Buitenlandsch Overzicht. WELKOM THUIS NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Gebruikt in Uw soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent ZATERDAG 30 MAART 1935 63ste JAARGANG Eden's bezoek aan Moskou NIEMEÜER's Groote Vlootkredieten in de Ver. Staten. De Japansche begrooting voor het jaar l935-'36. De strijd om de kerk in Duitschland. Het aftreden van de Poolsche regeering. Versterking van de Australische kustverdediging. Na het vonnis van Kowno COURANT p ')L>r maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant t 1.50; Koegras, Nederi n en Te~" 165= "tanend f 2.-, i e3t-Indlè per zeepost f 2.10. idem per mail en overige S3e noa' 4 - fr- P- P- 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. ^.ndagsblad resp. fo.50. f 0.70, f 0.70, f 1._ Modeblad resp. f 1.20. f 1.50, tl.50, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE Ni 20 ct. per regel (galjard). Ingez. metlsd. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) by vooruitbetaling 10 cL per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Een weinig zeggende en toch veel beteekenende verklaring van den Enge'schen minister van buitenlandsche zaken. Hoogere politiek van Duitschland, naar aanleiding van het proces Kowno. De Belgische regeering op het pad van Devaluatie? dig geworden Litauen een uitweg naar zei te geven. Aangezien de heeren te Versaillei aarzelden met de definitieve beslissing en ooi Polen zijn hand naar Memel scheen uit té .J itn.iAM, 1» 'O A non Van den anderen kant waren nagenoeg alle socialistische Kamerleden en Senatorc/., die de vergadering bijwoonden, de meening toe gedaan, dat de socialistische parlementsleden Vriendschappelijke besprekingen met .1 Jfi "v:V 'Ij.V dig geworden Litauen een uitweg naar zeq. te geven. Aangezien de heeren te Versaillerf aarzelden met de definitieve beslissing en ook Polen zijn hand naar Memel scheen uit td strekken^ voerden de Litauers in '24 staatsgreep uit en bezetten Memel, na eeng schynverzet van de Fransche bezettingstroe pen. De mogendheden legden zich wel bij hei voldongen feit neer doch plaatsten het Me mel-gebied als autonoom land binnen het kaj der van de Litausche souvereiniteit. Sindsdien is er voortdurend tusschen de Litausche regeering en de bevolking van het Memelland conflict geweest, hetwelk in scherpte toenam toen de nat.-soc. revolutie in Duitschland zegevierde. Een der uitingen^ van dit conflict was het in December II. in gespannen proces tegen 126 Memellandsche; Nazi's, beschuldigd, door een gewapenden op stand het Memelgebied te hebben willen los scheuren van Litauen om het in te lijven bij Duitschland een soortgelijke actie dus als die der Nazi's in Oostenrijk. Het is uit den aard der zaak moeilijk na te gaan of dit politieke proces volkomen op faire wijze is gevoerd schrijft het blad. Het overtuigend bewijs, dat de vervolgde Nazi's werkelijk een opstand tegen het Litau sche gezag hebben voorbereid, lijkt niet ge leverd. Het zware vonnis, hetwelk gewezen is, is dan ook veeleer in de eerste plaats een poli tiek vonnis re achten en levert als zoodanig welkom agitatiemateriaal voor degenen in Duitschland, die aansturen op herziening van de politieke toestanden, zooals die na Ver- sailles in Oost-Europa zijn ontstaan. Het is niet ondenkbaar, dat Berlijn dé historie van het Kovno-proces aangrijpt om, door een beroep op de gegarandeerende mo gendheden, de geheele quaestie van het Me melstatuut aan de orde te stellen, hetgeen een nieuwe poging tot loswrikking zou be- teekenen van een deel van het gebouw van Versailles. Van den anderen kant waren nagenoeg alle socialistische Kamerleden en Senatorc/., die de vergadering bijwoonden, de meening toe gedaan, dat de socialistische parlementsleden slechts dan in een devaluatie van den frank zullen kunnen toestemmen, wanneer door de regeering volledige uitleg is verstrekt in de openbare vergadering van het parlement over de fe'/jn, d'ie deze devaluatie onafwendbaar zouden maken, alsmede over de maatregelen, die getroffen zfln om de verantwoordelijk heid in dezen vast te stellen en de belangen van de arbeiders te vrijwaren. Een uiting van ongerustheid 7 Het huk van Afgevaardigden te Washing ton heeft een wetsontwerp aangenomei. waar bij machtiging wordt gegeven om 38.000.000 te besteden voor werken ten behoeve van de maritieme verdediging, waarvan 26.000.000 voor werken aan de westkust der V. St. en by Pearl Harbour (Hawaï-eilanden). Verscheidene millioenen zyn bestemd voor munitieopslagplaatsen en duikbootbases in (Je Panamakanaal-zone. Voorts heeft het Huls van Afgevaardigden een wetsontwerp aangenomen, waarbij de sterkte van het korps zeeofficieren met lOoO officieren wordt uitgebreid. Ook wordt er een korps adspirant-vliegers ingesteld om tege moet te komen aan het tekort aan marine vliegers. Het is nog nacht in de Europeesche politiek. Een nacht zonder de glans van de sterren of het licht van de maan, dat de wereld niet zoo duister doet zyn. Al is er weinig uitgelekt van het onderhoud tusschen de Engelsche minis ters en Hitier. er is toeh wel zooveel bekend, dat er een diepgaand meeninsgverschil was tusschen de standpunten van Simon en dat van den Duitschen Führer. Eerst als de con ferentie van Stresa, in he'. begin van de vol gende maand, achter den rug ia, zal ei meer bekend zyn over de houding van de mogend heden f"-""0"pr Duitschlend. „...i JOHN SIMON, de Engelsche minister van buiten landsche zaken. In het Engelsche Lagerhuis heeft Simon Donderdag een verklaring afgelegd over zyn bezoek aan Beriyn. Hy heeft daarin weinig gezegd. Simon heeft de diplomatische metho de om met veel woorden niets te zeggen. De minister wilde slechts In ryn verklaring waarschuwen, om niet te veel waarde te hech ten aan de vele onofficieeit geruchten, die no pens het resultaat van Berlijn in omloop zyn gekomen. 'Zonder thans een volledige verkla ring af te leggen, kon spr. wel zeggen, dat alle onderwerpen, die 'n het Fransch-Engel- sche memorandum van 3 Februari opgesomd zgn, ook inderdaad besproken waren en men kan in zooverre van een belangrijk resultaat spreken, dat wij het Duitsche standpunt en omgekeerd de Duitsche regeering het onze nu goed hebben leeren kennen. Spr. mocht echter niet verhelen, dat tus schen beide zienswyzen een zeer bel-jigryk verschil van inzicht bestond. Aan de conferen tie te Stresa zouden slechts Engeland, Italië en Frankrijk deelnemen, zooals steeds in de oorspronkeiyke bedoeling had gelegen. Meer en meer biykt, zegt de diploma tieke correspondent van Reuter te Lon den, dat het ernstig verschil van inzicht, dat te Beriyn aan den dag zou zyn ge komen en waarvan Sir John Simon biy- kena bovenstaand bericht gisteren in het Lagerhuis melding heeft gemaakt, be trekking heeft gehad op fundamenteele kwesties en zich niet beperkt heeft tot enkele ter sprake gekomen punten. Klaarblijkeiyk heeft het bezoek aan Berlijn de kloof, die er tusschen Groot-Britannië en Duitschland bestaat ten aanzien van de col lectieve veiligheid niet kunnen overbruggen. De besprekingen te Beriyn hebben de Brit- sche ministers niet gunstig kunnen stemmen voor het idee van een algemeene conferentie. Men voelt meer voor diplomatieke stappen van langen adem, welke minder moeiUjk zou den zyn geworden door het persoonUjk con tact met Hitier. Er wordt geen enkel bel&ngryke ontwikke ling van de zaken verwacht voor de byeen- komst te Stresa; voorts schynt men nog geen plannen te maken voor wat er na Stre sa zou kunnen volgen. De verontwaardiging van Duitschland over het vonnis te Kowno doet een weinig belache- ïyk aan. Immers het Duitschland van heden is nu juist niet zoo preutsch in het berechten van zaken van ver meend politiek verraad, denken we slechts aan 5 Juli van het vorige jaar. Er zit dan ook meer achter de demonstraties tegen het vonnis van Kowno. Een nieuwe onzekerheid voor Europa, een nieuw gevaar voor den vrede. Het Hbl. schreef er Donderdagavond in 'n hoofdartikel o.m. over: De aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid, dat Duitschland er niet aan denkt zich door een Oostpact, waarbij ook Rusland is aangesloten, de handen te laten bir.den ter zake van zyn Oostpolitiek, geeft byzondere beteekenis aan de anti-Litausche betoogin gen, welke thans „spontaan" in geheel Duitschland worden gehouden van den krijgs raad te Kovno. Deze betoogingen toch betreffen in de kern van de zaak het Pan-germaansche ideaal van een Groot-Duitschland, omvattende alle Dultsch-sprekende stammen in en buiten de huidige Duitsche grenzen. Dit ideaal wordt geschaad geacht door het vonnis van Kovno, hetwelk een phase vormt in de politiek van Litauen om de Duitschers van Memel te assi- mlleeren en te absorbeeren ln de Litausche meerderheid. Voor een juist begrip van hetgeen de naaste toekomst kan brengen, is het willicht goed er aan te herinneren dat het Memelge bied (gelegen ten noorden van Oost-Pruisen) door het verdrag van Versailles van Duitsch land werd losgemaakt (evenals de Vrye Stad Dantzig), met de bedoeling om het zelfstan- Onze regeering zal niet zonder zorg ver nemen dat België ook den gouden standaard heeft losgelaten en ons land dus nog meer ge ïsoleerd komt te staan met zyn handhaving van het goudpeil van den gulden. Donderdagavond meldde de Brusselsche corr. van de „Nw. Rott. Crt." nog* aan zijn blad: Vanochtend zyn de socialistische fracties van Kamer en Senaat bijeen gekomen voor een bespreking van den financieelen en poli- tieken toestand. Minister Vandervelde zette den tegenwoordigen toestand uiteen. Talrijke Kamerleden en Senatoren meng den zich in het debat, waarna met 54—11 stemmen en zes onthoudingen de volgende motie werd aangenomen: „de socialistische fracties van het parle ment spreken haar vertrouwen uit ln de so cialistische ministers en besluiten de bespre kingen na de voorlezing van de regeerings- verklaring en de toelichting, die door de re geering zal worden verstrekt, te zullen voort zetten." Deze motie was ingediend door de Waal- sche Kamerleden Mathieu, Merlot en Pierard. Tydens de besprekingen is er nadruk gelegd op het feit, dat mr. van Zeeland, alvorens tot de definitieve samenstelling van het nieuwe kabinet over te gaan, de formeele verzekering had bekomen, dat zijn regeering op den prin- cipieelen steun van de drie groote politieke partijen mocht rekenen. De ministeries van oorlog en ma rine kr(jgen te zaraen beschikking over 40.6 pet. van de totale begrOO- ting. De door het parlement goedgekeurde be loopt een totaal bedrag van 2.190.644.000 jen, waarbij is inbegrepen een leening ten be drage van 750.357.000 jen tot dekking van het tekort. Deze begrooting is 78.511.000 jen hooger dan die van het loopende jaar doch de dek king van het tekort is 34.690.000 jen lager dan het jaar tevoren. Een bedrag van 68.319.190 jen is uitgetrokken voor de dek king van de schade, die is ontstaan door de natuurrampen. Het ministerie van marine krygt de be schikking over een bedrag van 530.193.000 jen, het ministerie van oorlog over 491.277.000 jen, het ministerie van financiën 463.813.000 jen. Voor den opbouw van verschillende nieuwe industrieele ondernemingen in het byzonder voor de wapenindustrie, hebben het ministerie van marine 130.225.000 en het ministerie van oorlog 207.116.000 jen uitgetrokken. De ministeries van oorlog en van marine krijgen te zamen de beschikking over een be drag van 1.021.470.000 Jen of 46.6 procent der totale begrooting. In 19301931 bedroe gen de oorlogsuitgaven slechts 27 procent van de totale begrooting of 442.859.000 Jen. Litwinof. Een Loearno voor Verre Oosten?. Reuter meldt uit Moskou: Volgens goedingellchte kringen zou Litwinof by zyn besprekingen met Eden den wensch te kennen willen geven dat Engeland Polen er ;toe brengt t.ot het Oosteiyk pact toe te tre den. Voorts zou hy het denkbeeld van een Locarno voor het Verre Oosten willen oppe ren, waardoor Rusland garanties krygt voor zyn Oost-grenzen en Engeland mogelykheden krygt voor een entente tusschen Japan en Amerika. Volgens een vooraanstaande Russische per soonlijkheid zou er gedurende de Britsch- Russische besprekingen naar gestreefd wor den geschillen van secondairen aard uit den weg te ruimen en de vriendschap tusschen beide landen te verstevigen. De receptie by Litwinof. Donderdagavond heeft Litwinof een receptie gehouden ter gelegenheid van Eden's bezoek. Hij zeide by die gelegenheid o.a. dat nimmer sedert den wereldoorlog er zulk een groote vrees ten aanzien van den vrede had bestaqn. Toch wenscht een overweldigende meerder heid van de staten de handhaving van den vrede. Er kunnen misschien eenige uitzonde ringen zyn, maar de punten van gevaar zyn duidelyk aangewezen. Onmogelyk is het met eenige nauwkeurigheid te zeggen, welke staat of welke staten het eerst of het zeerst met gevaar worden bedreigd, en het zcu na- ief zyn te gelooven, dat de verwekkers van het gevaar ons precies zouden vertellen, op welke punten wy ons moeten beschermen. Gelukkig geeft men er zich algemeen reken schap van, dat het oorlogsgevaar, dat boven Europa en dientengevolge boven de geheele wereld dreigt, slechts bezworen of vermin derd kan worden, door maatregelen, welke slechts door collectieve samenwerking van alle staten en in het byzonder van de groote mogendheden kunnen worden genomen. Litwinof eindigde *yn toespraak met een toast op den Engelschen koning en het Engel sche volk. In zyn antwoord zeide Eden, dat de be angstigende situatie in Europa niet anders verbeterd kan worden, dan door een openhar tig uitwisselen van meeningen door persoon- ïyk contact tusschen de groote mogendheden. O Krachtig optreden tegen de oppositie. Op een groote vergadering te Keulen, ge organiseerd door den nazi-leider in het Ryn- land, Grohe, is een krachtig optreden van Hitier tegenover de oppositie gevraagd. Het nationaal-socialisme, 8 klus Grohe, heeft de natie veroverd by besluit van het Duitsche volk en de stem es volks is de stem van God. Er mag geen compromis worden aangegaan met menschen, die beweren, dat zy indivi dueel God's stem vertegenwoordigen. Julius Streicher voerde het woord over het jongste manifest van de oppositie. Zy be schimpen ons, aldus Streicher, en bedoelen den Führer, zy besch'mpen Rosenberg en bedoelen het nationaal-socialisme. Er moet strei g recht gedaan worden aan deze farizeeërs, deze imi tatie-heiligen, die de actieve Christenheid sa- boteeren, mei. hun zinlooze vroomheid. De ware Christus was een strijder. DE KONINGIN-MOEDER VAN IRAK PLOTSELING OVERLEDEN. De Koningin-Moeder van Irak is Woens dag, geheel onverwachts, aan een hartver lamming overleden. Woensdagavond heeft, in tegenwoordigheid van koning Gazi en de le den van de regeering, de begrafenis plaats gehad, in de koninkiyke graftombe, naast het graf van koning Feisoel. Koningin Hoesaimah was 50 jaar oud. Kolonel Slawek kabinetsformateur. Gelijk reeds gemeld is, is de regeering afge treden. De voorzitter van het regeeringsblok, kolo nel Slawek, zal naar men waarschynüjk acht, opdracht krygen een nieuwe regeering samen te stellen. Deze regeeringswijziging staat ln verband met de aanvaarding van de nieuwe constitutie. Slawek is reeds tw_emac.l minister-presi dent geweest en is een eer intiemste mede werkers van aarschalk Pilsoedski. Hy was een der opstellers van de nieuwe grondwet. Nadei worcit gemeld, dat het nieuwe kabi net reeds gevormd is. Minister-president Is Slawek. Alle overige ministers blijven in het ministerie zitUng houden. Het parlement heeft besloten tot goedkeu ring van de door de Australische regeering voorgestelde versterking der kustverdediging, speciaal te Sydney, Newcastle en Darwin. Hiervoor zullen o.a. verschillende zware ka nonnen worden aangekocht, voornamciyk 9- dulms-kanonen. die in Engeland zyn oesteld en ln den loop van dit jaar in Australië wor den verwacht. Het Memellandsche directorium heeft be sloten, dat van de ambtenaren, die door den krygsraad te Kowno veroordeeld zyn, terstond de salarissen ingehouden worden. Aan de universiteit te Kowno hebben zich ongeregeldheden voorgedaan in verban met het feit, d' t prof. Stankevicius dr. Neumann en eenige andere beklaagden in het Memel- land-proces verdedigd heeft. Toen d. hoog leeraar de gehoorzaal wilde betreden, tot het houden van zyn gewone college, versperden eenige studenten hem den toegang. Hy werd uitgescholden en eerloos verklaard. De groote ontstemming in Duitsch land. De opgewondenheid over het vonnis van Kowno is in Duitschland zoo groot, dat men ln sommige kringm niet g.rust is omtrent de gevolgen, die het zou kunnen hebben, als deze vonnissen inderdaac. zouden worden voltrok ken. Wachter, wat is er van den nacht Duitsche politiek. België op het pad der Devaluatie Feuilleton. De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WILL AMBERG. II. „Kunt u alles, wat u daar beweert, nu ook bewijzen?" vraagt Kaiserlien, die nog lang niet overtuigd schynt te zijn, droog. Ina Heldt lacht ecnigszins geheimzinnig. „U bent op 12 November 1901 geboren, niet waar?" „Dat klopt," moet Kaiserlien verwonderd toegeven. „Dan heb ik het bewys al!" zegt zij met een triomfantelyk lachje. „Ik ben namelyk van morgen op het Bevolkingsbureau geweest. De dr. Kaiserlien, die zich anderhalf jaar geleden ms huurder by mevro cv Reinhart aanmeldde, heeft opgegeven, dat -lij op 12 November 1901 Reboen is! Wilt u een neg duidelijker bewijs, daltic man niet werxc'yk dr. Kaiserucn heet, nocr: zich slecKi tyde'bk dien naam heeft toe- Re,.-f end?" >,U schynt vanochtend al heel wat gepres teerd te hebben," zegt Kaiserlien met iets van »aardeering in zyn stem. En dit ontwykende antwoord op de zakelyke mededeeling van zyn "ecretaresse bewyst, dat hy zich by haar ar- Rumenten neerlegt. „Ja," antwoordt zy kort, en met dezelfde koppigheid als die van haar chef tot haar eigen advies terugkeerend, laat zy er op vol gen: „De politie zou zooiets echter nog ge- makkelyker kunnen vaststellen dan u en ik". Een tydlang zwegen zy. Aan de naburige tafeltjes klinkt het gerinkel van glazen; er wordt gelachen en gepraat. Dit is niet de ge schiktste omgeving om met zyn gedachten alleen te zyn; Kaiserlien verlangt naar het halfduister van zyn studeerkamer in de villa aan het meer, waar hy rustig, zonder ge stoord te worden, op en af zou kunnen loo- pen, zyn aandacht geheel concentreerend op de zaak, die hem bezighoudtMaar dat was voorloopig voorby. Hij fixeert Ina Heldt, doch deze staart peinzend naar buiten, naar het troostelooze front van het Anhalter station aan de over- zyde van het Askanische plein. zy voelde zich blykbaar gekrenkt omdat hy weigerde op haar advies in te gaan. Edoch, hy was nu eenmaal vast besloten zonder po litie de zaak tot een goed einde te brengen; dat moest zy goed begrypen zonder zich on- middellyk verongelykt te voelen. „Misschien is het niet ongewenscht de ad vocaten Vogt en Arnheimer eens op te zoe ken," zegt hy eindelyk op goed geluk en slechts met het doel haar tot een antwoord te dwingen. „Daarmee bereikt u niets!" antwoordt zy kort. „zy zouden in ieder geval een beschry- ving van die beide kerels kunnen geven en daarmee waren zy dan al een heel stuk ver der. Bovendien zou ik wel eens opheldering willen hebben over dit punt: Hoe komt het, dat die beide advocaten niet bemerkt hebben, dat hun cliënten een valschen naam hadden aangenomen? Zou hier misschien ook van een samenwerking tusschen die heeren sprake zyn?" „Stelt u zich nu eens voor, dat u een ad vocaat noodig zoudt hebben om uw belangen te behartigen", meent Ina Heldt hem opnieuw te moeten onderwyzen, „en u zou zich by hem onder den naam Muller of Meier laten aandienen. Dacht u dan heusch, dat die man eerst eens ging onderzoeken, of uw naam wel juist is? En zou u zoo'n onderzoek van hem verlangen? Als u ln zoo'n geval een verkeer den naam opgeeft, dan is dat gewooniyk ln uw eigen nadeel en niet in dat van den advo caat. Ik ben er van overtuigd, dat die beide advocaten zelfs op dit oogenblik nog niet we ten, dat hun vroegere cliënten Stolzenberg efl Kaiserlien onder een valschen naam optra den." Kaiserlien moet toegeven, dat zy zoo geen streep verder komen. Nochtans dient er toch iets te worden gedaan. Er moet toch ergens een draad zyn, welke hem op het spoor brengt van de verdwenen oplichters. Men verdwynt nu eenmaal niet zonder meer. Het kwam er slechts op aan een of andere list te vinden, waartegen zy niet zouden zyn opgewassen. Detective romans bevatten gewooniyk dui zend mogelykheden om op het spoor van een misdadiger te komen: een handig opgestelde advertentie in een van de bladen of een zorg vuldige bewaking van de grensstations, welke gepasseerd kunnen zyn. Bij dat laatste kwam het er alleen maar op aan, dat men er eenig idéé van had welk grensstation by oplichters de voorkeur geniet. Hy zou ook by de expe diteurs kunnen informeeren, of zy wellicht koffers uit de perceelen Kantstraat 132 en Kurfürstendamm 140 hadden vervoerd en waarheenAlles kleine karweitjes... maar kleine karweitjes, die intusschen heel wat geld zouden kosten. Gelddat wekt herinneringen op aan de prozaïsche dingen van dit leven. Hij neust behoedzaam in zyn portefeuille. Honderd mark en wat klein geld heeft hij nog bij zich, dat is niet veei. En daarmee zullen geen geweldige resultaten te bereiken zynMaar gelukkig speelt ook nu voor hem het geld geen rol... Hy heeft nog altijd zyn welvoorziene bankrekeningHy zou dus iets moeten opnemenEn dat kon hy beter vandaag doen dan morgen. „Het beste dunkt het me, dat ik onmiddel- lyk by de bank wat geid ga halen," zegt hy luid. Ina Heldt kijkt hem opmerkzaam, byna medelydend aan. „Wilt u nu naar de bank?" „Ja. Als ik me haast, zal het loket nog wel open zyn". „Zal ik met u meegaan?" vraagt zy, Dat klinkt nogal vermakeiyk, zoo, alsof zy meent, dat hy zonder haar assistentie zyn boodschap niet goed zal doen. „Dat is niet noodig," weert hy vriendelyk, maar gedecideerd af. „Als u den middag by uw ouders wilt doorbrengen, heb ik daar geen bezwaar tegen", voegt hy er, even minzaam, aan toe. „Alleen zou ik u willen verzoeken mij tegen 6 uur in het hotel hier op te bel len, zoodat wy onze plannen voor morgen kunnen bespreken". „Ik zal u zelfs vanmiddag om 3 uur al opbellen," kondigt zy aan en daarvoor heeft zy haar bepaalde reden. TWEEDE DEEL. I. Het noodlot is een zeer eigenzinnig ding, dat zich niet door wiskundige berc' üngen en logische analyses laat beheerschen. Vol gens de wetten der logica zou Kaiserlien's lot zich in ieder geval geheel anders hebben moe ten ontwikkelen, dan dit in werkelijkheid het geval was geweest. Hy was eenig kind, voort gekomen uit het huwelijk van een nuchter denkenden, organisatorisch aangelegden grootindustrieel en een fynzinnige, teerge voelige schrijfster. Dat men hem een zeer kostbare opvoeding gaf, dat zyn jeugd be spaard bleef voor de zorg om het dagelijksch brood, dat alles was nog een gevolg van het millieu, waaruit hij was voortgekomen. Daarna echter gebeurde er iets, dat, wanneer het menschenleven louter op verstandelyke overwegingen gebaseerd was, in zyn levens loop een ingrypende verandering teweeg had moeten brengen: de nauwelyks twintigjarige verloor kort na elkaar vader en moeder en dat wel juist op een tydstip, dat de inflatie om zich heen begon te grypen en menig knap financier slapelooze nachten bezorgde. De student Heinz Kaiserlien, wiens eenig contact met geld en geldswaarden 'tot op dat oogenblik slechts daarin had bestaan, dat hy maandelyks de hem door zyn vader gezon den chèque verzilverde, was plotseling eige naar geworden van een omvangryk vermo gen. Duizenden anderen, die meer dan hy van belegging, beurszaken, speculatie en econo mie begrepen, zouden dit vermogen tydens de inflatie tot den laatsten cent hebben verlo ren; zy zouden geen rustig uur meer hebben gekend, pandbrieven, aandeelen en obligaties hebben verkocht om dekking te zoeken in de een of andere buitenlandsche valuta, zy zouden dagen achtereen hebben geconfereerd, met bankdirecteuren en andere financieele en economische experts, beursnoteeringen en wisselkoersen hebben verslonden om dan in December 1923 na de volkomen stabiliseering tot de ontdekking te zyn gekomen, dat ook hun dagelijksche zorg en voortdurende vrees hen niet voor een totale verarming hadden kunnen behoeden. En het moest daarom als een der vele onberekenbare grillen van Vrouwe Fortuna worden beschouwd, dat juist Heinz Kaiserlien, die tegenover het financieel-economtsch raadsel der inflatie hulpelozer stond dan de eerste de beste boe renjongen dat juist deze Heinz Kaiserlien die, voor menigeen zoo noodlottige jaren, ge heel zonder kleerscheuren doorkwam. Hoe vreemd het ook klinken moge, zyn besluite loosheid bleek voor hem van meer beteeke nis dan zyn prijzenswaardigste initiatief, zyn totaal gebrek aan economische speculatieve begaafdheid. Anderen verkochten hun bezit tingen, omdat deze niets opbrachten; hy kon daar niet toe besluiten, omdat hy er tegen opzag een notaris in den arm te nemen. Dui zenden verkochten hun oude obligaties en aandeelen om hun heil te zoeken in een deel name aan lucratiever schynende, nieuwe on dernemingen; hij achtte zich tegenover zijn overleden vader verplicht de effecten te be houden, welke deze sedert jaren in zyn bezit had gehad. Anderen meenden den nood der tyden te kunnen weerstaan door alles, wat maar eenigszins waarde had, te gelde te ma ken; hij echter zette zich in het hoofd in eer» mooie omgeving een rustig tehuis met een keurig ingericht laboratorium te bouwen en juist in Januari 1923 slaagde hy er in be slag te leggen op het perceel bouwterrein aan het Starnbergermeer, waar hij nog dat zelfde jaar voor een geweldig bedrag in waardelooze papieren marken zyn villa liet verryzen. En toen dan de valuta eindely'.: ge stabiliseerd werd. bleek de balans voor Kai serlien boven verwachting gunstig: hy was, evenals voorheen eigenaar van een aantal perceelen bouwterrein, waarvoor hy een goe den prijs kreeg, toen hy deze later toch, op Ina Heldt's advies, besloot te verkoopen. Zijn oude effecten bleken, in tegenstelling met de aandeelen van jongere ondernemingen, nog kerngezond en bovendien was hij, zonder dat hij het eigeniyk zelf wist, tegen een spotprijs in het bezit gekomen van een prachtige villa. Zoo kon Kalserlein zich dus geheel aan de wetenschap geven zonder dat hy door finan cieele zorgen werd gekweld; hij was meestal in Starnberg, waar hij experimenteerde, zich aan zijn uitvindingen wijdde en artik' n er brochures schreef. (Wordt verve >d).

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1