Radio-programma CKBOy IfoOCInl SPOT NOCH ZOT Inderdaad, AS FIRIN BINNENLAND De ontvoering van Berthold Jacob. Het conflict tusschen Italië en Abessinië. De paus protesteert tegen Duitsche gewoonten. Fransclie pers tegen Moskou. IIELDKRSCHK COURANT Naar den vrede tusschen Paraguay en Bolivië DONDERDAG Q MHI 1935 De Koningin en de Prinses naar Brussel. 200,000 personen bedreigd door honger. Duitsche waardeering van Dr. Colijn. Werktijd-verkorting P.T.T.- personeel. Samenvoeging van Kamers van Koophandel Het bezuinigingsplan en de sociaal-democraten. Of ik onder in de grond graaf Of 'k zit boven op het dak, Of ik timmer, sjouw of metsel, BLACK-BOY is mijn pruimtabak. GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK Telegram van de Koningin aan Koning George. Rotterdam klaagt haar nood. helpt tegen zenuwpijn altijd Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 30 tabl. 70 cis. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. ,,Dat geloof ik zeker. Ilc weet minstens drie voorbeelden, waarbij de koning zonder de dingen al te tragisch op te nemen zich geheel onprettig heeft gevoeld. Het is waar, dat hjj zich goed weet te beheerschen en alleen het fronsen van zijn wenkbrauwen heeft ver raden, dat hy bij het schandaal met de suf fragette zeer ontstemd was. Eenige jaren voor den oorlog hebben een handvol vrouwen een wilden strijd voor het kiesrecht gestreden. Volgens de wet werden degenen, die de poli tie gewapenderhand aanvielen, ingerekend; toen de gevangenen trachtten een hongersta king vol te houden, kregen de autoriteiten opdracht tot kunstmatige voeding over te gaan. Op een avond, toen een aantal debutan- tjes aan den koning en de koningin werden voorgesteld, riep een der jongedames, na de gebruikelijke buiging te hebben gemaakt: „Ik smeek Uwe Majesteit een einde te maken aan de vrouwenkwelllng." Noch de koning noch de koningin maakten een beweging, die hun emotie zou hebben verraden. Sir Douglas Wawson, de toege voegde opperkamerheer, pakte het meisje bij een arm en bracht haar naar de deur." Inderdaad: het getuigt van een goede op voeding. dat het vorstelijk paar absoluut niet reageerde en daarmee is ongetwijfeld een klein schandaal vermeden, dat niemand ver der zou hebben gebracht. Het meisje, dat haar opinie ietwat onhandig fiad verkondigd. Viel in ongenade. Men wil, dat de sympathie niet onverdeeld aan'de zyde des konings was, hoewel met den mond iedereen hem gelijk gaf. ,,Een andere zeer onaangename episode speelde zich af bjj den Amerikaansche ge zant tijdens een diner, aangeboden door Mr. Harwey, die door zijn regeering teruggeroe pen was. Na het diner geleidde de gezant Zijne Majesteit naar diens rijtuig. De koning schudde hem de hand en voegde hem eenige voorden van afscheid toe, waarna deze hem op meer dan familiaire wijze op de schouder klopte." Zou de gezant zoo iets misschien al eerder gedaan hebben en daarom teruggeroepen zijn? ,,Het derde geval is bijna hetzelfde als dit. De groote humorist Mark Twain werd ter gelegenheid van een garden-partij aan den koning voorgesteld. De schrijver groette den koning met zeer veel respect, maar hield daarbij zijn hoed op het hoofd. Om tot de sport terug te keeren... de ko ning is een van de beste jagers in ons rijk. hoewel hjj er voor bekend staat, dat hij zijn geweer op een al heel vreemde manier vast houdt. In plaats van het met de linker hand te ondersteunen, doet hij het met de rechter. Men heeft wel eens geprobeerd het hem na te doen, maar het resultaat was treurig... Ik herinner me een dag, dat ik den koning op een kleine wandeling vergezeld heb; na een uur kwamen we terug: we hadden twee fazanten geschoten, een haas, vier eenden, vier-en-tachtig snippen, vijf talingen, vier patrijzen en een duif. Alleen de koning had geschoten; ik geloof, dat hij niet meer dan vier of vijf ladingen gebruikt heeft. Ik moet er aan toevoegen, dat Zijne Majesteit zich er op kan beroemen de grootste tijger en de grootste luipaard te hebben gedood. Maar hoewel hij in Indië en Afrika veel op dat ge bied heeft meegemaakt, heeft hij zijn opmer kelijkste jachthistorie in Balmoral beleefd, waar hy jacht maakte op de damherten van de koninklijke domeinen. Eens zag hij temid den van een kudde dezer dieren een exem plaar met ongewoon groot gewei. Lang had hij al gehoopt het record van zijn groot vader te kunnen verbeteren, die het hert met het grootste gewei van Engeland had ge schoten. Zijne Majesteit slaagde er werkelijk in het betreffende dier neer te leggen en reeds dacht hij, dat zijn droom zich verwezenlijkt had, maar toen bleek, dat het beest... in het bezit was van twee geweien. Het had het met een rivaal aan de stok of beter aan het gewei gehad en had de tegenstander van zjjn koptooi* beroofd!" (Slot volgt). 0 Het Duitsclie standpunt in zake arbitrage. Naar aanleiding van de verklaring der Duitsche regeering, dat zij bereid is de ont voering van Berthold Jacob aan arbitrage te onderwerpen, meldt het D.N.B. officieus, dat de Zwitsersche regeering de besprekingen langs diplomatiekeu weg blijkbaar niet wilde voortzetten en daarom heeft voorgesteld tot arbitrage over te gaan. In haar antwoord beeft de Duitsche regee ring vastgesteld, dat z(j geen aanleiding heeft gegeven, de diplomatieke behandeling reeds in dit stadium af te breken. Zij heeft in haar vroegere nota de uitkomsten van haar onder zoek en de conclusies daarvan uitvoerig uit eengezet. Het antwoord van den Zwitserschen gezant beperkte zich tot handhaving van de tegenovergestelde meening zijner regeering, zonder dat feitelijk materiaal werd verstrekt, 't welk de Duitsche regeering In staat stelde het onderzoek voort te zetten. De Duitsche regeering heeft nu in haar ant- woord-nota verklaard, dat zy zich niet zal onttrekken aan de verplichtingen, voort vloeiende uit het arbitrageverdrag. De Zwitsersche voorstellen voor de arbitrage. De Zwitsersche regeering heeft Dinsdag den dooor Motta Maandag opgestelden ont- vverp-tekst voor het arbitrage-compromis goedgekeurd en besloten dit thans aan de Duitsche regeering voor te leggen. De Zwitsersche ministerraad heeft tevens aan de Duitsche regeering een voorstel ge daan omtrent de keuze der drie personen, die in gemeenschappelijk overleg tusschen Duitschland en Zwitserland als scheidsrechter zullen moeten benoemd worden. Mochten Duitschland en Zwitserland het binnen twee maanden niet eens zijn gewor den over den tekst van het arbitrage-compro mis of over de keuze der scheidsrechters dan zal het Ilaagsche Internationale Gerechtshof den tekst van het arbitrage-compromis vast stellen en de drie scheidsrechters aanwijzen. o— Italië mobiliseert een legerdivisie en twee divisies zwarthemden. Het persagentschap Stefani publiceert een communiqué, waarin verklaard wordt, dat het nemen van verdere voorzorgsmaatregelen tot beveiliging van de Oost-Afrikaansche kolo niën door bepaalde feiten onvermijdelijk is geworden. Als zoodanige feiten worden ge noemd: 1. dat door bepaalde met stelligheid aan gewezen Europeesche wapenfabrieken opmer kelijk groote wapenzendingen naar Addis Abeba gezonden worden; 2. dat de Abessijnsche regeering mobilisa- tiemaatregelen heeft getroffen; 3. de redevoering, die de keizer van Abes sinië eenigen tyd geleden gehouden heeft. Mussolini heeft daarom order gegeven tot het mobiliseeren van de legerdivisies Sabauda en twee divisies zwarthémden, terwijl de soldaten der jaarklassen-1913 (1933), die met verlof zijn, weer zijn opge roepen. Aldus zijn de jaarklassen 1911 en 1914 onder de wapenen. Verder worden nog eenige bataljons zwart- hemden gemobiliseerd, namelijk die van Palermo, Cuneo, Havenna en Forli. In plaats van de divisie Sabauda zat in Italië een plaatsvervangende divisie gevormd worden, die den naam Sabauda II zal dragen. Ook zyn reedsmaatregelen getroffen om in plaats van de gemobiliseerde bataljons zwart- hemden plaatsvervangende formaties in te richten. Bijval in de Italiaunsehe Kamer. In de Italiaansehe Kamer werd levendige bijval betuigd wat de Italiaansehe politiek in Oost-Afrika betreft. Staatssecretaris Lessona verweet Abessinië het vriendschapsverdrag met Italië niet te zyn nagekomen en Italië's oeconomische plannen systematisch te hebben verijdeld. O Terug tot barbaarseh Heidendom. De Paus heeft Maandag een aantal Duit- schers uit Mainz, Freiburg en Silezië die een bedevaartstocht naar Rome maken, in audiëntie ontvangen, en daarbij eenige din gen over den toestand in Duitschland gezegd, speciaal over de ontvangst, die aan andere Duitschers bij hun terugkeer uit Rome vol gens een bericht van den correspondent van de „Times" is bereid men weet, dat het bericht later is tegengesproken, met de mededeeling, dat men alleen maar een onder zoek naar het dragen van uniformen had in gesteld en éénen Jongen man om bepaalde redenen een paar uur had vastgehouden. Z. H. PAUS PIUS XI. De Paus zeide: „Wij hopen, dat gy, die als pelgrims naar Rome en het Vaticaan geko men zijt, bij uw terugkomst in Duitschland beter zult worden ontvangen en behandeld dan die vrome, goede jonge menschen, die zoo trouw jegens de Kerk en hun vaderland zijn, die zoo kort geleden ons, hun gemeen- schappelijken vader, hebben bezocht. Wy den ken aan hen, en vermelden hen met eere en lof voor de geheele kath. en beschaafde we reld. Wjj kunnen niet hetzelfde zeggen, ja feitelijk moeten wij het tegenovergestelde ver klaren, over hen, die verantwoordelijk zijn voor zulk een ontvangst en zulk een behan deling van onze bezoekers." De Paus verklaarde verder o.m.: „Berichten die bijna dagelijks binnenkomen, melden, dat trouwe katholieken worden lastig gevallen en in de uitoefening van hun gods dienstplichten worden belemmerd, ook geeste lijken. In den naam van een z.g. „positief christendom"' wordt een poging gedaan om Duitschland te ontkerstenen, en het tot een barbaarseh heidendom terug te brengen. Niets wordt er onbeproefd gelaten om het chr.- lcatholieke leven te verstoren." Zooals uit deze passage bljjkt betreft het protest van den Paus dus méér dan het be paalde geval waarin het zijn aanleiding vond. Een ernstig conflict. Er is een ernstig conflict uitgebroken tus schen een deel van de Parijsche pers en de Russische regeering in verband met de reis van minister Laval naar Moskou. Volgens gébruik zou de Fransclie minister bij die gelegenheid vergezeld worden door ver tegenwoordigers van de Fransche pers, onder wie de voornaamste schrijvers over buiten- landsche politiek. Nu heeft echter de Sowjet- ambassade alhier het visum geweigerd op de paspoorten van de vertegenwoordigers van „Le Matin", „Le Jour" en het weekblad „Can- dide", welke bladen zich in het bijzonder den laatsten tijd onderscheiden door scherpe aan vallen op socialisme en communisme, en, voor zoover het „Le Jour" en „Canilide" betreft, ook op het verbond met Rusland. Er worden tusschen de Parijsche journa- listen en dagbladdtrecties besprekingen ge voerd met het doel het geheele bezoek van den heer Laval aan Moskou te boycotten en zich eventueel tot publicatie van de officieele commühiqué's te bepalen. VERSTERKING DEK ZWEEDSCHE MARINE GEVRAAGD. Brief van alle oud-admiraals aan de regeering. In een aan de regeering gerichten brief hebben alle voormalige admiraals der Zweed- sche vloot den nadruk gelegd op de besliste noodzakelijkheid van het nemen van maat regelen tot versterking van de vloot. Zy geven als hun meening te kennen, dat de Zweedsche oorlogsvloot bijna de grens is ge naderd, waar zij ophoudt een daadwerkelijk onderdeel van de landsverdediging te zijn. EEN CONFERENTIE MET DE MINISTERS VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN DEK KLEINE ENTENTE TE ROME? Na de beperekingen te Venetië bestaat, naar men zegt, aan Italiaansehe zijde het voornemen de ministers van buitenlandsche zaken der Kleine Entente eveneens tot een preliminaire bespreking voor de Donauconfe- rentie naar Rome uit te noodigen. Over het tijdstip van deze bijeenkomst worden nog geen mededeelingen gedaan Om twaalf uur keeren de Koningin en de Prinses per auto naar het Koninklijk pales 's Avonds van denzelfden dag begeeft Prin ses Juliana zich in gezelschap van Koning Officieel wordt uit La Paz gemeld, dat de ministers van buitenlandsche zaken vah Bo livië en Paraguay een bijeenkomst zullen hebben binnen 14 dagen, ten einde te onder handelen over den vrede in den Gran Chaco. Paraguay bericht een groote over winning. Ondanks de geruchten van vredesonderhan delingen, welke de laatste dagen gingen, gaat het vechten In de Gran Chaco klaarblijkelijk rustig door. Thans wordt uit Mandeyapecua gemeld, dat een Boliviaansch regiment cavalerie en een bataljon infanterie in de pan zyn gehakt. De Bolivianen zouden vijf honderd dcoden verloren hebben en vele krijgsgevangenen en groote hoeveelheden oorlogsmateriaal. Er is te Springfield (Illinois), een zeer ernstige toestand ontstaan, doordat 200.000 mannen, vrouwen en kinderen, ten ge volge van het sluiten der bureaux van maatschappeiyken steun, door honger worden bedreigd. Vijfhonderd betoogers zyn naar de hoofd- stad van den staat getrokken om een ver- zoek in te dienen de bureaux weder te openen. De toestand is een gevolg van het feit, dat1 de staatsautoriteiten niet hebben kunnen vol doen aan het verzoek van de federale auto- riteiten om bij te dragen tot het ondersteu- nlngsfonds. Omtrent het familie- en vriendschapsbe- zoek, dat Koningin Wilhelniina en Prinses Juliana 14, 15 ea 16 Mei aan het Belgische hof zulen brengen, deelt de Busselsche corr. van de Nw. Rott. Crt. de volgende bijzonder heden mee. De Koningin en de Prinses zullen Dinsdag 14 dezer omstreeks half één per auto in het Koninklijk paleis te Brussel en dus niet op het slot te Laeken, zooals eerst het plan was, aankomen. Na dén middag i.eeft een inter nationaal concours-hippique plaats in de groote hal van het Cinquantenaire-paleis. Koning Leopold en Koningin Astrid zullen zich volgens reeds oude traditie in een hof koets. waarschijnlijk bespannen a .a Dau- mont, daarheen begeven. Ook Prinses Juliana zal lit concours bijwonen, maar afzonderlijk naar het Cinquantenaire-gebouw rijden. In den loop van denrelfden middag zal Ha- rer Majesteits gezant te Brussel, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, namens de Koningin een krans neerleggen op het graf i van den Belgischen onbekenden soldaat, aan den voet van de congrejzuil. Dinsdagavond wordt er gegeten ten hove. Het Nederlandsche gezantschap is tot dezen maaltijd uitgenoodigd. Woensdag T Mei zullen Koningin Wilhel niina en Prinses Juliana van elf tot twaalf uur een bezoek brengen aan het Nederland sche paviljoen op de wereldtentoonstelling. Bij dit bezoek zal van de gelegenheid gebruik worden gemaakt om in en om het Nederland sche paviljoen de Nederlandsche kolonie in contact te brengen met de Koningin en de Prinses. Daar de ruimte in het paviljoen echter vrij beperkt is, zullen alleen alle bestuursleden van Nederlandsche verreenigingen in België met hun dames kunnen worden uitgenoodigd. De damesleden zullen van hun echtgenooten vergezeld mogen zyn. Verder zullen zich in het paviljoen bevinden het bestuur en de kinderen van de Julianaschool te Brussel, de Nederlandsche predikanten in België en een delegatie van de Nederlandsche studenten verenigingen te Gent en te Leuven. By het binnentreden van de Koningin en de Prinses zullen de 120 kinderen van de Neder landsche school te Brussel het Wilhelmus zin gen. Enkele leden van de kolonie zullen aan de Koningin en de Prinses kunnen worden voorgesteld. De hooge bezoeksters worden in het pavil joen ontvangen door den Nederlandschen re- geeringscommissari8 voor de Nederlandsche deelneming aan de wereldtentoonstelling te Brussel in 1935 en mevr. Verschuur. Mr. Ver schuur zal de exposanten aan H.M. voorstel len. De voorstelling van de daarvoor in aan merking komende leden van de kolonie wordt gedaan door den gezant. De andere leden van de Nederlandsche ko lonie kunnen zich buiten het paviljoen naast de trappen by den ingang opstellen. Na een oogenblik te hebben vertoefd in de vijfhoekige hal, de zoogenaamde Nobelprys- ;hal, van het paviljoen waar zich de beelden bevinden van de Nederlandsche Nobelprijs winnaars, worden de Koningin en de Prinses rondgeleid door mr. Verschuur. Na afloop van den rondgang in het paviljoen wordt de vlak daarnaast gelegen Nederlandsche model boerderij bezichtigd. Het geheele bezoek zal niet meer dan een uur in beslag nemen. Er worden geen toespraken gehouden. VRIJDAG 10 MEI. Hilversum, 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA, 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Declamatie J. van Oogen. 10.35 Gramofoonpl. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonpl. 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest, en gramo foonpl. 1.30 Voordracht Elias van Praag. I.50 Gramofoonpl. 2.30 Causerie en zang door W. Defresne. Aan den vleugel Han van Dalen. 3.104.00 De Avro-decibels o.l.v. Eddy Meenk. 4.00 Trio Favoriet. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 „De Zonnekloppers", o.l.v. C. Steyn. 6.00 Declamatie F. Nienhuys. 6.15 „De Flierefluiters", o.l.v. E. Walis. 7.00 Lezingen. 7.20 „Orvitropia", o.l.v. J. v. d. Horst. 7.50 Vaz Dias. 7.57 Hei haling S.O.S.-berichten. 8.00 Oecumenische dienst i.d. Domkerk te Utrecht. 9.30 Bach-concert (gr.pl.). 10.00 Vryz. Godsd. Persbureau. Vaz Dias. 10.15.L. van Strien; Bach-herdenking. II.00 Jazzprogramma (Gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. G. Franck. 11.0012.00 Harmoniumspel M. F.Jurjaanz, m.m.v. Mej. D. Mjjnhout (sopraan). 12.15 Ensemble v. d. Horst en gramofoonpl, 2.30 Chr. lectuur. 3.003.45 Orgelspel G. Snijders. 4.00 Pianorecital To Thiel. 5.00 Voordracht door F. C. van Dorp. 5.45 Gramofoonpl. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Toespraak door Z. Exc. Mr. Dr. J. Donner 7.30 Literair halfuur. 8.00 Vaz Dias. 8.05 NCRV-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 8.30 Ged. uitzending van den Oecumenischen Dienst i. d. Domkerk te Utrecht. 9.00 Vervolg concert m.m.v. S. Brill (cello). (Om 10.00 Vaz Dias). 10.45—11.30 Gramofoonpl, ZATERDAG 11 MEI 1935. Hilversum, 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 8.30 Piaonorecital D. Wins. 8.45 „Schalmei" o.l.v. P. Renes. 9.00 Dubbel-X-Ensemble o.l.v. C. Steyn, 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. .10.15 Voor arb. I. d. Continubedr.: Gramo foonpl, Fragm. „Eine Nacht in Venedig", m.m.v. VARA-orkest o.l.v. H. de Groot en solisten. 12.00 Orvitropia. o.l.v. J. v. d. Horst. 12.45 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. I.151.45 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 2.00 „Hoe de toonkunst groeide". 2.20 Muzikale lezing. P. Tiggers. 2.45 Filmpraatje M. Sluyser, 3.00 Vioolrecital E. Walis. 3.30 Gramofoonpl. 4.15 Dr. G. Stuiveling: By den 70sten ver jaardag van prof. Dr. A. Verwey. 4.35 Orgelspel C. Steyn. 5.00 Lezing. 5.15 Pianoduetten door M. AdlerKahn en S. Ottens. 5.40 Literaire lezing, P. Bakker. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Esperanto-uitzending. 6.50 G. Smit (viola) en J. Vogel (piano). 7.00 Groningsch uurtje. 8.00 Herh. S.O.S.-berichten. 8.03 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.10 Gramofoonpl. 8.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 9.15 M. Swaab in zijn repertoire. 9.30 Vervolg orkestconcert. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Vervolg orkestconcert. II.00 Gramofoonpl. Hulzen, 1875 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl, 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. I.20 Schlagermuziek. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00—4.00 Kinderuur. 4.15 Gramofoonpl. en orkestconcert. 6.20 Lezingen en Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Schlagermuziek en voordracht. 9.50 Populaire muziek. 10.00 Gramofoonpl. (Om 10.30 Vaz Dias). II.00 Schlagermuziek. 11.30—12.00 Gramofoonplaten, Leopold en Koningin Astrid naar het bal van het Concert Noble in het clublokaal van deze vereeniging in deAarlenstraat 84. Door de aanwezigheid van talrijke buitenlandsche deelnemers aan het concours-hippique, zal (lit bal een bijzonder brillant karakter hebben. Het wordt trouwens georganiseerd in samen werking met twee andere voorname Brussel- sclie vereenigingen, de Cercle de 1'Etrier Beige en de Société Royale Hippique de Bel- glque. Koning Leopold, Koningin Astrid en Prinses Juliana zullen omstreeks tien uur hun intrede doen. Donderdag 15 Mei brengen Koningin Wil helniina en Prinses Juliana nog een bezoek aan een nader aan te duiden Belgisch pavil joen op 'de wereldtentoonstelling. Daarna lieeren z(j naar het koninklijk paleis terug, om nog voor de lunch per auto de terugreis naar Nederland te aanvaarden. In de Völkische Beobachter, het orgaan van de N.S.D.A.P., treffen wy in de rubriek Poli- tiker der Welt een zeer waardeerend artikel aan over dr. H. Colyn. Wy knippen hieruit de volgende, niet onvermakelijke passage: „Bij de laatste verkiezingen hebben zoowel de regeeringsparl jen in het algemeen, als de anti-revolutionaire party, waarvan dr. Colyn de leioer is, verliezen geleden. Een nieuwe man, die in korten tyd is opgekomen, heeft een aantal stemmen gekregen, dat niet ver boneden dat van de partij van minister Col(jn is gebleven. Misschien beteekent dit een wisseling van personen in de toekomst, zulke gebeurtenissen zyn per slot van rekening niets ongewoons in het leven van een staat. De geschiedenis echter beoordeelt in laatste instantie een staatsman niet naar den tyd, dat hy zyn ambt waarneemt, maar naar zyn prestaties en voor dit gericht zal dr. Coljjn het er zeer eervol afbrengen." Van 51 op 48 uur. De hoofdbesturen van de samenwerkende postale organisaties zyn Dinsdag te 's-Graven- hage bijeengekomen in verband met de ern stige pogingen de 51-urige werkweek, welke nog steeds van toepassing is op een groot deel van het personeel van het Staatsbedrijf der P. T. en T., terug te brengen tot 48 uur. Gelet op de vele vroege, late, gesplitste, nacht- en Zondagsdiensten, is de 51-urige werkweek van het P.T.T.-personeel uiterst bezwaarlijk en fnuikend voor het gezinsleven. Door den werktyd met drie uur per week te verkorten, zou bovendien aan ruim 500 man werk en brood bij het staatsbedrijf ver schaft kunnen worden. In het bezuinigingsontwerp van de regee ring is meegedeeld, dat er maatregelen In vooi bereiding zyn tot aanzienlijke verminde ring van het aantal Kamers van Koophandel in den lande. De Nw. Rott. Crt. verneemt thans, dat het volgende plan van samen voeging bestaat: Groningen en de Veenkoloniën. Drenthe en Noordelijk OverQsel. Sa lland en Arnhem en omstreken. Land van Maas en Waal en Neder-Betuwe. Noordelijk Limburg en Midden Limburg. Maastricht en omstreken en Zuid-Limburg- sche Mijnstreek 's-Hertogenbosch e. o. en de Langstraat. Tilburg e. o. en Westelijk Noord-Brabant. Zeeuwsche eilanden en Zeeuwsch-Vlaan- deren. Rotterdam en de Beneden Maas. 's-Gravenhage. Delft e.o., Rijnland, Gouda e.o. Utrecht en de Geldersche Vallei. Amsterdam en Gooiland. Haarlem e. o. en Zaanland. Holland's Noorderkwartier en West-Fries land. De Enkh. Crt. weet met vrjj groote zeker heid mede te deelen, dat de Kamer van Koop handel te Hoorn met Alkmaar zal worden gecombineerd en aangenomen kan worden, dat de zetel der gecombineerde Kamers in Alkmaar zal worden gevestigd. Het motief van de regeering om combinatie in te voeren is, verlaging der bedrijfslasten. De ingeschrevenen in het Handelsregister, die op 't oogenblik 2.50 per jaar betalen, zullen voortaan slechts 2.per jaar behoe ven te betalen en zy die een hooger contribu tie storten zullen in de toekomst naar ver houding met minder kunnen volstaan. In „Het Volk" is een manifest van S.D.A.P, en N.V.V. aan het Nederlandsche volk, naar aanleiding van het door de regeering inge diende bezuinigingsontwerp opgenomen. Het eindigt aldus: Tot welke partij gfl ook behoort en welken godsdienst gij ook beljjdt, verheft uw stem tegen verdere afbraak. Verzamelt uw krach ten, teneinde ons volk voor verdere inzinking te bewaren. Wanneer het tegenwoordige kabinet den nieuwen koers niet wil volgen, is het een volks belang van den eersten rang, dat zijn plaats door een ander wordt ingenomen, dat bereid is een krachtige welvaartspolitiek te voeren. Helpt ons om te bereiken, dat wordt over gegaan tot een politiek van oeconomischen opbouw, die aan de arbeidersklasse werk, aan industrie en landbouw afzet van hun produc ten, aan handel en verkeer bedrijvigheid brengt, Geen stap verder op den weg, welke ons and steeds meer naar den ondergang voert. Den weg ingeslagen, die ons uit de diepte omhoog, uit de armoede tot nieuwe welvaart, uit de werkloosheid tot arbeid leidt. I 9 M e 1. A quoi rêveut les jeunes filles?... Waar droomen de meisjes van?... Het is een beroemde enquête geweest of een film of een revue, ik weet het niet precies meer, maar het was in ieder geval een Schlager. De titel is een huishoudwoord gebleven. Een leuze, die voor vele doeleinden kan dienen. Laat het meisje de biefstuk tot zoolleer branden... A quoi rêvent les jeunes filles Tikt do typiste voor de derde maal een brief verkeerd... A quoi rêvent les jeunes filles? Rydt de auto mobiliste een melk- en eierenkar omver... a quoi rêvent les Jeunes filles? Heeft d. Jonge- dochter haar slaapkamer volgehangen met portretten van Kid Lewls, Johnny Weismlil- ler, Cees Laseur, Bep van Klaveren, of Ben Mussolini... A quoi rêvent les jeunes filles? Plundert ze haar spaarbankboekje om uit te knjjpen naar Hollywood, stuurt ze een rijmpje of een zielig schetsje aan een redactie, met de biecht dat ze zoo graag een groot jour naliste zou willen worden... A quoi rêvent les jeunes filles? Jongens schijnen niet te droomen. Wie heeft er nooit gehoord, dat jongens er van droomen, een groot keeper of directeur van een bank te worden? Ze worden het, ea daarmee uit. Stel u eens even voor, dat de directrice van een Meisjes-H. B. S. op het idee kwam. haar leerlingen de vraag te stellen, wat ze voor zichzelf zouden wenschen, als ze Ineens In het bezit kwamen van vijfhonderd gulden. Hoe romantisch, hoe poëtisch, hoe..« dweepziek zouden de antwoorden luiden: Ik zou er een reis voor maken naar Italië naar Zwitserland, naar Parys, naar de Schot- sche meren... Ik zou myn tuin vol bloemen zetten en met het geld dat ik overhield, bloemen sturen naar de arme zieken... Ik zou. zoolang mijn geld strekte, alle voet balwedstrijden bijwonen, waarin Bakhuys mee speelt... Ik zou my omringen met mooie dingen, met schilderyen, met teekeningen, met etsen, ik zou alle geoichten willen bezitten van Kloos, Perk. Van Deysel, Rablndranath Tagore, Hei- ne, Clinge Doorenbosch... Ik zou heimelijk willen studeeren. lessen riemen, en mijn ouders plotseling verrassen met wat ik had geleerd... "En de jongens? A quoi rêvent les jeunes garyons? Een onderwijzer aan een lagere school in Londen heeft aan de 31 jongens van zijn klas gevraagd, hoe zij 50 pond zouden uitgeven, als zij die eens hadden. Men moet zich als man schamen over hun antwoorden! Eén, zegge en schrijve één, wilde naar Hol lywood. Geen één wilde studeeren voor tramcon ducteur, slagersjongen of acteur, de drie ide alen onzer jeugd. Zelfs éen Indianen-uitrus ting werd niet verlangd. Zes wilden er een gouden horloge voor koo- pen misschien uit de materialistische over weging, dat het goud tenminste niet van het goud af kan gaan drie verlangden naar een hond, één naar een radio, en... zeventig percent wilden er eerst een nieuw pak van koopen. Een nieuw pak! O, de idealen van de mannelijke jeugd!. De Koningin heeft aan den Koning van Groot-Britannië en Ierland Maandag bij ge legenheid van Zijner Majesteits regeerings- Jubileum het volgende telegram gezonden: „Op dezen dag van Uw zilveren jubi.eum bied lk Uwe Majesteit mijn oprechte geluk- wenschen aan. Wilt Myne allerbeste wenschen aanvaarden voor Uw persoonlijk geluk en voor den voorspoed van Uw Rijk." Gevolgen van de devaluatie der Bi'lS11* Dinsdagavond hebben te Rotterdam 7r* deskundigen op het gebied van de schcepvaa een tien-minuten-toespraak gehouden over gevolgen voor de Maasstad van de devalua der Belga en andere buitenlandsche maa regelen, die een noodtoestand in Neder.»1' voor eerste haven teweeggebracht hebben, deze bijeenkomst, die onder leiding stond va Prof. dr. Z. W. Sneller en bedoeld »va:" een demonstratie van den nood der stad, "Mf van officieele zijde groote belangste o'

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2