Het is gebleken dat de Adelaarfietsen voldoen. Georg Giinthert, Koningstr. 33, Tel. 505 i Polmaisc Mraciet Fa. I l'L Stadsnieuws 48000 KILOMETER "REM*AV/" Predikbeurten ZOMERVOORRAAU TBNTCOLBTBLLINCq 4 Vu 4© JUNI 4935 DERDE BLAD r-HEL DHR SC I-IH COURANT VAN ZATERDAG 6 AFRIT. 1935. 9 Op. en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel) Lichten op voor alle voertuigen Gemeenteraad DE NIEUWE FILM PROGRAMMA'S Het gebouw, waar de „Remavi" van 1-10 Juni a.s. gehouden wordt. Uit het polit^e-rapport. Zondag 7 April Neemt nog een proef Importeurs van Polmaise An'hraciet. April Z M 8 V 9 W 1° V l1 v 12 Z 13 Wintert jjd. Zon Hoogwater op: ond.: s'm. nam 5.25 18.42 10.59 11.17 5.22 18.43 11.38 0.00 5.20 18.45 0.01 0.22 5.18 18.47 0.46 1.09 5.15 18.48 1.51 2.24 5.13 18.50 3.12 4.00 5.11 18.52 4.34 5.12 gaterdag 6 April 4 Zondag jlaagdan 8 19.10 19.12 19.13 Aan de Gem. Universiteit te Amster dam slaagde voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid onze vroegere stad genoot de heer J. P. A. Jonker. _-Te 's-Gravenhage slaagde by het laatst gehouden examen voor het Machinisten- diploma A, de heer A. Prins. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 8 April tot 15 April wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. ONZE KRUISWOORDPUZZLE. Door een misverstand werd by de kruis- woordpuzzle een verkeerd cliché geplaatst. Onze puzzelaars zullen dat natuurlijk bij eer sten oogopslag merken. 'Iet was te laat *>m de fout te herstellen, zoodat onze lezers het deze week zonder kruis- woordpuzzle zullen moeten stellen. Eenige onjuistheden rechtgezet. De converteering der gemeentelijke leening van In het verslag betreffende de conversie der geldiccning pro resto 251.000, opgenomen in het raadsverslag in ons nummer van Don derdag, hebben wij geschreven: De heer Biersteker maakt van de ge legenheid gebruik om zijn erkentelijkheid te betuigen jegens de directie der Rijkspost spaarbank (die deze leening overnam) en hoopt, dat ook de Postchèque- en Girodienst (van wien de oorspronkelijke leening afkom stig is) zijn standpunt ten deze ook nog eens zal herzien. Dit was onjuist; hetgeen de heer Biersteker zeide, was het volgende: De heer Biersteker maakt van de gelegen heid gebruik om zijn erkentelijkheid te betui gen jegens de directie der Rijkspostspaar bank, die de rente van 4% nu terugbrengt tot 4 en hoopt, dat ook de Rijksverzeke ringsbank, waarbij wij nog een 6 leening hebben loopen. eveneens zal besluiten tot vermindering van die rente. Bij het voorstel betreffende de winstverdee- ling van het internaat der Zeevaartschool hebben wij geschreven, dat op verzoek van den heer Ran de voordracht werd gesplitst en allereerst werd gestemd over de vraag of aan den directeur een aandeel uit die winst moest Worden uitgekeerd, en daarna over het be drag. Ook dit was niet Juist; de eerste stem ming betrof het voorstel om aan den direc teur het pensiongeld 660.over 1934 terug te betalen, welk voorstel met de stem van den heer Schoeffelenberger tegen werd aangenomen. Daarna werd het voorstel over een winst-aandeel, eenigszins geamendeerd door dr. Feenstra Kuiper, zoodat in het ver volg hiervoor een percentage wordt vastge steld, en geen bepaalde som meer genoemd wordt, aangenomen, met 4 stemmen tegen. Tenslotte zou de heer Schoeffelenberger over deze kwestie gezegd hebben: „Iemand met zoo'n hoog salaris en dat in een tijd als dezen, heeft geen toeslag noodig, temeer daar dit democratisch College het loon van een Paar conciërges van de openbare scholen, per klasse vermindert, omdat deze leeg staan. AANBESTEDING. Op Donderdag, 4 April J.I., werd in het Kegelhuis door het bestuur van de Stichting «Rusthuis Huize Parkzicht" aanbesteed: a. Het bouwen van een rusthuis. b. Het schilder- en glaswerk. a. F. Apma, Enkhuizen 69.520; H. Kop pen zoon, Alkmaar 71.885; Doedens en Schilder, 't Zand 74.887; G. en J. Broertjes, Heemstede 75.620; P. Frolich; Harlingen 75.737; K. Kuiper, Surhuistervcen 76.676; Minneboo en Walboom, Den Helder 77.650, Ka. Krijtenburg, Harlingen 77.824; W. Visser, Leeuwarden 77.890; G, Groo c Helder 77.937; P. Scheepsbouwer, C^tricum i 78.543; H. Lastdrager, Bussum 79.633, A. Buur, Alkmaar 79.950; P. Tuin, t Zand i 80.250; S. S. de Boer, Drachten 81.o<J> Zaansche Coöperatieve Bouwersbond, Wor- hierveer 83.230; A. v. d. Wal, Den Helder 1 83.645; M. K. de Groot, Heerenveen 84.o00; Aann. Mij. Hafte, Amsterdam 84.600; Mie en Schreuder, Almelo 85.400; Ter Beek en Hoohuis, Almelo 88300; Gebr. de Boer, Amersfoort 88.700; M. Klejjn en Zoon, Assendelft 89.000. b- L. Nyman en Zoon, Alkmaar 4JGU, A Breed, Hcer-Huugowaard 4.944; A. Buur, Alkmaar 5.200; Schildersbedrijf W. K. Wits Cn Zn., Leeuwarden 5.382; P. Tuin, t Zan I 5.500; Fa. van Slooten en Zn., Amersfoort 5-565; H. Bruntng en J. Doornkamp, Gro ningen 5.717; A. Furster, Zeist 5.800 H- van den Bos en Zoon, Haarlem 5.J60, E- Coenen, Den Helder 6.225; Caspens en Groenendijk, Den Helder 6.300; D. Boe ®ei'o 6.500; P. Bak, Driebergen 9.443. hnn/u*" Zaanschf Coöperatieve Bouwers- oond, Wormerveer 89.6S3. 2e?Pfa^ <:er gehouden aanbestedingen op den der T U35 ln het Comi iandementsgeoouw der Marine te Willemsoord ,De„ Helder) voor van hT'ms Th" enz' ten h<*oeve mach?».!; PPn e" Ir-riCbtingen der Zee- 1 KV, k geciurende bet tijdvak 1 Mei-- Proe 1935 (Groente: Zeemacht en Mei-^JulfSs!"11 gedUrenUe het «dvak 1 Verseh Varkensvleeseh Zeemacht in deelen van varkens. (20200 kg). N.V. Uithoornsche Baconfabrieken te Uit hoorn 0.7375 per kg., W. Schil te Alkumar J 0.83 per kg., P. Wit Jr. te Den Helder 0.88 Pei kg., Chr. Goes, id„ 0.90 pei kg., D. v d S tani's levensmid.paleis te Amsterdam 0.91 per kg., J. p. van Leeuwen, id., 0.92 per kg., A. J. H. van Haaren te Den Helder 0.99 per Kg". ersch Kaltsvleesch ten behoeve van het Marine-Hospitaal (400 kg.) C. Veerman te Den Helder 0.65 per kg. Jr' id" f °'78 per kg" Chr- Goea id., O.iO per kg.. A. J. H. van Haaren id., 0.78 per kg., D. v. d. Stam's levensmid.paleis te Amsterdam 0.C9 per kg. Vleesch- en Worstsoorten ten behoeve van het Marine-Hospitaal. Chr. Goes 400.80; C. Veerman 448.90; A. C. Vries 523.50; S. Dijkshoorn 534.25 H. P. Uipkes 548.70; A. H. J. van Haaren 557.—. Allen te Den Helder. Kunstijs ten behoeve van de Zeemacht. (14000 kg). J. J. de Beurs Cornz. 1.90 per 100 kg., M. A. Kolster 2.— per 100 kg., Chr. Goes ƒ2.20 per 100 kg. Allen te Den Helder. Verseh Koggebrood ten behoeve van het Koninklijk Instituut (300 kg.) J. Kuiper 10.— per 100 kg., L. Janssen 10.69 per 100 kg., J. B. Piscaar 16— per 100 kg. Allen te Den Helder. Groenten, IJlen en Soepgroenten ten behoeve van Hr. Ms. Zeemacht en het Koninklijk Insti tuut voor de Marine. C. van Os Cornz. 3785.47., G. van Os 4122.57., J. van Amersfoort 4416.34., J. Koning 4920.96., A. Blom 5290.52. Allen te Den Helder. Groenten ten behoeve van het Marine-Hos pitaal. C. van Os Cornz. 202.G. van Os 267.50., J. van Amersfoort 213.55., J. Ko ning 237.50., A. Blom 318.50. Allen te Den Helder. EEN GESCHENK AAN DE „K XVHI". Dankbetuiging en bewondering van den commandant. De lezer zal zich herinneren, dat de heer L. F. van den Bogaerde, die in de Van Lim burg Stirumstraat alhier zijn banketbakkers zaak drijft, een volledig model van marsepein heeft vervaardigd van de „K XVIII", die haar wereldreis had aangevangen. Dit model, dat een getrouwe copy was van den onderzeeër, werd door een Comité aangekocht met de be doeling het aan de bemanning der boot ten geschenke te geven. Namens de opvarenden ontving de heer Van den Bogaerde thans van den heer Hetterschjj, Commandant der „K XVIII", het volgende schrijven: In zee, 3 Maart 1935. a/b Hr. Ms. „K XVm". Zeer geachte heer Van den Bogaerde, Het is moeilijk om onze bewondering en verwondering te beschrijven, die we voel den, toen daar uit de zakelijk uitziende zin ken doos dit prachtige product van banket bakkerskunst opdook. Ontvangen gedurende de eerste dagen van ons verblijf in Buenos-Aires, hebben wij het tentoongesteld in een van de woon verblijven, waar het zeer de aandacht trok van onze zeer vele bezoekers door zijn na tuurgetrouwe nabootsing. Nu we weer op weg zijn naar Mar del Plata leek het in verband met de omstandigheden gewenscht om de culinaire eigenschappen te beproeven voor het te laat was en zoo hebben we kun nen constateeren dat het suikerwerk nog niets van zijn smaak had verloren. En ik wil U dan ook namens de geheéle beman ning dank zeggen voor Uw buitengewoon aardige attentie, waarvan de bovenal zeer sprekende belangstelling voor onze reis mij zeer getroffen heeft. Met beleefde groeten, Hoogachtend, get. D. C. M. Hetterschjj, Commandant Hr. Ms. „K XVni". Het is misschien niet algemeen bekend, dat ook de sergeant-kok A. C. Stubert, v. Limburg Stirumstr. 45, een groot aandeel in de ver vaardiging van dit banketbakkerskunstwerk heeft gehad. Voor beide heeren is een zoo har telijk schrijven ais thans werd ontvangen van den heer Hetterschij, wel een groote vol doening! PROP AG AN DA -FILMA V OND VAN DEN HELDERSCHEN BESTI UKDERSBOND. Het was voor een flink auditorium, dat Donderdagavond de heer Kraak in „Tivoli eenige woorden van welkom sprak, en daarbij in het bijzonder den spreker van dien avond, den heer C. van der Lende, noemde. Het heeft wel min of meer lang geduurd, aldus de heer Kraak, alvorens wij er in ge slaagd waren de film „Cavalcade" (want deze prjjkte als voornaamste gang op het filmisch menu) hier te brengen, hoewel deze reeds in Callantsoog, Julianadorp en Anna Paulowna draaide. Het was ook een zoeken naar een geschikte zaal geweest, en men heeft tenslotte de traditie weer doen zegevieren en „het goede oude Tivoli" gekozen. Vervolgens worden eenige bijzonderheden genoemd inzake het ledental der diverse af- declingen van den Held. Bestuurdersbond. Aanvankelijk verloor men in enkele ook hier door de maatregelen van den Minister van L -fensie eenige honderden leden. Thans even wel is men weer op hetzelfde niveau gekomen als voorheen. Daarna worden nog eenige woorden gespro ken met betrekking tot den Sportbond, en de Coöperatie. Van beide instellingen zal een korte film vertoond worden, die natuurlijk een propagandistisch karakter bezit. Genoemde filmpjes worden dan gedraaid, en op een cYHUS afgelegd bij dagelijksch gebruik gedurende acht jaar zonder eenig defect behalve banden-slijtage Bovenstaande mededeeling werd ons ongevraagd en spontaan toegezonden van een enthousiast Cyrus-berijder uit Amsterdam, den heer V. Hoofdagent ZOETELIEF, KANAALWEG met name die der Coöperatie had eenige uit stekend suggereerende vondsten. De heer Van der Lende, welke vervolgens op het tooneel verscheen, begon zijn rede op een wijze, die in mineur stond. 25 Millioen menschen, aldus spr., zijn momenteel in de wereld werkloos, en velen ervan leven aan den rand van den afgrond. Alleen in Holland zijn er 400.000, hetwelk dus practisch beteekent, dat er een millioen in gebrek verkeeren. Niet het minst précair is deze toestand voor de jonge generatie. Zij, die hoopvoi de toe komst tegemoet wilde gaan, werken wilde, en thans machteloos staat. Voor deze categorie is het verschrikkelijk. Het gevolg van deze, door het kapitalistisch stelsel veroorzaakte ellende, is funest voor de arbeiders, waarvan er velen gehoor geven aan het gefluit van den vogelaar, en partijen volgen, welke de vak- vereenigingen ondermijnen, en zeer zeker niet het geluk van den arbeider beoogen. Voorna melijk denkt de heer v. d. L. hier aan de N.S.B. Hij toont aan hoe de juiste toestand zou zijn in de fascistisch geregeerde landen Duitschland en Italië. Wat is er overgebleven van die prachtige programma's? Na nog een aantal bijzonderheden over dit chapiter geeft spr. aan, hoe hij zich een weg uit de crisis denkt: van overheidswege moet het vastgeloopen schip van staat weer vlot gebracht worden. De industrie kan belangrijk bevorderd worden, en hij wijst naar Denemar ken en Zweden, waar men volgens een ander systeem te werk gaat. Na een korte econo mische uitweiding in verband met de pro ductie, geeft hij vooral de jeugd in overwe ging, deze dingen te overleggen, want zij is het deel, dat de toekomst vormt. Spr. besluit met een aanbeveling, zich aan te sluiten als lid van den bond. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met „Cavalcade", een film van Frank Lloyd. Reeds meerdere malen werd over deze film geschreven, zoodat het geen zin heeft, nader op de bijzonderheden van dit al zeer bijzon dere, uit Amerikaansche studio's komende, werk in te gaan. Er ligt een machtige anti-oorlogstendenz aan ten grondslag, welke echter zóó psycho logisch juist gezien werd, zoo nobel doorvoeld, dat men meerdere malen een schrijnende pijn voelt voor deze „Cavalcade"... der twintigste eeuw. Wars van effect maakte men de film, en zelden zagen wij er een waarin de „dignity" zoo consequent doorgevoerd werd. Te kwart voor elf eindigde deze propa- ganda-avond. KINDERFEEST IN „CASINO". Gezien het succes der vorige zeer geslaagde kindervoorstelling, wordt er a.s. Woensdag middag, onder leiding van den heer Theo Bouwmeester van Haarlem, weer een afwis selend en keurig programma aan de jeugd voorgezet. Een heel mooi Marionetten Thea ter „De Wereld in het klein", met 100 kleine menschen, zal zeer zeker in den smaak vallen van de Heldersche jongens en meisjes. Be- halvé dit zullen nog twee Zeepbellen-jongleurs optreden, welke met de groote veelkleurige zeepbellen allerlei kunsten vertoonen. Ook krijgen we te zien een heel schrandere hond, „Robby" genaamd, een geleerd beest, dat zelfs kan rekenen. De kinderen mogen zelf sommetjes opgeven aan dezen verstan- digen viervoeter en zij zullen verbaasd staan over de rekenkunst van Robby. De mus caïe clown Renyo zal de zaal doen schateren van het lachen om zijn malle experimenten op allerlei muziekinstrumenten. Het wordt weer een programma vol afwis seling, beschaafd en grappig. Een programma, dat zoowel de begeleidende ouders als de kin deren een leuken, gezelligen middag zal ver schaffen. Voor de zeer lage entréeprijzen verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. CHR. MANNENKOOR. Blijkens een ad verten..e in ait nummer geeft het Chr. Mam enkoor Woensdag 10 April een concert in de Bethelkerk in het Julianaoark. RIALTO-THEATEK. Ir.." Blossom Time. Dit is een film met Richard Tauber; dat wil dus zeggen, dat men hem steeds op 't wit-en-zwarte veld aantreft, dat hij de spil is, en dat men tenslotte de geheele film kan samenvatten als „Tauber". Met deze rol prenten is 't eigenlijk wonderlijk gesteld: over het algemeen is men het er in vak kringen over eens dat deze Richard Tauber qua spel niet zoo geweldig is, dat er in ieder geval tal van acteurs zijn, die 't b e t e r doen. En zoo denken ook wij er overen tochen toch Deze film geeft u het Weenen van 1800. Aldus: een conglomeraat van galantheid, veel romantiek, en muziekontzaglijk veel muziek. In dit millieu wordt Franz Schubert geboren en geeft de wereld zijn muzikale er fenis, die hem onsterfelijk maakte. En deze Schubert, de componist der talrijke Liebes- lieder en Balladen, deze geniale romantikus, .wordt door Tauber gespeeld. Was de eene helft van deze film dus, wat het succes be treft, door Schubert's faam verzekerd, de an dere nam Tauber al zeer gemakkelijk voor zijn rekening. En men ondergaat dit werk: met de onwaarschijnlijkheid van 't libretto, en het niet altijd geweldige spel van Tauber doch wie zou er aanmerkingen op maken 7 Hij zingt, en wat men ook voor bezwaren tegen zijn dramatisch talent mag hebben: hij grijpt u, sleurt u mee en houdt u vast met -rijn prachtig geluid. Hij zingt ze alle in deze film: 't lieflijke Standchen, Der Musikant, Heideröslein, en tal van andere uit Drei- maderlhaus. En hoe kostelijk zinkt men weg in dien stroom van melodie en klank. Blossom Time: een kelk romantiek in de ons al te gul toebedeelde misère: laat ons hem ledigen: tot den bodem: ad fundum! Voorts draait men er een film met Watt cn Watt, 't tweetal oudbollige Zweedsche ko mieken, dat sinds zoo vele jaren een groot publiek deed lachen, en vergrijsde onder het licht der jupiterlampen. Vermelden wij eveneens uit het Holland- sche journaal: Guus Weitzel's come back, de opening van „Flora" en last not least Hol- land's 42 overwinning op onze zuidelijke buren. BUITENHA/BN-DBN HffijDBRr Men zou haar bijna niet herkennen de Marine-exercitieloods aan de Buitenhaven, die men hier zoo feestelijk ziet uitgedoscht, met bonte vlaggen, wapperende in den zeewind. Een opgewekt beeld biedt dit plaatje, volko men in overeenstemming met de werkelijk heid, die aanstaande is... We zullen het eens in het kort nader bezien. Hoog verheffen de standaard-dundoeken zich aan de „REMAVT'-zuil boven den in gang. Zij roepen de menschen naar de Buiten haven, hoog in de lucht wapperen zij daar, zoodat men ze vanuit de stad kan zien, tel kens en telkens weer. „Komt, komt naar de tentoonstelling". Op den achter- en voorgrond ziet men nog juist gedeelten van Binnen- en Buitenhaven: vóór den ingang is een houten plankier te zien, dat als expositieruimte zal dienen. 0.m. bestaat de mogelijkheid, dat hier een motor- strandreddingboot geëxposeerd zal worden. Duidelijk ziet men de plaatskaartenloketten en de toegangen tot het tentoonstellingster rein. Auto's kunnen achter het gebouw gere den worden, waar zy parkeerruimte zullen vinden; bij het verlaten van de tentoonstelling rijden de wagens achter het gebouw om, ko men op den hoofdweg en rijden langs de Bui tenhaven stadwaarts. Op den voorgrond ziet men een terras, dat door een brug, die zich 4 Meter boven de straat verheft, met het tentoonstellingsge bouw verbonden is. Bij gunstig weer zal het hier buitengewoon prettig toeven Zijn, daar het o.m. nog in de bedoeling ligt op het terras concerten te or- ganiseeren, te geven door plaatselijke mu ziekkorpsen. Vóór het gebouw zal waarschijnlijk een nieuw model lichtschip in de baven ligging nemen, zoodat men zich nu een duidelijke voorstelling kan vormen, hoe het exterieur van de „REMAVI" er uit zal zien. Het lijkt ons niet ondienstig oni op deze plaats de Heldersche zakenmenschen eens te wijzen op de buitengewone gelegenheid, die de „REMAVI" biedt om hun zaak grootere be kendheid te geven. De verhuur van stands is in vollen gang, en het spreekt vanzelf, dat het Comité niets liever ziet dan een zoo groot mogelijke expositie door plaatselijke bedrijven. Dat verleent de „REMAVI" nog eens extra het plaatselijk cachet. By het te verwachten groote bezoek kan het niet anders of de te betalen standhuur ren deert niet alleen, doch betaalt zich dubbel en dwars terug voor de belangrijke relaties, die men tijdens de tentoonstelling opdoet. De Algemcene Secretaris, de heer Velthuys, Verkeershuis, Kanaalweg, alhier, zal reflec tanten gaarne alle gewenschte inlichtingen verschaffen. TI VOI.'-BIOSCOOP. „Mannen in 't Wit". Wat deze week in het Tivoli-theater draait, is de verfilming van het bekende tooneelstuk, dat dezen winter hier als abonnements-voorstel- ling is gegeven en toen bij het talrijke publiek buitengewoon in den smaak viel. Het is moei lijk om nu nog weer in superlatieven te schrijven, en het is niet noodig ook, daar velen het stuk, dat een zoo uitstekenden kijk geeft op het interne leven van ziekenhuis-artsen en verpleegsters, ook als film zullen willen zien. Er is natuurlijk een wezenlijk verschil tus- schen tooneelstuk en film; wat het gezelschap Jan Musch ons vertoonde, was een aan de behoeften van het Nederlantlsch publiek meer aangepaste bewerking, het was meer een geheel Nederlandsch stuk geworden. Deze filmopnamen zijn natuurlijk in Amerika ver vaardigd en hier in de film is, meer nog dan op het tooneel, het zwaartepunt gelegd op de romantiek van het geval: de bekende ge schiedenis van Dr. Ferguson en Barbara, het meisje, dat aan het einde van haar operatie sterft. Maar dezelfde diepe ernst ligt aan de film ten grondslag, de wil om ons, de toe schouwers, te doordringen van het verant woordelijke van het dokters- (c.q. verpleeg sters-) beroep, om ons te doen gevoelen de betrekkelijke waarde ook van de medische wetenschap. Toonaangevende critici der groote bladen stelden deze film hooger dan de too- neelbewerking; wij zullen er niet over twisten, de conceptie van de film is natuur'ijk weer grootscher dan het tooneel kan geven, maar hier missen wij daarentegen de dialoog weer. Het best is, dat men zelf gaat zien en oor- deelen. Wie lachen wil, vindt in het vóómummer van de beide kemieken Laurel en Hardy zijn goesting. Tevens kan hij er uit leeren, dat het baantje van komiek lang niet altijd een sinecure is, en een mensch heel wat verduren kan. Verder is er nog een pakkende telefoon- story „Verkeerd verbonden", van oplichting, diefstal en trouwe liefde, terwijl ook in het journaal nog tal van aardige dingen zijn, die een bezoek loonen. WITTE BIOSCOOP. In dit theater draait deze week „Popje", de amusementsfilm hij uitnemendheid, die ter gelegenheid van de Crisisvoorstelling in „Tivoli" werd vertoond. Ongetwijfeld zal men zich nog herinneren, welk een gunstige cri- tiek wij over het werk gaven, wat aanleiding voor den heer Van Twisk was om een twee tal zinnen uit ons verslag in zijn advertenties te citeeren. Wij verwijzen dan .ook gaarne naar het reeds geschrevene. Een vlot en we'- verzorgd bij-programma wordt vooraf ver toond. Auto-ongelijk. Door een bewoner van den Parallelweg werd aangifte gedaan, dat een vrachtauto tegen de deur van zijn woning was aange reden, waardoor deze deur werd beschadigd. Vernieling. Door een bewoner van Je Van Speijkstraat werd aangifte gedaan, dat een ruit van zijn woning is stukgegooid. Rijwieldiefstal. Door een bewoner van een woonschip, lig gende in het Heldersche kanaal, werd aan gifte gedaan van vermissing van zijn rijwiel. \«\scherij. Het was voor onze plaatselijke visschery een verloren week, het voortdurende ruwe weer maakte het visschen zoowel voor onze haring als voor Noordzeevisscherij ondoenlijk. De haringaanvoer was dan ook gering, al leen door de kommenvisschers langs Texel's kust werd haring aangevoerd. Enkele trekkers hebben nog wel een uitval gedaan, maar belaas zonder veel succes. Wanneer de zee tengevolge van het ruwe weer zoo woelig is, doet de haring de kant niet aan, maar blijft in diep water en is de kans voor de trekkers om wat te vangen gering. Door geringen haringaanvoer liepen de prij zen op tot 1.802.00 per kist. Vraag en aanbod zijn door economische wetten aaneengesmeed inzake prijsstelling. Daarom ook dat we al eenige malen van deze plaats wezen op de noodzakelijkheid om bij den haringaanvoer regelend op te treden om te voorkomen, dat de markt overvoerd en de haring waardeloos wordt. Zijn we wel in gelicht, dan is men in Wieringen en Harlin gen begonnen om den aanvoer inderdaad te regelen, in dien zin, dat wanneer de markt zakt tot zekeren minimumprijs, de haring onttrokken wordt aan He markt, en naar de puffabrieken zal worden gezonden om daar tot vischmeel te worden verwerkt. Voorwaar et 1 goede maatregel, welke door alle belanghcpinden moet worden toege juicht, «mdat dit beteekent een eerste schrede op den weg tot saneering van de kustharii.g- visscherij, en al zal er ongetwijfeld nog wel wat, misschien zelfs veel te wenöchen over blijven, toch is dit het begin en alle begin is nu eenmaal moeilijk. Maar, vragen we ons af, waar blijft Den Helder? Bij zoo ingrijpende maatregelen als bovengenoemde, waarmede de haringvisscherij staat of valt, dient toch samenwerking te be staan en mogen toch onze plaatselijke haring trekkers en kommenvisschers niet achterblij ven! Het is toch in aller belang de haring op prijs te houden door de markt niet te over voeren. Alleen wanneer de markt niet wordt overvoerd, zal het mogelijk zjjn een weekgeld te verdienen, terwijl by onbeperkten aanvoer het product spoedig waardeloos zal zyn, en de haringvisschery niet loonend te maken is. Daarom is het een verheugend feit, dat er maatregelen worden genomen om den aanvoer te beperken, maar dan moeten ook alle be langhebbenden samenwerken en zich aaneen sluiten, er mag een belangrijke groep, als onze plaatselijke haringvisschers niet terzijde blij ven staan of erger nog, niet afbreken wat anderen met ruimer blik trachten op te bou wen. Dat is niet solidair, niet verstandig, doch kortzichtig. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Wcststraatl Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerker»;, Weslplein) 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. V. d. Poel. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Cand. M. Schenkeveld 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Cand. M. Schenkeveld 's Avonds 8.15, Evangelisatie-samenkomst Spreker: de heer F. Boon Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u.' Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Morgens 10.30 uur, Ds. A. Klinkenberg van Amsterdam. - Na afloop verkiezin van een Predikant. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 u., de Heer A. P. Goudsbloem Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté, van Ransdorp. 's Avonds ZES uur, Ds. J. W. Swaan, van IJmuiden. Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond 7.30 uur, Bijbellezing Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. k 's Avonds 7 uur, Lydensoverweging Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Straatevangelisatie 4 uur, Tuindorp Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Hei is. 10 uur v.m. Heiligings-Sainenkomst 3.30 Openiuchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 u., Ds. M. v. Wichen Het Kamerlid Dr. Vos heeft aan de Regee ring vragen gesteld in verband met de onder handelingen van handelsbetrekkingen tu3- schen Nederland en enkele andere landen. Dr. Vos laat in die vragen doorschemeren, dat ta weinig aandacht is geschonken aan liet handelsobject visch en verzoekt ook dit be lang wat meer op den voorgrond te schuiven. (Zie deze vragen elders.) Dit beweerde te weinig aandacht schenken aan het vischobject is voor dezen bedrijfstak wel zeer teleurstellend, maar is waarschijn lijk te verklaren. We wezen er al meer op, dat, tot den tyd van de crisis er hier te lanie al weinig attentie bestond voor dit toch zoo echt vaderlandsche bedrijf. Dat kwam. omdat er in het vischbedryf nog niet zooveel orga nisatievorm aanwezig was, dat met kracht naar buiten kon worden opgetreden. Het is lang een zeer individualistisch bedrijf gewee~t en door den aard van het meest altijd afv:c zijn, hadden de visschers niet de noodige a dacht voor de organisatie. Was men een p dagen aan den wal, dan was er meer de be hoefte voor de gezelligheidssfeer dan vnn- iot3 anders. En de vischhandel? In het algemeen vond men bestaansgrond in het bedrijf en was sterk afkeerig van eenig ingrijpen door bui'en- groepen. Ook daar was de hang naar het individualistische groot. En waar geen aandacht werd gevraagd, werd ook weinig aandacht geboden. Tot de crisis oon in het geheele vischbedryf een andere mentaliteit bracht. Maar daarmede was de belangstelling in do buitengroepen nog niet gaande gemaakt. Dat is begrijpelijk. Het behoeft altijd bereiding om rrocpen, steende buiten zeker vakbedryf, zich te doen intereseeerca voor zoo'n bepaald bedryf. Dat eischt psychisch inzicht en over redingskracht. Nu wwdt dat anders. Men kan een groeien de belangstelling waarnemen voor visseherij- zaken. Men heeft den drang in eigen kringen voeld om zich aaneen te sluiten en men jg* zeggen, dat die drang zijn culmina" heeft gevonden in de Visscherij-Centrale En nu er eenmaal dit centra'e lichaam is, t met de zoo gunstig bekend siaande en wij zijn er van verzekerd, dat gij straks bij ONS uw zult bestellen. Tel. 235 Kolengroothandel Tel. 479 Hooldvert. N.V. Import Mij. „Carbon" Bestellingen: MOLENSTRAAT 134. WESTSTRAAT 103. JAVASTRAAT 153.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9