Het is gebleken dat de Adelaarfietsen voldoen. Georg Günthert, Koningstr. 33, Tel. 505 Stadsnieuws J. van de Witte Predikbeurten nerde blad helderschk courant van saterdag 23 maart 1935 GRATIS. MOEDERS WENSCH! Keizerstraat 103 Gemeenteraad Zij, die zich van heden af, voor tnin- tens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 APRIL verschijnende nummers Lichten op voor alle voertuigen. Wij hebben een uitgebreide keuze uitsluitend prima Uurwerken VERWACHT U MORGEN GASTEN? SLAGROOMPUDDINKJES p. st. 15 ct. FRANCO THUIS BEZORGD. HOTEL DEN BURG N V. Tolef. 55 ADM. HELD. CRT. Op' en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel) Wintert jjd. Maart Zon op: ond. Hoogwater sin. nam Z 24 5.57 18.18 10.59 11.15 M 25 5.54 18.19 11.32 11.50 D 26 5.52 18.21 00.00 0.10 W 27 5.50 18.23 0.32 0.55 D 28 5.47 18.24 1.21 1.54 V 29 5.45 18.26 2.32 3.24 Z 30 5.43 18.28 4.20 5.05 Zaterdag 23 Maart Zondag 24 Maandag 25 M •14 18.46 18.48 18.49 POSTAGENTSCHAP TUINDORP. De 'directeur van het postkantoor deelt mede, dat met ingang van 25 dezer het post agentschap Tuindorp gesloten zal zjjn van 12.30 tot 13.30. MEI.KPKIJSVEKLAGING. De Melkhandel maakt in een adv. in dit nummer bekend dat de melkprijs Zondag 24 Maart met 1 cent per liter is verlaagd en deze is vastgesteld op 9 cent per liter. APOTHEKEN. Van hedenavond lu uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek der firma SmeetsSnel Weststraat. Van Maandag 25 Maart tot 1 April wordt avond- en ZoTVgdienst waargenomen door A. r*. Hooi mans, Spoorstraat. JUBILEUM BIJ DE SPOORWEGEN. Den 7en April a.s.,, hoopt de. hqer Jb. Schermer, Ploegbaas bij de Nederlandsche Spoorwegen alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de voormalige H.IJ.S.M. Het zal der» geachten jubilaris op dien dag aan blijken van belangstelling zekerlijk niet ontbreken. DE JUBILEUM-VOORSTELLING VAN ALB. VAN DALSUM. Een laatste waarschuwing. een laatste waarschuwing. Precies ais met de belastingen. U krijgt, ik weet niet hoeveel waarschuwingen, aanmaningen enz., want de Nederlandsche fiscus is lankmoedig, gansch zeer. Maar dan ineens is het uit: dan komt het dwangbevel, de deurwaarder, de tranen van moeder de vrouw en het berouw. Dn u zucht: Ach, ach, ach. had ik toch maar naar m'n goeie vrouw geluisterd, dan hadden we nou die misère niet! Nu is het, laat ik dat direct zeggen, bij ons zoo erg niet. Wij waarschuwen maar in uw eigen belang, niet voor de staatskas, den fiscus, of wat ook. Maar als u Dinsdag hoort van vrienden en geburen: -- wat was dat een aardige avond, die van van Dalsum! en u trekt dan uit spijt hem verzuimd te hebben, de haren uit uw achtbaar hoofd... ziet-u, dan blijven wij er verder buiten! Dan is dat heele- maal voor eigen risico! Want wij hebben ge waarschuwd, vaak genoeg. Vandaag komen we voor 't laatst bij u. Maandag is de groote avond en wij willen er nog even aan herinneren, dat er nog zeer mooie plaatsen zijn op alle rangen en dat er eiken dag van 3 tot 5 uur nog gelegenheid tot plaatsbespreking is. Wij hebben reeds meegedeeld, dat door het „Stedelijk Muziekcorps" de artisten, die per autobus komen, voor „Casino" zullen wor den opgewacht. Dit zal omstreeks 7 uur ge schieden. De Marinekapel, onder leiding van den kapelmeester Leistikow, Is te 8 uur in de zaal aanwezig en zal daar entr'acte-mu- ziek geven. De voorstelling begint te 8.15. Wilt u, met het oog op den tijd, tijdig aan wezig zijn? Want het zal door een en ander laat worden, zooals men denken kan, tijdige aanwezigheid is dus zeer gewenscht. Bij den programma-verkoop wordt den be zoekers een gratis van Dalsum jubileum nummer aangeboden, uitgegeven door „De Tooneelrevue", het programma-tijdschrift van de Amst. Tooneelvereeniging. Dit nummer be vat, naast een aantal prachtige foto's, een beschrijving van Van Dalsums tooneelloopbaan cn uitspraken van bevoegden over het spel van dezen acteur enz. Over de voorstelling zelve willen wij nog dit zeggen: al het speciale décor voor ,,Pyg~ malion" wordt meegebracht. Sommigen zul len zich wellicht herinneren, dat het stuk aan vangt met een regenbui. Want de ontmoeting van den professor met zijn aanstaande be schermelinge de clou van het stuk ge schiedt op straat, midden in Londen, in een verschrikkelijke piasbui. Hievoor is een spe ciaal regendécor vervaardigd, dat Maandag wordt meegebracht en heel typisch de illusie van zoo'n regenavond weergeeft. U ziet dus wel, dat het een aardige avond wordt en dat u werkelijk spijt zoudt hebben sis u de gelegenheid deze huldiging bij te wonen, liet voorbijgaan. Tot Maandagavond dus! Zorgt u tijdig >n ..Casino" te zijn? JEUGDDIENST LUTHERSCHE KERK. Men schrijft o.m.: Het zal den talrijken bezoekers der jeugd diensten in de Luthersche Kerk genoegen doen te vernemen, dat thans weder een jeugddienst, die destijds onder Ds. P. H Bor- gers zooveel belangstelling ontmoetten, zal worden gehouden. De hier reeds als zoodanig bekende Ds. Visser van Texel, hoopt morgen ochtend dezen dienst te leiden, waarbij hij als onderwerp heeft gekozen „De weenende Petrus". Mevr. Visser zal dezen jeugddienst met vioolspel opluisteren. De dienst vangt om half elf aan en is voor iedereen toegankelijk. Zie de advertentie. WIJZIGING ALG. POLITIE VERORDENING. Naar aanleiding van een opmerking van Ged. Staten betreffende de feitelijke overbo digheid van het nieuwe art. 79 der gewijzigde Alg. Politieverordening stellen B. en W. voor dit artikel te doen vervallen. Art. 79 regelt nogmaals het parkeeren van auto's en motorfietsen in verschillende stra ten en op bepaalde dagen, dat eigenlijk al in art. 66 is geregeld. Over enkele dagen Is de „Ellsabeth" klaar. Er ontbreekt nog een klein bedrag. Wie stort zijn gave nog? Nog een paar dagen, dan zal de „Elisa-, beth" te bezichtigen zijn voor allen die hun gave stortten voor het scheepje van Hoog land. Dezer dagen is de timmerman gereed gekomen en pok de schilder zal nog slechts eenige uren werk hebben en dan zal Hoog land, die reeds popelt van ongeduld om zijn woning te betrekken, aan boord stappen, om voor zijn leven te genieten van het resultaat van goeden burgerzin van zijn stadgenooten. Inderdaad is het resultaat van een en ander verbluffend en is het marinescheepje tot een keurige woonschuit omgebouwd. Men zal het straks met éigen oog kunnen aanschouwen. Er is echter nog één maar, en dat is, dat de giften nog niet voldoende zijn, om het scheepje zoodanig af te leveren, dat Hoog land nu geheel gered is. Er ontbreken nog een tafel, een loopplank, touwen voor het vastleggen, noodzakelijk keukengerei en een fornuis, terwijl er ook nog wat geld noodig is voor loodgieterswerkzaamheden aan het bovendek en de W.C. Er zal nog, met het geld dat over is, pl.m. 25 gulden noodig zijn. Wij zijn er van overtuigd, dat dit bedrag ook nog gaarne geschonken zal worden. Waar met zoo groote offervaardigheid en liefde het geld voor dit goede doel bijeen werd gebracht, zal ook dit laatste offer worden gebracht. Wij twijfelen daar temeer niet aan, omdat we van verschillende kanten opmerkingen hoorden als: „Ach ja, ik had ook wat willen geven, maar het is er bij ingeschoten." Kom, breng uw gave dan nu nog, zoodat 't scneepje géheel bewoonbaar kan worden op geleverd. Stort uw gave nog hedenmiddag op pns kantoor. Ook de kleinste gift is hartelijk welkom. Na vijf uur kunnen giften in onze brievenbus gedeponeerd worden, liefst in ge sloten envelop, met vermelding van naam, of voorletters, zoodat we de giften kunnen ver antwoorden. Maandag zullen wij ze weer gaarne op ons kantoor in ontvangst nemen. Wacht dus niet! Ook uw dubbeltje is noodig om het bedrag vol te maken. Een „voorloopige" verantwoording van uit gaven laten wij hieronder volgen. Als het ge heel is opgeleverd, zullen wij de definitieve verantwoording geven. Ontvangen werd een bedrag van 237.46. Uitgegeven aan: Aankoop scheepje85. Verbouwing, het timmeren van ka juiten, etc100. Een pak (Manchester) en trui en broek voor Hoogland M 30. Schilderwerk12.50 Uit de berekening ziet men, dat er nog pl.m. 10 gulden over is. Het totaal der nog te maken uitgaven is echter, zooals we boven reeds zeiden, ruim dertig gulden, zoodat dit bedrag nog met ongeveer 25 gulden moet worden aangevuld. Als er onder onze lezers een is, die een bruikbaar fornuis voor een billijken prjjs heeft over te nemen, zullen wij dat gaarne ver nemen. Voor abonné's buiten de stad deelen wij mede, dat zij hun gave kunnen storten op onze postgiro-rek, 16066. Hartelijk dank voor uw medewerking. DE SLAGERSVAKTENTOONSTELLING IN „MUSIS SACRUM". Wjj herinneren aan de slagersvak-tentoon stelling, die Maandagavond om 7.30 u. in Musis Sacrum te bezichtigen is en waar het werk van de leerlingen van den cursus in versieringswerk zal worden geëxposeerd. Men weet, uit verschillende etalages in onze stad, bij diverse gelegenheden, dat ook de slagers iets aantrekkelijks weten te maken. Welnu, een keur van werkstukken zullen Maandag te bezichtigen zijn. De toegangs prijs is gesteld op 15 ct. PROPAGANDA-AVOND VAN HET NEDERLANDSCHE PADVINDSTERS- GILDE N.P.G. We willen hier even uw aandacht vestigen op dezen avond op Dinsdag 23 Maart a.s. om kwart over acht in Musis Sacrum. Daar zult u kunnen zien waarom de jongste gildeleden „Kabouters" heeten. U zult heel in het verkort wat zien van een dag in een Pad vinderskamp. U zult een kampvuur bijwonen aan het eind van zoo'n dag. U zult kennis kunnen maken met het meer „groote men- schen"-werk van de oudere gildeleden de z.g. Pioniers, en, last not least, u zult hooren en zien wat de „Blauwe Vogels" zijn door een korte voordracht met lichtbeelden en een kleine tentoonstelling van het werk dier gilde- groep. De af deeling hoopt op veel belangstelling, vooral van de zijde van ouders met dochters boven 8 jaar en van de zijde van die dochters zelf! Zie voor nadere bijzonderheden de adverten tie in dit blad. I Nu is het tijd Uw oude Klok op te ruimen. Nog nimmer waren de prijzen van de modernste Klokken en Pendules zoo goedkoop. LEGER DES HEILS. Men schrijft ons: Zondag heeft het Korps bezoek van Adju dant G. Claeys van Amsterdam. De A<jju- dant is door zijn muzikale medewerking bij de radio-uitzendingen van het Leger des Heils geen onbekende. Hij hoopt dien dag in de sa men komsten voor te gaan en des middags een muzikale samenkomst te leiden. Men zie de. advertentie. ii GOUD EN GOUDEN RINGEN. i In de étalage van de firma Beemsterboer is op het oogenblik ter bezichtiging gelegd een hoeveelheid zuiver, gesmolten goud. Dit goud, dat nog geheel onbewerkt is, dus zoo uit de smeltkroes,- is het bezichtigen wel waard. Tevens is in deze etalage te zien de verschillende stadia, waarin gouden ringen verkeeren, alvorens gouden ring te zijn. Uit een platte staaf worden schijfjes geponst en na 8 bewerkingen is de ring gereed. Dit zijn dus de voeglooze ringen. Aan deze interessante étalage heeft dfe firma weder een prijsvraag verbonden. Ieder een, kooper of niet, kan n,L raden naar het gewicht van het gesmolten goud. Wie het, dichtst bij het juiste gewicht raadt ontvangt den hoofdprijs van f 15.aan artikelen uit, de zaak der firma. Verder zijn er nog prij-i zen van 10.en 7.50. Mochten er meer dere goede inzendingen zijn, dan beslist hét: lot. Oplossingen kunnen in een gesloten erf-, velop ingezonden worden. Een verzegelde envelop, waarin hèt juiste, gewicht vermeld staat, is op ons kantoor ge-! deponeerd. T.z.t. zullen wij den uitslag op deze plaats bekend maken. De Woensdag in het advertentieblad ge- j plaatste advertentie is heden gewijzigd her- plaatst. EEN GEVELKLOK MET SLAGWERK IN DE KEIZERSTRAAT I De firma Bakker, horlogière in de Kei- j zei-straat, vestigt opnieuw de aandacht op haar zaak, ditmaal door de groote kiok, die! in één harer étalages te bezichtigen is. De wij- j zerplaat van dit uurwerk heeft een doorsnee van 80 cm. en als bijzonderheid dient ver meld te worden, dat er zich een slagwerk ln de klok bevindt, dat de juiste tijdstippen van het heele en halve uur aankondigt. Er zit een mooie bim-bam klank in het geluid. De bedoeling is, dat over enkele weken, deze klok die nog niet gereed is, aan den gevel van het pand der firma Bakker aangebracht wordt. Op de beschrijving van deze klok hopen we nader terug te komen. i NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Afd. Den Helder. Op Woensdag 28 Maart geeft bovenstaan de vereeniging des middags half drie in het Mil. tehuis Spoorstraat een alleraardigste Kindermiddag, welke voor een ieder toegan kelijk is. Opgevoerd zal worden een schim menspel van verschillende sprookjes (zooals Rood-kapje en vele anderen). Het belooft een prettige middag te worden en het bestuur twijfelt er niet aan of vele dames zullen met de kinderen deze opvoe ring willen bijwonen. Voor bijzonderheden leze men de advertentie in dit blad. Dinsdag 2 April zal de heer A. Alt, uit Bolsward een lezing houden in Musis-Sacrum over „La Bohème" van Puccini, met lichtbeelden en gramofoon-opnamen, uit het Scala-theater te i Milaan. Verdere mededeelingen volgen nog in de Held. Courant. Men houde dezen avond vrij. i DRUKKERIJ-KANTOORBOEKHANDEL „VEDEHA". De sinds bijna veertig jaar hier ter stede ge vestigde drukkerjj van den heer v. d. Haagen, die jarenlang is gevestigd geweest op de Spurrgracht en sinds de laatste 10 jaar in de Spoorstraat was gehuisvest, heeft zich in een geheel gemoderniseerd gewaad gestoken. Ket perceel in de Spoorstraat 60 is daartoe geheel tegen den grond gegaan, alleen de bovenwoning bleef intact. De architect, de heer J. J. v. d. Leek, heeft een goed, practlsch en vriendelijk geheel doen ontstaan. Een aardige, frissche voorgevel vraagt al direct de aan dacht. De winkel, met diepe etalagekasten aan den straatkant ziet er smaakvol uit. Vrooljjk en prettig doen de kleuren aan waarin het geheel is gehouden. Achter den winkel bevindt zich de drukkerij, die met royale lichtkappen ln het plafond, practisch en degeljjk is inge richt. Hier is ook, aansluitend aan den winkel, het kantoor van den heer v. d. Haagen, dat met glas in loodramen, zoowel een mimen kijk op den winkel als op de drukkerjj geeft. De heer v. d. Haagen heeft in den winkel uitsluitend kantoorboekhandel. Daarin is hij zeer ruim gesorteerd en boeken, voorzien van alle voorkomende liniaturen, zijn uit voorraad leverbaar. Om 4 uur hedenmiddag wordt de zaak ge opend. De Spoorstraat is hierdoor wederom een aardigen winkel rijker geworden. De ver bouwing van het perceel geschiedde door den aannemer L. Plaatsman. Het schilderwerk werd uitgevoerd door den schilder E. Koenen en het electrisch licht werd aangelegd door ien electricien J. Revier. De zaak zal onder den nieuwen naam „Vede- na" gedreven worden. RAY FOREST en zijn Tusehinsky Band. Deze uitmuntende Band, welke maanden achtereen in het Tuschinsky Theater te Am sterdam is opgetreden en de vorige maand ook hier een groot succes heeft geoogst, is nogmaals door de Casino-directie aangezocht om op morgen (Zondag) onder de bekwame leiding van Ray Forest haar ongeëvenaarde dansmuziek ten gehoore te brengen. Dat het orkest van Ray Forest een van de beste is op dit gebied, blijkt wel hieruit, dat hét is uitverkoren om vanaf 1 Juli, gedurende 2)4 maand de dansmuziek te verzorgen in het Kurhaus te Scheveningen. Zeer zeker een mooie onderscheiding. Morgen geeft de Band, zoowel 's middags als 's avonds haar nieuwste repertoire. DE HANDWERK WEDSTRIJD VAN EVERLASTING. DE In „Praten en Breien", het bekende maand blad voor handwerkkunst, officieel orgaan van de Everlasting Brei-club, lezen we, dat onze plaatsgenoote, Mejuffrouw Corrie Kos- sen, Trompstraat 8, den vijfden prijs gewon nen heeft in den grooten handwerkwedstrijd, die uitgeschreven was door dit blad. Mej. Kossen behaalde deze onderscheiding met de inzending van een gehaakt zitzeiltje. KIA LTO-THEATE R Canaille. Het is nog niet zoo héél lang geleden, dat de faam, welke de Fransche karakter-speler Ha-rry Baur reeds lang in zijn land genoot, van internationale allure werd. En terecht: deze man, met zijn markantenkop,' zjjn sobere mimiek en zeldzaam gevoel voor het filmisch moment (een extra zintuig!) is een talent van uitzonderlijke gaven'. In deze film ziet men hem als Dr. Vautier, een der be langrijkste geneesheeren van z'n land. Hij vindt aan den zelfkant van Parijs, in 't milieu van acrobaten en clows een meisje, dat hem boqit en hetwelk hij in zijn kringen brengt. Vautier is een vijftiger, Hélène 20Beide figuren botsen volkomen, en na een korston- dig intermezzo zoekt de laatste haar wereld van voetlicht en schminck weer op. En is ge lukkig! Niet eens zoo'n origineel gegeven. Juist.' Maar hier geeft een Fransche film een mixture van verfijnde humor en ontzaglijke tragiek als men ze slechts heel, heel zelden ziet. Als een blok graniet staat Baur er, on genaakbaar in zijn geslotenheid, en verheven in placide rust. Maar tevens: zielsalleen, en wat grotesk is zijn armzalige poging een 20- jarige te boeien Arm „Canaille", dat *egtï „verliefd, zjjn is een ding waar men op mijn leeftijd niet over spreken moet". Wij herhalen het nogmaals: dit is een pro ductie, zóó voornaam, zóó wijd-verheven bo- r ven het gemiddeld gebodene, dat men aan het einde even een schok krijgt: 't „canaille" gaat verder, wordt één met den nacht en de mister is een breed-gebogen rugen een levend geworden noodlot! En zelden was de dramatische oplossing van een conflict toch zóó juist-doorvoeld, zóó frappant-raak geteekend als hier, waar een begenadigd acteur geen spel gaf maar 't simpele leven zelf. - De koningin had bezoek. Is van geheel ander genre, bij tijden lucht hartig en sentimenteel, en aldus: een cock tail van gevoelens, welke goed weergegeven worden door Claudette Colbert en Fredric March. Men vindt er de sfeer van de operette, doch zonder 't zoetige en slechtverteerbare van lachende huzaren c.s. Door dit geval speelt een frissche wind, en zoo werd het een goede en aannemelijke film, die velen beko ren zal. Er is een verzorgd bijprógramma. TIYOLI-BIOSCOOP. Het was te verwachten, dat, na de gewel dige film van Koningin Christina, we het déze week wat bescheidener zouden moeten doen. Ook, dat we wat lichter genre zouden krijgen, omdat toch ook in de bioscoop het „elck wat wils" moet gelden en men na een week Beethoven, weer eens naar Strauss ver langt. En zoo hebben we nu in de Tivoli- bioscoop Jan Kiepura en Marta Eggerth, voorwaar, al is het dan wat ander genre, toch ook geen minderwaardig spel. Integendeel, zouden we haast zeggen, het is een alleraar digst gespeelde, komedie, waarin deze beiden de hoofdrollen vervullen: een opera-gezel schap, dat ln Zuid-Amerika geheel aan den grond raakte en zijn hoop gevestigd heeft op Monte Carlo, waar het ln de opera zal zin gen. Hoopt te zingen, want rooskleurig ziet het er niet uit. Hoe het verhaal tenslotte, na allerlei avontuurljjkheden, verloopt en direc teur Rosé er toch in slaagt een contract te krijgendat is te ingewikkeld en eigenlijk ook te aardig om te vertellen. Dat moet u gaan zien; er wordt vlot gespeeld en tal van aardige scènes zijn er te zien. Het andere hoofdnummer is getiteld „De Chineesche papegaai". Het is een spannende detectivegeschiedenis, waarin ook de liefde geenszins ontbreekt, maar zooals het wel meer gaat in die film, doordat men vaak de intrige in een paar tafereelen moet samen vatten, boet het verhaal nog wel eens in aan duidelijkheid, vooral is het lastig de personen uit elkaar te houden. Hier is de tekst En- gelsch (Amerikaansch) met Hollandsche ver taling; de wijze waarop hier een Chineesche detective aan het werk is, is aardig en inte ressant. Verder natuurlijk het journaal, o.a. opnamen uit het Saargebied op den dag der stemming. Volgende week iets zeer bijzonders in dit theater, n.1. de film „Voor één nacht van liefde", die op het oogenblik in de 4e week te Amsterdam draait en waarover de bladen zeer gunstige kritieken gaven. Hier is de be roemde zangeres Grace Moore de vertolkster der hoofdrol. WITTE BIOSCOOP. Twee hoofdnummers telt het programma, waarvan de tweede: „De patrouille des doods" de beste is. Niet dat de eerste: „Als een vrouw liefheeft" geen goede kwaliteiten, bezit, doch het staat qua regie en constructie niet op hoog peil. Het is Norma Shearer, die met haar spel met hoofd en schouder boven haar confrater uitsteekt, zonder nochtans die hoogte te bereiken van haar vroegere films. Robert Montgomery Is na haar de groote kracht, maar zjjn matig begin kan zjjn totaal prestatie niet goed maken. Het manuscript is gedurende een groot gedeelte alleszins aanne- meljjk, tegen het einde is de logica echter zoek. Van geheel andere structuur is de reeds door ons genoemde tweede film. Hierin wordt nog eens bewezen, wat goede regie en vooral goede fotografie vermag. We nemen aan, dat alle opnamen in het atelier gedaan zjjn, maar dat verdient juist ons respect. De opnamen van de woestijn en in de oase zijn werkeljjk fraai; opvallend goed is ook de sfeer, die van menschen en omgeving uitgaat. Dikwjjls be klemmend, die melancholieke, dreigende, zwjj- gende zandwoestijn. Het is als in „Beau Geste", dat vroegere meesterwerk, dat zich in een dergelijk milieu afspeelde. Grootsch is de prestatie van Victor Mac Laglen als de sergeant; hjj maakt zijn rol van militair standpunt bezien bepaald tot een ideaal. Be- Jemmèrend ook dat onzichtbare gevaar, dat Arabier heet en dat de patrouille langzaam maar zeker ten doode voert. De voorstelling van het gedaalde vliegtuig is wel wat fantas tisch, maar spanning is er zóó volop, dat men grif een dergelijke coup-ds-théatre vergeet... Suggestieve muziek zorgt voor opvoering der emotie. Terrein lichameljjke oefening Julianadorp. B. en W. schrijven aan den Raad: Zooals U wellicht bekend zal zijn, heeft school no. 1 te Julianadorp tot op heden niet de beschikking over een terrein voor lichameljjkeoefening. Deze toestand wordt door ons sedert lang als een groot bezwaar gevoeld, te meer daal de stadsscholen wel over een dergeljjk ter rein kunnen beschikken. Door ons zjjn dan ook pogingen aangewend, om in deze leemte te voorzien. Ons oog is daarbij gevallen op een terrein gelegen achter bovenbedoelde séhool, tér grootte van 33.5 are, eigenaar de 'heer N. P. C. Best te 's Gravenhage. Deze heeft na eenige onderhandelingen te kennen gegeven, dat hjj het bedoelde terrein gratis aan de gemeente iri bruikleen wilde afstaan en wel voor den tijd van 4 jaren In gaande 1 Januari 1935, onder enkele nader omschreven voorwaarden. Ofschoon het terrein niet geheel voldoet aan de eischen, welke aan zoodanig terrein worden gesteld, hebben B. en W. gemeend het onder dankzegging te moeten accepteeren. Een crediet van 1200.voor het in orde, brengen van bedoeld terrein wordt aange vraagd. Algemeen Weeshuis en de Wet op de belasting van de doode hand 1934. B. en W. schiijven aan den Raad: „Zooals U wel bekend zal zjjn, wordt vol gens de bepalingen van bovengenoemde wet onder den naam van „belasting van de doode hand", een directe belasting geheven van het zuiver vermogen o.a. van de binnen het Rijk gevestigde instellingen van de doode hand. 'instellingen van de doode hand in den zin der wet zjjn stichtingen, coöperatieve en an dere, al dan niet rechtspersonen, met uitzon dering van vennootschappen, welker kapitaal geheel of ten deele in aandeelen is verdee'.d. Met afwijking hiervan bepaalt de wet even wel, dat als instellingen van de doode hand niet worden beschouwd o.m. rechtspersonen, ingesteld bij of krachtens een besluit van ver tegenwoordigende openbare lichamen. Hier doet zich de vraag voor, of het Alge meen Weeshuis behoort tot de rechtspersonen, waarvoor de bedoelde afwjjking geldt. Dit is n.1. alleen dan het geval, wanneer zij door een vertegenwoordigend openbaar lichaam zou zjjn ingesteld. Nu kan het bewijs daar van thans niet geleverd worden, ook al omdat het jaar van oprichting van dit weeshuis niet hekend is. Het is ons evenwel gebleken, dat het 'Alge meen Weeshuis onder de afwijkingen kan worden gerangschikt, als U alsnog een be- sluit tot instelling van dit lichaam vaststelt." B. en W. geven den Raad in overweging aldus te handelen en bieden daartoe een ont- werp-besluit aan. Belegging van gelden. Ingevolge raadsbesluiten tot het aangaan van een viertal geldleeningen, werd mede aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring In gezonden een raadsbesluit tot het beleggen van „voorloopig overtollige Rasmiddelen". Bjj nader Inzien zjjn B. en W. echter tot de conclusie gekomen, dat de bewuste gelden eigenlijk geen kasmiddelen in den gewonen zin des woords zjjn, doch dat zjj tot de reser ves der Gemeentebedrijven behooren en dus, nu er momenteel geen andere bestemming voor is, op door B. en W. te bepalen- wjjze moeten worden belegd in schuldbrieven, of andere geldswaardige papieren. Voor deze belegging nu is noch medewer king van den Raad noch medewerking van Gedeputeerde Staten noodig, weshalve B. en W. den Raad ln overweging geven het raads besluit tot het beleggen van „voorloopig over tollige kasmiddelen" in te trekken. Tolgelden pontonbrug De Koojj. Nu 's Raads besluit tot overdracht van de pontonbrug enz. nabij De Koojj aan het Rjjk door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd en de desbetreffende overeenkomst door partjjen is onderteekend, zoodat die overdracht te rekenen met ingang van 1 Juli a.s. feit zal worden, dient de Verordening tot heffing van tolgelden, alsmede de invorderingsverorde ning të worden ingetrokken. In verband hiermede bieden B. en W. een desbetreffend besluit ter vaststelling aan. Verkoop voormalige brugwachters- woning Kanaalweg, enz. Door J. N. C. Hablous Jr. alhier is het ver zoek gedaan om van de gemeente te mogen koopen de voormalige brugwachterswoning en Zondag 24 Maart Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, WeststraatT 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v. <L Poel. Klnderkerk, 12.30 uur, de heer A. P. Goudsbloem Ned. Herv. Gem. (Westerkera, Westplein)] Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynem 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 8.15, Evangelisatie-samenkomst Spreker: de heer A. Lever. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 tt. Ds. N. v.d. Kraats Chr. Gerèf. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags B uu» Leesdiënst. Herst. Evang, Luth. Gem. (Weezenstr. Jeugddienst. 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. Visser, van Den Burg (Texel). Muzikale medewerking Mevr. H. Visser-Üewald, viool. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smldts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. J. H. W. Warnar» van Alkmaar. 's Avonds ZES uur, Ds. J. W. Swaan, van IJmuiden. Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond 8 uur, Bjjbeliezing Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. 's Avonds 7 uur, Ljjdensoverdenking „Jezus en Pilatus". Pastoor Th. Moleman, Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat Straatevangelisatie 4 uur. Tuindorp Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v!m. Heiligings-Samenkomst 3 30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 6 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 uur, Ds. M. van Wichen Voor een MOOIE FOTO Ga naar WERNER CRONE, Koningstr. 29. het daarachter gelegen terrein aan den Ka naalweg, gezamenljjk ter oppervlakte van 396 m2, thans in gebruik als opslagplaats voor den dienst van Gemeentewerken. Ver zoeker is voornemens op bedoeld terrein eea garage met twee bovenwoningen te bouwen. Naar aanleiding van dit verzoek heeft d« Directeur van Gemeentewerken aanvankelijk aan B. en W. medegedeeld, dat inwilliging daarvan om verschillende redenen niet in het belang van zijn dienst zou zjjn. Voornamelijk zou het naar de meening van dézen hoofd ambtenaar als een bezwaar worden gevoeld, voor zjjn dienst niet, meer, de beschikking over een opslagplaatsin dit stadsgedeelte te hebben. In verband hiermede is overwogen, in hoe verre het mogeljjk zou zjjn in de plaats van de thans bjj den dienst van Gemeentewerken in gebruik zjjnde opslagplaatsen, t.w. het ter rein' met loods aan de Steengracht en het terrein .met loods aan de Jonkerstraat, één centraal opslagterrein in te richten. Daarbij is het oog gevallen op den binnenkem, ge legen tusschfen Joubertstraat-Krugerstraat- Singèl-Sóehibastraat en de straat larigs de stoomwasscherij Van Roovers. Wat opper vlakte betreft is dit terrein voldoende groot om de bestaande opslagterreinen te ver vangen. Ten einde het terrein voor hét beoogde doel geschikt te maken, dient het te worden op gehoogd eii verhard. Voorts moet een behoor- ljjke afscheiding langs de straat en langs sommige perceelen wordgn aangebracht, ter- wjjl mede door verplaatsing van daarvoor ge schikte loodsen,' voorvoldoende bergruimte dient te worden zorg gedragen. De kosten van een en ander worden door den Directeur van Gemeentewerken, die zich met deze op lossing kan vereenigen, op plm. 7.000 ge raamd. Hlerbjj wordt nog opgemerkt, dat de huur van het terrein aan de Steengracht, ad 250.per jaar, na afloop van het huur contract. dat ls ln 1940, komt te vervallen. Tot zoo lang kan ook dit terrein dus nog als opslagplaats worden gebruikt. De Commissie van bijstand vpor de Pu blieke Werken en Plantsoenen 'kan zich jnet het vorenstaande verèehigen en geeft in over weging de perceelen aan HabloUs te vëtfioo- pen voor den door hem aanvankelijk gebóden prijs van 8 per m2, over de geheele opper vlakte. B, ién W. 'Üjjh échter van oordéél, dal

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9