FOTO-PAGINA COURANT r Uit de Pers. Een der vliegtuigen van de Engelsche luchtstrijdkrachten start van het vliegtuig moeder schip „Eagle" tijdens de groote manoeuvres in den Atlantischen Oceaan Flandin, de Fransche minister-president tijdens zijn rede WjÊÊÊ/ÊK/KÊÊÊWKBBBBSÊÊBÊÊBÊÊÊÊÊÊSÊSÊÊÊÊÊÊÊBBÊÊÊBÊÊBÊBÊÊÊ V00r c,e ^amer, standpunt zijner regeering ten opzichte van de invoering van den dienstplicht in Duitschland uiteenzet. Achter Flandin, staande Janneney, president van den Senaat Ee'astingaansiagen van personen bij de Zuiderzeewerken Arbeid in banketbakkerijen Wardenier te Utrecht. Onze zeemacht. v:- Vt Te A>selt (L) lijn proeven genomen met het .ontgassen* ven koeien, teneinde het vee ziektevrij te maken. Gedurende de behandeling be vinden de dieren zich in een hok waaruit zij slechts den kop kunnen steken Paascheieren. Paaschhazen, het zijn alle nu gewilde artikelen, die bij het •«aderen der feestdagen den tijd des jaars kenmerken. De banketbakkers hebben handen vol werk om een smakelijke collectie op tijd gereed te hebben De Beriijnsche straten worden schoonge- spotén na de luchtafweerdemonstraties welke deze week op groote schaal werden ge houden De heer Wardenier uit Wolvega met zijn motor, waarover hij Donderdag voor genoodigden te Utrecht een lezing hield Een zuiveringstroep doet haar werk in de Duitsche hoofd stad, na den denkbeeldigen luchtaanval boven Berlijn Een contrair Kon. besluit inzake de gemeente van aanslag van arbei ders en/.., werkzaam in liet bagger bedrijf. Bij Kon. oesluit van 20 Februari is een De- slissing genomen in een belangrijke belasting kwestie. Het betreft hier een contrair Kon. be sluit, dat dus is tot stand gekomen in afwij king met het dienaangaande door den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, uitgebrachte advies. Het gemeentebestuur van Wieringen had bezwaar ingebracht tegen de gemeente Slie- drecht, waar drie personen waren aangeslagen Dver 1932,''33 in de rijksinkomstenbelasting en üe gemeentefondsbelasting. Zij waren in dienst van de Maatschappij tot uitvoering van Zuider- teewerken en werkzaam op vaartuigen en ge huisvest in de gemeente Wieringen op 1 Mei 1932 (aanvang belastingjaar 1932/'33). Het ge meentebestuur van Wieringen was dan ook op grond van het feit, dat deze personen op ge noemd tijdstip te Wieringen werkzaam en ge huisvest waren, van meening, dat de belasting aanslagen moesten plaats hebben in de ge meente Wieringen en niet in de gemeente Slie- ürecht, uit welke gemeente de aangeslagenen Afkomstig waren. De Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, adviseerde het reclamee lende gemeentebestuur (Wieringen) in het ge lijk te stellen, waarmede de minister van fi nanciën zich niet kon vereenigen. Het tusschen "en minister en genoemde afdeeling te dezer zake gevoerde overleg bracht in het oorspron kelijk ingenomen standpunt geen wijziging van beteekenis, waarop de Kroon een besluit nam Overeenkomstig een door den minister ter be krachtiging aangeboden ontwerp-besluit. Het Kon. besluit, waarbij de bezwaren van gemeentebestuur van Wieringen ongegrond Atjn verklaard, berust op de hierna vermelde ®verwegingen welke om hun belangrijkheid ooi zeer velen in ons land hier onverkort wor den weergegeven: Overwegende, dat op grond van de overge legde stukken moet worden aangenomen, dat de aangeslagenen op 1 Mei 1932 binnen het gebied van de gemeente Wieringen in dienst van de Maatschappij tot uitvoering van Zui derzeewerken op vaartuigen werkzaam waren en aldaar gehuisvest waren; dat echter de aangeslagenen op den genoem den datum werkzaam waren in het bagger bedrijf, welk bedrijf medebrengt, dat de daar in werkzame personen telkens op een andere plaats arbeid verrichten, zonder met zoodani ge plaats verder banden aan te knoopen, dan Jiun tijdelijke arbeid aldaar noodzakelijk maakt; dat ten aanzien van dergelijke per sonen, wier arbeid medebrengt, dat zij telkens weer op een andere plaats werkzaam zijn, de werkzaamheid in een bepaalde gemeente er op wijst, dat ook hun gelijktijdige huisvesting al daar slechts van tijdelrjken aard is; en dat die personen mitsdien niet geacht kunnen worden in zoodanige gemeente te wonen; dat dan ook personen, als de aangeslagenen de gemeente van waar zij herkomstig zijn, in casu Sliedrecht, als hun woonplaats blijven be schouwen en hun verlof bjj de familie aldaar overbrengen; dat zij na het eindigen van een bepaald werk naar de gemeente terugkeeren en daar blijven tot hun beroep hen weer vóór een nieuw werk naar elders roept en zij ook b(j ziekte naar die gemeente terugkeeren en op haar een beroep doen voor het verstrekken van paspoorten voor armenzorg, ziekenhuis- pleging, arbeidsbemiddeling, werkloozenzorg, krankzinnigenverpleging enz. De minister van sociale zaken heeft aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen in alle gemeenten des rijks vergund, dat in de weken van 15 tot en met 20 April en van 3 tot en met 8 Juni in hun ondernemingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, in afwijking van het bepaalde In de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht vol gens onderstaande werktijdregeling: Maandag 15 April maximum aantal werk uren voor mannen 6Vz uur per dag; maximum aantal werkuren voor vrouwen en voor jeug dige personen van 16 en 17 jaar 8 uren per dag. Dinsdag 16 April resp. 8H en 8 uren per dag. Woensdag 17 April resp. 8% en 8 uren per, dag. Donderdag 18 April resp. 10 en 10 uren per dag. Vrijdag 19 April resp. 10 en 10 uren per dag. Zaterdag 20 April resp. 11 en 10 uren per dag. Maandag 3 Juni resp. 8\b en 8 uren per dag, Dinsdag 4 Juni resp. 8% en 8 uren per dag. Woensdag 5 Juni resp. 8% en 8 uren per dag. Donderdag 6 Juni resp. 10 en 10 uren per dag. Vrijdag 7 Juni resp. 10 en 10 uren per dag. Zaterdag 8 Juni resp. 11 en 10 uren per dag, een en ander onder voorwaarde, dat de ar beidstijd op genoemde data van Maandag tot en niet Vrijdag in zijn geheel gelegen is tus-| schen 7 uur des voormiddags en 7 uur des na middags, en op Zaterdag tusschen 7 uur des voormiddags en 10 uur des namiddags. (St.ct). Een demonstratie zonder dat de motor loopt. Men meldt aan de N. Rott. Crt.: De heer Wardenier uit Wolvega vertoeft sinds enkele dagen te Utrecht. Donderdag middag was er in hotel 1'Europa tegen een toegangsprijs van een gulden gelegenheid hem te hooren spreken met de belofte, dat ook de befaamde motor aanwezig zou zijn. Vrij veel belangstellenden waren aanwezig. De machine was er Inderdaad, doch in een groen gelakte plaatijzeren bekleeding, en daarnaast de ketel met het geheimzinnige mengsel van lucht en waterstof. Van demonstratie was echter geen sprake. Volgens Wardenier zijn de octrooien nog niet volledig verkregen, zoodat hij in het openbaar niet kan proefdraaien. Naar de uit vinder mededeelde, heeft de motor reeds te Wolvega en in enkele andere plaatsen ge- loopen. De heer Wardenier gaf verder een tech nische uiteenzetting. Op de vraag naar het rendement van zijn kosten, antwoordde Wardenier, dat men 25 tot 30 onkosten per jaar krijgt te betalen aan energie. Er is dan trekkracht voor een gewonen auto van 40 tot 50 P.K. Nadat het eenigszins rumoerig was toe gegaan, trachtte de uitvinder zjjn gehoor te kalmeeren. Er worden nog verbeteringen aan sommige onderdeelen aangebracht en daarom- kon hij zonder volledig octrooi niet draaien! Dit optreden van den heer Wardenier in het openbaar heeft aldus geen enkele ophel dering omtrent zijn vinding gebracht. Hij blijft deze hullen in een waas <an geheim zinnigheid. De strijd over haar technische samenstelling. De Marine-medewerker van het Handels blad schrijft: Dè verbetering der maritieme defensie van Ned.-Indië wordt in steeds breeder kringen als een nookzakelijkheid gevoeld; wie door drongen ls van de groote verantwoordelijk heden, die wij in het Verre Oosten dragen, k&n moeilijk genoegen nemen met een toe stand als de huidige, die op den duur tot liquidatie van onze vloot zoii leiden. Immers al is het bedrag voor nieuwen aanbouw, dat thans op de begrooting is gebracht, aanzien lijk hooger dat dat' van het vorige jaar, het blrjft nog steeds ver beneden het gemiddelde dat volgens het vlootplan-Deckers van 1930 noodig was om de vlootsterkte op peil te houden. De in vier jaar tijds ontstane achter- Stand van 22 millioen op het vlootplan-Dec kers zal moeten worden ingehaald. Want zul ke achterstand leidt per se tot vermihdering (Ier geoefendheid van het personeel. Het is wel jammer dat juist nu het besef dat er ernstig naar aanvulling van onze zee macht moet worden gestreefd, zich opnieuw begint te ontwikkelen, een openlijke penne- strjjd in ontbrand over de manier waarop dit behoort te geschieden! In enkele bladen met „Het Vaderland" voorop, wordt sedert eeni- gen tijd een kiachtige campagne gevoerd voor de verdediging van Ned.-Indië met on derzeebooten, vliegtuigen en enkele torpedo jagers. Het onvermijdelijke resultaat van dit pleiten tegenover een leeken-publiek voor een geheel nieuw systeem van maritieme defensie, dat geheel afwijkt van het systeem dat, ge-: steund door de lessen uit de praktijk en theo rie, door alle voor de leiding verantwoorde' lijke maritieme deskundigen wordt gehuldigd, is dat het vertrouwen in de bestaande zee macht dreigt te worden ondermijnd, .hetgeen vooral aan hen, die het op peil brengen van onze maritieme defensie uit politieke pveiv wegingen bestrijden, natuurlijk zéér welge vallig ware. Sedert vijftien jaar is aan den heropbouw van de vloot gewerkt, en al is de sterkt,e van de oorspronkelijke vlootwet bij lange na niet bereikt, de samenstelling ervan is in be-. ginsel dezelfde gebleven. Een vloot, waarvan, mits zij op de sterkte van het vlootplan- Deckers is gebracht, een zeer belangrijke preventieve werking kan uitgaan! Wel is op hét vlootplan-Deckers critiek ge oefend' dooi marine-officieren, doch deze cri tiek richtte zich in hoofdzaak tegen de te. zwakke bewapening. De vraag; groot of klein materieel, die twintig jaar geleden de gemoederen nog be zig hield, is reeds lang ten gunste van het kleine materieel beslist. Intusschen onderzoekt de- coinmissie-Kan, die nu reeds drie maanden arbeidt, de kosten- van een verdediging van Ned.-Indië door een duikbootvloot met luchtmacht. Het kan ze ker geen kwaad, dat een deskundige com missie zich over dit punt uitspreekt. Maar om, zooals „Het Vaderland" doet, nu reeds, zonder eenig bewijs, te beweren dat Ned.-Indië beter en goedkooper kan worden verdedigd door een onderzeeboot-vloot met luchtmacht, dip niet over kruisers, doch slechts over enkele jagers geschikt, is o.i. in geen enkel opzicht verantwoord. Met kononel Van Santen, die deze actie ernstig critiseert, zijn wij het volmaakt eens, dat het vraagstuk, waaraan „Het Vaderland* zoo vele kolommen wijdt, er niet een is, dat door de „leeken-publieke opinie" kan worden beslist of zelfs beoordeeld. De zaak is nu commissoriaal. Wij hopen dat de commissie-Kan spoedig met haar oor deel voor den dag zal komen. Zou het niet beter zijn dit in hoofdzaak maritiem-techni» sche vraagstuk tot zoolang te .'aten rusten, en niet reeds bij voorbaat leeken-stemmingen stelselmatig warm te maken voor één be- paakte verhoopte conclusie, die misschien in het geheel niet getrokken .zal worden, vraagt het blad tenslotte. WIST VAN PIJN GEEN KAAI) MEER. De kleine dosis verdreef rlieumutischc pijn en hondt hem er al jaren vrij van. ..Terwfjl ik hard moet wélken voor n.ijn be staan, moest ik enkele jaren geleden ver- scheiclene weken het bec houden, van pijn niet W2tendt waarheen ik mij zou richten. Een oude vriend raadde mij Kruschen ,_alts aan. Ik kocht een flacon var 1.60 en volgens de ge bruiksaanwijzing nam ik, zonder éénmaal to vergeten, «teeds 1 lepe. «.je in Zoodoen'dè héb ik in cc goeu jaar 4 15 flacons Kruschen Safts gebruikt en wist van geen pijn meei af. Om nu direct te zeggen, ik ben er van af, durfde ik noe niet ;oeJ. Maar da^r ik er nu al enkele jaren n'ets meer vs.n af weet, mag ik niet nalaten U mijn oprechte dank te bren gen voor mijn herstel." A. L. den H. Kruschen Salts spoort nieren en ingewajidcn kart tot geregelde werking, zoodat schadelijke afvalstoffen, die de rheumatische pijnen ver oorzaken, op natuurlijke wijze uit het lichaam verwijderd worden. De „klc.ne, dagelyksche dosis" zal U inwendig zuiv»:' houden En in een „schoon" gehouden lichaam is geen p!aat9 voor rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drog:sten 4 0.90 en 1.60 per flacon, omze'belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flacon, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntre» Handels Maatschappij, Amstrdam, voorkomt, (Adv.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3