Het is gebleken dat de fldelaarfietsen voldoen. Georg Gilnthert, Koningstr. 33, Tel. 505 Stadsnieuws N.V.HOTEL„DEN BURG'Tel. Predikbeurten nPRDE BLAD HFXDKRSCHL COURANT VAN ZATERDAG 20 APRIL 1935. Op- en ondergang van Zon en van hoog watjr (Texel) tijd Lichten op voor alle voertuigen. NAAR ROME HEEN EN TERUG Hoofdagent: ZOETELIEF, Kanaalweg Lezing over het „Werkfonds 1934" 2e PAASCHDAG LENTE Ie PAASCHDAG Bovenstaande menu's per couvert J2.~ Aanbeveling verdient het t ij d i g Uw tafel te reserveeren DIVERSE SCHOTELS LEVEREN WIJ AAN HUIS Zwitsersche Feesten. Speciaal adres voor Stoffeerwerk G. A. v. d. BLOM EN ZN. Polderweg 33 DE NIEUWE FILM. PROGRAMMA'S Hnlrt Jfllxol-l llt UtrtJK/Al\ 1 vrvi> /.Aii;i\urnj tv -\ii\n- 'yjj-- Wintertijd. April Z 21 M 22 V 23 W 24 D 25 V 26 Z 27 Zon op: ond.: Hoogwater 8m. nam 4.53 19.06 10.02 10.20 4.51 19.07 10.37 10.53 4.49 19.09 11.12 11.33 4.47 19.11 11.55 00.00 4.45 19.12 0.19 0.42 4.43 19.14 1.11 1.49 4.41 19.16 2.25 3.07 Zaterdag 20 April Zondag 21 Maandag 22 19.34 19.36 19.37 Geslaagd den Hen April j.1. voor het diploma costuumnaaien, de dames Cor den Dekker, Truus Bais en Elisabeth Langereis, allen leerlingen van mejuffr. H. A. Verhoef, gedipl. leerares Nijverheidsonderwijs. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot 2e Paaschdag 's morgens 8 uur is alleen geopend de apo theek «Ier firma Smeets-Snel Weststraat. Op 2en Paaschdag is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans Spoorstraat. Van Dinsdag 23 April tot 29 April wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. het fietspad dook de deinen. Voorloopig alleen voor houders van duinkaarten. Het aardige fietspad van troittoirtegels, dat van het begin van den Strooweg af, door het afgezette duinterrein, langs de z.g. „Ta felberg" en de Donkere Duinen, aansluiting, geeft op het fietspad, dat bij paal 3 de duinen doorsnijdt, zal voorloopig nog niet voor het publiek worden opengesteld. Alleen houders van duinkaarten kunnen dus van dit aar dige rijwielpad, dat een mooi gedeelte van onze duinen doorsnijdt, momenteel gebruik maken Van Defensie is nog geen toestem ming afgekomen voor het plaatsen van een hek met rasterwerk langs dit pad en eerst als dit gereed is dan mag „iedereen" er ge bruik van maken. ""TE STEENLEGGING. In ailen eenvoud en zonder eenigen ophef, had Donderdagmiddag een eenvoudige plech tigheid plaats, namelijk de eerste steenlegging voor een groep woningen. Er zijn de laatste maanden vele huizen hier ter plaatse ge bouwd, te veel naar veler opinie. Maar juist aan eenvoudige burgerwoningen als die welke wij op het oog hebben, schijnt hier wel be hoefte te zijn. Het is de heer Th. C. Lugtenburg, die thans een plan van 40 woningen uitvoert, welke zul len worden gebouwd aan den Koningsweg en die een waardige begrenzing zullen vormen van den Ouden Helder. De woningen, ontwor pen en uitgevoerd door genoemden heer Lug tenburg, zullen worden afgesloten met een winkelhuis hoek Fortweg; zij worden gebouwd op eigen terrein, zoodat geen erfpacht ver schuldigd zal zjji. Donderdagmiddag had de eerste steenleg ging plaats, die geschiedde door de dochter des heeren Lugtenburg. Het is een eenvoudige steen welke de volgende inscriptie draagt: „De eerste steen gelegd door Adriana Lugten burg 18 April 1935"; de heer Lugtenburg had een feestelijk cachet aan de gebeurtenissen gegeven, waarvan de gezamenlijke werklieden profiteerden met een sigaartje, een koek en een drinkbare tractatie. Dat een en ander er grif inging, behoeft geen betoog, en zoo staat thans deze steen daar en over enkele maan den zal hier een aardige woonwijk zijn ont staan, die zeker wel bewoners zal trekken. Van gemeentewege wordt hier ook reeds aan de bestrating gewerkt, en zoo zal binnenkort ook deze uiterste westgrens onzer gemeente zijn gemoderniseerd en verfraaid. ZANG-, REU- EN ORKESTVEREEN. „HARMONIE". Donderdag 25 April a.s. zal in „Casino bovengenoemde Vereen, voor hare donateurs opvoeren de Engelsche operette „Erminie' Wjj hebben van „Harmonie" na „The Geisha" geen Engelsche operette meer gezien en wij twijfelen niet of met deze komische operette ((indertijd een successtuk van het Bouwmeester Operette-gezelschap) zal „Har monie" hare donateurs weer een uitstekenden avond bezorgen. De medewerkenden zijn alle goede beken den, terwijl ook ditmaal een ballet is ingestu deerd door den heer Jac. B. Polak. Regisseur is wederom de heer Jb. Bruijn, terwijl dc cos- tumeering verzorgd wordt door de Firma A. •L Bakker en het kapwerk door Joh. Gerrit- ®en, Amsterdam. Het geheel is voor groot koor, solo en groot orkest en staat onder leiding van den direc teur, den heer Jac. Bos. Zie voor verdere bizonderheden de advei- tentie in dit blad. op een CYRUS fiets, welke reeds 5 jaar gebruikt was! De Cyrus hield zich buitengewoon goed, geen enkele noemenswaardige reparatie, Door weer en wind, berg op berg af, etc. Uit een brief van den heer T.M., Helmond. v°or de bemanning van hk. ms. K .Win. De laatste zending. onitrem'1^"1 velen lnisverstand te bestaan lin„ nt (ieJ^ondiging dat de laatste zen- word pn MS' K XVI11 OP 26 April zal K xvmVer Cept naa' ^remantle, terwijl de komt eerst °P 21 Juni te Fremantle aan- ooH.et Comité „Onze Marine" vestigt er de _„Q op' (iat een zending van Holland i ustralie 40 dagen onderweg is en dat met alle dagen daarheen een boot vertrekt. De te verschepen zending van 26 April a.s. w dan ook beslist de laatste welke naar r. Ms. K XVIII kan worden verzonden. Voor de afdeeling Den Helder Alg. Nederl. Bouwarbeidersbond. Voor bovengenoemde afdeeling gaf de heer G. Klein, lid van het Hoofdbestuur, gisteren avond in' het gebouw van den Bond M. M. P. een uiteenzetting over het „Werkfonds 1934" en zijn bedoeling. Zooals de Voorzitter der afdeeling, de heer Kraak, in zijn openingswoord uiteenzette, waren er verschillende redenen, die het Be stuur noopten, hier eens door een deskundige dit z.g. 60 millioenenplan", dat speciaal voor de bouwvakarbeiders van zooveel belang is, te laten uiteenzetten. In een vlotte rede gaf de heer Klein, die nu aan het woord kwam, een uitvoerige en gedocumenteerde uiteenzetting van de tot standkoming, bedoeling en werking van het plan. Regeeringsplan tegen de werk loosheid. Na den oorlog werd het vraagstuk ernstig door de regeering ter hand genomen en de op lossing zocht men, aldus de spr., in 't bizonder op het terrein der bouwvakken. Voor ver schillende werken werd regeeringssubsidie gegeven en zóózeer jasten zich de gemeen ten aan deze regeling, die tegelijkertijd ver laging bracht in de uurloonen, aan, dat verschillende gemeenten, op hun begrootin gen de loonen voor bouwwerken onder het hoofd „Werkverschaffing" brachten. Hierdoor werden dus allerlei werken uitgevoerd door niet-vakkundige arbeiders. Spr. deelt daar van verschillende staaltjes mee. Vakarbeiders werden ontslagen en vervan gen door werkeloozen of wel ze konden weer in dienst komen, maar dan voor het loon, dat de regeering voor werkverschaffing had uit getrokken. Voor tientallen millioenen zijn op deze wijze aan de bouwvakken onttrokken. Ook de groote werkgevers de dupe. Het waren naast de arbeiders, de groote patroons, die de dupe van deze politiek wer den: zij hebben een vaste kern van goede arbeiders, doch konden, waar deze werkver schaffingsobjecten werden opgedragen aan groote lichamen als de Heide-Maatschappij e.d., hun eigen menschen vaak niet aan het werk houden. Voor de arbeiders zelf was deze regeling nog veel funester, omdat niet iedere bouw vakarbeider in aanmerking kwam voor deze werkverschaffing. En naarmate een gemeente afhankelijk was van dezen regeeringssteun, vielen er meerdere arbeiders onder deze re geling. Geldverspilling. Spr. gaat dan na de pogingen, die gedaan werden om voor de normale markt deze wer ken te behouden. Bij de regeering had men geen succes, hoewel van de zijde van den Bond werd uiteengezet, dat deze regeling handenvol geld kostte. Het is wel duidelijk geworden, zegt spr.,, dat de regeering-Ruys en ook de regeering-Colijn bewust deze poli tiek bleef volgen om aldus de loonen te druk ken. De Bond zelf heeft o.a. voor de gemeente Rotterdam plannen en begrootingen gemaakt. De cijfers, die hij daarover mededeelt, zijn frappant: een stratenplan was in werkver schaffing begroot op 300.000, in normale uitvoering kwam het op 173.000. Nu moet worden gezegd, dat normale uitvoering voor Rotterdam niet wel mogelijk was, omdat Rotterdam aan het eind van zijn leenings- capaciteit is, en dus toch gedeeltelijk aan gewezen was op werkv ei schaffing. Zoo kwa men wij met een nieuwe begrooting, tot een bedrag an 273.000.maar het merkwaar dige was, dat het plan van den Bond, be halve nog deze verlaging van 27.000 óók 10.000 meerdere arbeidsdagen telde dan dat van de regeering. Het plan werd nochtans niet goedgekeurd, evenmin een plan op nor male wjjze opgezet. De regeering dwingt dus, willens en wetens de gemeenten in deze richting te gaan. Het nieuwe werkfonds. Geen wonder, dat de regeeringsverklaring van Minister Colijn, omtrent het groote werk verschaffingsplan der regeering met blijd schap door ons werd ontvangen, maar toen de regeering met het voorstel in do Kamer kwam om 60 millioen op de begrooting te brengen voor groote werken, kwam de te leurstelling al dadelijk. In de memorie van toelichting n.1. werd uitdrukkelijk gezegd, dat deze werken op lager loonpeil moesten wor- uen uitgevoerd, om aldus een stimulans te hebben voor een verlaging van het loonpeil. Gevraagd met welk recht dit geschiedde, zeide de regeering, dat door deze 60 millioen zware lasten op de bevolking werden gelegd, waaraan ook de arbeider zijn deel moest bij dragen. Jawel, zegt spr., maar nu betalen zij dubbel: zij brengen het offer inzake rente en aflossing van dit bedrag, dat ieder Neder lander brengt, maar bovendien betaalt de ar beider door het lagere loon, dat hij ontvangt, nog eens extra! Met groote handigheid heeft min. Colijn zich van dat loon-vraagstuk afgemaakt, door n.1. de verantwoordelijkheid voor de loonen over te hevelen naar de vakorganisaties. Nochtans sloot de Bond er zich bjj aan. Onze Bond, voor dit vraagstuk geplaatst, redeneerde aldus: we hebben tot dusver geen MENU: Hors d'Oeuvre Varié Londonderrysoep Pasteitje Filet van tong Peterseliesaus Salade Aardappelen of Ossenhaas Doperwten Aardappelen Pêche Melba Fruit MENU: Hors d'Oeuvre Varié Tomatensoep Croquette Kalfsoesters a la Tirolienne Gebakken Aardappelen of Gebakken Tong Salade Gebakken Aardappelen Slagroompudding Fruit zeggenschap gehad over de loonen, misschien kunnen wjj via dit plan iets bereiken. Ook konden wij min of meer misbruiken in de toepassing van dit plan tegenhouden. Ten slotte was het onverantwoord om niet alle gelegenheden aan te grijpen onze werk- loozen te helpen. Het Congres droeg ons derhalve op, zegt spr., aan de uitnoodiging om te confereeren gevolg te geven. Spr. zet de samenstelling van dit werk fonds uiteen: de arbeidersvertegenwoordigers zijn erin „vergeten". Het bestaat uit een aan tal commissies en sub-commissies. Spr. gaat daarna den gang van zaken na bij de eerste bespreking met de sub-commis sie voor de loonen. Uit vragen, van de zijde van den Bond gesteld, bleek, dat deze wer ken op normale wijze worden uitgevoerd, dus via normale aanbestedingen, waarbij dan uit den aard der zaak gebruik gemaakt wordt van vakarbeiders. Er zou voor de loonen een minimum en een maximum worden bepaald, met lagere loongrens. Wij hebben dit ge accepteerd, mits wij ieder object afzonder lijk mochten bezien. Ook dit werd ons toe gestaan. Niet ontevreden over den gang van zaken. Op dien grondslag werd onderhald en wij wij waren niet ontvreden. De sociale bepalingen van het collectief contract bleven gehandhaafd en dat was een belangrijke overwinning onzerzijds. Hierdoor is de rechtspositie beter geworden dan in de particuliere ondernemingen het geval is. Wij moeten hier vaststellen, dat binnen het raam van mogelijkheden onzerzijds gedaan wordt, wat kan geschieden. Wij zijn dus niet ontevreden. De „Nederlandsche Bouwwereld", de „N. Rott. Crt." en andere bladen oefenden, toen de loonen eenmaal hekend waren, dan ook heftige kritiek uit over die „hooge" loonen. Er is voor 10 13 millioen onder deze rege ling gebracht, en dit betreft objecten, die anders stellig in werkverschaffing zouden worden uitgevoerd. De uitvoering evenwel liet nogal op zich wachten, maar dit wordt den laatsten tijd beter. Slechts noodgedwongen aanvaard. Op de eerste conferentie hebben wij ons reeds losgemaakt van de loonsverlagingsten- denz van de regeering, en uitdrukkelijk ge zegd, dat de machtsverhoudingen ons nood zaakten deze regeling te accepteeren, doch dat wij principieel vasthielden aan onze loo nen. Tenslotte doet spr. een beroep op de aan wezigen om zich aaneen te sluiten en de or ganisatie daardoor krachtig te maken. Geen debat. Met het oog óp het feit, dat de hoofd bestuurders gaarne met den trein van half tien wilden vertrekken, bestond er geen ge legenheid voor debat, zoodat onder dankzeg ging de bijeenkomst werd gesloten. Groote oefening van de Transport- colonne van de afd. Dén Helder van het Nederl. Koode Kruis. Wij beloofden onze lezers nader terug te komen op de door de Transportcolonne geor ganiseerde Feesten en Groote Oefening. De transportcolonne, de zoo buitengewoon nut tige instelling, die bij iedere catastrophe of ieder individueel ongeval steeds haar beste krachten geeft tot heil van de menschheid, laat eindelijk eens iets van haar kunnen zien aan de massa. Door het bestuur, reeds van de oprichting af onder voorzitterschap van den heer Winter, werd het besluit genomen om tot stijving van de kas, deze feesten te organiseeren. Een comité werd opgericht waarvan als voorzit ter fungeert de heer Winter, terwijl een eere comité, onder voorzitterschap van burgemees ter Driessen, tevens zijn medewerking ver leent. De Zwitsersche Feesten op 2, 8, 4 en 5 Mei a.s. In de Koningstraat aan het gebouw „Musis Sacrum" zien we reeds de voorberei dende maatregelen voor het feest. Twee vlag- gestokken met een groot schild, waarop het Roode Kruis. De zaal van Musis zal op genoemde data in een feestgewaad worden gestoken. Een schiet tent, een hengelsportspel, een buitengewone attractie voor onze Eerste Heldersche hengel- sportvereeniging, die hier zeker steeds tuk zal hebben, een grabbelton, enz. We kunnen ge makkelijker opnoemen wat er niet zal zijn. Er zal een gedeelte van de zaal vrij gehou den worden voor danslustigen. Dc te houden oefening op Zaterdag 4 Mei. Door den heer Winter is deze oefening op touw gezet De Heldersche ingezetenen wol den nu eens in de gelegenheid gesteld om de transportcolonne in actie te zien, in dit ge val bij een gefingeerd groote ramp. Medewer king wordt verleend door het spoorwegperso neel, alsmede door leden van de transport- colonne van Alkmaar en IJmuiden. Men gaat van de veronderstelling uit, dat de personentrein, die op den bewusten Zater dagmiddag om 1.30 uur binnenkomt, nabij de laadwal op een stootblok loopt. Door het in elkaar schuiven der wagens en het uitbreken van brand zijn er ongeveer 30 gewonden, waarvc r leden van de padvindersvereeniging zullen fungeeren. Dr. Rienks, de leider, roept op het eerste bericht van de ramp de leden der transport colonne, door middel van de distributieradio op. De leden begeven zich nu naar het Molen plein, als verzamelplaats. De onderstelling gaat nu nog even verder n.1. dat de zieken huizen door een heerschende griepepidemie overvol zijn. De gewonden worden daarom in het gym nastieklokaal Emmastraat voorloopig onder gebracht, nadat de eerste hulp is verleend. Als noodziekenhuis wordt nu door de ver- pleegcolonne de Groen van Prinstererschool in de Koningstraat ingericht, waarin een 30- tal bedden, daar onmiddellijk door vracht auto's gebracht, zullen worden geplaatst. Het vervoer der gewonden neemt dan een aanvang. Voor het belangstellende publiek wordt hierna dit ziekenhuis een uur ter bezichtiging gesteld. Dit voor zoover het deze buitengewoon goed in elkaar gezette oefening betreft. Wij zien uit deze oefening tevens, dat het werk van de transportcolonne zich niet alleen bepaalt tot het verbinden van wondjes, bij het baden opgeloopen, maar dat deze colonne, natuurlijk onder leiding van den medicus, wel degelijk in staat is bij groote rampen daad werkelijk hulp te verleenen. We behoeven er verder niet op te wijzen hoe noodzakelijk het is, dat het de colonne niet aan de middelen ontbreekt om de ingre diënten aan te schaffen, die zij bij de uitoefe ning van haar werk noodig heeft. Door op de reeds genoemde data een be zoek te brengen aan „Musis Sacrum", om daar voor een lagen entréeprijs een zeker bui tengewoon gezelligen avond door te brengen, steunt u reeds het werk dezer Vereeniging. UITSLAG PRIJSVRAAG JUWELIER BEE.MSTERBOEK. Gisterenavond is bij de firma Beemsterboer uitgepuzzeld wie de gelukkigen waren in de prijsvraag, welke door deze firma was uit geschreven. Zooals bekend, heeft de firma gedurende eenigen tijd een hoeveelheid goud in de étalage ter bezichtiging gelegd, waarvan het gewicht geraden kon worden. Dit goud was uit een smeltkroes gedruppeld in koud water, waarin het onmiddellijk stolde. Het is dus niet, zooals velen veronderstelden, „schraap sel" van goud. Voor de prijsvraag heeft wederom zeer veel belangstelling bestaan en het was een heel gezoek voor de prijswinnaars bekend waren. Het gouden heuveltje weegt 915 gram, welke gewichtsopgave op ons bureau in een gesloten enveloppe bewaard wérd. Iedere prijswinnaar wordt in de gelegenheid gesteld om deze opgave met het werkelijke gewicht te contro- teeren. En nu de inzendingen. Deze waren evenals bij de koekoekklokjesprijsvraag zeer variee- rend. Het laagst was een inzending van 54 gram, terwijl de hoogste inzending 8 kilo en vier ons aanwees! Daartusschen in waren alle mogelijke gewichten genoemd en het bleek wel duidelijk, dat het gewicht van goud niet zoo gemakkelijk geraden kan wor den. Zelfs een heer, die werkte met inhoud en soortgelijk gewicht, was de plank ongeveer 3 kilo mis. Het dichtst bjj het juiste gewicht was de jongejuffrouw Jurg, Hertzogstraat 50, die het voorrecht zal hebben voor 15 gulden te mogen uitzoeken in de zaak van de firma. Zjj raadde 885 gram. Met 884 gram volgde als no. 2 de heer D. C. Tompot, a/b Opnemingsvaartuig „Hydrograaf", die voor 10 gulden mag uit zoeken. Tenslotte no. 3. Deze prys van 7.50 werd gewonnen door mej. Corry de Jong, Brakkeveld 70, waartegen zij wel geen bezwa ren zal hebben. De firma heeft één verzoek, n.1. dat de prijswinnaars na de Paaschdagen zullen komen, opdat hun een waardige ontvangst deelachtig zal kunnen worden, hetgeen van daag met het oog op den drukken Zaterdag minder goed zou lukken. Deze prijsvraag is, zooals U wel begrepen zult hebben, ook weer een mooi succes ge weest. De firma Beemsterboer zal er zeker over denken op dezen weg voort te blijven gaan! Lente wil komen. Ze wacht reeds lang. 't Trilt door de boomen Van levensdrang. De zon schijnt vroolijk Op veld en plant, Lacht weer eens oolijk naar allen kant. Stil in den morgen, als alles rust, Heeft ze verborgen D' aarde gekust. Het gaat nu groeien: Alles herleeft. 't Wil zoo graag bloeien, Wat d' aardschoot heeft. De vogels fluiten Een blijden zang. Het is daarbuiten Al vreugdedrang! Lente zal komen Met frissche pracht. Weg! bange droomen Nu Lente lacht! S. N. B. WILLY DERBY. Ie Paaschdag in Casino. Daar velen in de meening verkeeren, dat de Variété- en specialiteiten-voorstelling van Willy Derby op beide Paaschdagen zal plaats hebben, vestigt de Directie er de aan dacht op, dat deze Willy Derby-avond alleen op Zondag (le Paaschdag) zal worden gege ven. Voor den entrée-prijs etc. zie men de adver tentie. DE ST. LOUIS BOYS. 3e Paaschdag in Casino. Men verzoekt ons nog even de aandacht op het optreden van bovengenoemde Band in Casino op Maandag 2en Paaschdag te vesti gen. Verder wordt deze Band des avonds afge wisseld door de Casino-band. TIVOLI-PROGKAMMA. Om een keuze te maken voor een Paasch- programma uit het geweldige aantal films, dat de laatste jaren is geproduceerd, valt werkelijk niet mee. „Tivoli" is er echter in geslaagd een uitstekend programma samen te stellen. Het Holland-nieuws is zelfs zóó actueel, als we in tijden niet gezien hebben. Wat de beide hoofdfilms betreft, zouden we moeilijk kunnen uitmaken, welke de meest geestige is. De film „Frasquita", een operette-film, wordt uitstekend gespeeld. De zang en mu ziek, trouwens de naam van den componist Frans Léhar, zegt reeds genoeg, staan op hoog peil, Wat den inhoud betreft, behoeven we slechts den naam te noemen van een der hoofdspelers, den welbekenden Heinz Hüh- mann. Frasquita. de zigeunerin, is een zangeres in optima forma; haar spel valt eenigszins tegen, maar alles wordt vergoed door haar glasheldere zuivere sopraan. Heinz Rühmann als verliefde jongeman, is weer enorm, door z'n drogen en gezonden humor. Werkelijk een film, die de moeite van het zien waard is. Stan Laurel en Olivir Hardey zijn twee na men, die reeds een glimlach op het gelaat brengen van een ieder die het spel van deze oer-komische filmspelers kent. In ontelbare twee-acters zijn beiden reeds opgetreden, toch blijft hun spel nieuw en frisch. Als zonen der woestijn willen zq hun be langen behartigd zien op een jaarvergadering. Maar hun vrouwen gooien roet in 't eten en, pantoffelhelden, die zij zijn, durven ze zich niet te verzetten. De verwikkelingen die ontstaan, wanneer ze zoogenaamd voor hun gezondheid naar Honolulu gaan, in werke lijkheid echter naar het congres, zijn zoo geestig in elkaar gezet, dat van het begin tot het eind van de film één geschater in de zaal opklinkt. We durven gerust beweren, dat van de vele komieken, die de laatste jaren voor de film optreden, Stanio en Olio toch nog steeds aan den top gaan. WITTE BIOSCOOP. Een vroolijk programma. De Witte komt deze week uitstekend voor den dag met „Carnavalskind" en „De familie van mijn vrouw". Eerstgenoemde film met Iwan Mousjekine, Irène Fédor en de kleine Fédor in de hoofd rollen, is van Fransche structuur, waarvan de komische noot gebaseerd is op de onhandig heid waarmede mannen met babys plegen om te gaan. Vermakelijke dingen spelen zich in dit verband af, dat kan men zich indenken! Maar niet alleen hiermede zijn de verdien sten van de film gezegd; daar is immers de regie, die o.i. buitengewoon geslaagd is; voorts de dialoog; dank zij de uitstekende geluidstechniek kan men woord voor woord verstaan. Het gegeven is niet oorspronkelijk, doch het gebruikelijke „happy ending" blijft ditmaal uit. Onze totaalindruk is, dat dit product waar dig is de Fransche filmindustrie te vertegen woordigen; men lacht eens hartelijk, terwijl toch en passant de tragedie, die in elk leven is, even om den hoek komt kijken. „De familie van mijn Vrouw". Opnieuw hebben we kunnen constateeren, dat de Hollandsche filmproductie niet alleen in quantiteit, maar gelukkig ook in qualiteit toeneemt. We hebben hier een klucht, die wel van zoo'n oer-Hollandsch formaat is, als men maar wil. Daar is de klassieke „vreeselijke" schoonmoeder (Tilly Perin-Bouwmeester) en de even klassieke pantoffelheld. Daar is het vroolijke jonge paar, dat haar onbezorgd Xed. Herv. Gem. (Nw. Kerk, WeststraatJI le Paaschdag: 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaafl Zang van het Kerkkoor. Ned. Herv. Gem. (Westerkera, Westplein)] 2e Paaschdag: 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v. <L Poel. Geref. Kerk (Julianapark). le Paaschdag: 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaas 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen 2e Paaschdag: 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). le Paaschdag: 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). le Paaschdag: 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u, Ds. N. v.d. Kraats 2e Paaschdag: 's Morgens 10 uur, Ds. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). lePaaschdag: 's Morgens 10 uur 's middags 5 uui> de heer J. Rebel. 2e Paaschdag 's Morgens 10 uur, leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. le Paaschdag: 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. J. Ledeboer van Amsterdam. Liturgie en Koorzang, 2e Paaschdag: Geen dienst, Doopsgez. Gem. t le Paaschdag: 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat), le Paaschdag: 's Morgens 10 uur, Ds. G. D. A. Oskamp; van Harlingen. 2e Paaschdag;: 1 's Morgens 10 uur, Ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) le Paaschdag: 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: le Paaschdag: Straatevangelisatie 4 uur, Tuindorp Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. 2e Paaschdag: Bijeenkomst 's avonds 8 uur, Verschillende spreker. Leger des Heils. le Paaschdag: 10 uur v.m. Opdrachtdienst. 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. 2e Paaschdag: 8 uur n.m., Inzegening van soldaten. Hersteld Apostolische Zending Gemecnt* Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. le Paaschdag 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 le Paaschdag: 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uut Samenkomsten. huisduinen Ned. Herv. Gemeente. le Paaschdag: 's Avonds 7 uur, Ds. M. van Wichen levensgeluk een tijd lang verwoest ziet. danlf zij mama's intermédiaire, en dat met behulp van „hem", in dit geval Dr. Nix (Joh, Kaart Jr.), weer in zijn onbekommerd, vreugdevol bestaan teruggevoerd wordt. Een serie grappige conflicten ontstaan, zoodat de eene glimlach plaats maakt voor den ande ren schaterlach. Zooals gezegd een klucht op-en-top. Joh. Kaart heeft alle filmkoorts al lang van zich afgeschud en overtreft o.i. op het witte doek zijn prestaties van het tooneel. Enkele spelers kunnen zich echter nog niet heelemaal „los" maken van de engheid daarvan. Het was een uiterst geslaagd filmwerk, dat den minnaar van den lach iets van zijn gading biedt. Het gesproken woord is duidelijk te ver staan (let op geestige dialoog!), de muzikale illustratie van Max Tak is keurig verzorgd. rialto-theater. Dc Vier Mullere. '1 Ondanks het feit, dat tot nu toe bijna alle van vaderlandsch origine zijnde films een publiek succes te boeken hadden, ondanks het feit, dat men van zekere zijde meermalen ver zekerde, dat wij toch zoo goed met het bui tenland konden concurreeren, en tenslotte on danks het feit, dat men op al die duizenden meters celluloid acteurs ziet paradeeren met klinkende namen in de Nederlandsche too neel -wereld, wij kunnen moeilijk beweren, dat het met deze gloednieuwe industrie in artistiek oogpunt crescendo gaat. Ongetwijfeld, daar zqn enkele successen, en wie denkt daarbij niet direct aan „Dood water doch daarnaast is een verbijsterend aantal producten, welke met film op zichzelf weinig van doen hebben, zuivere speculaties waren op ingeheide volksstukken (De Jantjes, Bleek Bet) en tenslotte gefotografeerd tooneel waren. Een zoo jonge industrie... met zóó weinig jong bloedzoo gespeend aan idealen En nu deze Vier Mullers: wel, ook hier zal dit kwartet een groot publiek trekken, dat zich zal amuseeren, en wellicht na afloop zal zeggen: och, 't was zoo kwaad nog niet Maar dat beteekent dan niet, dat deze rolprent een cinematografisch succes is. Integendeel: bij 't zien van deze laatste productie van Meinert viel 't ons meermalen op hoe ontzet tend veel tooneel dit alles ishoe weinig „film". De dialogen zijn stukken tc lang, origineele vondsten komen uiterst sporadisch voor, en 't heele geval maakt een bar (hm- men indruk. Was dit een buitenlandsche film, 't publiek zou volmondig de inferieuriteit er- Van erkennen; nu 't er een vaii Neder)ah<)s:cü

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 17