Ingezonden 't Zand. Breezand. Anna Paulowna. Wier i nger waard. Schagen. Texel. Land- en Tuinbouw- nieuws PUROL Wieringen. HELPFJRSCHE COURANT VAN DINSDAG 12 MAART 1935. Röntgenbestraling van bloembollen. Politierechter Alkmaar ster, „God leidt ons" en van Winslow, „Waarom ik in de Oxfordgroep vertrouwen stel". Zeer mooie romans zijn die van de Ameri- kaansche schrijfster Pearl S. Buck, over den Chineeschen boer. Er zijn er twee in Neder- landsche vertaling, n.1. „Op eigen grond" en „Zonen van Wang Lung"; zij zijn'als vervol gen van elkaar te beschouwen. Een derde, dat hierbij aansluit, is alleen In het Engelsch voorhanden: ,,A house divided" is de titel. Het aantrekkelijke ervan is, dat deze schrijf ster volkomen de psyche, het zieleleven, van den Chineeschen boer kent en begrijpt; het is niet maar een Europeesche, die over een Chinees schrijft, neen, hier is iemand aan het woord, die geheel en al van uit de Chinee- sche mentaliteit schrijft, met liefde en toe wijding. Wie „Op eigen grond" gelezen heeft, kent en begrijpt beter den Chinees, dan uit het dikste „Westerlingen"-boek te leeren Is. Wij kunnen er hier niet verder op ingaan, maar bladert u er eens in. Interessant is ook „Kindergemeenschap van K. Boeke, boeiend de Stoppelaars „Een jaar Natuurleven". Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent. Bij Apoth cn Drogist BILJARTEN. Vorige week speelden een 10-tal biljarters voor Callantsoog tegen een 10-tal voor hier bij den heer C. Modder. Gespeeld werden hier 28 partijen handicap. De uitslag hiervan was, dat groep 't Zand er 18 en Callantsoog 10 partijen wisten te winnen. De resteerende 32 parijen zullen op een nader te bepalen datum bfl den heer P. de Haan te Callantsoog wor den gespeeld. VERGADERING ORANJE VEREENIG ING. De ledenvergadering van de Oranjevereeni- ging, gehouden bjj den heer Jb. Borst, was Biet druk bezocht. Voor liet bestuur een be wijs, merkte de heer Van der Unden in «ijn openingswoord op. dat de zaken goed gaan. Spr. hoopte, dat de besprekingen mochten lei den tot versterking der vereeniging. Na vaststelling der notulen volgde een Jaar overzicht. Hierin werd gememoreerd, dat door het ongunstige weer op den Koninginnedag een nadeelig saldo was ontstaan. Door een bazar. in December gehouden, is het tekort niet alleen aangezuiverd, maar er bleef ook nog iets over om het volgend feest mee te beginnen. Het verslag van den penning, ester, waarin het resultaat van den bazar was ver werkt. luidde: ontvangsten 579.00, uitgaven 573.50, voordeelig saldo 5.58 De hceren A. v. d. Vlught en D. v. d. Walle bevonden de rekening in orde. De penningmeester, de heer A. Molenaar, en de vice-voorz. de heer A. Kloosterman, werden als bestuurslid herkozen. De heeren C. v. d. Ploeg en C. Oudshoorn, die wegens vertrek en om gezondheidsredenen bedank ten, werden vervangen door de heeren A. v. d. Viught en C. v. d. Bent. Bij de rondvraag werd opgemerkt, dat het vervoer van de Kiiyieren naar de Kleine Sluis nog al wat moeilijkheden meebrengt en de aubade wel heel mooi is, maar veel tijd in beslag neemt, waardoor de kinderspelen niet tot hun recht kunnen komen. Getracht zal worden, voor een en ander een oplossing te zoeken. Voorz. sloot daarop de vergadering, na eerst nog dank gebracht te hebben aan allen, die meehielpen tot het welslagen van den bazar. Na gehouden referendum is de groslijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, zooals zij door de plaatselijke afdeeling der 8.DAP. zal wor den ingediend, als volgt samengesteld: 1. K. Keuris Azn.; 2. J. Dekker; 3. Jb. Raven Jbzn.; 4. Mevr. A. Borst—Liefhebber; 6. J. Blaauboer; 6. D. Krouwel; 7. L. Blaauboer; 8. W. Hoep; 9. J. J. Geluk; 10. G. Meuleveld; 1L Alb. Noorden; 12. Mevr. A. Woudenberg— Langcdjjk. UITVOERING N-A-S.B. Niettegenstaande het ongunstige weer kon de heer Krouwel, voorzitter van de afdeeling van den Ned. Arb. Sportbond, een groot aan tal belangstellenden welkom heeten op de uitvoering, die Zaterdagavond bij den heer W. Kossen werd gegeven. Zelfs leden van de zustcrafdeelingen Hoorn, Schagen en Oude- sluis waren aanwezig. Spr. opende met den wensch, dat men een gezelligen avond mocht hebben en deze zou bijdragen tot vergroo ting van de sympathie voor den Sportbond. De mondorgelclub, onder leiding van den heer Geluk, verleende medewerking en zette den Sportbond marsch in. Van de gymnasten kwamen alleen de ad- spiranten, de dames- en de hecrenafdeeling voor het voetlicht. Voor de Jonge Pieter Jellen wordt een aparte middag georgani seerd, daar zij als zij ook heulden mede gedaan, de avond te lang zou worden. De adspiranten lieten goede vrije oefenin gen zien en toonden bjj hun oefeningen aan de brug, vooral bij de oefeningen naar keuze, dat zij al aardig wat stof verwerkt hebben. De dames gaven knots- en brugoefeningen en haar natuurlijke aanleg voor een goede houding zorgde, naast de leiding, er voor, dat zij netjes werden uitgevoerd. De heeren lieten oefeningen aan het paard en aan de hooge brug zien en de stille aan dacht, waarmee ze gevolgd werden, bewees, dat het publiek ze waardeerde. Tusschcn een en ander in vertoonde een tooneclclubje een klucht: „De dwaling van het raadslid Verbrugge" en bracht het er, gezien den korten tijd van voorbereiding, goed af. Gegierd werd om de aardige panto mime: Barbier-Brugwachter, die daarna nog kwam. Op het bal, zoo vertelde de voorzitter in z'n sluitingswoord, zouden het rad van avon tuur draaien en nog ecnige voordrachten door leden van de afdeeling Hoorn ten beste worden gegeven, zoodat ook dit wel even gezellig verloopen zal zijn als de uitvoering WERKVERSCHAFFING. Voor het vervoer van arbeiders van en naar de werkverschaffing in de Wieringermeer zal met ingang van 1 April a.s. de zomerregeling weder gelden. BENOEMING. Naar men ons mededeelt, is de heer J. Tijsen Jzn. Jr., administrateur van den visch- afslag te Den Oever, tevens benoemd tot ad ministrateur belast met de uitvoering van het crisiszeevischbesluit 1934 voor Den Oever. BROEDERDIEN ST. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland heeft aan de onder staande dienstplichtigen van de lichting 1930 op hun aanvrage vrijstelling verleend van den dienstplicht wegens broederdienst: D. Drent, G. Garrelts, J. Grobecker, J. Klein, S. Klein, J. Kuiper, J. Luikens, G. Rotgans, S. v. d. Schalie, A. Verbiest, A. J. Visser. EEN WERKOOZEN OPTOCHT. Ongeveer een lOOtal werkloozen organiseer den gisterenochtend een paar optochten door Hippo's straten. Zij voerden banieren met zioh met de opschriften „Honger" en „Wij eischen brood". Van de zijde van het publiek trokken deze optochten vrij wat belangstellenden. BOND VOOR 8TAATSFENSIONNEER1NG De afdeeling Wieringen van dezen bond hield Zaterdagavond j.1. een vergadering in „Concordia", waarbij als spreker optrad Ds. N. J. C. Schermerhorn. Geopend wordt door den voorzitter den heer de Vries, die het betreurde, dat de opkomst zoo gering is (ongeveer 50 personen). Namens de federatie alsook namens het bestuur der afd. Wieringen doet spr. een beroep op de aanwezigen om lid te worden van dezen bond. Spr. merkt op, dat het bestuur der afd. ge voeld heeft, dat zjj schuld beeft van het weg kwijnen der afdeeling. Na de redevoering van Ds. Schermerhorn, zal dan ook een bestuurs verkiezing worden gehouden. Wjj stellen ons een wet voor die inhoudt, dat iedereen op een zekeren leeftijd een pensioen krjjgt. De ver eeniging telt thans ongeveer 60.000 leden, ter wijl er 70.000 ouden van dagen van de liefda digheid afhankelijk zijn. Wieringen telt nu on geveer 40 leden, dat is te weinig. Er moet dus propaganda gemaakt worden. De contributie bedraagt 75 ct. per jaar, voor welk bedrag tevens een maandblad wordt verstrekt. Na nogmaals opgewekt te hebben tot lidmaat schap, beëindigt spr. zijn openingswoord en laat de mandolineclub O. K. K. een tweetal nummers hooren. Dan komt Ds. Schermer horn aan het woord. Als onderwerp heeft deze gekozen „De groote reis der menschheid". Ter inleiding leest spr. een gedicht voor van Erich Kersten, wiens werken in Duitschland door de Naci'8 verbrand zjjn geworden. De titel van het gedicht hangt nauw tezamen met de strek king dezer lezing, n.1. .De spoortrein reis", waarin de dichter eiglenj,k de reis van den mensch weergeeft. Op de bekende vlotte en boeiende wijze geeft Ds. Sch. een uiteenzet ting van de geschiedenis van de menschheid. Tegen half elf wordt een pauze gehouden, welke gevuld wordt door het optreden van O.K.K., die weer hetzelfde succes oogst als te voren. Dan neemt Ds. Schermerhom weer het woord en bij half twaalf is hij aan het einde gekomen van deze leerzame en mooie lezing. Een tweetal nieuwe leden gaven zich op. De bestuursverkiezing kon vanwege het late uur niet doorgaan en zal naderhand worden gehouden. Daarna sluiting. ZUIDERZEEWERKEN. Door den heer directeur-generaal der Zui derzeewerken, te Den Haag, is publiek aan besteed het aanleggen van een gewalste ver harding, op een gedeelte van den Slootweg in den Wicrlngermeerpoldcr, lang 4 K.M., en het uitvoeren van bijkomende werken. Laagste inschrijf ster was de N.V. P. C. Zanen, te Haarlem voor 27 800.De ra ming bedroeg 37.000. Hlppolytushoef. DOOPSGEZINDE JONGEREN. Donderdag 14 Maart a.s. des avonds 8 uur houdt voornoemde Jongerenkring een bijeen komst in het nieuwe Cathcchisatiegcbouw te Hippolytushoef. HERVORMDE ZU8TERKRING. Donderdag 14 Maart a.8. des avonds 8 uur houdt de Herv. Zustcrkring te Oostcrland in het lokaal aldaar een bijeenkomst. OPTREDEN DER ARBEIDERS TOONEELVER. „V.I.O.8." Men deelt ons mede, dat voornoemde too neelclub op Zaterdag 10 Maart a.s. des avonds 8 uur, in de concertzaal „Concordia", van den heer S. Halfweeg, een openbare uit voering geeft. Opgevoerd wordt het tooneel- stuk „Hun kind", in drie bedrijven, door Joh. van Eekclen. OPENBARE VERKOOITNG. Zaterdag 9 Maart, des n.m. 8 uur, had in 't hotel „Centraal", van den heer S. Kaan, te Hyppolltushoef, ten verzoeke van de erven van wijlen de echtelieden Nan Mulder Jz. en Antje Wagemaker, ten overstaan van den notaris Obreen.de openbare verkoop plaats van de volgende onroerende goederen: 1. Boerenbehuizing, schuren, boomgaard, erf, tuin en grasland, groot 3.25.40 ha., koo- per de heer B. H. Kraan voor f 4.225. 2. Bouwland grenzend aan perceel 1, groot 1.95.90 ha en 3. Bouwland grenzend aan perceel 2, groot 1.88.70 ha en 4. Grasland grenzend aan perceel 3, groot 1.63.20 ha en 5. Bouwland grenzend aan perceel 4, groot 1.65.00 ha, kooper de heer J. Metselaar Jbz. voor f 6.785. 6. „E'fterkrocht bjj Jan van Sytje", groot 0.52.00 ha, kooper de heer P. Dekker Aldz. voor f 425. 7. „Heilige land", groot 0.51.80 ha, koo per de heer M. de Vries voor f 665. 8. „Zandfok aan Dijk", groot 0.43.60 ha, kooper de heer J. de Jongh voor f 441. 9. „Oosterven", groot 0.23.40 ha, koo per dc heer Jb. Dekker Pz. voor f 241. 10. „Oentje van Reijcr Boersen", groot 0.28.40 ha, kooper de heer J. Boersen voor f 150.—. 11. „Groote Bosch bij de Kooi", groot 0.94.40 ha. kooper de heer J. Boersen voor f 230.—. 12. „Ventje van Antje Rujjter" en „Ventje van Kees Klein", tezamen groot 0.71.00 ha, kooper de heer D. Post Pz. voor f 355. Tezamen 14..03.40 ha, in totaal opgebracht f 13.517.—. Den Oever. VERGADERING VISSSCHERS- V ERKEN IGING D.E.T/V. Zaterdagmiddag werd door bovengenoemde vereeniging een vergadering belegd in de zaal van den heer Lont alhier. Om ongeveer drie uur opent de voorzitter, de heer J. Tijssen Sr., deze vergadering en deelt mede dat de leden alleen bijeengeroepen zijn ter bespreking van de haringvisscherjj. Spreker heeft deze weck met een wethouder uit Harlingen en Den Helder (Makkum wordt geacht bjj Wieringen te hooren) een conferen tie te Den Haag gehad met de heer De Hoo, secretaris der Visscherycentrale. Deze confe- fentie was aangevraagd naar aanleiding van een bericht in de pers dat de contingenteering voor den uitvoer van Noordzeeharing aan was en dat hieronder ook zou zijn begrepen de ha ring gevangen in de Waddenzee. Zou dit be richt waarheid bevatten, dan zou dit voor dc Zuiderzeeharing funest zijn. Verder deelt de voorzitter nog mede, dat deze conferentie eigenlijk aangevraagd was bjj den Minister van Economische Zaken, doch dat deze hen verwezen had naar den Secretaris van de Vis- scherjj-centrale. Dat deze conferentie niet eer der plaats gehad heeft vindt zijn oorzaak in het feit, dat gemelde ambtenaar door ziekte niet aanwezig kon zijn. Na enkele mededee- lingen wordt een adres voorgelezen aan den Minister, waarin een en ander nader toegelicht wordt. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat de bespreking in zooverre resultaat heeft ge had, dat van Regeeringswege getracht zal worden om tot een uitvoer te komen van 50 van hetgeen in 1933—1934 uitgevoerd is en als de handelaars nog wat voor eigen risico willen verzenden is men al een aardige stap in dc goede richting. Verder moet de haring gesorteerd over den afslag worden verkocht, waarbij is bepaald dat 420 stuks het gewicht van minstens 40 kg moeten hebben. Over dit uitzoeken van de visch wordt lang gediscus sieerd en men kan moeilijk tot een goede oplos sing komen. Wel wordt voor uitzoeken ge voeld, doch dan zou een minimum prijs moe ten worden gesteld van b.v. 0.70 per kist. De Voorzitter deelt mede, dat de regeering van een minimum prjjs niets wil weten en hieraan geen steun kan verleenen. Over dit punt kan men het slecht eens worden, daar het ook dc vraag Is of de corporaties van elders hier ook wat voor voelen, daar verschil lende regelingen hun voor- en nadeel hebben temeer daar er ook plaatselijke belangen in het gedrang komen. De Voorzitter vraagt ten slotte wat of men wil, daar er Maandag we derom een conferentie te Den Haag p aats heeft, waar hjj het besluit der vergadering ter tafel moet brengen Na de discussies die hier op volgen, wordt tenslotte besloten er bjj de Regeering met klem op aan te dringen voor de haring een maximum prijs te stellen d.w.z. voor die haring die het vereischte gewicht heeft, terwjjl het uitzoeken van de baan wordt geschoven. Daar niemand meer het woord verlangt dringt de Voorzitter er nog op aan, dat zij die zich nog niet als lid der Visscherij-Cen- trale hebben opgegeven, dit alsnog te doen en de vereischte formulieren hiervoor in te vul len. Hierna sluiting. UITVOERING MANDOLINECLUB „OOST WIERINGEN". Zondagavond gaf bovengenoemde vereeni ging, onder leiding van haar Directeur, den heer S. Bruul, haar tweede wintcruitvoering. Toen we dc concertzaal van den heer J. Lont betraden, konden we tot onze tevreden heid constateeren, dat deze vrij goed bezet was. Om ongeveer acht uur opent de Voorzitter van „Oost Wieringen", dc heer W. Bakker deze bijeenkomst, waarna we een vijftal muziek nummers ten gehoore kregen. Tot ons genoe gen hebben we kunnen bemerken, dat Simon met zjjn „madjea" ijverig gestudeerd heeft en dat de muzieknummers op een fraaie wijze werden ten gehoore gebracht Na de pauze kregen we de clou van dezen avond en wel de bekende voordrachtkunste nares mej. Maartje Bierman, die we reeds meerdere malen voor de microfoon hebben kunnen beluisteren. Mej. Bierman, die met een hartelijk applaus werd ontvangen, begon met een ernstige voordracht „Moedertje". Hierna kwam zij ten tooneele in de West- friesche kleederdracht en hebben wij allen kunnen genieten van al haar belevenissen in Amsterdam, bij haar op het dorp, enz., alles voorgedragen in het Westfricsche dialect. Het bleek, dat zij dra de aanwezigen wist te boeien, getuige het onbedaarlijk gelach en het applaus na iedere voordracht. Tot slot droeg mej. Bierman nog enkele ernstige gedichten voor, waarvan het bekende gedicht „De Speelpop" op een bijzonder gevoelige wijze werd voorge dragen. Wij gelooven zeker, dat we namens alle aanwezigen spreken door te zeggen, dat mej. Bierman uitstekend heeft voldaan. Deze gezellige avond werd met een bal besloten. Een opmerking moet ons nog van het hart en wel deze. Onder het voordragen van mej. Bierman waren enkele jeugdige knapen zeer hinderlijk door te praten en met stoelen te gooien. Wc zullen hopen, dat deze heeren het onbehoorlijke van hun gedrag zullen leeren inzien, opdat een herhaling wordt voorkomen. GEEN AUTOBUSDIENST OVER DEN AFSLUITDIJK. Verzoeken afgewezen. Ged. Staten van Noord-Holland hebben af wijzend beschikt op het verzoek van de firma Van der Zee en Groenhof, te Sneek, om ver gunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Sneek over Alkmaar naar Amsterdam en terug; en op het verzoek van W. Vcltman te Leeuwarden, voor een bus dienst Leeuwarden, Alkmaar, Haarlem, Am sterdam. Ged. Staten overwegen, dat hun college bjj besluit van 23 November 1932, aan de N.V. Ato, te Utrecht, vergunning heeft verleend tot het in werking brengen van een autobus- dienst van Alkmaar naar I^eeuwarden en te rug over den Afsluitdijk en op de verzoeken van een achttal andere aanvragers, tot het uitoefenen van autobusdiensten tusschen Nd.- Holland en Friesland afwijzend heeft beschikt op grond van de overweging, dat aan meer dan één autobusdienst over den Afsluitdijk althans voorloopig geen behoefte bestaat en dat om redenen van verkeerseconomie en verkeerstechniek en uit hoofde van billijkheid een Ato-dienst de voorkeur verdient boven dc andere voorgestelde verbindingen; dat de Kroon in beroep bij haar besluit van 2 Juli 1934 heeft beslist, dat hun college terecht en op juiste gronden aan de N.V. Ato vergun ning heeft verleend en de verzoeken van de overige exploitanten heeft afgewezen. VERKOCHT. Naar wjj vernemen is het vlsschersvaartuig W.R. 83, eigendom van den heer N. Rotgans Nz., uit de hand verkocht aan den heer W. Hollander te H.hoef. BENOEMINGEN. Voor arbeider van den Polder Wieringer- waard hadden zich aangemeld 42 sollicitan ten. Uit het viertal, bestaande uit de heeren P. Boezerooy, Sj. Hoogeveen, R. de Jong en R. Bos, werd benoemd de heer R. de Jong De indiensttreding is bepaald op 1 April a.s. Als sluiswachter werd benoemd de heer Jac. de Boer. Beide functies waren alleen open voor ingezetenen van Wieringerwaard. UITVOERING „AI'OLLO". Zondagavond gaf onze plaatselijke zang- vereenlging „Apollo" haai- jaarlijksche uit voering in de zaal van v. d. Woude. Voor dezen avond had zjj zich de medewerking ver zekerd van de Funny-Boys en Fynny-Girls van Schagerbrug. Deze keuze is niet slecht geweest. In de zekeril van de Funny-Boys en Funny-Girls tempo iets vlugger gezien. De avond werd geopend met een kort woord van den voorzitter, den heer Zander, welke een welkom toeriep aan dc goedge vulde zaal. Allereerst zong het koor „Lente fee" van Bordese. Dit lied werd mooi en vlot gezongen, evenals „Ons lied van de Zee". Wat „Wiegelied" betreft, hiervoor leek het koor ons te zwak bezet. Hierna speelde dc amateur-band den marsch „Unter dem doppet Adler", nadat eerst het gebruikelijke bandlied gespeeld was. In de hierop volgende Eng. Wals maakten we kennis met den refreinzanger Mejjer. Deze zanger liet hier een goeden Indruk na. Het eerste optreden van de band werd be sloten met de potpourri „Met de Funny Boys naar Beijerland". Voor de pauze werden door het koor nog eenige liederen gezongen. Zeer jammer is het. dat de zangverecniging een tekort aan man nelijke leden heeft. Nadat de Boys and Glrls nog enkele num mers gespeeld hadden, besloot de Band met „Wenn ein Torero verliebt Ist". Dit was on getwijfeld het beste nummer. Een daverend applaus bewees wel, dat het zeer in den smaak viel. Door „Apollo" werd tot slot nog een <i rib tal nummers gezongen, waarmede het ein de j van dezen goedgeslaagden avond was ge komen. De directeur, de heer J. v. Ham. wekte In zjjn slotwoord allen op om zich op te geven ald Ud van de zangvereeniglng „Apollo". latei we hopen, dat deze opwekking niet tevergeefsch is geweest. Een gezellig bal vojg- dc tot het sluitingsuur. AANBESTEDING. Door den heer Chr. Dekker, architect te Sciagen, werd namens de Diaconie der Ned. Herv. Kerk op Maandag 11 Maart aanbesteed het verbouwen en uitbreiden van Huize .Avondrust" te Schagen. Ingeschreven werd door: G. Koning, Schagen 2980.M. Schipper, Schagerbrug 4122.15; P. de Geus, Sint Maar ten 4480.fa. Blaauboer en v. d. Hoven, Schagen 4645.A. v. Eekeren en Zonen, Keinsmerbrug 4875.T. Abma, Enkhuizen 4927.D. Koning, Schagen 4984.P. Wardenaar, Haringhuizen 5035.J. v. Stip- riaan, Schagen 5122. De beer G. Koning deelde voor de opening van zijn biljet mede, dat hjj zich 1000.had vergist en trok zjjn inschrijving in. De gunning is aangehouden. De modezaak „het Spinnewiel" van mej. Weinrich aan de Laagzjjde alhier, is in eigen dom overgegaan aan mevr. An Zwaan—Rin- ses, voorheen reeds sedert jaren een mode zaak uitoefende te Hoorn. ONGEREGELDE BOOTDLENST. De lage waterstand bjj dc Tcxelsche haven ten gevolge van den krachtigen Oostenwind bemoeilijkt het inkomen en uitgaan van de boot naar Den Helder. Zaterdagmiddag is 1 dienst vervallen. Zon dagavond kon eerst uitgevaren worden, nadat het water wat gestegen was, daar de „Dokter Wagenmaker" in dc haven aan den grond zat. Maandagmorgen is de vroegdienst verval len en met den booditenst, die om 4.15 uur uit Den Helder vertrekt, moesten de passa giers met een vlet aan wal gebracht worden, omdat de boot niet kon binnenvaren. BURGERLIJKE STAND van 9 tot en met 11 Maart 1935. GEBORENSouwtje, d. v. Jacobus Keyser en Geertje Pluylaar; Dirk Jacob, z. v. Dirk Jacob Keyser en Annaatje Alida Bakker. GEHUWD: Wijtze Njjdam en Geertje Lu- berta Barends. OVERLEDEN: Martje Knol, 79 jaar, we duwe van Gerrit Geus. Gevonden: 1 gewicht, 1 portemonnaie, 1 zak kunstmest. MARKTOVERZICHT. Het ongunstige weder had Maandag op aanvoer en marktbezoek veel invloed. Alleen de nuchtere kalvercnaanvocr was van eenige beteekenis; men betaalde voor een nuchter kalf gemiddeld 5.50 per stuk. Fokkalveren deden ongeveer 15. pe biggen zjjn duur; 10 11 betaalt men vooy een goede big; ook de varkens op de boerderij doen een vrij goeden prijs, de prijs liep van 18% tot 19 cent per pond^ Op de eierveiling daalde dc Pril middenprijs (eieren van 60 kg) liep te I, okf o 30 Der 100 stuks; een zoo lage p J als hier nog wel nooit na den oorlog om dezen tijd is gemaakt. NAT.-SOC. BEWEGING. Wederom werd hier Zaterdagavond in hötel Texel" een propaganda-vergadering gehou den van de N.S.B.; ditmaal trad als spreker op de heer P. de Boer. Het bezoek was ï»to- schien ook wel tengevolge van net ongunstige weder, niet zoo groot als op beide vorige bij eenkomsten. Aan de deur werd «oor S.D.A.P. gecolporteerd met vlugschriftjes, voornamelijk gericht tegen de N.S.B. JUIST OP TIJD GERED. Een troepje kinderen speelde Zaterdagmid dag op het terrein der Elcctrische Centrale te Den Burg. Een zoontje van den heer Dapper waagde zich daarbij op den rand van het open bassin in den koeltoren, die zich naast het gebouw bevindt. Doordat zich daar eenig ijs bevond, kon hi) zich niet staande houden en gleed het vrij diepe bassin in. Een der aan wezige jongens snelde «ie Centrale binnen en waarschuwde den heer Grisnicht, die oogen- blikkelijk te hulp snelde en het geluk had nog Juist op tijd den kleinen Dick uit het lauw warme water te redden. NEDERLANDSCHE VEEHOL'DEIUJ- CENTRALE. Het ligt in de bedoeling de laatste afleve ringen van runderen aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale te doen plaats hebben in de week van 713 April. Rundveehouders, die tegen dien tijd het door hen te leveren aantal stuks rundvee niet geleverd hebben, worden geacht er de voorkeur aan te geven, dat het aantal kalveren, dat hun voor het jaar 1935 la toegewezen, wordt verlaagd. Hetzelfde geldt voor rundveehouders, die een of meer runde ren hebben geleverd, welke niet aan de voor levering gestelde eischen voldeden, en daar voor in de plaats geen andere runderen heb ben geleverd. Rundveehouders, die alsnog van de geboden gelegenheid tot levering gebruik wenachen te maken, moeten de door hen te leveren run deren ten spoedigste en In elk geval vóór 1 April a.8. op de gebruikelijke wtfze ter leve ring opgeven Ook personen, die nog runde ren, lijdende aan tuberculose of para tubercu lose, onder de vastgestelde voorwaarden wen- schcn te leveren, zullen deze vóór den ge noemden datum ter levering hebben op te geven. 8TIEREN KEURING EN IN NOORD-HOLLAND. Behoudens de goedkeuring van het Werk plan, zal de „Provinciale Commissie tot be vordering van de Rundveefokkery in Noord- Holland". in 1935 keuringen houden. o.a. In onderstaande plaatsen: Texel: Vrijdag 29 Maart. 11.15 u., te Den Burg. Nieuwe Niodorp: Zaterdag 30 Maart, 9.15 u„ op het Kerkplein. Hoogwoud: Zaterdag 30 Maart, 1.15 u., voor het Gemeentehuis. Schagen: Maandag 1 April, 9.15 u., bij het café van G. Plevier. Schagerbrug: Woensdag 3 April, 9.15 u., bij café van Wed. Broer. Wieringen: Woensdag 3 April, 2 u. op het Marktplein te Hippolytushoef. Alkmaar: Donderdag 4 April, 9 u., bij café Noord-Holland v. d. Fr. Brug. Wieringerwaard: Vrijdag 12 April. 9.15 u., bij het café van Van der Woude. Hoorn: Zaterdag 13 April, 10 u.. bij het cafe „de Roskam". Merkwaaidige, tot dusver constante, veranderingen. In het Landbouwkundig Tijdschrift (Januari) komt een wetenschappelijke mededecling voor van dr. W. E. de Mol, getiteld: Practisch voor deel door Röntgenbestraling ter verkrijging van knopmutaties („verlooplngen"). De be stralingen, noodig geweest voor deze proeven, zijn verricht in het Röntgenlaboratorium der Universiteit van Amsterdam, directeur prof. dr. J. van Ebbenhorst Tengbergen. Er worden hier vormen afgebeeld, die op zeer merkwaardige wijze veranderd zjjn en zich reeds 3 of meer constant zijn blijven handhaven. Zoo is er een triploide Hyacinten- variëteit (Grand Maitre), die een vorm te voorschijn gebracht heeft, welker bloemen vroeger vetweiken dan in normale gevallen cn voorzien zjjn van violet gekleurde pukkels. Bovendien ontstond er uit deze variëteit een somatische mutatie, waarbij de binnenste bloemdekbladen meeldraadachtig geworden zijn en zelfs stulfmeeikorrels tot ontwikkeling brengen. Verder heeft b(j deze soort kleurver andering (van blauw naar rood) plaats ge grepen. Zjjn dit wijzigingen, welke met nog andere, zooals samensmelting of vertakking van bloemtrossen, gerekend mogen worden tot de weliswaar wetenschappelijk zeer Inte ressante doch practisch eerder nadcellgp dan voordeelige, anders is het gesteld met bepaal de verkleuringen, die bjj tulpen verkregen zjjn. Ook hier zjjn het lang niet steeds verbeterin gen, welke optreden, maar eenige wijzen on dubbelzinnig op het fraaier worden van kleur Omdat deze fraaiere kleur opgewekt is bij reeds ver veredelde vormen, zou men, aldus de schrijver, kunnen spreken van „na-veredeling". Het „spontaan" te voorschjjn treden van knopvariaties wordt hier vergeleken met het door Röntgenbestraling opwekken zulker er felijke veranderingen. In het laatste geval kan men het knopvarieeren dikwijls snel tot uiting laten komen. Dc mededeeling bevat nog meer belangwek kends en zij geeft in het kort den inhoud weer eener voordracht, het vorige jaar gehouden te Leuven, tijdens de Vlaamsche Wetenschappe lijke Congressen Dit is de achtste publicatie, die over dit on- derwerp verschenen is. De overige kan me» vinden in de Handelingen van het Natuur- Geneeskundig Congres, het Ned. Tfldschr. v Geneeskunde, het Zeitschrtft fiir Induktivl Abst und Vererb het Natuurw. Tijdschriften La Celluie. TJ TH Behandeling van gewone straf- en belasting, zaken. Maandag II Maart. Nieuwe Niedorp. De kleptoinanlsche Jongeling. Alvorens de 87 wegen- en rjjwielbeiastlng. zaken te verwerken, werden nog 'n tweetal vermogensdelicten afgedaan. In <jg eerste plaats stond nog eens terecht de arbeider p St. van Nieuwe Niedorp, die reeds de vorige week was veroordeeld tot 2 maanden wegens diefstal van een polshorloge, het eigendom van de zuster van zjjn verloofde (die dit sim pele kruimeldiefstalletje echter met ernstig genoeg achtte, haai amoureuze relatie te ver breken) en zich thans nog had te verantwoor den wegens diefstal van 7 theelepeltjes, door hem ontvreemd bjj den bakker C. Krom te N. Niedorp, op 'n moment, dat de bakker zich even uit de kamer, waar hij met den lang- vinger vertoefd had. had verwijderd. Ook nu erkende de knaap het feit De officier vorderde than» 3 maanden, waarop Mr. Thomas de magere motieven tot clementie nog zoo goed mogelijk uitbuitte en de politierechter, rekening houdende met de omstandigheid, dat verdachte reeds was ver oordeeld tot 2 maanden en bovendien nog 3 maanden voorwaardelijk zal moeten uitbrom men, hem tot 1 maand veroordeelde. De door F. gevraagde onmiddellijke invrjjheidsstelling werd evenwel door den Politierechter, die hem nog niet ai te best zonder toezicht v«rtrouw- de, geweigerd. Wegenbelasting. D. v. d. B., geen beroep, Winkel, f 15 boete of 5 dagen; H. K., smid, Wieringen, 10 boete of 5 dagen, A. L.. kleermaker. Den Helder, 2 maal 5 boete of 2 maal 5 dagen; Jb. v. O., expediteur, Den Helder, aangehouden; M. v. S., winkelier, Den Helder, I 6 boete of 5 dgn.; G. C. S., chauffeur. Den Helder, 15 boete of 5 dgn.; KI. Z., geen beroep, Den Helder. 15 boete of 5 dgn. ROwiefhelasting. G. B arb., Wieringerwaard; G. B., matroos, Den Heider; L. D., marinier, Den Helder; H. K., arb., Wierlngewaard, Joh K., chauffeur. Den Helder; Max. M.. matroos. Den Helder; Jr. P., arb., Anna Paulowna, J. H 8. de H, zeeofficier, Den Helder; Jb. 8., chauffeur; Schagen, P. T., arb.. Wieringen, A. V., koop man Den Helder Allen 5 boete of 2 Jagen. A. Bmatroos. Den Helder, Ingetrokken. Met klem adviseeren wjj de overtreders dl aangeboden transactie, gewoonlijk belangrijk lager dan de minimum straf op de overtreding gesteld, te accepteeren. (Duiten veraolwoordclijkheia de rrdacti* Niet geplaatste stukken worden wet teruggezonden.) Geachte Redactie, Wilt u mjj een paar regel» toestaan In uw blad? Ieder Inwoner van Den Helder, zal niet be langstelling de groei van het Redding-monu ment op het Wcstplein gadeslaan Te oord ce len naar wat er thans van zichtbaar I» mo gen we er trots op zjjn Ik ben enige tjjd geleden echter opgeschrok ken van het kroontje, dat toen bovenop ver scheen. Ik weet dat tn den beginne aan mij zelf en «lacht, dat ik er wel aan zou wennen. Telkens echter, wanneer ik langs het monu ment loop, kom Ik tot de conclusie, dat het kroontje ten zeerste misstaat en 't mooie mo nument bederft. Misschien sta tk In deze me ning alleen en dan spreekt het vanzelf, dat mijn mededeling voor kennisgeving wordt aangenomen Maar het zou ook kunnen zjjn, dat anderen mijn gevoelens delen en dan zou het mjj later spijten, «lat Ik verzuimd heb, mijn opmerking nu te berde te brengen, nu het nog niet te laat Is M.i. zijn er twee mogelqkhedcn de .Jout" weg te nemen. Naar mijn mening wordt deze veroorzaakt doordat het kroontje In verhou ding tot het monument zelf. veel te klein Is; het aanbrengen vap een veel grotere kroon zou dus de eerste oplossing zijn. Ik geloof echter, dat een veel betere verandering zou zijn, de kroon weg te laten; het monument komt, naar me dunkt, dan veel beter tot zijd recht. Hoogachtend, J. VERWEY. Geachte Redactie, In uw blad van 7 dezer lees Ik eenige voorstellen van B. en W., waaronder een voorstel om bij aanbieding der waarborgsom- kwitanties voor electr cn gas, bt) niet directe betaling. Inplant» van 10 dagen zicht, direct 10 cent boete In rekening te brengen, en bij niet betaling een aanmaning, waarvoor heden 40 cent wordt gerekend, en dit te brengen op 1.—. A Is gas cn electr.gcbruiker met een inaan- delijksche waarborgsom van 25.— en om dc drie maanden een waterkwitantie van I®' moet ik door de tJ)d8omstandigh«H)pn wel eens betalen met aanmaningskosten. Voor velen Is de tijd moeilijk, zoodat er wel meerdere zoo zullen zijn met hun beta ling. Nu wil ik de vraag stellen, nu de tjjd voor velen zoo moeilijk Is. of het nu de tijd is dezo boete te verzwaren. Als het toch niet hoog noodig is, zal men toch geen aanmaning af wachten Een ingezetene. LOTERIJ VOOR BEHOEFTIGE MUSICI Het Bestuui van het Onderstcuningsion'W voor behoeftige Musici (Stichting van den Nederlan«l8chcn Toonkunstcnaarsoo..d, gevcS" Ugd J. P. Coenstraat 22 Den Haag) deel ons mede, dat de verkoop der loten voor groote loterij «en belio«'vc ja dat fonds go

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6