ONS FOTONIEUWS Op en om het Binnenhof. „man van ervaring zeg ik: Waekkroniek De Statenverkiezingen raken alweer spoedig uit het gezicht! De taak der Rechterzijde. -> Liberale bezinning. De S.D.A.P. het groote vraagteeken - Indië nog steeds in den put. - De noodlijdende scheepvaart. Moeders! gebruik voor alle babies regelmatig 12 alléén Palmolive zeep 2 voor 25 ct. ...de zeep der jeugd Tijdschriften en Weekbladen. Den Haag, 25 April 1935. Het rumoer rond de Statenverkiezingen is Weer wat bedaard waarschijnlijk tot het ©ogenblik waarop de uitslag bekend zal zijn van de provincie, welke na al de andere nog stemmen moet, namelijk Gelderland. Eerst dén zal men de volledige cijfers van het gan- sche land kunnen verzamelen, zal men in staat zijn, .de zuivere verhouding van de partijen tot elkaar te berekenen. Maar intusschen hebben in de pers reeds ettelijke commentaren over de niet volledige verkiezing gecirculeerd. Dus eigenlijk wel 'n ietsje praematuur. Maar een ,,algemeene indruk'' kan men er van weergeven. Gelder land zal wel niet zoo'n groote uitzondering maken, ofschoon men nooit weten kan. De verkiezingen in de tien provincies heb ben toch wel doen zien, dat om het nu eens aldus te zeggen de eene provincie de andere niet is. De nieuwste partij, de N.S.B., behaalde in Friesland en in de Zuicjelijke ge- Westen weinig stemmen, in Holland en Utrecht veel meer. Typisch is thans de over weldigende meerderheid van R.-K. Staatspar- tjjers in de Limburgsche Staten. Zij hebben Slechts te maken met enkele Socialisten en fc'.S.B.-ers. Andere partijen zijn niet vertegen woordigd. Gelijk reeds in mijn vorig overzicht werd opgemerkt: de verkiezingen zullen voorloopig op de landszaken weinig of geen invloed uit oefenen, althans, de algemeene verwachting Ss dat niet. De kiezers hebben voor het Ka binet nog steeds een belangrijke meerderheid opgeleverd en een constructieve aanwijzing Voor een nieuwe oriëntatie is momenteel niet te vinden. Wel heeft de Haagsche briefschrij ver van „De Tijd" (r.-k.) gezinspeeld op mo gelijk spoedig op komst zijnde ernstige moei lijkheden op het Binnenhof het bezuini- gingsontwerp en de bruggenkwestie zijn in derdaad „ontplofbare" zaken! doch de meesten zien een dergelijk perspectief nog niet. In de rechtsche pers heeft een „Nabetrach ting" over de verkiezingen, van de „Neder lander" (c.-h.), veel waardeerende aandacht getrokken, vooral wat aan het slot van ge noemd artikel werd opgemerkt. Zij bracht constructieve gedachten, iets, dat na de ver kiezingen altijd van het allergrootste gewicht 1 moet worden geacht. Het blad schreef dan o. m.: „Die vernieuwing van ons staatkundig en economisch leven, cjat is de grootsche taak, die-de stembus de christelijke partijen in de eerste plaats op de schouders heeft gelegd. Zij zijn het, die voor alles daarvoor verant woordelijk zijn en die daarbij dus de leiding moeten nemen. Maar dat beteekent niet, dat zij deze taak voor zich alleen opeischen. Zij zullen zeker den steun en de medewerking van andere groepen, die op anderen grondslag ge organiseerd zijn, dankbaar aanvaarden. En het is te wenschen, dat ook vrijzinnig-democraten en liberalen zullen gaan inzien, dat dat de richting is, waarin zij hun activiteit dienen te ontwikkelen. Maar hoezeer wij de samenwer king wenschelijk achten, zij zal niet het karakter mogen dragen van een compromis, dat een belemmering is voor doelbewust han delen. Want doelbewusthandelen is thans de gebiedende eisch. Het compromis schaadt de werfkracht en werkt de afsplitsing in de hand. Doelbewust handelen opent niet slechts de mogelijkheid, dat hetgeen verloren ging teruggewonnen wordt, maar opent bovendien het uitzicht op een zoodanige versterking, dat een basis gevonden kan worden breed genoeg om desnoods zonder den steun van andere groepen zijn weg te kunnen gaan. Dit brengt allereerst met zich, dat de Christelijke partijen voort moeten gaan het huidige kabinet in staat te stellen zijn zware taak te voleindigen. Dat stelt aan deze par tijen den eisch, dat z\j rekening houden met de bijzondere moeilijkheden, waarvoor dit kabinet zich gesteld ziet. Anderzijds mag van het kabinet verlangd worden, dat het reke ning houdt met de positie, waarin deze par tijen zich bevinden en met de verantwoorde lijkheid, die op haar komt te rusten. Maar het brengt bovendien met zich, dat men er zich sterker nog dan te voren van bewust wordt, dat de taak van dit kabinet is een beperkte en tijdelijke. In de positie van het kabinet brengt dit geenerlei wijziging, maar het beteekent voor de partijen, die het steunen en. in het bijzonder dan voor de Chris telijke partijen, dat zij zich reeds thans be wust rekenschap hebben te geven van de po litieke situatie, waarin zij zich gesteld zullen zien, wanneer dit kabinet is gedefungeerd. De omstandigheden laten het niet toe in dit op zicht op zien komen te spelen. Wanneer hetgeen te wenschen is dit kabinet nog tot de volgende Kamerverkiezin gen zal kunnen aanblijven, hebben de drie groote Christelijke partijen een schoone gele genheid zich voor te bereiden op de gemeen schappelijke taak, die haar hetzij alleen, hetzij in samenwerking met anderen wacht. Dat beteekent, dat zij haar standpunt zullen moeten bepalen en uitwerken ten aanzien van de richting en de vormen, waarin de onver mijdelijke staatkundige en maatschappelijke vernieuwing zich heeft te voltrekken. De commissie inzake het ordeningsvraag- stuk door onze partij ingesteld, is een voor beeld van hetgeen er moet geschieden. Zoo brengen de Statenverkiezingen ons deze winst, dat zij ons duidelijk aanwijzen de taak, die wij als partij in de allernaaste toekomst hebben te vervullen en dat zij de verwachting wettigen, dat de groote inspanning, die dat ongetwijfeld zal vergen, niet tevergeefsch zal zgn en zal strekken tot heil van ons volks leven." De sprekende verliezen in het liberale kamp hebben in die kringen tot ernstige zelfinkeer geleid. Men ziet al meer in, dat het aan pak kende leuzen mangelt. De massa vraagt dui delijke richtlijnen voor de toekomst. Een eeuw geleden stond het volk in vuur en, vlam voor iedere denkbare vrijheidThans mint zjj slechts de vrijheid om zich in eigen richting te kunnen... organiseeren Ook wordt van liberale zijde critiek uitge oefend op de eigen kopstukken, die de liberale gedachte niet voldoende tot de massa zouden uitdragen. Het „Vad." wijst in dit verband eveneens op de noodzakelijkheid, dat er van Regeeringswege wat meer politieke voorlich ting uitga. Het volk moet bekend worden ge maakt met de juiste motieven der Regeering, dan zou er heel wat minder misverstand heer- schen. In de Kamer is er immers niet altijd gelegenheid, over alle onderdeelen van het beleid van gedachten te wisselen, zeker niet, nu de Regeering via machtigingswetten veel autonoom kan regelen. De politieke toestand in Nederland wordt niet weinig beheerscht door de vraag, wat de toekomst zal brengen mét betrekking tot de groote oppositiepartij, de S.D.A.P. Het jongste Paaschcongres heeft nog niet zoo heel veel verduidelijkt. De klove tusschen de socialisten en de „burgerlijken" werd misschien iets ver kleind, maar een duidelijk tot de Katholieken gerichte uitnoodiging om nu toch eens geza- melijk aan te pakken vond in de Roomsche pers bijna nergens instemming. Aan de voor waarde, eerst minister Deckers „over boord" te gooien, wil men zeker niet voldoen. Al met al in aanmerking genomen is inder daad de kans groot, dat het Crisis-Kabinet zijn vier jaren uitdient. Wat daarna zal ge schieden ligt nog geheel in de windselen! Van de eigenlyke Binnenhofferij valt dit keer nog niet zoo heel veel belangrijks te melden. Het Lagerhuis komt op 7 Mei bijeen. De Eerste Kamer vergaderde in deze week, doch slechts om een reeks hamerstukken voor de Koninklijke sanctie rijp te maken. Maar spoedig komt men weer bijeen voor het af doen van de zaken, welke laatstelijk door de Tweede Kamer werden behandeld. Ook ligt nog steeds het zomertijdwetje te wachten. Eveneens het Bedrijfsradenontwerp. Wat lijkt de behandeling daarvan in de Tweede Kamer alweer lang geleden! En: ofschoon de Meimaand-1935 weldra haar intocht zal doen, moet de Indische be grooting voor dit jaar de Senatoriale spits roeden nog passeeren. De ziekte van den in middels gelukkig weer volledig herstelden premier heeft in deze natuurlijk zeer vertra gend gewerkt. Dezer dagen verscheen de Me morie van Antwoord. Voor oppervlakkig be langstellenden bracht zij weinig nieuws. Nog steeds kan dr. Colijn niet komen tot optimis tische beschouwingen ten aanzien van Indië. Wèl zegt hij, dat zij eerder en sterker dan andere landen van een eventueele opleving zal profiteeren, doch de minister kon helaas niet verklaren, die opleving spoedig te verwach ten. Wat men thans als een positieverbetering ziet acht hij van tijdelijken aard. Een en ander beteekent, dat verdere bezui nigingen nog noodzakelijk zullen blijken, als de mogelijke financieele meevallers niet vol doende geld in het laatje kunnen brengen om het geraamdë tekort van 40 millioen te dekken Als de Tweede Kamer bijeen was geweest zou dat waarschijnlijk geleid hebben tot een interpellatie-Brautigam is.-d.) over den toe stand bij onze scheepvaart. Zeer verontrus tend is inderdaad de huidige situatie; schip na schip wordt aan het buitenland verkocht. De heer Brautigam moest zich tevreden stellen met het doen van schriftelijk'1 vragen en minister Steenberghe heeft in zijn ant woord daarop doen blijken, dat hij werkt aan een steunplan voor de scheepvaart, met terug werkende kracht. Dat maatregelen noodig zijn bewast wel het feit, dat eventjes 19 pet. van onze handelsvloot in vreemde handen overging Het denkbeeld om te komen tot een uit voerverbod van schepen kon de minister in verband met allerlei internationale ver houdingen niet onderschrijven. Daarvan komt dus niets. Spoedige hulp is dringend gewenscht. Een onzer oudste bronnen van welvaart - waar aan Nederland zijn goeden naam in de wereld te danken heeft dreigt op te drogen Dat nooit! zjj het parool van Regeering en volk! Parlementariër. NAAR LONDEN. Wij ontvingen van de stoomboot Mij. „Zee land een exemplaar van het boekje „Goed- koope retours naar Londen 1935". Het bevat werderom, naast een voorwoord van Clinge Doorenbos, een schat van mooie kieken en tal van inlichtingen en nuttige wenken voor hen, die dit jaar eens voor korten of langeren tijd naar Enge 'anti wen schen te gaan. Het boekje wordt op aanvraag toegezonden door de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", te Vlissingcn. Duitsch-Engelsche officieren uitwisseling. Luitenant von Wiek, die in het He bataljon Grenadiers te Aldershot dienst zal doen. Donderdag werd door de Kon. Militaire sportvereeniging de Rallye Paper van Vorden gehouden. De deelnemers zoeken het traject uit op de stafkaart. Donderdag werd de laatste zending door het tomité „Onze Marine" voor de bemanning van Br. Ms. K. 18, verscheept naar Freemantle in 'Australië. Het comité „Onze Marine" bjj de laatste zending. Gisteren vertrok Willy den Ouden, onder ge leide van Mevr. Wijckhuizen, per „Valk" van Schiphol naar Zweden. ifoW. -../tojftteu..:..w Na de overbrenging van het stoffelijk overschot van den Pauselijken Nuntius, Z.Exc. Mgr. L. Schioppa naar de R.K. Kerk in de Parkstraat te Den Haag, werden Donderdag de plechtige Metten gehouden. Donderdag trad te Rotterdam de bekende roeier Roelofsen in het huwelijk met Mej. Gerhardt. De leden van „Triton" brengen hun huid» Admiraal William Standley, Amerika's „First Sea Lord", heeft beweerd, dat de Engelsche Marine-luchtvaart tien jaar ten achter is bjj de Amerikaansche luchtmacht.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3