Stadsnieuws LISTERINE TANDPASTA HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. Düat wilt 11 Uaenï liïaat gaan wc foen? Zijn Uw tanden dof of zelfs geel tweede blad ïikldersche courant man dinsdag 12 maart 1935. DE REMAVI Fa. J. F. SCHELLINGER, Uit het politie-rapport. Nieuws voor onze leeszaal. Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 12 Maart Woensdag 13 18.26 uur. 18.28 uur. Bu het laatst gehouden examen slaagde te 's Gravenhage voor derde stuurman Groote Stoomvaart de heer W. P. Coolhaas. De Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te Beekbergen heeft G. J. A. Ver stegen, voorzitter der Pluimveevereeniging alhier, een vergunning verstrekt tot'het broe den van kuikens, uitsluitend voor wetenschap pelijk onderzoekt AANKOMST INDISCHE MAIL. Woensdag in ons land. De N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" deelt mede, dat de speciale boottrein met passa giers en post, in aansluiting op het motor schip „Johan van Oldenbarnevelt, heden (Dinsdagmorgen 12 Maart) om 10.20 uur van Genua zal vertrekken. Aankomst Woesdagmorgen 13 Maart om 9 u. 15 Amsterdam (C.S.). VER. KATHOLIEK DEN HELDER. Voor bovengenoemde vereeniging spreekt hedenavond in het gebouw van den R.K. Volks bond, burgemeester Driessen, over het onder werp: „Het Saarplebiscit". De samenkomst begint om ,8.1f u, Medewerking verleenen de heeren Tj. Dito, viool, Bakker, .nano en de muziekver. Winnubst. Voor bizonderheden zie men de in dit num mer voorkomende advertentie. CHR. GEK. JONG. VER. „NATHANAEL". Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de openbare vergadering van bovenge noemde Jongelingsver., die morgenavond 8 u. gehouden wordt in de Chr. Geref. Kerk aan de Steengracht en waar als preker optreedt de voorganger van deze gemeente, de heer J. Rebel, met het onderwerp: „De Antichrist". Men zie de advertentie. SLAGERS-VAKTENTOONSTELLING. De Heldersche Slagershond organiseert Maandag 25 Maart, in Musls Sacrum, een tentoonstelling van werkstukken van slagers jongens, leerlingen van den cursus in ver- sieringswerk. De leerlingen van dezen cursus zullen toonen, dat ook in het meest prozaische vak nog wel poëzie is. Wy komen volgende week op een en ander nader terug. EVANGELISATIE-SAMENKOMST. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie spreekt morgen (Woensdag) avond, 8.15 u., in het Chr. Mditair Tehuis aan den Kanaalweg, de heer J. Sevensma van Amster dam. De toegang tot deze samenkomst is vrij. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER van 5—12 Maart 1935. k Anna Paulowna: Wijzigingen: Mej. A. Schenk, Molenvaart 15, manufactu- renhandel. Overgegaan aan: J. C. Grootes. Jb. van Eekeren, Spoorbuurt 5, vrachtdienst. Overgegaan aan: L. J. Teileman. STEDELIJK Ml ZIEKKORPS. 'n Mooie avond. Met deze kwalificatie kan het concert, dat Zaterdagavond gegeven werd door het Ste delijk Muziekkorps, onder leiding van zyn directeur, den heer Joh. F. Pala, worden ge kenschetst. Beschaafdheid en muzikaliteit, dat zijn wel de eigenschappen, die deze mu ziek kenmerken; de Marche triomphale, van V. Turine, waarmede werd ingezet, was mooi en voornaam van klank, en werd zuiver ge speeld. De Freischütz-ouverture (bewerking van Ch. Levasseur) werd, naar wij verna men, voor de eerste maal uitgevoerd en droeg daarvan de kenteekenen. Na den fraaien mu- zikalen inzet stelde de rest, die nog ietwat onaf, rommelig was, wel wat teleur, Maar het verdere programma vergoedde dit, want duidelijk bleek uit alles, dat niet alleen ijve rige studie, maar ook goede directie en ge zonde muzikale opvattingen hier domineeren. Bij de Fantasie voor es-clarinet van Gobelles (bewerking Joh. F. Pala), maakte deze een soort excuus voor het moderne karakter van deze muziek. Zeker waren de harmonieën in dit nummer vreemd en ongewoon, maar wij le venden van thans moeten het waardeeren als men naar nieuwe wegen zoekt en zeker moe ten w(j het waardeeren als een solist met zoo'n modern muziekstuk een experiment geeft. Overigens, welk een bekwaam cla- rinettist toonde zich de heer Nic. Houper- man! Hoe wist hij, juist in dit moeilijke num mer, waar men in menig opzicht op zichzelf is aangewezen, daar immers de begeleiding, juist door de vreemde klankcombinaties, niet altijd den steun geeft, die men in de klas sieke muziek heeft, juist hier toonde hij zijn zelfstandigheid, zijn onafhankelijkheid, zijn muzikaliteit, waardoor de muziek geheel tot haar recht kwam. Een compliment voor zijn werk is hier zeker op zijn plaats! De rest van het programma betrof een wals van Lehar, den componist der Lustige Witwe, bewerkt door Joh. F. Pala, een mooie fantasie over Rigoletto-muziek, waar in ons ook alweer het beschaafde karakter trof, en een pittigen slotmarsch van Rauski. Dit alles genoot een zoodanig applaus, dat nog een toegift moest worden gegeven. Na de pauze werd een klucht in één be drijf opgevoerd, getiteld. „Dat komt wel in orde". Vermelden wij nog. dat bij den aanvang de heer Bruin den aanwezigen, waarvan moeten worden vermeld de Burgemeester (bescherm heer), wethouder De Boer en de heer L. van Loo (eere-voorzitter), het welkom toeriep, en mededeelde, dat het Stedelijk den len Juni aan het concours te Wormerveer zal deel nemen, uitgaande van de Vereen. „Excelsior Hier wordt een nieuwe puntentelling gevolgd, niet alleen het gebruikelijke verplichte en vrije nummer zal worden gespeeld, maar daaraan zal worden verbonden een volledig program ma, dat voor iedere vereeniging een uur zal duren. Op deze wijze kan beter dan op de tot nu toe gevolgde, Ieders capaciteit worden ge toetst. Daar het „Stedelijk" uitkomt in de su perieure afdeeling, zal het voorwaar geen ge makkelijke taak hebben. Gehoord het pro gramma van Zaterdag, behoeven wij niet al te bevréesd te zijn voor het figuur, dat zal worden gemaakt. VOOR HET SCHEEPJE V'AN HOOGLAND. Sinds onze laatste verantwoording is nog ontvangen een bedrag van f 2,55, zoouat het totaal bedrag der ontvangsten daardoor ge stegen is tot f 224.71. Reeds is een degelijk sterk pak voor Hoogland gekocht, terwijl voor een schipperstrui en blauwe broek een bedrag werd uitgetrokken. De timmerman is inmid dels begonnen met de verbouwing van het scheepje, waarover wy binnenkort dan nog een en ander hopen te vertellen. De volgende bedragen werden nog ontvangen. Theo en Wim f 0.50. Dames K. of R. f 0.50. N. N. f 1.—. N. N. f 0.25. F. N. f 0.30. LEGER DES HEILS. a.s. Donderdag, 14 Maart, komt Majoor A. Knuttel van Soestdijk een lezing met licht beelden houden over Palestina. De Majoor heeft enkele malen het Heilige Land bezocht o.m. met den stichter van het Leger des Heils, generaal William Booth. Het belooft een interessante avond te wor den, men zie de advertentie. Voorbereiding in vollen gang. 4 Juni wordt het Reddinginonu- ment onthuld. Enkele groote inzendingen zijn reeds bekend. Voor de van 3 tot en met 10 Juni a.s. te houden groote tentoonstelling op het gebied van Reddingwezen, Marine, Visscherij, enz., kortweg genoemd de „REMAVI", zijn de voor bereidingen in vollen gang. De verschillende commisises zijn één of meerdere malen bijeen geweest en hebben hun plannen en ontwerpen kenbaar gemaakt aan het hoofdcomité in een vergadering, die vorige week in het „Kegel huis" gehouden werd. Uit de verschillende ge dane mededeelingen hebben wij kunnen vast stellen, dat de „Remavi" een grootsche ge beurtenis voor onze stad belooft te worden. De tentoonstelling, die, zooals men weet, in de groote oods aan de Buitenhaven wordt gehouden, zal er een zijn, die ongetwijfeld niet alleen de intense belangstelling van de burgerij, doch ook die uit alle deelen van ons land zal hebben; vooral denken wjj in dit verband aan de provincies Friesland en Gro ningen, die tegenwoordig zoo gemakkelijk te bereiken zijn. Wij zijn in staat weer eenige mededeelingen te doen, die onze lezers zullen Interesseeren en waaruit zij zelf reeds een, ongetwijfeld gunstig, oordeel kunnen vormen over de „Remavi". Bij elke tentoonstelling hoort een Comité en een Eere-Comité. Welnu, dat eerste be staat natuurlijk allang, anders zouden de voorbereidingen niet hebben kunnen plaats vinden, doch de samenstelling van het Eere- Comité is sinds kórt bekend. Het wordt ge presideerd door den Commissaris der Konin gin in Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, terwijl de Minister van Defensie, Mr. Dr. L. N. Deckers, het beschermheerschap heeft aanvaard. Een geschiedkundige datum belooft de dag van 4 Juni 1935 te worden, dan zal het Red dingmonument op het Westplein onthuld worden, hetzij door H.M. de Koningin, dan wel door I.K.H. Prinses Juliana. Onnoodig te zeggen natuurlijk, welk een bijzondere betee- kenis deze dag in de tentoonstellingsweek heeft. Een voorloopige begrooting van baten en kosten der tentoonstelling is opgemaakt, waarbij men de cijfers van de tentoonstelling van 1925 ter vergelijking nam. Men kan daar uit zien, welk een buitengewoon gezond beeld deze begTOoting geeft. Men weet reeds, dat de -erieente voor een zelfde bedrag in het Garantiefonds deelneemt als de burgerij; leden van het Comité hebben reeds ingeteekend voor het fonds, particulie ren kunnen natuurlijk ook deelnemen en kun nen zich daartoe vervoegen aan het Verkeers- huis, Kanaalweg, alhier. Toezeggingen van verschillende belangrijke en attractieve stands zijn reeds verkregen. Zoo noemen wij die van het Reddingwezen, Kustverlichtingen Loodswezen, Onderzee dienst, Marinevliegdienst, Luchtbeschermings dienst, Marine, Roode Kruis en Visscherij. De visscherij noemden we het laatst, omdat we er nog iets naders van wilden zeggen. Deze stand belooft n.1. zeer interessant te worden, daar men er de geheele ontwikkeling van de garnaal van ei-af in wil tentoonstellen. Daartoe ontwerpt men een miniatuurzee, waarin water uit de Buitenhaven gepompt wordt, annex strand, een korrende botter, een pellerij, terwijl het product gekookt ten ver koop zal worden aangeboden. Van het Roode Kruis is bekend, dat deze vereeniging met een inzending van moderne zlekenvervoer- middelen zal komen. Een andere bijzonder aardige attractie wordt ook de revue van vaartuigen, die bi) het Nederlandsche Reddingwezen in gebruik zijn. Uit de verschillende kustplaatsen van ons land zullen de schepen naar het Helder sche Kanaal komen, alwaar deze vlootrevue zal plaats hebben. Men ziet 't, wij overdrijven niet, als wij hier spreken van een groote gebeurtenis. Vermelden wij nog, dat de standhuur zeer laag gesteld is, n.1. 10 per m*. Zij, die ruimte in het tentoonstellingsgebouw willen huren, kunnen zich vervoegen aan het Ver- keershuis, Kanaalweg, alhier. We kunnen ons levendig voorstellen, dat de interesse van de Heldersche burgerij door een en ander ten zeerste opgewekt is. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand Februari 1935 werd aan bovengenoemd kan toor op spaarbankboekjes ingelegd f87.665.15 en terugbetaald f 68.158,12. Derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f19.507.03. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 39. Speciaal adres voor vaal® waschtafela en badkamerinatallaties. Van Galenatraat 48 - T«l®foon 501. CULTUURFILM IN TIYOLI-BIOSCOOP. Duizend menschen kunnen er in „Tivoli" en die waren er Zondagmorgen in ook. Bo vendien waren er nog ettelijke honderden, die er uitpuilden en geen plaats meer konden krijgen. De heer Van Twisk wist er echter raad mee; hij stuurde ze naar de „Witte", en draaide daar hetzelfde programma, maar dan natuurlijk andersom. Zoodat er 13 tot 1400 menschen van deze prachtige films hebben genoten. En er waren er onder hen het stuk speelt, zooals men weet, Zondag morgen te half elf die met al die drukté nog niet aan het ontbijt toegekomen waren. U begrijpt, eer in een huishouden alleS voor elkaar is, komt er wat kijken. En voor geen goud zouden zé dit programma hebben willen missen. Maar wie zich niet weet té behelpen, is niet waard, dat hij armoe lijdt, zegt het spreekwoord, en dus werd, kort en goed, de boterham ingepakt en mee naar Ti voli genomen, waar men in de duisternis van de zaal haar gemakkelijk kon verorberen, zonder dat iemand, behalve de allernaaste buren, er iets van merkte. Natuurlijk was de krant, die alles weet en alles ziet, er als de kippen bij om het toch wereldkundig te ma ken. 't Hindert niet, wijzelf hebben het met ons Zondagsche ontbijt óók op een accoordje moeten gooien. Zooals men weet, zou deze film, die behan delt het diepzee-onderzoek en daarover prachtige opnamen gaf, aanvankelijk een week vroeger worden gedraaid. Dat dit uit stel van invloed was op het bezoek kan na het bovenstaande niet meer worden gezegd. We kregen een uitvoerige, prachtige film, waarin op verschillende wijze ons een beeld gegeven werd van het leven op den bodem der oceanen niet alleen, maar ook van de wijze waarop dit diepzee-onderzoek plaats heeft. Vol bewondering staart de bioscoop bezoeker naar deze rolprent; het is daar op den bodem der zeeën, een aparte wereld, die zich voor onze bewonderende blikken uitj- strekt, een wereld met een eigen fauna en een eigen flora. Wieren, algen, de een al fan tastischer dan de ander, vormen de flora; wonderlijk gevormde visschen en weekdieren de fauna. De groote roofvisch, de haai, zien wjj hier in zijn element, legioenen van zee honden waren er (natuurlijk aan de opper vlakte), die luidruchtig voor den schrikaan- jagenden walvischvaarder op de vlucht ,giri- gen. De beide menschen, die in de duikerklok tot op den bodem der zee zijn afgedaald, vin den daar een onbeschrijfelijk-schoon land- of liever zeeschap. Want hoe vernuftig ook,. -j- de film kan helaas den kleurenrijkdom, die hier op den bodem bestaat, niet weergeven. „Wjj bevinden ons in een tuin van wieren en algen", zoo schrijft de vrouw, wier taak meer in 't bijzonder was een beschrijving en zoo veel mogelijk een teekening te geven van het geziene, terwijl de man zich bezighoudt m^t photo en filmopnamen; „de wonderlijkste waaierkoralen strekken zich rondom ons uit, en dit alles biedt een kleurenrijkdom, die met geen pen is te beschrijven". Maar ook zonder dat is het verwonderlijlf, en verwonderlijk is ook, dat men dit allés zoo uitvoerig en duidelijk heeft kunnen ver filmen. Het bovenstaande geeft natuurlijk niet meer dan een idee van wat wij ^elf in deze film zagen; er was nog een deel in cjeie film, dat speciaal de walvischvangst betrof, waarbij wij een expeditie met zoo'n walvisclj- vaarder meemaakten. Ongelooflijk behendig zijn, zooals bekend is, de negers in het dui ken; wat zij in dit opzicht uithalen, zijn ware heldenstukjes. Spannend was het avontuur met den duiker, wiens zuurstofapparaat leeg dreigt te geraken en die in het drijfzand wegzinkt. In hoeverre dit „film" dan wel „echt" was, viel niet uit te maken, maar interessant en spannend was het. Behalve deze groote film kregen we er nóg een van dit genre, namelijk microscopische weergaven (in levende beelden opgenomeé) van allerlei insecten, die we dus zoo in hun-, dagelijksch leven konden waarnemen. D>t daar een intensieve strijd om het bestaan ge voerd wordt, weten we; hoe men elkaar óp leven en dood bekampt, weten we ook, maar we hebben er toch geen idee van hoe ver schrikkelijk vaak die strijd is. Ook in de die renwereld zou een Genève wellicht wat goeds kunnen uitwerken Tenslotte er was ook nog interessante wintersport als inleidend nummer was daar iets heel merkwaardigs, n.1. een filmpje, waarbij een nieuw kleurenprocédé was toege past. Jordaan schreef eens in een zijner film besprekingen, dat Amerika in dit opzicht een wonderlijk land is: wat er vandaan komt ;is in zeer veel gevallen humbug, bluf, minder waardige rommel. Tot ineens men de oucle wereld verrast met iets buitengewoons, iets origineels. Zoo ook dit aardige filmpje in. een geheel nieuw kleurenprocédé, waar de na tuurlijke kleur is toegepast. Daardoor krijgen de beelden iets zeer aantrekkelijks. Het be trof hier een Mexicaansch verhaaltje, én daardoor was men in de gelegenheid om allerlei fleurige en sierlijke Mexicaansche kleeding op deze wijze weer te geven! De heer van Twisk maakte excuus, dat de fitm niet af was, omdat de Hollandsche opschrif ten nog niet waren aangebracht. Daardoor was het verhaal niet goed te volgen. Het ex cuus werd gaarne aanvaard, en het genbt was er niet te minder om. Met applaus werd voor dit mooie programma bedankt. A.s. Vrijdag Greta Garbo in haar groot sche creatie van „Koningin Christina": dat kan iets bijzonders worden. „OP DEN TERUGWEG". Zaterdag 16 Maart geeft onze plaatselijke tooneelvereeniging „Excelsior" haar tweede uitvoering in Musis Sacrum. Voor dezen avond heeft zij het bekende tooneelspel in vier bedrijven „Op den terugweg", van Albe# van Waasdijk gekozen. i De persbeoordeeling is zeer gunstig: „De Telegraaf" schrijft: Door het publiek en door de pers is dit nieuwe stuk van Ajb. van Waasdijk voortreffelijk onthaald, be groote kwaliteit van dit stuk is, zijn leven dige, opgewekte handeling, en zijn steeds zoo losse en zwierige dialoog. De verschillende personen zijn hierin scherp geteekend. „Het Handelsblad": „Op den terugweg"! is een schoone, overschoone comedie, een greep in het werkelijke leven, zoo waar als wy mis schien ooit te zien krijgen. Voor tooneelliefhebbers belooft het een mooie avond te worden. Het kapwerk wordt verzorgd door de firma Gerritsen, uit Am sterdam. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie, voorkomende in dit num mer. DE OPENING VAN HET KIALTO- THEATER. Wat de pers zegt van de „Ben- gaalsche Lanciers". Morgenavond 7 uur heeft de officieele •opening van het nieuwe bioscoop-theater „Rialto" in de Spoorstraat plaats. Deze ope- hing zal een eenvoudig karakter dragen; na dat één der heeren van de N.V. Hagebo een kort woord gesproken zal hebben, zal de bur gemeester, de heer W. F. G, L. Driessen, het woord voeren en het theater voor geopend verklaren. Zooals men weet, is „De Bengaal- sche Lanciers" het höofnummer van Rialto's eerste programma. Dit schijnt een bizonder 'goede film te zijn, getuige de recensies, die wij in verschillende groote bladen tegenko men. Echter is het' niet de première voor Ne- 'derland, die we hier beleven, daar wegens 'een vergissing met het filmbureau de vertoo- ïiingen in Den Haag reeds begonnen zijn. Maar „Rialto" is één der eerste theaters in den lande, dat „De Bengaalsche Lanciers" brengt. De „Ulustrated London News" van 9 Fe bruari j.1. wijdt een groot door prachtige foto's verlucht artikel aan de film, waarin o. m. gezegd wordt (vertaald) „Vier jaar van intensieve voorbereiding, vernemen we, zijn gemoeid geweest met het maken van Paramount's nieuwste film, die gebaseerd is op het beroemde boek „Bengal Lancer" door Majoor F. Yeats-Brown. Spectaculair, waarachtig, afgewisseld door kampeeren, jagen en de aangenaamheden van een vriendelijk Emir's verblijf, boeit te film niet alleen, maar wekt herinneringen aan de „Marches of the North-West", waar, om de slotzin van Majoor Yeats Browns voorwoord te gebruiken: „de mannen met hun leven spotten, doch hun eer hoog houden". De „Haagsche Post" d.d. 9 Maart 1935 zegt o. m.: j „Henry Hathaway, de regisseur, die zich met dt werk een eerste plaats heeft verwor ven, kreeg de beschikking over een vijftal spelers, dat in dit soort werk niet te over treffen is: Gary Cooper, Franchot Tone, Sir Guy Standing, C. Aubery Smith en Richard Cromwell. Cooper, als de onbeheerschte Cap tain McGregor, speelt in „The Lives of a Bengal Lancer" de rol van zyn loopbaan, franchot Tone, dien men hier tot dusverre zag in rollen, welke geen juisten blik op zijn groote begaafdheden gunden, is uitstekend als de ietwat ironische, sportieve luitenant Forsythe. Richard Cromwell completeert het trio jeugdige artisten: hy stelt luitenant Stone voor. Vooral in het tweede gedeelte van de film is hy uitstekend. Sir Guy Standing, oud- officier, is de ideale kolonel Stone; de bijzon der begaafde kunstenaar heeft de moeilijkste rol van allen en speelt deze meesterlijk, even als de veteraan C. Aubreay Smith als majoor Hamilton." „De Katholieke Illustratie" d.d. 28 Febr. 1935: „Een film kan. ook zonder een diepzinnig kunstwerk te zijn, een aangenaam en edel vermaak verschaffen en zulk een film heeft dus goede hoedanigheden, die men niet te be strijden heeft. De titel van zulk een film is „Het leven van een Bengaalsch Lancier", zoo als de Amerikaansche titel luidt: „The Lives of a Bengal Lancer". Deze film valt nu pre cies onder de categorie, die men niet met den eeretitel „filmkunst" wil vereeren, maar die een paar uur verpoozing geeft, een paar uur spanning en twee volle uren medeleven met het lot van een drietal mannen, wier beleve nissen de aandacht waard zijn. Het is jammer, dat men een verhaal als dit, een film als deze, in woorden moet navertel len. Woorden zeggen, in zoo'i; koni bestek, te weinig en zooveel minder dan de pakkende beelden, die de handeling direct voor onze oogen plaatsen. Daarom kunnen deze woorden alleen bedoeld zijn als een aansporing om deze boeiende en interessante film eens te gaan zien. Men kan er genoegen aan beleven. Uit den aard van het onderwerp doet de film een tikje militaristisch aan, doch men kan niet beweren, dat de makers van de film misbruik van hun onderwerp hebben gemaakt." In onze beschryving van het Rialto-theater zeiden wy, dat de heer D. Lugtenburg de aan nemer geweest is. De opmerkzame lezer zal begrepen hebben, dat dit „uitvoerder" moet zijn. „DE OPGAANDE ZON" VAN HERMAN HEYERMANS. Uitstekende vertolking door „De Jonge Spelers". Zondagavond werd voor een goed gevuld Casino „De opgaande Zon", het bekende stuk uit den middenstand van Herman Hetjermans opgevoerd. „De Jonge Spelers", een combi natie van jonge acteurs en actrices uit aller lei groote gezelschappen, heeft een zeer goede vertolking van dit spel van tragiek gegeven, zoodanig, dat door allen recht werd gedaan aan een der beste stukken van den overleden meester. We hebben nu eens kun nen genieten van de geniale dialogen en sterke monologen van Heyermans; welke een verrassende beelden in taal werden op papier gezet en hoe goed komt dat tot uiting, als een acteur ze verstaat weer te geven. Men kent natuurlijk den inhoud van „de Opgaan de Zon", doch het mag hier nog wel eens gezegd worden, dat het stuk zeer sterk ge schreven is en dat de intrigue logisch en in alle opzichten aanvaardbaar is. De taal is menschelljk, evenzoo de strijd van het kleine klokkcnwinkeltje tegen de geweldige zaak, door welke het geheel ingemetseld wordt. Be klemmend de sfeer van dat steeds naderend gevaar, het gevaar, geheel vertrapt en kapot gemaakt te worden door den machtigen buur man, die klant voor klant oppikt en door zjjn prystactiek het winkeltje van Matthys de Sterke in het niet doet verzinken. Die strijd is prachtig uitgebeeld, hij vereischt veel sterk spel, doch de jonge spelers bleken er over te beschikken. Boven allen staken een tweetal uit, dat werkelijk subliem spel te zien gaf; de Matthys van Richard Flink was een pracht-figuur vol expressie en de Matthys zooals Heyermans die heeft willen scheppen. Daarnaast, en zeker geen haartje minder, stellen we Nelly Ernst, die van Sonja een gave ver tolking gaf en in het laatste bedrijf een hoogte bereikte, die aller bewondering af dwong. Zy heeft wel zeer sterk gespeeld en een woord van hulde komt haar toe. Maar ook de andere medewerkers mogen genoemd Gebruik dan onmiddellijk en Uw gebit wordt hagelwit - Neem heden nog een proej Groote Tube slechts 60 cent 10.000.000 afnemers over de geliecle wereld H.M - worden: Hetty Beek Marie Hamel, Jan Lemaire, Arie Das, Joh. Fiolet, Gerrit Lin- denberg, Jan Seves en Lucas Wensing. Ar tistiek leiders is Ben Groeneveld, die zijn taak ernstig en met kennis van zaken ver vult Het was een avond van mooie tooneelspeel- kunst, een prachtig stuk, goede vertolkers, die vlot speelden, zeer vlot zelfs, en die een ensemble vormen, dat tot meerdere uitste kende prestaties in staat geacht moet wor den. KRISNA MURTI. Vrijdag 15 Maart a.s. houdt de heer A. W. Klinkenberg, uit Amsterdam, voor de Theoso fische Vereeniging, alhier, een voordracht over Krishnamurti. Deze vestigde reeds op jeugdigen leeftijd de aandacht op zich en leert sedert 1927, dat hij vereenigd is met de Waar heid, de Geliefde. Voor bijzonderheden omtrent de lezing zie men de advertentie in dit nummer. Autobotsing. Zondagavond reed een auto tegen een aan de Buitenhaven staande lantaarnpaal. De auto kantelde en kwam tegen een aan den weg staand hek te liggen, terwijl ook de lantaarn paal omviel. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Tegen den autobestuurder werd proces-ver baal opgemaakt. VISSCHERIJ. Het kan zoo eigenaardig aandoen.-als je, in den tegenwoordigen tijd, een verzuchting leest, dat er behoefte is aan geschikte kook- visch, terwijl iedereen weet hoe moeilijk het voor het visscherybedryf is om zich staande te houden. Zoo'n verzuchting lazen we al een paar maal in een visscherijcorrespondentie uit Rotterdam in verschillende bladen. Dit betrof dan de, zooals daarin stond, zoo bij uitstek voor kookvisch geschikte schel- visch, die de binnenlandsche zeevisscherij niet voldoende kan aanvoeren en die, in hoofd zaak, wordt aangevoerd uit Noorwegen. Maar omdat het invoercontingent van Noorsche schelvisch tot nagenoeg Juni zou zijn uitge put, is er een tekor anat kookvisch op de markt. Wel zoo zegt dit bericht tracht men vanuit IJmuiden allerlei vreemdsoortige visch als kookvisch aan den man te brengen, maar daarvan is de handel niet gediend. Er is ook een soort, die een tusschenvorm is van leng en zeepaling, en die men noemt sluiswach ters, welke dan als kookvisch wordt gemarkt. Edoch, veel vraag is er niet naar. We zagen ook deze vischsoort en inderdaad heeft ze eenige gelijkenis met leng, hoewel ze veel dunner is. Deze werden in een vischwin- kel (niet hier ter plaatse) als zeepaling ge annonceerd tegen 15 cent per pond. Juist omdat de lage prys onze aandacht trok, stap ten we den winkel binnen en vroegen naar de zeepaling en het bleek de sluiswachter te zijn. Over de kwaliteit als visch kunnen we ech ter niet oordeelen. Maar het bericht sprak ook, dat de Waddenzeeharing wel een heel goede bokking was of is, maar dat deze toch geen kookvisch is. Nu weten we wel, dat de haring een pracht bakvisch is als panharing, maar we weten ook, dat de haring als kook visch eveneens uitstekend kan worden ge consumeerd. En nu allerlei zaken een sterke afwijking van het normale toonen, zouden we een po ging om deze Waddenzeeharing te proclamee- ren tot kookvisch zeer toejuichen. Juist vooral nu, mag van ieder, die een weinigje gemeenschapsgevoel bezit, worden verwacht, dat hy tracht eigen industrie, én dus ook eigen vischbedryf, zooveel mogelyk te steunen, zij het dan misschien, dat hy zich een kleine aanpassing getroost om aan het gerecht te wennen. 't Is de tijd helaas van autarchie. We weten, dat ook onze Regeering in principe daartegen is, maar zou het nu zoo erg zijn, dat, nu er schijnbaar geen schelvisch is te verkrygen, er een lans wordt gebroken voor de haring als kookvisch. Het zou dan waar schijnlijk mogelijk zijn, dat, naast de uitvoer- mogelykheid naar Duitschland, die thans is verkregen, de grooter afzet van haring in het binnenland, den prijs zoodanig op peil zou kunnen houden, dat de visscherij loonend zou kunnen blijven. Met een gerust hart durven we haring uit de Waddenzee als kookvisch aan te bevelen en het ware te wenschen, dat we een propa- ganda-instituut op vischgebruikgebied beza ten, dat regelmatig de menschen zou kunnen beïnvloeden. Haring blijft toch altijd een uit stekend en goedkoop voedingsmiddel en naast verbruik als bokking en als panharing zou daarbij kunnen worden aanbevolen de haring ook als kookvisch te gebruiken. Misschien dat voor dit seizoen niet veel succes zou zijn te bereiken, maar het lijkt ons feuilleton Buitenlandsch Overzicht 1 De opstand in Griekenland. 8 De Koningin en Prinses zijn heden in ons land teruggekeerd3 Geen autobusdienst over den afsluit dijk. Verzoeken afgewezen 3 De indijking N. O. Polder Icomt nog niet. De 2 millioen op de begrooting niet gehandhaafd3 De verkoop van den Oosterspoorweg. beonderteckening op 2S Maart 8 Oorlogsgassen en de burgerbevol king. Beveiliging door kunstmatige ventilatief 2 Gisterenmorgen is te Rumpt bjj Gel- dermalsen een oude vrouw, na een woordenwisseling, gedood2 De grondwet van Cuba is geschorst en de staat van oorlog afgekondigd, in verband met revolutionaire sta kingen 1 De Indische mail komt. Woensdag in ons land Bij een inbraak te Amsterdam is een bedrag van f 1S00 gestolen De roofoverval te Oyen voor de rechtbank te 's-Hertogenboscli, Tegen beide daders, waaronder een jongen van 16 jaar, 15 jaar gevan genisstraf geëischt Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws 6 8 7 7 Dinsdag 12 Maart. Ver. Kath. Den Helder, K.K. Volksbond, 8.15 u., spr. burgemeester Driessen. Woensdag 18 Maart. Feestavond Vereen, van Padvinders, Musis, 8 uur. Tentoonstelling Wereldbibliotheek, Casino. Militair Tehuis, Kanaalweg, 8.15 u., de heer J. Sevensma, van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk, Steengracht, 8 uur, de heer J. Rebel. Donderdag 14 Maart. Leger des Heils, Causerie Majoor Knuttel: Over Palestina, 8 uur. Vrydag 15 Maart. Soirée Heldersche Hotclub, Casino, 8 uur. Zaterdag 16 Maart. Uitvoering Tooneelvereeniging Excelsior", Musis, 8 uur. Soirée SpecltuinvereenigingCasino, 8 uur. volop noodig, dat een propaganda-instelling voor de visscherij in het leven wordt geroe pen. Misschien is de Visschery-Centrale in deze ook weer het lichaam dat dat tot stand kan brengen. Allerlei omstandigheden hebben samenge werkt, dat onze „Leeszaal-hoekjes", waarin wij korte mededeelingen gaven betreffende enkele nieuwe aanwisten onzer openbare in stelling in de Breewaterstraat, niet meer zijn verschenen. Toch werden ze, naar ons bi) herhaling bleek, door velen gewaardeerd. Weliswaar zijn er zeer velen, die van de boe- kery der leeszaal (de uitleen) regelmatig ge bruik maken, maar dat ook de zaal zelve voor iedereen toegankelyk is, in nog te wei nig bekend. Misschien kunnen deze regelen medewerken daarin verandering te brengen. Gaat u gerust naar binnen; u wordt door de aanwezige dames gastvrij en welwillend ont vangen, en men is u op alle mogelijke wijzen van dienst. U vindt er de nieuwste couran ten en tijdschriften, en op een speciaal plankje, de nieuwste boekenaankoopen, en u kunt dat alles inzien en raadplegen. Van eenige dier nieuwe aanwinsten vertellen wij u iets. Wij vinden bij de hieuw aangeschafte boe ken in de Openbare Leeszaal een viertal wer ken over de Oxfordgroep, waarby het be kende „Hy die komt", van G. Allen, het boek dat de Oxford groep in ons land bekendheid gaf. De Oxfordgroep is een geestelyke opwek kingsbeweging in Engeland, die haar leden telt onder de verschillende kerkgenootschap pen. Het is niet de bedoeling van de bewo ging een nieuwe kerk te stichten, of een groep buiten de kerk te vormen, doch zy wil haar leden tot levende christenen maken in het midden van de gemeenschap waarin zy leven. Zij stelt daartoe als eisch: absoluto eerlijkheid, reinheid, liefde en overgave, welko eischen vervuld kunnen worden door het ge loof in de levende tegenwoordigheid Gods en in Zyn leiding van ons leven door den Heili gen Geest. Bekend zijn by de Oxfordgroep de z.g. House Parties, waarbij met volkomen eerlijk heid gesproken wordt over de verschillend» gebreken (zonde) en over de overwinning daarvan door de kracht van Christus. Ook in ons land zijn deze house parties bekend en er is ook hier groote interesse voor deze be weging, ook bij verschillende theologen. In Denemarken, waar vorig najaar samenkom sten werden gehouden bleken kerken en zalen te klein om de belangstellenden te be vatten. Overal bleek de begeerte naar gees telyke opwekking. Wie dus van deze beweging meer wil we ten, kan de lectuur daarover in onze Open- Leeszaal bekomen, want behalve het boven door ons genoemde boek, zyn er nog van Buttinga: „Beproeft de geesten; van Sang-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5