WAT DE OUDE KREEUWER UIT ZIJN MARINE LOOPBAAN VERTELDE Marineberichten. Dioïlbal HELDFRSCHR COURANT VAN DINSDAG 12 MAART 1935. GEMENGD NIEUWS Binnenland. Hotel afgebrand. Waarin Oome Riet het oude matrozenlied van de „ouwe" van Galen zingt en vertelt van de vurige oogen van de Atsjineezen, die hem bedreigden. Het teleurstellend compeiuieeinde van Helder. Heldersche K.N.V.B.er: H.R.C. 3. - De vijfde K.N.V.B. N.H.V.B. De onverwachte vorst was ook hier de oorzaak van een groot aantal afgekeurde velden. Helder verliest ook den laatsten thuiswedstrijd Wat ons voorts in den K.N.V.B. interesseert. bommen vordert. Maar dat is ook noodig, wan. de da tum der trekking, lf Maart a.s., nadert snel. jjn met een kleine variatie op een bekend spreekwoord (hel scheelt slechts één letter) kan men zeggen: de laatste lootjos wegen het zwaarst. Want in ..ie laatste lootje, zit voor een goed deel de winst, die het Fondf ln staat nioet stellen, zyn goed én noodig werk voort te zetten. Het riestuui heeft zijn uiterste best gedaan ofli deze loterij voor het publiek zoo aantrek kelijk mogelijk te maken. Op de 30.oOO loten rijn 3000 pryzen oeschikbaar, waaronder zeer belangrijke als een Auto, Motorrijwielen, A- jncublemente: Rijwielen, enz. Door talrijke beeldeni'e kunstenaars zijn een groot aantal schilde jjen, teekeningen, hout sneden, etsen en litho's als prijzen afgestaan. Wie of meer '.oten koopt tegen den lagen prys van 50 cent per lot, doet dus een goed werk en verschaft zich bovendien de groote kans op een mooien prijs. Ha toczend-ng van 50 cent of meervoud per postwissel of door storting op postreke ning 40819 (alleen vermelden P. Blankwaard) of te Den Haag. telefoon 773522 /ordt het lot (de loten) aan het opgegeven adres toege zonden. Op 22 Maart e.k. wordt tevens de trekkingslijst toegezonden. Haven van Nieuwediep. 12 Maart 1935. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Groningen het Eng. s.s. „Perecrine". Het bekende Heeslust te Hees. Zaterdagavond te omstreeks 9 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in het be kende hotel-restaurant Heeslust te Hees bij Nijmegen. Het vuur ontstond op de tweede verdieping; de felle wind wakkerde de vlam men snel aan en binnen korten tijd ston den ook de eerste étage en het restaurant in lichte laaie. De brandweer stond vrijwel machteloos, het hotel ging voor het grootste deel verloren. Verzekering dekt de schade. Omstreeks elf uur was de brandweer het vuur in zooverre meester, dat tot de nablus- sching kon worden overgegaan. De linkervleugel van het hotel is geheel uit gebrand. Van den rechtervleugel zrjn alle bo venverdiepingen verwoest, terwijl op de ge- ttjkvloersche verdieping zware brand- en wa terschade is aangericht. Gedurende den brand was het tramverkeer gestagneerd, hetgeen tot groote moeilijk heden leidde, daar groote groepen menschen, die aan den Stillen Omgang te Amsterdam zouden deelnemen, stonden te wachten. Oom Piet, de oude kreeuwer, was in een reuze beste bui. Oome Piet zongeen schlager, een oud matrozenlied, dat vijftig jaar geleden bij de Marine door ledereen ge zongen werd. 't Was buiten guur en triest, maar in zijn kajuit was 't erg gezellig. Ik heb de patrijspoorten maar met water dichte schotten gesloten en de luikies voor de ramen gedaan ben niks nieuwsgierig, naar wat er buiten gebeurt. Ik zit maar liefst 's avonds bij me.vrouw, bij de stuurman. We zijn heelemaal niet zoo erg „straterig". Ik zeg maar, je moet 't in huis kunnen vinden met je vrouw, zooals Je 't voor jaren geleden met je schip moest vinden! D'r is niet zooveel verschil tusschen een schip en een huis. Vroeger had ik de ouwe Bonnaire tot woning en de ouwe Heklersche burgemeester Houwing, als eerste officier, en nou heb ik me schepie op de gracht en is mijn vrouw eerste officier Die Bonnaire was al een oudje, oome Piet, en dat lied, wat je zoo even zong, was dat een mop van de „Bonnaire"? Nee, op de „Bonnaire" is nooit een lied gemaakt, zegt Oome Piet, dikke rookwolken uit zijn deurrokertje blazend, maar op dat schip, dat hier tegen den wand hangt, dat schip met zeilen, de ouwe „Van Galen", daar heeft niet alleen de hcele oude marine, maar ook vroeger heel Nieuwediep van gezongen. Zing op dit lied, oome Piet, zeg ik. De Heldersche krant is dol op die oude marine liedjes, er zijn altijd menschen van de oude garde, die, wanneer ze zoo'n matrozenlied lezen, opnieuw hun Jeugd doorleven. Er zijn heel wat oud-gedienden onder. De stuurman van 't fregat knikte Zoo is 't, zegt ze op zachten toon, zoo is 't We hebben zorgelijke, beroerde dagen gehad, vroeger, maar tochde herinnering aan veel liefs, veel degelijks blijft. Tegenwoordig leeren ze geen matrozen liedjes meer, maar vroeger, toen we bij de Opleiding waren,, was daar een speciale zangmeester. Hij had een rare naam, die kerel, en al wordt ik zoo oud als Mcthusa- lem, zal ik 'm niet vergeten die zang meester heette Soferplam. 't Was een reuze lange meester en die leerde ons zee mansliedjes. Wij zaten netjes in de banken en hij stond met zijn lange lijf voor de klas. De maat zwaaide hij met een rietje. Tegenwoordig zingen ze allemaal van die gekke liedjes, waar heelemaal niks ln zit, bij voorbeeld van je hela hola houd er de moed maar in. Nee, dan moet je het lied van de oude van Galen eens hooren! Oome Piet legt zijn dcurrookertje op de aschbak, kucht even, en dan zacht begeleid door zjjn stuurman, klinken de twee oude stemmen op, en zingen beiden het lied van de oude Van Galen. Het is hetzelfde lied, dat ze vroeger een menschenleeftijd terug zongen, als de Van Galen in Indië binnenkwam. Links rechts, een, twee, drie. Voor Holland heb ik sympathie. Links rechts, een, twee, drie. Leve de Compagnie. Daar komt de Van Galen aan. stengen in de maan Doe kranig waait de vlag, Dij helder en donkeren dag. Dat heerlijk rood wit blauw, ®racht menigeen in 't nauw. Die wimpel in de lucht, VVerd zoo geducht. ores Ceram, zilverkruis, Varen met de Van Galen thuis, bis. Tweemaal herhalen de oudjes het refrein en dan opnieuw vol vuur klinkt het opnieuw: Links, rechts, een, twee, drie, Voor Holland heb ik sympathie. Links, rechts, een, twee, drie, Leve de Companjic. Enthousiast eindigen de twee oudjes. Leve de Companjie, zegt Oome Piet. ..Waarom zou ik 't niet zeggen?" Ik ben van de oud gepensioneerden en ik heb een dik Pensioen, hm, hm! Er zyn er, die d'r nog Ter als ik aan toe zijn, maar ja ik ben niet "hebberig" en de Companjie heeft, van af chiel de Ruyter, altyd reuze goed voor de zeemacht, voor de marine gezorgd, hm. hm! Dè, hè, ik moet aldoor kuchen, ik verslik kie aan de rook! Maar, ik zeg maar: mooie of leelyke sche pen, goed of slecht materiaal, een dim of dik pensioen doet er niks toe, als je je plicht maar doet! Je bent in dienst van de Companjie en dan vraag je niet verder en toch hebben we in 1884 en 1885, das dus 50 jaar geleje heel wat karweitjes op moeten knappen. Diezelfde Toekoe Oemar waar ik laatst van vertelde, oeh man, als ik je vertel van die expeditie in 1884, dan kom ik niet uitverteld. Ik was toen nog een jong broekie en had nooit echt kruit geroken. Nou dan, we kom men in de Baai bjj Meulebroek an, en ik wor uitgestuurd, om op de kust van Atjeh de vijand tegemoet te gaan. Om je de waarheid te zeggen, als je zooiets voor de eerste keer meemaakt, dan zit j'm van wege 't ongewone leelijk te knijpen! Later als Je zoo'n beetje vuurvreter bent, dan lach je er om. Afijn! Wy met de kolonialen naar wal, die gin gen het binnenland in en wy de zeemacht, werden op post gezet, twintig patronen op de borst en veertig in de achtertasch. Nou hadden oude matrozen an boord me verteld, dat de Atsjineezen vurige oogen had den, die in de donkerte licht afgaven. 't Was een stikdonkere, tropische nacht! Geen blikskater ken je vooruit zien. Daar stond ik, jonge, jonge, heelemaal alleen, met een geweer in aanslag. 30 meter verder stond me maat, en 't was stil, doodstil, want de commandant had gezegd, kop dicht, niet be wegen, alleen maar kijken, en oogen open houden. Een uur lang stond ik daar, ik zweette nasi göreng man... en in eene, zie ik recht tegenover me twee vurige lichies tus schen de boomen. Das Toekoe Oemar denk ik, of één van zijn mannetjes, nou ben ik pus, nou wordt me lampie uitgeblazen! Daar stond ik, in de stikdonkere nacht. Wel had ik een geweer bij me, maar toch, ik was zoo goed als weerloos, want de orders waren alleen in de uiterste noodzaak schieten en bracht deze vurige oogen, die mjj beloer den, uiterste noodzaak? Je kon toch de vijand verschrikken en in de lucht schieten, je had toch je spuit bij je, Oome Piet? Je snapt er niks van, herneemt de ouwe kreeuwer. Zoo'n geweerschot op 't doel, of in de lucht zou immers de heele rimboe op stang jagen, alle inlanders zouden te hoop loopen, iedere onnoodige onrust moest voorkomen worden. Besluitenloos stond ik daar en dreigend keken die vurige, lichtende oogen mij aan. Ik stond van angst te zweeten, dat wil ik gerust bekennen. Ik was nog een jongen, hè, pas zeventien jaar. Ik was pas in Indië. De „Prinses Amalia" had me hier gebracht en nou stond ik daar, wist niet wat te doen. Dertig meter van me af, stond me maat, 't was een marinier. Die is ouwer, denk ik, zal *m eres vragen wat ik met die Atjeher met vurige oogen doen moet. Ik naar me maat! Hé, psst! zeg ik, 't is niet pluis! Daar tegenover me, in dat bosschie zit een Athjeher. Wij naar 't bosschie toe. In eene zie ik wat geks, één vurig oog stijgt de lucht in en 't andere oog blyft op zijn plaats. Ik schrok me een hoedje, toen ik dat zag, maar die marinier begint te stikken van 't lachen, en hij zegt: stommerd, moet je me daarvoor roepen, dat zijn geen vurige oogen van Atjehers maar gewone vuurvliegen lk geloof er niks van, bibber ik. Je bent een idioot zegt mijn maat. Vooruit mee, naar dat eene oog, dat over is. Ik ga met je mee! Komen we by *t oog, als we er voor zyn gaat 't ook de lucht in, twee vuurvliegen waren 't! Dat zyn van die beesies, die net lichies an d'r lijf hebben. Och man, wat ze me in de maling genomen hebben! Maar als Toekoe Oemar zijn zin ge kregen had, vervolgt Oome Piet, zou je mij nooit voor de Heldersche krant uitgebeend hebben, als je nou doet. Want dan was ik al in 1884, 50 jaar geleden, uitgebeend. Ik ver zeker Je dat we een heele gevaarlijke tijd hebben meegemaakt, maar daarover straks, eerst even een oorlam nemen. Stuurman, schenk ons een bakkie heete thee in, een goeje bak snelvuur. (Wordt vervolgd). Tijdens het onderzoek naar de oorzaak van den brand is gebleken, dat deze is ontstaan In de privévertrekken van den hotel-eigenaar; vermoedelijk door een defect aan den schoor steen. De familie Verbeek vertoefde op het oogenblik dat de brand ontstond, niet in deze vertrekken, doch in het hotel. Het gebouw was voor 40.000. de in ventaris voor 15.000 verzekerd. DE REIS VAN DE „K XVIH". De commandant van Hr. Ms. ,,K XVIII" heeft het volgende medegedeeld: ware plaats op Maandag 11 Maart 12 uur: 35° 52' Z.B., 44° 58' W.L. Verder geen bizonders, alles wel. Luit. ter zee le kl. S. Visser, commandant van Hr. Ms. torpedoboot Z 5 te Nieuwediep, is overgeplaatst bjj 's rijks werf te Willems oord. Bij beschikking van tien minister van defen sie is de luit. ter zee der 2e kl. marine-reserve A. W. de Boer 12 Maart geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Off. van den M.SJD. 2e kl. N. C. van Bergen van der Grijp is geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Luit. ter zee le kl. N. Kooreman, dienende aan 's rykswerf te Willemsoord, die 26 dezer wordt overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, zal begii April als le officier worden overgeplaatst op het gouvernementsstoomschip Arend te Nieuwe diep, om met dit schip half April naar Oost- Indië te vertrekken. Luit. ter zee 2e kl. der marine-reserve M. Wildschut wordt 15 dezer geplaatst by de Ma rinekazerne te Amsterdam. De luit. ter zee 2e kl. marinereserve A. W. de Boer is 12 Maart geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Bevorderingen ln Oost-lndië. 1 Sept. 1934. Matrozen 2e kl. R. W. Smits en J. Schoonman tot matrozen le kl.; mariniers 2e kl. W. Mel- gerd, L. Wattel en F. C. v. Dooren tot mari- ners le kl.; marinier 3e kl. J. J. Bonten tot marinier 2e kl. 1 Oct. 1934. Korpl. konst J. van der Woude tot Sergt. konst., matroos konst. C. J. Leeuwenhaag tot korpl konst.,, korpl. telegrafist H. Zwei stra tot sergt. telegrafist., Sergt. ziekenver pleger H. Dirkzwager tot majoor-ziekenver pleger. 15 Oct. 1934. Stoker-olieman A. J. Bcszelzen tot korpl.- machinist. 1 Nov. 1934. Matroos 2e kl. J. A. Meulenberg tot matroos le kl., Stokers 1 e kl. A. O. Ulrich en J. v. d Berg tot stokers-olieman, Sergts. d. mams A. C. G. Kamhoot en J. C. Maas tot Sergis- majoor der marns. I Dec. 1934 Korpl. schrijver C. J. Pinxteren tot Sergt. schryver. Aanwijzing om met Hr. Ms. Arend naar O.I. te .worden uitgezonden, ingetrokken: Korpl. telegr. J. R. C. van Wilsem en matr. Ie kl. C. A. van Arkel. Aangewezen om met Hr. Ms. Arend naar O.I. te worden uitgezonden Korpl. telegrafist M. M. J. Willems en matr. le kl. H. ragt. 7 Maart Schipper D. J. de Graaf, tijdelijke plaatsing te Willemsoord gewijzigd in een defi- tieve plaatsing. Sergt. timm. T. Verdurmen, 11 Maart, bevo len overplaatsing naar Hr.Ms. Gelderland in getrokken. II Maart Serg. Timmerman J. de Boer van Wachtschip W.W. naar Gelderland. 8 Maart Maj. schryver S. J. H. Smits van W. W. naar Schorpioen, ender intrekking van zijn tewerkstelling op het bureau personeel bij het comm. der Marine te W.Woord. 6 Maart Majoor schrijver P. C. Alblas van Sbhcrpioen naar W. W. en te werk gesteld op het bureau personeel by het comm. der Marine te W oord. 11 Maart Srgt. kok T. A. Meeusen van O.Z.D. naar afd. mar. Rottord. 11 Maart Sergt. kok H. Hulmer van W. W. ngar O.Z.D. 14 Maart Bootsman S. van der Scheer van W. W. naar Gelderla 11 Maart Boots lan W. M. K. F. Meurer, be volen overplaatsing naar Hr. Ms. Gelderland ingetrokk I Mei Schipper K. Brar.s van W.W. naar de Kooy. 3 April Sergt. konst. C. B. Booden van W. W. naar Gelderland. 26 April Maj, schrijver C. G. Hartendorp van W.W. naar Kaz. A'dam. II Maart Sergt. timm. H. Kerkdijk detachee ring bij den O.Z.D. te W oord Ingetrokken. Se klasse A. Merkwaardig toch die verslapping ln de Helder-gelederen. Het gaat de laatste wed strijden heelemaal niet naar den zin, met een kleine onderbreking (Meteoor) werden de laatste wedstrijden steeds verloren. Gelukkig, dat de punten in den aanvang van de compe titie behaald werden, anders zag het er nog donker voor de Bolweg-bewoners uit, daar Zaandijk zich kennelijk hersteld heeft. Nu is de 41 nederlaag, die tegen Assen delft geleden werd, niet maszgebend voor de krachtsverhouding, want vooral in de eerste helft heeft Helder laten zien tot een goed partijtje voetbal in staat te zijn. Den laatsten wedstrijd de tanden nog eens op elkaar, hee- ren, zorgt tenminste voor een pakkend slot. Zaandijk sloeg KW met liefst 52 en ver liet daarmede de .aatste plaats, die thans door de Krommenieërs ingenomen wordt. Het zal ons werkelijk benieuwen of de rood-blauwen daar nog vanaf komen! Vierde klasse A. Texel gecraagt zich zoo als 't een goede sportclub betaamt: het blijft vechten voor de overwinning, ook al is de Kans op het kam pioenschap verkeken. De eilanders boekten het goede resultaat van een 21 overwinning op het Schagen-terrein. Res. tweede klasse A. Men moet, hoe graag men HRC 2 ook tot kampioen geproclameerd wil zien, toch bewon dering koesteren voor het werk van haar groote rivale. Nu werd de derde schitterende prestatie behaald: Ajax III werd ln Amster dam met 10 door de WFC-ers geklopt. De uitslagen van de laatste 3 wedstrijden hebben de kans er voor de reds niet beter op gemaakt, maar nog steeds is die kans in eigen hand. In Wormerv" moet n.1. gewonnen worden en dan is het kampioenschap in Den Helder. KFC 2TOG 2 30; WA 2West-Frisia 2 1—0. Res. derde klasse A. Het Assendelft-terrein werd wegens vorst onbespeelbaar verklaard. Eerste klasse D. H.R.C. S kampioen. Overeenkomstig de verwachtingen is het HRC 3 gelukt dezen Zondag beslag te leggen op den eeretitel van kampioen der eerste klasse D van den N.H.V.B. Een gelyk spel tegen MLD was daartoe voldoende en... ver der brachten de Racers het ook niet. De Luchtvaarders zyn niet dikwyls uil hun slof geschoten, doch voor deze gelegenheid hadden zy besloten het den Racers niet gemakkelijk te maken. Zij verdedigden dus met hand en tand en slaagden er in hoe dat snappen zij wellicht zelf niet het eigen doel schoon te houden. Maar de eigen voorhoede gelukte het evenmin in de weinige uitvallen een doelpunt te fabriceeren, al heeft de midvoor eenmaal een prachtkans gehad. Keeper Goudswaard mèt Roobol een van de vaste rotse in het kampioenselftal, wist het g -vaar echter te be zweren en bracht daarmede zijn club het kam pioenschap. Niemand zal het betwisten of het Kampioen schap is bij dat elftal terecht gekomen, dat er krachtens spel en kwaliteiten de meeste aan spraak op had; het kampioenschap ia volko men verdiend, en wy wenschen de HRC er van harte geluk mee. Ongetwijfeld zal het team volgend jaar in den K..NV.B. uitkomen, daar de afdeelingskampioenen zonder meer naar den grooten bond overgaan. Wel wordt nog een competitie tusschen de 4 kampioenen on derling gespeeld, doch deze dient i i de „Kam pioen van den N.H.V.B." aar t wijzen. Daar de vereeniging HRC over 2 terreinen beschikt, die voor den K.N.V.B. te becpelen zijn, staat niets een overgarg naar den K.N.V.B. in den weg. 4e klasse G. Held. Boys 2 sloeg Schagen 3 met niet min der dan 60. Een veelbelovende eerste helft. De wind Is niet altyd een goede bondgenoot! Met 41 heeft Helder den laatsten thuis wedstrijd, die tegen Assendelft gespeeld werd, verloren, een uitslag, die van een gedecideerde meerderheil der bezoekers spreekt. Doch, al is de overwinning tenslotte volkomen ver diend, de cijfers, waarmee zij behaald werd, zijn geflatteerd. De nederlaag heeft de thuisclub waarschijn lijk te danken aan het feit, dat aanvoerder Kluft den toss verloor en zyn team eerst tegen den sterken Noord-Ooster in moest spelen. Moesten de Helder-spelers in de eerste helft dus alle krachten op het spel zetten om een hooge tegenscore, die met dezen wind zeer wel mogelyk was te voorkomen, de bezoekers daarentegen konden het op hun voetbUslofjes af, althans behoefden zich lang niet zoo in te spannen als de withemden. Dat was eei factor van belang, want toen na de pauze hervat werd, startte een frissche Assendelft-ploeg, doch een over den honger-naar-den-bal heen zjjnqe Helder-idem. Desondanks werd Helder, ondanks den 21, achterstand, een zeer goede kans op de over winning toegekend, o.i. terecht, »or het veel belovende spel in de eerste helft. Er werd tegen wind in zoo aardig gecombineerd door de van veel frisch bloed voorziene voorhoede, midvoor Kiesewetter opende het spel zoo goed, dat de witte aanvalslinie evenveel scorings kansen gekregen had als die van de bezoekers. Er werd er echter 1 minder benut... Kortom het geheele elftal had goed gespeeld, beter dan we de laatste wedstrij den gewend wa ren, vooral ook linksback Burger was er goed in en zuiverde steeds zijn terrein door energiek ingrijpen en hard wegwer ken. De overwinning ls echter niet ge komen; direct na de hervatting viel in de pas begon nen „nu-gaan-we- op-ons-gemak- C. Burger. winnen-periode" het derde doelpunt der Assendelftenaren en dat bracht het tot nu toe vertoonde spel der withemden den genadeslag toe, de zelfverze kerdheid der spelers was weg, de zuiverheid van het plaatsen kreeg te tyden, er werd ver zuimd het spel op de vleugels te houden (God schalk werd schromelijk verwaarloosd) en zoo kwam het, dat het resultaat van een overwe gende veld meerderheid... nihi.' was en bleef. Het zou niet juist zyn de bezoekers de over winning alleen toe te kennen, "anwege hel féit, dat Helder na de pauze haar vorm geheel verloor. Daarvoor heeft de ploeg een te goe den Indruk achter gelaten, dai de heeren voetballen konden hebben ze immert laten zien, toen ze... tegen wind speelden. Beide partyen hebben dus het beste spel laten zien, toen ze den wind tegen zich haddci, wat ons tot de eenigszins paradoxaal klinkende uit drukking brengt: Helder had voor rust den wind tot bondgenoot (ti »n wind), A. daarna Met snele aanvallen van de vleugelspelers wist de A.-voorhoede een paar maai langs de H. backs te komen en tweemaal leverden deze een doelpunt op, waarby keeper Muller niet geheel vrij ui-ging De spelopvatting van A bleek in deze pe riode zeer goed te zijn met 7 8 man werd de voorsprong verdedigd, terwyl de uitvallen aan de andere 3 of 4 spelers overgelaten wer den. Dit systeem moge voor het oog niet mooi zijn, het is meermalen afdoenae geblc-:en! Hoe Helder dus ook aanviel, het bleef te kort van opzet, zoodat r geen doorkomen aan was. wel :regen de forwards enkele goede kansen, doch de schoten van srael, Kiesewet ter en Bakhaus werden alle keurig gestopt door den goeden A.-doelverdediger. Zoo kwam het einde met een 41 nederlaag voor Helder, een teleurstel! ng voor 9e getrou wen, die de koude getrotseerd hadden, doch men spoedde zich naar de haardsteden terug metde hoop in het hart. dat ln de a.s. zomer- campagne de spelers zullen trainen en trainen om een wedstrijd te leeren spelen, tot het ein de toe, zooals voor de rust in aze match tegen Assendelft. Dan belooft het team nog heel wat. SCHAGEN TEXEL 1 1—2. Met Püpers a's Invaller voor Winter heeft „Texel" Zondag voor de tweede maal ln deze competitie van Schagen gewonnen. Een nor maal doelpunt werd in dezen wedstrijd niet gemaakt; alle drie punten kwamen uit be straffingen v. d. scheidsrechter. In de eerste helft van de match speelde Schagen tegei wind. De bezoekers waren toen meestal in den aanval, doch de doorbraken van de thuisclub waren vrij talrijk en zeer ge vaarlijk. 't Eerste doelpunt kreeg „Texel uit een penalty. Bij een corner meende een Scha- gen-speler dat de bal uit wis. foei. hü hem echter greep, wees de scheidsrechter naar de gevaarlijke stip. Hulzinga schoot den bal on houdbaar in. 1—0 voor Texel. Hiermee kwam de rust. In de tweede helft had Schagen den stormwind mee. „Texel" kwam chter zoo nu en dan nog gevaaiiijk op 't doel an de thuis club aanstormen; Bjj een der oorbraken werd Henk Ran zoodanig aangevallen, dat de re- feree op den rand van het trafscl.opgebied een vrije schop gaf. Henk deponeerde den bal via den keeper in het net. 2—0. Ongeveer 10 minuteD voor het einde kreeg Schagen een penalty, toen -ontjes te zwaar werd aange vallen; ook deze strafschop leve.de een doel punt op, 21 Verdere doelpunten bleven uit, zoodat Texel met 21 won. A.D.O. EN CHR. N. V. BOND. De competitiestand van afd. IV is als volgt: Jong Holland 7 5 0 2 10 1814 A.D.O. 8 4 1 3 9 26—17 Dindua 8 4 1 3 9 1915 C.J.M.V. 7 2 1 3 7 19—22 Zwaluwen 8 2 1 4 5 1429 Jong Holland moet nog naar CJMV, doch in de ranglijst kan vrij zeker geen verandering meer komen. ADO is dus op de tweede plaats geëindigd met het hoogste doelp.-gemiddelde. Zaterdag 23 Maart zal de districtswedstrijd tusschen afd. VII (Friesland) en afd. IV (N.-H.) op het Oranje Nassau-terrein te Sneek gespeeld worden. Het districts-elftal van afd. IV ziet er van rechts naar links als volgt uit: Doel: C. de Schipper (ADO): achter: L. Schouten (ADO) en F. J. Terhorst (J.H.); midden: G. Oldenbroek (JH), M. G. Schone- veld (Dindau), C. P. Meile (Zwaluwen). Voor: Jansen (JH), J. Kuiper (JH). D. van der Walle (ADO). D. Frankfort (Dindua), J. de Hart (Dindua). Zaterdag a.s. krygt ADO Excelsior uit Den Helder op bezoek en houdt op den avond van denzelfden dag ledenvergadering bij Borst. Het resultaat van een zeer kouden Maart- schen Zondag was, dat een groot aantal be slissingen voor kampioenschap en laatste plaats te noteeren viel. In de gevallen, waar die beslissingen uitbleven, zijr zy toch zeer na- by. AFDEELING L Eerste klasse. De groote s ryi tusschen Feyenoord en Ajax ls gestreden; de Amsterdammers wisten na veel spul en moeite met 42 te winnen. Een leelijke tegenvaller voor Feyenoord, dat er zoo goed voor stond; uit de verslagen te lezen en naar de meening van Han Hollandei hebben de Amsterdammers verdiend gewonnen. Trou wens de neutrale liefhebber zal het met ons eens zyn, dat Ajax de primus inter pares is. Echter wij wezen enkele weken geleden al op het betreurenswaardige feit, ("at Ajax en Fey enoord in dezelfde afdeeling ondergebracht waren. Het Maandagochtendblad van „De Crt." onderschrijft nu die meening en schreef o.m.: „want nu herbergt de andere Weste lijke afdeeling geen enkel werkelijk nampioens- elftal, terwrjl Afdeeling I er twee „ezit". Ajax is nu op stap kampioen, want de laatste wed strijd gaat tegen RCH, dat zich juist veilig ge steld heeft ten koste van Overmaas (53), Feyenoord krijgt nog een zware dobber in Delft tegen DHC. Overmaas moe, na 1 jaar in de eerste klasse gespeeld te hebben haar pre- dicaat verdedigen. ADO—DHC 20; VUCHFC 5—1. Tweede klasse A. Bluaw-Wit is kampioen geworden na een zwaar bevochten zege op het Hilversumsche Sportpark (12). Het was reeds eenige weken zeker, dat de zebra's in titel zouden gaan veroveren, want na een harden onderlingen strijd ln d» eerste helft, kregen zy plotseling een grooten voorsprong op de concurrenten. Die voorsprong heeft langen ajd 5 punten op Hilversum bedragen, doch slonk tot 3. Hierna nam de spanning een einde, daar B.W. den wedstrijd van Hilversum won. Aan de andere zijde van de ranglyst is de spanning echter toegenomen en wel doordat het aloude Alc- maria zoo plotseling in den stryd betrokken is. De Kaaskoppen moeten danig oppassen, want het gevaar zit hen dicht op de hielen. In het Stadion verloren Peereboom c.s. met 20 van AFC. DOS—BFC 2—3. Tweede klasse B. Zceburgia, 't Gooi en ZW blijven by elkaar tot het einde toe meedoogenloos bedreigen; nog is er niet te zeggen, wie het kampioen schap behaten zal, maar aan ZVV moeten toch de beste kansen toegekend worden De Zaan dammers wonnen v-n TOG in Amsterdam met 10 en za"en voorts de concurrenten Zeebur- gia en 't Gooi tegen elkaar gelijk spelen (00), hetgeen al heel gunstig was Bloemendaal—EDO 1—6; West-FrisiaVe- lox 1—8. (De eindspurt van de Utrechtenaren is opvallend.) AFDEELING 11. Eerste klasse. Drie clubs gaan hier niet gelijk aantal pun« ten den laatsten wedstrijd tegemoet, n.1. Haar lem. Hermes DVS en DWS. Eerstgenoemde bracht het tegen Excelsior in Rotterdam niet verder dan een gelyk spel (1—1), wat in te genstelling met vorige week er weer op wijst, dat de rood-broeken niet kampioensfiihig zy'n. Hermes won met bescheiden cijfers van DFO n.1. 21, terwyl de groote stijd in toet Sta dion. waar pi.minus 20.000 bezoekers waren, tussche DWS en KFC dooi eerstgenoemde met 10 gewonnen werd. De wedstrijden HaarlemHDVS en HBSDWS zullen nu do beslissipg brengen, of niet? De HBS-ers sloegen ZFC op eigen bodem en krijgen nu nog een aardige kans om den dans te ontspringen. ZFC en Sparta moeten ten minste terdege op hun quivive zyn. AFDEELING III. Eerste klas.a. Go Ahead is thans uitgespeeld; de laatste wedstrijd tegen Heracle8 werd met 20 ge wonnen, zoodat de voorsprong der roodgelen tenslotte 6 punten bedraagt. EnschedeËn- schedesche Boys ging niet door en is nog de eenige wedstrijd, die in deze overigens mooi afgewerkte afdeeling nog gespeeld moet wor den. AFDEEIJNG IV. Eerste klasse Hier begroeten we Philips Sportvereenlging als kar.ipioen. Zonder halve maatregelen te nemen (I4 op MVV) werd de eeretitel be haald, die ook hier ongetwyfeld by de sterkste is terecht gekomen. Het fraaie seizoen van NAC mag nog wel eens gememoreerd worden. De pupillen van Verlegh sloegen thans weer NOAD me» 50, hetgeen nog al wat zeggen wil. Sic transit gloria mundi... Willem n moet degradatiewedstrijden spelen. De tricolores verloren van Bleyerheide met 20 en ver loren das op één dag den kampioenstitel en de hoop op ontsnapping van de laatste plaats. Zoo ooit, dan heeft Koning Voetbal hier den scepter grillig gehanteerd! AFDEEIJNG V. Eerste klasse VelocitasVeendam 65, een uitslag, die er op wijst, dat de kampioenen naast een uit stekende voorhoede (103 goals in 18 wedstrij den!) een matige achterhoede hebben. En aan gezien de fundeering goed moet zijn, wil het team succes hebben, zoo twyfelen we aan de prestaties van de vertegenwoordigster van het Noorden lr de a.s. landscompctitie. LeeuwardenBe Quick 1U K.V.T.-NIEUWS. De korfbilvereeniging Tuindorp organiseert een lotery ten behoeve van haar kas. In cir culatie worden gebracht 1000 loten 10 cents. Daar de vereeniging vele werkloozen telt, die de prijzen in hun vryen tijd vervaardigd heb ben (handenarbeid) bevelen wij deze verloting ten zeerste aan. DE MASSA-KAMP VAN DE HELDERSCHE DAMCLUB. De massakamp, welke bovenstaande ver eeniging georganiseerd had en die jJ. Zondag in Casino plaats had, is een groot succes ge worden. Onder groote belangstelling opende de voorzitter van de propagandacommissie dezen wedstrijd met een weikomswoord aan allen, die gekomen waren om dezen dag tot een groote gebeurtenis te maken voor het damleven hier ter plaatse. De voorzitters van de verschillende vereeni- gingen brachten hulde voor de keurige wyze, waarop de H.D.C. dezen dag georganiseerd had. Hierna nam de wedstrijd tusschen de Combinatie en de Haarlemsche Damclub een aanvang. De Haarlemsche damclub was nog versterkt met verschillende spelers van an dere vereenigingen. Het is een buitengewoon spannende wedstrijd geworden, die ten Blotte door de Haarlemsche Damclub met bet kleinst mogelyke verschil is gewonnen, en waarin de laatste party de beslissing bracht. Er is aan beide kanten fel voor de overwin ning gestreden, en eerst te ruim 6 uur was do laatste party beslist. Verschillende fraaie prestaties zijn verricht, de fraaiste was wel die van het le bord van de combinatie, dat op prachtige wijze den kam pioen van de Haarlemsche Damclub versloeg, en hiermede wederom zyn groote capaciteiten bewees. Hieronder volgen de gedetailleerde uitsla gen: Haarlemsche Combinatie v. Vereenigingen Damclub 1 Beers 20 Teunisse 2 Stoll 02 J. W. v. Dartelen 3 Dyker 02 A. de Jong 4 S. v. Heerwaarden 20 Greeuw 5 Roeper 20 v. Looy. 6 Rab 02 v. Lunenburg 7 Groot 20 Amelang Jr. 8 C. v. Heerwaarden 02 Gerritsen Dissel 11 Amelang Sr. 10 A. Bremer 20 Wesselman 11 Smolenaara 11 v. d. Sluis 12 Burgert 1—1 Surel 13 Kossen 02 RIseeuw M Amelsbeek 20 Ravensbergen 15 Dik 0—2 Smit 16 Bal der 0—2 Bakker 17 Slykerman 11 Henneke 18 S. Slort 02 Groenewoud 19 Hin 20 Pus 20 Bakker 2—0 Matla 21 Simonse 02 Sammega 22 Kerkhof 2—0 Kuntze 23 Keizer 0—2 Aling 24 Goedegebuur 20 v. Roon 25 José 20 Kuipers 26 Smit ,ïl 0—2 Surel 27 Bekker 2—0 Klaversteyn 28 Groenemeyer 20 Toepoel 29 Ottervanger 11 J. v. d. Molen 30 Wieren 02 P. v. d. Molen 31 Madderom f 11 J. Pluister 32 Schuffelen 20 Kramer 33 v. d. Veen 02 Kuiper 14 De Haas 0—2 J. v. d. Welle 35 Kwast 11 Bosman 36 Fonteijn 11 Grootjes 37 De Best 0—2 Witte 38 Arends 11 Dros 39 Bosman 0—2 Welner 10 Helledoorn 20 Standaard Uitslag 80-41

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7