Jid de 18 langs meemde landen Wat wilt 11 lwn1 Waal gaan wc kiwi en mm, Begrooting Zuiderzeefonds. 'n Earstemle Hcofdpijn AKKi ÜTJES BINNENLAND BUITENLAND tweede blad HELDERSCHR COURANT VAN ZATERDAG 23 MAART 1935. Da KXVIII voor de aankomst te Rio de Janeiro. De gouverneur van Cura^ao. Liberaie staatspartij De Vrijheidsbond. De tweede Statendam De moeilijkheden met den boter-export. Uit de S.D.A.P. Belgische kabinetcrisis. Geen buitengewone zitting van den Volkenbondsraad? De Sowjetunie en de herbewapening van Duitschland Het geschil tusschen Italië en Abessinië. De strijd in de evangelistische kerk in Duitschland. De verdwijning van den Duitschen journalist Berthold Jacob. ln Montevideo Wij zijn in onzen vorigen brief net in Uru guay'» hoofdstad Montevideo aangekomen. Het is lekker warm weer en het blij*,, ai gauw, dat onze blauwe uniformen te warm zijn, zoo dat na een paar uur iedereen aan boord weer ln het wit gestoken is, wat heel wat pleizieri- ger is. Zooals in elke haven is de eerste dag gewijd aan het poseeren voor persfotografen, aan oficieele bezoeken, aan net opknappen van de boot en het overpakken naar de hotels. Al direct is er des avonds een onofficieele bier- fuif voor de bemanning met eenige Hollan ders, welke avond naar de vele verhalen te oordeelen, uitstekend geslaagd moet zijn. In het hotel van de officieren, dat aan het strand ligt, komen 's avonds de kinderen van de school „los Paises Bajos", die dus naar Neder land genoemd is, om kennis te maken en de K XVni een paar herinneringen van Monte- vldeoi aan te bieden. Het zijn Urugueesche kinderen, <_us het eenige verband met Neder land is de naam. In ruil daarvoor wordt aan de school een groote foto van de Loosdrecht- gche plassen aangeboden. heel nieuw worden, zonder batterijen werken, maar alleen met samengeperste lucht en nog verscheidene nieuwe Ideeën van hem zullen er op toegepast worden. Wij hebben hem natuur lijk veel succes toegewenscht met zijn onder neming en zijn uiteraard zeer benieuwd hier meer van te hooren. Nog een autotocht. Een tweede autotocht gaat naar Atlantida een 60 kilometer buiten de stad gelegen bad plaats, waar gezwommen, gevoetbald, gege ten en gedronken wordt, een geslaagde dag! Trouwens elke dag in Montevideo is geslaagd en verschillende leden der bemanning worden nog met tweeën en drieën in particuliere au to's meegevraagd om wat meer van de stad te zien. De weinige Hollanders, die hier zit ten hebben al hun best gedaan om het zoo ge zellig mogelijk te maken en dat is hun vol maakt gelukt, want de dag van het vertrek zien we met leede oogen naderbij komen. Er is nog een groote bieravond, ongeveer zooals in Rio geweest is en dan is Montvideo weer af- geloopen. Groote belangstelling heeft de K V - f - - s% <8®® Er wordt „schoonschip'' gemaakt. Een der officieren aan den arbeid Een autotocht. Den tweeden dag biedt onze Cons.-Gen., een Duitsch-Uruguayer, een autotocht aan om de omgeving van Montevideo en in de stad zelf. De stad telt 750.000 inwoners en is een der meest gezonde steden van Z.-Amerika, door haar ligging op een heuvel en de lekkere zee bries, die speciaal des zomers heerljjke verkoe ling brengt. Het strand of liever gezegd, de stranden, want het is zooiets als in Rio; een rij verschillende Playa's achter elkaar met tel kens een rotsachtig stukje er tusscnen in, zijn prachtig breed en mooi wit en bieden een ide ale badgelegenheid, waardoor Montevideo zich dan ook sterk ontwikkelt als badplaats. Reeds nu zijn er mooie boulevards, maar er zijn bo vendien g oote planen in uitvoering, die alleen wat vertraging ondervinden door den minder gunstigen financieelen toestand van het land. Het oude liedje! Maar de ligging van de stad is ervoor geknipt om een groote vlucht als mondaine badplaats te nemen. Behalve de stranden zijn er ook wat bos- Bchen, waar dikwijls uitstapjes heen gemaakt worden en waar men aan een mooi gelegen meertje kan picniccen. Het is alleen jammer, dat de buitenhuis.'* s niet met meer smaak op getrokken zjjn, want wat dat betreft, is de bouwstijl van deze villa's verschrikkelijk lee- lijk. Een enkel mooi huis loopt er natuurlijk tusschen dcor, maar over het algemeen, neen, geef mij maar de Hollandsche architecten. Door dezen autotocht zijn we meteen eenigszins op de hoogte van de uitgebreidheid en ligging der s ad, die we ook vanuit een oud Spaansch fort op een heuvel, Cerro geheeten, onder ons zien liggen. De city zelf is heel gezellig en de hoofdstraat de 18e Julio, heeft mooie winkels en kruist groote pleinen. Op een van deze pleinen staat een groot standbeeld van den Uruguayschen held, Generaal Artigas, waar door de K XVIII een krans is neergelegd. We zien al, dat de Uruguaysche bevolking min der bruin is en er minder creoolsche types onder loopen dan onder de Brazilianen, ter wijl er ook meer gang in de menschen zit. Zij zijn vrijer en de vrouwen worden niet zoo bekeken als in Brazilië, waar zjj eigenlijk niet in aanzien staan. Stonden in Rio aes avonds alleen maar mannen om de boot of meisjes uit de vroolijke buurten, in Montevideo verandert dit al en zien we, zooals in de Noord-Euro- peesche landen, stelletjes vriendinnen naar de boot komen om eens een kijkje te nemen. Gezellige wacht. Dikwijls is het op de wacht oer-gezellig. De gramofoon aan dek en een groote schare aan dachtige toehoorders op den kant, die zoo nu en dan met applaus van hun goedkeuren over de gespeelde plaat blijk geven. Overigens kan het publiek gelukkig niet de valreep belege ren, want men heeft ons 3 man marine-politie ter bewaking gegeven en dat schijnt hier een korps te zijn, waarvoor men het grootste ont zag heeft, tenminste zij hoeven rr.aar even wa' te zeggen of op iemand toe te komen of zjj hebben bereikt wat zij willen. Een tik met den formidabelen houten knuppel is meestal niet Jneer noooig. Tegelijk mee de K XVIII bevinden zich in Montevideo eenige bijzondere persoonlijkheden. Een nicht van Z.M. de Koning van Engeland, Prinses Marie Louise is daar en doet ons de eer aan de boot te komen bezoeken. H. K. H. bezichtigt met groote interesse de Hollandsche onderzeeboot en drinkt bij de officieren een kopje thee, zoodat dit vorstelijk bezoek meer dan een uur duurt. Een tweede bijzonder be zoek is dat van Sir Wilkins, de man, die eenige jaren geleden met een onderzeeboot naar de Pool wilde gaan en toen 'p jammerlijke ma nier ergens in Noorwegen zjjn tocht, voordat deze eigenlijk begonnen was, heeft moeten ein digen wegens moeilijkheden met zjjn boot. Men zal zich deze eigenaardige geschiedenis misschien nog wel herinneren. Hij komt nu net van een Zuidpoolexpeditie terug, de Ells- Worth-expeditie, waarvan we het schip al bi) ons binnenkomen hadden zien liggen. Sir Wil- kens loopt nu met nieuwe onderzecbootplan- nen en schijnt al geld gevonden te hebben om •raan te beginnen. Zijn onderzeeboot zal ge XVHI hier van alle kanten ondervonden, zoo wel van Hollandsche als van Uruguaysche zijde en verschillende ministers bezochten de boot. Zoo is dan ook het afscheid zwaar voor velen. Door een groote schare belangstellenden worden we uitgeleide gedaan. Bovendien ne men de Hollanders een sleepboot, met groote Uruguaysche en Nederlandsche vlaggen ver sierd en vergezellen ons een aind weegs naar buiten, totdat de Dieselmotoi er zin in krijgt en het sleepbootje weldra als een klein stipje aan de kim verdwenen is. Een buitengewoon aardigen, gezelligen en veel te Korten tijd hebben we hier, ook weer dank zij onze land- genooten doorgebracht. Naar Buenos-Aires. En nu varen we door een kanaal naar de Argentijnsche hoofdstad. Door een kanaal? hoor ik vele van de lezers vragen. Ja, de Rio de la Plata, de rivier waar Euenos-Aires aan ligt, is erg breed, zoodat men slechts op enkele plaatsen de beide kusten kan zien. Erg ondiep, zoodat scheepvaart op de rivier onmogelijk zou zijn Daarom heeft men vanaf B.-Alres tot Montevideo een kanaal in de rivier uitge baggerd, van een gemiddelde diepte van on geveer 10 meter. Ruim den geheelen nacht (14 uur) varen we tusscnen de lichtboeien door, op enkele plaatsen is de doorgang niet meer dan een 125 meter, een eigenaardige gewaarwording, omdat men meestal van de oevers niets te zien krijgt en het dus lijkt of men op volle zee tusschen de tonnen vaart. Des morgens om acht uur loopen we Buenos Aires binnen, de zesde stad ter wereld, de grootste stad van Zuid-Amerika. Ook hier wachten talrijke Hollanders ons op en is de boot in minder dan geen tijd overstroomd met verwelkomende landgenooten. Verschillende bekenden worden ontmoet, want hier is een groot filiaal van de Shell, de Diadema Argen- tina geheeten, en natuurlijk zijn nier kennissen uit Curagao, uit Tarakan, uit Balik-Papan. De Diadema organiseert reeds den tweeden dag, een Zondag, een groot feest op haar sportterrein, waar verschillende spelen en wed strijden worden gehouden en natuurlijk ook groote andacht aan het bier en het schapen- vleesch wordt besteed. Deze soort picr.ic, waarbij geheele beesten aan het spit worden gebraden is typisch Argentijnsch en heet Asa- do. Een ge eldig goed geslaagde dag, we heb ben ons prachtig geamuseerd. Ik geloof, dat een marinier oen eersten prijs mastklimmen gewonnen heeft, natuurlijk door de vele hin- dernisbanen, die hij geloopen heeft vroeger. Bezoek aan een exportslagerij. Den volgenden dag brengen we een bezoek aan een Frigorifico, een exportslagerij, een al gemeen bekende Industrie van Argentinië, want vie kent het Argentijnsche bevroren vleesch niet en het gewone Argentijnsche vleesch? Die wij bezochten, is de grootste van Zuid-Amerika, waarschijnlijk de grootste ter wereld, Een heelen morgen duurt het be zoek, dat hoogst interessant is. Alleen het ei genlijke slachten, het „killen" van de beesten is nu niet oo'. prettig gezicht, daar de dieren eerst met een hamer bewusteloos worden ge slagen en dan pas gedood worden. Overigens ls de organisatie uitstekend, 300 bewerkingen aan den loopenden band ondergaat het vleesch in 3 kwartier tijds en dan is het klaar voor de koelkamer. Alle bij-industrieën zijn annex het bedrijf en we zien een geheele machinale blik-, kist- en vatmakerij, alle bijproducten zien we maken, zooals de corned-beef, de worst, het beendermeel enz., alles en al.es wordt in deze fabrieken geproduceerd en de verscheping van het vleesch vindt rechtstreeks uit de fabriek in de zeeschepen plaats, die langs de fabrieks terreinen mieren. Per dag worden op deze ma nier een 2500 runde, en geslacht. Een paar u tstapjes, sommige voor de offi cieren, enkele weer voor de andere opvarenden st.van nog op het programma en het is alleen jammer, dat het gedurende drie dagen van ons verblijf regent. Een uitstapje per auto en per boot voor de bemanning naar Tigre, een ont spanningsoord nabij B.A., wordt in een stroo menden regen gemaakt en hoewel de stem ming uiteraard opgewekt blijft (er was meer dan genoeg te rooken, te drinken en te eten), viel veel van het mooie van de omgeving in letterlijken zin in het water. Ook het contact met onze Argentijnsche marine-collega's is aangenaam. Het zijr. menschen, waar we veel beter mee kunnen opschieten dan met de Brazalianen, omdat hun aard zooveel meer met de onze overeenkomt en er heel ander bloed ln zit dan in de Brazilianen, waarvan er velen gemengd zjjn met negers. Over het algemeen maakt het geheele Argentijnsche volk een flinkeren, krachtigeren indruk dan de Brazilia nen en het land gaat steeds vooruit. Argentinië is een land, dat betrekkelijk weinig van de cri sis te lijden heeft, althans zich er schitterend doorheen slaat en volgens enkele bevoegde Hollanders al weer in omhoog gaande Ijjn gaat. Verzoek om ontslag tegen 1936. Naar de Msb. verneemt, zal de heer B. VV. T. van Slobbe, na een een zes-jarige ambts vervulling, tegen het einde van dit jaar of het begin van 1936 ontslag vragen als gou verneur van Curagao, tot welk ambt hjj bij Kon. besluit van 3 December 1929 met ingang van 1 Januari 1930 werd benoemd. Prof. dr. OTTO LANZ. t Na een korte ongesteldheid 's morgens was hjj nog werkzaam in de Boerhaave- kliniek is gisterenmiddag te Amsterdam plotseling overleden prof. dr. Otto Lanz, hoog leeraar in de heelkunde aan de Universiteit van Amsterdam. Met groote ontsteltenis is in den kring zijner vrienden en vakgenooten van dit onverwachte verschelden van den knap pen chirurg, die tevens een kunstverzamelaar met veel smaak was, kennis genomen. Prof. Lanz werd den 14den October 1865 te Stefflsberg bij Thun geboren. Hjj zou dus juist dit jaar den 70-jarigen leeftijd bereikt hebben en aan het einde van den loopenden cursus zijn hoogleeraarsambt hebben neergelegd. Wegens ongesteldheid van nir. Wcndelaar zal rar. M. II. de Boer de algemeeue vergadering presl- decren. Wegens ongesteldheid van mr. W. C. Wen- delaar, zal de algemeene vergadering van de liberale staatspartij De Vrijheidsbond, Zater dag en Zondag te Amsterdam te houden, ge leid worden door den onder-voorzitter mr. M. H. de Boer, wethouder van Utrecht. In verband hiermede vervalt de radio-uit zending van de openingsrede van den voorzit ter en zal de V.A.R.A. vandaag om 14 uur 30 geen gebruik maken van den zendtijd. Wordt in Nederland gebouwd. Met 8 milliocn uit het Werkfonds, Medewerking vau «Ie gemeente Rot terdam. Het is thans wel zeker, dat de Holland- Amerika Lijn haar tweede „Statendam" zal krijgen en dat dit schip in Nederland zal wor den gebouwd. Er is namelijk tot op enkele kleinigheden na overeenstemming bereikt tus schen de regeering en de reederij over de be schikbaarstelling van ongeveer 8 millioen uit het Werkfonds voor den bouw van dit schip op Nederlandsche werven. geacht; ingrijpende maatregelen kunnen niet uitblijven. Het Ned. Correspondentiebureau meldt: Naar aanleiding van de achteruitloopende boternoteering, welke thans zelfs aanzienlijk lager ls dan de noteering in denzelfden tijd van het vorig jaar, en de toenemende bezorgd heid voor onzen zuivelexport, vernamen wij uit welingelichte kringen, dat de perspectie ven voor onzen export als aanmerkelijk ongun stiger worden beschouwd dan eenigen tijd ge leden. Vooral de uitvoer naar Duitschland stagneert op dit oogenblik zeer en het staat te vreezen, dat deze uitvoer over korten tijd ge heel stil zal staan. Dit, gevoegd bij de stijgende productie, maakt den toestand zorgwekkend. Men schatte het overschot aan boter thans op pl.m. 1 mil lioen kg. Wat dit beteekent, springt des te meer in het oog, wanneer men bedenkt, dat de productie ln de week van 3 tot 9 Maart on geveer 1,5 millioen kg was, en naar ruwe schatting, in dezen tijd van het jaar met onge veer 100.000 kg per week stijgt. Ingrijpende maatregelen zullen, zoo verze kerde men ons, dan ook niet kunnen uitblij ven. Het plan van den arbeid. „Het Volk" schrijft: De commissie tot voorbereiding van het plan van den arbeid heeft medegedeeld, dat de werkzaamheden van het wetenschappelijk bu reau der S.D.A.P. het curatorium van dit bu reau en de commissie zoodanig vorderen, dat het plan van den arbeid zal kunnen worden vastgesteld in een buitengewoon congres van S.D.A.P. en N.V.V., in September a.s. te hou den. De besturen van S.D.A.P. en N.V.V. hebben besloten, dat een gedeelte van den tijd van het aanstaande Paaschcongres der partij zal wor den gebruikt voor een gemeenschappelijke zit ting met vertegenwoordigers van het N.V.V. In die zitting zullen de directeur van het we tenschappelijk bureau, ir. H. Vos, en de heeren E. E. Kupers en J. W. Albarda inleidingen houden over het in voorbereiding zijnde plan van den arbeid. Voor algemeene Siaatspensioneering. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staats- pensionneering heeft aan alle Tweede-Kamer fracties een brief gericht, waarin wordt her innerd aan het bestaan van naar schatting meer dan 50.000 mannen en vrouwen van 65 jaar en ouder, die van alle recht op ouder domsrente z'jn uitgesloten. Het bestuur doet een dringend beroep op de medewerking der fracties om te komen tot een wettelijke rege ling, die in deze leemte voorziet. DE WIJZIGING VAN DE ZIEKTEWET. Treedt 1 Juli in werking. Bij ICon. Besluit is bepaald, dat de wet van den 29sten December 1934, St.bl. no. 724, tot wyziging van de Ziektewet, op 1 Juli a.s. in werking treedt. BOTER. De heffing op boter en de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter is voor de volgende week vastgesteld op 1.10. Tweede Kamer. Gisteren heeft de Tweede Kamer 'n aanvang gemaakt met het debat over de begrooting van het Zuiderzeefonds. De heer Duymaer van Twist (a.r.) stelt het op prijs, dat hij het eerste lid der Kamer is, dat met den minister van gedach ten mag wisselen. Hij hoopt, dat de beraad slaging alt\jd een aangenaa/i karakter zal dragen. Intusschen is het een groote teleurstelling geweest, dat er 2 millioen van de begrooting is afgenomen, voor de noordoostelijke inpolde ring bestemd. Waarom? Er is toch geen ver andering gekomen in den financieelen toestand sedert October van het vorige jaar, toen de regeering den post van 2 millioen voorstelde De stillegging der Inpoldering beteekent een ernstige schade voor de bevolking, die op nieuwe bestaansmiddelen wacht, vooral voor den middenstand. De heer Louwes (lib.) zegt, dat het plan der regeering, om de inpoldering eerst voort te zetten, als de financiën wat beter zijn, moet worden aanvaard. Spr. bespreekt den toestand van den polder Eieriand op Texel, waarvoor maatregelen moe ten worden genomen tegen overstroomingsge- vaar enz. Het bestuur meent ln verband met de afsluiting van de Zuiderzee, dat de werken moeten worden verricht door het Rjjk. Na ter plaatse een onderzoek te hebben Ingesteld, ls spr. tot de conclusie gekomen, dat de meening van het polderbestuur gerechtvaardigd ls, daar het zeer waarschijnlijk is, dat een schade, welke ls ontstaan, het gevolg is van de afslui ting. De regeering geve de gronden ln de Wierin- germeer aan de gebruikers. Dit geeft de beste resultaten. De heer Van Voorst tot Voorst (r.k. betoogt, dat met de inpoldering moet worden doorgegaan, zoodra blijkt, dat de credietpositie des lands dit toelaat. Dit is men verschuldigd aan de bevolking om de Zuiderzee. Spr. bespreekt de ingestelde pachtcommissie onder voorzitterschap van burgemeester Van Kinschot van Alkmaar. Spr. uit zijn voldoening over het optreden dezer commissie. Met de uitgifte van gronden in tjjdpacht is de regeering op den goeden weg. De heer Ebels (v.d.) uit er zijn instem ming mee, dat men voorzichtig is met de eigendomsoverdracht van gronden in de Wieringermeer, mede in verband met het zout gehalte, dat zij nog steeds bevatten. Wat de stillegging van de noordoostelijke inpoldering betreft, men vreest, dat het staats- erediet niet toereikend is voor de voortzetting. De 2 millioen kome alsnog op de begroo ting. De heer Bongaerts (r.k.) had den mi nister toegewenscht, dat deze bij zijn eerste Kamerdebat een prettiger boodschap had te brengen, dan dat de noordoostelijke inpolde ring wordt stilgelegd. Spr. neemt aan, dat de flnancieele nood de oorzaak is van de stilleg ging. Maar was het noodig de 2 millioen van de begrooting te nemen? De regeering was toch niet verplicht, het crediet uit te geven? Het is nu 17 jaar na de aanneming van de wet. Wij zijn nog niet eens klaar met de plan nen van de noordoostelijke inpoldering. En met de plannen voor de zuidelijke inpoldering zijn wij nog heelemaal niet klaar. Wjj weten nog niet eens, of er een zuidoostelijke en een zuidwestelijke inpoldering zullen komen, dan wel een enkele zuidelijke. Men praat nu veel verder met zijn eischen van ontzilting van het IJsselmeer, want men wenscht nu zoet water ter wille van de drink watervoorziening van Amsterdam. De heer Lovink (c.h.) zegt, verheugd te zijn, dat men nu ook grond uitgeeft aan klei nere bedrijven dan van 20 ha. Dit is wensche- lrjk met het oog op de moeilijkheden van den tuinbouw, welke moet afvloeien naar de Wie ringermeer. Voor Noord-Holland is dit vraag stuk van groote sociale beteekenis. De minister onderzoeke, of er menschen zijn die zelf een boerderij op de gronden in de Wieringermeer willen stichten. Daarbij zal er een blijvende controle moeten zijn en de grond worde niet verkocht. Dit is spr. met den heer Louwens eens. Wij moeten echter zoo spoedig mogelijk afkomen van de bewerking van de gicnöen met machines en werkvolk. Wij moe ten den grond uitgeven aan boeren. ALEXANDER MOISSI. t Alexander Moissi, de tooneelkunstenaar voor wien de wereld geen landsgrenzen had omdat zijn kunst in vele landen een klank bodem vond en hij verzoening der volken mede haar taak noemde is gestorven. Vlak voor het begin van een tournee met „Man weiss nicht wie" (Non si sa come), het nieuwe stuk van Pirandello, dat hij ook in Nederland zou brengen, is hij ziek uit Itaiië te Weenen aangekomen. Daar is hij gister avond aan longontsteking overleden. (N. R. Crt.) geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. die u kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis. Vannacht kunnen ze te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Ze nuwpijn, Spierpijn of gevatte koul Nederlandsch Smaakloos ouwel-omhulsel om K Product 'j poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER-CACHETS Vraagt ook i „Laxeer-Akkertjes", de nieuWe vinding van Apotheker Dumont tegen ver stopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. Nog niet opgelost. Koning Leopold heeft den oud-premier Theunis opdracht gegeven, niet om een kabi net te vormen, maar om de partijen te polsen over een basis van samenwerking. Eden heeft Donderdag in het Engelsche Lagerhuis in antwoord op een vraag ver klaard: „De Volkenhond zal 13 Mei in een gewone zitting bijeenkomen. Voor zoo ver ik ben ingelicht zjjn tot dusverre nog geen voor bereidingen getroffen voor een buitengewone raadszitting." In een artikel, gewijd aan de bewapening van Duitschland, schrijft de „Prawda" o.m. Oorlog voor een hernieuwde verdeeling van Europa wordt opnieuw te Berlijn bepleit, waar men een revanche wil voor de nederlaag van 1918. De ongerustheid, welke in de meeste landen van Europa heerscht, wordt met name verklaard door het verlangen naar een re vanche van het derde Rijk, dat onder den dek mantel van „Internationale rechtvaardigheid" zich inderdaad gereed mjiakt voor den strijd ter overheersching van de volkeren van Euro pa. De ongerustheid, welke de bewapening van Duitschland, ln Frankrijk, Italië, Tsjecho- slowakije, Roemenië en Zuid-Slavië verwekt, is maar al te zeer gegrond. Italië verklaart zich tot arbitrage bereid. Het Volkenbondssecretariaat heeft gisteren avond een telegram van de It&liaansche regee ring openbaar gemaakt in antwoord op de nota van de regeering van Abessinië, waarin deze verzoekt dat de Volkenbondsraad voortaan op grond van art. 15 van het Volkenbonds verdrag zich met het geschil tusschen Italië en Abessinië zal bezig houden. De Italiaansche regeering verklaart in dit antwoordtelegram, dat het nieuwe beroep van Abessinië op den Volkenbondsraad op een onnauwkeurige ver onderstelling gebouwd is. Ofschoon de Italiaansche regeering het sta tuut der rechtstreeksche onderhandelingen nog geenszins voor uitgeput houdt, verklaart zij thans in antwoord op de laatste nota van Abessinië, dat zjj nimmer de bedoeling heeft gehad en ook thans niet heeft om zich aan de bjj art. 6 van het Italiaansch-Abbessjjnsche vriendschapsverdrag van 1928 voorziene pro cedure te onttrekken. In Volkenbondskringen is men ver rast door dit Italiaansche antwoord, dat afwjjkt van de tot dusver door Italië aan genomen houding. De Italiaansche regeering wilde tot dusver slechts directe onderhande lingen en wilde van toepassing der arbitrage procedure van art. 5 van het Italiaansch- Abessjjnsche verdrag van 1928 niets hooren. Men is hier van oordeel dat de verandering der Italiaansche houding een gevolg is van de versterking van de in Europa bestaande spanning tengevolge van de invoering van den algemeeuen militairen dienstplicht in Duitsch land. Mussolini wil blijkbaar onder deze om standigheden niet het gevaar loopen om in Afrika in militaire avonturen te worden ver wikkeld. DE INTERNATIONALE BESPREKINGEN. De Volkenbondsraad zal in de eer ste week van April ln buitengewone zitting bijeenkomen. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Genève meldde gisteravond: De voorzitter van den Volkenbondsraad Tewfik Roesdi Arras (Turkije) heeft vandaag beslist, dat de Volkenbondsraad in de eerste week van April in buitengewone zitting zal bjjeenkomen ter bespreking van de Fransche nota over de schending van de verdragsver plichtingen door Duitschland. Simon wil geen bijeenkomst van vier in Noord-Itallë. Duitschland zal geen deel nemen aan de bespre kingen. Enkelen hebben uit Sir John Simon's ver klaring van Donderdag in het Lagerhuis af geleid, dat het mogelijk zijn zou, dat Duitsch land zou deelnemen aan de Engelsch-Fransch- Italiaansche besprekingen in N.-Ita!ii. Reu- FeuilletonPag. 1 Bmtenlandsch Over stichtJ O een buitengewone zitting van de» Volkenbond5 De Russische scheepsaankoopen. De heer Brautigam vraagt een scheeps- uitvoerverbodg De gouverneur van Curagao zal tegen 1936 ontslag vragen5 Bizonderheden over de verdwijning van den Duitschen journalist Bcrt- hold JacobB De moord op Sotija B. te Amsterdam. De pakhuisknecht veroordeeld tot levenslange gevangenisstra/ u 1 De ,Ji XVIII" is Donderdag te Tris tan da Cumba aangekomen 6 Italië's lichting 1913 en 1914, 500.000 man, bljjft onder de wapenen wegens den internationalen toestand f De postverzending naar Europeesche bestemmingen zullen met 1 April per luchtpost gaan. Bet luchtrecht ver valt e De tweede statendam" wordt in Nederland gebouwdB De moeilijkheden met den boter-ex- port. De toestand wordt zorgwekltend geachtc Gisterenavond ts te Weenen over leden de groote tooneelkunstenaar Alexander Moissi«15 flet geschil tusschen Italië en Abes sinië. Italië verklaart zich bereid tot arbitrage16 Omtrek-nieuws 11 Marktberichten 11 Marineberichtenfi Sportnieuws«13 Zaterdag 23 Maart. Uitvoering Friesche vereeniging, Militair Te huis, Spoorstraat8 uui. Boirée Sportvereeniging ,^Atlas", Musis, 8 uur. Feestavond „Vereeniging Sport na Arbeid", Casino, 8 uur. Zondag 24 Maart. Poplaire Soirée, Musis Sacrum, 8 uur. Maandag 25 Maart. Slagersvaktentoonstelling, Musis Sacrum, 7 Feestvoorsteüing Albert van Dalsum «Pyg- malion", Casino, 8.IS uur. Dinsdag 26 Maart. Uitvoering Nederlandsche Meisjesgildo, Musis Sacrum. 8 uur. Modeshow firma Herschel, Casino, 86 uur. Donderdag 28 Maart. Openbare uitvoering van de Gercf. Zangver- eeniging ,JIalleluja'', in de Geref. Kerk, Ju- lianapark, 8 uur. Zaterdag 30 Maart. Uitvoering Kon. Ned. Bond van Oud-Onder officieren, Musis Sacrum. ter's diplomatieke correspondent zegt, dat dit een vergissing is en dat het allerminst in de Engelsche bedoeling ligt van die Noord-Ita- liaansche bijeenkomst er een van vier te ma ken. Wel heeft men onder het oog gezien om, als de besprekingen te Berlijn en in Italië een geschikten grondslag opleveren voor verder overleg, een bijeenkomst te houden van alle rechtstreeks betrokkenen, Duitschland inbe grepen, en waarschijnlijk ook de landen, die bij het Oostelijk en het Donaupact belang hebben. De staat zal eerlang Ingrijpen. De Berljjnsche correspondent van de Daily Telegraph meldt aan zijn blad, dat minister Frick Donderdag bisschop Marahrens, dr. Niemöller en dr. Jacobi, de drie hoofdleiders van de beljjdenisbeweging heeft ontvangen. Hjj deelde hun mede dat de staat eerlang zal Ingrijpen ln het kerkcljjk conflict. Naar ver luidt zal, ter beslechting daarvan, dr. Stuckar, staatssecretaris hjj het rijksministe rie van binnenlandsche zaken, worden be noemd tot rijkscommissaris van de evange lische kerk. Opgelicht en naar Duitschland gebracht De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." meldt: Volgens berichten uit Straatsburg aan de bladen, verheldert zich het mysterie, dat tot nu toe, naar men weet, de verdwijning van den Duitschen, aan het nationaal-socialisme vjjan- digen journalist Berthold Jacob, omringde. Hjj is opgelicht en naar Duitschland ge voerd. Na zjjn aankomst op 9 dezer te Bazel, had hjj daar een ontmoeting met den Duitschen journalist Wesemann. Deze moet hem te ver staan gegeven hebben, dat de Duitsche ge machtigde, over wien hij hem onderhouden had, hem te ZUrich wachtte. Jacob ging mid-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5