Stadsnieuws Predikbeurten dhrde blad heldersche courant van zaterdag 2^ april 1 Uit het politierapport. FILM PROGRAMMA'S Visscherij. Op' en ondergang van Zon en van hoog water (Texel) Lichten op voor alle voertuigen |935; DE NIEUWE Zondag 28 April G. A. v. d. BLOM en Zn. Laqué Slaapkamer Compleet f 37.50. tijd Wintertjjd. Zon Hoogwater APri' op: ond.: sm. nam Z 28 4.39 19.18 4.02 4.05 M 29 4.37 19.19 5.29 6.01 p 30 4.35 19.21 6.29 6.52 W 1 4.33 19.23 7.30 7.50 D 2 4.31 19.24 8.12 8.30 V 3 4.29 19.26 8.49 9.05 Z 4.27 19.28 9.22 9.42 Zaterdag 27 April Zondag 28 Maandag 29 9 t 9 19.46 19.48 19.49 Geslaagd voor diploma typen aan Insti tuut „Mercurius" de dames C. ter Wal en I. van Alphen. De Wethouders dezer gemeente zullen Maandag, 29 April 1935, geen spreekuur houden. De bij de Hersteld Evang. Luth. Kerk, alhier beroepen predikant W. F. ten Rouwe- Jaar te Zwolle, heeft voor dit beroep bedankt. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur; tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 29 April tot 6 Mei wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. VERKIEZING GEMEENTERAAD. Blijkens de mededeeling van Burgemeester en Wethpuders is de candidaatstelling voor den gemeenteraad bepaald op 14 Mei as., van des morgens 9 uur tot des namiddags 4 uur kunnen candidaten voor den Raad wor den opgegeven. Naar wij vernemen, is als datum voor de verkiezingen thans vastgesteld Woensdag 19 Juni a.s. HET AFSCHEID VAN DEN HEER KAMMAN. Opgave van hen, die het woord wenschen te voeren. Zooals men weet, zal a.s. Maandag, des namiddags te half drie, een buitengewone raadsvergadering worden gehouden, waarin de nieuwe gemeente-secretaris, mr. dr. E. van Bolhuis, zal worden geïnstalleerd, en van den scheidenden functionaris, den heer J. Kamman, afscheid zal worden genomen. Na afloop daarvan zal ten Raadhuize de heer Kamman een openbare receptie houden. In het belang eener goede regeling worden belangstellenden, die ter receptie het woord wenschen te voeren, verzocht, daarvan zoo spoedig mogelijk mededeeling te doen, onder opgaaf van naam en adres, alsmede in welke kwaliteit men het woord zal voeren, aan één der beide afdeelingschefs ter secretarie: L. J. Daalder, Kanaalweg 116, tel. Raad huis 47; J. H. Wjjker, Loodsgracht 12, tel. Raad huis 80, woning 221. uitvoering driehoeksmeisjes. De Driehoeksmeisjes hopen op Vrijdag 3 Mei a.s. in Casino een uitvoering te geven. Het programma, dat tevens bewijs van toe gang is, vermeldt voor de pauze Driehoeks vorming, volksdansen, speelliedjes en een rei, na de pauze een zangspel in 2 bedrijven. Voor bijzonderheden over kaartverkoop leze men de advertentie in het blad van heden. concert „stedelijk muziekkorps". ru H' J' W' te B- (Java) ik heb hem nu anderhalf jaar in trebruik DOFT" HH &dathti ZEER GORD VOL" J beWijst mij onschatbare diensten heeft'aT™ het" ^moeienissen grus *?"al men'g avontuur meegemaakt hnn thuis Beh»,ve l^UidS en niet vermoeid Voor de rest niets dan lof0' S°eSah- HoofdagentZOETELIEF, Kanaalweg. dit nummer voor- Op den verjaardag Prinses Jullana. van H.K.H. le Zomerconcert op Dinsdag 30 April a.s. ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, des avonds van 8 uur tot 9.30 uur in de Muziektent, Jiilianapark. I. Wilhelmus van Nassauwe C. L. Walter Boer 2. Heil Oranje. Feestmarsch M. Klei) 3. Ouv. Der Freischütz Ch. Levasseur 4. Juliana. Polka, Mazurka P. A. Stenz 6. Wer kann dafür. Wals J. Gilbert 6. Fantasie sur Lakmé Delibes arr. J. C. U. Mann 7. Sambre et Meuse, Marsch Rauski 8. Neêrlandsch Volkslied J. W. Wilms huiswerkcursus. In een advertentie maakt de Vereeniging van Werklooze Onderwijzers (essen) bekend, dat opgericht zal worden een huiswerkcursus ©m achterblijvende kinderen bjj te werken. Belangstellenden verwijzen wij gaarne naar deze advertentie, waarin uren, adressen, enz. Vermeld worden. goedkoope reizen per autobus. De zomer is het reisseizoen! Allerwegen maakt men zijn plannetjes, om er voor één of meerdere dagen op uit te trekken. Het Buitenland heeft altijd buitengewone aan trekkingskracht en ook in den a.s. zomer staat het vast, dat velen de grenzen zullen over trekken. Het reizen per autobus neemt tegen woordig een belangrijke plaats in, geen won- U kent ons fotografisch werk Weet U dat wij ook ontwikkelen en afdrukken voor amateurs? Modern ingericht maken wij ook hiervan VAKWERK Ca naar Wel beter Koningstraat 29. Niet duurder. der, want als men de in komende advertentie van de „H.A.B.O." leest °ntdekkin&' (lat ''eze maat- landsc-h goedkoop aan mooie, buiten- nTa en !°eiraJ*1Pen kan' ''-aehtige ritten vaart*T België' etc" Speciale Hemel- deelnfrl e" inkSterrelai biJ genoegzame deelname vanaf Den Helder. Hiervoor kon Wl!enaJeer VCel beIangstelling bestaan! vertentie hede" raadPle&e men "e ad- ZANG-, RECITEER- EN ORKEST- 1 EREENIGING „HARMONIE". Opvoering operette „Erminie". Ei zijn enkele van die oude vereenigingen, die zich in den loop der jaren weten te hand den, cnsis- en anderen invloeden ten spijt. De hierboven genoemde vereeniging is er een van; opgericht op 25 April 1893, handhaaft zij zich nu al meer dan veertig jaren. En het is ondanks dezen eerbiedwaardigen leef tijd heelemaal geen oud beetje geworden, eerder het tegendeel is 't geval: „Harmonie" heeft zich jong gehouden en frisch en levens lustig. Vooral dit laatste is van belang. Na tuurlijk, de oude leden van 1893 zijn ver vangen door jongeren, en die jongeren bren gen er dien nieuwen geest in. Zoo zegt de lezer. Maar dan moet u regisseur Bruyn eens hooren. Toen wij hem in de pauze opzoch ten hij had zelfs toen geen moment rust, want de tooneelknechts waren alweer druk met de decors bezig en wjj hem ons com pliment maakten over de wijze waarop zijn „artisten" hun stil spel uitvoerden, klaagde hij ons zijn nood over een van de grootste handicaps voor een dergelijk dilettanten-ge zelschap: het verloop der werkende leden. „Want nauwelijks heb je er een een beetje ingewerkt, of ze gaat weer weg en dan komt er een ander en je kunt weer van voren af aan beginnen." Neen, die frischheid en vitaliteit komt er door de leiding in, zoo'n leiding, die enthou siast en met liefde zich aan het werk geeft, die de leden bezielt door invloed en voorbeeld die steeds klaar staat en voor wie het op peil houden der vereeniging schier tot een eere zaak is geworden. Door allerlei omstandigheden was schrij ver dezes niet in de gelegenheid geweest de laatste uitvoeringen dezer vereeniging bij te wonen. Dat heeft een voordeel, omdat je dan alleen vergelijken kunt met opvoeringen van ettelijke seizoenen terug. Nu viel het ons op, dat door het bestuur van „Harmonie" op het programma, dat werd verstrekt, een korte toelichting was gegeven, waarin o.a. het vol gende werd gezegd: „Over solisten, koor en orkest behoeven wjj U niet nader in te lich ten; het zijn allen goede bekenden en zij heb ben reeds meerdere malen tot het succes der uitvoeringen bijgedragen". En dan vervolgt de toelichting: „Ook thans zal dit weer het geval zijn, daar nog steeds een innerlijke en uiterlijke groei bij „Harmonie" merkbaar is". Deze woorden troffen ons; gewoonlijk neem je dergelijke, uit den aard der zaak zuiver subjectieve, beweringen, voor kennisgeving, met de noodige zoutkorreltjes, aan. Toen ik dan ook de zinsnede las van den lnnerlijken en uiterlijken groei, heb ik m'n zakmes voor den dag gehaald en een extra scherpe punt aan m'n potlood geslepen, met de bedoeling eens flink de puntjes op de i te zetten en eens na te gaan wat daarvan waar was. En het doet ons genoegen te kun nen constateeren, dat het Bestuur volkomen gelijk had. Hetgeen hopelijk in de volgende regelen zal worden aangetoond. Voorop ga een woord van bewondering en waardeering voor het enkele feit, (afgezien of de uitvoering goed of slecht was), dat een dilettantenvereeniging zooiets aandurft. Zelfs een beroepsgezelschap heeft er een heel karwei aan. Het orkest bestaat uit dilettant musici, die de moeilijke taak hebben de op- voerenden, eveneens dilettanten, te steunen, en het moet zorgen niet te veel op den voor grond te komen. In het tweede bedrijf moest balletmuziek worden gemaakt, waarop kon worden gedanst. En die opvoerenden zelf moesten, al acteerende, zingen en dansen, koor- zoowel als solozang. Geen partij hadden zij, waarvan zij noten of tekst konden afle zen, geen dirigent, wiens stemfluitje den juisten toon aangaf. Zij waren geheel op zich zelf aangewezen. Welnu, de talrijke aanwezigen, die met ons genoten hebben, weten op welk een schitteren de wijze deze taak is vervuld. Toen de eerste zenuwachtigheid overwonnen was, ging alles van een leien dakje; enkele rolonvastheden speelden nu en dan parten, maar dat waren uitzonderingen. Wat vooral opviel, was de losheid van acteeren. De heer Bruyn, de re gisseur, zit er achterheen als de vos achter de kippen en prent het de dames en heeren van het koor steeds weer in: denk erom, geen stijf en harkerig rondhangen op het tooneel, maar in beweging blijven en steeds blijven ac teeren. Het gevolg was, dat we, als een paar hoofdfiguren op het tooneel een duet of trio zongen, de decoratieve landmeisjes en de aan wezige mannen luchtig en losjes met elkan der zagen praten, soms onderling grappen makend, enz., hetgeen een volkomen natuur lijken indruk maakte. Dit lijkt misschien een kleinigheid, maar het is van groot belang, juist omdat het dilettanten zijn, wier dage- Ijjksch werk dit geenszins is. Hiervoor onze hulde aan dne heer Bruyn en aan de diverse dames en heeren! Nu een critische opmerking. Zij betreft een fout, die door de meeste vereenigingen wordt gemaakt, n.1. deze, dat men het als een eere- eaak beschouwt het op te voeren stuk zonder eenige coupures te geven. Het is zóó ge schreven door den componist, en het publiek heeft recht op de volle maat. Zoo redeneert men, maar heel dikwijls zijn de volledige teksten te lang voor een avond en een be roepsgezelschap, dat gebonden is aan een op voering van 3 of uur, brengt dan ook de noodige coupures aan. „Harmonie" zal dan ook goeddoen een volgend maal bijvoorbeeld van een te lange ouverture een deel te schrappen, en een solo van drie coupletten te bekorten tot een. Want met decorverwisse ling mee, wordt het wel wat heel Iaat anders. De operette „Erminie", waarmede „Har monie" ditmaal voor het voetlicht kwam, was een goede keuze, zoowel wat de intrigue be treft als ook ten aanzien van de aardige, melodierjjke muziek. Bovendien telde zij tal van geestige tafereeltjes, hetgeen haar boeiend en amusant maakte. Zij speelt in de 18e eeuw, hetgeen voor costumeering en uit rusting altijd een dankbare periode is; de firma A. J. Bakker Zoon te Amsterdam had een arsenaal van prachtige, schilderachtige costuums meegebracht, waarin zoowel de heeren als de dames goed voor den dag kwa men. In het tweede bedrijf bereikte dit wel een hoogtepunt: toen uw verslaggever een kijkje achter de schermen kwam nemen, rol de hij ovey de markiezinnetjes, gravinnetjes en hertoginnetjes, allemaal met groote kap sels op en hoepelrokken van jewelste. De kroon spande natuurlijk de hertogin, mej. Oudijk, die een torenhooge coiffure droeg. Ook markiezen waren er, die hadden we in het eerste bedrijf al gezien. Het kapwerk werd verzorgd door de firma Joh. Gerritsen, tooneelkappers te Amsterdam; de twee heeren, die daarvoor waren overge komen, hadden de handen vol aan al die mar kiezinnetjes, maar het resultaat was dan ook schitterend. Wat dit betreft, zijn wij het ook geheel met de woorden op het programma eens, dat de aankleeding „af" is. Beter dan het was, kon dit niet worden verzorgd. De heer Jb. Polak, directeur van „Musis Sacrum", had de dansen ingestudeerd. Wij noemden reeds een ballet, dat in het tweede bedrijf optrad; keurig en rhythmisch werd hier gedanst, op muziek van piano en enkele strijkinstrumenten. In diveise scènes kwamen ook meermalen dansen voor, die dan door de gezamenlijke dorpsbewoners werden gedanst. Wij noemden ook reeds het werk van den heer Jac. Bruyn, dat voor het publiek onzichtbaar blijft omdat het zich geheel achter de schermen afspeelt, maar daarom niet minder zijn invloed doet kennen. Aan de andere zijde van het voetlicht, n.1. aan den dirigenten lessenaar voor het tooneel, heerschte als al gemeen leider de heer Jac. Bos, en hem komt de eer van het zoo uitstekend verloop der handeling op muzikaal en vocaal terrein, toe. Krachtig was zijn leiding; energiek zijn hulp en steun. En zijn orkest was eveneens paraat en vervulde zijn taak op uitnemende wijze. Resteeren nog de dames en heeren op het tooneel. Moeten wij hen allen noemen? Wij wezen reeds op hun moeilijke taak en hoe goed zij die, over 't algemeen vervulden. In de plaats van mej. van der Kooij vervulde mej. A. Krul de rol van Alette, een bij-de- hand dienstmeisje met een aardige stem, dat uitstekend acteerde. De hoofdrol van Eminie werd vervuld door mej. W. Paans, die in zekeren zin dezen avond debuteerde. Ook haar actie was vlot, evenals van haar vrien din, mejuffrouw Rietveld. De heeren van Straaten en N. Jansen als de beide vagebon den vervulden de komische rol, evenals de heer L. Jansson als de fattige oude Brabason. De overige spelers waren mejuffrouw T. Koster (Marie), en de heeren C. Paans (Fer- rol), L. Visser (de markies), J. Willems (George), W. Steffens (Tom), G. Paans (Plump), M. Enckhof (Beckfort) en C. Wever (sergeant). Een aardig oogenblik was het toen\le heer Lebbe, voorzitter der vereeniging, die met een enkel woord reeds den avond geopend had, den heer Bos aan het eind van het eer ste bedrijf bloemen aanbood namens zijn te Nunspeet verblijfhoudend dochtertje. OPERETTE „DE WOUDKONINGIN". Hedenavond in „Casino". Wij willen nog even de aandacht vestigen op de opvoering, welke hedenavond wordt ge geven van de bekende operette „De Woud koningin", van Martin Schuyl, door de Kinder operette- en orkestvereeniging „Ons Genoe gen", onder leiding van den heer A. Krijgs man. De muziek hiervan is licht en vrooljjk, de inhoud gemakkelijk te volgen. Een der aar digste momenten is het optreden van den zigeunertroep, waarin voorkomen een clown, kunstenmakers, enz. Verder is er een prachtig ballet, hetwelk is ingestudeerd door den heer Jb. Polak. De regie wordt verzorgd door den heer Jb. Bruyn, kapwerk is van Maison Gerrits, Amsterdam, costuums zijn van de firma Bakker aldaar. Mede in verband met hetgeen wij schreven over de uitvoering van de vereeniging „Harmonie", zal de lezer be grijpen, dat de verzorging van een en ander in uitstekende en beproefde handen is. De toegangsprijs bedraagt slechts 35 cent; aan de zaal zijn alsnog kaarten verkrijgbaar. Aanvang acht uur. DANSORKEST MAJO MARCO IN CASINO. Deze populaire Band, welke morgenmid dag en -avond in Casino optreedt, kreeg ver schillende waardeerende kritieken in de bin nen- en buitenlandsche pers. Hun A.v.r.o.- uitzendingen worden algemeen enthousiast ontvangen. Jammer is het, dat deze Band wel vaak, doch meestal korten tjjd voor de microfoon speelt. Hier volgen nog eenige beoordeelingen: „Het Vaderland" schrijft: Majo Marco, de bekende band, zoo juist met roem over laden uit hotel Brittannia overgekomen. „De Musicus" schrift: Majo Marco heeft in Tanzklause te Amsterdam een doorslaand succes behaald. Haar A.V.R.O.—uitzendingen behoeven voor de beste Engelsche uitzen dingen niet onder te doen. „De Jazz-wereld" schrijft: De sax-sectie laat voortreffelijk samenspel hooren. BACH-CONCERT Nieuwe Kerk aan de Weststraat. Wo willen nog even herinneren aan het Bach-concert, te geven door Dora Schrama, sopraan, Dick Weiman, bariton, Feike Asma, orgelist. Helders Gemend Klein Koor, direc teur Toon De H' tgh. De heer Asma speelt twee werken van Bach n.1. de Noccata in F dur en Passacaglia - c moll -. Goede wjjn behoeft geen krans. De heer Asma is in den lande genoegzaam be kend, door zijn concerten in Den Helder, in Leiden en voor de microfoon. Helders Gemengd Klein Koor onder leiding van den heer De Hoogh, zingt de slotkoralen der Cantates; verder de mooie aria voor bari ton solo en koor uit de Johannes Passion en tenslotte het slotkoor derzelfde Passion „Ruht wohl." Van den heer De Hoogh mochten wjj verschillende keeren Bachwerken hooren; Cantates Mattheus Passion en boven dien als organist. Hij is genoegzaam ver trouwd met Bach, zoodat het al met al een Bach-avond belooft te worden, waarheen een ieder, die werkelijk de muziek een warm en belangstellend hart toedraagt, wel mag gaan. De begeleiding van alle werken wordt dooi den heer Asma uitgevoerd. De toegang tot dit concert is laag gesteld i 0.35 zoodat voor niemand het een be zwaar behoeft te zijn dit concert bij te wonen. chr. oranjevereenig1ng. De Chr. Oranjevereeniging is voornemens den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana op 30 April a.s. op eenvoudige wijze feestelijk te herdenken. Des middags half drie heeft in het Evan gelisatiegebouw in de Palmstraat een kinder bijeenkomst plaats voor kindejen van 712 jaar van leden der vereeniging. Op deze bijeenkomst zal door den heer F. Boon den kinderen het een en ander over Prin ses Juliana worden verteld en hen op de be- teekenis van het Huis van Oranje worden ge wezen. Ook zullen ze op eenige versnaperin gen worden onthaald. Op Zaterdag 27 April (heden) des middags tusschen 4 en 5 uur kunnen hiervoor toe gangsbewijzen worden gehaald in het gebouw „Irene" in de Hoogstraat, op vertoon van het bewijs van lidmaatschap der ouders. Daarna worden geen toegangsbewijzen meer afgegeven. Men gelieve hiermede wel rekening te hou den. Des avonds 8 uur wordt in Casino een feestelijke vergadering belegd met een afwis selend programma. Hierbij verleent de Oranje-Harmoniekapel onder leiding van den heer Hertsworm als van ouds hare welwillende medewerking. Tevens zal op dezen avond de jonge Oranjegarde een deel van het programma vullen door het uitvoeren van eenige nummers door de fluitistenafdeeling onder leiding van den heer S. van Zweden, terwijl de meisjes- afdeeling door lichaamsoefening eenige oefe ningen zal verrichten onder leiding van mej. W. van Dalen. Deze feestelijke vergadering is uitsluitend toegankelijk voor leden der Chr. Oranjever eeniging met één gezinslid op vertoon van het bewijs van lidmaatschap le halfjaar 1985. ZANGHULDE ONTHULLING „REDDINGMONUMENT". Bij de plechtige onthulling van het Redding monument zal, onder leiding van den plaatse lijken muziekmeester A. J. Leewens een zang- hulde plaats hebben. Hieraan zullen diverse vereenigingen hier ter plaatse deelnemen, welk aantal nu reeds 400 personen bedraagt. Teneinde de deelname zoo algemeen moge lijk te maken, zullen zangeressen en zangers, buiten het vereenigingsleven staande en ook zij, die lid zijn van niet aangesloten vereeni gingen, in de gelegenheid worden gesteld als nog hun medewerking te verleenen. Hier omtrent raadplege men de in dit blad voor komende advertentie. NACHTELIJKE INBRAAK IN EEN HEERENKLEEDINGZAAK. Een brutaal stukje. In de heerenkleedingzaak van de N.V. I. Grunwald, Keizerstraat 122 is Donderdag nacht een brutale inbraak gepleegd. In een der étalages, was door den étaleur, «en deftig wit-gehandschoeide hand aange bracht, waarop tal van muntstukken lagen. Volgens de moderne étalagekunst, die di rect tot het publiek moet spreken, stond hierbij heel veelzeggend: „U bespaart handen vol geld, als u uw kleeding, burger- en marine-, hier koopt!" Het slijk der aarde, het goud wordt ver achtmaar velen kunnen toch de verzoe king niet weerstaan. Zoo ook hier, want die hand, zoo gul gevuld met geld, had hevig de goudkoorts opgewekt bij een of ander min derwaardig individu. De verzoeking, de hand te grijpen, was dezen Helderschen All Capone te machtig. Overdag durfde hij echter niet toe te slaan, maar in de geheimzinnige stilte van den nacht, ging hij naar het bewuste winkelperceel. De hand met den schat was verborgen achter een dik spiegelglasen een groen lancaster gordijn. Met een zwaren steen verbrijzelde de in breker het i-uit. Een groot gat ontstond. De dief griste haastig, zenuwachtig naar den schat in de witgehandschoeide hand, doch de doode houten hand gunde hem blijkbaar den buit niet, want het groote geld viel, door het nerveus grijpen, van den dief, op den bodem van de étalagekast en daar kon hij niet bij komen. Slechts een luttel bedrag bleef er voor hem te rooven en jammer genoeg voor den dief, had de heer Grunwald korten tjjd te voren, het biljet van tien gulden weggenomen en er enkele gedevalueerde franken voor in de plaats gelegd. Teleurgesteld moet de inbreker afgedi-open zijn alleen het gat en het versplinterde ruit bleefen de „brie" was meer dan de brokken. Vrijdagmorgen werd de inbraak ontdekt. In een minimum van tijd was de actieve Hel- dersche motorpolitie, alsmede rechercheur Sprengers, ijverig aan 't Sherlock Holmessen voor 't gat in de étalage en in den winkel. De steen werd meegenomen als corpus delicti en voor vingerafdiukonderzoek. 't Moet beslist met voorbedachten rade ge weest zijn, want de steen was niet een uit de buurt; de dief moet dezen 'n heel eind hebben meegesjouwd. Een grondig onderzoek wordt ingesteld naar deze geheimzinnige zaak. Als een echte koopman trok de étaleur direct profijt uit deze nachtelijke inbraak. Met groote roode letters zette hij vol humor boven het kapotte glas: „Men slaat bjj ons zelfs 's nachts de ruiten in om onze goedkoope pakken te bemachtigen!" Den heelen dag bleven in de Keizerstraat groote groepen menschen op de plek, waarde inbraak gebeurd was, vertoeven. Een kwade rakker. Door een persoon werd aangifte gedaan dat hjj, toen hjj per rjjwiel op den Middenweg reed, is aangevallen en gebeten door een hond. Dronkenschap. Een persoon, die zich in kenneljjken staat van dronkenschap op den Kan<tlweg bevond, werd aangehouden en aan het hoofdbureau van politie ter ontnuchtering in bewaring ge steld. Voor zjjn aanhouding had hij een rjjwiel, dat voor een perceel aan den Kanaalweg stond, vandaar weggenomen en in het Heldersche kanaal geworpen, vermoedeljjk louter uit bal dadigheid. Proces-verbaal wordt opgemaakt. RIALTO-THEATER. Dirtrich als Tsarina van Rusland Rusland hangt het in de achttiende eeuw: zwaar noodlot over dit wondere land, waar een millioenenbevolking zich bukt onder den knoet: symbool van machtswellust, tsaren-déspotnsme en vernedering. Het gaat naar den ondergang, ondanks zjjn heiligen, zijn priesterstand en zjjn onwankelbaar ge loof in de Goddelijke Dynastie, gerepresen teerd door Vadertje Tsaar zelfHoe me' lancholiek is dit groote volk en hoe onder schat het zjjn machtWelk een prach tige bron van fantasie is in dat alles gele gen en welk een scenario voor een film! Jozef von Sternberg greep er naar, pakte deze epoche van een schijnbaar gevloekte volk beet, en bezag het met zjjn zoo uitzonderlijk filmisch oog. Toen plaatste hjj de meest ge niale vondst uit zjjn carrière er als de kroon op: het was Dietrich, Dietrich als de vrouw van den imbecielen Peter III, Dietrich, nog op het hoogtepunt van haar loopbaan. En zjj beiden maakten deze film, deze vrouw en deze man, welke zulk een gelukkig duo vormen. Zie hoe Von Sternberg haar omgeeft met de absoluut juiste sfeer van dit land, en haar laat schitteren tegen 't fond van dezen ba- rokken tjjd. Hoe hjj met haar woekert en er alles uithaalt wat zjj te geven heeft. En bjj dat alles een techniek, waaraan men nauwe lijks uitgekeken raakt. Wat verwacht men eigenlijk van deze Dietrich? De „vamp"?, de sirene de quasie-onschuldige of wellicht datgene, wat men zoo „sex-appeal" noemt? Welnu, zjj geeft dit alles enmeer. Zjj „speelt", en let op dat volmaakte lichaam, die kop, één en al beweeglijkheid, 't spelen: dat „Dietrich" heet. Het is „film", de zeld zame „film" Aanmerkingen? Zeker: met de historie maakte Von Stemberg zeer vreemde caprio len en meermalen valt een overdadige „show" op, welke geenszins noodzakeljjk was. Maar laat ons hierover zwjjgen: tenslotte cristal- liseert zich alles in Dietrich alleen, en als een rots staat zjj daar in de branding en gisting van deze sterke' film uit een wilden tijd. En zwaar over dat alles ligt de geniale hand van Von Stemberg. „Sitting Pretty" is een film van Ameri- kaansch maaksel, die zich afspeelt in het milieu van song-makers en filmartisten, en waarin Jack Oacky triomfen viert. Het is niet zoo héél belangrijk, maar meermalen geestig en steeds is men ver wonderd over die kei-harde techniek, welke die Amerikanen onder hun film-knie heb ben. TTVOLI. ,Jit happened one night." „Het gebeurde op n' avond"dat is de naam van den hoofdfilm, die deze week in „Tivoli" draait. Claudette Colbert en Clark Gable vervullen er de hoofdrollen in, en, hetzjj direct geconstateerd, men mag er bljj om zjjn. Want om een verhaal als dit te doen boeien, heeft men allereerst een paar vlotte figuren noodig, die het geheel dragen en schragen. De kleine, charmante Claudette en de „he-man" Clark Gable vormen die figuren; zjj zjjn het, die door hun sprankelende levenslust, hun dartelende levensvreugde enbegaafdheid voor de film, ook u voeren van de eene grap pige scène in de andere. Daar is de ontmoeting in de nachtbus, de slaapkamer-scène met „den muur van Jericho", het geval met den-man- van-'t-Fordje, om maar een greep te doen uit de groote verscheidenheid in de scènerie. Tooneeltjes, die een glimlach op uw gelaat tooveren. Wat de hoofdrollen betreft is de zaak dus in orde, ook in de typeeringen rond om hen konden we geen bepaalde zwakke plekken ontdekken. De regie heeft eveneens een knap stuk werk geleverd, een pikant on derwerp als in deze rolprent vereischt veel vaardigheid om zonder banaliteiten weer te geven. Trouwens behalve aan dit werk aan de geheele mise en scène door Frank Capra veel en goede aandacht besteed. De film bestaat uit een serie grappige effecten, die echter door o.i. iets le 1 a n ge periodes van stil- tooneel en breede dialoog van elkaar geschei den zjjn. Tal van origineele vondsten maken we mee, waarvan er enkele zeer grappig zjjn. Dus ook deze week dient de Tivoli een smakeljjk menu op, te meer daar een goed verzorgd programma, waarin het Hollandsche Profilti-nieuws opvalt, aan den hoofdfilm voorafgaat. witte bioscoop. Een kleine teleurstelling wachtte ons, toen inplaats van de in de annonce in onze courant genoemde film „De Strooman", door bjjzon- dere omstandigheden vertoond werd de rol prent „De Matrozenbruid". Na het Ufa-wereldnieuws wordt als eerste hoofdnummer vertoond „Voortvluchtigen", een Amerikaansch product. De van vele filmen bekende figuur van Robert Montgomery speelt hier weer eens de hoofdrol met als tegen speelster Madge Evans. Het scenario is niet nieuw. Een voortvluch tige, die in den voortdurenden angst leeft door de politie achterhaald te worden, zijn ontmoeting met een meisje en ten slotte een happy end. Toch houdt de film ons van begin tot eind geboeid en dit is zeker ten eerste toe te schrjjven aan een goed spel van de beide hoofdpersonen en ten tweede aan het cinematografisch uitstekend opgenomen sen- sationeele gebeuren in diverse phasen van de film. De tweede flim, hoewel geen Harold Lloyd- product, is geestig. Lew Ayres, nu niet direct zoo goed bekend als hoofdpersoon in de film, speelt z'n rol vlot. Zjjn beide vrienden in lief en leed laten ons hartelijk lachen om de herhaaldelijk voor komende vriendschappelijke? botsingen. De film heeft een inhoud van „Die Liebe der Matrozen". Het leven van den matroos Ijjkt ons zoo vrij, zoo zonder zorgen, zoo kameraadschap pelijk, dat het een genot is om de gebeurte nissen in dit „wereldje apart" aan ons oog te laten voorbjjgljjden. Ned. Herv. Gena. (Nw. Kerk, W es (straat) Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkcra, Westplein) 's Morgens 10.30 uur, de Eerw. Heer A. P. Goudsbloem. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Morgens 10.30 uur, Ds. J. H.W. Warners van Alkmaar. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. K. de Bel, vad Schiedam. 's Avonds 5.30 uur, J. Luther Ramp. Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond 7.30 uur, Bijbellezing Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vjjzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. - - Leger des Hells. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Geen dienst - Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 uur, Eerw. Heer Joh. Mensink van Weesp. POLDERWEG 33. VERLAGING BROODPRIJS. Blijkens advertentie in het nummer van heden heeft het bestuur der Coöperatie alhier den prj(s van het melkbrood met ingang van Maandag a.s. met 2 cent verlaagd. Het gaat met onze visscherjj niet voor den wind, integendeel, het ljjkt er veel op, of de toch al sedert langen tjjd benarde toestand, waarin ook onze kustvisschers verkeeren, nog allengs wordt toegespitst. De alom sterk ver minderde en nog steeds minder wordende koopkracht, zoowel in bulten- als binnenland, laat zich steeds scherper voelen. Terwjjl hier de producten bijna waardeloos zijn, zijn die zelfde producten even over de grens haast niet te betalen. Men probeert op verschillende wijzen de visch aan den man d.w.z. aan het publiek te brengen en het publiek wil de visch wel, maar de koopkracht h<»eft een geduchten knak ge kregen, hetgeen wel duideljjk wordt gedemon streerd, als men hoort, dat de gerookte harde bokking in Rotterdam nog geen kwartje per kist Van 100 stuks kon opbrengen. Alleen de kosten van arbeid, materiaal en vervoer zijn hooger. Onder zulke omstandigheden is het duide ljjk, dat er voor de haring zelf niet veel geld betaald kan worden. De haringvisschers kun nen dan ook geen droog brood verdienen. Het laat zich dan ook begrijpen, dat onder deze slechte omstandigheden thans reeds verschil lende haringbooten zjjn opgelegd. Wel heeft men getracht door regelend op te treden den toestand iets te verbeteren, door de haring, die geen 30 ct. per tal kon opbrengen, te ver werken tot vischmeel, waardoor voorkomen wordt dat de markt wordt overvoerd. Ongetwijfeld zal bovengenoemde maatregel van beteekenis bljjken te zjjn voor hen, die het langst blijven vlsschen, wat in dit geval, evenals vorige jaren, de kommen visschers zullen zjjn. Met de korvisscherjj op de Noordzee is het al niet beter gesteld. Wanneer het weer het toelaat, wordt er gevischt en er is ook wel visscherjj, maar de prijzen zjjn zoowel voor fijne als grove visch slecht. We lezen in de Nw. R. Ct. het volgende be richt uit Bruinisse: „Onder de bjj den gemeenteraad ingekomen stukken bevond zich een brief van den mini ster van oeconomischt zaken, waarin hjj schrijft, dat de toestand in het mossel- en oesterbedrjjf zjjn volle aandacht heeft en dat een nieuwe regeling voor dit bedrijf binnen enkele weken ln het F taatsblad zal verschij nen",] Deze mededeeling zal ook nog wc betee kenis hebben voor een gedeelte van de Wad denzee, omdat altijd nog belangrijke hoeveel heden mosselen van de banken nabij Harlin- gen worden weggekord, welke voor het groot ste „edeelte weer hun weg vinden naar Zee land. Een betere regeling kan dus ook weer van invloed zjjn op den prjjs, waarover den laatsten tjjd zeer geklaagd is. Propaganda voor vischverbrtilk. De commissie voor de vischpropaganda ln ons land, samengesteld uit leden van de V r- eeniging van reeders van visschersvaartufgen en de IJmuider Vischhandelvereeniging erf, de reedersvereenigingen te Katwjjk,ScheVenin- gen en Vlaardingen, .welke reeds in verschei dene plaatsen van ons land vischtentooH^èl- lingen georganiseerd heeft, zal vari 27 April—

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9