van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling qp de heer H. J. Wielink, uit Zaandam. Dr. Ketner, de voorzitter der afdeelingj wees óp hèt feit, dat de dichteres eenige ma|nggn- geleden haar 65en verjaardag herdacht. 'Zy 'is volgens veler opinie onze grootste Nedbr- landsche dichteres niet alleen, maar tevens;! een zeer merkwaardige vrouw, die van haar prilste jeugd af het bewustzgn in zich omge dragen heeft, dat alleen langs de idealen der arbeidersbeweging het heil der menschheid kan worden yerwezenlijkt. De spreker begon zgn rede met te wgien op het dualisme, dat in ieder mensch schuilt. Wg kunnen ons verdiepen in geestelgke din gen, waarmede de „ik" van ieder mensch zich bezighoudt, maar daarnaast voelen wig te vens, dat wg deel uitmaken van de groote gemeenschap van menschen, waaronder wy leven. En naarmate zijn leven zich mejer en meer verdiept, zal de mensch zich Óf |in de eene óf in de andere richting (het „ik" en het „wg") ontwikkelen. En het zgn de zeer groo- ten, die tot een synthese, een samenvloeiing, van beide persoonlgkheden kunnen kiornen. Zoo een is ook Henriëtte Roland Holst, maar het is diezelfde synthese, die een groote stryd in de dichteres heeft ontwikkeld. Want tel kens en telkens moet die synthese weef dóór haar worden gezocht. Dat verklaart dan ook haar schynbare tweeslachtigheid, en slechts door haar werk in zyn geheel te overzien, kunnen wy ze by haar vinden. Haar eerste gedichten „Sonnetten en verzen in terzinen geschreven" vormen een beiydenis van haar zoeken naar het levensraadsel. Zg kwam als jong dichteres met een nieuw geluid, daj; men niet kende in Holland. Men begroette haar als een uitzonderiyke figuur: een mystieke, in eigen zieleleven verdiepte figuur dacht men te vinden. Maar omstreeks 1900 gebeurt het zelfde in haar wat in Herman Gorter was ge komen: zy begreep, dat zy niet mocht biyven leven in haar rustige ik-leventje. Zy besefte, dat zg gebonden was aan de velen, die in de maatschappij leven, zy werd opnieuw gebo ren, oude, dierbare dingen en vrienden )noeS- ten worden verlaten. In haar „Nieuwe Geboort" geeft zy daarvan uiting. In „Opwaartsche wegen" geeft zy uiting van haar vreugde om den opbloei van het nieuwe, socialistische, leven. Zg moet dan kiezen: in de partg, die haar lief is, komt de splitsing, die leidt tot de oprichting der com munistische party, zy wist niet te kiezen en wederom staat zy alleen en worstelt met; zlch- zelve. zy voelt zich als de hulpelooze, zy vraagt om steun: „Neem myn hart, als het moet", zegt zy; „wat zyn duizend maal dui zend harten, waar het het geluk geldt der menschheid?" Dan komt de oorlog; zy deed den stap naar het communisme, waarvan zy later terug komt Haar zieleleven verdiept, de dood van haar moeder bracht den bundel „Verzonken grenzen"; „de Dood Is niet iets tragisch zegt zy daarin, „maar een oplossing, die ons dichter brengt by het mysterie van het Leven." En langzamerhand neemt haar leven een meer religieuse richting: „Verworvenheden", „Van Tyd tot Eeuwigheid" doen de meening post vatten, dat zy, evenals Van Eeden, tot het Katholicisme zal overgaan. Iemand van de statuur van Henriëtte Roland Holst kan dat niet en zal dat niet„ meent spr., die zich na deze inleiding verder uitvoerig bezighoudt met een werk, dat eigenlgk tusschen beide richtin gen in staat: haar „Feest der Gedachtenis". Dit is eigenlijk een vizioenair dichtwerk, beeld van het leven der vrouw in de toekomst, waartusschen dan allerlei stemmen van het verleden worden gehoord. Daarnaast komen dein de prominente vrouwenfiguren uit den strijd voor het socialisme. Ware dit werk Zitting van 6 Maart. Ook ditmaal was voorzitter mr. Sickinga, kantonrechter alhier. Een viertal gevallen moesten worden be recht, die vrywel identiek waren en alle be troffen het wegblgven van passagieren. Maar de wet kent hierin velerlei nuanceeringen, en zoo wordt onderscheid gemaakt tusschen „wegblgven door schuld" en „opzettelgk ach- terblgven". Het eerst ekan bgvoorbeeld plaats hebbèn, indien iemand zich verslaapt. Dat is dan geen opzet, alleen maar schuld en de strafmaat houdt daarmede rekening. Voor een dergelijke wgze van achterblijven („aan schuld te wgten ongeoorloofde afwezig heid" luidde de omschrijving) moesten dezen middag terechtstaan de korp.-macht. K. H. H. en de stoker-olieman F. B. Deze zaken zy'n dan zoogenaamd gevoegd, d.w.z. dat ze als één enkel geval worden behandeld. Beide jongelui, die aan boord van de „Douwe Aukes" dienden, zgn op 16 Januari gaan pas sagieren en kwamen terecht in een knus cafétje, waar zij een landsman van een hun ner ontmoetten. Deze ontmoeting gaf aanlei ding tot uitbundige vreugdebetoon, en de drie jonge mannen zgn aan het rondjes geven ge gaan. Hoeveel malen ze zichzelf aldus getrak teerd hebben, vermelden de stukken niet, wel staat vast, dat de wereld hoe langer hoe ne velachtiger voor hen werd, en de aarasche zorgen zich meer en meer oplosten in het niet. Vrgwel het laatste, dat zg zich kunnen herin neren, is, dat zg in een auto heoben gezeten. Toen zij wakker werden, bevonden beiden zich, tot hun grenzelooze verbazing, in de stad Win schoten: de een in het ouderlgk huis, beiden met min of meer zwaar hoofd. Helaas! waren ze toen maar met bekwamen spoed en met de eerste gelegenheid de beste naar Den Helder afgereisd, dan luu.den ze de zaak nog kunnen redden, door binnen vieren twintig uu terug te zgn aan boord. Maar dat hebben ze niet gedaan; eenmaal in Winscho ten, hebben ze tegen zichzelf gezegd, „j'y suis, j'y reste" en meldden zich 1- Januari, des middags om 6 uur, weer terug aan boord van het Wachtschip. En nu staan zij daar en hooren zich veroor- deelen en voelen zich klein en schuldbewust. Maar de Fiscaal is clement en zegt, dat hier alleen maar schuld, geen opzet in het spel is geweest En derhalve hooren zy zich veroor- deelen tot den duur van het voorloopig arrest zijnde 26 dagen, en komen zg nog hedenmid dag op vrye voeten. Maar voor H. heeft het muisje nog een staartje, want hij stond op het punt sergeant te worden, welke gebeurtenis nu natuuriyk niet doorgaat. Volgens de „N. R. Ct." heeft nu de heer L. F. Kamps de door ons reeds aangekon digde lezing over de wolhandkrab te Zout kamp gehouden. Het slot van zijn betoog was, dat het gewenscht zou zijn dezen vernielzuch- tlgen waterbewoner geheel uit te roeien. Echter zal dat niet zoo gemakkelgk gaan, want zgn voortplantingscapaciteit is groot en zyn uitbreidingsgebied onbegrensd. De wolhandkrab brengt de grootste schade niet zoozeer aan de visch als wel aan de net ten, die ze stuk knagen. En het is zoo tgd- roovende om deze krabben te verwyderen, omdat ze meest verward zyn in het netwerk en doodtrappen haast altgd tot gevolg heeft, dat het net beschadigd wordt. Eigenlgk moe ten ze dus stuk voor stuk worden losge werkt Aangeraden wordt eerst de pooten uit te trekken, waardoor verwyderlng ge makkelijker gaat. De grootste schade brengen ze aan den vischstand zelf toe, omdat ze versllnders zyn van het bodemvoedsel, hetwelk ook de vis- schen tot voeding dient Beugvisschen is daar, waar wat wolhandkrabben voorkomen, haast niet mogeiyk, omdat ze het aas opvre ten. AI ls, volgens de heer Kamps, de schade voor den binnenvisscher grooter dan voor den buitenvisscher, toch is het niet te hopen, dat zich in onze buurt de wolhandkrab veel zal vertoonen. We denken aan het beugvis schen van gul en aan het plaatsen der palingfuiken in het najaar en bovendien aan de netten der haringkommen. Deze Chineesche indringer biykt een al grooter lastpost te zullen worden en niemand weet nog een middel om hem kwjjt te raken. Hem toch kunnen we niet in een internee- ringslcamp opbergen. Deze vrijverklaarde gaat nog waar het hem goeddunkt. Volgens „Het Handelsblad" zgn deze week te IJmuiden weer een paar Engelsche haring drifters aan de markt gekomen met versche haring, hetgeen vroeger om dezen tyd van het jaar nooit scheen voor te komen. Als, zoo wordt geschreven, er nog één Engelsche drifter haring aanvoert, is voor dit kwartaal het contingent voor Engelsche aanvoer opgebruikt. Voor onze voorjaarsharingvisschery nog wel van beteekenis, want we weten haast met onze binnenlandsche aanvoeren, als die straks in grooter kwantum mogen worden verwacht, geen raad. Momenteel is de aanvoer nog niet zoo groot en daarom is de prijs op zichzelf nog wel bevredigend. De noordeiyke winden zyn misschien be letsel dat veel haring de gaten binnenkomt, waardoor de reeds aanwezige vraag den prijs nog wel op wat peil zal houden. 3e. Het brengen van een deel der adver- tentiekosten, reis- en verbiyfkosten ten laste van het internaat. Van de gemaakte advertentiekosten voor de Zeevaartschool en het internaat, en de aan den Directeur gerestitueerde reis- en verblijfkosten gemaakt in verband met het bezoeken van verschillende scholen in ons land ter werving van leerlingen voor de Zee vaartschool en het internaiat, kan een deel niet in rekening gebracht voor rgksvergoe- ding. Voorgesteld wordt van het bedrag ad 1377.34, dat uit bovenbedoelden hoofde niet voor rijksvergoeding in aanmerking komt, een bedrag van 688.67 ten laste van het internaat te brengen, terwgl een geiyk be drag ten laste van de gemeente blgft. 4e. De wenscheiykheid van liet vormen eener reserve. .POPJE' Een voortdurende schaterlach. Met groote sprongen gaat het op het door den heer Van Twisk beoogde doel af: een ab soluut uitverkocht Tivoli. Geiyk dus in zoovele voorgaande gevallen, biykt dus ook thans de Heldersche burgerij het hart op de juiste plaats te hebben. Het gaat hier immers niet alleen om het pracht-programma: dat is slechts de belooning voor allen, die dertig of vüftig cents voor het Crisis-Comité over heb ben. Het gaat hier om het amusement in dienst te stellen van de liefdadigheid, de hoog ste filmkunst van de sterren Hermann Thimig en Franciska Gaal als „producers", zooals de film-terminologie het zegt, van de grootst mo gelijke -ecette, die zonder eenigen aftrek aan den penningmeester van de plaatselgke afdee- hng van het Crisis-comité wordt afgedragen. Ziethier nog eens dat feit gememoreerd, het verdient het Immers ten volle de mede- deeling daarvan eens te herhalen! Uaarom een uitverkochte zaal en niet minder! He „Telegraaf" zegt over Franciska Gaal ln Een gastvrge juffrouw bal-masque te huisduinen Door de politie werd een persoon aangehou den voor wien van den heer Officier van Jus titie te Alkmaar een arrestatiebevel was in gekomen. Tiy is op transport gesteld naar Alk maar voor het ondergaan van de hem opge legde straf. Ernstiger waren de beide andere gevallen, die, zooals we zeiden, afzonderlgk werden be recht. Beide werden gekwalificeerd als ,,op- zettelgke ongeoorloofde afwezigheid". Het wa ren de ceemilicien-matroos 2e kl. H. v. d. K. en de zee-milicien-bediende 3e kl. A. M„ bei den dienende aan boord van Hr. Ms. Wacht schip. H. v. d. K. is op 1 Februari en A. M. op 31 Januari achtergebleven van passagieren en beiden zgn op 2 Februari door de militaire po litie op- en ingepikt en aan het Wachtschip afgeleverd. Ziehier wat ze uitgespookt hadden, v. d. K., eenmaal aan wal, ontmoette daar M„ die toen al aan het passagieren was. Ze zgn in ver schillende ellige huisjes geweest, hebben een bioscoop bezocht en ontmoetten in den loop De tooneelvereeniging het Noorderlicht, gaf Zaterdag 2 Maart een bal-masqué in „Dennenheuvel". De aardige versierde zaal gaf reeds, by het binnenkomen, een feestelgk aanzien. Er waren heel wat gemaskerden en ongemaskerden en men zag er heel mooie costuumpjes. De vlinder, Slaapwandelaars, Circusdirecteur, Sultan, Schotsche Hooglan ders enz. waren zeer leuk. Er heerschte een gezellige bal-masqué- stenmming. Om half twaalf was het démas qué, en werden de prijzen uitgereikt, waarna men nog tot 3 uur in de beste stemming byeen bleef. De vereeniging die pas sinds October bestaat kan met welgevallen op desen avond terugzien. Tragisch ongeval, Dinsdag werd een persoon, die als bestuur der van een rijwiel op den Rugghweg reed, plotseling onweL Hg viel op straat en bleef bewusteloos liggen. Op advies van den ter plaatse ontboden geneesheer ls hy naat het Marinehospitaal vervoerd, waar hy eenlgs uren later overleed. Bedoelde persoon genaamd vyooode b» Nijmegen. i» giV

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5