f2.5 uur Sterrefjjd van dat ii ikk ZATERDAG 6 APRIL 1935 Astronomische verschijnselen in April 1935. La Lumanta Stelo PAG. 2 'T JUTTFRTJE 14 APRIL23ul Zon. De tijdsvereffening bedraagt op: 1 April +4ml8s; 8 April -f 2m49s; 11 April +lm25s; 16 April +0m7s; 21 April Im3s; 26 April 2m2s; 30 April 2m40s. Deze bedragen geven, opgeteld bij den waren tijd (aangewezen door een zonne wijzer) den middelbaren tijd (aangewezen door een klok). De declinatie van de Zon neemt toe van 4=1 tot +14°7; hierdoor neemt haar middaghoogte toe van 42°1 tot 56°7 en haar dagboog van I2u54m tot 14u51m (voor 52° N.Br.): 31aan. 3 April NM.; .10 April E.K.; 18 April V.M.; 26 April L.K. Planeten. Mercurius is op 27 April in conjunctie met de Zon. Door haar nabijheid tot de Zon is deze planeet ongeschikt voor de waar neming. Venus gaat aan het begin van de maand drie uren en aan het einde van de maand ongeveer drie en een half uur na de Zon onder. De helderheid der planeet neemt toe van 3m4 tot 3mo, haar schijngestalte neemt af van 0,85 tot 0,76. In den voor avond is Venus een schitterend verschijnsel aan den Zuid-westelijken hemel. Mars beweegt zich terugloopend in de Maagd en is op 6 April in oppositie. Op 24 April gaat de planeet op een afstand van 0°9 ten Zuiden van gamma Virginis voorbij. De schijnbare middellijn van Mars bedraagt in deze maand ongeveer 14"6; dat beteekent, dat wij de planeet waarnemen al3 een schijfje, dat een middellijn van 14.6 boogs heeft. De schijngestalte neemt af van 1.00 aan het begin van April tot 0.97 aan het einde van April. De planeet is goed ge schikt voor de waarneming. Jupiter beweegt zich terugloopend in de Weegschaal. Aan het begin van de maand komt de planeet om ruim tien uur 's avonds op, aan het einde van de maand om ruim acht uur 's avonds. Jupiter is goed waar te nemen. Wie in het bezit is van een kijker (een eenvoudige tooneelkijker is reeds vol doende) bestudeer» het spel der 4 helderste manen, welke de planeet omcirkelen. Een bijzonderheid van de Jupiter-oppervlakte is de beroemde roode vlek, die echter alleen in groote kijkers waarneebmaar is, doch overigens uit afbeeldingen van de planeet voldoende bekend. Saturnus beweegt zich rechtloopend in den Waterman. Aan het begin van de maand komt de planeet ruim een half uur, aan het einde van de maand ruim anderhalf uur voor de Zon op. Saturnus komt dus langzamerhand uit de morgenschemering te voorschijn. Uranus is op 22 April in cujunctie met de Zon en is dus in deze maand niet waar te nemer.. Neptunus beweegt zich terugloopend in den Leeuw. De planeet is als een lichtzwak sterretje zichtbaar (schijnbare grootte 8 m; Neptnuns is dus niet voor het bloote oog zichtbaar). Het Zodiaeale licht is aan den avond hemel goed zichtba; r (helling van 50° op den horizon). Aan den morgenhemel is het wegens de geringe helling van 30® niet waar te nemen. Dit matte lichtschijnsel moet men na het vallen der schemering aan den westelijken hemel waarnemen. Het wordt waaischijnljjk veroorzaakt door een ring an meteoren en kosmisch geruis, die om de Zon wentelt. Deze ring strekt zich tot buiten de aardbaan uit. Waarnemers van dit Interessant verschijnsel in de tropen vinden het zoo'n opvallend phenomeen, dat zij het vergelijken met den lichtbundel van een zoeklicht. Van 15 tot 23 April zijn er vallende sterren waar te nemen, die tot den zwerm der Lyriden behooren. Haar radian (uit- stralingsplek) ligt op de grens van de sterrenbeelden de Lier en Hercules. In den regel is de zwerm weinig talrijk; er zijn echtor uit de astronomische litteratuur jaren bekend met zeer rijke Lyridenregens. Sterr inbeelden. De Melkweg loopt in ..et midden van de maand, om 10 uur 's avonds, laag boven den Noordelijken horizon van het W.Z.W. naar het N.N.O. Boven het Zuiden staat het sterrenbeeld de Maagd (Viergo), waarin de heldere ster Spica prijkt (helderheid lm2); spectraal- type B3; de parallaxe bedraagt 0"022, de afstand bedraagt dus ruwweg 150 licht jaren). De ster gamma Virginis is reeds voor kleine kijkers een prachtig object. Het is een dubbelster en wel één der fraaiste van den geheelen hemel. De beide componenten helderheid 3m6 en 3m7; schijnbare afstand 6"6) wentelen in ongeveer 180 jaren om elkaar. De parallaxe van het stelsel be draagt 0"10, zoodat de afstand ongeveer 33 lichtjaren bedraagt. Laag boven den Zuidelijken hemel staat het sterrenbeeld de W: terslang of Hydra. Twee graden ten Z. van mu Hydrae staat de bekende planeetnevel N.G.C. 3242, die op het eerste gezicht eenige gelijkenis met Jupiter vertoont. Tusschen de sterrenbeelden de groote 'eer en de Maagd bevinden zich twee kleine sterrenbeelden, n.1. de Jachthonden en het Hoofdhaar van Berenice. Alpha van de Jachthonden (ook wel genaamd; „Cor Caroli") is een heldere dubbelster. Verder bevat dit sterrenbeeld twee prachtige extra-galactische objecten, te weten de bol vormige sterrenhoop Messier 3 N.G.C. 5272; hechte klimming 13u?7m6; declinatie 28®53'; afstand 33000 lichtjaren) en de beroemde spiraalneve Messier 51 h .G.C. 5194; rechte klimmmg 13u25m7; decli 47°43'; afstand ruim twee mil- lioen ichtjaren). Bijna alle hemelicïiamen, sterrenwolken en nevelvlokken, die wij in kleine kijkers waarnemen kunnen cehooren tot het Melk wegstelsel af galactisch stelsel. Extra-ga lactische objecten bevinden zich buiten de ruimte, die in het Heelal ingenomen wordt door de sterren en gasr.evels die tezamen het Melkwegstelsel vormen. Mesiser 51 en Mesiser 3 zijn zulke extra-galactische ob jecten. De kleine Bee- bevat de dubbelster pi Ursea Majoris. De poolster of Polaris (alpha van den kleinen Beer) staat slechts 1=4' van den noordelijken hemelpool en nadert dezen laatsten tot op 26'5 in het jaar 2095. Tusschen de groote Beer en de kleine Beer en de Lier slingert zich het sterren beeld de Draak Draco). Tusschen Pola ris en gamma van den Draak bevindt zich de blauwachtig witt- planeetnevel N.G.C. 6543. In het verlengde van den staart van den grcten Beer bevindt zich Arkturus, de helderste ster van Boötes de Ossen- hoeder). De schijnbare grootte van Ark turus bedraagt 0m2; haar spectraaltype is K; haar parallaxis bedraagt 0"10 wat over eenkomt met een afstand van 33 licht jaren. Copyright Redactie „Hemel en Dampkring" en „De Jutter". Nou is 't voorjaar hè. Brrr, je kunt je pulloovertje wel weer aantrekken en de dames hun skisokkies want 't is weer koud. Een dag of wat geleden scheen het zonne tje zoo lekker boven op me toen ik m'n brief voor de krant aan 't schrijven was en vandaag is 't weer zoo koud, dat je wel bij de kachel kruipen kunt. Arme buurvrouw, dat menseh heb de kachel al weggehaald, omdat 't zoo'n mooi weer werd en nou t ze net as d'r hondje te bibberen van de kou. Maar daarvoor is 't nou ook April, en 't is de eerste April al zoo mooi begonnen toen die racket het ver tikte om de lucht in te gaan. Zou 't nou aan die racket of aan den len April gelegen hebben. Nou met den meester hebben we ook één April gehad, want toen we op school wa ren, toen hadden we sommetjes en allemaal van die gewone, en ongewone en driedub bele breuken, en toen komt de meester met zoo'n sommetje waar een dooie onge wone driedubbele breuk uit moest komen enne, ik kon 'm d'r niet uit krijgen en toen zette ik maar 1 April als uitkomst en toen had ik weer een stelletje strafregels te pakken. Net zoo als die groote meneer die in de krant mag schrijven d'r van zegt: Honi soit qui mal y pense, dat wil nou net zoo veel zeggen als, men denkt wat men d'r van denken wil, ik heb tenminste zoo eens iets gelezen en 't Nederlandsche ellef- tal heb ook weer eens gewonnen van de Belgen, want die hebben op hun knikker gehad met 42 en nou hebben ze dan weer eens gewonnen, nou en toen zalle ze wel weer gefeest hebben net zoo as die twee ouwe menschen in 't woonwagenkamp, die 50 jaar lang met z'n tweetjes in een woon wagen door 't land hebben getrokken, nu weer hier en dan weer daar en nooit eens met hun tweetjes in een eigen huis, zooals u en ikke. Dan zalle die menschen toch een hoop meegemaakt hebben hè als ze zoo overal geweest zijn en altijd maar in hun kraken de wagen over de wegen. Ze zallen 't dan wel fijn gevonden hebben toen al die menee- ren kwamen feliciteeren en met Winnubst muziek maken en dat scheepje waar de krant een inzameling voor heb gehouden is nu ook klaar en 't is toch maar weer alle maal mooi voor die arme man voor mekaar gekomen hè tot z'n nieuwe broek toe en al die menschen, die wat gegeven hebben, wel erg dankbaar zijn. In de krant heb gestaan dat door de radio een esperanto-operetfe concert ge geven wordt. Nou dat zal wel mooi worden, want Esperanto is zoo iets als alle talen door mekaar, en daarop gaan ze nou ope rette zingen, wat un weer net zooiets is als ze hier in de Jutterij ook wel doen. As u nou goed oplet dan zai u misschien wel zoo iets hooren in 't esperanto van: Wiese-wiese-wiese-wiese-wiese wok wok wok Kabeljouwitharinggaaneerdraadje Kabel-kobel-label-lobbel falderalderaldera Geefzemydantochamarlieverulteenvaatje. Ik geloof dat 't zooiets is, maar precies weet ik 't toch niet, maar as u 't niet snap dan moetu de rest d'r maar denken en ze gaan nou ook Zwitsersche feesten geven maar as daaf ook Zwitsersche kaas opkomt daiï gaan ik d'r vast niet heen, want die lus ik niet. Herschel heb nou ook weer een mode show gehouwen hè en toen ie dat de vorige keer deed toen heb k d'r r.og een heele ro man van gemaak' en daaiom zal ik d'r deze keer maar niks van schrijven, een vol gende keer dan maar weer dan droom ik er misschien nog wel eens van en dan ken je d'r ijd goed over schrfjven hè en en de Marinekapel heb io: z'n laatste wintercon- eert gegeven in Kassienoo en dan zullen ze wel weer gouw bij de Marinesocieteit tus schen de musschen zitten te spelen, dan kenne alle menschen weer goed luisteren, maar dan mag 't wel een beetje ueter weer worden. M'n brleffie wordt deze keer niet zoo heel lang. Ik ben een beetje laat en deze brief moet weg, dus daarom zal ik maar weer zeggen tot de -olgende ke^>' hè. Daaaag, Dank je wel voor die prachtige taart op mijn verjaardag, hoor! Maar vertel mij eens, wat betekende die electrise lamp er boven „Wel, veertig kaars!" „Toen je 10 gld. on me leende, zei je, dat je het geld maar voor korten t(jd noo- dlg had." „Dat is zoo. Binnen een kwartier had ik alles al uitgegeven." -■ De vorige week was mijn hoofdonder werp weer: Esperanto op de scholen. Maar wat geeft het eigenlijk, dat gewdne men schen dergelijke vraagstukken behandelen? In ieder geval is het stellig belangrijker, dat iemand als het Haagsche gemeente raadslid, Mej. Loeff, in een gemeente raadsvergadering een warm pleidooi hield voor het invoeren van Esperanto op dq„ scholen, waarbij zij vooral de nadruk legde op het practisch nut en de vredebevorde-, rende gedachte ervan. In antwoord daarop beloofde het gemeentebestuur behandeling van de kwestie bij de herziening van het leerplan. En de wethouder van Onderwijs, de heer van der Bilt, verklaarde zich be reid tot medewerking voor het geven van speciale cursussen op de gemeentescholen (wegens ontoereikende geldmiddelen voor- loopig kosteloos). Men kan deze cursussen dus als proeven beschouwen, die zonder twijfel belangrijk materiaal voor eventu eel verdere stappen op zullen leveren. Wat de Esperanto-examens van de Nederland sche Esperanto Examen-Commissie aan gaat, deze zullen voortaan als officieel be schouwd worden. De heer van Andel, in specteur van het gymnasiaal en middel baar onderwijs zal ze als speciale verte genwoordiger van de regeering bijwonen en de diploma's mede onderteekenen. Maar nu moet ik Uw aandacht nog voor iets anders vragen en wel voor een folder in het Nederlandsch en Esperanto uitge geven door den Bond van Nederlandsche Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer, Lange Voorhout 102, Den Haag. Het is eigenlijk een propaganda voor 8-daagsche abonnementen op de Nederlandsche Spooi- wegen. Door tal van aantrekkelijke af- beeldingen: kleederdrachten, bosch en hei de, bollenvelden, molens, stadsgezichten, moderne bouw enz., worden vreemdelingen zoowel als landgenooten opgewekt kennis van „het land van Rembrandt e verrijken. Ik hoop, dat de Esperantisten er veel van zullen bestellen (ze zijn koste loos te verkrijgen) om ze aan de diverse buitenlandsche vrienden te sturen! M schien is de uitwerking dan wel even groot, als toen indertijd het Bureau voo Vreemdelingenverkeer een Esperanto chure uitgaf en de wereld inzond, werd daarna zoo overstelpt met aanvragen uit alle werelddeelen, dat de Direc e zich genoodzaakt zag in allerijl Esperea f te gaan leeren! Hoe dan ook, het zal ze* zijn nut hebben, dat zooveel mogeifl^ spoorwegambtenaren deelnemen aan Internationale Esperanto-Cursus spoorweg-, tram- en ander verkeerspe soneel, van 2—12 Mei a.s. onder van Andreo Cseh in het Esperanto-r* te Arnhem. De Directie van de N®,a landsche Spoorwegen verleende r medewerking, door aan 25 con<^uc "ln(je extra vacantiedagen te geven, ten de deelname te vergemakkelijken. MOLLY KETSE^. 2e Schuytstraat 1*>. Den Ha

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 14