m Pi 1Vat töiit 831T G@ REISBUREAU V E LT H U IJ S, twefok blad HELDRRSCTIH COURANT VAN ZATERDAG 6 APRTL T935. DOOR ONZEN SPECIALEN VERSLAGGEVER pc Belgische devaluatie en Den Helder. Het slechte voorb"eH van John Buil en oom Jonathan gevolgd. BINNENLAND Onze havens en de devaluatie van den Belgischen franc. Aula Landbouwhoogeschool geopend. De toestand in onze Noordzeebadplaatsen. Distributie van pekelharing 5 OOO pcva.u-ue, iiUlatie, deflatie Vanaf den minister tot the „man" in the „treet, iedereen spreekt er over en toch twintig jaar geleden waren deze woorden nog geen gemeen goed! fjCt. in 1935, zijn ze echter in de dubbele Deteekenis gemeen en gemeen goed geworden, wat niet voor de huidige wereld pleit, en het eigenaardige is, dat juist de diverse mogendheden, die van den hoogen boom geleefd hebben, dit met elkaar gemeen hebben, dat, als ze eenmaal gedevalueerd hebben, trachten voor te stellen of het heele- maat niet gemeen is! DevaluatieGisteren was een staat jernand nog een waarde van honderd gulden schuldig, maar vandaag vertikt hjj het het v0!ie bedrag te betalen. Waarom ook?.,.... 't Is al,.gemeen" en de groote, rijke John Buil doet 't ook. DAt was toch altijd een heele nette kerel! Niets was er zóó vast als de Engelsche Bank, en die geeft nu voor één pond maar 3 ons! Waarom wij niet? Om maar niet te spreken van dien rijken oom Jonathan, aan den anderen kant van den haringvjjvcr! Kon je daar vroeger niet jnee uit visschen gaan1 Hij was eerlijk als goud... en zijn dollars waren gouden dollars van 2.50? En nu geeft hij vodjes papier uit, die leder oogenblik in elkaar zakken. Op en neer, precies als een kale liftboy in een warenhuis, gaat Rooseveit. Je hebt geen houvast aan 'm ssoo zit-ie met zijn koers in de lucht, even later in den put! En... en... zouden wij, kleine stakkerds, bet groote voorbeeld van oom Jonathan dan niet mogen volgen? Wjj zijn ook court d'argent nog kaler dan de liftboy kan de beste overkomen tegenwoordig. De spaarder wordt helaas de dupe van de- raluatie van deze al,,gemcene" „gemeene" munt-besnoeiing. De eerlijke, de zuinige, de oppassende kleine man legt 't loodje! De harde werker, die zuinig geleefd heeft, »m, als de oude dag aanbreekt, de hand niet behoeven op te houden, die wordt in de eerste plaats de dupe! Het loopt in de miliioenen, neen in de milliardcn, wat Nederland op die manier, zonder dat er iets tegen gedaan kan wor den, verloren heeft. Is het wonder, dat de moraal afstompt? Is het wonder, dat de arme lamgeslagen, gekortwiekte middenstander moedeloos wordt, en het bijltje er bij neer gooit? Hij heeft zijn wissels te betalen voor het volle pond... Als hij met een schoon ge baar tegen zjjn schuldeischcrs zegt: „Ik bied je een accoord aan van 60 dan is Leiden in last! Hij wil het niet, hij schaamt zich er voor, hij wil, trots alles, trachten, aan zijn verplichtingen te voldoen. Het voorbeeld der omliggende landen moet daar voor, hij wil, trots alles, trachten, aan een funeste uitwerkfng hebben, op de moraal van het i— Koe r.»wi Ov-a over de pouueke overtuiging va.i onzen mini3ter-president, den heer Coljjn, mag denken, wij moeten 't in hem waardeeren, dat hij tot nu toe heeft weten hoog te hou- ëen de degelijke Hollandsche eerlijkheid, dat hij pal staat voor de Ncderlandsche gulden, die niet alleen de gulden der kapitalisten, maar voor het groote deel, de gulden van de kleine spaarders, de kleine renteniers, de gul den van weduwen en weezen is. Zorg en ellende treden binnen in de gezin nen van klcin-gcpcnsionneerden, van den kleinen ambtenaar en beambte, als die gul den valt. Niet de eerste dagen of weken! Oogen- schijnlijk blijft alles hetzelfde. Oogenschijn- bjk blijft die gulden de gulden, maar dan komt de naakte werkelijkheid! Nederland moet voedsel en grondstoffen vitaal voor de volkshuishouding uit het buitenland be trekken, en die worden zooveel duurder, als de gulden zakt. Daarom is het goed, dat de president van de Ncderlandsche Regeering en van dc Nc derlandsche Bank, de heeren Comn en Trip, ook hierin het devies: „Je maintiendrai". „Ik zal handhaven", In de jjfactjjk brengen, tot heil van onze volkswelvaart, die niets, niemendal gebaat is bij een devaluatie van onze munt... daarom is het een gelukkig tceken, dat de Nederlandsche Bank het dis conto verhoogd heeft tot 4%, waardoor de Nederlandsche Bank toont met kracht ons nationaal bezit te willen verdedigen. België heeft gedevalueerd. Het spook dat door de crisis opgeroepen is, verarming door Net loslaten van den gouden standaard heeft ook aangeklopt bi) onze zuidelijke bu ien. Ondanks alle oppositie, heeft men het on heil niet kunnen afwenden... het spook waart nu rond bjj de Walen en Vlamen. Oen Helder kén deze devaluatie niet onver schillig laten. Veel vieoh, hier op de kust gevangen, ging naar onze zuidelijke buren en werd in België graag geconsumeerd. Zoolang onze munten ln waarde niet a - *clten... ging anc„ goed... zoover de cont.in- Sen teering het toeliet, maar nu dc Belgische n° met circa 30 „geknipt" iszal men ook in Den Helder hiervan den tcrug- ondervinden. Ten einde hierover juister te kunnen oor- hebben wij meerdere dagen in Bei- vertoefd. v°x populi, vox deï! Wat geeft het. of wjj allerlei geleerde ver delingen van „deskundigen", die liet tten, neerschrijven? Al die deskundigen tig- f.n met elkaar overhoop. De één beweert st het tegendeel van den ander. Zelfs een on. Cw mct minister Van Zeeland zou ven0 leZ(TS geen Tuisten kijk op de zaak ge- zijn voorganger minister Theunia, 11 hti voor 14 dagen uit Parijs terug kwam, met met een stalen gezicht gezegd: De franc is gered! Ewiige dagen later was de franc in elkaar gezakt en al de senatoren, alle deputé's, die gezworen hadden, den franc tot den laatsten adem te verdedigen, liepen over naai het kamp der muntbedervers. Daarom hebben wij in België niet de mi nisters, maar het volk geïnterviewd, the man in the street, de huismoeders, de handelaars, de vischverkoopers. Toen wjj het groote station van Antwer pen binnengerold waren en door de vestibule liepen, konden wjj een glimlach niet onder drukken. „Pas op voor de gauwdieven", staat met gouden letters gebeiteld in den kap van de groote statie Van den franc is al erg gauw wat afge- diefd, maar waarom zou ik klagen? Ik heb niet te mopperen. België is erg vriendelqk voor me: De vorige maal toen we hier ver toefden, kregen we, toen we een biljet van i 10 inwisscienden, 140 franken en neel vriendelijk telde de man van de change nü194 francs voor ons neer. De Belgische staat, die nolens volens, tal van spaarders in binnen en buitenland vol gens Amerikaansch recept op iedere onnoo- zele tien gulden 56 franc te kort doet, geeft mij netjes 56 francs gratis... 53 francs ca deau. Welkom vreemdeling. Een werklooze in België moet er een halve week van leven. 8chichtig kijk ik toch naar de gouden let ters van den gauwdief en gauw stop ik de frankskens in mijn portefeuille. Ik ben eigen lijk nu geen haar minder dan oom Jonathan en John Buil, want ik heul leclijk met ze mee, want eigenlijk had ik die 56 te veel ontvangen francs moeten teruggeven... dan was ik netjes geweest. Op het voorplein van de Statie is het een wirwar van verkeer. Rustig staal de agent met zijn witte helm en leidt den stroom ordelijk verder. Er zijn veel menschen op straat Vrouwen zwaar betaden, met pakken, stappen in de overvolle trams. Erg ongelukkig en zenuwachtig zien ze er niet uit Zoo gewoon, van buiten, merk je niets van de menschen. Nog loopen de warenhuizen tjokvol en met groote zwarte letters lees ik voor een mode zaak: Grace son stock trés important et pour satisfaire sa nombreuse et fidéle clien tèle la maison ne pratiquera aucune hausse sur les prix. (Dank zij onzen grooten voorraad en om onze talrijke trouwe klanten ter wille te zijn zal deze zaak geen enkelen prijs verhoogen). Met aandacht sta ik voor 't venster. Alles staat netjes geprijsd. Om de prijzen met die in andere zaken te vergelijken, haal ik mijn bloc nota te voorschijn en noteer enkele éta lage prijzen. Maar plots wordt ik in mijn be zigheid gestoord. Dat is niet schoon, zulle, wat gij daar doet! Onze prijzen notieren! Dat is ons kon- kerenz andoen dó meugt gij niet! Pardon zeg ik lachend, ik noteer uw prijzen niet om u te beconcurreeren, ik ben Hollander en moet artikelen schrijven voor mijn courant Ah! allevel gij zijt een mensch van een ollandsche Gazet das schoon zulle. Die prijzen kunnen jullie toch over eenige weken niet handhaven, 't zijn fransche stoffen, zeg ik deskundig, en als u straks gaat inkoopen moet u 30 in Frankrijk meer betalen en voor die zijden stoffen even eens. De juffrouw haalt de schouders op. We weten 't menier, 't zal allemoal kostelijker worre hé, maar wa zullen we an die sietuwasie doen? 't Is nie anders en de groote Banken zijn in difficultasie (moeilijk heden) geraakt niet waar? En omdat die dif ficultasie d'r nou eenmaal is hebben ze 't geld verminderd om meer geld te maoken hè? De boerenbanken en de Volksbank van de Socialen, zaten lillyk in moeilijkheden en dat was de catastrophe, maar zekers menier, u hebt gelijk als we straks nieuwe marchan- dieses moeten koopen, komt er 30 bij. maar wij slagen niet op hé, want de Belse polies zegt, zoolang je marchandieses in je huis hebt ben je verplicht ze te geven, ja menier, zekers d'r is niks an te doen, zet dat maar in je Ollandsche Gazet. Waar is tie Gazet? In den Helder, 't is de Heldcrsche Cou rant.., Wa zeidet ge menier? Heldersche Courant herhaal ik. De juffrouw knikt. Weet niet waor de Eider ligt, maar lustert, schrijft u maar ge rust in de Gazet van de Eider dat we boet krijgen als we mier vragen 't is toch wa.or en wat waors mag in de Gazet en as ge me niet geloift hoceft ge main d'r niet noar te vroage. Voor de Ollanders die ier zijn, is 't nou een avantage (voordeel), die kenne meer met d'r geld doen, das in de oorlog ook zoo geweest, maar nou zal 't niet zoo lang duren, dan moeten we opslagen, zuchtte de juffrouw. U Kunt toch Belgische stoffen koopen, merken wjj op. Ah wel. Belse stoffen voor dames zijn niet schoon, zulle! Wij koepen die stoffen in France (Frankrijk) maar nou moeten we daar 180 francs betalen. Dat gaot toch niet he menierke as we dan niet mcugen opsla gen' De menschen hebben en de ambtcnaien en dc gepansionneerden (de Antwerpenaar ze"t niet gcpcnsionncerdendie ook door de muntverlaging getroffen zijn kenne niks mèer kocpen hé Die krijgen 't zelfde kwan tum pansion, en da kennen niet duurder be- taolcn hé. Zoo'n situwasie daar ken je me. je hoofd niet bjj, 't is zeer enbêtant (vede lend) dat ze onze goeie Belse Frankskes naar den kelder sturen. Ik moest gisteren zelf een paar schoe nen koepen, moest 10 frankskes mier betao- Icn dat was toch niet schoon zulle De juffrouw knikt zorgelijk met het hoofd. Ik heb de juffrouw met haar sappig Ant- werpsch dialect in haar droeve overpeinzin gen alleen gelaten en heb mij per taxi naar de groote vischmarkt laten rijden. Het blijkt dat de Antwerpsche vischverkoopers in te genstelling met de juffrouw uit de mode winkel wel degelijk weten waar den Helder ligt. Maar over het interessante interview over de Eldersche visch in het het volgend num mer. (Wordt vervolgd). Initiatief van de s.-d. in den Amsterdamschcn raad. De heeren S. R. de Miranda, E. Boekman, Bern. C. Frank en S. Mok, s.-d. leden van den gemeenteraad van Amsterdam, hebben het volgende voorstel ingediend: De raad noodigt B. en W. uit, ten spoedig ste met de regeering en met het gemeente bestuur van Rotterdam in overleg te treden, ten einde door gezamenlijk beraad op korten termijn te komen tot maatregelen, welke de door de devaluatie van den Belgischen franc verstoorde verhoudingen tus3chen de Neder landsche havens en die van Antwerpen her stellen. De belangen van de visscherij. Het Tweede Kamerlid Vos heeft den minis ters van oeconomische zaken en van buiten- landsche zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat het be vreemding heeft gewekt, dat bij de handels verdragen, die den laatsten tijd gesloten zijn, de belangen der visscherij maar weinig of niet zijn behartigd? Kan de minister vrijheid vinden mede te Ceeien, welke de redenen zijn, die er toe heb ben geleid, dat voor de visscherij geen voor deden zijn bedongen? Is de minister bereid te overwegen voort aan aan de delegaties, aan wie de voorberei ding van handelsverdragen is opgedragen, een deskundige voor de visscherij toe te voegen? BRANDSTOFFEN AAN WERKLOOZEN. Over de loopende week toeslag. Naar het „HbL" verneemt, heeft de minis ter van Sociale Zaken in verband met van verschillende gemeentebesturen ontvangen verzoeken, besloten met het oog op de bijzon dere weersgesteldheid, er geen bezwaar tegen te hebben, dat de gemeentebesturen aan ondersteunden en bij de werkverschaffing ge plaatste arbeiders, over de loopende week nog brandstoffentoeslag te verstrekken. WIE EEN BUITENLANDSCHE REIS WIL MAKEN, ZONDER ZIJN GSLD IN HET BUITENLAND UlT TE GEVEN, MAKE E^N VACANTIE- ZEEREIS MET EEN DER BOOTEN VAN DE NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJEN - INLICHTINGEN VERSTREKT GAARNE TEGENOVER POSTBRUG O Aankomst van H.M. de Koningin cn ontvangst tn het hoofdgebouw. Gisterenmiddag is, in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin, de aula der Landbouw hoogeschool te Wageningen, een geschenk van de stichting „Het Aula-fonds Landbouw hoogeschool Wageningen", plechtig in gebmik genomen. H.M. kwam te 13.40 aan het station te Ede aan en begaf zich vandaar naar Wageningen, eerst naar het hoofdgebouw der Landbouw hoogeschool ln de Heerenstraat. Een dichte volksmenigte juichte de Koningin hartelijk toe. Van bijna alle huizen woei de vlag. Vol gens den wensch van H.M. was iedere verdere straatversiering en alle huldebetoon achter wege gebleven. De zaal, plaats biedend aan ruim 400 per sonen, was geheel bezet. Toen de Koningin de aula binnentrad, speelde de heer J. F. van Zutphen op het orgel Toccata et fuga, d. mol van J. S. Bach, daarop het Wilhelmus. Dr. Posthuma verwelkomende eerst H.M., na een tusschenspel van den organist („Wilt heden nu tredenden minister en de verdere autoriteiten, waarna het oudejaars avondlied „Uren, dagen, maanden, jaren ten gehoore werd gebracht. Dr. Posthuma sprak daarop een rede uit, waarna de heer J. Sibinga Mulder, ondervoorzitter van het aula-fonds, een rede hield over de beteeltenis van het geschenk met betrekking tot den Indiachen landbouw. Overdracht aan het rijk. De heer dr. F. E. Posthuma droeg hierop, zich tot den minister van Economische Zaken wendend, aan dezen als den vertegenwoor diger der regeering, plechtig het gebouw over. De minister, mr. M. P. L. van Steenberghe, sprak een dankwoord jegens de vrijgevige schenkers, en in het bijzonder aan het bestuur der stichting Aulafonds. De minister wenschte curatoren en presi denten geluk met de totstandkoming van het au'agebouw. Spr. sprak tenslotte den wensch uit, dat deze aula onder Gods onmisbaren zegen het middel moge worden om de takken van landbouwonderwijs en wetenschap met elkander en met de practyk van de bodem- cultuur verbonden te doen blijven, en aan vaardde het gebouw namens de Regeering. Achteruitgang van do seizoenbo- dryven. Adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Dc Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden heeft een adres ge richt tot den minister van oeconomische zaken, waarin gewezen wordt op den oeconomischen achteruitgang van de seizoenbedrtjvcn in onze Nederlandsche Noordzee-badplaatsen. Duitschland trekt eenerzijds door versterkte propaganda, spoorwegreducties, reismarken enz. zeer vele Nederlanders tot zich en ander zijds belet dit land door de bepaling dat een Duitscher niet meer dan tien R.M. naar Neder land mag medenemen, eiken toevloed van eigen landgenooten naar onze badplaatsen. Doordat vele groote hotels speciaal waren ingericht en werden geëxploiteerd om de Duitsche gasten te ontvangen, zijn deze onder nemingen thans gedwongen te trachten land genooten naar hun hotels te lokken. Adr. vraagt de aandacht voor het denk beeld, gepropageerd door het Grand Hotel Kurhaus Huis ter Duin te Noordwjjk aan Zee om met Duitschland een reisdeviczen-overeen- komst te sluiten in den geest van die welke Zwitserland heeft verkregen, naar welk land boven de toegestane R.M. 60.voor de eerste maand R.M. 700 en voor de tweede en derde elk R.M. 500 kan worden medegenomen. De Kamer dringt er ten slotte op aan om in overweging te nemen, of er geen mogelijk heid is het bedrijf in kwestie op de een of andere wijze tegemoet te komen. Door bemiddeling van de gemeente besturen. De minister van binnenlandsche zaken heeft een circulaire gericht aan de gemeentebesturen betreffende de distributie van pekelharing. In deze circulaire deelt de minister mede, dat de Nederlandsche Visscherij Centrale zich voorstelt, dat de distributie van pekelharing door bemiddeling van gemeentebesturen zou kunnen geschieden. De regeling zou ongeveer als volgt kunnen plaats hebben. Ieder gemeentebestuur geeft aan de Visscherij Centrale op hoeveel haringen voor de distributie benoodigd zullen zijn. Op gegeven moet worden, waar en op welken dag men de haringen wenscht te ontvangen. Het is de bedoeling die bestellingen te doen plaats hebben op bestelbonnen, welke vanwege de Nederlandsche Visscherijcentrale zullen worden toegezonden. De verzending geschiedt dan aan het gemeentebestuur of aan een door het gemeentebestuur op te geven adres doch niet rechtstreeks aan particulieren, welke eventueel bij de distributie worden ingescha keld. «SS* A I k WKSGLilMlP PI Fokker hield niet van chique en zag er weinig saionfiihig uitDe spiegel. Als Holland onverhoopt in oorlog komt, dan zit de vlieger in zgn éénpersoons gevechtstocstel... reclit voor hem... twee mitrailleurs. Een visioen. Onze machines zijn alle echte Fokker-typen; voor militaire vliegtuigen gaat er niets boven de machines uit de fabrieken van onzen landgenoot, vervolgt de Chef van de Tcchnischen Dienst. Fok ker heeft op dit gebied veel ervaring. In oorlogstijd had Duitschland zeer veel Fokkers aan het Front. 't Zijn prachtige vogels, maar terwijl ik zoo in de cockpit kijk, meen ik toch iets op te merken, dat in deze machine, naar ik dacht, niet op zijn plaats is, ik zieeen spiegel. In het bekende boek van Fokker, „De Vliegende Hollander" toont de groote Nederlandsche vliegtuigbouwer, zich allerminst om spiegels en dergelijke, de ijdelheid opwekkende artikelen te bekommeren. Toen hij 22 jaar was, de vliegtuigbouwers waren toen nog met een kaarsje te zoek, vertoefde Fokker op Johanniathal, waar de aviatiek, die in een beginstadium was, las een sport door avonturiers en men schen met durf in hun lijf, werd beoefend. Hrj schrijft over dit tijd perk van zrjn leven: „Velen van die aviatcurs uit liefhebberij, waren zoons van rijke ouders, die in Johannisthal een geschikt plekje vonden, om er wat wilde haren kwijt te raken. Onweerstaanbaar aangetrokken door de dolle waaghalzerij van deze lui, waren er mooie actrices en dames uit het Berlijnsche nachtleven genoeg, die zich van het vliegveld niet af zou den hebben laten slaan... Het was een hard en gevaarlijk, maar ook zwierig en zorgeloos bestaan, dat veel aantrekkelijks had voor jonge lui van even in de twintig... Ze leefden snel, maar... chique! Fokker zelf had echter met die chique en ijdele dingen niet veel op, want hij vervolgt: Maar ik had geen enkelen vriend om rnjj te vertellen, hoe linksch en dorpsch ik er in die dagen uitzag. Ik was kort tevoren 22 geworden en al die chique gekleede lui vonden mij er waarschijnlijk even on mogelijk uitzien, als mijn vliegtuig. Wie zich mij nog van Johan nisthal herinnert, geeft zeker toe, dat ik er alles behalve innemend uitzag, dat ik in den regel smerig was, mijn haar in de war en olie- smeren op mijn gezicht en handen". En die zelfde Fokker, die zóo weinig om zijn uiterlijk gaf, gaat hier, twintig jaar na Johannisthal in militaire vliegtuigen op de Kooy op de ijdelheid der militaire vliegers speculeeren, in deze Fokker, gebouwd, door een man, met in de war zittend haar, met oliesmeren op zijn neus, en nog wel in den tijd, dat hjj een Don Juan had moe ten zijn, in deze Fokker is een... spiegel! Dit valt me tegen, zeg ik tegen mijn geleider, ik begrijp heusch niet wat ze in hoogcre regionen met zoo'n spiegel moeten doen. Ze zullen daar boven de wolken waarschijnlijk toch geen dames ont moeten, die er belang in stellen, of hun haar al dan niet netjes in de scheiding zit, en of er nu een olievlek meer of minder op hun neus zit, moet hun daar een duizend meter boven den grond koud laten, een spiegel lijkt mij in een Fokker dus overbodige luxe!" Die spiegel is er ook inderdaad niet, om de vliegers gelegen heid te geven den Adonis uit te hangen, doch dient als een z.g. spion netje, waardoor de bestuurder, zonder tijd te verliezen met omdraaien toch alle handelingen kan volgen. De militaire vliegers hebben in derdaad, als ze in dit vliegtuig zitten, wel wat anders te doen, dan zich aan ijdclc be„spiegelingen" blootstellen, verdedigt de chef van den Technischen Dienst zijn mannen. Er zijn heel wat instrumenten, waar op ze te letten hebben, kijkt u maar eens naar dat lichte bord voor aan in de cockpit. Daar ziet u een hoogtemeter, een toerenteller, een oliedrukmetcr, waterpas en tal van andere instrumenten. 't Lijkt wel aardig zoo'n cockpit, maar toch geloof ik, dat je in een toestel van de K.L.M. heel wat gerieflijker zit! Als dit toestel even onderste boven draait, villen en de bestuur der en de leerling op de groene grasmat neer als regendruppels uit een wolk! Dat zal nu juist zoo'n vaart niet loopen, zegt onze begeleider op geruststellenden toon, want beide vliegers zijn vastgebonden door de zeildoeksche banden, die u daar voor u ziet. Stevig zijn ze aan hun zitplaats verbonden. Een handig slot, dat in een minimum van tijd geopend kan worden, als het noodzakelijk is, zit hier tevens aan. Deze banden zijn zeer zeker onmisbaar, daar, als het vliegtuig een verkeerde landing maakt en over den kop slaat, ze er anders uit geslingerd zouden worden. Onderste boven in de lucht draait dit toe stel, zoo u meent, echter niet zoo gauw. Een leerlingentoestel maakt geen capriolen. Vanaf mijn hooge standplaats overzie ik alle toestellen in de han gar. Een ander soort tweedekker trekt mijn aandacht (een twee dekker heeft, in tegenstelling met een eendekker, twee vleugels boven elkaar. Als ik mijn wensch te kennen geef, ook deze kist eens van nabij te mogen beschouwen, wordt het hooge stalen forum, waarop ik sta, naar den Fokker gebracht. Achter deze schroef zit een motor van 200 P.K. Het is een echt gevechtsvliegtuig, dat ik nu bekijk. Zelfs mij, als leek, valt direct het verschil met het schoolvliegtuig op. Het is een z.g. één-persoonsvliegtuig. Als je'deze kist goed bekijkt, begrijp je direct, dat ze niet gemaakt is, voor sportvliegtuig. Wanneer, wat de hemel moge verhoeden, ooit ons land in conflict mocht komen, dan zal de vlieger, in deze machine, om zijn plicht te doen, om zijn land te verdedigen, in een hachelijke positie zijn. De vijandelijke vliegers, die hij op zijn weg ontmoet, zal hij den pas moeten afsnijden, onschadelijk moeten maken, vóór zij het hem doen; dan geldt voor alles: safety first! Ellendig, beroerd! maar le guerre, comme la guerre! De Hollandsche vlieger zit dan in dit één-persoons-gevechts- toestel... naast zijn zitplaats zijn hefboomen... recht voor den vlieger staan twee mitrailleursmachinegeweren, die dood en verderf verspreiden... In de bleek-blauwe lucht vliegt hij voort, op zijn ronkende machine, hij vliegt over de lage velden van zijn land, het land, dat niet aan viel, maar dat belaagd werd... De oorlogsvlieger speurt den hemel koepel af, of er stalen roofvogels nader snellen, vogels, die opge stegen zijn aan den anderen kant, in het land van den vijand, ge zonden om doodende bommen te werpen op de steden en dorpen van zijn vaderland, om te verminken, te dooden, te verstikken, zijn land genootenhij, de eenzame vlieger moet waken, hij moet zijn land dienen, zijn leven als... inzet. En de vlieger zoekt de lucht af, maar er is niets te bekennen Plots, heel ver een stip, die naderbij komt, die grooter en grooter wordt. Hij ziet het, het is een stalen roofvogel, maar hij is niet uit het vaderland, het is er een van de tegenstanders. De vlieger weet wat dreigt. Hij moet handelen, vlug, snel, koel bloedig. Hij móg niet denken aan zichzelf, en ook niet aan dien andere in het vijandelijke vliegtuig. Beiden moeten denken aan het land waarvoor zij strijden. Beiden zijn nü vijanden! Ze moeten!! Wie het vlugst is, het meest juiste schot doet, den tegenstander treft, redt zijn land, redt ook zichzelf. De Hollandsche vlieger heeft geen keus. Safety first!De mitrailleurhij richt op zijn tegen stander!hij schiet!... de kogels fluiten uit den loop van het machinegeweer. De propeller van zijn eigen machine draait bliksem snel rond. De schroefbladen draaien voor zijn eigen machinegeweer. Maar hij weet: deze schroefbladen loopen geen gevaar door eigen kogels getroffen te worden, want een ingenieuze uitvinding zprgt er voor, dat, hoe ontzagwekkend snel deze propellers draaien, toch nooit een kogel uit zijn machinegeweer, de eigen schroefbladen treft, daar op het moment, dat een schroefblad voor zijn machinegeweer draait geen kogel uit den loop van den mitrailleur komt; de kogels, die uit die donkere langwerpige gaten komen, deren het eigen toestel niet. Ik sta op het ijzeren platvorm in de groote hangar. Ik kom terug tot de werkelijkheid! Gelukkig... het was een visioen, dat ik aan schouwde... een nachtmerrieEr zijn geen roofvogels, die ons land, onze vrijheid belagenmaar toch Holland móét paraat zjjn! Holland moet, als ooit een aanval komt voldoende geprepareerd zijn den stoot op te vangen... Holland mag niet weer zijn! den stoot op te vangen... Holland mag geen weerloos land zijn, waar vijandelijke vliegers, zonder tegenstand te ontmoeten, dood en verderf kunnen verspreiden. - - feuilletonfag. Buxtenlandsch Overzichtl De Nederlandsche bank heeft giste ren haar tarieven met een vol procent verhoogd2 Voorwaarden van terugkeer van Duitschland naar Genöve 8 De processen tegen de Grieksche muiters. Een doodvonnist Het peil van het IJsselmeer. Rapport van de Zuiderzeevereeniging 9 Ernstige dijkdoorbraak bij Gouda. Groote schade en vertraging aan het werk8 De moord op den commissaris van politie te Schiedam. Twintig jaar ge vangenisstraf tegen den dader ge- eischt8 De Fransche oostgrens door drie legerkorpsen versterkt Mussolini's houding te Stresa 8 Ernstige onptloffingen te Bordeaux. Zeven zwaar gewonden8 De inbraak b'j Lissone te Amster dam 11 Oplichting van verzekerivgmaat- echappijen. Tien personen aange houden 11 Een ernstige miercnplaag te iledan. Milliardcn rukken op6 Omtrek-nteuws19 Marktberichten11 Marineberiehten11 Sportnieuws „11 (toen m éeenr Zaterdag 6 April. Uitvoering Friesche Vereeniging, Militair Te- huis, Spoorstraat, 8 uur. Zondag 7 April. Soirée, café Prins Hendrik, Juiianadorp, 8 uur. Dinsdag 9 April. Openbare vergadering S.D.A.P., Casino, 8 uur. Woensdag 10 April. Concert Chr. Mannenkoor, Gcref. Kerk, Julia- napark, 8 uur. Vrqdag 12 April. Lezing door den heer E. H. Bos, Rehoboth- kerk, 8.15 uur. Zaterdag 13 April. Propaganda-avond N. J. N., filmlokaal Am bachtsschool. De verkoop moet geschieden tegen betaling van 0.10 per 8 haringen, terwijl per gezin 8 haringen per week beschikbaar worden gesteld. Verkoop van de haringen mag uitsluitend ge schieden tegen inlevering van door of vanwege het gemeentebestuur afgegeven bonnen, waar uit blijkt, dat de aanbieder recht heeft op het koopen daarvan. Degene, door wien de ver- koop plaats vindt, zal op zijn beurt de bonnen in moeten leveren aan een nader aan te geven instantie, opdat zal kunnen worden nagegaan, dat niet meer haringen zijn verkocht dan bon nen afgegeven zijn. Van de opbrengst der haringen kan door het gemeentebestuur 20 pet. worden behouden indien de venters worden ingeschakeld en 10 pet. van den verkoopprijs indien de venters bij den verkoop niet worden ingeschakeld. Ernsnge dijkdoorbraak. Bij den aanleg van de nieuwe ver binding tussehen Hollandsehen LIsscl en Gouwe. Groote vertraging in het werk. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is bjj het werk voor den aanleg van de nieuwe verbinding tussehen HoUandschen Llssel en de Gouwe, welke een onderdeel is van den nieuwen waterweg van Amsterdam naar Rot terdam, een binnendijk doorgebroken, waar door ernstige gevolgen voor den voortgang van het werk zjjn ontstaan. Het werk omvat behalve den aanbouw van de eigenlijke sluizen, het graven van een ver bindingskanaal en van een voorhaven aan do zijde van den IJssel. Deze haven is thans nog door den IJsseldijk afgesloten van het buiten water. In verband met de spoedige voltooiing van het werk in Juni a.s. zou het verbin dingskanaal in gebruik zrjn genomen wildo men de houdbaarheid van de dijken beproe ven, een proef, welke genomen werd onder leiding van hoofdingenieur L T. van der Wal en ir. W. J. de Koek van Leeuwen. Men voerde daartoe den waterstand op tot 3.40 boven N.A.P., in verband met het feit, dat zulk een hoogte van het water verwacht kon worden wanneer de waterweg eenmaal in gebruik zou zijn genomen. Dezen druk hebben de dijken van de voorhavens niet kunnen doorstaan. Het gevolg is geweest, <rat de Oostelijke dijk van de voorhaven over een lengte van twintig meter is weggeslagen. Het water stroomde over een terrein ter grootte van ongeveer een hectare en sloeg daarna een gat van tien brj dertig meter in den dijk naast het in aanbouw zijnde Dieselgemaal van Rijnland. Gelukkig kon het water daarna afvloeien in het stroom kanaal, waarna de rivier dc Goflwe de water massa behoorlijk kon verwerken. I In totaal zijn ruim 200.000 m3 uit de voorhaven weggestroomd. De dijk van de voorhaven is bijna geheel weggespoeld en op verschillende plaatsen in de nabijheid van de sluiswerken zijn ernstige verzak kingen opgetreden. De schade valt nog niet te ramen, maar moet zeer belangrijk zijn. i In ieder geval veroorzaakt het ongeluk groote vertraging in de voltooiing van het werk, zoodat er geen sprake van zal kunnen zijn, dat 1 Juni dc opening kan plaats hebben. BOTER. De heffing op boter cn de vervoervergun- ning van huitenlandsche boter zijn voor de vol gende week vastgesteld op J 1.10 per kg.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5