Julianadorp Anna Paulowna. Wleringen. Schagen. Texel. 5chuwt HELDÈRSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 APRIL 1935. drievoudige moord. de malaria op ceylon storm in de adrlatische zee. Vi)f en twintig slachtoffers bij een brand. Breezand. Breezand. Het bijzondere visscherij- reglement voor de afgesloten Zuiderzee. Vergissing in een K. B. Lan d-' T uinbouwnieuws De opbrengst van Groningsche boerderijen. Het vrij vervoer van aardappelen. De Landbouwhypotheken. aangeboden Adres: Keizerstraat 96. 5c aangeboden Adres: Loreutzstraat 91. FORNUIS, Adres: Joubertstiaat 91. i is goedkoper!! Paardenstr, 12, Tel. 566. otnoü ifanci. In een bosch b(j Furth (Beieren) zijn in een penzaan gelegen hoeve de 80-jarige vrouw vveber, baar 44-jarige dochter en dier 10- iaiige zoor vermoord gevonden. De hoeve jnleek geheel uitgeplunderd. Vermoedelijk ia het misdrijf reetto Zondag gepleegd. In eeu naaud 16000 slachtoffers. In Februari zijn op Ceylon 16000 menschen overleden aan malaria, wal het totaal aantal sterfgevallen aan deae epidemie cinda Novem- ber op 54.000 brengt. Hartig slachtoffers. In den nacM van 29 op 30 Maart j.1. ia in jiet midden va» de Adriatische Zee plotseling een storm opgestoken, die dertig slachtoffers heeft gemaakt en hooderdvijftig motorvis schersschepen min of meer ernstig beschadigd heeft. B(j opruimingswerk te Uzhorod in Tsjecho- ilowakije, waar een aantal groote strooschel- Vcn in brand was geraakt, rijn ta! van lijken gevonden va» dakloozen, die in de stroo- schelveu een slaapplaats hadden gezocht en blijkbaar door de vlanuueu verrast zijo. Tot nog toe zy* vijf ea twintig lyken geborgen, waarvan sommige» zoodanig verkoold zijn, dat zij. toen zg aan de lucht werden bloot gesteld, in witte aseh uiteen vielen. (ONl'KHT VAN ..KUNSTZIN". Woensdagavond gaf de Harmonievereem- ging ..Kunstzin" een uitvoering in de zaal van den heer A. Hossen, voor donateurs en andere belangstel lenden. Om ruim 8 uur kon de voorzitter, de heer C. W. de Graaf, het wel kom toeroepen aan een flink aantal bezoe kers. In het bijzonder gold dit welkom den heerer» G. Schat en H. Dekker uit Den Helder, twee van de oprichters van „Kunstzin". Hier na voerde de Harmonie een vijftal nummers uit. welke getuigden van een fknken vooruit gang. In de pauze trad de heer G. Schut naar voren om op humoristische wijze de oprich ting van de vereeniging te releveeren, en zelfs werden we nog vergast op een voor dracht van hem. Hierna had de opvoering plaats van de klucht in twee bedrijven, „De truc van Tienua". Dit is een dolle schets en de heer F. Speur, die hierin de rol van Tienus vervulde, had volop gelegenheid zijn gave op dit gebied te toonen. Na afloop hield de dans muziek van de „Kunstzin Boys" de aanwezi gen nog een paar uurtjes gezellig bijeen. »F, ROEBELASTING. De heer B. Moolenaar, voorz. van de afd. van den Bond van KI. Kweekers, heette na mens deze afdeeling en die van de Ver. van Bloembollencultuur en Hollands Bloembollen kweekers-Genootschap. allen welkom, die ge hoor hadden gegeven aan den oproep om in de zaal van den heer Borst een vergadering bij te wonen, waarin gesproken zou worden over de roe belasting. De groote opkomst, merkte spr. op. is het bewijs, dat de voorge nomen bespreking urgent is. Spr. deelde mee, dat de bedoeling was, een motie op te stellen, waarin aan de regeering verzocht wordt de roebelasting te laten vervallen. Als gronden voor dit verzoek noemde voorz. de slechte uit komsten der bedrijven en de gedwongen inle vering zonder eenige vergoeding en betoogde verder, dat by niet-invulling van het ver roek vele kweekers hun zelfstandigheid zullen verliezen en als werkloozen de lasten der ge meenschap zullen verhoogen. Hierna kreeg de heer P. v. d. Nouland. alg. Voorz. van den Bond van KI. Kweekers, het woord. Deze vertelde wat er door genoemden bond in samenwerking met H.B.G. en L.T.B. is gedaan om ontheffing van betaling der roebelasting te krijgen. Op de alg. vergade ring van Bloembollencultuur hebben de leden door hun uitspraak het hoofdbestuur gedwon gen ook tegen de roebelasting te ageeren, zoo dat thans het geheele vak op ontheffing aan dringt. Spr. releveerde daarna hoe de roebe lasting tot stand is gekomen. Mocht de regcering afwijzend beschikken °P de verzoeken tot intrekking der rocbelas- ling, dan zal de Bond van KI. Kweekers zich lot de burgemeesters van de gemeenten in Noord- en Zuid-Holland, waar afdeelingen be staan, richten. Steun van den burgemeester. Nadat de heer Van den Nouland eenige vra gen had beantwoord, deelde de heer Lubbert me<le, van Burgemeester Lovink de verzeke- Nng van zijn volle medewerking tc hebben ontvangen, welk bewijs van medeleven met de nooden der kweekers krachtig applaus ont lokte. Wat betaald moet worden. De hoer Moolenaar noemde de bedragen, die aan roebel as ting betaald moeten worden in Door Ue hierwonende leden zal 72.o55.33 opgebracht moeten worden en door hen dn 'n een andere plaats wonen en hier land heb ben, voor deze bedrijven nog f 40.158.40, zoo dat dus op het bedrijf in Breezand een totale Casting van 113.713.73 drukt. Motie. Met algemeene stemmen werd een moti' Sshganor.ien, waarin verzocht werd de heffing v°°r het surplus 1934 (roebelasting) te laten Vervallen. In de motie werd er o. a. op gewe en. dat door de vorstschade van 1928/1929 de kweekers hier al zoo getroffen waren, dat er 'sn reserve geen sprake was toen de crisis ^gon en dal door de regeeringsvoorsch rif ten be bedrijven zoo zijn ingekrompen, dat de las- niet meer door het bedrijf z(jn te dragen. heffing- Z nadrUk 0p' wanneer de AiSus n,TureVen W0,dt' V6len fi°ancieel voorden ann hal™ en dus de bollen or een appel en een ei zullen gaan verkno pen, waardoor de geheele saneering in duigen Met dank aan den spreker en aan burge meester Lovink voor den toegezegden steun sloot de heer Moolenaar de vergadering geen vrouwelijk personeel IN CAFé'S. Bij Kon. besluit is Anna-Paulowna aange wezen als gemeente waar het verboden is, zonder toestemming van den burgemeester, vrouwelijke personen gedurende de uitoefe ning van het bedrijf dienst te laten doen, of vanwege den vergunning- of verlofhouder aanwezig te doen zijn in de localiteit, waar voor vergunning of verlof is verleend. Inwo nende echtgenooten en inwonende dochters vallen buiten dit verbod. loop der bevolking. INGE .OMENA. J. van Klaveren van Sas- senheim, mej. A. van Helder van 's-Graven- hage, Mej. V. Wrjrn,. an Den Helder, W. C. Houdijk vai Hillegom, R. Kruseman van Vinslaken (Dl.), p. A. Veldman van Haren karspel, G. H. Arends var Vlagtwedi VERTROKKEN: 1. J. Bonte en echtgen. ua&r Rilland Bath; H. van Houten en gezin naar Someren, mej. B. Wijma naar Haar- lemmerliede; G. Mulder en echtgen. n .ar So- meren; J. A. W. Bos naar 's Gravenhage; N. P. G. van Steijn naar Den Helder; F. Neels en gezin naar Den Helder; J. van Leer en gezin naar Leerdam; P. J. van der Hout en echtgen. naar Weatzaan; mej. A. Komen naar Zype; P Verver naar Schagen; D. Kossen en gezin naar Uitgeest. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Sijtje. dochter van J. C. Baken en M. Bakker; Geertruida Johanna en Johan- na Petronella, dochters van C. A. j. van der Meer en F. J. Hoogeveen; Petronella Maria, dochter van A. C. Steenvoorden en M. Th. de Groot; Geertje, dochter van H7 Bouwers en B. van der Laan; Hendericus Gfegorius, zoon van J. Langes en A. C. Spekken. ONDERTROUWD: E. Mur.tjewerf en M. M. S. Mattens. GETROUWD: W. Bruin en L. Mels. OVERLEDEN: Wed. P. VrooneBes, oud 73 jaar. POLITIE. Gevonden: Een grijze doek. portemonnaie met inhoud. Aan komen loopen: hond (lichtbruin). (UK. HIST. KIESVEREENIGING. In de Woensdagavond gehouden vergade ring. welk belegd werd om tol oprichting van een Chr. Kiesvereeniging te komen, is na en kele besprekingen besloten tot oprichting ervan. Als voorloopig bestuur werden gekozen de heeren O. Deen, L. Geuzenbroek en P. Jaars- ma, welke de functies onderling zullen verdee- len. Verder werd besloten contact te zoeken met de Chr. Historische Unie, opdat men .ook namens de Unie enkele sprekers zou krijgen voor een propaganda-avond. Op de eerstvol gende vergadering zal een groslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing worden samen gesteld. De heer Deen sloot deze vergadering met dankgebed BUITENGEWONE VERGADERING DEK MIDDENSTANDSVEREENIGING „WIE RINGEN". De heer F. L. v. d. Leeuw spreekt. Te ruim acht uur opent de voorzitter C. J. Bosker de druk bezochte vergadering en heet allen van harte welkom, in 't bizonder den heer v. -"e Leeuw ,den edelachtb. .eer Kolff, de Besturen van de zuster-vereen. „Anna Paulowna" en „Wieringermeer", het bestuur der Holl. Mij. van Landbouw en andere gasten. De voorzitter zet uiteen de bedoeling van dezen avond. De heer v. de Leeuw zal spreken om te ge raken tot aansluiting by den Kon. Ned. Mid denstandsbond. Na de Zuiderzeewerken kwam hier op Wieringen een reactie in den algemee- nen toestand. In vlotte en welgekozen woorden zet deze spreker uiteen, welke moeilijkheden in het algemeen de middenstanders hebben. Om deze te leeren kennen, heeft men een on derzoek ingesteld. Een 600 middenstanders werd om cyfer-materiaal verzocht, doch nog geen 200 konden daaraan voldoen, daar de anderen te weinig aan hun boekhouding had den gedaan. Dan geeft hij eenige cijfergegevens betreffende het terugloopen der diverse winst percentages. Vaste bedrijfskosten als electri- citeit, waterleiding, telefoon e.d. zijn onge veer stabiel gebleven. De belastingdruk is toegenomen. Vooral de omzetbelasting werkt meer als bedrijfsbelasting dan als verbruiks belasting, hetgeen toch de oorspronkelijke be doeling is geweest. De eventueele actie tot verlaging dezer kosten zal landelijk moeten geschieden. Spr. wijst in dt verbano op de activiteit van de concurrenten van den Mid denstand nd. van de groote warenhuizen, filiaalbedrijven, verbruiks-coöperaties etc. Deze bedrijven zitten niet stil. Dan komt spr. op het landbouw-inkoop-bureau, dat een plaatse lijke concurrent dreigt te worden. Wat de orga nisatie betreft, wijst de spreker die der boeren als voorbeeld aan. Naast middenstand- is vak organisatie gewenscht. Na de aanwezigen op gewekt te hebben lid te worden van den Kon. Bond, beëindigt hij onder warm applaus zijn redevoering. Dan komt aan de orde, alvorens tot toe treding wordt overgegaan, de contfibutie- verhooging. Deze wordt gesteld op 5, terwijl besloten wordt tot toetreding over te gaan. Vervolgens bestaat gelegenheid tot repliek of vragen stellen. Nadat eenige interne vragen zijn"beantwoord, krijgt de heer O. J. Bosker het woord namens de Holl. Mij. van Land bouw (afd. Wieringen). Hy merkt op, dat de rede te algemeen was om te kunnen dienen voor onze plaatselijke toestanden. Want, zoo zegt de heer B„ de samenwerking tusschen boeren en middenstanders is hier heel goed. Zoo zelfs, dat spr. zeker weet, dat de boeren niet zullen overgaan tot deu aanschaf van tAoudelyke artikelen met passeering van den middenstand. De afd. Wieringen is dan ook geenszins een voorstander. Verder merkt spr. op, dat de heer v. d. Leeuw het wel had over de positie der af nemers, doch niet die van de groothandelaren. Ook in anderen zin deelt de heer Bosker mede, dat de boeren hier op Wieringen niet in flagranten stryd handelen met hun crisis- belangen. Vervolgens krijgt de heer van Kalsbeek het woord, die zich meer speciaal uit tegen de groote warenhuizen. Een en ander werd nader door den spr. beantwoord. Een der voornaamste punten komt thans op het tapijt, n.1. het hengel-verbod op het Amstelmeer (reeds druk besproken in ons blad, Red.). Na toelichting door den voorzitter, houdt de heer Kalsbeek een pleidooi voor de vis- schers. Hij noemt de hengelsport per saldo een liefhebberij, die in geen geval de beroeps- visschers (door de historie heen) mogen ver dringen. Wat de betrokken middenstanders betreft, deze zijn grootendeels caféhouders, die na 1918 hun zaken hebben gesticht. Spr. is er dan ook sterk tegen het hengel-verbod te doen intrekken of althans dit te trachten. De heer Keuris uit Anna Paulowna, krijgt van de vergadering gelegenheid zich uit te spreken en blijkt eveneens een pleiter vóór de visschers te zijn. De heer Waiboer (Ewijcksluis) ageert te gen beide sprekers en bepleit de voordeelen van de hengelsport. In stemming gebracht, wordt besloten een request in te dienen >m het hengelverbod ingetrokken te doen krijgen en blijkt dus dat de vergadering ondanks de warme pleidooien der sprekers niet op de hand der visschers is. Daarna sluiting. ONDERWIJZEND PERSONEEL. Tot tijdelijke onderwijzeres is, ter vervanging van Mej. E. M. Muiters, aan wie ziekteverlof is verleend, aan de O. L. School te Hippoly- tushoef benoemd Mej. W. M. Arlaud, onder wijzeres te Amsterdam. AANBESTEDING. Door den dienst der Zuiderzeewerken zal op 24 April a.s. worden aanbesteed het uit voeren van oppervlaktebehandeling op een aantal wegen in de Wieringermeer, het ver- breeden van de verharding van den Wester- terpweg, aldaar, en het uitvoeren van bijko mende werken. De kosten zijn geraamd op 28.550. STIERENKEURING. Vanwege de Prov. Commissie tot bevorde ring der Rundveefokkerij en het Ned. Rund vee Stamboek, had gisterenmiddag een stie renkeuring plaats. Aangeboden werden: 6 éénjarigen, welke alle voor het Stamboek werden afgekeurd en goc gekeurd voor de dekking var. rundvee der rundveefokvereeni- gingen; 2 driejarigen, welke vorig jaar voor het Stamboek zijn goedgekeurd, en thans weder om werden goedgekeurd voor de a.s. Centrale Keuring te Alkmaar. Deze dieren waren eigij- dom van den heer M. S. Bakker en mej. wed. D. N. Mulder. De keuringscommissie bestond uit de hee ren E. Koster te Berkhout. Joch. Blaauboer te Schagen, Ir. de Vries, rijksveeteeltconsulent te Alkmaar en Jb. Kaan te Wieringerwaard. COLLECTE. Aan de reclasseeringsvereeniging „Het Hoogelancl" te Arnhem is vergunning verleend tot het houden van een openbare inzameling langs de huizen, z.g. „bloempjesdag", in deze gemeente op 5 Juni a.s. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: 32 m. en 18 vr.: E. Kuut uit Norg; J. Fluit uit Ede; Uw. M. A. de Geus geb. Vink uit Raamsdonk; A. C. de Geus uit Medemblik; M. F. Bogers en gezin uit Rucphen; Mw. M. Gouwenberg geb. Jonker uit Anna Paulowna; Corn. Lont uit Zype; F. N. Gouwenberg uit Den Helder; R. van Ee en gezin uit Barneveld; J. L. van Boheemen en gezin uit Akersloot; G. Bakker en echtgen. uit Medemblik; Mw. A. Mosk uit Texel; W. Faas en gezin uit Haarlem; J. Straat en echtgen. uit Marum; Mw. A. v. d. Veen uit Tietjerksteradeel; G. J. Baaijens uit Zijpe; J. v. d. Zee en echtgen. uit UI rum; R. Leenknecht uit Hengstdijk; H. de Goeij uit Waddinxveen; Mw. A. M. de Jong uit Scha gen; B. Korvemaker uit Oude Pekela; J. L. H. Hazeloop uit Medemblik. Vertrokken personen (37 m. en 33 vr.): P. Wit en gezin naar Utrecht; C. Korstanje en echtgen. naar Zoetermeer; W. v. d. Heide naar Leeuwarderadeel; Jan Smit naar Hoorn; P. Bodde en gezin naar Medem blik; J. Hartog en gezin naar Dubbeldam; J. J. Kokelaar en gezin naar Vlissingen; Wed. S. Mulder naar Schagen; Joh. Buist eu gezin naar Ooststellingwerf; M. Blom naar Wor- kum; Mw. G. Kuiper naar Amsterdam; G. Hermink en echtgen. naar Zaandam; Auke Kuiper naar Vlagtwedde; Joh. Snippe en Mw. F. Wieringa naar Medemblik; A. Wiegman naar Singapore; J. Brandsma naar Sijbekar- spel; Mw. L. J. Wiebrecht naar Zype; G. H. Faas naar Haarlem; KI. Balk naar Schagen; A. Verschuure naar Velsen; Mw. Ha. Bergsma naar Den Haag; F. Schaafstra en gezin naar Medemblik; Joh. Oost en gezin naar Weststel lingwerf; A. Pool en gezin naar Ooststelling werf; G. Steging en echtgen. naar Beesd (Geld.). LEZING. Vanwege den Ned. Bond voor Boerinnen en Plattelandsvrouwen zal op Dinsdag 9 April a.s. des avonds 8 uur in hotel de Haan, alhier een openbare vergadering worden belegd, om al hier een afdeeling op te richten. Als spreekster treedt op Mevr. Wiersma uit Leeuwarden. BELASTING-WETENSCHAPPEN Onze L laatsgenoot de heer P. de Graaf (Ad- ministratie-ka:.toor) had dezer dagen het ge noegen toegelaten te worden als lid van het Nederlandsch Instituut van Belastingconsu lenten, gevestigd te Den Haag. Den Oever. HET BRANDT TE WIERINGEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te ca. 2 uur brand ontstaan in de woning van het gezin L. Kuiper in de Dijkstraat. Voor dat de brand naar buiten kon slaan, slaagde de brandspuit erin het vuur het localiseeren. Het intérieur is grootendeels een prooi der vlammen geworden. Verzekering dekt de schade. Op hetzelfde tijdstip ontstond, waarschijn lijk door kortsluiting, brand in het van hout opgetrokken winkelpand van den heer Bügel aan de Hollebalg, waarin een manufacturen- handel wordt gedreven. De vlammen sloegen over naar de belendende houten woning van het gezin Siegers. Beide panden brandden totaal uit. HANDELSWINTERAVONDSCHOOL. Diploma verkregen: M. Rondhout, Sint Maartensbrug; Tr. Pee reboom, Nieuwe Niedorp; T. Edam, Hoog woud; J. P. de Leeuw, Sint Maartensbrug; P, Boekei, Harenkarspel; H. Peereboom, Nieuwe Niedorp; J. Corbijn, Sint Maarten; J. Rezel- man, Wieringerwaard en K. Raven, Sint Maartensbrug. Bevorderd van klas I naar klasse II: K. Blaauboer, N. J. Blaauboer, C. Baars, A. Deutekom, M. Keyzer, G. Koch, G. v. d. Oord, P. de Ruiter, N. Wardenaar, allen te Schagen; G. Blaauboer en Gré Blaaboer te Kolhorn, J, Blom te Haringhuizen, A. Eriks te Barsinger- horn, A. de Wit en T. de Wit te Wieringer waard, P. Houter, H. Kuiper en J. Frans te Sint Maarten, W. den Engelsen te Wieringer meer, S. de Best te Schagerbrug, C. Slot te Barsingerhorn, J. Dekker, C. Smit, J. Peet oom, J. P. Gelder, S. Plukker, H. Kiezeling, G. de Vries, allen te Schagen, P. Beemster- boer, C. Beemsterboer, C. Jaspers, P. Becker, C. Stoop, J. Bakker, K. Dam, allen te Waar land, N. Saai te Wieringerwaard, S. Baken te Callantsoog, G. J. de Wit te Callantsoog, A. Butter, G. J. W. v. d. Loo, L. C. W. v. d. Loo, W. van Essen, C. Nap, allen te Winkel, A. Broekhuizen te Nieuwe Niedorp, H. Konijn te 't Zand, C. Thomas te Schagerbrug, Diploma's machineschryven: L. G. W. v. d. Loo te Winkel, A. Deutekom, L. Kouseband, H. Kiezeling, J. de Graaf, M. N. Brouwer, allen te Schagen, J. Blom te Haring huizen, W. v. Essen te Winkel. Diploma's esperanto: K. Blaauboer Jd. en M. Blaauboer Jd. te Schagen, E. Weg te Callantsoog, C. Portegies, E. Groot en Jb. Molenaar te Schagen, C. Leng- haus, L. v. d. Oord, J. v. d. Oord te 't Zand. Bevorderd naar de ne klasse: G. Jongsma te Sint Maartensbrug. M. Kamp te Schagen, A. de Wit te Wieringerwaard, E. L. v. Ketel, P. Meereboer en D. Kruit te Scha gen. De heer Roessen, kapelaan alhier, wordt met ingang van 5 April a.s. overgeplaatst naar Wervershoof. Nelly Tolle en Roefje Abbrinlc zijn aan de Ambachtsschool te Alkmaar van de Ie naar de ne klasse (afd. kleermaken) bevorderd. DE GOOIWEEK. Dinsdagavond werden de dagprijzen van Maandag en Dinsdag toegekend en wel: le prijs, bon van 30.Oosterbeek, Scha gen, 9991. 2e prijs, bon van 20.Gooikaart 292, 9983. 3e prijs, bon van 15.A. Coevert, Medem- bli, 9971. 4e prijs, bon van 10.L. J. de Vries. Schagen, 9969. 5e prijs, bon van 7.50, J. de Graaf, Schagen, 9968. 6e prijs, bon van 5.—, S. Sr.eekes, Schagen, 9D68. 7e prijs, bon van 2.50, Den Ouden. Rotter dam, 9963. 8e prijs, bon van 2.50, K. Zijp, Avenhorn, 9956. 9e prijs, bon van 2.50, S. Vetliman, Wie ringerwaard, 9936. TWEEDE PROPAGANDA-AVOND VOOR HET SPIRITISME. Ditmaal had de Spiritisten-Vereen. „Har- monia" over belangstelling in deze gemeente niet te klagen. Het aantal personen, dat Dins dag de lezing van mevr. wed. Dr. C. Akkringa kwam bijwonen, bedroeg ruim 120. De psycho metrische experimenten vooral waren zeer Interessant. Naar men ons mededeelt, zullen thans pogingen in 't werk gesteld worden om hier een afd. der Spiritistische Vereen, op te richten. 25-JARIG BESTAAN VAN DE ST. JOSEPH- SCHOOL TE DEN BURG. Zaterdag a.s. is het 25 jaar geleden, dat de R.K. School te Den Burg werd ingewijd. De heer W. H. Witlemsen is op dien dag even eens 25 jaar als hoofd dezer school werkzaam. De feitelijke herdenking zal plaats hebben op 2 Mei a.s. De heer Willemsen herdenkt dit jaar even eens zijn 40-jarig onderwijzersjubileum. Dinsdag is verschenen Staatsblad no. 135, bevattende een Koninklijk besluit van 15 Maart 1935, tot nadere wijziging van het bijzondere visscheryreglement voor de afge sloten Zuiderzee. Na artikel 7 van dit regle ment wordt een nieuw artikel 7 a ingevoegd, luidende aldus: „1. Het is, behoudens het bepaalde in de volgende leden van dit artikel, verboden te visschen van eenlg vischtuig van 16 Maart tot 31 Mei. 2. Het is verboden te visschen met spie- ringnetten van 1 Mei tot 31 Mei. 3. Geen gesloten tijd wordt vastgesteld voor den aalkorf, de aalkubbe, de aalfuik, den aalzak, den aaldobber, het aalhoekwant, de peur, het kruisnet, den dwarskuil, den kwakkuil, het botkornet, het botsleepnet, het bothoekwant, het staande botnet, den wonder- kuil en de wijm, voor zoover het visschen met de laatste twee vischtuigen vergund is ingevolge het bepaalde in artikel 5, letter c, van dit reglement." Staatsblad 136 bevat een Koninklijk besluit van 15 Maart tot wijziging van het bijzonder visscherijreglement II, met betrekking tot artikel 5, lid 2, ten aanzien van de visch- zegen. Autobusdienst SlootdorpAlkmaar en OudkarspelN. Scharwoude. Voor de commissie uit Ged. Staten van Noord-Holland is gisteren behandeld de aan vraag van de N.V. „Habo", autobusonder neming, tot vergunning voor een dienst van Slootdorp over Wieringerwaard, Zijpe naar Alkmaar; en voor een dienst Oudkarspel Alkmaar en St. Maartens vlotbrug Noord- Scharwoude. Eerst kwam de aanvraag SlootdorpAlk maar aan de orde. Door de „Habo" werd aangevoerd, dat een vroegere aanvraag Den OeverSlootdorp WieringerwaardSchagen door Ged. Staten is goedgekeurd, maar door de Kroon is ge weigerd. Spr. achtte dit Kon. besluit met zichzelf in tegenspraak en verklaarde, dat men hem aan het departement van Water staat had gezegd, dezelfde aanvraag nog eens in te dienen. Dit is wel iets bijzonders. De voorzitter, mr. Bomans: „Dat is de er kenning van een vergissing". De vertegenwoordiger van de „Habo": „Juist, dat is het," Spr. verklaarde echter uit voorzichtigheid toch maar een eenigszins ge wijzigde route te hebben aangevraagd. De toestand is nu zoo, dat op een afstand van 8 km van Schagen zijnde, een bestaande ver binding gebruikende, een omweg van 25 km moet worden gemaakt om Schagen te berei ken. Tusschen de verschillende plaatsen in de hier bedoelde streek is geen verbinding. De aangevraagde dienst voorziet daarin. Spr. drong er op aan bij het verleenen der ver gunning geen vervoerverboden op te leggen, omdat dan de spoorwegen een concurrent 'n de buslijn zouden zien; zonder vervoerverbod niet, omdat dan de autobusreis veel langer is dan de treinreis. De vertegenwoordiger van de Wed. Spaans, die daar in de omgeving enkele busdiensten onderhoudt, maakte bezwaar tegen een ver gunning aan de „Habo", omdat de Wed. Spaans oudere rechten heeft Als daar nog busverbindingen noodig zijn, kan de Wed. Spaans die uitvoeren. De Voorzitter: „Maar ze heeft er niet om gevraagd." De heer De Moor, burgemeester van Zijpe, hield een pleidooi voor vergunning verleening aan de „Habo", omdat deze verbindingen voor Zijpe van groot belang zijn. Er zijn nu maar 2 busdiensten. De Westkant van de gemeente heeft geen verbinding; voor kin deren, die in Alkmaar op school gaan is eS geen vervoermiddel. Daarna kwamen ook de andere aanvragen aan de orde, waartegen door de Wed. Spaans op dezelfde gronden bezwaren werden inge bracht. Spr. deed het voorkomen alsof de „Habo" op een der trajecten al een wilde dienst onderhoudt De vertegenwoordiger van de „Habo" ont kende dit met klem. De politie heeft dit herhaaldelijk op verzoek van de wed. Spaans onderzocht Als er telefonische aanvragen Ko men oni een taxi te zenden doet de „Habo" dat natuurlijk. Zij kan toch niet zeggen: ga naar een concurrent. De Voorzitter: „Daar zit toch wel iets wilds in." De „Habo": „Wij kunnen niet anders doen dan wij doen". De Voorzitter: „Ik begrijp het. U zou wel willen, maar u k&n niet anders!" (Vroolijk- heid.) De Voorzitter zegde ten slotte een spoe dige beslissing van Ged. Staten toe. 1 Stijgende prezen. In het tijvak October tot eind Maa^ heb ben bij de in de provincie Groningen plaats gevonden publieke verkoopingen 41 boerde rijen met de daarbij behoorende grond ter grootte van 965.32.58 H.A. en met de gekapi taliseerde vaste huur er bij begrepen opge bracht 1.713.463.90 of gemiddeld 1775 per H.A. In de 12 voorgaande jaren werd van do verkochte boerderijen de volgende gemiddelde verkoopprijs genoteerd: 1922—'23... f 2275 1928—'29... 253# 1923—'2 42308 1929—'30237# 1924—'2 52388 1930—'31... 1643 1925"2 62325 1931—'321587 1926—'2 72332 1932—'33... 1322 1927—'2 82384 1933—'341555 In vergelijking met 1933'34 is dus over 1934'35 de gemiddelde koopprijs met ruim 200 per H.A. gestegen en in vergelijking met 1932—"33 met 450 per H.A. Slechts voor aardappelen van den nieuwen oogst. De mededeeling, dat het vervoer van aard appelen voortaan vrjj zal zijn, was niet juist. De vervoerheffing zal namelijk ten aanzien van aardappelen van den oogst 1934 nog blij ven gelden, gedurende den tijd dat de artike len 11 tot en met 15 van het crisis-akker bouwbesluit 1934 van kracht blijven. Het einde van deze tijdruimte zal nog nader wor den vastgesteld. Voor aardappelen van den nieuwen oogst treedt echter de heffing bij de bron in de plaats van de vervoerheffing. In verband daarmede is het vervoeren van vroege aard- apelen als bedoeld in het crisis-tuinbouw- besluit 1935 I en van aardappelen, ingevoerd in de maanden April t.m. Juli 1935 reeds nu van de heffing vrijgesteld. Ten tweede is het bedrag, dat voor de uit reiking van de teeltvergunning voor 1935 aan het landbouw-crisisfonds moet worden betaald, vastgesteld op f 30 (dus niet op 30 cents) per H A. toegewezen oppervlakte. (N. R. Crt.) Een voorloopig karakter* In een conferentie met belanghebbenden is van Regeringszijde medegedeeld, dat de rege ling bij K. B. betreffende de executiebeper king van landbouwhypotheken een voorloopig karakter draagt; een wetsontwerp deze stof regelende, is zeer spoedig te wachten. Indirect worden de hypothecaire crediteuren door den steun zeer gebaat. Zonder dezen steun zou er waarschijnlijk van de betaling van Vooruitbetaald 10 ct- p. rejjel niiuiniuni Nietvooruitbet15ct. p-re£el( ICcn 1)0c. Mooie Zit-Slaapkamer en Slaapkamertje aangeb., met of zonder kost. Adres: Dijkstraat 41. Te huur f Mei a. s. modern WOONHUIS Binnenhaven 124 f 5.60 per week, water vrij. Te bevr.Kanaalweg 34. Te huur een Woning, met gr. tuin, gelegen Schorweg 7, te Breezand, tegen f 4.50 p.w. Te bevr.: Ter secretarie der gemeente Anna Paulowna.. Te huur tegen 1 Mei, modern nieuw Huis, bev.: gr. voor- en achterkamer, keuken en bij keuken, boven 2 gr. slaapk., compl. badk. en zolder, gelegen Celebesstraat 4. Te bevr.: Spoorstraat 30. Te huur het Perceel, Blom- dwarssteeg 4, f 2.65, w. vrij. Adres: Woningbur. DEKKER, Koningdwarsstraat 41. Te huur mooi HUIS, Polder weg no. 58, 135.— p.m.Flink Winkelhuis Langestr. 48,7.50 p.w. Flink Bovenhuis Kei zersgracht 15. Alle water vrij. Adres: LONDON, Hertzogstraat 52. Pakhuis te huur, voorz. van gas, electr. en water. Te huur ruim WOONHUIS a/d. Dijkweg 39, f 4.75 p. w. Water vry. Adres: „De Schakel", Ruyghweg 70. Te huur mod. Woning Crocus- plein 64, f.6.25 p. w. w. I. inbegrepen, direct te aanv. Te bevr.: Fkls, Weststr.46. Te huur: mooie Burger- woning, Langestraat, f 5.75, water inbegrepen. Te bevragenLangestraat 75. Te huur Heerenhuis Java- straat 136, voorzien van bad, geyser, vaste waschtafel, etc. Te bevr.: Koningstraat 21. Te huur flink Huis, v. alle gemakken voorz., zeer voord., gel. aan de Laan. Adr.: MASSA, Kerkgracht 14. c Vooruitbetaald: 10ct. p. regel I minimum Niet vooruitbet15 ct. p. regel 40en00c. Te koop Chevrolet Truck '34 met ge sloten aanhang wagen op nieuwe banden. Chevrolet Truck '33 met open trailer (hekken aan wezig), 8 tons. Garage DE MOOR, Burgervlotbrug, Telef. 5. Te koop eenige Brood- en Kuikenhokken, tegen elk aan nemelijk bod. PRACHT WINKELSTAND. Te koop ruim Woonhuis, Sluisdijkstraat 109. Spoedig I. t.a.v. Inlichtingen b. d Makel. R. DIJKSHOORN. Molengracht 35. MODERNE KINDERWAGEN met nieuw baby-goed te koop. Spotkoopje Te bevragen na 5 uur, Fazantenstraat 51. Te koop goed onderhouden. Adres: Palmstraat 16. Te koop een WOONHUIS bij den Ruyghweg voorzien van electr., gas en doorl. W.O. Prys f 1800. Brieven onder No. 89, aan het Bureau van dit blad. Te koop aangeboden, BROODWIJ K, met driewieleibakfiets, tegen nader overeen te komen cond. Brieven onder No. 85, aan het Bureau van dit blad. Te koop Ramen, Deuren, Kozijnen, Trappen, alle soorten Timmerhout, Balken, Palen, Dakramen, Dakpannen roede en grijze Trottoir-Tegels en een groote Consumptietent. E. JANSEN, Spoorgracht 19. Telefoon 828 Te koop WIT FORNUIS. Adres: Buys Ballotstraat31. Te koop aangeb. een nieuwe Boet, 6 bij 2 M., met 6 ramen glas in lood. Te koop een naar de eischen des tijds ingericht BURGLR- WOONHUIS, zeer solide bouw, staande Fabrieksgrachi. Nadere inl. Koningstraat 2. Te koop Vol.ère, geheel in glas, met kanarievogels. Brieven onder No. 80, aan het Bureau van dit blad. Wij ontvpgen alle nieuwe soorten Voorjaarsschoenwerk, nieuwo modellenen nieuwe prijzen, in Herenschoenwerk, ruime keuze, ook voor extra brede voeten, alle soorten San- dilen, in wit, bruin <n zwart, prima soort en on gekend lage prijs.dus koopt by OOST, Schoenenmagazijn „DE KLEINE WINST". Koningstraat 31. Te koop groot Uniformjas. Kop pel on Sabel en z.g.a.n. Tuniek- pak, a h. z. a. te koop Buffet, ovsal Tafeltje, Thcekast en Keuken kacheltje. Crocusstraat 62. in den ouden Helder 1 zak (35 K.G.) Aardappelen f 1.25 Mainzer Zuurkool p. p, 6 Prima gez. Snijboonen 12 1 K.G. puikbeste Aardappelen 5 of 7

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11