af Jb. HARJER ZOON Stadsnieuws China-matten 16-els Ivisledmatten §J BCe&zerslraat lO: Predikbeurten iieldersche courant van zaterdag 4 mei 1935. mantelcostuum j j. h. koopman J. VAN DE WITTE DERDE blad Op' Lichten op voor alle voertuigen. Mei dameskleedermaker weststraat 14 Wij étaleeren een fraaie collectie van arzaprm de modernste Junghaus Pendules voor ongekend lage pr ij zen, Wij hebben een enorme collectie in in afgepast zoowel als stukgoed zonder naad f 5.75 en f 6.75 N V Gemeenteraad S. E. ENGEL Handelsadviseur Leeraar M.O. Boek houden Hoofdgracht 51, behandelt alle soorten belastingzaken en aangiften Deskundig en goedkoop. SPORTCOSTUUMS FILM PROGRAMMA'S en ondergang van Zon van hoog water (Texel) tijd Mei z 5 M D W P V z 6 7 8 9 10 11 op: 4.25 4.23 4.21 4.19 4.18 4.16 4.14 Wintertijd. Zon Hoogwater ond.: sm. nam 19.30 10.02 10.22 19.31 10.42 11.02 19.33 11.25 11.48 19.35 00.00 0.08 19.36 1.01 8.30 19.38 1.27 1.57 19.39 2.27 3.05 Zaterdag 4 Zondag 5 Maandag 6 19.58 20.00 20 01 De heer L. W. de Leeuw, ontvanger der Registratie en Domeinen alhier, is benoemd in deze functie te Winschoten. Voor den be noemde een mooie promotie, daar Den Helder 5e en Winschoten 3e klasse-kantoor is. AFSCHEID JOH. STROBEL. Woensdagmorgen nam de heer Joh. Strobel lid van het Stafmuziekcorps der Kon, Marine, na een dertigjarige dienstperiode wegens pensionneering, afscheid van boven genoemd korps in de repetitiezaal op de Rijkswerf alhier. Allereerst werd hij toegesproken door den kapelmeester, den heer Leistikow, die in har telijke bewoordingen hem zeer veel goeds toe- wenschte in de toekomst. Hierna verkreeg de heer Pala het woord, die den indruk schetste, die het vertrek van dezen collega bij het corps achterliet. Namens alle collega's over handigde hij den heer Strobel een blijvend aandenken. Deze, hierna het woord verkrijgende spreekt zijn hartelijken dank uit aan kapel meester en collega's, voor de blijken van vriendschap, zoowel in woorden als in daden bewezen, en voegt er den wensch aan toe, dat het corps nog vele jaren met groot suc ces werkzaam zal mogen zijn. De heer Strobel, voor de bezoekers der marine-concerten zeker geen onbekende, had jaren lang een plaats in de nj der 1ste violen, vervulde echter later de plaats van solo-altist, doch trad sinds het laatste jaar weer in zjjn eerste functie op. Als paedagoog bij uitnemendheid heeft hij vele beroeps- als dilettantenmusici opgeleid in het vioolspel. De heer Strobel, die dit werk met groote toewijding verricht, blijft dan ook als viool- leeraar in Den Helder gevestigd. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 6 Mei tot 13 Mei wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. CONCERT HARMONIEKAPEL „WIN NUBST". Dinsdag a.s. De muziek-vereen. Harmoniekapel „Win- nubst", Directeur de heer H. B. Schenkels, geeft op Dinsdag 7 Mei 1935 des avonds van 8 uur tot 9u30 haar lote Gemeente-Concert in het ulianapark. .aanbesteding, Door den heer S. Krynen, architect, werd gistermorgen in het Kegelhuis alhier aanbe steed het verbouwen ,-an perceel Ruyghweg 49, waarvoor was ingeschreven als volgt: e. G. Smits 1473.A. Bolt 1498.—, P. Tuin, 't Zandt 1528.Van Voorst en Riemers 1548.—, A. Smit 1550.—, D. Kooger 1 1587.— Gebr. Steeman 1635.—, W. F. La- bout 1640.H. Doorn 1700.J. P. van Os 1890.—, W. Ran 1920.—. onthulling reddingsmonument. Men verzoekt ons nog de aandacht te wil len vestigen op de in dit blad geplaatste adver tentie, waarin de damesleden van het kath. Gemengd Koor ter extra repetitie op a.s. Maandag in U.S.O. worden opgeroepen. een electrische klok. We hebben hier nu van rijkswege verschil lende openbare telefooncellen gekregen, waar van, naar wij meenen gehoord te hebben, be hoorlijk gebruik wordt gemaakt. Bewijs, dat ze zeker in een behoefte voorzien. Maar naar mate onze gemeente is gegroeid, doet zich meer en meer de behoefte aan openbare klok ken gevoelen; onze torenuurwerken kunnen in die behoefte niet altijd voorzien. Verschillen de horlogezaken hebben dan ook zoo'n klok voor hun winkel. Thans heeft de heer Snel, in den bekenden sigarenwinkel, Loodsgracht io. 1, ten behoeve van het Heldersch publiek een electrische klok aangebracht, waarop de voorbijgangers steeds den ]ui«ten tijd kun nen zien. Het uurwerk wordt geregeld met de radio gecontroleerd. nederlandsche reisvereeniging. De N.R.V. afd. Den Helder, organiseert voor haar leden op Zondag 12 Mei een grooten namiddag-autotocht naar de bloeiende streek met een bezoek aan Hoorn. De tocht gaat door Anna Paulowna langs de bloeiende bol lenvelden, verder door de Wieringermeer over Aartswoud, Wognum, Zwaag; hier wordt een wandeling door de Bangert gemaakt. Naar We vernamen is de bloei der vruchtboomen op 2ijn mooist. Verder gaat de tocht naar Hoorn. Uier wordt men ontvangen door leden van het bestuur der afd. Hoorn, die het gezel- naar maal gemaakt van mooie stof i 42.50 Het adres voor moeilijke figuren schap zullen rondleiden om het mooie en stemmige van de stad van Jan Pietersz. Coen te laten zien. Het wordt een mooie tocht en men verwacht een groote deelneming. Zie de advertentie in dit nummer. zwitsersche feesten transport colonne roode kruis. Officieele opening der Zwltsersche feesten. Zooals wy reeds hebben meegedeeld, zijn Donderdagmiddag de Zwitsersche feesten, ge organiseerd ten bate van de Transportcolonne van het „Roode Kruis", aangevangen met een officieele receptie, welke te 4 uur in „Musis Sacrum" plaats had. Het comité voor deze feesten, samengesteld uit leden dezer Trans portcolonne, bestaat uit de dames en heeren: F. N. Winter, voorzitter; H. R. Ritsma, secre taris; M. de Boer, penningmeester; Mevr. Nobels—Visser; Mevr. Nieuwlandvan Vegte; J. Greib; naast dit comité bestaat een eere comité, bestaande uit de heeren Burgemeester Driessen, voorzitter; luit.-gen b.d. J. A. Bak ker; schout-by-nacht F. L. Kruys, stelling- comm. van Den Helder; luit.-kolonel Bentz van den Berg, garnizoenscommandant alhier; dr. Boosman, 'hoofdofficier van gezondheid K. M.; mr. Ledeboer, Alkmaar; J. Kamman, oud gemeente-secretaris; dr. W. J. Rienks, direc teur gem geneesk. dienst, en S. Jaring, voor zitter afdeeling Den Helder. Van deze allen was mr. Ledeboer door andere werkzaamheden verhinderd tegenwoordig te zyn. Bericht van verhindering was bovendien in gekomen van wethouder W. de Boer, den Di recteur der Ambachtsschool, den heer Smit en den Directeur van den Dienst der arbeidsbe middeling enz., den heer L. Bandsma. Verder merkten we op wethouder Smits dr. Buchli Fest, asistent van dr. Rienks, de adjudant van den schout-bij-nacht, luite nant ter zee le kl. Reynierse, den Commissaris van Politie met den adj. inspecteur Vrije, den heer H. Nypels, en diverse officieren met dames. Welkomstrede van den heer f. n. Winter. De heer F. N. Winter, voorzitter van het Comité, heette de aanwezigen welkom. In 't bizonder den eere-voorzitter der afdee ling Den Helder, tevens voorzitter van het eere-comité, Burgemeester Driessen, de ver schillende andere heeren van dit comité, die wij elders reeds roemden, en brengt dank aan hun weiwniendmid om hierin zitting te willen nemen, hetgeen een bewijs is voor de belang stelling in het werk der vereeniging. Voorts betuigt spr. dank aan de dames en heeren Roode Kruisleden voor hun medewerking, aan de plaatselyke winkeliers voor hun vele gaven, aan de Directie van Musis Sacrum, en niet het minst aan de pers. Toen de dag van het 10- jarig bestaan naderde, bleek dat de Transporl- co-.onne nog bitter slecht in haar materiaal /at en dai hierin noodig verbetering moest ko men. Voor aankoop was absoluut geen geld be schikbaar, met verlotingen is het geprobeerd, en tenslotte is het plan gerypt voor deze Zwit sersche feesten. Zij beteekenen volstrekt niet, dat w e hier klein Zwitserland zullen aanschou wen, zegt spr., de bedoeling is slechts om op deze wijze een stille hulde te brengen aan de nagedachtenis van Henri Dunant, den Zwit- serschen grondlegger van het Roode Kruis. Na het vele werk, dat den laatsten tijd reeds is gedaan, mogen wij hopen, dat deze bazar suc ces zal hebben, opdat wij straks goed geoutil leerd gereed mogen zijn tot het verrichten van het werk, dat wij hopen, dat nimmer noodig zal zyn. Burgemeester Driessen aan het woord. Tweede spreker was de Burgemeester, voorzitter van het Eere-comité, die allereerst een woord van waardeering sprak voor het werk, dat verricht is voor de Transport colonne. Langzamerhand is de organisatie ge groeid, en hoewel men over dien groei tevre den mag zyn, toch is zij nog niet wat zij wezen moet. Een goede transportcolonne is voor een Roode Kruis-afdeeling des Pudels Kern en vertegenwoordigt een bezit van on schatbare waarde. Daarom passé hier, naast een gelukwensch, tevens een woord van dank aan het bestuur voor het werk, dat hier is verricht, en dat grootendeels in vrijen tijd moest worden gedaan. Spr. verklaart de bazar hiermede geopend. Generaal Bakker spreekt. Luit.-gen. Bakker brengt namens het Hoofdbestuur van het „Roode Kruis" de ge- lukwenschen over met het tienjarig bestaan der Transportcolonne. Spr. is thans 8 jaar in 't Roode Kruis werkzaam, en heeft daarvan alle ups en downs meegemaakt. Beter ware het wellicht te spreken van downs en ups, want het is in die periode beter geworden. In het begin hadden we hier te kampen met een geest van antipathie jegens onze instelling; deze is thans beter geworden, en spr. meent, dat dit wel voor een belangryk deel te danken is aan het werk van dr. Rienks. Spr. hoopt, dat deze goede resultaten mogen blyven bestaan en dat dezelfde waardeering zal blyven van thans. De oud-gemecnte-secretaris Kamman. Dan is het woord aan den heer J. Kam man, oud-secretaris, die dank brengt aan de transportcolonne voor wat ze gedaan heeft, en die wijst op de gewichtige functie welke zij in het Roode Kruis vervult. Spr. feliciteert de Transportcolonne met het tot dusver bereikte succes en uit eveneens de beste wenschen voor het welslagen van den bazar. Een vroolijke avond. Hiermede waren dan officieel deze Zwitser sche feesten geopend. De aanwezigen zaten al spoedig onder het genot van een uitstekend kop thee en voor wat de heeren betreft, van een goede sigaar tevens, en bezichtigden natuurlijk met belangstelling de verschillende stands, die zoodoende al een druk bezoek ha,d- den. Maar de eigenlijke openstelling had des avonds te 7 uur plaats. De heer Duzee, de la Reystraat, had koste loos een luidspreker-installatie aangelegd, zoo dat reeds in de Koningstraat de muziek van een wals ons in de ooren klonk en we ons haastten om een kijkje te nemen in de feest zaal Musis, om de eerste van deze vier feest dagen van de transportcolonne mee te maken. En wat we aanschouwden was zeker de moei te waard. De Roode Kruis Ridders hadden, wat het versieren van de zaal betreft, hun beste beentje voorgezet. Aan weerskanten van de zaal de diverse stands en in het mid den tusschen palmen en ander groen bijna -r-ii verborgen de vele prijzen voor de aanstaande verloting. Toen we om acht uur binnenkwamen was het nog niet direct vol, maar regelmatig maakten de kijklustigen en danslustigen hun entrée, terwijl de diverse vermakelijkheden een niet geringe belangstelling hadden. De feeststemming was er in ieder geval, we had den ook niet anders verwacht. We waren nauwelijks binnen of we hadden; reeds deelgenomen aan de algemeene pret en vulden onze zakken reeds met de verdiende prijzen, 't Rad van avontuur had natuurlijk groote aftrek, 't Bleef niet alleen bij „Koek van Japie", maar mooie doozen bonbons en zelfs een buitengewoon lekker uitziende taart, die jammer genoeg op geringe afstand onze neus voorbijging, waren de prijzen. In ons hart zijn we allen materialisten en we zien zoo'n taart liever in onze eigen zak, figuurlijk dan altijd, dan in die van een ander. Juist tegen over den ingang bevond zich het mysterieuse kamertje van de waarzegster. Hier kon de schuchtere jonkman vernemen, dat het meisje waarop hij verliefd was, haar hartje aan een ander had verpand. Verder was een flink gedeelte van de zaal afgescheiden voor de danslustigen, die onder leiding van de Musis Sacrum band hun hart konden ophalen. Deze eerste avond van de transportcolonne kan zeker als geslaagd beschouwd worden. De verscheidenheid van stands, de echt feeste lijke stemming zal zelfs de meest eischende bezoeker niet teleurstellen. HET „DING" VAN DE GEMEENTE. Een uitgezogen putje en een heete pot. Hij kwam bij ons, opgewonden en hijgend van de haast om het bericht te brengen. U begrijpt, wie het eerst komt, krijgt het kwartjeDat z'n gezicht straalde, kunnen we niet zeggen, integendeel, hij keek bar ernstig, diepe rimpels lagen op z'n leuke jon- genssnuit en z'n neus snoof ervan. Je ruikt in zoo'n geval al, dat er een bericht is. En omdat de meeste berichten van zulke jeugdige verslaggevers vrijwel, om nu maar de vakterm te gebruiken, „snert" zijn (of schoon je hiermee onrecht doet aan de uit stekende hoedanigheden, die het begrip snert vertegenwoordigen), begin je maar direct met het allerergste. Dies vroegen wij aan het jongmensch hoeveel dooden hjj had geteld? Toen ontspande zich zijn ernstig gezicht, hy glunderde en begon met te constateeren, dat, die er niet waren. „Wat is er dan wel?" was onze volgende vraag. En toen kwam het: „De gemeente heeft zoo'n ding, mijnheer!" „Wat voor een ding?" „Ja, ik weet niet, 't is zoo'n ding, mijnheer!" „O juist!" Als goed verslaggever noteer je dat dan maar vast. „Ln wat is-er nu met dat ding?" luidde onze volgende vraag. „Daar zuigen ze mee, mijnheer!" Dat begon tenminste al iets te lijken: een ding waar ze mee zuigen. En langzamerhand kwam, bij stukken en brokken, het verhaal los. De gemeente heeft een toestel om riool- putten mee leeg te zuigen. Dat werd vcor het eerst gebruikt, in de Prinsenstraat. „Nou, en toe stond mijnheer Nicolai daar en toe zouen ze de heete pot wegpakken en toen sprong-le gauw achteruit anders had-ie de heete pek of teer of dat weet ik niet wat het was, over zich heen gekregen". Wij informeerden maar niet verder: als je iets heets over je body heen moet krijgen, doet het er weinig toe of het teer of pek, zelfs niet of het benzine is, nog minder als je het niet over je heen krijgt. Enfin, u ziet zelf wel, dat het goed afge- loopen is. U wilt het slot nog weten? Ja, wij vroegen dat ook aan onzen jeugdigen reporter. Ziehier zijn antwoord: „Nou ja, en nou ligt de heele straat vol met dat goed. Nou, en toe zijn ze gekomen en hebben d'r zand over gestrooid". En dat doen wij nu ook. Zand d'r over, en Piet, of hoe zijn naam is, met zijn eerlijk-ver diende kwartje er vandoor. DEN HELDER NAAR DE BOLLEN. Donderdag was het op de „Flora" een ware invasie van Helderschcn. Met autobussen en treinen vertrokken risten ingezetenen Zuidwaarts. Vooral de Heldersche dames hadden het er eens terdege van genomen en ze gingen dan ook in letterlijken zin de blommetjes buiten zetten. Daar had je de damesvereeniging „Ora et Labora" van de oud-katholieke gemeente. Zoo gewoon door het jaar, denken deze dames er geen oogenblik aan de „bloemetjes" buiten te zetten, dan zitten ze heel ijverig bij elkaar en ze borduren mooie kleeren voor hun kerk of maken kleeren voor de armen. 's Avonds in Alkmaar 't was al heel laat rolde de trein uit Haarlem binnen. Uit de coupéramen daverden vroolijke liederen. De heele Den Helder was er zoo'n beetje, vertelden ze ons. „Dorcas" was er ook en de oud-onderofficieren ook. En een gedrang van menschen! Aldoor hebben we gezongen, iedere keer wat anders, maar als we Hclderschen zagen, dan zongen we bijna altijd: „Myn land is een land der zee". Dat was toch toepasselijk, hè meneer? Echt degelijk, ouderwetsch-gezellig, hebben véle Heldersche dames den dag doorgebracht. Spontaan hebben ze geleefd in de vrije, heer lijke natuur, die voor één oogenblik alle dwaze conventie en gevoel van standing wegbezem- dé. Natuur, die de menschen zoo innig laat génieten, dat ze zich niet meer schamen hun vreugde luide te uiten en niet pogen hun enthousiasme achter een blasé-lachje te ver bergen, maar er menschen van maakt die dur- vén te leven in eere en vreugde. ..Ora et Labora" (bidt en werkt), heeft de kroon voor hun bidden en werken, Gods groote werken in de natuur kunnen aanschouwen en bewonderen „ALPINA"-HORLOGES. Een alleen-vertegenwoordiger in onze stad. Het is bekend, dat de fabrieken van de „Alpina"-horloges het liefst gediplomeerde vakmenschen de alleen-vertegenwoordiging van hun horloges geven. Daaruit is het te ver klaren, dat in Noord-Holland boven het Y geen alleen-vertegenwoordiging voorkwam. De fa. Bakker, Keizerstraat 72, heeft thans, naar men ons verzocht mede te deelen, het recht verkregen om de „Alpina"-horloges voor Den Helder als eenige vertegenwoordiger tc verkoopen, waaraan natuurlijk het feit, dat Piet Bakker het meesterschap verwierf, niet vreemd is.. Iedere Alpina-vertegenwoordiger heeft naast zijn erkende vakkennis de prestaties der Al pina Gruen Guilde S.A. tot zijn beschikking, die steeds met haar geheele organisatie klaar staat om den cliënt van dienst te zyn. WIN KELSLUITIN GSVERORDENIN G De Minister van Economische Zaken heeft aan B. en W. bericht, dat de vastgestelde ver ordening hem aanleiding heeft gegeven tot het maken van opmerkingen. Deze opmerkingen betreffen hoofdzakelijk wijzigingen van redactioneelen aard. Slechts de opmerkingen gemaakt ten aanzien van de artikelen 6 en 10 dei verordening, zijn van eenigszins meer ingrypenden aard. Aangezien de bestaande winkelsluitingsverordening ech ter d.d. 15 April heeft opgehouden te gelden, meenen B. en W., dat het aanbeveling zal ver dienen aan de door den Minister kenbaar ge maakte wenschen met betrekking tot de ver ordening gevolg te geven, opdat deze zoo spoe dig mogelijk kan worden goedgekeurd. REKENING-COURANT WONING STICHTING. B. en W. stellen voor, op verzoek van het 'bestuur der Woningstichting de kasmiddelen dier Stichting voortaan te storten bij de Ge- meente inplaats van de bij Nederlandsche Mid- jdenstandsbank. Dientengevolge wordt thans .voorgesteld met de Stichting een rekening courant te openen. H.B.S.-VEREENIGING. De leerlingen der R.H.B.S. alhier hadden, zooals dat de laatste jaren periodiek gebeurt, Donderdagavond hun jaarlijkschen feestavond gearrangeerd, waarvoor wederom een afwisse lend programma was samengesteld. Ditmaal, met het oog op allerlei examenwerk, slechts bestaande uit kleinere nummers. Daar was allereerst een voordracht voor quatre mains, waar Riti van Ballegooyen en W. Siliacus op waarlijk voortreffelijke wijze muziek uit „Si j'étais roi" van Adam en „Zampa" van Herold vertolkten. Daarna kregen we de geestige geschiedenis van „Prikkebeen". Ach, die goeie, oude Prikkebeen! J. J. A. Goeverneur heeft indertyd (als we ons tenminste niet heel sterk vergissen) deze grappige geschiedenis opnieuw berijmd, en reeds in onze kinderjaren vormde het boek, in zijn langwerpig formaat, met aar dige teekeningen, een onuitputtelijke bron van genot. Prikkebeen, die niets liever deed dan kapellen vangen, die een booze zuster Ur- sula had, en die voor haar de vlucht nam naar Amerika, die schipbreuk lydt en op een onbe woond eiland terechtkomt, dat bij nader on derzoek een walvisch blijkt te zijn, die hem en zijn mede-schipbreukeling opslokt op een goeden dag. In 's walvisch' maag ontmoet Prikkebeen daar Dikkie, die zijn levenslange vriend zal blyven, en tevens zijn Nel, waar mee in diezelfde maag de bruiloft wordt ge vierd. Door al dit gedans de tegenwoordige walvisschen hebben er zooveel last niet meer van, nu wordt er meer geschoven en gestept, maar in de dagen van Prikkebeen wisten ze nog wat dansen was door al dit gedans wordt het beest onpasselijk en langs dezen min of meer ongebruikelijken weg komt het gezelschap weer in de buitenlucht. De avontu ren evenwel houden niet op, al zullen wy ze u niet allemaal vertellen. Maar dat dit daverende verhaal ook by de hedendaagsche jeugd bekend is, en blijkbaar ook nog wordt gewaardeerd, is verheugend. De jongelui van de R.H.B.S.-vereeniging heb ben er, onder bijna onafgebroken gelach van de ouders, een keurige voordracht van ge maakt. Aldus: de recitator zat in het souf fleurshokje, maar dan omgekeerd, d.w.z. met het aangezicht naar het publiek. Hij werd natuurlyk op geweldige wyze door de mede- klassegenooten op den hak genomen: 't Liet 'm steenkoud, alleen trok hy af en toe zachtjes aan zijn baardje. Zachtjes, vanwege het plak sel, dat geen zware rukken verdraagt, begrypt u. De recitator was, evenals de medespelenden, in buitengewoon fraaie en smaakvolle 18e eeuwsche kleedy uitgedoscht. Dat was dus de recitator. Het reciteeren had wel wat beter gekund, recitator, je miste ook wel een beetje de vis comica, geloof ik zoo. Maar enfin. Toen kregen we deze Prikke- been-geschiedenis dan geïllustreerd in dezelf de fraaie en kleurige costuumpjes, en met levende beelden. Och, het was zoo'n aardig Ursula'tje wat we te zien kregen, en Prikke been zelf was ook zeer genietbaar. Om van Dikkie maar -niet te spreken. Later, na de gevangenschap by den Bey, loopt-ie z'n ver dere levensdagen met een blok aan 't been (niet Ursula, zooals u misschien zoudt den ken, want die was al, een paar tafcreelen terug, onder heftig lawaai uit haar vel ge sprongen, maar een echt blok). Dit filmpje werd door leerlingen van de eerste klas opgevoerd. Daarna kregen we nog Hans Feenstra Kui per met viool-soli. Hij werd ook nu weer door W. Siliacus begeleid. Dansen, uitgevoerd door eenige meisjes, terwijl de heer L. H. Elte de jongelui met zijn goocheltoeren vermaakte, Maar het bovenstaande moge volstaan om te doen zien, dat ook nu weer de HJB.S.-vereeni ging, dank zy de medewerking van directeur en leeraren, haar beste beentje heeft voorge zet en met een aardig goed-gekozen program ma voor den dag kwam, dat vlot werd afge werkt. Natuurlijk weerde zich de Casino-band ook duchtig, en werd na afloop nog menig uurtje aan Terpsichore gewijd. drie mei driehoek meisjes. Ze hadden dan ook geen beteren avond uit kunnen zoeken. Welken datum zou mooier bij de naam Driehoeksmeisjes passen? En niet alleen dat de datum goed uitge zocht was, maar ook het programma was goed uitgezocht. Het was een uitvoering in optima forma. Laten wij dit verslag eens niet by het begin beginnen. Allereerst verdient namelyk be spreking het Zangspel „Dromelaar", dat het geheele uur na de pauze in beslag nam. We zien de slapende Dromelaar, een jongen, die zijn tyd zonder nuttig gebruik voorby laat gaan met slapen en droomen, in het bosch liggen en door een groepje kinderen wakker gezongen worden. Het eerste wat hy doet is vragen, waar de dwergen gebleven zyn. "Dwergen?" vragen de meisjes verwon derd, „Die zijn er niet". „En ik zag ze zoo even", beweert Dromelaar. Hij moet dan ver tellen wat hij zag en dan worden wjj ver plaatst in den droom van Dromelaar. In Kabouterland hooren we de kabouters, ge kleed in alleraardigste kabouteipakjes, hun speelliedjes zingen. Ze spreken tegen vogels en bloemen. Daarna gaat de oudste der kabouters op een paddestoel zitten en worden spelletjes bedacht. Maar de meeste kabouters stemmen tegen het eerste voorstel. Dan stelt de oudste iets voor en dat wordt aangenomen. Wie het slechtste zong' moest alleen een versje ten beste geven. En zoo verbelde de een van bloemen, die na een weekje hooi waren en een ander van molens met wieken en een derde van den wind, totdat de koning der kabouters in de vergadering aankomt. Eer biedig buigen ze het hoofd. De koning heeft een vuurrooden mantel, afgezet met hermelyn. Een prachtige kroon heeft hij op het hoofd en twee slippendragers volgen hem overal De koning neemt op dc paddestoel plaats en dan zegt hij, dat de kabouters niet alleen maar speelliedjes mogen zingen, maar ook eens aan werkliedjes moeten denken. En bij de dan volgende liedjes blijkt, dat elke kabou ter een ambacht heeft. Er is een schilder, een schoenmaker, een smid en met trots laten ze elk hun gereedschap zien. Er is er één, die heelemaal wit gekleed is, dat is de bakker. De kleermaker zorgt er voor, dat hij niet ver geten wordt en hij vraagt, wie al die mooie pakjes der kabouters gemaakt heeft. En dat is hij natuurlijk. Plotseling stuiven alle kabouters weg, be halve de Koning. Dromelaar komt te voor schijn, begeleid door Puntbaard, een eerbied waardige kabouter met een pracht van een baard. Dromelaar vraagt, waarom al die kabouters vluchten. En dan wordt hem dui delijk gemaakt, dat de kabouters wel helpen willen, maar dat niemand ze mag zien. Duizend jaar geleden hielpen de kabouters de menschen als deze sliepen. Maar op een keer had een vrouw erwten op den grond gestrooid en toen vielen de kabouters over en door elkaar. En die ondankbaarheid heeft gemaakt, dat zij nu het werk aan de menschen over laten en alleen hun eigen boontjes doppen. Het blijkt, dat de kabouterkoning alles weet. Hij geeft met de andere kabouters den raad aan Dromelaar, die hem gelukkig zal maken en die raad bestaat uit één woord: „Arbeid". Verder wordt hem aangeraden nog naar de elfjes te gaan, waarheen Puntbaard hem den weg zal wijzen. In het tweede deel zijn we in het Elfenrijk. Dc Elfenkoningin wekt de elfjes en deze maken een rondedans. Direct voelen wy ons hier in een geheel ander milieu. De druk doenerij van de kabouters heeft plaats ge maakt voor een meer rustig en rhythmisch beweeg van de elfen. In zang en beweging wordt Dromelaar dan veel schoons van de natuur verteld. Eerst wordt de Zomer uit gebeeld. De zon schijnt, maar dan wordt het steeds donkerder. Er komen donkere wolken en spoedig vallen de regendruppels. Met groote oogen volgt Dromelaar al dat moois en Puntbaard strijkt eens veelbeteekenend door zfön baard. Met keurige lichteffecten wordt de regen boog uitgebeeld en dan breekt de zon weer door. In den herfst biedt het bosch allerlei tinten en kleuren, maar ook worden de boomen door stormwinden heen en weer gezwiept en vluchten de vogels angstig weg. In den winter is alles onder een wit sneeuw- pak toegedekt en steeds maar vallen nieuwe vlokken bij duizendtallen, 't Is winter in ge heel het bosch. Ook dat gaat voorby en er gebeuren wonderen in de natuur. In de lucht staat met kleine witte wolkjes geschreven, dat de lente komt. En die oude boodschap blyft altijd even bljj. Dan komen de zoele winden weer en duizenden bloemen ontluiken. En de Elfen koningin zegt aan de elfen „Zingt nu allen het lentelied". Het schoonst van alles is echter de lentenacht. Terwijl in een twee stemmig lied hiervan verteld wordt, verdwy- nen de elfjes. Dromelaar krijgt te verstaan, dat een mensch alleen maar gelukkig wordt als hij werkt en na gedanen arbeid geniet van de natuur. Zonder arbeid kan er geen schoonheid zyn en geen schoonheid zonder arbeid. Met een slotzang van elfen en kabouters eindigt dit fraaie zangspel. De opvoering er van verdient alle lof. Keurig was de aan kleeding van het geheel en van ieder apart verzorgd. Ook de uitstekende verzorging van de lichteffecten maakten het succes, dat de Driehoekmeisjes met dit spel oogstten, tot een feit. En nu nog een kort woord over het pro gramma vóór de pauze. Dit verdient ook al waardeering voor de goede verzorging en de vlotte op- en uitvoering. Het meest in den smaak viel no. 3: „Bruidsvaart in de sneeuw", opgevoerd door de jongste meisjes, de Streep jes. Dit was een werkelijk alleraardigst tooneeltje met vroolyke wijsjes. Het bruidje en de bruidegom met hun gevolg waren één der glanspunten van den avond. Een heel Zondag 5 Mei Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Levenswijding". Ned. Herv. Gem. (Westerkera, Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark), 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Cand. K. Dekker, van Zaandam. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Cand. K. Dekker 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 6 uur de heer J. Rebel. Herst, Evaiig. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Morgens 10.30 uur, Ds. B. E. J. Bik, van Enkhuizen. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Liturgie. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. A. Verwaal, van De Kaag. 's Avonds geen dienst. Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond 7.30 uur, Bijbellezing Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen ook naar maat HERMAN DE HAAN Koningstraat 92 eenvoudig, maar bijzonder aardig idee werd door dit spelletje vertolkt.. Een hartelijk applaus kon dan ook niet achterwege blijven. Verder vermelden wij nog een „Wedstrijd op schaatsen", eveneens van de Streepjes, volksdansen van de Driehoekmeisjes en van de Voortreksters, welke laatsten met gramo- foonmuziek begeleid werden. De opening zoowel als de sluiting ge schiedde door Mej. Verboog. De piano-bege leiding was den geheelen avond in de ver trouwde handen van mej. Kamp. Casino was geheel vol en de slotsom van de Driehoek meisjes zal dan ook zonder twijfel luiden: Best geslaagd. DE NIEUWF WITTE BIOSCOOP. De Witte Bioscoop geeft deze week als voor-programma eenige twee-acters, waar onder een film van het wereldberoemde Ca- nadeesche kwintet, waarna reeds voor de pauze de hoofdfilm „Onder moeders vleugels" volgt. De Amerikaansche film, neemt, wat betreft revue- sensatie of dramatische film zeker een vooraanstaande plaats in. Jammer ge noeg, valt echter de tragedische film altijd iets tegen. De mogelijkheid bestaat, dat de Hollander over het algemeen te nuchter is aangelegd om door luid uitgekreten smart te ontroeren. Katharine Hepburn, die de hoofdrol in deze film speelt is zeker in de rol van opofferen de zuster op haar plaats. Haar spel als zoo danig is goed. Onder een glimlach weet zij vaak haar gevoelens te verbergen. Maar wat zich afspeelt, wanneer zij zich alleen bevindt en aan haar smart uiting geeft, is tevens tot in de finesses uitgewerkt. De film verplaatst ons naar het jaar van den grooten Amerikaanschen burgeroorlog. Het hoofd van het gezin is naar het front en de moeder met haar vier dochters is achter gebleven. Het lief en leed in deze familie is op een juiste wijze verfilmd, we leven mee met dit gezin. We zien den een, na den ander onder moeders vleugels vandaan, op eigen kracht de wyde wereld invliegen, maar ondanks het zich verwijderen van het ouderlijk huis, blijven ze toch één. Zorg en kommer ontbreekt ook in dit gezin niet. Hoewel de film verscheidene tragische momenten telt, eindigt ze echter niet in een tragedie. TTVOLI. Rumor in Casa Laten we beginnen met het Hollandsche filmjournaal, geleverd door de Haagsche film fabriek „Profilti" te noemen; dit is wede^jm zeer actueel en geeft verschillende belang rijke gebeurtenissen der laatste weken weer. Ook het „Fox-Movietone News" boeit meer dan anders.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9