ONS FOTONIEUWS ito- Op en om het Binnenhof. Tijdschriften HELDERSCHE COURANT ■s Weekkroniek De topic of the week": hei groote bezuinigingsplan. De ontvangst lang niet ongunstig. Ookfelle oppositie. - De moderne kop van jut Spannende dagen op komst. ■- Critiek erï verantwoordelijkheid en Weekbladen Den Haag, 2 Mei '35. Hèt nieuws van deze week is natuurlek het eindëlijk bij de Staten-Generaal ingediende groote en lang verwachte bezuinigingsont- werp van het kabinet-Colijn. Niet minder dan ruim 77 millioen zijn door de Regeering ..gevonden" om van het Rijksbudget te wor den geschrapt. Als een kleine pleister op de groote wonde worden enkele broodnoodige be lastingverlagingen in het vooruitzicht gesteld, ten bedrage van ongeveer 20 millioen. Ieder belangstellende heeft natuurlijk de plannen naarstig bestudeerd, om tot de con clusie te komen Zou er één vrouw of man in het land te vinden zijn, die met de voorstellen volledig accoord kan gaan? Maar de hoofdzaak blijft, of de meerderheid in het land de noodzakelijk heid van dergelijke diepingrijpende mutaties erkent. Wie dat doet, kan critiek hebben op on derdeden, doch treedt niet zoo fel op als de genen, die de geheele bezuingingspolitiek fali- kant achten. Intusschen zet de Regeering de puntjes krachtig op de i waar zij in de toe lichting zegt: „Slechts een opmerkelijk gebrek aan inzicht of wel een verachtelijke demagogie kunnen ertoe drijven, eenigen Nederlandschen Regeerder te verwijten, dat de toestand niet snel genoeg verbetert, d.w.z. dat hij nog niet in staat is gebleken het huidige aangezicht der wereld te veranderen. Ware dit juist, dan zou men zich er in kunnen verheugen, dat door een eenvoudige verwisseling van regeer ders de welvaart kon worden hersteld. De Re geering is er echter van overtuigd, dat de groote meerderheid van het Nederlandsche Volk voldoende gezond verstand en van ouds her genoegzaam politieke scholing bezit oni te begrijpen, dat in deze voorstelling slechts ten ondeskundige critiek tot uiting komt, die Ir. dezen moeilijken tijd de ontevredenheid aanwakkert, doch niets ten goede vermag te keeren. De tegenspoeden, die alle volken te dragen en waarvan het Nederlandsche volk ditmaal zijn deel ruim heeft te dragen, zullen •het dat geduld, met die bezonnenheid en met dat zelfvertrouwen moeten worden aanvaard, lie hetzelfde volk in vroegere generaties •ader nog heel wat ernstiger omstandigheden getoond heeft te bezitten. Slechts dan kan de Regeering allengs de maatregelen beramen Jh doorvoeren, die geschikt zijn om onder be houd, z--ov°el van het goede in het historisch gewordene, de voorwaarden te scheppen, waaronder het Nederlandsche volk een nieuwe, naar men moet hopen, onbezorg der toekomst tegemoet kan gaan. Dit proces zal moeten zijn van langen duur; met de maatregelen, die in bijgaand wetsontwerp worden voorgesteld, zal zeker het laatste woord nog niet zijn gesproken." De algemeene verwachting is, dat 't groote bezuingingsplan nog in de huidige zittings periode in de Tweede Kamer aan de ore zal komen, wijl het resultaat der deliberatié'n van zelfsprekend van het grootste belang is ten aanzien van de begrooting voor het komende jaar. Van zomervacantie zal ditmaal heel weinig terecht komen, want ook de Haagsche briefschrijver van „De Tijd" rekent er zoo on geveer op, dat het vele dagen en misschien nachten! durende debat eerst begin Juli zal aanvangen. De algemeene beschouwingen zullen van veel meer belang zijn dan die bjj menige Ryksbegrooting in November. Ditmaal zal voor langen tijd worden beslist, of de meerderheid van het Nederlandsche volk de Regeering bljjft volgen in haar streven naar „aanpassing", welke het begin moet vormen naar hoopvoller toekomst. Een felle oppositie staat te wachten, in hoofdzaak van socialistische zijde. „Het Volk" liet in zijn beschouwing over het ingediende ontwerp niets dan de scherpste critiek hooren „Alles bevordering van werkloosheid, verla ging van inkomsten, verdere daling der koop kracht, verdere ruïne van middenstand en boeren. Maar de „vaste lasten" blijven ont zien, de kapitalistische eenzijdigheid der aan passing wordt gehandhaafd. Zal het thans genoeg zijn Zal het thans overduidelijk ge worden zjjn, dat de aanpassingspolitiek het land naar den kelder jaagt? Zal zich nu in de Kamer eindëlijk een meerderheid vormen, die aan deze tot den ondergang leidende poli tiek een halt toeroept? Het worden maanden van beslissende beteekenis voor het Neder landsche volksleven", aldus fulmineert het blad. En het behoeft geen betoog, dat deze woorden ook buiten socialistischen kring zelfs héél ver daar buiten.' weerklank zul len vinden. De pers der „Regeeringspartijen" is in het algemeen niet zonder critiek, doch de hoofd toon laat toch een bemoedigend geluid voor het kabinet hooren. Alleen wringt ook hier het alsnog ontbreken van maatregelen tot verlaging der z.g. vaste lasten. Naar bekend is bevatte het ingediende ontwerp oorspronkelijk ook dwang in boven bedoelde richting, doch men zegt, dat op aan raden van den Raad van State dat deel uit het ontwerp werd gelicht. Het zal dan latei- afzonderlijk worden ingediend. De „Maas bode" en ook andere katholieke en christelijke chologische fout". Men hoopt, dat de Regce- bladen („De Nederlander") acht dit een „psy- ring het ontbrekende gedeelte van de voor stellen nog zal indienen voordat in de Tweede Kamer het afdeelingsonderzoek een aanvang heeft genomen. De „Maasbode" bracht nog eens de gestie van Rijkskanselier Brüning in herinnering, welke zeer sterk op verlaging van de vaste lasten gericht was. Het blad schreef o. a.: „In ons artikel over de Economische Poli tiek van dr. Brüning (zie ons Avondblad van 19 April 1.1.) wezen wij er op, dat deze groote Rijkskanselier bij zijn Noodverordening naar beneden drukte: de rente van vaste rentege- vende papieren, hypotheken en geld met 25 pet., de huren gemiddeld met 10 pet., de loo- nen, teruggebracht naar den stand van April 1927, de salarissen andermaal verlaagd met 10 pet., de uitgaven voor de diensten, gas, water, electriciteit, enz. evenzeer verlaagd. Dat was inderdaad een krasse aanpassings maatregel. Maar het is onze stellige overtui ging, dat wij er ook hier, als men devaluatie wil voorkomen, onmogelijk aan kunnen ont komen. Het was naar onze meening goed gezien van het kabinet, dat het aanvankelijk soort gelijke maatregelen welke precies, weten wij natuurlijk niet in het groote wetsont- werp had opgenomen, evenals enkele belas tingverlagingen." Het blad knoopte aan deze beschouwingen een artikel over de vraag, of er inderdaad „keuze" is tusschen „aanpassing" en een ander middel: de devaluatie, vast. Velen worden in deze dagen tot kwellenden twijfel gebracht doordat zjj niet precies weten wat aan de kwesties nu eigenlijk precies vastzit. Bedoeld artikel tracht in het kort eenige verheldering te brengen. „Tot op zekere hoogte zou men wel het dilemna kunnen stellen: aanpassingspolitiek óf devaluatie? Het doel: op lager kosten en levenspeil te komen, kan men ten deele althans ook door devaluatie bereiken. Maar er is daarbij toch dit groote verschil,: bij aanpassingspolitiek kan men vrijwel precies zien, wat men doet, men gaat niet verder, dan men om het doel te bereiken, noodig acht. Men ziet dus ook, hoe erg dit alles is. Bij devaluatie ziet men dit aanvankelijk niet. Omdat de prijzen slechts langzaam stijgen, ziet men niet, dat in feite de loonen b.v. verlaagd zijn. Als de Regeering voorstelt, de salarissen andermaal met 4 pet. en zelfs de reeds toegekende pensioenen met 10 pet. te verminderen, dan weet men precies wat dit voor de betrokkenen beteekent. Maal ais de gulden met 25 pet. gedevalueerd wordt, dan ziet men niet zoo aanstonds, wat dit be teekent. De arbeider houdt nominaal zijn loon, de ambtenaar zijn salaris, de gepensionneerde zijn pensioen. Wel is de goudwaarde van i.et bedrag, dat hij ontvangt, met 25 pet. vermin derd, mrrr hij blijft hetzelfde aantal guldens ontvangen. Alleen langzamerhand zal het tot hem doordringen, dat er iets met zijn loon, zijn salaris, zijn pensioen is gebeurd. De prijzen, ook die van de eerste levensmiddelen, zullen gaan stijgen. Dat dit in Engeland na de deva luatie van het Pond Sterling niet gebeurd is, bewijst niet, dat dit nu ook bij ons niet het geval zal zrjn. Toen bleven de prijzen op de wereldmarkt dalen, in Engeland bleven ze tamelijk wel onveranderd. Daling van het Pond en daling van wereldprijzen, vingen elkaar op. En bovendien: Engeland kan zijn grondstoffen in zjjn Imperium koopen, en be taalde deze ook daar in gelijkelijk gedeva lueerde ponden. Ook daardoor schijnbaar geen prijsdaling. Als bij ons de goudwaarde van den gulden met 25 pet. daalt, beteekent dit, dat de prij zen van alles wat wij invoeren en dat zijn vooral grondstoffen en voedingsmiddelen voor mensch en dier met 25 pet. stijgen. Daar om zal men thans ook in België, na de nieuwe devaluatie van den franc, de prijsstijging on mogelijk kunnen tegenhouden, evenmin als men dit bij ons zou kunnen doen. Maar 't groote verschil tusschen aanpas singspolitiek en devaluatie is dit: bij aanpas singspolitiek ziet men lederen stap, dien men doet, en men kan de gevolgen ervan voor een groot deel nagaan en overzien. Bjj devaluatie zet men maar één stap: de wettelijke verlaging van de goudwaarde van den gulden met een zeker percentage, maar wat daarvan naar alle kanten de gevolgen zullen zijn, kan geen sterveling overzien. Zeer zwaar zullen die gevolgen drukken op be paalde categoriën der bevolking, terwijl andere categoriën, als de bezitters van vaste nootschappen, enz. er zoo al niet aanzienlijk goederen, van aandeelen in Naamlooze Ven door bevoordeeld zullen worden (aanvankelijk, als de prijsstijging nog moet gaan doorwer ken, natuurlijk wel!) in elk geval er geen of weinig nadeel van zullen ondervinden. Is dus ons volk sterk genoeg wij zijn het in dit opzicht met den vroegeren Rijkskanse lier dr. Brüning volkomen eens om de wer kelijkheid te kunnen en te durven zien, dan valt aanpassingspolitiek verre te verkiezen boven devaluatie. Wil of kan het de waarheid niet zien, dan zal de aanpassingspolitiek door fel aangroeienden tegenstand onmogelijk blij ken, maar dan zal men ook staan voor dat middel, waaraan dan niet meer te ontkomen valt: de devaluatie en de gevolgen daarvan zullen voor velen op den duur feitelijk veel erger zijn. Mundis vult decipi: de wereld wil bedrogen worden. Zal dit oude woord ook hier thans weer bewaarheid worden?" Het best over het ingediende bezuinigings plan is de liberale pers te spreken. Men weet, dat ook in de Kamers reeds sinds jaren de liberalen sterk op krachtige bezuinigingen hebben aangedrongen. Het Kabinet Ruys III verloor geheel en al de sympathie der fractie- Bierema juist voornamelijk door het uitblijven van effectieve besnoeiingen, 't Valt daarom goed te begrijpen, dat bladen als de „N. R. Crt." en „Handelsblad" de Regeeringsplannen toejuichen (voorzoover dit woord in de ge geven omstandigheden gebruikt kan worden!). Zeer geestig hekelde 't Rotterdamsche orgaan de wijze, waarop dr. Colijn dag aan dag „de klappen krijgt" „Maandenlang hebben we 't van alle kanten gehoord", aldus het blad, „Coljjn doet niets. Colijn bezuinigt niet. Colijn spreekt wel mooi over aanpassing, maar zelf begint hij er niet mee. Colijn houdt zich schuil. Van tevoren wist men zelfs al te vertellen, dat, als er dan eindelijk een bezuinigingsontwerp zou inge diend worden, dat by lange na niet ver ge noeg zou gaan. Colijn, Colijn, Colijn! was de kop van jut, waar alle slagen op neer kwamen. Nu treedt dan Colijn voor het voetlicht met een ontwerp, om zooveel te bezuinigen op den gewonen dienst uit te sparen, zou wellicht een betere uitdrukking zijn, want er lijkt nog al wat tusschen geschoven, dat slechts op uitstel van betaling uit de gewone middelen neerkomt dat er nog 2J millioen zal over blijven, om een begin te maken met een ver mindering van de hoogopgedreven lasten, waaronder een geheel economisch leven ge bukt gaat. Dus zal er nu een juichkreet opgaan? Och lieve, maak u maar geen illusies. De zelfden, die vóór het ontwerp er was van on geduld trippelden, zullen nu hun verontwaar diging luchten. Een orkaan zal woeden over Colijn's hoofd. Een voor één zullen alle be zuinigingsvoorstellen onder de loupe worden genomen, en zal er schande over worden ge roepen. Men behoeft maar even terug te den ken aan het verzet van enkele jaren geleden, toen één professor in de kindergeneeskunde op het spel stond, om zich een denkbeeld te vormen van wat zich nu zal openbaren. Schande! Colijn wil nog meer op het onder wijs bezuinigen. Schande! Colijn wil wel geen universiteit opheffen n.b. er was al een comité van protest in de maak! maar dan toch, waar mogelijk, het aantal hoogleeraren inkrimpen, en zoo de wetenschap te kort doen. Schande! Colijn wil allerlei subsidies voor nut tige instellingen verminderen. Schande! Colijn wil nogmaals de salarissen en tractementen der ambtenaren korten. Schande! Colijn wil op justitie bezuinigen en onze rechtsze kerheid verminderen. Schande! Wat Colijn al lemaal op het gebied van defensie en water staat doen wil, schande! Schande! Schande! Colijn zal opnieuw van alles de schuld dra gen." Zooals reeds gezegd: Er komen op het Binnenhof dagen van allesbslissende betee kenis. Wat zou de benarde toestand in het land eerder en vlotter „beheerscht" kunnen worden indien er eens een overgrootc eensge zindheid bestond ten aanzien der crisisbestry- ding, welke uan ook! Het v.are te wenschen* dat de komende debatten die ongetwijfeld door een buitengewoon groot deel van het Ne derlandsche volk met ongekende belangstel ling gevolgd zullen worden een groote mat* van verheldering brachten, waardoor iedeB met een normaal verstand begiftigd landge noot kan weten wat precies aangaande het streven der Regeering de waarheid is. Nog nooit werd het woord „demagogie", d. i. volks misleiding zoo veelvuldig gebruikt als in dez* dagen en helaas! er zijn redenen voor! Men kan met de Regeering fundamenteel van inzicht verschillen, maar dat heeft slecht* waarde als men dan ook volledig op de hoogt* is van de ware drijfveeren der regeerders. En van vele criticasters, die fel ageeren tegen d* gestie van het Kabinet-Colijn, kan dat zekeS Iniet gezegd worden. Critiek mag een makke- lijke endankbare zaak worden genoemd, doch heel anders is het met de vruchtbar* 1 critiek gesteld. Men behoeft waarlijk niet te dweepen met methoden la Duitschland om tot het inzicht te komen, dat de onbekookte critiek een voor het volk gevaarlijk wapen is, dat veel schad* kan toebrengen. Maar het daarom onderdruk- jken van elke vrije meeningsuiting beteekent het badwater èn het kind wegwerpen. We mogen blijven vertrouwen, dat een in groote meerderheid nuchter volk als het Ne derlandsche tenslotte zal weten wat het wil, namelijk: niet „duizelig" worden en met voor zichtige passen het brokkelige pad volgen, dat langs gapende afgronden leidt en wel moet voeren naar een beter oord Parlementariër, Verschenen bjj Van Loghum Slaterus N.V, te Arnhem: het April-nummer van „Critisch Bulletin". C. Houwaard schrjjft over: Allerlei over D. H. Lawrence. Anthonm Donser tertelt een en ander over het boek van J. K. van Eer beek: „Strooschippers". Verder wordt bespro ken het boek van Helman: „Orkaan bQ Nacht"; „Culinaire Tierelantijnen" var J. W. t F. Werumeus Buning; het n.euve boek va* 1 Jo van Ammers Küller: „Heeren, Knechten Vrouwen" en andere. Verschenen als no. 40 in de „Jeugdbiblio theek": „Het Raadselachtige Kompas", doof Hans de la Reine Box, een spannend jongens- verhaal over kampeeren, zeilen en roeien op de Loosdrechtsche plassen, over benzine-dief- stal, over onweer en brand en last not least i over een geheimzinnig kompas, dat echter hö- laas weer verlortn gaat. De illustraties van Frans Mas.dos Tzn. zij* duidelyk, maar af en toe wat houterig. Prijs ing. 0.25, geb. 0.40. In de omstreken van Heemskerk is men thans druk bezig met den pluk van - aardbeien uit de zoogenaamde stoombroeikassen. De Amerikaansche kapiteins Orville Anderson (1.) en R. P. Williams in den open gondel van hun ballon, waarmede zij een succesvollen tocht naar de stra tosfeer maakten. Hitier tijdens zijn groote rede tot de jeugd in De laatste bewerking voor BerttjMchen L Op den len Mei brachten, volgens oud gebruik, de koorknapen van het Magdalena. College te Oxford, vanaf den toren van het gebouw een Latijnsche hymne ten gehoore, onder groote belangstelling, j Vermoedelijk door een defect aan de rails kwamen Woensdagavond twee treinen op het station te Nijmegen met elkaar in botsing, waardoor veel materieele schade werd veroorzaakt. Een overzicht van de opruimingswerkzaamheden.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3