Stadsnieuws wilt 11 Imnl gaan m fmnl RAADT U MEE? Moeders wensch! tvvekpe blad Licht op voor alle voertuigen. tieldhrsche courant van donder dag 28 maat 1935. Donderdag 28 Maart Vrijdag 29 18.54 uur. 18.56 uur. een jubileum. Morgen zal het 25 jaar geleden zyn, dat de letterzetter C. J. Heekelaar in dienst trad van d(, n.V. Drukkerij en Uitgeverij v/h O. de Bof' Jr. ihebiïnGen-vreugde en leed ör DE AMBACHTSSCHpOL. De uitslagen van eindexamen en r i overgang. Te 2 uur hadden leeraren en leerlingen van de Ambachtsschool zich in één der groote lokalen van de school aan de Laan vereenigd, ter gelegenheid van de jaarlijks terug- keerende plechtigheid, die het uitreiken der diploma's en de mededeeling van de promo tics nu eenmaal is. Aangevoerd door den heer r. Kasteleyn, voorzitter van de vereeniging Ambachtsschool voor Den Helder en om streken", deden enkele minuten later, de ge delegeerde van de Gemeente, wethouder W. de Boer, het bestuur en de directeur van de school hun lntrée, door de aanwezige heeren en jongens staande begroet. Ditmaal was aan de plechtigheid door de aanwezigheid van den Wethouder van Onder wijs dus een speciaal cachet verleend; de aan wezigheid van al die hooge heeren kon de toch al niet normaal-gestehide jongelui niet #op hun gemak brengen. Het was een gedempt gefluister, af en toe geïllustreerd door een zenuwachtig lachje, dat tot vóór de klasse doordrong. Maar hoe gerust konden de jon gens toch zijn, behalve dan zij, die zich be wust van een naderende minder prettige ge waarwording waren. n.1. die van te blijven zitten of niet geslaagd te zijn. Want al die heeren hadden toch niets dan het goede met hen voor. De Wethouder met zijn beste wenschen. het bestuur met zijn veelvuldig werk voor het bestaan der school, de direc teur en de leeraren met hun energie en lust om hen allen tot een goed eindexamen te brengen! De heer Kastelein opende met een kort woord van welkom en gaf het woord onmid dellijk aan den heer De Boer, die de jongens hartelijk en vriendelijk toesprak. Met een mooie beeldspraak naar aanleiding van den mooien lentedag, waar de zon zoo vroolijk scheen, begon spreker, met te zeg gen, dat het wel eens goed was als op een dag als deze, bij het passeeren van een mijl paal even stil gestaan werd om een blik achterwaarts, doch ook In de toekomst te werpen. Wel gaat de ernst, die de jeugd bezit, schuil onder een lach, onder pret of spel doch die ernst is er wel degelijk, dus laat spr. den ernst hier even tot uiting komen. ,;We hebben jullie dan als kleine jongens op de lagere school zien komen", aldus de heer De Boer, „waar jullie bijgebracht werd wat als noodzakelijke, algemeene ontwikke ling te beschouwen is. Toen gingen jullie naar de Ambachtsschool, waar in de eerste plaats, die algemeene ontwikkeling werd voortgezet, doch daarnaast gingen jullie een bepaalde richting in, die naar het vak, die jullie tot den arbeider zal maken in den ruimsten zin van het woord. Met de verwor ven vakkennis zul je je brood moeten ver dienen". Spreker wees er op, welke een pret tige tijd die van de schooljaren is en hoe men daar later vaak aanterugdenkt. Wel hebben de jongens de laatste weken hard moeten werken om er te komen, doch de prettigste jaren zijn die van de schoolban ken. Vooral ook omdat men onder leiding gestaan heeft van menschen, de leeraren, die het juiste met hen hebben voorgehad, die gewerkt hebben aan de vermeerdering van hun ke"t,,<i en de yoltooi'ng van hun opvoe- dir" Schoic.1 *ji uc Uiduuuicii waar de toekomst wordt gevormd van een geheel volk. Een blik in de toekomst werpende moest de heer De Boer wel eenige minder prettige beelden ophangen om t.z.t. de desillusie onder de geslaagden niet al te groot te maken. Im mers de jongelui, die nu geslaagd zijn, zijn geen gelukkige jongens, gezien in de huidige ongunstige economische constellatie van de maatschappij. Het zal voor ,de jongeren moei lijk zyn om die plaats in de samenleving te verwerven, waar zij in zekeren zin recht op hebben. Meerderen zullen teleurstelling onder vinden, doch zij die den arbeid vinden, moe ten zich verheugen, óókals het verdiende, geld niet in overeenstemming is met de ge leverde capaciteit. „Doe het dan terwille van den arbeid zelve", aldus spr., „want alleen arbeid heeft gezonde, krachtige kerels ge maakt". Niets is zoo fnuikend als de ledig gang; spreker ziet het dagelijks om zich heen, dus weest verheugd over het werk wat je doen kunt en moogt, eiken dag, elke maand en elk jaar. En als er geen arbeid is voor enkelen, laten die dan aan dit moment den ken: verliest den moed niet! Houdt moed, want het blijde moment zal ook voor Jullie komen. Hartelijk wenschte de heer De Boer de geslaagden geluk er den wensch aan toevoe gende, dat zij allen werk zullen mogen vin den. Directeur en leeraren ontvingen den dank van spreker vanwege de groote ambitie en liefde waarmede zjj hun werk verricht hebben. „Geen werk zoo mooi als dat van Óen onderwijzer of leeraar", aldus spr. Tot ztin spijt kon de heer De Boer niet aan alle candidaten het diploma uitreiken. Hij wist biet waaraan dat te wijten was, doch hij hoopte, dat de oorzaak daarvan bulten den w i 1 van die 5 gelegen had. Doch als zij zich hewust waren van eigen schuld, dan hoopte sPr., dat deze teleurstelling een „Anstren- Sung", een zweepslag, mocht zijn om het vol gend jaar beter zijn best te doen. Teleurstelling was er ook voor den jonge- hng, die zich de laatste dagen niet van zijn heste zijde had laten zien. Hij komt wel in aanmerking voor het einddiploma, doch door zijn gedrag wordt het hem voorloopig ont mijd, totdat hij heeft laten zien, dat hij van beteren wille is. Vreugde in het hart van Jan Pronk, die immers de primus inter pares ge bleken is. Hij krijgt een extra prijs, omdat bij vlijtiger en ijveriger dan de overigen ge- woest is. Voor jongens als Jan Pronk is er altijd een plaatsje in de maatschappij open! sPr. hoopt, dat de school niet alleen trots °P Jan mag zijn bij zijn verlaten der school, d°ch ook later in de maatschappij. W ij ontvingen nog, na onze vorige opgave, voor de „Elizabeth"; de volgende bedragen. Met onze vorige verantwoording vormt dit een totaal bedrag van 247.01 Zaterdag zullen wij definitief' de inzame ling sluiten en Dinsdag a.s. zal de overdracht van de „Elizabeth" aan Hoogland plaats heb ben. Dien avond van 5-7 u. zal ieder, die een gave gestort heeft voor dit goede doel, in de gelegenheid zijn het scheepje te bezich tigen. Wie zijn bijdrage nog schenken wil, kan dit dus tot Zaterdag doen. Ontvangen van: Dr. K. 1— w. H„ Den Haag, i._ Japie s. 0.50, N. N. f 0.25, de Vr. 0.50, J. C. 0.35. De directeur, de heer A. Smit, verloste de overige jongens vérvolgens uit de onzeker heid door de namen van hen voor te lezen, die naar een hoogere klasse bevorderd waren, t Is geen fantasie, als we hier beweren, dat we menige zucht van verlichting hoorden. En ook niet, dat de angstig-vragende blik van een enkel gezicht niet week. Ook de directeur wenschte de jongelui ge luk en dankte tevens den heer De Boer voor zijn vriendelijke woorden en het bestuur voor zijn vele werk. Tenslotte beëindigde de heer Kasteleyn de bijeenkomst door eveneens een persoonlijken gelukwensch uit te spreken, doch tevens de waarschuwing te uiten: weest bescheiden en beseft, dat in de afgeloopen jaren slechts de fundeering gelegd werd voor het gebouw, dat in de harde maatschappij opgetrokken zal worden. Wij geven vervolgens de lijst van de ge slaagden en bevorderden: Cursus 1395—1936. Toegelaten: lste klasse metaalbewerkers: P. Augustijn, K. Bethlehem, P. Boer, F. Boon, R'. C. v. d Bosch, Th. J. de Boer, F. Brinkman, j. Bijls- ma, J. Chrisp'ljn, L. Feenstra, P. Góri-éë, A. Hagen, C. Hendrlkse, A. Hoogland, C. J. Kraak, C. Kansen, A. G. Keuris, J. v. Lit, C. Labhon, H. Leijen, A. Masseus, D. Marbus, H. Muije, P. A. Palmkoek, W. v. d. Pavert, A. A. Roels, J. v. d. Sloot, A. Schot, M. H. Schek- kerman, P. Selier, J. Selier, J. Tompot, D. Veerdig, E. Verhoog, N. J. Woud, D. Weijdert, J. Th. Zwanenburg. lste klasse electriciensS. Bonte, A. Dorlijn, J. Guliker, H. J. Goutier, S. Keyzer, K. J. Keijzer, H. Kool, A. Molijn, W. H. A. v. Meurs, A. J. Revier, D. Sturk, J. W. Saleij, E. H. Taijlor, Th. v. Tweel, H. P. Valkenier, J. West dorp. lste klasse timmerlieden: C. Bakker, G. de Beurs, J. Coenen, G. A. v. Gastel. S. Hania, H. Himpers, H. Hermans, H. M. Huitinga, J. Hendriks, H. j. Keijzer, j. C. Kwinkelenberg, L. Kramer, P. j. Koorn, j. C. W. v. Leeuwen, j. H. Muije, M. Niesse, P. Timmers, j. de Wit, F. v. Zeijlen, E.L.Zonnenberg. lste klasse meubelmakers: W. H. Donker sloot. tde klasse metaalbewerkers: P. B. Ver hagen v.w. Bevorderd Naar de tde klasse metaalbewerkers: C. Asjes, J. v.' d. Akker, J. K. Bauts, 3. Boeseken, J. Been, G. K. Boot, J, dé Boer, Ch. i Bruinhout, J. A. Berkeljon, Jac. lakkers, P. :v. Es, J. A. Frieling, A. P. Gageldonk, P. Gul- demeester, A. W. Giëles, W. K. Groenhard, A. de Groot, J. Hart, G. 't Hart, H.. Heerbaart, G. Jolen, J. 3. Kröes, P. K. Keésom, J. Koek, S. Keijzer, C. Kooij, P. J.' Lee naars, F. J. de Leur, L. S. Mullens, A. B. Mink, A. Moens, S. du Porto, C. Pieters, H. J. v. Reek, H. de Roo, IJ. Schrier, J. Smit, H. Timmers, L. Vader, C. Visser, J. de Vos, J. C. Vroom, J. Verhorst, J. M. Verblauw, J. Wulfers, H. G. Wijnants. Niet bevorderd 8 leerlingen. Naar de 2de klasse electriciens: J. B. Bam- bach, W. den Baas, H. W. Faas, H. Grimme, J. J. Heemskerk, H. Jorwerda, J. E. C. Kem- na, P. Koster, P. J. C. v. d. Linde, A. v. Leeu wen, A. A. Reekers, H. P. Verhorst, J. Winter, J. de Wijn, J. Ch. Leder. Niet bevorderd 6 leerlingen. Naar de 2de klasse timmerlieden: J. de Beurs, H. J. Bouchier, P. J. Beukema, N. Godschalk, J. v. d. Heide, J. Raven, H. Rens- maag, C. J. Reijnders, D. Renden, W. J. Grim- ijzer, A. Zwolsman. Niet bevorderd 3 leer lingen. Naar de tde klasse meubelmakers: H. Jan sen, J. Pols, H. J. Hanegem. Niet bevorderd ,1 leerling. Naar de Sde klasse metaalbewerkers: H. A. Bruijn, j. Bos, j. C. Dros, P. C. Duvaloois, F. Feikers, E. Geus, G. C. v. Gelder, M. D. v. d. Handel, H. Hoveling, F. Himpers, F. Hoef nagel, G. Jansen, M. Janssen, C. v. d. Kooij, G. Oostdijk, C. Pape, T. v. d. Meulen, R. Pet- terson, H. Paardekoper, j. Stam, H. Sweers, K. Druif, J. Erkelens. Niet bevorderd 6 leer lingen. Naar de Sde klasse electriciens: J. de Boer, p. v. Buuren, W. v. Dam, P. v. d. Linde, D. v. Hartingsveld, W. Janssen, W. Lodewijk, J. v. d. Meulen, P. G. Schoorl, J. v. d. Sande, A. Teecklenburgh, R. J. R. J. Teecklenburgh, G. Warbout, J. S. Huitinga, H. J. Holtz. Niet bevorderd 3 leerlingen. Naar de Sde klasse timmerlieden: A. Bais, L. Dob, W. H. Heeres, J. de Man, J. C. de Wit, J. D. Koning, C. Chatelaln, A. H. Hillen. Niet bevorderd 1 leerling. Naar de 3de klasse meubelmakers: J. He melrijk en J. v. de Waai. Niet bevorderd 1 leerling. Getuigschriften ontvingen: Leerlingen metaalbewerkers: A. Bakker, j. Bergmans, A. Botter, T. Boon, W. Boonstra, J. Byl, C. Forrer, D. v. Hoolwerf, P. Janssen, P. Molenaar, J. Pronk, D. Duin, J. Hart. j. V. Schermer, A. v. Veen, A. Vis, j. Vos, O. Zondervan, C. J. Bouwman, C. Vellekoop. Af gewezen 5 leerlingen. Leerlingen electriciens: F. v. Anraat, A. A. Bruinhout. H. E. Jansen, M. T. Kraak, F. Koo- men, W. Kwak, J. Phillippo, N. Schrander, N. Rczél, A. H. Webeling, M. Wolff, E. H. v. Wolferen, J. Hart. Afgewezen geen. Leerlingen timmerlieden: C. Bakker, J. A. Boerhoop, J. Duinker, P. Dogger, J. Gauw, S. J. G. Groot, G. Mereboer. Afgewezen geen. Voor buitengewone vlijt en goed gedrag werd een prijs uitgereikt aan den leerling Jan Pronk. HET LOCOMOTIEVENDEPOT ALHIER jj WORDT OPGEHEVEN, i Per 15 Mei a.s. Ongeveer 25 gezinnen zullen Den Helder verlaten. Naar aanleiding van het bericht, dat het locomotiefdepot op het Station, alhier, zoy worden opgeheven, zyn we eens gaan praten met den heer E. Bos, depotchef, alhier. Het gelanceerde bericht bleek inderdaad op waar heid te 'berusten, daar de heer Bos ons koy mededeelen, dat mét de depots te Oldenzaal, Enschedé, Rotterdam D.P. en Hoek van Hol land ook dat te Den Helder zal verdwijnen. Het behoeft geen betoog, dat bezuiniging dy oorzaak is van deze opheffing. Echter is h£t een' gelukkige omstandigheid, dat er geen menschen ontslagen worden, doch dat zy onr dergebracht worden by verschillende station? en depots in den lande. Van de ongeveer 3.0 menschen, die hier momenteel bij het depot werkzaam zijn, zullen er ongeveer 25 worden overgeplaatst, de resteerende 5 blijven hier gestationneerd. Een aanmerkelijke verdun ning van de stadsbevolking dus,' daar aanne mende, dat de gezinnen gemiddeld uit 3 M menschen bestaan ongeveer 100 personen de stad zullen verlaten. Wat alweer niet gunstig is voor de huizenbouwers, winkeliers en...... de overblijvende belastingbetalers. Echter is deze opheffing ook. niet prettig voor de betrokkenen, daar vooral het remise- personeel uit menschen bestaat, die hier ge boren en getogen zyn, hier hun naaste familie leden hebben, enz. Troost, putten zij verstan- diglijk uit het feit, dat zij nog werk hebben... Zoo komt dus medio Mei een einde aan het bestaan van een inrichting, die vooral drukke dagen gekend heeft nadat het depot in Scha- gen was opgeheven. Gemiddeld vonden toen 7 4 8 locomotieven een plaatsje in het groote, zwarte gebouw, welk aantal echter allengs verminderde tot 3, toen Alkmaar's depot de groote portie kreeg. Zoo is het dus momen teel, dat drie van die zwarte, glimmende mon sters hun nachtrust in de loods uitoefenen. Doch na 15 Mei zal die loods vrijwel leeg zijn alleen de laatste trein zal niet naar Alkmaar terugkeeren, zoodat de betreffende locomotief hier overnacht voor den eersten dienst van den volgenden dag. Wy willen er echter hier wel eens op wijzen, dat blijkens de instemming met deze ophef fing het Departement van Defensie het niet noodig oordeelt, dat zich in de eenigste ma rinebasis van ons land een locomotief-depot bevindt. Blijkbaar gaat men van de redenee- ring uit: als er plotseling veel materiaal noo dig is, dan sturen we een telegrammetje naar Alkmaar en met een uur zijn de gevraagdê' locomotieven er. In hoeverre deze regeling af-' doende is küiinen we niet béoordéelen, maat het lijkt ons wel mogelijk, dat er stemmen zullen opgaan, die dit ónder het oog zien. Nog even over wat anders. We hébben' fi.ï. gevraagd of het bekend- was, waar de ttièti-' schen, die in Den Helder ovérbodig gewordeti' zijn, geplaatst worden. Dat wist de heer Bos nog niet, maar wel had men een plaats van 'voorkeur kunnen opgeven. Het bleek toen, dat er heelemaal geen belangstelling voor- Am sterdam was, doch dat steden als Amersfoort en Apeldoorn en ook de kustplaatsen Vlissin- gen en Haarlem veel „gevraagd" waren. De Jutter mag dus de hoofdplaats des lands als. woonplaats niet DE NIEUWE ABONNEMENTS VOORSTELLING. Uitslag van het gehouden referendum. Het uitgeschreven referendum, betreffende de keuze van het stuk voor de laatste abon- nements-voorstelling op 16 April, heeft uitge wezen, dat het grootste aantal stemmen is gevallen op het blijspel „Madeleine's Misdaad", Hoewel ook voor de beide andere stukken veel vraag was, heeft toch dit stuk de meeste be langstelling gewekt. De verhouding der verschillende aanvragen is als volgt; voor „Madeleine's Misdaad" 42 „Smaadschrift" 28 „Overschotje" 30 zoodat „Madeleine's Misdaad" dus wordt op gevoerd, van welk stuk a.s. Zaterdag ook een voorstelling wordt gegeven in de Stadsschouw burg te Amsterdam. Het is een blijspel waarin op geestige wijze de rechtspraak wordt ge hekeld. HET VREEMDE NATUURVERSCHIJNSEL. Wij ontvingen naar aanleiding van onze publi caties betreffende het vreemde natuurver schijnsel dat Zondagavond waargenomen is, nog enkele gegevens, waarbij van een militair, die op dat uur op den steiger van het vlieg kamp „De Kooy" als schildwacht stond, bi zonder waardevolle. Wij hebben gemeend niet beter te kunnen doen dan deze gegevens door te zonden naar het meteorologisch Instituut te De Bilt, en zeggen voorloopig, mede namens dit instituut den inzender hartelijk dank voor zyn schrijven. WIN HELS UITING Wy geven hier nogmaals een samenvatting van de voorgestelde wijzigingen in dé politieverordening. Zooals men ziet is de ver gadering van den Raad waarin deze, bepa lingen zullen worden vastgesteld, tot a.s. Dinsdag 2 April verdaagd. Behoudens eenige veranderingen van tech- nischen aard, komen de voorgestelde wijzi gingen op het volgende neer: le. Alle winkels (behalve tabakswinkels) mo gen op den Zondag vallende op 3, 4 of 5 Dec. geopend zyn tusschen des voormiddags 8 uur en des namiddags 8 uur. Tabakswinkels mogen op dezen Zondag ge durende ten hoogste zes achtereenvolgende uren, liggende tusschen des voormiddags 8 uur en des namiddags 8 uur, geopend zijn, onder voorwaarde dat minstens 2 maal 24 uur van te voren aan den Burgemeester schriftelijk wordt medegedeeld welke uren dit zullen zijn. 2o. Op den in de jaarlijks te houden feest- week vallende Zondag mogen alle winkels (be halve tabakswinkels) geopend -tjn tusschen des voormiddags 5 uur en des nacnts 1 uur, GEMEENTERAAD. De voor Dinsdagavond uitgeschreven ver gadering van den Gemeenteraad wordt Ver daagd in verband met bezwaren tegen het voorstel tot verkoop van grond met opstal aan Hablous (bijlage no. 35) tot Dinsdag 2 April- 1985; des avonds 8 uur. Den Helder, 26 Maart 1935. De Burgemeester van Den Helder, DRIESSEN. terwijl ook het venten tot zoolang is toege staan. Voor tabakswinkels geldt op dezen Zondag dezelfde regeling als onder lo genoemd. 3o. De verplichte Maandagochtendsluiting voor barbiers- en kapperszaken geldt niet in dé weken, waarin resp. vallen de le Kerstdag, dé Nieuwjaarsdag, en de Hemelvaartsdag. Voorts ligt het in de bedoeling om, nadat deze verordening door de Kroon is goedge keurd, by afzonderlijk raadsbesluit nog eenige verruiming van verkoopgelégenheid vast te Stellen, o.a. voor dé in de feestwéek vallende werkdagen. De geestelijke en stoffelijke ff: NOOD IN OOST-EUROPA. - -v ii- v. -?r Men schrijft ons: Binnenkort staat weer een belangrijke ver gadering op het programma van het plaatse lijk Maranatha-comité. Op Donderdag 4 April hoopt n.1. in het Evangelisatie-gebouw in de Palmstraat over het hierboven vermelde onderwerp te spre ken Pred. B. Götze uit Warschau (Polen). De heer Götze. die als leider van een zen dingsgenootschap reeds jaren in Oost-Europa arbeidt en die over zijn werk reeds meer malen hier mededeelingen deed, mag als een betrouwbare gids worden geacht voor hen, die een juisten kjjk willen hebben op den geestelijken en stoffelyken nood in Polen en Rusland, waaromtrent dikwijls tegenstrijdige theorieën worden verkondigd. Voor verdere bijzonderheden leze men de advertentie in het volgend nummer van de Heldersche Courant. 13^ t VISCHVANGST TER VLIEGTUIG! We wisten, dat visch met een hengel, net, fuik en op vele andere wjjzen verschalkt werd, doch dat ook vliegtuigen, zij het dan onbe wust, deze bezigheid bedreven, dat was ons onbekend. Toch is het al een paar maal gebeurd, zoo ookgistcreprniddag.Een watervliegtuig, was nabij Onrust aan het bommen werpen, welke projectielen onder water met een luiden knal. ontploften. ,Niet vanwege dien.knyl, doch web vanwege d^o pndeyzepschen sehok werden tal-, looze visscbenals, gul en haring gedood, die dan aan de oppervlakte kwamen te drijven. Heele scholen spoelden nabij den Windwijzer aan, zoodat men de haring en gul als het ware uit de zee kon scheppen. Ook een manier om visch te vangen! VEREENIGING VAN NEDERL HUIS VROUWEN. Vertooning van een schimmenspel. f Een heusch schimmenspel was het, met al leraardigste poppetjes en figuurtjes, die de vertelde sprookjes illustreerden, en het was mevrouw Spits—Chériex, die dit, geheel be langeloos, had aangeboden aan de kinderen van de leden der Heldersche afdeeling van de Vereeniging van Nederlandsche Huisvrouwen. jHet aardige en waardevolle van zoo'n schim menspel is, dat de poppen en andere figuren [alle zelf waren vervaardigd door de vertoon- ster.Er waren heel wat kinderen tezamen dezen Woensdagmiddag. Mevrouw Spits en het jeugdige auditorium werden welkom ge- heeten door de presidente, mevrouw Grun- waldPoppers,, en spoedig daarna werd met ;de vertooning een aanvang gemaakt. Aller aardigste kindersprookjes waren het, en het [schimmenspel illustreerde ze geestig en kunst zinnig. Aandachtig en stil zaten de kleintjes naar de wonderbaarlijke avonturen te luiste ren van het kleine jongetje, dat echter, hoe klein hij ook was, al een baasje bleek te zijn (je hebt meer van zulke kinderen) en velerlei avonturen beleefde. Het tweede sprookje bracht een aantal dieren ten tooneele. Aller- ;eerst de ezel. Hij had het vrij slecht by zijn baas, en las nu in de krant, dat aan de opera te Amsterdam een zanger werd gevraagd. En vanwege zyn mooie stem hoopte hij nu een kans te maken. Maar op weg naar de hoofdstad ontmoet hij daar allereerst den hond, eveneens door zijn baas verwaarloosd en ver langend naar een beter baantje, vervolgens de kat, den haan. En gezamenlijk trekt het ge zelschap op naar de opera. Ook zjj beleven allerlei avonturen en natuurlijk kregen we ook te genieten van hun fraaien zang. Zoo Werden de kindereu dezen middag aangenaam bezig gehouden; aan het eind werden aan knevrouw Spits, die dit, zooals we zeiden, ge- heel belangeloos had gedaan, fraaie bloemen aangeboden door het bestuur. Lezing over muziek. We hebben nog ander nieuws Over de af deeling te vertellen, n.1., dat a.s. Dinsdag avond, 2 April, de heer Alt van Bolsward een lezing komt geven over de opera „La Bohè me", toegelicht met lantaarnplaatjes. Dit be richt is wel heel sterk een bewijs van de ver anderde tijden. Want de naam „Alt" had in dertijd in de jaren der mobilisatie en ook nog daarna hier ter stede een zoodanigen klank, dat het tenslotte niet eens meer noodig 'Was daarvoor reclame te maken. De enkele aankondiging: „Dan en dan komt Alt met éen nieuwe lezing" was voldoende om een boordevolle Casino-zaal te garandeerén. De menschen puilden er uit; het A.G.O.-bestuur I— de lezingen gingen uit van de vereeniging Algemeene Geestelijke Ontwikkeling moest ér verscheidenen terugsturen. Waren die lezingen dan zoo bizonder? vraagt de lezer van thans, die den naani Alt niet meer kent. En wy antwoorden: ze waren buitengemeen boeiend. De heer Alt is of was muziekleeraar te Bolsward, en behalve, dat hij op zeer pakkende wijze zijn onderwerp behan delt en ons van menige opera den gang van zaken aan de hand van de muzikale motieven uiteenzette, vertoont hij een reeks buitenge woon mooie lantaarnplaatjes, op het onder werp betrekking hebbend Evenals toen is ook thans de toegangsprijs slechts een kwartje; in dat opzicht is het dus zoo gebleven: zullen nu ook evenals toen de leden der afdeeling in massa opkomen? Deze lezing wordt gegeven in „Musis Sacrum". MODESHOW HERSCHEL. In de discreet verlichte zaal van „Casino" begon stipt op tyd de tweede show van het modehuis S. Herschel, waar 7 mannequins ons de allernieuwste Weener en Parijzer voorjaarsmodellen toonden, alsmede de laat ste creaties in' peignoirs en in strand-pyja- ma's, begeleid door de zachte muziek van een 'uitstekend Strijkje. Dóór een vriendelijke verkoopster van de firma v. d. Velde, Keizerstraat, werd de dames een proefflacon van de nieuwste par fums van de firma Monique te Parijs, aan geboden. t.w. „En Voyage" en „Juan les Pins". Alle dames stelden deze vriendelijke attentie zeer op prijs. Verder was als speciale attractié door een der Weener modehuizen, leveranciers van de firma S. Herschel, een japon beschikbaar gesteld. In een versnapering van het uitgebreide en uitstekende thé-complet was een bon gebak- recht gevende op deze japon. De gelukkige winnares was mevr. Ten Have. Zooals gezegd, schreed stipt op tijd de eerste mannequin over hét plankier in de zaal, belegd met fraaie loopers, welke wel willend waren afgestaan door de fa. Klercq, Spoorstraat, évenals de kleeden. Allereerst werden modieuze peignoirs en pikante pyjama's getoond, de eerste van effen en gebloemde zijde, de laatste met zwart satijnen, zéér wyde pantalons en korte, gewatteerde, gebloemd-satijnen, jasjes. Eenige buitengewoon chique strandcostu- mes volgden hierop, waarvan het model met de bijpassende oranje-roode Piraten-shawl om het hoofd, wel de kroon spande. De vroolyke kleuren, wit, rood en blauw in combinatie of wit-blauw met matrozen kraag deden het in de Casino-zaal al zeer goed, laat staan in zonnebad-omgeving. Na de strandmode volgde in vlugge reeks „elck wat wils", vanaf bakvischmantels tot gedistingeerde matrone-kleeding toe. De mode schijnt zich dit seizoen wel te kenmerken door drie voorname dingen: 1. Excentrieke mouwen, veel smockwerk, ruches, etc. 2. Capes: recht of schuin, glad of golvend. 3. Vele oijkomstigheden, zooals bijpassende hoeden, waarvan vele vaak zeer omvangrijk en groote taf-strikken. Daar waren allereerst zeer veel complets en mantel-costumes, lange mantels, drie kwart mantels en korte mantels, enkele met de stof der japon gegarneerd, die men ook bjnnenste-buiten kan dragen. Wat de kleuren betreft: veel zwart en wit, bruin- en beige, bleu en donkerblauw, diverse mooie tinten groen en zandkleur. ,In d,ë zeer gekleede modellen was. ook v.eel moois te zien, de meeste stoffen waren ge bloemd of zwart. In grooten getale werden gekleede en spor tieve mantels getoond, als mooiste zeker wel die met blauwe voskraag. Het schijnt, dat de kragen voorloopig voor japonnen, zoowel als voor mantels veelal zijn afgeschaft en vervangen door flatteuze groote taf-strikken, jabots, organdi ruches of bloemkelken, uit de stof der japon gemaakt. In avondtoiletten was ook ditmaal veel moois te zien, zomerdroomen van organdi, grootbloemige tafzijde, changeant zijde met sleep. Furore maakte werkelijk de zeer wijde, aan den Biedermayer-tijd herinnerende, ja pon van ruischende tafzijde, gecompleteerd door. een zeer grooten stroohoed met een toef kleurige roosjes op den bol. Als tradioneel besluit van dezen geslaagde middag verscheen de bruidsstoet, een snoe zig blond bruidje met paarlen-diadeem, in wit-satijnen japon met vierkanten sleep, ge volgd door twee bruidsmeisjes in ruischende taf-toiletten, oud-rose; in denzelfden tint wa ren haar latyrus bouquetten. Onder het spelen van het Wilhelmus, staan de door de vele aanwezigen aangehoord, was een iedr in de gelegenheid den bruidsstoet op het podium nogmaals te bewonderen en na een welverdiend applaus aan de gracieuse mannequins, behoorde ook deze geslaagde mode-show weer tot het verleden. het Nederlandsche meisjesgilde. Propaganda-avond van de meisjes- padvindsters. 'n Groote avond voor de Heldersche pad- vindsters. Groot in meer dan een opzicht Groot opgezet, met een programma, dat klonk als een klok, en waarop maar één opmerking was te maken: dat het eigenlijk te groot was en te uitvoerig. Want eerst te elf uur begon de pauze en toen gingen heel wat ouders met hun kinderen, voor welke het hoog tyd was om naar bed te gaan, naar huis. En dat was toch jammer, want ook na de pauze was het nog zeer interessant. Nadat mevrouw Van den Nieuwenhuizen een kort welkomstwoord had gesproken, werd met de afwerking van het programma aangevangen. Een aantal vuurroode kabou tertjes kwam ten tooneele, en bovendien hadden ze allemaal nog verschrikkelijk lange baarden ook, zoodat ze er wat leuk uitzagen. En verscheidene ervan waren misschien nog nooit in hun leven op de planken geweest en ze moesten zoo tusschen het zingen door natuurlijk naar vader en moeder loenschen, die van uit de zaal naar ze keken. Wat ze zongen? Ja, dat is niet zoo eenvoudig te vertellen, van snik-snak kwam er in voor, en toen stond er ineens een nymphje voor ons met vleugeltjes aan. En dat nymphje ver telde toen zooveel van andere kaboutertjes, die padvindsters waren, dat een van de rood- rokkige kaboutertjes er naar toeging. In een allermodernst vervoermiddel vertrok het ka boutertje, Lerwijl de achterblijvenden een af scheidsliedje zongen. Toen ging het scherm neer, maar even later ging het weer om hoog en toen zagen we de aankomst van het kaboutertje onder de padvindster- kabouters. Het nymphje zwaait een paar maal haar staf en dan is het roode kabouter tje óók een padvindstertje geworden, dat in het derde bedrijf dan de belofte aflegt en in den kring wordt opgenomen. U heeft zeker wei begrepen, dat het hier Pag. i Buitenlandseh Overzicht 3 De beperking raw de melkproductie. Gaat «>i op 1 Juni Per 15 Mii wordt het locomotieven- depót, alhier, opgeheven en zullen 25 gezinnen Den Helder verlaten 5 Hitier openhartig en onverzettelijk 1 De verbeterde autogiro van de la Cienia. Hen verticale sprong van Cd 1 30 metert, Bizonderheden over den moord in de Naaldwijkschestraat te 's-Gravin- De Statenverkiezing in N.-Holland. Nummering deilijsten t Treinontsporing te- Bertcll. Groote materiecle schade. Geen persoonlijke O ongelukken0 De luchtlijn over den Grooten Oceaan 3 Tegen het nieuwe heidendom in Duitschland. Een open brief van kar dinaal Pacelliv 3. Wijziging van het postspaarbankbe- sluit2 Kolendampvergiftiging te Zwolle. Twee slachtoffers9 •Japan is sinds gisteren geen lid meer van den Volkenbond1 Omtrek-nxeuws6 Marktberichten 7 Marinebericliten 7 Sportnieuws7 Donderdag 28 Maart. Openbare uitvoering van dc Geref. Zangver- eeniging ,JIalleluja", in de Geref. Kerk, Ju- lianapark, 8 uur. Vrjjdag 29 Maart. Wydingsdienst V. C. J. C., Nieuwe Kerk, 8.IS uur. Zaterdag 30 Maart. Uitvoering Kon. Ned. Bond van Oud-Onder- officieren, Musis Sacrum. Zanguitvoering ,JISorgenrood", Casino, 8 uur. Donderdag 4 April. EvangelisatiegebouwPalmstraat, 8 uur, Pr cd. Götze, uit Warschau (Polen). Zaterdag 6 April. Uitvoering Friesche Vereeniging, Militair Te huis, Spoorstraat, 8 uur. H I n'et °P den zeebodem V* IJ BI ,1 maar in do etalage van w Juwelier BEEMSTcPROES een stukje betrof van eenpropagandistische' strekking, dat ten doel had ons bekend te maken met doel en beteekenis der padvin derij. Datzelfde doel had ook het nu volgend tafereel: „Padvindsterkampdag" getiteld. We maakten hier in klein bestek een dag padvindsters-kampleven mee. De reuzen- kadet, die ze allemaal kregen bij wijze van ontbyt, ging er in als koek. Hollandscho jongens en meisjes kunnen op ieder oogen* blik van een etmaal eten, nietwaar? en daarna kregen we het aardappeljassen. Niet het minst vermakelijkste onderdeel ervan was om zoo'n geschilden aardappel precies in den emmer te mikken, en dat gelukte wonderwel met de meesten. Dit onderdeel bracht vroolijkheid en levendigheid; ernstiger werd, het toen we de vlaggenparade bijwoon den. Dat kon natuurlijk op een tooneel min der „echt" dan in de buitenlucht, maar wa kregen een goeden indruk van deze plechtig heid, die in het padvindersleven zoo'n oe- langryke plaats inneemt. De symbolische be teekenis der vlag werd uiteengezet, maar ook werd de nadruk gelegd op vier eigenschap pen, die noodig zijn voor de vorming van een goed padvindster. Deze vier eigenschap pen zijn: 1. karakter, 2. handigheid en vaar digheid, 3. hulpvaardigheid en kameraadschap, 4. zorg voör de gezondheid, en telkens kwa men grootere padvindsters naar voren om deze vier symbolen nader in een berymde toe spraak toe te lichten. Met de plechtigheid van een installatie met het zweren op de - lag ein digde dit taferee!. Nadat op Amerikaansche wijze, en onder de goede leiding van den heer Metzelaar een fraaie ets was verkocht, kwam als laatste nummer voor de pauze mej. dr. Wrede ons een en ander vertellen over de „Blauwe Vogels". Deze voordracht werd toe gelicht met lichtbeelden. De „Blauwe Vogels" worden genoemd, dio padvindstertjes, die ziek of gebrekkig zijn. Verscheidene ervan zyn geheel of nagenoeg geheel hulpeloos en totaal aangewezen op hulp van anderen. Deze meisjes voelden zich door hun gebrek zeer eenzaam en verlaten, en ze zouden toch o zoo graag ook eens „kinderenwillen zijn. Byna drie jaar ge leden werden ze in groepsverband tezamen gebracht en werd een aanvang gemaakt met dit mooie werk, waarvan de spr. ons nu uit voerig verhaalt. Het bleek al heel spoedig, dat heel veel van deze meisjes in de pad- vindery een ontzaglijken steun vonden; ge- meenschappelyk worden oefeningen gemaakt, die zich aan hun lichamelijk gebrek hebben aangepast. Daardoor hebben ze het gevoel gekregen toch inderdaad niet zulke volkomen hulpeloozo stumpers te zyn en wel degelijk in staat te zijn by voorkomende gevallen, ook eens op hun beurt iets voor anderen te kunnen doen. Spr., die leidster is van zoo'n groep, ver telt daarvan treffende staaltjes. Er zijn pa tientjes, die thans een jaar of twaalf, dertien zijn, en van hun vijfde jaar af in gipsver band liggen. Zij mogen zich absoluut niet bewegen, hun eenige gemeenschap met du

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9