MENU'S? f Het eiland Formosa door aardbeving getroffen. Drie duizend dooden. Julianadorp Breezand. Anna Paulowna. Callantsoog. Wieringen. Laatste berichten. Texel. Marktberichten. HELDERSCHE COURANT VA& DINSDAG 23 APRIL 1935. VIER KINDEREN OMGEKOMEN. Italië en Polen zijn het eens. Juweelen, die te duur zijn Binnenland. Drie slachtoffers van onvoorzichtigheid. Drie dooden bij auto-ongeval. HONiG'S SOEP/ Drukkerij De Boer* Acht duizend gewonden; 12.000 huizen verwoest Samenvoeging van de gemeenten Zijpe en Callantsoog. Afscheid van den heer Kamman. Wat voor weer vandaag? den negen stuks hoornvee door het hemel vuur gedood. Ook elders nog heeft de bliksem pehade aangericht. VIER OOSTENICJKSCHE NAZl's VERDRONKEN. T Bij poging tot grensoverschrijding. Uit Salzburg wordt gemeld dat verleden week vier Oostenrijksche nationaal-socialisten die in Juli na den opstand uit Weenen naar Puitschland vluchtten, bij pogingen om de grens te oversch-jden en naar Oostenrijk te rug te keeren n de grensrivier, die zij moesten overzwemmen, zijn verdronken. Ook Donder dag is een vluchteling, die over de rivier wilde komen, verdronken. Nabij Stellingrad in Rusland hebben kinde ren een nier-ontploften granaat gevonden. Zij gingen met het projectiel spelen, met het ge volg, dat het ontplofte. Vier kinderen werden gedood en een ernstig gewond. Te Venetië heeft Suvich, de Italiaansche onder staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, een bezoek gebracht aan kolonel Beek, den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken, die van Genève daarheen was gereisd. In een langdurig onderhoud hebben zjj de voornaam ste problemen van het oogenblik bestudeerd, en vastgesteld, dat de standpunten der beide landen volkomen met elkaar in overeenstem ming zijn. NIEUYYT C.OI.F VAN ANTISEMITISME Thans ook te Berlijn. De Joodsche perscommissie schrijft: De Weltbühne verneemt uit Berlijn dat men daar thans den nieuwen veldtocht tegen de Joden in sterkere mate merkt. Algemeen ver wacht men de afkondiging van nieuwe wetten. Ook begint men met persoonlijke belasterin gen in het openbaar. Op de aanplakzuilen Vindt men plotseling een aantal plakaten met een opschrift als b.v. „De Joodsche arts X. heeft dit en dat gedaan." De dienstmeisjes zijn bang om bij Joodsche gezinner in dienst te gaan of in haar betrek king te blijven, omdat men haai zegt, dat zij later, nadat men eerst alle Joden heeft ver wijderd, tot straf van haar houding geen be trekking meer zal krijgen. De ondersteuning van werklooze Joodsche bedienden wordt ge schrapt en 'an de rond duizend door ce Rijks cultuurkamer uitgesloten niet-ariërs, zijn hon derden in den letterlijken zin van het woord zonder eenig levensonderhoud. De oorzaken van deze nieuwe maatregelen zijn natuurlijk, zooals trouwens iedereen toe geeft, de oeconomische moeilijkheden. In de eerste plaats komen immers door uitsluiting der Joden betrekkingen vrij er ten tweede vor men zij een manoeuvre om de aandacht van het volk van deze oeconomische moeilijkheden af te leiden. Waarschijnlijk aldus elnidgt het bericht is binnen korten tijd een nieuwe emigratiestroom te verwachten. Tot de Russische kroonjuweelen behooren een diadeem, vervaardigd van 5 groote sma ragden en 755 diamanten, dat, toen men na den val van het Czarisme, plotseling veel geld nooóig had, door de nieuwe machthebbers werd verkocht. De waarde wordt op een 1.000.000 dollar geschat en het kostbare sieraad kwam in het bezit van mevr. Edith Rockefeller MacCormick. Na den dood van deze Amerikaansche dame, die zich dikwijls met het prachtige sieraad in de opera te Chi- cago placht te vertoonen, hebben de beheer ders van de nalatenschap dikwijls gepoogd, het diadeem te verkoopen, maar er waren geen liefhebbers in de markt en een lijfsieraad van deze ontzaggelijke kostbaarheid bleek eenvou dig onverkoopbaar. Het schijnt nu, dat de be heerders der nalatenschap het diadeem zullen laten demonteeren, om de fraaie steenen, het zij afzonderlijk, hetzij in kleine partijen, te ver koopen. Natuurlijk zou een dergelijk kleinood nog het best verzekerd zijn in het bezit van een kapitaalkrachtig en stabiel koningshuis, maar naar het schijnt zijn er onder de dynastieën van deze categorie op het oogen blik geen die de bewuste som voor maar juweel en beschikbaar willen stellen. De bewoner van een huls in de Groote Wit- tenhurgerstraat te Amsterdam, de 43-jarige J. d JBo ;r, die een kleinen manufacturenwinkel drrji., had gisterenmiddag bezoek gekregen van de familie Jaring, bestaande uit den 26- jarigen heer Jaring, diens vrouw en 3-jarig kind uit de Kleine Wittenburgerstraat. De Boer wilde tijdens dit bezoek van zijn kennissen even een pet uitwasschen en ge bruikte daarvoor in de keuken een pan, die hij gedeeltelijk met benzine vulde. De kleine jongen was even te voren in de keuken ge komen en zat daar rustig te spelen, toen De Boer het gevaarlijke werk ging doen. Hij dacht er blijkbaar niet aan dat in dezelfde keuken, die ten deele als opslagplaats diende, vlak bij de pan met benzine een brandend petroleum stel stond, waarop een pan met vet was ge- plaatst. De Boer was nauwelijks bezig methetwas- schen van de pet, toen plotseling de benzine ont brandde en groote vlammen uit de pan sloegen. De Boer bezat nog den moed de pan met het hoogop laaiende vuur te grijpen, om haar op de plaats achter het huis te gooien. Hierbij vatten zijn kleeren echter vlam, terwijl voorts een groote hoeveelheid van de brandende ben zine uit de pan viel en op het kleine jongetje terecht kwam. Het kind kreeg hierdoor direct ernstige brandwonden aan zjjn gezicht en armpjes, terwijl vrijwel op hetzelfde oogenblik de kleertjes van de kleine vlam vatten wat hem verder nog ernstiger wonden bezorgde. Jarink, die op het hulpgeroep uit de achter kamer te hulp schoot en zijn kind wilde redden, kreeg eveneens verschillende brandwonden aan handen en armen. Zijn echtgenoote, die even eens te hulp wilde komen, raakte zoo hevig ongesteld, dat zij nog vóórdat zij uit de kamer was gekomen, haar bewustzijn verloor. Wagen door springen van een bami in Winsehoterdiep gereden. Op den drukken Groninger weg te Wes terbroek onder degem. Hoogezandheeft giste renmiddag omstreeks twee uur een ontzet tend ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen. D°°a *0J. ro° toe onopgehelderde oorzaak is op dat tijdstip een personenauto, bestuurd door den 35-jarigen heer Meester uit Ferwerd, m het Winsehoterdiep gereden. Het ongeval werd op dezen drukken verkeersweg heel spoedig opgemerkt en weldra schoten een viertal arbeiders, die aan dezen weg wonen, toe, om hulp te bieden, terwijl een schipper met een bootje naar de plaats des onheils kwam. Het bleek, dat de auto vrjjwel geheel onder water zat. Met veel moeite gelukte het achter eenvolgens een jonge vrouw, een oudere vrouw en twee mannen uit den wagen te halen. De jonge vrouw vertoonde nog teekenen van leven, doch bij de andere drie personen bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. De slachtoffers bleken te zjjn de 62-jarige J. Meester uit Ferwerd. diens eclithenoote en hun 35-jarige zoon, die den wagen had bestuurd. De echtgenoote van laatstgenoemde, de eenige die er het leven had afgebracht, werd de woning van den arbeider H. Kalsbeek bin nengedragen, waarna zij, na van droge kleeren te zijn voorzien, per taxi naar het doel van de reis, Winschoten, werd vervoerd. Begrijpelijker wijs was de vrouw totaal overstuur van het vreeselijke gebeuren. Zij bleek echter geen lichamelijk letsel te hebben opgeloopen. Bij nader onderzoek is komen vast te staan, dat het ongeluk moet zijn veroorzaakt door het springen van een band, hetgeen op dezen betrekkelijk smallen weg steeds noodlottige gevolgen moet hebben, daar het breede en diepe Winsehoterdiep er vlak langs loopt. Het gezelschap was op weg naar Winscho ten om daar een verlovingsfeest te vieren. Het aan Japan behoorende eiland For mosa, gelegen in de Chineesche Zee, ten zuidwesten van de groote Japansche eilandengroep, is Zondag door een buiten- wond, ruim 12.000 huizen vernield en over het geheele eiland, dat vijf millioen bewoners telt, schrik en ontsteltenis heeft teweeggebracht. Voor zoover thans be kend, zijn 3045 personen gedood, 8000 ge wond ,ruim 12.000 huizen vernield en ruim 15.000 zwaar beschadigd. Daar het ca. 35.000 vierkante kilometer groote eiland zeer bergachtig en veelal moeilijk toegankelijk is, valt het niet gemakkelijk een overzicht te krijgen van den toestand in het binnenland, vanwaar de bevolking in paniek naar de groote steden vlucht. Reeds gedurende eenige dagen hadden de observatoria in Europa vastgesteld, dat de aardkorst weer in beweging was gekomen, doch weinig kon men bevroeden, dat het Japansche rijk opnieuw door een groote ramp zou worden getroffen. Er werden schokken gevoeld in het Noorden van Afrika en het Zuiden van Frankrijk, verder in Portugal, speciaal te Oporto, op Malta en in Florence. Zondagmorgen kwam ook de aardkorst op Formosa, „het schoone eiland", zooals de geestdriftige Spaansche zeevaarders het in de 16de eeuw doopten, in beweging. Kort na elkaar werden zeer hevige schokken waar genomen. Vreeselijk heeft de aardbeving gewoed in de provincies Taitsjoe en Sjintsjikoe, waar duizenden huizen zijn vernield. Uiteraard leden de groote steden het zwaarst, zooals Taitsjoe (in de gelijk namige provincie), Naihosjo, Kaimoko, Sjimizoegai, Taiko en Bijoritizoe, het centrum van de petroleum-industrie. De eerste stoot. De eerste schokken werden om ongeveer 6 "üur 's morgens gevoeld. De wind ging liggen, de hemel werd donkerzwart en het ge heele eiland, alsmede de nabijgelegen Pasca- dores-eilanden, werd door een geweldigen schok getroffen. Toen volgden eenige minuten van doodsche stilte, en direct daarop nieuwe schokken. De bevolking sliep nog, toen de huizen be gonnen te wankelen en instortten, en daar aan moet het buitengewoon groote aantal slachtoffers worden toegeschreven. In de hoofdstraat van Taitsjoe zijn alle huizen in gestort, Taiko, gelegen aan de Noordwest kust van het eiland, is nagenoeg geheel ver nield. In dat. gedeelte van het eiland schijnen de verwoestingen ook wel het grootst te zijn. Alle spoorwegen in dat gebied zijn vernield, de rails liggen in de meest fantastische golven over den grond, de talrijke tunnels, die door door de bergen zijn gegraven, zijn ingestort. De sfeer van wanhoop in de groote steden werd nog verergerd door het binnentrekken van de duizenden, die uit het binnenland waren gevlucht, in de hoop in de stad een onderdak te kunnen vinden. Over de bergen, waartusschen zich ook vele vulkanen bevinden en talrijke heete bronnen, trokken groepjes rampzalige menschen naar de stad, voor de gewonden hadden sommigen primitieve baren gemaakt, doch anderen hadden de gewonden met de dooden onder de puinhoopen van hun dorpjes achtergelaten. Voor vele vrouwen en kinderen was deze vlucht langs de bijkans onbegaanbare bergpaden te vermoeiend; zjj werden langs de wegen achtergelaten, terwijl de mannen verder trokken, om te trachten hulp te verkrijgen. Zoodra de eerste schrik voorbij was, be gonnen de autoriteiten maatregelen te nemen voor de hulpverleening. Zij werden aanvan kelijk zeer bemoeilijkt door het ontbreken van> telefonische en telegrafische verbindingen, die door de aardbeving waren vernield. Daar ook de electrische centrales niet meer function- neerden, moest men zich dus, zoolang de lucht nog duister was, behelpen met lantaarns, olielampen en toortsen. Evenals bij de groote aardbeving in 1923, toen Tokio en Jokohama bijna geheel werden vernield en 150.000 men schen om het leven kwamen, braken er ook in verschillende steden op Formosa branden uit, doch men kon voorkomen, dat deze zich sterk uitbreidden. Energiek werd direct het reddingswerk aan gepakt, waarbij grooten steun werd verleend door Japansche soldaten, officieren van ge zondheid en het Roode Kruis. Velen waagden hun leven om de kermende gewonden naar buiten te sleepen. De ziekenhuizen werden zooveel mogelijk ontruimd, om plaats te maken voor de zwaar-gewonden, in groote gebouwen werden eveneens gewonden onder gebracht. Opmerkelijk is het, dat zeer veel ouders zijn omgekomen, wier kinderen gespaard bleven en huilend rond de Verwoeste huizen liepen. Honderden kinderen moes ten met geweld weggeleid worden en hun verzorging vormt een apart probleem bij deze ramp. Vermoedelijk zal een beroep op de bevolking worden gedaan, om de kleintjes te adopteeren. (De Crt.). UITVOERING GYMN. VER. „SPORTLUST". Op den Eersten Paaschdag werd door de gymnastiekvereeniging „Sportlust" onder leiding van den heer H. Delver, een openbare uitvoering gegeven in het lokaal van den heer A. Kossen. Er was tamelijk veel publiek aan wezig, maar ouderen waren er bijna niet. Op t.jjd werd met de afwerking van het programma begonnen, en elk nummer werd met veel ambitie uitgevoerd, zoodat de sportuitvoering in al haar geleidingen een succes genoemd kon worden. Bij een der laatste nummers ver leende Jac. van Rossem Jr. zijn medewerking door op de mondharmonica te begeleiden. Daarna werd het tooneelstukje „De gevolgen van een kiespijndoek" opgevoerd. Een en ander was goed ingestudeerd en werd goed weer gegeven, maar zal wellicht voor velen niet te volgen geweest zijn, hetwelk zijn oorzaak vond in het lawaai, dat door een gedeelte der aanwezigen werd gemaakt. Tot slot hal. UITVOERING SOL.I DEO GLORIA. Deze uitvoering, die onder leiding van den eere-voorzitter, den heer J. Hooimeijcr, aan gevangen werd met het gemeenschappelijk zingen van het Lied der Opstanding en gebed, was een goedgeslaagde poging, op den twee den Paaschavond de geestverwanten samen te brengen. In z'n openingswoord wees de voorzitter op de levensvreugde van den Christen, op den triumf van het leven over den dood, op het Paaschfeest herdacht. Hierna werd begonnen met de afwerking van het programma. Ingezet werd met den Tirailleursmarsch, dien het corps in een pittig rhythme ten gehoore bracht. Van de vorige nummers noemen we nog in het bijzonder „Soli Deo Gloria" van L. E. Rugers, een niet gemakkelijke ouverture, die als vrij nummer op het concours zal worden gespeeld en „Le Val en Fête", van A. Delhage, de fantasie, die weldra op 't concours te Alkmaar het ver plichte nummer zal zijn. Het laatste viel meer in den smaak dan het vrije nummer. Het programma werd verder gevuld met marschen en liederen, gespeeld op een wijze, die moed geeft voor de toekomst van het j corps, ook voor den gang naar het concours, j Na. een dankwoord van den eere-voorzitter, sloot de heer P. Blaauboer (voorzitter), het samenzijn met dankgebed. UITVOERING BOND VOOR STAATS- I PENSIONNEE RING. f' 1 I Op den Tweeden Paaschdag hield de afd. Breezand ,van den Bond voor Staatspension- neering een propoganda-avond in de zaal van! den heer Jb. Borst. De heer C. v. d. Linden heette de aan wezigen welkom en wees er op, dat ditmaal niet de propaganda gevoerd zou worden door! een spreker, doch de inhoud van het te speleDl stuk het doel van den Bond zou verduidelijken.! Bedoeld tooneelstuk „Zaken zijn Zaken",' was de aandacht, die het van het publiek had, door strekking zoowel als door spel, ten volle waard. Met schrille kleuren werd het „oud en arm" geschilderd en de noodzaak van Staats pensioen bepleit. De rollen werden vrijwel door alle spelers goed beheerscht en hun ver tolking van het ruim drie uur in beslag nemende stuk deed hen aan het einde een krachtig applaus oogsten. Nadat de heer Glas, voorzitter van de afd. St. Maarten; de afd. Breezand gefeliciteerd had met het succes van dezen avond, dankte de heer Van der Linden de spelers en in het bijzonder de regisseuse mevr. van der Molen, wie geen moeite te veel was om het slagen van de opvoering van „Zaken zijn Zaken" te verzekeren. Het goede grimeerwerk van den heer Loevens dient nog even vermeld te worden. Zoo ook de oogst van 18 nieuwe leden, waaruit mede blijkt, dat de avond alles zins geslaagd mag heeten. UITVOERING „ORMENIO". I De tooneelvereeniging „Ormenio" bracht •den Tweeden Paaschdag in de zaal van Veer- 'burg „De Ridder van den Kouseband" voor !het voetlicht. Wel was er dezen avond heel jwat concurrentie (nog twee uitvoeringen en jeen bal), maar toch was de zaal bijna geheel ibezet. „Ormenio'1 heeft immers zoo haar •„vaste klanten", trouwe bezoekers, die niet góuw een uitvoering zullen overslaan, omdat zij weten, dat "deze tooneelclub altijd iets 'góeds brengt. Stuk en spelers hebben dien i góeden roep, die een „Ormeno" uitgaat, weer bevestigd. j '„De Ridder van den Kouseband" toch is eeh alleraardigste klucht, een beetje ondeu gend, maar nergens over de schreef gaand. In het eerste bedrijf wordt op aannemelijke wijze de grond gelegd voor de noodige ver wikkelingen, in het tweede is de knoop haast onontwarbaar, maar in het derde bedrijf wordt die toch netjes uit elkaar gepeuterd en komt alles op z'n pootjes terecht. Vooral het eerste en tweede bedrijf boeiden van het begin tot het eind. De spelers, zoewel zij, die een rol hadden, waarom onophoudelijk geschaterd werd, als degenen, die een minder dankbare taak had den, hebben allen er 't hunne toe bijgedragen .om deze uitvoering tot een succes te maken. Vermelden wij tenslotte nog, dat de tooneel- kleeding belangeloos was verzorgd door het meubelmagazijn M. Klercq van Den Helder. De Raad der gemeente Callantsoog; Gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders; Overwegende, d^t door de benoeming van den burgemeester dezer gemeente in dezelfde functie te Zijpe, het gewenscht is een moge lijke samenvoeging van de aangrenzende ge meenten Zijpe en Callantsoog thans nader onder oogen te zien; Overwegende immers dat: le. beide gemeenten geen op zichzelf staande, historisch geworden eenheden vor men, daar de gemeente Zijpe bestaat uit een aantal min of meer los van elkander staande dorpsgemeenschappen, wat met de gemeente Callantsoog in zekeren zin eveneens het ge val is; 2e. de tegenwoordige gemeente Callants oog integendeel in het begin van de negen tiende eeuw deel heeft uitgemaakt van het grondgebied der gemeente Zijpe; 3e. beide gemeenten een gelijksoortige be volking hebben, zoowel in geestelijk als in economisch opzicht; 4e. de geografische ligging van beide ge meenten zoodanig is, dat zij ook in dit opzicht één afgerond geheel zouden kunnen vormen; 5e. voorheen beide gemeenten gemeen schappelijk één burgemeester en één secre taris hadden; 6e. in beide gemeenten thans nog gemeen schappelijke ambtenaren of andere function- nstrissen zijn, o. a. a. de gemeente-geneesheer van Noord-Zijpe en Callantsoog; b. de gemeente-opzichter, belast met het bouwtoezicht; c. de notaris voor Zijpe en Callantsoog; 7e. verschillende plaatselijke vereenigingen zich over beide gemeenten uitstrekken, als: a. de Afdeeling Zijpe-Callantsoog van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis"; b. de Afdeeling Zijpe-Callantsoog van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw; c. de Vereeniging Noord-Zijpe en Callants oog voor Ziekhuisverpleging; 8e. de gedeelten der gemeente Callantsoog, n.1. „Groote Keeten" en „Koegras" behooren tot de postbestelling 't Zand, gemeente Zijpe; 9e. het dorp Groote Keeten zich meer aan sluit bij het dorp 't Zand dan bij het dorp Callantsoog; 10e. het bovenstaande in nog grooter mate geldt voor het Roomseh-Katholieke deel der bevolking in de geheele gemeente Callantsoog, hetwelk behoort tot de Parochie 't Zand; 11e. het dorp Callantsoog zich als bad plaats vooral in de laatste jaren sterk ont wikkelt, doch daarvoor in een, wat haar in wonertal betreft, te kleine gemeente is ge legen om zich krachtig te kunnen ontplooien, terwijl Zijpe twee badplaatsjes heeft, n.1. Petten van een reeds toenemende beteekenis en St. Maartsenszee van geringer beteekenis en beide met een geheel ander karakter dan Callantsoog; 12e. deze badplaatsen thans met elkander op een minder oordeelkundige wijze concur- reeren, terwijl bij samenvoeging der gemeen ten Zijpe en Callantsoog hier een harmonisch Organisatorisch geheel zou kunnen ontstaan door het bestaan van badplaatsen met een grooter en krachtiger gemeente als achterland, waarbij Petten zich meer naar het Zuiden en Callantsoog naar het Noorden (o. a. Friesland en Groningen) zou kunnen orienteeren, het geheel ter bevordering van den bloei der bad plaatsen en tot steun van de geheele ge meente, ook voor het gedeelte, dat minder belang heeft bij het vreemdelingenverkeer; 13e. het raadhuis der gemeente Callants oog niet meer voldoet aan de tegenwoordige eischen, vooral in verband met de ontwikke ling der gemeente en de toeneming der admi nistratie, zoodat uitbreiding en verbouwing op den duur noodzakelijk zal blijken, hetgeen bij sathenvoeging der gemeenten Zijpe en Cal lantsoog overbodig wordt; 14e. door vereeniging der beide gemeenten een doelmatiger en minder kostbare verzor ging van maatschappelijk hulpbetoon mogelijk wordt; 15e. door samenvoeging der beide gemeen ten een belangrijke bezuiniging zou worden verkregen; 16e. door de gemeente Zijpe bjj de bedoelde vereeniging blijks het bovenaangehaalde is gebaat, terwijl laatstgenoemde gemeente geen bezwaren van financieelen aard behoeft te vreezen, aangezien de toestand der gemeente- financiën van Callantsoog niet slechter is, dan die van de gemeente Zijpe; Gelet op de artikelen 157 tot en met 166, alsmede artikel 84 der Gemeentewet; Besluit: I. Aan Heeren Gedeputeerde Staten van de provincie Noordholland te verzoeken die stap pen te willen doen, welke er toe kunnen leiden een nader oordeel uit te spreken ten aanzien van een mogelijke vereeniging der gemeenten Zijpe en Callantsoog door overeenkomstig artikel 158 der Gemeentewet een daartoe strekkend voorstel van wet voor te dragen. II. Aan den Heer Commissaris der Konin gin in de provincie Noordholland te verzoe ken, in afwachting van de eventueel onder I bedoelde maatregelen, overeenkomstig artikel 84, derde lid der Gemeentewet over te willen gaan tot het benoemen van een trjdeljjken Burgemeester dezer gemeente. III. Kennis te geven van dit besluit aan den Raad der gemeente Zijpe. Aklus gedaan in de vergadering van den Raad der gemeente Callantsoog, op 18 April 1935. (get.) D. BREEBAART, Voorzitter. (get.) H. KRUIS VELD, Wethouder. Voor eensluidend afschrift, De Secretaris van Callantsoog, D. BREEBAART. Hippolytushoef 1 MEIFEEST VAN DE S. D. A. P., DE VARA EN DEN WIERINGER BESTUURDERS- BOND. Men deelt ons mede, dat het 1 Mei-feest van voornoemde vereenigingen gehouden wordt in Cinema De Haan te Hippolytushoef. Des nam. 2.30 uur bijeenkomst voor de kin deren van leden, 's Avonds 8 uur feest voor de leden, enz. Spreker de heer Bern. C. Franke, van Amsterdam en tooneelspel van de tooneelclub V.I.O.S. Opgevoerd worden de éénacters „De IJzeren Vuist" en „Klepto manen". DIAKENVERKIEZING DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Tot diaken der Doopsgezinde Gemeente werd wegens periodieke aftreding van den heer J. S. Doves, welke niet herkiesbaar was, gekozen de heer Jan Lont Cz. te Stroe, welke zijn benoeming heeft aangenomen. ALG. VERGADERING D.E.T.V. le PAASCHDAG. Geringe opkomst. Te ruim half drie opent de voorz., de heer J. Tijsen, de slecht bezochte bijeenkomst. Secretaris, Jb. Lont, leest de notulen van de vorige vergadering voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Binnen gekomen is een schrijven van de Vischmeelfabriek te Beverwijk betreffende het af te sluiten puf-contract. Dit is niet doorge gaan. Dan een zeer uitgebreid schrijven van den heer Joh. Sterk te Volendam, die zich opwerpt voor de uitbreiding van export-mo gelijkheden van ansjovis. Adhaesie betuigd door D.E.T.V. Toestand wierbedrijf. Voorzitter deelt mede, dat hij thans zitting heeft in de Commissie van deskundigen be treffende toestand van het zeegras. In dien kwaliteit heeft hij de belangen in een Com missie-vergadering behartigd. De zaak berust thans bij den betrokken Minister. Verder is gebleken dat het verslag van den K. v. K. over 1934, betreffende het zeegras veel te geflatteerd was. Op een protest-schrij ven werd echter geantwoord dat de feiten grootend^els juist waren. Ook is er een schr. van den Min. van Water staat over het recht van voetpad bij de Genie- werken. Op het verzoek van D.E.T.V. zal zoo veel mogelijk worden ingegaan. Een schrijven der Middenstandsvereen. geeft de uitslag der vergadering, belegd i.v.m. met het Hengelverbod. De uitslag is bekend. (Request zou gezonden worden om te geraken tot opheffing van dit verbod. Red.). Voorz. geeft vervolgens een uitgebreid ver slag der vergadering van het Centraal Comité. Verschillende punten worden bekend gemaakt, welke onder de aandacht der Regeering zul len worden gebracht. Vaststelling candidaten voor den Gemeenteraad. Ten slotte wordt onderstaande lijst opge maakt 1. Jn. Tijsen, 2. M. Kooy, 3, Jb. Lont, 4. G. Dirks, 5. Jn. Lont, 6. Jb. Smit. Allen aangenomen. Rondvraag levert enkele minder belangrijke vragen op. Daarna sluiting. REUZE-PRESTATIE VAN „O.K.K.". De Mandoline-club O.K.K. (Oefening Kweekt Kennis), directeur de heer P. Jongkind, be haalde gisteren op het te Leiden gehouden Bondsconcours in de eereafdeeling den eersten prijs met 252% punt. Doordat ze boven het maximum aantal (250 punten) waren, kregen zij ook een «ereprijs en legden tevens beslag op den wisselbeker voor het hoogste aantal punten. POLITIE. Verloren: 1 vulpen, 1 paar glacé hand schoenen, 1 rijwielplaatje waarin een gaatje. Inlichtingen bij den Gemeentebode te Hippo lytushoef. OVERTREDING RIJYY IELYY ET. Wegens het rijden zonder licht werd door de Rijksveldwacht alhier procesverbaal opge maakt tegen den heer P. E. Az. te Wester- kleef. Buitengewone Raadsvergadering op Maandag a.s. Ter gelegenheid van het afscheid van den heer J. Kamman als Secretaris der gemeente zal op Maandag 29 April a s., n.m. 2.30 uur, een buitengewone Raadsvergadering worden gehouden. Na afloop daarvan zal ten R&adbuize de heer Kamman een openbare receptie houden. In het belang eener goede regeling worden belangstellenden, die ter receptie het woord wenschen te voeren, verzocht, daarvan zoo spoedig mogeljjk mededeeling te doen, onder opgaaf van naam en adres, alsmede in welke kwaliteit men het woord zal voeren, aan één der beide afdeelingschefs ter secretarie: L. J. Daalder, Kanaaiweg 116, tel. Raad huis 47 J. H. YVijker, Loodsgracht 12, tel. Raad huis 80, won. 221. TEXELS KLEIN TOONEEL. Voor een stampvolle zaal is gisteravond in hotel „De Oranjeboom" door de rederij kerskamer „Klein Tooneel" op uitstekende wijze opgevoerd 't tooneelspel „De Loreley". De voorz., de heer M. Moojen, gaf bjj opening een korte uiteenzetting van den inhoud van het stuk en richtte een woord van welkom tot de leden van de zustervereen. ,.U. d. I.". 't Was een moeiljk stuk, dat ditmaal da jeugdige vereen, onder handen had genomen, de inhoud is zeer dramatisch en men beschikte over slechts weinig geschoolde krachtentoch is 't gelukt om een goed geheel te voorschijn te brengen. Wij merkten onder de spelers verschil lende personen op. die wij nog nooit op 't tooneel hebben gezien en toch bleken dit lang niet de minste van 't gezelschap. Allereerst willen wij dan van de dames noemen Mej. J. Vermeulen, die voortreffelijk de rol van Tilly heeft vervuld. Mej. N. Vermeulen bracht de hoofdrol „Madge" zeker uitstekend tot haar recht, terwijl Mej. R. Pen zeer goed was in de rol van Mevr. Catesby. Van de heerenrollen viel allereerst de goede vertolking van die van James Catesby op door den heer A. Geus. De rol van Arthur Dale, die door den heer M. Moojen werd ge speeld, kwam vooral in 't laatste bedrijf uit nemend tot zjjn recht. Keurig vervulde ook de heer P. Vermeulen de mooie rol van Dr. Robinson. De kleinere rollen van Jim Ayres (B. Zijm) Dr. Wood (P. Eelman) en Donald (W. Stiggelbout) vonden eveneens een goede vertolking, 't Geheel was een zeer goed ge slaagde uitvoering. Een druk, doch prettig bal, hield na afleoy de aanwezigen nog langen tijd bijeen. N.Y". Eeierveiling Noord-Hollands Noorder kwartier. Alkmaar, 20 April 1935. Op de heden gehouden eierveiling waren in totaal 280000 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 5658 1.90 2.10, 58—60 ƒ2—2.20. 60—62 2—2.30, 62—64 ƒ2.10—2.40, 64—66 2.20—2.70. De boterprijs. Alkmaar 20 April 1935. Op de heden gehouden botermarkt werd 60 70 cent betaald. Kippeneieren (groothandel) 1.85- .20 en eendeneieren 1.85. De Vi markt. Alkmaar, 20 April 1935. Op de heden gehouden veemarkt waren aan voer en prijzen a!« volgt: 40 koeien: melk 100 150 en gelde ƒ80150; 91 nuchtere kal veren (slacht) 2.506; 14 vette schapen 1019; 13 biggen (10 weken) 12—ƒ15; 8 bokken ej geiten 4C. Alkmaarsche exportveiling. Alkmaar, 19 April 1935. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aardappelen per 100 K.G. 12; Aax-dbeien per 100 doos 2238; Andijvie per 100 stuks 1.305.90; Bloemkool le soort per 100 stuks 21.5030.50, 2e s. 8 16; Bieten per 100 kg Ö.601.20; Gele kool per 100 kg 2.504; Kropsla per 100 stuks 1ƒ5.30; Prei per 100 bos 3.60— 8.10; Postelein per bakje 1.331.41; Peu len per 100 pond 33; Rabarber per 100 bos 6.50—15; Raapstelen 2.30—2.90, Radijs ƒ3.60ƒ6.10 en selderie 1.202 per 100 bos; Spinazie per groote bak 0.721.02; Snijboon, n per 100 pond 46; Uien per 100 kg 7.90: Winterwortelen per 100 kg 0.70 ƒ1.30; Wortelen per 100 bos 11; Witlof le s. 811 en 2e s. 4ƒ7.50 per 100 pond. Broek op Langendijk, 20 April 1935. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 160 kg Roode kool 15.90; 42000 kg Gele kool 2.20—3.40, doorschot 1ƒ1.20; 20000 kg D. witte kool 1.20—1.70 en 11000 kg bie ten 6070 cent, alles per 100 kg. PURMEREND, 23 April. Aangevoerd 1352 runderen: 310 vette koeien per kg 0.540.60, stug; 694 gelde koeien 80125, matig; 325 melkkoeien 110190, stug; 23 stieren per kg 0.32—0.46, stug; 7 paarden 60130, matig; 54 vette kalveren per kg 0.300.50, stug; 1020 nuchtere kalve ren: voorde slacht 2—9, stug; voor de fok f 812. stug; 218 vette varkens voor de slacht 0.380.40, matig; 58 magere varkens 15— 28 matig; 308 biggen 8—18, matig; 485 scha pen 820, stug; 43 bokken 912, matig; kuikens per kg 0.50—0.55. Eierenveiling. Kippeneieren per 100 2.00—2.50, eenden eieren per 100 1.80. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut Naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 April Hoogste barometerstand 775.7 te rardö Laagste barometerstand 755.3 te Jan Mayen Barometerstand te Den Helder 761.2 Zwakke tot matige Z.O. tot O. wind licht tot half bewolkt, "droog weer in het N., ia het Z. weinig regen, iets warmer overdag.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3