FOTONIEUWS ONS Op en om het Binnenhof. Een stille parlementaire week. - Oppositievleugje in den Senaat inzake een wijziging van de Onteigeningswet. - Groot verzet tegen de tolheffing op de nieuwe Rijksbruggen. - F 70 millioen bezuiniging op de Rijksuitgaven? - De komende stembuskamp. „Nieuw soort bescheidenheid". INIIIJ VERBODEN HELDERSCHE COURANT Bi nm oc >t; De nieuwste methode om arbeiders tegen bacteriën te beschermen bij 't sloopen van een huis: 't verspreiden van Cyarndegas, waardoor d® bacteriën worden gedood. Wcekkroniek Den Haag, 4 April 1935. Omtrent de „avonturen" in de parlemen taire arena valt dit keer niet heel veel te melden; de Tweede Kamer werkte in de af- deelingen en de Senaat maakte het wat de openbare vergaderingen betreft vrij kort. Het ging j.1. Woensdag slechts om de goedkeuring van een wijziging der Onteige ningswet, waar de Tweede Kamer een poosje geleden stilzwijgend haar fiat aan had ge hecht. Het zonder debat of stemming door geven van een ontwerp is lang niet altijd een aanwijzing, dat ook de Senaat er voet stoots in bewilligt, wat ook nu weer aan den dag trad. De bovenbedoelde wetsvoordracht beoogde uitbreiding te geven aan het aantal gevallen (in verband met de werkverruiming), waarbij voor onteigening geen voorafgaande verkla ring bij de wet van net algemeen nut ver- eischt is. In de af deelingen der Eerste Kamer ontmoette het gebodene plotseling vrij hevig Verzet; het Voorloopig verslag deed zelfs het ergste verwachten omtrent de uiteindelijke zege van de Regeering. De storm bleek in- tusschen er een in het tradioneele glas water te zijn! Wel kwam er in de openbare verga dering verzet los van de heeren De Savor- «in Lohman (c.h.) en Van Citters (a.r.) doch het ministerieele woord bracht aan stonds olie op de golven. De heer Lohman erkende, dat de minister (Exc Van Lidth de Jeude) slechts formeel verantwoordelijk voor het ontwerp moest worden gesteld, doch de afgevaardigde wenschte zich te verzetten tegen de voorge stelde regeling, waardoor weer meer buiten de Staten-Generaal om zou kunnen worden onteigend. Hij zag daarin een voortgaande tendenz naar uitholling van het eigendoms recht, welke ten slotte in strijd komt met de bedoeling van de Grondwet. De heer Loh man achtte het gebodene nog aanvaardbaar als crisismaatregel, want het treedt vond h(j in de rechten van de Volksvertegenwoor diging. Jhr. Van Citters beriep zich evenals zijn voorganger op prof. Buys bij zijn bestrijding van het ontwerp. Hij zag er gemak- en heerschzucht in van de zijde der administra tie, waardoor aan de burgerij Grondwettelijke rechten onthouden zullen worden. Wat zich bij het spellingsdebat ook heeft voorgedaan trad mede thans op den voor grond: de beschuldiging van de rechterzijde geuit, als zou de Regeering zich min of meer schuldig maken aan handelingen, welke tegen de bedoeling van Grondwet of wet ingaan, werd van democratische zijde bestreden. Prof. Kranenberg (v.d.) was de tolk dergenen, die in het ontwerp een gevolg zien van het feit, dat in de laatste 50 jaar de eerbied voor den particulieren eigendjm is verminderd. Men is hem meer en meer gaan zien als een sor ciale functie aldus de Leidsche hooglee raar waardoor de eigendomsrechten beperkt worden. En tegenwoordig moeten vaak snellè beslissingen genomen worden, wat het aan*- hangige ontwerp volgens den afgevaardigde noodzakelijk maakte. Exc. Van Lidth de Jeude dié voor hef eerst met den Senaat kennis maakte, üaji alle kar.ten handjes kreeg te drukken wees' er in zijn antwoord op, dat het in deze pief gaat om vermindering van eigendomsrechten^ doch wel om het verkrijgen van een betere techniek, noodig geworden door de gewijzig de omstandigheden. Voorts herinnerde de mi nister eraan, dat de Kamers zich zelden daad werkelijk met onteigeningsgevallen hebben be moeid. Slechts drie maal sedert de Ontei geningswet in 1852 in werking trad heb-: ben de Staten-Generaal een onteigeningsont- werp verworpen en wel inzake den spoorweg-; leg Leiden-Woerden, den bouw van de Atn-. sterdamsche beurs en de stichting van eén post- en telegraafkantoor te Utrecht. That s all! Ir. Van Lidth de Jeude trachtte de opposi tie volkomen gerust te stellen; er is geen ge vaar voor vermindering van particuliere rech ten, zeker, nu volgens de wetsvoordraent, de Raad van State wordt ingeschakeld. Geheel overtuigd heeft de minister zijn twee opposanten niet, want de heeren lieten ten slotte aanteekenen, dat zij geacht wilden wor den te hebben tegengestemd. Want zonder neuzen-tellen kreeg de Regeering haar ont-, werpje ter teekening door H.M. de Koningin mee. Waarna de Sanatoren de deuren deden sluiten om in de afdeelingen belangrijk werk aan te vaten. O.a. wordt daar het ontwerp nopens de ondememersovereenkomsten onder de loupe genomen. Ziehier het eenige „Binnenhof-nieuws" van deze week. Althans: Wat de openbare zittin gen betreft. Want uit de „ingewanden" der Tweede Kamer (zooals de afdeelingen van het colle ge ook wel genoemd kunnen worden) is be langrijk verzet naar buiten getreden omtrent de tolheffing op de nieuwe Rijksbruggen. Het Voorloopig Verslag op de desbetreffende wetsvoordracht wekt stellig geen illusies aan gaande de gezindheid van een groot deel der vertegenwoordigers. Men acht de tolheffing gedachte hopeloos verouderd, waardoor de klok een eindweegs zou worden teruggezet. De „vele leden", die hun groote bezwaren ont boezemden herinnerden er tevens aan, dat reeds aan het einde der vorige eeuw de laat ste Rijkstol van den vaderlandschen bodem is verdwenen, wijl men toen reeds deze wijze van geld innen uit den tijd achtte! Men verdedigde de zeker' niet onlogische gedachte, dat een nationaal belang als de bruggenbouw vertegenwoordigt ook door de geheele natie gesteund behoort te worden en niet slechts aan het wegverkeer ter verdedi ging mag worden overgelaten. De „vele le den" konden dus niet treden in het Regee- ringsdenkbeeld om f 50.000.000 te leenen, doch zagen een oplossing door middel van financiering via het Verkeerfonds. Ten slotte waren „eenige leden" aan het rekenen gegaan, wat leidde tot het opperen van het denkbeeld, 'n half centje op de benzinebelasting te leg gen, hetgeen genoeg zou opleveren ter ver krijging van de noodige millioenen, vereisent voor den versnelden bruggenbouw zonder tol heffing. Inderdaad schijnt de gedachte van de 'te- geering, den versnelden bruggenbouw door tol heffing te doen financieren, niet zoo heel ge lukkig, al moet worden toegegeven dat de huidigen toestand een heel wat zwaarderen last op het verkeer legt. De ponten en veren zpn allesbehalve goedkoop! Maar zeker is, dat we juist moeten streven naar het opruimen van de obstakels, die ons land reeds veel te lang in twee helften hebben gescheiden. Minister Van Lidth de Jeude reeds aan stonds met een motie „bezwaard"! (inzake de Zuiderzeedrooglegging) zal in de Kamer voor heete vuren komen te staan. Dat hij de tolheffing erdoor haalt mag gerust twijfel achtig worden genoemd. Het is opmerkelijk, dat de Regeering in den laatsten tijd ten aan zien van verschillende ontwerpen „een min der gelukkige hand" blijkt gehad te hebben. Men denke slechts aan het verworpen wetje aangaande lintbebouwing en aan de Kieswet- wijziging van minister De Wilde... De zaak komt vóór het zomerreces nog aan de orde. We zullen er dus spoedig nader van hooren. Volgens de „Standaard" (a.r.) is de Re geering ook van plan, het aangekondigde groote bezuinigingsontwerp in dit zittings jaar te behandelen. Naar het blad meent te weten betreft het een bedrag van f 70 milli oen, waarvan f 20 millioen gevonden moeten worden op ondeiwijs. Ook ten aanzien van het bijzonder onderwijs zouden maatregelen wor den voorgesteld, welke practisch tot verplich te concentratie van scholen leiden. Als een en ander werkelijk nog vóór de groote vacantie dient te worden afgehandeld, dan is er voorloopig op het Binnenhof nog méér dan genoeg te doen! Over een paar weken wordt Nederland we derom ter stembus opgeroepen. De Provin ciale Staten moeten worden vernieuwd. Om meer dan een reden verdient deze stembus kamp ook in deze rubriek belangstel ling, want de samenstelling van de Eerste Kamer houdt immers ten nauwste met de hoedanigheid der Staten verband en: ditmaal doet aan den strijd om de zetels ook mee een partij, die reeds bij voorbaat zegt niet te willen meewerken aan het behartigen der pro vinciale belangen, doch slechts vertrouwens mannen gekozen wil zien, wijl zij mogelijk partijgenooten in den Senaat kunnen brengen. Die op hun beurt alles zullen moeten doen om ons land een nationaal-socialistisch bewind te bezorgen. Want de lezer heeft natuurlijk al begrepen, dat ik met die nieuwe partij de N.S.B. op het oog had. Parlementariër. KON DIKWIJLS NIET LOOPEN. Nu van pijn verlost. Een dankbare patiënte schreef ons: „Twee jaren had ik zulke vreeseljjke rheu- matische pijnen in mijn knieën, dat het dik wijls voorkwam, dat ik nie kon loopen. Alles wat ik probeerde was vruchteloos, ik vond nergens baat bij. Tenslotte iprak ik er met een vriendin over, die mij raadde een proef met Kruschen Salts te nemen. Eerst twijfelde ik, maar de resultaten hebben mij overtuigd en ik ben nu dankbaar en vol lof over Kru schen. Ik neem het ieueren morgen in en van rheumatische pijn heb ik nimmer meer last gehad. Ik zou het alle menschen .willen aan raden, die last van rheumatiek hebben, het is het eenige goede middel. Ik voel mij als her leefd nu ik van de pijn in mijn knie verlost ben." Mej. G. de K. te R. De verschillende zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, zorgen er voor dat schadelijke stoffen als urinezuur, dat de oor zaak Krn zijn van jicht, rheumatiek en ischias, uit het lichaam worden verwijderd en voor komen tevens, dat .ez giftige stoffen zich ooit weer kunnen vormen. Zoo verdwijnen door Kruschen Salts niet alleen de pijnen, maar het zorgt ook, dat 'e oorzaak der rheumati sche aandoening voorgoed wordt weggenomen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en dreg-'sten 0.90 en 1.60 per flacon, omze'beiasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, oowel als op de buitenverpakking de naam r.owntrea Handels Maatschappij voorkomt. (Adv.) Een roode cirkel met wit veld beteekent: gesloten voor allé ver keer in beide richtingen Foto links: De oproep van het Comité „Onze Marine" had tot resul taat, dat een zending Paascheitjes naar de bemanning van de K XVIII kon worden gezonden. Foto rechts: Bekroond werk op den Gewestelijken broodwedstrijd welke te Leiden werd geopend. Het 2e Half-regiment Huzaren te Breda herdacht Donderdag zijn 120-jarig bestaan. Minister Deckers in gesprek met burgemeester van Sonsbeeck op het kazerne-terrein. Wegenverbetering in en om Arn hem. Langs den weg achter y Sonsbeek is men bezig een rijwiel- /m pad aan te leggen. April doet wat hij wil. Sneeuwgezicht hij Assen. VTv De geheele Duitsche rechtspraak werd tijdens een plechtigheid in de Staatsopera te Berlijn overgedragen aan het Rijk. De juristen op weg. Japan s heilige berg. Een fraaie opname van den enormen vuurspuwenden berg Fujiyama. De Japanners koesteren een bijgeloovige vrees voor dezen berg en noemen hem dan ook „Heilige Berg". Jhr. Dr. J. L. W. C. von Weiier, oud- vice-pres. van het Gerechtshof te Den Haag, wordt 14 April 75 jaar.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3