België los van het goud. wilt 11 *)Xaaï gaan wc firn? buitenland binnenland luchtvaart gemengd nieuws Laatste berichten. twrfpr blad Btj terugkeer tot den gouden standaard 30 pet. als maximum voor de devaluatie gesteld. Paniek-Sfeer in België IIEUDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 MAART 1933. Stalin ontvangt Eden in het Kreml „Een zeer interessante bespreking" HITLERS EISCHEN Om van te ijzen. Het Fransche parlement niet op reces. Vernieuwing van de Itaüaansche luchtvloot in versneld tempo De kabinetcrisis in Polen Russen gaan niet terug naar Sowjet- Unie FLORA II. Noodlanding van een militair vliegtuig. De luchtlijn over den Grooten Oceaan. Land-" T uinbouwnieuws Vertrouwen in de Belgische regeering. Binnenland. Verduistering. Typhusgevallen te Roosendaal O Mini3ter-president Van Zeeland heeft van morgen in de Belgische Kamer de regeerings- verklaring voorgelezen. H\j begon met te zeg gen dat België gedwongen was de goud pariteit van den Belga te veranderen. De wettelijke verplichting, Inzake de inwisseling v(in bankbiljetten door de Nationale Bank wordt opgeheven. België blijft echter, aldus de minister president, in beginsel den gouden stan daard trou v en wensclit dien weer zoo- spoedig mogelijk te herstellen, onder voorwaarde dat hij internationaal kan blijven functionneeren. België zal trachten een internationale over eenkomst te helpen tot stand brengen door welke de voornaamste munten op goudbasis sullen worden gebracht. Aan het parlement zal de regeering mach tiging vragen, weer tot het goud terug te keeren krachtens een overeenkomst waaraan de andere groote landen zullen moeten deel nemen, op een niveau, dat niet het huidige 2a! zyn, maar dat in geen geval meer dan 30 pet. beneden het huidige zal mogen liggen. In afwachting hiervan zal de stabiuteit van den Belga in het buitenland verzekerd wor den door de Naüonale Bank, welke met be- huip van een valuta-egalisaUefonds, deviezen zal koopen en verkoopen. Dit zal geschieden op een door den ministerraad vast te stellen koers. Men zal de eerste oorzaak, aie het pubhek tot het opvragen van deposito's aanspoorde, uitschakelen. Ons programma van oecono- mische expansie zal eveneens een eind maken aan het uitputten der reserves. Eindelijk zal de regeering aan alle beleggers de verzeke ring geven dat hun deposito voortaan be schermd zjjn tegen verlies, maar ook tegen blokkcering. Te dien einde zal de staat zoo noodig een waarborg verleenen aan de bank deposito's en door middelen, waarover wi) het bevel zullen hebben, de mobilisatie ver zekeren van deposito's, die de beleggers niet tegenstaande deze verzekering en tegen hun eigen belang in, zouden voortgaan op te vor deren. Om den terugkeer van dergelijke moei lijkheden te beletten zien wü ons dus verplicht het Belgische bankwezen in zijn geheel te reorganiseeren. Wjj zu len de saneering van de banken, de omzetting van het kapitaal en van het eigen fonds in de hand werken en desnoods uit'okken. Bank-contrtle. Het.is ua.-eiyk. dat een dergeiyke hulp m Cuike moeilijke omstandigheden vanzelf het Invoeren van een bank-contróle meebrengt. Spr. verklaart verder, dat de politiek van oecoaomisciic expansie van de nieuwe regee ring gericht zal zijn op de oplossing van het we. kloosheidsvraagstuk. Op buitenlandsch gebied wil de regeering ook de handelsbetrekkingen met Rusland ver beteren op grond van het wederkeerigheids- beginsel. Zij is bereid de aowjetregeering te erkennen in de mate, die een dergelijk accoord mogelijk zal maken. Tegenover het buitenland zal de regeering vasthouden aan de politieke continuïteit, die nu meer dan ooit is geboden door de bezorgd heid om de veiligheid te verzekeren en den vrede te versterken. Prijzen vliegen omhoog. De devaluatie van den Belgischen franc heeft te Brussel en in de provincie gisteren een soort paniekstemming teweeggebracht De textielfabrikanten In de streek van Gent hebben de contracten, die zjj met hun cliënten hadden aangegaan, geannuleerd en dezen heb ben op hun beurt de prijzen van de voorraden, die zij nog in hun bezit hadden, verhoogd. De schoen- en leerhandel doen geen leveringen meer. De benzineprijs te Brussel is vandaag met 25 centimes verhoogd. In de provincie heeft een run plaats gehad °P de levensmiddelenwinkels en op de ijzer winkels. Onnoodig te zeggen, dat deze storm- loopen het publiek in een steeds nerveuzer Stemming brengen. Geen veranderingen In de monetaire politiek van de Ned. Bank. In verband met de regeeringsverklaring van den Belgischen minister-president heeft de president van de Ned. Bank aan het pers bureau Vaz Dias verklaard, dat geen ver andering zal worden gebracht in de monetaire Politiek zooals die door de Nederlandsche Bank tot dusver werd gevoerd. Funeste gevolgen voor de haven van Rotterdam. Ba verklaring van minister Van Zeeland laat welhaast geen twijfel meer over het lot yan den belga, schrijft de „Nw. Rott. Crt. Be dreigende ontwrichting van het Belgische riiilmiddei, waarmee men zich nu al dagen lang vertrouwd had gemaakt en die in de lagere waardeering van dit devies in het bui tenland maar al te duidelijk tot uitdrukking kwam, is nu een feit geworden. Afgescheiden van de gevolgen, die het verlaten van het goud fen daarmee van het goudblok voor Bol ste zelf zal hebben, dringt zich natuurlijk lh de eerste plaats de vraag op, welke ge volgen de stappen van de Belgische r^gi e ^ng voor ons land, inzonderheid voor onze toch reeds door de tijdsomstandigheden zoo zwaar getroffen haven zal hebben. Men ontveinst zich niet, dat dc thans door de Belgische regeering af te kondigen maat- gelen die overigens nog te vaag zijn om üc Preciese strekking ervan te kunnen ondcr- 1 111 11 1 111 iii—iw ■■—sis KI ■1111 in rJujagtBMa hui ui. nmwwiiTw —ma— ntwe>pen. onze groote mede- sti fw °P„den duur wel tot een zekere Jging van de kosten zullen leiden, en daar mee de marge ten opzichte van Rotterdam weer wat verkleind zal worden. Maar het staat te vreezen. dat in dit geval die stijging «lcchts zeer langzaam in haar werk zal gaan, zoodat Antwerpen, dat toch al reeds goed- kooper was dan Rotterdam nu met één slag 20 30 pet., of hoe veel het dan precies zijn moge, verder in het voordeel zal komen. Gisterenmiddag 4 uur is de Engelsche lord- geheimzegelbewaarder Anthony Eden door Stalin ontvangen in de werkkamer van het hoofd der Russische regeering Molotov In het gebouw van den Raad van Volkscommissa rissen in het Kreml. In een onderhoud met journalisten gaf Eden uiting aan zijn voldoening over de bij eenkomst en hij kenschetste het onderhoud als „zeer interessant". Het Kreml had een zeer sterken indruk op hem gemaakt. Van de zijde der Sowjetregeering streeft men er naar om rondom het bezoek een atmosfeer van bijzondere vriendschappelijke warmte te doen ontstaan, waarin zij klaar blijkelijk ook slaagt. Moskou gerustgesteld. De vertegenwoordiger te Moskou van het agentschap Havas meldt, dat Eden, volgens goed ingelichte kringen, in zijn onderhoud met Stalin de vrees, welke in Sowjet-kringen heerschte, als zou Engeland overgehaald kun nen worden om Duitschland vrijheid van actie in het Oosten te laten, bijna volkomen heeft doen verdwijnen. Inzake de handelsbetrekkingen tusschen de twee landen zullen enkele wijzigingen der bestaande overeenkomst noodig zijn. Het is mogelijk thans de algemeene balans óp te stellen van de eiscben en denkbeelden, die Hitier ter kennis van Simon en Eden heeft gebracht, meldt Reuter uit Londen. Duitschland elscht gelijkheid van bewape ning in de lucht met Frankrijk en Engeland, onder voorbehoud, dat deze belde landen een luchtmacht onderhouden, die ten minste gelijk is aan die van Rusland. Op vlootgebied, zoo gaf Hitier te kennen, zal hjj zich niet beperken tot 400.000 ton, maar eischt hij absolute pariteit met Frankrijk. Het Duitsche leger zou worden bepaald op 550.000 man. Met elke vermindering zou een vermindering der andere westelijke legers ge paard moeten gaan. De Duitschers zouden overigens de supe rioriteit hebben erkend van hun luchtvloot, welke die van Engeland reeds met een derde overtreft. Het Rijk weigert de onveranderlijkheid van zijn oostelijke grenzen te erkennen. Men is van meening, dat de inlichtingen omtrent het vernietigen van den Poolschen corridor en de wijziging van de Tsjechoslowaaksche grens het uiteindelijke doel van Duitschland Is. Het pact ter waarborging van de Oostenrtjksche onafhankelijkheid zou volgens Hitier dan den invloed van Rome moeten breidelen en reke ning houden met den wil van de Oostenrijksche bevolking om zich bij het Duitsche Rijk te voegen als deze wil duidelijk tot uiting wordt gebracht. Hitier weigert een stelsel van wederzjjd- schen bijstand in Oost-Europa. Tenslotte eischt het Rijk teruggave der kolonies. Als aan deze elschen is voldaan zal het Rijk den terugkeer naar Genève kunnen overwegen. Bovendien staat vast, dat Hitier het denk beeld van een Britsch-Duitsche „Entente" heeft geopperd, dat door de Engelschen van de hand is gewezen. Reuter meldt uit Parijs: Tusschen 1 en 3 uur gisterennacht ontspon zich een debat over het voorstel om op reces te gaan. Franklin Bouillon bestreed dit, zeggende, dat Duitschland Europa den oorlog had ver klaard. Met welk recht kan de Kamer dan op reces gaan, aldus spr., terwijl zij weet, in wel ken toestand zich de landsverdediging bevindt. De toestand is gelijk aan dien in 1914. Wij staan voor hetzelfde oorlogsgevaar. Wie zich van dit gevaar niet bewust is. is zich niet be wust van zijn plicht. Nadat Léon Blum gesproken had, nam de premier Flandin het woord, die verklaarde het normaal te vinden, wanneer het parlement thans op reces ging, maar de beslissing hier over moet het parlement zelf nemen. Na deze bewogen en gedeeltelijk zelfs storm achtig verloopen vergadering werd het voor stel om tot 23 Mei op reces te gaan, zooals reeds gemeld, verworpen met 382 tegen 238 stemmen. Bij de afhandeling der luchtvaartbegroo- tlng in de Kamer heeft generaal Valt» nog mc.:oJeriin n gedaan over de vernieuwing der geheele Italiaansche luchtvloot binnen de dc eerstvolgende twee jaren, verder over den reeds begonnen bouw in series van nieuwe bommenwerpers. Groote eskadervluchten naar bet buiten land worden dit jaar niet gehouden, „daar de tyden geen krachtvcrspi'ling op andere ge bieden dan dat der streng methodische mili taire voorbereiding toelaten. Alleen de minister-president ver vangen. Slawek, aan wien de samenstelling van het nieuwe kabinet opgedragen was, heeft aan den president van de republiek een lijst van het nieuwe kabinet voorgelegd, dat geheel gelijk blijft aan het afgetredene, op zjjn eigen persoon na. Men wil in politieke kringen echter weten, dat de veranderingen, welke in de laatste dagen werden aangekondigd, slechts uitge steld zijn. 2900 hunner geven Sowjet- burgerschap op. Na de overneming van den Chineeachen Oosterspoorweg door Mandsjoekwo, hebben tot nog toe 2900 Russische onderdanen ge weigerd naar de Sowjet-Unie terug te kee ren. ZU hebben hun passen naar de consu laten gezonden en verzocht van de lijst van Sowjet-onderdanen te worden geschrapt. Zij zullen thans vreemdelingenpaspoorten krijgen. MINISTER COLIJN. Een geslaagde operatie. De minister-president, dr. H. Colijn, heeft gisterochtend een lichte operatie ondergaan. De patiënt maakt het naar omstandigheden buitengewoon goed en de geneesheeren zijn zeer tevreden. De eerste dagen kan geen be zoek worden ontvangen. DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW. Inspecteur tuinbouwvoorlichtings dienst. Men meldt uit de N. R. Crt.: Zeer binnenkort is, naar wjj vernemen, de benoeming te verwachten van ir. A. W. van de Plassche, rijkstuinbouwconsulent voor Zee land te Goes, tot inspecteur van den tuin- bouwvoorlichtingsdienst in Nederland met standplaats 's-Gravenhage. Inspecteur voor het zuivelbedrijf. In vervolg op het bericht omtrent de benoe ming van ir. A. W. van der Plassche tot in specteur van den tuinbouwvoorlichtingsdienst, wordt gemeld, dat in overeenkomstige functie voor het zuivelwezen ir. H. Lelgnes Bakhoven, rljksveeteeltconsulent te Leeuwarden, zal wor den benoemd. OPOE TJADEN 106 JAAR. Voor de V. A. R. A.-microfoon- ge ïnterviewd. WldL*. r De N. R. Crt schrijft: Dat is gisterenavond, toen de heer Over- diep opoe Tjaden uit Groningen, de 106-jarige en tevens oudste vrouw van Nederland, voor de V. A. R. A.-micrOfoon interviewde, wel een beetje een teleurstelling geweest, want heel veel heeft ze niet losgelaten. Opoe Tja den Is een bekende figuur te Groningen en gisteren is zij 106 jaar oud geworden. De Commissaris van de Koningin en de burge meester waren haar komen opzoeken en had den haar hartelijk gefeliciteerd. Vriendelijk verduidelijkend, zei de heer Overdiep tot opoe, dat heel Nederland naar haar zat te luisteren. Maar ach, de moderne techniek ging haar te hoog en schijnbaar vatte zij niet, wat er precies aan de hand was. Maar zoover kreeg de heer Overdiep haar toch wel, dat zij met een ferme stem een van haar zoons, Berend, in Amsterdam groette. Opoe Tjaden is in Duitschland geboren en kwam op 23-jarigen leeftijd in ons land, waar zij op woonschepen met de mannen mee trok. Een gemakkelijk leven heeft zij dus niet ge had. Op een vraag, hoe het komt, dat zij zulk een hoogen ouderdom bereikt heeft, ant woordde zg in het plat Groningsch: „Weit nait", hetgeen in het Nederlandsch vertaaid, beteekent: Weet het niet. Het feestcomité had de straat met groen en kleurige lampions versierd; het bood haar een groote mand met kruidenierswaren aan. Da kinderen van een naburige school brach ten haar een aubade. Velen had de jarige bloemen gezonden. DE TOESTAND VAN DE NEDERLAND SCHE KOOPVAARDIJ. Uit het jaarverslag van dc Neder landsche Reedersverecniging. Het volgende wordt ontleend aan het jaar verslag: In een algemeen overzicht wordt o.m. verklaard, dat gedurende 1934 de omvang van het goederenverkeer ter zee dooreenge- nomen geen verdere daling onderging. Hier en daar trad verlevendiging op. De koop kracht der duizenden, die in deze bedrijfs takken hun bestaan vinden, vermindert steeds meer en velen worden werkloos. Eén der nadeeligste gevolgen is dc steunverloening van staatswege aan de koopvaardij, waartoe bijna alle zeevarende landen zijn overgegaan. In Nederland bepaalde zich de steun, tot dusverre verleend, tot 'enkele credietverleenin- gen voorschotten voor een zeker deel der gages. Met eenigen grond mag worden gehoopt, dat, nu Enge'and eenmaal de leiding heeft genomen, de pogingen, om tot rationalisatie der internationale scheepvaart te geraken, tot een positief resultaat zullen leiden. De Nederlandsche koopvaardij bevindt zich ln een uiterst kritieken toestand. Onder de zeevarende landen van beteekenis is Neder land wel het hevigste door de crisis getroffen. De reedersvereeniging stelt zich ten aan zien van het vraagstuk der devaluatie van den Nederlandsche gulden geen party. Indien de regeering echter de Nederlandsche koop vaardij voor ondergang wil bewaren, zal het noodig zijn, de Neder.andsche reedei yen in staat te stellen, op voet van gelijkheid met de buitenlandsche reederyen te concurreeren. De tot heden verleende steun in den vorm van credicten is ten eenenmale onvoldoende gebleken om het valutavraagstuk goed te maken. Groote schade ondervindt voorts de scheepvaart van de contingenteeringen en van de steunmaatregelen voor den landbouw die tot beperking van den invoer van agrari sche producten hebben geleid. Een zeer nijpend vraagstuk voor vele reede ryen vormt dat van de vernieuwing der vloot. Wel vertoont het gemiddelde der Neder landsche vloot nog steeds een gunstig leef- tijdscijfer, maar het zijn over het algemeen slechts enkele reederyen, die over deze mo derne tonnage beschikken. By vele andere maatschappijen zullen bepaalde diensten bin nen enkele jaren moeten worden opgeheven, omdat zij zonder moderne schepen niet in stand kunnen worden gehouden. In totaal is de vloot van de leden der vereeniging sedert 1 Januari 1931 reeds met 178 schepen, meten de 697.460 B.R.T., verminderd. Daartegen over werden gedurende hetzelfde tydvak slechts 30 schepen, metende 187.000 B.R.T., voor rekening der leden gebouwd. Daar de geldmiddelen der reederyen vrijwel uitgeput zyn, zullen andere middelen moeten worden gevonden om de moderniseering van de vloot te financieren. Voor het Werkfonds ware moeilyk gunstiger object te vinden. Het verslag bevat voorts bijzonderheden aangaande het verlooy in het afgeloopen jaar van de voornaamste, onder Nederlandsche vlag onderhouden, vaarten. De Aalsmeersclie afdceling. Hoewel een koude noordeiyke wind, gaf het zonovergoten terrein een schitterenden aanblik. Er was veel meer kleur op het geheele uit gestrekte terrein, omdat vele soorten bol gewassen al het feestelijke, kleurige kleed hadden aangetrokken. Een wandeling over het uitgestrekte ge bied, die uren kan duren, omdat men steeds geboeid en bewonderend moet blyven staan, bij al de kleurenpracht en de haast onein dige variatie in planten en gewassen. Het heuvelachtige, met zwaar geboorftte begroeide terrein, waaronder prachtige bloe menvelden zyn aangelegd, bieden nu een schouwspel, dat men vol geestdrift blyft be kijken en waaraan men zich niet voldoende kan verzadigen. Welk een moeite, welk een zorg, welk een liefde is aanwezig geweest om zulk een schilderachtig geheel tot stand te brengen! De Voorzitter der Aalsmeersche afdeeling sprak een inleidend woord, waarna de com missaris der Koningin in N. Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Roëll deze tentoonstelling opende. Dit officieel gedeelte was, vanzelfsprekend, minder uitgebreid opgezet dan de opening van Flora I. Maar toen men gelegenheid kreeg het hoofdgebouw te betreden, was de indruk zóó overweldigend, dat men eigenlijk spra keloos stond van deze bloemenpracht. Seringen in een weeld-overvloed en in een variatie zóó buitengewoon, dat men vol eer bied dit alles bewonderde en dat men respect gevoelde voor deze kweekerskunst, die ook na veel zorg en moeite tot deze hoogte moet zyn geklommen. Hortensia's, cyclamen in een gevarieerd heid, die men zich nauwelijks kan voor stellen. Rozen, in allerlei nuanceering en weer in overdadigen overvloed zonder dat het over slaat ln het bruleske. Trouwens alles blijft artistiek in geheel den aanleg en is een groote vreugde voor het oog en voor de zieL Aanraden om het alles te gaan zien? Wilt ge een uitzonderlijke genieting aan schoonheid ondergaan en ge zijt in de gele genheid: gaat er heen! Met den dag wordt het schooner op het terrein, wlant de hyacinthen staan haast op uitspringen en de tulpen in den vollen grond knoppen, terwyl de omlijsting van de boomen aanstonds geheel wordt geweven tot een grootsch schildery. Gisterenmiddag moest de bestuurder van het militaire vliegtuig nummer 597, dat op weg was van het vliegveld Twente naar Soes- terberg, wegens plotseling weigeren van de motoren een noodlanding doen. Deze landing geschiedde op een weiland in de gemeente Gorssel. Een prikkeldraadafsluiting werd by de daling vernield, waarna het toestel over den zandweg tegen boomen van een dennen bosch ter plaatse botste. Op dezen zandweg bleef het toestel staan. Sergeant Melninger en Korporaal Enden burg, beiden uit Soesterberg, bleven onge deerd. Het toestel werd zwaar beschadigd en zal ter plaatse worden gedemonteerd. Eerste proefvlucht in Mei. Opening van de P.A.A.-lyn in het najaar. Men schryft ons; Groote bewondering moet worden gekoes terd voor de Pan American Airways, die bezig zyn den Stillen Oceaan met een gere gelde luchtlijn te overbruggen, een afstand van ruim 14.000 km. Het langste zeetraject. 3900 km, is het eerste van San Francisco naar Honoloeloe, hetwelk 's nachts zal wor den gevlogen, daarna volgen 4 dagtrajecten ieder 2000 2600 km lang, leidende over rustpunten op de kleine Oceaaneilanden: die eigenlijk boven het zeeoppervlak uitstekende koraalriffen kunnen worden genoemd. Van Manilla op de Phi ippynen zullen aansluiten de luchtlijnen voeren, zoowel naar het Azia tische vasteland (Hong-kong) als naar Java, Australië en Japan. De leus der Amerikanen is, dat het Verre Oo3ten geen drie weken ver behoeft te liggen, daarby doe'.ende op de be staande scheepsverbindingen, die Californië met Japan en China verbinden. De luchtlyn zal den relsduur tot een week terugbrengen. Wat dit beteekent voor het post- en zakenverkeer tusschen de beide con tinenten, laat zich denken: zakenbrieven zul len binnen 14 dagen beantwoord zyn, terwyl nu twee maanden daarvoor noodig zyn. De Amerikaansche industrie verwacht goede resultaten van zulke snelle verbindingen met het zich ontwikkelende China. DE EERSTE VLUCHT PER WATERVLIEGTUIG, Vijf-en-twintlg jaar goleden. Donderdag zou te Marstille het „zilveren jubileum" van de eerste vlucht per watervlieg tuig herdacht worden. Het is n.L 25 jaar ge leden dat een ingenieur uit Marseille, Henri Fabre, op het meer van Borre, de eerste proef vlucht deed met een door hemzelf geconstru eerd watervliegtuig, dat voorzien was van een 50 P.K. Gnome-motor. De autoriteiten hebben eenigt feestelijkhe den georganiseerd en Fabre zal deze persoon lijk by wonen. Er is voorgesteld <.e Borre, dat thans een marine-luchthaven is, een standbeeld voor Fabre op te richten. DE GEVOLGEN VAN HET EXECUTIE VERBOD VOOR LANDERIJEN. Het landelijk hypothecair credlct bedreigd. In „Tubantia" komt de volgende adverten tie voor: „Voor direct per Mei, Juli, Augustus en No vember 1935 beschikbaar diverse bedragen, ook grootere, op uitsluitend solide onderpan den, tot circa 50 der waarde." „In verband met regeeringsmaatregelen worden althans voorloopig geen gelden ver strekt op landerijen." Commentaar overbodig. BOTER. De commissie-noteering voor Nederlandsche boter is Donderdag vastgesteld op 35 cent pei k.g. De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is vastgesteld op 1.10 per kg. CRISIS-ZUIVEL-CENTKALE. Naar verluidt zal dezer dagen een Ministe- rieele beschikking worden gepubliceerd, waar bij aan zuivelp oducenter. de verplichting wordt opgelegd om na 31 Maart 1935 aan de melkleveranciers een zeker percentage van de door dezen geleverde melk terug te leveren in den vorm van ondermelk. De vaststelling van dit percentage en de nadere uitwerking van de desbetreffende rege ling zal worden >pgedragen aan Je Zuivelcea- trale, welke laatste o.a. bevoegd zal zijn voor bedoelde ondermelk een maximumprijs vast te stellen. Aan de zuivelproducenten zal verder de na dere verplichting opgelegd zyn geen melk te ontvange- van leveranciers, die mochten weigeren ondermelk -erug te ontvangen. Het is zonder meer duidelijk dat maatrege len als de vorenbedoelde principieel van vrij ingrijpenden aard zyn. Zi„ het dan ook, dat de naleving daarvan voor de meeste zuivelbe drijven geen belangrijke moeilijkheden zal op leveren, zoo ligt niettemin de gevolgtrekking voor de hand, dat bijzondere omestandigheden tot eerderbedoeld besluit moeten hebben ge leid. Inderdaad zyn zoodanige bijzondere omstan digheden aanwezig. Met name vraagt hier te lande het z.g. ondermelkvraagstuk dringende voorziening. De oorzaak hiervan is gelegen in ongekende m< eilykheden, welke zich voor doen in den afzet van kaas, melkpoeder en gecondenseerde melk, terwyl daarnevens de te bedingen prijzen op de buitenlandsche mark ten zyn gedaald tot een zoo laag niveau als nimmer voorzien is Kunnen worden. Elke mogelijkheid, die kan leiden tot een vergroot verbruik van de geproduceerde melk en de daaruit verkregen producten, moet nood wendig zoodoende wel worden aangegrepen. Een der meest voor de hand liggende en bo vendien meest economische mogelijkheden in dit opzicht nu bestaat hierin, dat ondermelk in verschen toestand door den veehouder wordt terugontvangen om te worden aange wend als veevoeuer. Behalve dat het veehoudersbelang hiermede in het algemeen wordt gediend, zal er tegen naleving van meerbedoelden maatregel des te minder bezwaar zyn te maken, waar de thans by uitstek lage prijs en de betrekkelijk hoog" voedingswaarde de ondermelk stempelen tot een artikel, dat by doelmatige aanwending in prijs gemakkelijk kan oncurreeren tegen on derscheiden andere voederartikelen. Hei is wellicht niet overbodig dit laatste 'n aanmerking te nemen bij het beoordeelen van de doelmatigheid van het hierbesproken voor schrift. Het vertrouwen bestaat dat van de zijde der melkveehouders, in wier belang een en ander geschiedt, de grootst mogelr Ki mate van medewerking zal worden ondervonden. Brussel, 30 Maart 1935. Aan het slot van de nachtzitting van de Belgische Kamer heeft de Kamer de door de Regeering gevraagde volmachten voor den duur van 1 jaar met 107 tegen 54 stemmen en 12 onthoudingen goedgekeurd en daardoor met groote meerderheid haar vertrouwen in het Kabinet-van Zeeland uitgesproken. Meer dan de he'ft der afgevaardigde Liberalen stemden tegen. feuilleton Pag. t Buitenlandsch Overzicht X Groote vlootcredieten in de Ver. Staten X De moord op den caféhouder te Oss. Nadere bijzonderheden over de ar restatie van O.8 België heeft don gouden standaard losgelaten. Funeste gevolgen voor Rotterdam5 Geen verandering in de monetaire politiek van de Ned. Bank S Bet Fransche parlement is gisteren- g nacht niet op reces gegaan. De toe stand in Europa beschouwd als dien in 1911,s Typhusgevallen te Roosendaal als gevolg van het eten van garnalen. Twee sterfgevallen8 Tegen U, Grieksche opstandelingen is de doodstraf geëischt8 Comenius geëerd. Grafkapel te Naar- den ingewijd8 Predikanten in Duitschland naar een concentratiekamp8 Overzicht van de eischen van Hitier 8 Gisteren is opoe Tjaden te Groningen 106 jaar geworden 8 Omtrek-nteutosli Marktbf&ichtcn10 Marineberichten 6 Sportnieuws 11 Zaterdag 30 Maart. Uitvoering Kon. Ned. Bond van Oud-Onder' officieren, Musis Sacrum. Zanguitvoering ,JdorgcnroodCasino, 8 uur Zondag 31 Maart. Gezelschap ,J)e Hagespelers", opvoering Zestien jaar", Casino, 8.15 uur. Intellect filmvoorstelling ,fie wonderen der. natuur", Rialto-Theater, 11 uur. Dinsdag 2 April. Musis Sacrum, 8.15 uur, de heer Alt va» Bolsward. Donderdag 4 April. Evangelisatiegebouw, Palmstraat, 8 uur, Pred, Götze, uit Warschau (Polen). Zaterdag 6 April. Uitvoering Friesche Vereeniging, Militair Te huis, Spoorstraat, 8 uur. Een overval met beroovlng go- ensceneerd. Donderdagavond is de politie te Voorburg een geval van verduistering op het spoor ge komen, gepleegd door zekeren v. d. S. te Delft; werkzaam by de Incassobank te 's-Graven hage. Dinsdagmiddag vonden eenige voorbij gangers in een vrjj diepe sloot langs ue Veurschelaan een man liggen, die behalve met het hoofd geheel onder water lag. Op het droge gebracht bleek, dat hjj een gesloten mes in de hand hield en totaal overstuur was en geen inlichtingen kon verstrekken hoe hij in het water was gekomen. De politie werd van een en ander in kennis gesteld en weldra bleek, dat de man was de 50-jarige v. d. S. uit Delft, vader van zes kin deren. De man was reeds geruimen tijd wis- sellooper bij de N.V. Incassobank te 's-Gra venhage. Toen de politie zich met deze in stelling in verbinding stelde, bleek, dat uit de tasch een bedrag van ca. 1400 was verdwe nen. Langs den weg had men nog een heeren rijwiel en een actetasch met ongeveer 600 gevonden. Hoewel men eerst meende, dat men hier met een overval te doen had, rezen er later sterke vermoedens op den man zelf. Zoo doende werd hij Donderdagmiddag gearres teerd en na verhoor bekende hij het geld zelf te hebben verduisterd. Betaalde wissels droeg hij niet af, gebruikte het geld te eigen bate. Ook was hy belast met het innen van geld voor een Wontngbouwvereeniging te Delft, waar kort geieden tekorten waren ontdekt. Vermoedelijk heeft hy de tekorten met ver duisterd geld van de Incassobank aangevuld en daarna geen uitweg meer ziende, dezen .overval" geënsceneerd. Hij is in het politiebureau te Voorburg op gesloten en zat ter beschikking van den offi cier van justitie werden gesteld. Do oorzaak was het eten van gar nalen. Twee sterfgeval!; ii. In de afgeloopen weken deden zich in twee gezinnen te Roosendaal gevallen van typlius voor. In een gezin stierf eerst dc moeder. Vier kinderen moesten naar de barakken wor den overgebracht. In een ander gezin wén, n twee meisjes aangetast, van wie inmiddeis een is gestorven; het andere verkeert in be- denkelyken toestand. De politie, die een onderzoek instelde, ont dekte, dat in beide gezinnen garnalen waren gebruikt, die bleken te zyn gekocht van een koopman uit Arnemuiden. Toen bedoelde koopman nu enkele dagen geleden wederom te Roosendaal zijn waar kwam venten, nam de politie den man en zijn koopwaar mee naar het r.k. ziekenhuis Charitas, alwaar een inspecteur van de volks gezondheid aanwezig was, die een onderzoek inste'de en bij den koopman navraag deed omtrent de garnalen. Hierbij bleek, deze

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5