Stadsnieuws N.V.HOTEL„DEN BURG"Tel.55 DE REMAV1" Predikbeurten derde blad HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG iS APRIL 1935. ZMEROAG UITSLAG denkt u er om? Overons reddingmonument en nog wat. Ie PAASCHDAG Bovenstaande Aanbeveling verdient het menu's per t ij d i g Uw 2e PAASCHDAG couvert f 2.—. tafel te reserveeren DIVERSE SCHOTELS LEVEREN WIJ AAN HUIS HOEDEN. Juwelier Beemsterboer 4GULDENl I Overhemden en dassen Visscherij. Vergeet met Paschen Uw „Falcon" niet! Goede Vrijdag >y Een beschouwing van de inzendingen, die reeds bekend zijn. Belangrijke exposities Een apart cachet onze Maatkleeding. Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 18 April Vrijdag 19 19.30 uur. 19.32 uur. Bjj het Woensdag j.1, te Amsterdam ge houden examen, uitgeschreven door de Fede ratie voor Stenografie „Groote", slaagde onze Stadgenoote, Mej. T. Masseüs voor het diploma „Kantoorstenograaf, 130 lettergrepen Neder- landsch". Zij was leerlinge van het Instituut ,Mer- curius". PIET DORTMUNDl, Moeten wij nog zeggen wie Piet Dortmundt ia Kent niet heel Den Helder dezen gemoede- Iijken, voor iedereen even vriendelijken trou wen bewaker van het Tivoli-theater, die iederen avond op zijn post is en de bezoekers in zijn kranige uniform te woord staat?... Piet komt vandaag in de krant. U moet weten, lezer, hij is Zaterdag a.s. 25 jaar in dienst van de Tivoli-directie. Want reeds lang vóór Tivoli bioscoop werd, was Piet bij den heer van Twisk en hij was dezelfde Piet van thans, alleen wat jonger. Daarom komt Piet vandaag in de krant en daar hij, dat weten we, in uw hart al een plaatsje heeft gekregen, zal het Zaterdag met Piet wel in orde komen daar in de Tivoli-bioscoop. Stel u voor, dat we een man. van de populariteit van Piet, eens vergaten in de krant te zetten?... DIENST P.T.T. OP GOEDEN VRIJDAG. Op Goeden Vrijdag Zal hét postkantoor voor den postdienst gesloten zijn na 14 uur. Der halve kunnen na 14 uur geen postwissels, chèques, spaarbankbehandelingen enz. en ze- gelverkoop meer worden behandeld, De bestellingen worden normaal uitge voerd. Voor den Telegraaf- en Telefoondienst geldt de gewone openstelling. NEDKRL. VER. VAN HUISVROUWEN. Excursie naar „Flora". Een vriendelijk zonnetje vergezelde Maan dagochtend de leden van de Ned. Ver. v. Huis vrouwen op hun jaariijksch uitstapje, dat ditmaal tot doel had de in aller belangstelling Btaande, bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede. Alvorens hierheen te gaan werd gereden over „'t Kopje", te Bloemendaal, waar men genoot van het mooie uitzicht, en de koffie zich goed liet smaken. In Haarlem werd een vroeg diner gebruikt en in feeste lijke stemming zaten de tachtig deelneem sters aan tafel. Aan de dames, die dezen dag hadden voorbereid, werden bloemen aange boden. De middag en avond werden verder doorgebracht op de tentoonstelling en zeer voldaan over de bloemenpracht en schitte rende verlichting kwamen de huisvrouwen na dezen prettigen dag weer thuis. TAFELMESSEN EN MESSEN AANZETTER. Van wie? pe Commissaris van Politie te Den Helder majakt bekend, dat aan het Hoofdbureau van Politie berusten 6 tafelmessen en een messen- aanzetter, welke goederen vermoedelijk uit een Woning, omstreeks de maand November 1934, in deze gemeente ontvreemd zijn. De bena deelde wordt verzocht zich hiervoor te ver voegen ten bureele van voornoemden Com missaris van Politie. DE UITVOERING VOOR VOLKS ONDERWIJS. De Heldersche Tooneelvereeniging „Tavenu" gaf gisterenavond voor de afdeeiing van Volksonderwijs een herhaling van het aardige blijspel „Juffrouw Kerkmuis". Hoewel niet vol, kon de voorzitter der afdeeiing, de heer H. J. Marinus, toch in zijn openingswoord vol doening uitdrukken over de opkomst. Ver schillende regeeringsmaatregelen, zoo zeide hij, waren voor het openbaar onderwijs nogal van sterk ingrijpenden aard, en hebben het erhstig beschadigd. Het is thans meer dan ooit noodig de handen in elkaar te slaan en te trachten verdere beknotting te voorkomen. De bedoeling was dan ook langs dezen weg pro paganda voor het openbaar onderwijs te maken en leden voor de vereeniging te werven. Daar om. werden formulieren ter invulling beschik baar gesteld. In de pauze werden tevens ter bestrijding der kosten, loten verkocht, waar voor diverse prijzen beschikbaar waren. De voorzitter bracht tevens dank aan de Veree niging „Tavenu", die zich belangeloos had be schikbaar gesteld voor dit doel. Over de opvoering zelve, die een herhaling was van dit voor de leden, waarover wij uit voerig schreven in ons nummer van Zaterdag, kunnen wij verder gevoegelijk zwijgen; zij droeg geheel het uitstekend verzorgde karak ter, zooals we dat van „Tavenu" kennen onder de regie van den heer Kottman, ook dezelfde decors enz. als Vrijdag waren nu weer be schikbaar. NIEUWE ZAAK. De lezer herinnert zich den brand in de Sluisdijkstraat, op 20 Januari. De winkel in electrische artikelen van den heer Tydeman brandde geheel uit, hetgeen voor den eigenaar natuurlijk een niet te benaderen schadepost werd, alleen al door den stilstand van zijn bedrijf. Nu is de winkel weer uit de asch herrezen, en op no. 121 in de Sluisdijkstraat is de ver bouwde en geheel vernieuwde zaak gisteren middag heropend. Electrische artikelen, wasch- machines, electrofortstofzuigers, dat zijn wel de voornaamste zaken, welke de heer Tydeman voert en die hier thans wederom voorhanden zijn. Thans is in den gemoderniseerden winkel een speciale uniplex-betimmering aangebracht. Ook het nieuwste systeem National Kasregis ter is er. tot dusver het eerste in Den Helder. Bouwer van het geheel was de heer Tydeman van Juwelier Beemsterboer 's Goudprijsvraag De laatste inzendingen worden Vrijdagmorgen vóór 12 u. aangenomen 0 Namelijk een gedenkteeken voor wijlen Prins Hendrik. Wjj hebben nog niet veel over ons Nationaal monument verteld, dat daar op het West plein is verrezen naar het ontwerp van den Amsterdamschen architect Piet Kramer. Sins eenige weken is de dienst van Plant soenen ijverig bezig met de gedaanteverwisse ling van ons Westplein, maar doordat alles nog, in staat van wording is. was er wei nig aanleiding voor een babbeltje. De bespe ling van het carillon op de Utrechtsche jaar beurs, het stemmen van de klokken, het is alles vermeld; zelfs een afbeelding van het carillon is in de bladen verschenen. En met belangstelling wachten wij de voltooiing van een en ander af om eens wat uitvoeriger over dit Nationale monument, dat straks een aan trekkingskracht zal uitoefenen op den be zoeker van elders zoowel als op eigen be volking, te kunnen schrijven. Heden willen wij echter eens wat meer over dat plantsoen vermelden, dat daar thans, dank zij de goede zorgen van onzen plaatse lijken Dienst der Plantsoenen, in wording is. Het is misschien niet algemeen bekend, dat ook dit plantsoen wordt aangelegd naar ont werp van den heer Kramer, den bouwheer van het groote monument. Zoo'n monument, wil het imponeeren, moet een omgeving heb ben, die het, om het aldus uit te drukken, opheft uit de vlakke omgeving en die het, door zijn hoogteplastiek, zooals de technische term luidt, steunt. Bovendien moet het in overeenstemming zijn met de omgeving. In dien geest is het dan ook door den architect ontworpen. Binnenkort zal wel gelegenheid bestaan hier nader op in te gaan; wel kunnen wjj alvast zeggen, dat hier een aardig geheel zal worden verkregen, dat zal worden afge sloten door een trottoirbetegeling, waarbij voor de eerste maal in ons land een product van de Nederlandsche baksteenindustrie zal worden toegepast. Een gedenkteeken voor Prins Hendrik. Het Comité, door welks bemiddeling dit monument tot stand kwam, meende na den dood van Prins Hendrik diens nagedachtenis niet beter te kunnen eeren dan door in dit plantsoen een gedenkteeken te zijner eer op te richten. Wijlen Z. K. H. Prins Hendrik was, zooals men weet, beschermheer van het Nederlandsche reddingwezen; wéér beter dan bij het Nationaal Reddingmonument zou een gedenkteeken te zijner nagedachtenis kunnen worden geplaatst? Het was wederom de heer Kramer, die dit ontwierp; het eigenlijke borst beeld van den Prins is uitgevoerd door den beeldhouwer G. van der Veen. Dit gedenkteeken, vervaardigd van Ober- kirschner zandsteen, zal worden aangebracht in den keermuur van het Heldersche kanaal, in dé as van en gericht tegenover het monu ment. Aan den voet ervan zal worden aange bracht een kompasroos in mozaiek, met een diameter van 7 m. Het gedenkteeken wordt omringd met een klimplant, de z.g. „witte bruidsluier". Wit wa8 namelijk de lievelings kleur van wijlen Prins Hendrik. De keermuur wordt verder op regelmatige afstanden ge completeerd met blokken zandsteen. Wij zeiden boven reeds, dat het plantsoen zich geheel zal aanpassen aan de omgeving. Er komen op verschillende plaatsen banken, waar de wandelaars rusten kunnen en zich verpoozen. er komt een waardige, monumen tale verlichting, kortom, we krijgen hier een plekje, dat in de toekomst, naar we zullen hopen, een lievelingsverbljjf van de bevolking zal worden. Het is de bedoeling dit gedenkteeken tege lijk te onthullen met de inwijding van het Nationale monument. Wij hebben straks nog wel gelegenheid nader op een en ander terug te komen. In ons nummer van Zaterdag hopen wij een afbeelding van dit gedenk teeken te kunnen opnemen. Een onzer lezers geeft in overweging nu ook den naam „Westplein" te veranderen en deze plaats voortaan „Zeeheldenplein" te noemen. Wij brengen het verzoek hierbij gaarne over. LAATSTE ABONNEMENTS VOORSTELLING. Madeleine's Misdaad. Het programma vermeldde, dat dit stuk, waarmede het Ver. Rotterd. Hofstad-tooneel het seizoen van onze abbonnementsvoorstel- lingen afsloot, een blijspel in vijf bedrijven was, geschreven door een tweetal Fransche schrijvers, Georges Berr en Louis Vemeuü, maar de toeschouwers, die met ons deze op voering meemaakten, zullen het met ons eens zijn als wij dit begrip „blijspel" verwisselen voor dat van „klucht". Wij zouden zelfs ver der willen gaan en er de toevoeging bijplaat sen „daverende klucht". De lezer meesmuilt: wat heeft uw re censent tegen een klucht? vraagt hij. Wjj antwoorden: In het geheel niets; integen deel. Een klucht doet de menschen lachen, een klucht zet alle zorgen op zij, een klucht is een noodzakelijk ingrediënt van het menschelijk bestaan. Het leven zonder klucht spelen is als een bloem zonder geur, enzoo- voort. Wij hebben niets tegen een klucht. Maar hier hadden we te doen met een stuk, aangekondigd als blijspel, dat de bedoeling had een persiflage te geven op in Frank rijk (en misschien ook elders) bestaande toe standen in de rechtspraak. Het was ver taald door Jan Greshoff en Annie van Ees en haar man vertolkten de hoofdrollen. En nu is ons bezwaar, dat het in niet één enkele scène boven het peil van een revue-klucht la Buziau uitsteeg. Buziau zelf ontbrak er aan, want van der Lugt Melsert, die zelf de rol van den doorgefourneerden schurk ver vulde, was daarvoor eigenlijk wat te gedistin geerd. Annie van Ees maakte van haar Madeleine-rol een behoorlijk gechargeerde kluchtspelrol, en Mimi Boesnach, haar vrien din, de advocate, had eigenlijk een weer niet in het kaliber passende rol, die zij nochtans ook zoo goed mogelijk trachtte te char geeren. De diverse heeren hadden, stuk voor stuk, van hun rollen overheerlijke charges gemaakt, zoowel in grime als in vertolking. In de pauze werd ons de opmerking gemaakt, dat de ar- tisten zoo chargeerden. Wij antwoordden: het is de eenig-mogelijk interpretatie voor een dergelijk stuk. Hoe doller hoe beter, lm- MENU r Hors d'Oeuvre Varié Londonderrysoep Pasteitje Filet van tong Peterseliesaus Salade Aardappelen of Ossenhaas Doperwten Aardappelen Pêche Melba Fruit MENU: Hors d'Oeuvre Varié Tomatensoep Croquette Kalfsoesters la Tirolienne Gebakken Aardappelen of Gebakken Tong Salade Gebakken Aardappelen Slagroompudding Fruit mers, niet één enkel serieus woord kwam in dit heele stuk voor: vrijwel alle figuren wa ren kluchtspelfiguren, wat wil men anders dan een caricatuur? Het derde bedrijf, waar de z.g. „jury" bij eenkomt, spande in dit opzicht wel de kroon. Voor een revue was dit een prachtige scène, en als Bouwmeester er beslag op had gelegd, zou hij er vele volle zalen mee trekken. Maar voor artisten van het kaliber van het Vereenigd Hofstad-tooneelneen, 't spijt ons, maar voor hen achten wij, zelfs in dezen tigd van bitteren nood van ons tooneel, nog wat beters weggelegd. Wat zegt Jan Gres hoff ervan? Overigens is er natuurlijk braaf gelachen. Natuurlijk, waarom zou men niet lachen Wijzelf lachten mee. Maar nu, achter de schrijfmachine gezeten, staan wij voor een andere taak, een taak die gemakkelijker zou zijn als wij niet te doen hadden met eerste kwaliteits-artisten, die hier minderwaardig- werk moesten verrichten. Moet hiermee het tooneel in stand worden gehouden... Brisons- lé dessus, laten we hopen de dames en hee ren het volgend seizoen eens in wat waar diger rollen terug te vinden. Wij zijn ruim gesorteerd. Moderne modellen en kleuren. HERM. DE HAAN, Koningstraat 92, t/o. Witte Bioscoop. HAASTIGE SPOED IS ZELDEN GOED. Een ongeveer 16-jarige jongen reed gister morgen op de Dijkstraat, in de richting van de Langestraat. Ter hoogte van de drogisterij van den heer de Kok trachtte hij tusschen een paard en wagen en een auto door te glippen, met het resultaat dat hij tegen den wagen botste en er onder terecht kwam. De jongen kwam er wond boven wonder met eenige schrammen en builen af. Een twee tal geve'de melkemmers, die hij achter op zijn fiets had, sneuvelde radicaal. NAT.ONAAL SOCIALISTISCHE BEWEGING. Rede van den heer Stet. Voor het houden van een laatste vergade ring vóór de verkiezingen kwamen velen in „Huize Bom" in de Hoogstraat bijeen tot het aanhooren van een rede van den heer Stet van IJmuiden. Na een kort welkomstwoord van den groepsleider verkreeg de heer Stet om ruim half negen het woord. Allereerst wijst spreker op de redactie van de Neder landsche Dagbladpers op de Nat. Soc. Bewe ging. Het oude stokpaardje: „Fascisme is moord", werd weer van stal gehaald, voor al door de pers van links. Wat wilt gij zijn? zoo vraagt spr. Wilt gij den toestand laten zoo als hij is Een half millioen werkloozen en een uitgeputte midden- standNeen. De bonzen' der verschillende par- j tijen houden wel redevoeringen, doch dat zijn slechts scheldpartijen op de N.S.B. Aan den; toestand verandert men niets. Vervolgens pakt spr. de zinsnede „fascisme: is moord" nog eens bij den kop en gaat aan! de hand daarvan alle politieke partijen „ver moorden". De NSB is geen partij, zij is een beweging,! die het geheele Nederlandsche volk wil om-! vatten. De heer Stet behandelt dan de moreele on dergang en geestelijke verwildering van ons volk, hetgeen hij wijt aan het verzuim, dai geen fundeering gelegd werd in den hoog conjunctuur-tijd. Toen is er op los geleefd; maar nu er versoberd moet worden tot een „etisch minimum", waar blijven we nu Waar gaan w- heen? Het is niet denkbeeldig, dat Moskou hier iets te zeggen krijgt en dat wil de NSB niet! „Wij willen ons zelf zijn en blij ven". Sprekende over cumulaties van salarissen, zeide de heer Stet, dat door de NSB een don derend halt zai worden toegeroepen aan der gelijke wantoestanden. De NSB wil geen staking, de bedrijven moe ten niet stilliggen. Dat de arbeiders zich orga niseerden was te wijten aan het geparasiteer van de liberale machthebbers. wil ook nu weer een belangrijke bijdrage geven tot verhoogiag van de feestvreugde! Daarom zal aan hen, die hun verlovings ringen vóór de Paaschdagen inzijnzaak koopeneen geschenk naar vrije keuze worden uitge reikt ter waarde van Dat wiU U natuurlijk niet misloopent V - - W -N. wv W. Het Marxisn.e kwam over de grenzen en bracht et evangelie van en haat, de klasse- strijd. Nooit zal er sprake van vrijheid zijn als een partij de meerderheid heeft. De NSB brengt ook vrijheid, doch één die inderdaad vrijheid is. Geen klassenstrijd en klassenhaat; jle nationaal-socialisten komen immers met de corporatieve gedachte. Spr. verwijt de Kamer leden gebrek aan deskundigheid en toont dat met eenige voo-beelden aan. In het kort heeft de heer Ste. het nog over de verschillende bladen, die alle partijwezens krjn, over de vriendjespolitiek, en over de vraag of de NSB Jhristeljjk is, waarna de spr. met een krachtige peroratie eindigt ten ibehoeve van den corporatieven staat, waar jgeen haat en nijd zal bestaan, .vaar allen inaasi elkaar zullen leven in piaats van tegen ifelkaar, waar men zal vinden vrijheid, arbeid en brood. I In de pauze bestond gelegenheid schriftelijk vragen te stellen. WILLY DERBY. I len Paasehdag in Casino. Zondag len Paasehdag, geeft de bekende im- i pressario Jac. Smits, van Haarlem, een variété- en specialiteitenvoorstelling in Casino, waarin zeer goede krachten zullen medewerken. Als hoofdpersoon zal de bekende humorist Willy Derby optreden en een voor Den Helder ge heel nieuw repertoir ten gehoore brengen, waarbij o.a. zijn nieuwste succesnummers. Be halve Derby zijn er nog vele variété-nummers en treden o.a. op de populaire Revue-ster Pauline Hervé, in haar vroolijke kunst, Mr. Barny, een verbluffend acrobatennummer, Ching Hé, een Chineesch jongleur, Joan Modem, een meesterkunstenaar op de ocearine enz. Kortom een afwisselend en vroolijk pro gramma van zeer goede variéténummers. Men zie voor de entréeprijzen etc. de adver tentie. in de nieuwste dessins. HERM. DE HAAN, Koningstraat 92, t/o. Witte Bioscoop. Het Handelsblad heeft weer een artike» ever de moeilijkheden in het vischbedrijf te Ijmui- den en begint met te zeggen: Ook de visch- handel meent, dat de noodzakelijkheid van iSteunverleening nu wel vast staat. Gewezen wordt op de zeer onregelmatige aanvoer van visch en op de viseh van mindere kwaliteit die wordt aangebracht. Er werden o.a. te Rotterdam groote vang sten kabeljauw aangebracht, maar een visch- handelaar kon een order van 200 KG eerste soort voor België niet uitvoeren; en de kabel jauw, die hij naar België zond, wenschte men daar niet meer te ontvangen, de kwaliteit wa3 te slecht. De Wadden- en Zuiderzeeharing, waarvan de aanvoer in dezen tijd ook belangrijk is, heeft thans geen waarde door de exportmoeilijkhe- iden. Dit laatste is bekend, maar de kwaliteit daarvan is toch uitstekend en we zouden zeg gen, wanneer er stagnatie is in den binnen- landschen handel vanwege de inferieure kwa liteit van kabeljauw is er dan geen afzet mo gelijk in het binnenland van de uitstekende Waddenzeeharing Dan wordt ter sprake gebracht de Deen3che visch. De schol door de Deensche kortters aan gevoerd, wordt gretiger gekocht dan die, aan gevoerd door de IJmuider treilers en loggers. In ons land kan alleen voor een goed en goed koop product afzet worden gevonden. Wat den uitvoer naar België betreft, moet de handel rekening houden met het feit, dat de Denen groote partijen goede visch aan de Belgische markt brengen. De prijzen van die goed» Deensche visch zijn niet hooger dan die van de Nederlandsche van mindere kwaliteit. Als d- Visscherij centrale, die nog weinig van zich heeft laten hooren, deze noodige sa menwerking kan bevorderen en tot stand bren gen, zal er al veel bereikt zijn. Wat betreft die uitstekende Deensche schol, ja, dat was bekend, de snurrevaad levert meest alle groote soort schol, die, door de vischwijze, geheel ongeschonden is. De vischmethode eischt ervaring, die over het algemeen hier te lande nog niet voldoende schijnt te zijn verkregen. Bovendien zal het type schip een roi spelen in de exploitatiemo- gelijkheid. En het iaat zich aanzien, dat men zich hier te lande niet slechts gaat toeleggen op de snurrevaad, maar dat men ook het type Deensche vischvaartuig zal gaan overnemen. Een verandering der vloot in dien geest zal daarvan het gevolg zijn, maar... thans ont breken in het algemeen daarvoor de noodige middelen. Kon daar nu maar een weg op worden ge vonden. De Visscherij centrale kan hopelijk, daarvoor den weg ruim maken. Het Werkfonds 1934 heeft b.v. voor den bouw van motorkustvaartuigen ten behoeve van de vrachtvaart voor 16 schepen een be drag ais tweede hypotheek uitgetrokken, dat nog voor meer schepen zal worden uitgebreid. Wat voor de vrachtvaart mogelijk is, kan straks misschien mogelijk worden voor de visscherij. Dat men reikhalzend naar een oplossing in het bedrijf uitziet, blijkt wel uit allerlei din gen en deze geconcentreerde wil zal ten slotte eenig effect tengevolge hebben. Inmiddels zijn weer twee treilers ui- IJmui den opgelegd en ook drie Rotterdamsche mo- tortreilers, welke laatste nu toch niet gere kend kunnen worden tot de oude schepen, zoodat dit teit wel uiterst scherp aangeeft hoe slecht het met de visscherij gesteiu is. In het Vakblad voor Biologen komt een artikel voor over de wolhandkrab, die zich zóó uitbreidt, dat reeds ernstige moeilijkheden door de vischers zijn ondervonden, vooral wat betreft de nettenvernieling en bij de fuiken het zóó verstopt raken met deze indringers, dat de paling nauwelijks gelegenheid heeft de „keel" van Je fuiken binnen te kon,en. Geconstateerd wordt, dat de wolhandkrab, die evenals de paling even gemakkelijk leeft in zout- als in zoet water, dat gemeen heeft met de paling, da1 zijn paartijd samenvalt met die van den paling, zooda. hun uittocht van zoet naar zout water (waar alleen de paring plaats heeft) samenvalt. Vandaar dat het schade-element dus grooter is, omdat veel visschers in den „looptijd" der paling juist een goed deel van hun bestaan vinden, maar nu den ontzettenden last van de wolhandkrabber ondervinden. Dat die voortplantingsmogelijkheid van de wolhandkrab haast onbegrensd is, bewijst het feit, dat een vrouwelijk exemplaar van 300.000900.000 eieren bij zich draagt. Zouder. er dus geen natuurlijke vijanden zijn, dan was de zee en waren Je rivieren in afzien- baren tijd volgepropt met wolhandkrabben. Men heeft vijanden van de wolhandkrab on derkend in paling, in snoek, de reiger en de ooievaar en m'sschien treden er wel meer ver- Slinders op. Dat mag trouwens met gron verwacht wor den, omdat in de natuur steeds een kracht leeft tot evenwicht. De natuur daarin behulp zaam zijn, is slechts mogelijk door het zoo- yeel mogelijk vernietigen van de wolhandkrab. Anderzijds wordt van deskundige zijde aan bevolen om het vischwant sterk te oliën, het geen ook wordt toegepast met betrekking tot de gewone kr o. Het schijnt, dat ze zich dan minder gemakkelijk kunnen vasthechten, waardoor slijtage wordt voorkomen. De N. R. Ct. heeft een bericht ontleend aan het verslag van de Fishery Board for Scotiand over 1934, naar aanleiding van onderzoekin gen in dat jaar in de laboratoria te Aberdeen en de beide onderzoekingsvaartuigen van de Fishery-board uitgevoerd. Ten aanzien van de vooruitzichten voor de schelvischvangst in dit ;'aar hebben zij tot de volgende conclusies geleid. De aanvoer van de kleinere schelvischsoorten zal grooter zijn dan in het vorige jaar. De vangst van de middel soort schelvisch zal op een tamelijk gelijk matig, doch niet hoog peil blijven. Tegen den tijd, dat alle vierjarige schelvisschen in de categorie „groot" zijn overgegaan, zullen de snelstgroeiende tweejarigen de afmetingen van de middelschelvisch naderen. De vangst vaA „groote" schelvisch zal bijna geheel uit in 1931 geboren vissehen bestaan, die in 1935 ook het meest tot de voortplanting zullen bij- diageh. De kans op een voortduren van bevre digende vangsten van deze schelvisch is niet gunstig. Ziehier dus een wetenschappelijk vastge stelde voorspelling omtrent de schelvisch vangst, die dus geen buitengewoon gunstige vangstresultaten in het vooruitzicht stelt. Onlangs maakten we melding van de te ver wachten vangsten van Noordzeeharing in het komende seizoen, welke zeer gunstig zouden zijn. Voor den handel kunnen deze verwachtingen omtrent visscterij-vooruitzichten van betee- kenis zijn en ook voor het eigenlijke visch- „FALCON"-ADRES: HERM. DE HAAN, Koningstraat 92, t/o. Witte Bioscoop. (voor zoover opgegeven) Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Westatraatfr 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v. d. Poel. Bevestiging nieuwe lidmaten, 's Avonds 7 uur, Ds. H. A. Enklaar Bediening H. Avondmaal. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, WestpleinJ Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Avonds 8 uur, Ds. Tollenaar. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. J. Mennen en L, Brasser. God Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Avonds 7.30 uur, Ds. N. v. d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Avonds 7.30 uur, de heer J. Rebel Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Avonds 7 uur, Ds. A. Klinkenberg. H. Avondmaal. Doopsgez. Gem. 's Avonds 7 uur, Ds. P. J. Smidts Avondmaal. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam. Evangelisaticgebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10 en 's avonds 8 uur, bijeenkomst. Leger des Heils. 's Morgens 10.30 ip, Heiligingssamenkomst 's Avonds 8 uur, Bij het Kruis Hersteld Apostolische Zending Gemeente Geen dienst. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. bedrijf, dat daarvan ook den polsslag zal ge waar worden. Het is dus zoover gevorderd, dat de haring onverkoopbaar was en in zee werd geworpen. Even niet bedenken, dat nog zoovelen in den lande snakken naar een panharinkje! Vroeger gebeurde dat ook. Inderdaad. En vroeger kwam het ook voor, dat er haring als mest naar de bollenvelden ging. Dat was ook in het geval als de haring geen prijs haast op bracht. In elk geval is liet nog beter dan weer in zee te werpen, waar de krabben er een feestdisch mee aanrichten. Voor mest op de bollenvelden doet de haring misschien dan nog een zeer nuttig effect, hoe wel de bollencultuur ook wel een beetje in de penarie zit. Het beste gebaar voor deze onverkoopbare haring is, dat de Visscherij Centrale ze nu uit de markt neemt en ze ter beschikking stelt van de vischmeelfabrieken. Zoo krijgen we later daarvan misschien weer kippen- en eendenieren op tafel. Wie was het ook weer, die zei, dat alles maar een chemische omzetting was? Het geheel is echter een droevig beeld van den toestand. Het eenige lichtpuntje, dat we in deze geweldige aanvoeren kunnen zien, is, dat de Waddenzee blijvend haar voorjaarsharing- teelt zal geven. Dat was, na do afsluiting, een dubieus vraagpunt. Thans mag wel worden geconcludeerd, dat de zekerheid van terugkomst der haring is bewezen. ST. LOUIS BOYS IN CASINO. Op 2en Paasehdag geeft Casino een groot dansfeest met 2 orkesten. De St. Louis Boys, welke reeds meermalen voor de Radio speelden, treden er zoowel 's middags als 's avonds op. Verder zal de Casino-Band in de nieuwe bezetting 's avonds medewerken. Het laatste nummer der „Jazz- wereld" liet zich zeer gunstig uit over deze St. Louis Boys. Het ensemble is uitstekend op elkaar ingespeeld. Een beschouwing van de inzendingen, die reeds bekend zjjn. Belangrijke exposities. Met rassche schreden nadert de datum van 1 Juni a.s„ de dag waarop de groote ten toonstelling, die reeds populariteit verwor ven heeft onder den naam „R.E.M.A.V.I.", door Z.Exc. den Minister van Defensie ge opend zal worden. Goed geteld is het nog een week of zes en dan moet het Comité geheel klaar zijn met zijn vele en moeilijke voorbe reidende werkzaamheden. Dat die moeilijkheden vele zijn hebben wjj kunnen constateeren, toen wij nog eens ter informatie bij het Comité op bezoek gingen. Doch hoe vele ook de werkzaamheden, met slechts één doel voor oogen: „Den Helder vooruit!" verrichten de heeren deze en zijn vast besloten een belangrijke tentoonstelling te scheppen. Reeds vele toezeggingen werden gedaan en het is ons mogelijk gemaakt nu reeds een en ander over de belangrijkste in zendingen te vertellen. Daar is dan allereerst het Reddin gwezen dat met een motor-strandreddingboot met wagen en tractor komt, benevens met een wagen, bevattende een complete uitrusting van het lijnwerp wippertoestel. De stand zal verder bevatten verschillende instrumenten en toestellen, welke op het gebied van het Reddingwezen van toepassing zijn, als zwem vesten, pistolen, e.d. Boekwerken en schilde rijen, deze materie betreffende, zullen den stand aanvullen. Loodswezen en Kustverlichting. Van deze afdeeiing is bekend, dat zjj met een 5 m- ondiepwater gasboei in werking, en een in werking gesteld draailicht, dat ij, het midden van het gebouw zal worden gepiaf,tst ter tentoonstelling komt. Er zal een 7de! van dea vuurtoren „Brandaris" zijn, j^jsen, in gebruik op de verschillende vuurtorens langs de Nederlandsche kust. Bovendien brengt het Loodswezen o.m. nog een pharo- line gloei-licht-installatie, een doorsnede van het flikker-apparaat van een gasboei, model len van betonning, een lichtbak, weergevende de verlichting van een landingsterrein en te vens foto's e.d. betrekking hebbende op de kustverlichting. Marlne-Luehtvaart-Dienst. Twee groote diorama's, de één waarvan ons het overbrengen van een reddingslijn van een wrak naar de kust door een vliegtuig laat zien en de andere het te hulp snellen van 12 groote vliegtuigen bij het omslaan van Hr. Ms. „Krakatau", in Straat Madoera, ten Oosten van Soerabaia, zullen allereerst deze belangrijke stand sieren. En dan een op vouwbare rubber-reddingboot, die voor veilig*- heidsdoeleinden op alle groote Marinevaartui gen wordt medegenomen. Voorts zal de stand bevatten een voorstelling van een groot bom- menvliegtuig, ingericht voor het vervoer van 4 patiënten, terwijl modellen van diverse Marinevliegtuigen niet zullen ontbreken. Het geheel wordt aangevuld met werktuigen den M.L.D. betreffende als seinpistolen, zwem vesten, berichtkokers, parachutelichten, e.d. Interessant zal zijn het gadeslaan van het vervaardigen van vliegtuigonderdeelen door personeel van den Marineluchtvaartdienst. A Oi de rzeedieii s t. Van deze expositie noemen we: een com plete toren van de onderzeeboot „O 4", pe- HERM. DE HAAN, Koningstraat 92, t/o. Witte Bioscoop.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9