Stadsnieuws TECHNIEK wilt li Waal gaan wc fieenl Enkele wetenswaardigheden voor de invulling van het aangifte biljet der inkomstenbelasting. TWEEDE blad Licht op voor alle voertuigen. IIKLDERSCIIE COURANT VAN DONDERDAG 9 MKI 1935. Visscherij. De laatste trein van Jan Mallet. Drukkerij de Boer Uit het politie-rapport. Iets over belastingen. n. jjonderdag 9 Mei Vrijdag 19 20.06 20.09 uur uur, MAILVERZENDING VOOR DE K XVIII. Naar Freemantle 23 Mei laatste buslichting Ou 10. 31 Mei laatste buslichting 16ulö. Naar Soerabala 12 Juni laatste busllchting 20u65. 20 Juni laatste buslichting 9ul0. IMSCHRIJVINGEN HAN DELSREGISTER. Den Helder: Algemeen® Coöperatieve Verbruik»- en pro ductie ver. „Helder", U. A. Bestuurswijziging. P. Faber en Zonen, Hartest raat 16. Brand- stoffenhandel en „T. Tax". Overgegaan aan: F. Faber. N.V. Bureau Wijsmuller. Ontslag en benoe ming beheerder fil. Den Helder. Texel: Ran's Vleeschhouwerij N.. V. Bestuurswij «lging- Wleiringen N.V. Grondverbetering en ontginning Mfl. Ontslag en benoeming beheerder fil. Wierln- gcn. Bedrijfsver. voor ziekengeld verzekering voor het grootbaggerbedrijf en aanverwante bedrijven, Den Oever. Bestuurswijziging. DEENS! HE AVOND DEK HELDERS! FiE ESPERANTI8TENVEREEMGING „Nova Sento", Een Deensche avond, een Cechische Espe- rantiste en een Heldersch-Wieringsch publiek ziedaar, geachte lezer, een Ietwat zonderlinge combinatie; en toch was het zoo. En zij, die dezen avond bezocht hebben, zullen er zeker geen spijt van gehad hebben. Eivol was Maandagvaond de kleine zaal van Café-Centraal, eigenlijk te vol, maar het be stuur had op zooveel bezoek ook niet gerekend. Doch drukte verhoogt de stemming en die stemming was in ale opzichten geanimeerd. Want niemand minder dan Margaret Saxl, de beroemde Esperantoleerares, was de gast van Nova Sento. En waar Margaret Saxl is, daar heerscht altijd een prettige stemming. Te ruim 8 uur opende de voorzitter van Nova Sento de bijeenkomst met een hartelijk welkom, waarna hij de buitenlandscl.e gaste aan de aanwezigen voorstelde. Daarna werd staande Esper. (de Esperanto-hymne) ge zongen, waarop terstond de lezing over Denemarken volgde. Hoe schoon klinkt Espe ranto, wanneer Margaret Saxl spreekt! Het was werkelijk een genot, naar ..aar te luiste ren. Hoe levendig schilderde ztj het Deensche volkskarakter en op welk een geestige wijze vertelde zjj ons de grappige incidenten, die zij gedurende haar verblijf in Denemarken be leefde! De lachsalvo's waren dikwijls niet van de lucht, want FrSulein Saxl verstaat uitne mend de kunst haar gehoor te boeien en te laten lachen. Veel te vlug naar den zin der aanwezigen was het eerste gedeelte der lezing afgeloopen. Gedurende de pauze had nog een kleine hul diging plaats. De WIntercursus was ten einde en de cursisten hadden spontaan besloten de cursusleidster, Mej. van Es, een stoffelijk blijk van hun waardeering te overhandigen. Dit ge schiedde bi) monde van Mevr. Slort, die, met een toepasselijk woord, haar een bloemstuk en een boekwerk van Dr. Zamenhof overhan digde. Ook Nova Sento zelf wilde niet achterblij ven. Met een waardeerende speech overhandig de de voorzlter haar een Esperanto-dlction- naire. Na de pauze volgde een serie prachtige licht beelden over Denemarken, welke door de spr. op de haar zoo prettige wijze verklaard en toegelicht werden. Tenslote zij nog vermeld, dat eenige Deensche volksliederen, met piano spel en gramofoonplaten, ten gehoore ge bracht werden. 't Was bijna elf uur, toen de voorzitter na een hartelijk woord van dank aan Mej. Saxl voor haar boelende lezing, de bijeenkomst met een „gis revido" (tot weerziens) sloot. Nova Sento kan met voldoening op dezen geslaagden avond terugzien. Binnenkort verwacht zij weer een buiten- landsche gast, namelijk de Franse.10 Espe ranto zanger Roland Dupuls. Ook dan hoopt Nova Sento weer op een volle zaal. Nadere bijzonderheden hieromtrent zullen binnenkort bekend gemaakt worden. DE HARMONIEKAPEL „WINNUBST" NAAR „FLORA 1935", TE HEEMSTEDE. De Harmoniekapel „Winnubst", directeur de heer H. B. Schenkels, neemt dit jaar deel aan het groot nationaal muziekconcours, dat gehouden wordt op de terreinen van de inter nationale bloemententoonstelling „Flora 1935 te Heemstede op 5, 12 en 19 Mei. Dit con cours is uitgeschreven door de Johez-Harmo- nie, bestaande uit personeel van de drukke rijen der Fa. Joh. Enschedé en Zoon, te Haarlem, ter gelegenheid van hakr 35-jarig bestaan. Is het reeds een bijzondere prestatie onder personeel een muziekvereeniging in stand te houden, om een 7de lustrum te kun nen vieren, moet de onderlinge harmonie toch wel zeer goed wezen. Directeur van de Johez-Harmonle ls sinds 1922 de bekende Haarlemsche musicus de heer J. A. Meng. De gelegenheid, welke de jubileerenile vu eenlging werd aangeboden om dit concours te organiseeren zal wel een unicum wezen. H< t terrein en de omgeving, de Heemsteedsche Flora, ls ongetwijfeld het mooiste van w <i de Natuur ons biedt. Door duizenden bezocht en bewonderd, trekken nog dagelijks duizen den daarheen, Zondag j.1. ruim 50.000, om een dagje te genieten, wat voor velen onvergete lijk zal zijn. „Winnubst" is uitgenoodigd op Zondag 12 Mei a s. te musieceren. Het corps komt uit in de afdeeling Uitmuntendheid Harmonie. Verplicht nummer ln deze afdee- ling is de Fantasie Ballet „Fête de Nult van Rodolfphe Deneufbourg, het vrije nummer „Ouverture Zu Rosamunde", van Fr. u bert Op het concert J.1. Dinsdag ln het Juliana- park konden wij deze nummers beluisteren en ondanks de koude onaangename tempe ratuur op dezen avond, wat vooral de stem ming van de „houten" instrumenten niet ten goede komt, werden deze nummers vrij goed, muzikaal vertolkt. In de afd. Uitmuntendheid Harmonie komen o.a. de muziekkapel „Zand- voort", „Voorwaarts", Zeist; Bergen's Har monie- en „Soli Deo Gloria", Driehuis— Vtlsen uit. Deze laatste twee corpsen behaal den Zondag j.1. resp. 369 en 343 punten. In totaal nemen 35 corpsen aan dit con cours deel. Marschwedstrijd wordt niet gehouden. De Jury bestaat uit de heeren A. L. Haze- broek, gep. luit-kapelm. Stafmuzlek Kon. Marine; Jos. de Klerk, toonkunstenaar,; J. A. Meng, musicus te Haarlem. Wij wenschen „Winnubst" veel succes op de Flora. THE ALL ROUND MUSICIANS JUBILEEREN. Men schrijft ons: Het welbekende ensemble The All-round Musicians spelen a.s. Zaterdag in „Musis Sacrum" voor de 40ste maal in dit seizoen in de huidige bezetting. Aangezien samenspel ook voor de moderne dansmuziek van groote waarde is, beteekent het ongewijzigd bijeen zijn van deze musici gedurende 40 praktijk avonden (en nachten) een consolidatie van hun werk. Zij geven a.s. Zaterdag om genoemde redenen een buitengewone Soirée Dansante voor dansliefhebbers (sters), waarvan het programma, als advertentie in dit blad, U meer vertelt. Men zie deze advertentie. 13 Mei a.s. is de vastgestelde dag, waarop een gedeelte der haringvloot mag uitvaren. Zooals bekend is er door de Visscherij-Cen- trale een beperkte aanvoer ingesteld we schreven daarover reeds eerder maar daar tegen is dadelijk uit reeders- en visschers- kringen protest gerezen. Ook nu, dat de datum van uitvaren is be paald, wacht men nog met het aanwerven der bemanning, omdat men nog een nadere be slissing wacht over het aan te voeren kwan tum kantjes. Ook dit ls dus weer geworden tot een ern stig vraagstuk en het op te lossen schijnt al zeer moeilijk te zijn. De vraag rijst echter of het niet mogelijk is eerst zjj het in breede lijn alle be langhebbende groepen te hooren, alvorens een beslissing wordt genomen. Als daarop dan de sanctie kwam van al die belanghebbende par tijen kon een definitief besluit worden ge nomen en, mochten daarna dan nog bezwa ren rijzen, zoo zouden die vermoedelijk kun nen worden genegeerd, omdat voorafgaand overleg een definitieve regeling had tot stand gebracht. Waarschijnlijk zou een dergelijke regeling veel teleurstelling en gevoel van bitterheid kunnen voorkomen. Zooals we reeds meldden, denkt immers de Vlaardingsche handel weer wat anders, want, zoo zegt men daar, we zitten nog met 30000 kantjes. Nu kan de afname waarschijnlijk sterk ge stimuleerd worden, want reeds 150 gemeenten hebben zich bereid verklaard om de haring te dlstribueeren aan die gezinnen, welke steun of Iets dergelijks ontvangen. Voor 8 10 cent zal daarvan nog wel wat aftrek komen. Geldt dit voor een maximum per ewek, het wil ons voorkomen, dat groote gezinnen wel een groote hoeveelheid zouden willen betrekken. Het zou dan tevens goed zijn een handlei ding voor bereiding bij te voegen; vooral de kwestie van het in het water laten ultzouten is van belang, omdat leder dat lang niet weet weet of doet. Overigens is het een zoo belangrijk voe dingsmiddel dat het bevorderen van het ha- ringgebruik door niemand zal worden bestre den. Misschien zijn op die wijze de 30000 kantjes nog spoedig verwerkt en is er een kans, dat de loggers wat meer kunnen aanvoeren. Het Kamerlid, de heer Vos, heeft nu ant woord op zijn vragen gehad betreffende ae handelsbesprekingen waarbij de belangen van de visscherij niet voldoende zijn behartigd. De Minister kan dat niet beamen en zegt, dat steeds contact wordt gehouden met de afdee ling visscherijen. In dit opzicht is er dus klaarheid gekomen en laten we hopen, dat er tastbaar resultaat het gevolg van zal zijn. Als men in het binnenland in advertenties van groote vischwinkels leest, dat tong ver krijgbaar is voor 50 cent het pond, dan kan men zoo ongeveer nagaan wat de visscher daarvoor krijgt. Trouwens, in onze „Visscherijberichten" van 0 Reeds eenige malen had ik het dien morgen gezien... Op de perrons ln Den Helder en Alkmaar, kwamen vele reizigers op Jean Jacques toe en drukten hem de hand, hartelijk en stevig. „Die handdrukken waren zoo welsprekend, dat ik begreep .dat er Iets heel bijzonders met Jan Mallet te doen was. „Uit mijn coupéraampje wenkte ik hem en be duidde, dat hü naast mij moest komen zitten voor een trein-interview. .Direkt, zei Jan, eerst nog even afroepen. „Met een stentorstem, die de kap van het station te Alsmaar donderend terugkaatste, riep Jan: „Snel-tr-el-ei-n Alkmaa-r-r richting voor 't dorrep stopt alleen ln Zaandam... loopt hij snel langs de openstaande por tieren - klapt ze met een smak dicht. Alles klaar achter? „Ja Vooruit daar gaat le weer!" Je zou Jan nog geen vijftig geven vlug als jongste conducteur der Ned. Sporen wipt hij uc-n wagen binnen maakt grapjes met jonge Heldersche jongedames, vraagt dan een Hel- dersche juffrouw of ze voor haar man de „vet te" hap heeft klaar gezet, Informeert bij een andere Eva's dochter, die haar verloofde ln het dorp gaat bezoeken, of ze wel in de goede rich- rijdt, knipt en passant kaartjes en komt eindelijk naast rnjj zitten..., heel vertrou welijk... Wat is er loos Jan?" „Waarom drukken al die autoriteiten en burgers je de hand?" 't Is nog lang geen Nieuwejaar?" de den M.S.F. NONSTOP-CABAHETAVOND. Door spontane medewerking Kan het M.S.F. voldoen Aan 't verzoek en sluit thans met een Ca baret-program-seizoen. Kaarten voor deez' nonstop-avond In 't Casino op 11 Mei Kunt U nog bij ons bekomen Dertig cent, belasting vrij. 'k Zal U het program niet noemen, Daarvoor is het veel te groot, En U weet: 't Was dezen winter Goed, wat 't M.S.F. U bood Wat ik U slechts wilde zeggen Is: Koopt spoedig nog een kaart Heusch het wordt een mooie avond, En het geld volkomen waard. Klokslag acht uur wordt begonnen. Einde? Ja, dat weet ik niet! Maar U komt, dat 's afgesproken! Bal is 't einde van het lied. JAC. BOS. Dinsdag kon men zien, dat groote en middel tongen zijn afgeslagen voor 0.90 en 0.70 per kilo. Deze prijzen weipen al een beeld op het geheele bedipf. En nu kan men uit den treure herhalen de oorzaken daarvan na te gaan, en men kan stimuleerend werken om het binnenlandsch verbruik te doen toenemen, dat heft den directen slechten toestand niet op. Toch dient er naar een weg te worden ge zocht om het bedrijf uit de moeilijkheden te trachten op te heffen. En dien eenigen weg bljjven we zien in een omspanning van alle bedrijfsgroepen der vis scherij, die ten slotte tot een vast omlijnd doel komen. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat er hier en daar iets van eigen belang dan zal moe ten worden prijsgegeven en het zal niet ge makkelijk zjjn, dat te overwinnen, maar er zal dan óf een moreele macht, èf een drin gende macht dienen te worden ingeschakeld, om de plannen van het geconcentreerd willen door te zetten. Zooals het nu is, wordt alles gefnuikt, be halve dan misschien het belang van een en kele, kleine groep, die op de vergadering van den Bond van Kustvisschers met name is genoemd. Gemeenschapszin groeit ook niet dadelijk tot wasdom. Er zijn ook daar kinderziekten en die móeten eerst worden doorgemaakt. Er komt wat aanvoer van ansjovis; nog geen groote vangsten, maar er komt wat tee- kening in het perspectief van de teelt. Het is nog vroeg in Mei en de groote in tocht komt in den regel laatst van Mei en begin Juni, maar deze vangsten doen ver moeden, dat, wat hoeveelheid betreft, de teelt wel zal losloopen, maar wat de prijs be treft, zal het een tegenvaller zijn, vermoe delijk. Althans de nu besteede beginprijzen wijzen reeds daarop. Van de poging om tot verruiming van af zet der ansjovis te komen, waarvan in het verslag van D.E.T.V. op Wieringen sprake was, vernemen we niet veel, maar misschien gaat dat plan zijn stillen gang tot de ver wezenlijking. We willen er het beste van hopen. De monetaire toestand, waarin Duitschland momenteel schijnt te verkeeren en waar ze ook het geld maar niet uit den grond kun nen tooveren, maakt ook het vooruitzicht van meer ansjovis-afzet naar dezen vroege ren groot-afnemer haast tot een illusie. REGELING VAN DEN UITVAART TER HARINGVANGST. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is bepaald, dat het aan tal vaartuigen, dat dit jaar aan de haring- drijfnetvisscherij zal mogen deelnemen, op 270 wordt gesteld. Teneinde te voorkomen, dat in het begin een overmatige aanvoer van haring zal plaats vinden, is, evenals dit het vorig jaar het geval was, een regeling getroffen, om het hier- bovengenoemde aantal schepen bij gedeelten in de vaart te brengen. Bovendien is met het zelfde doel het aantal netten, dat door de schepen ter haringvangst mag worden mede genomen, beperkt. Deze regeling is thans als volgt; Op 13 Mei a.s. mogen uitvaren 71; op 8 Juni a.s. 65; op 27 Juni a.s. 61 en op 22 Juli a.s. 73 vaartuigen. Vanaf 13 Mei 1935 zal ter haringvangst mogen worden medegenomen een vleet, waar van de totale bovenspeerreeplengte niet meer bedraagt dan 216 m, vanaf 8 Juni een vleet met een totale bovenspeerreeplengte van ten hoogste 1824 m, en vanaf 27 Juni een vleet, waarvan de totale bovenspeerreeplengte 2432 m niet te boven gaat. is de tot werkelijkheid gebrachte denkkracht. Uit vindingen, berekeningen, moeizame arbeid gingen aan het product vooraf. Ook met drukwerk is dat het geval. Voor het drukwerk afgeleverd wordt moet er héél wat gebeuren en slechts een goede drukkerij kan het eindresultaat tot Uw tevredenheid afleveren. Daarom kunt ge Uw drukwerk gerust toevertrouwen Feuilleton Pag. Buitenlandsch Overzicht Bejaarde man te Woudenberg U door een holland paard gedood Samenvoeging van Kamers van koophandel aan VERLOTING TRANSPORTCOLONNE AFD. DEN HELDER NED. KOOOE KRUIS. De nog resteerende prezen van bovenge noemde verloting, waarvan de uitslag ln onze courant van Dinsdag J.1. werd gepubliceerd, zijn nog gedurende een week, uitgezonderd Zaterdag, des avonds af te halen aan het Roode Kruis gebouw, Molenplein. Zie voor b\jzonderheden de advertentie, voorkomende in dit nummer. INBRAAK. Tjjdens afwezigheid van de bewoners is gisterenmiddag, op brutale wijze ingebroken ln de woning van den heer v. d. K., Krijger- straat 24. Door het uitsnijden van een keuken raampje heeft men zich toegang verschaft tot het perceel. Vermist worden een gouden hor loge, de inhoud van eenige Missiebusjes en een bedrag van eenige guldens. Overtreding Arbeidswet. Tegen een bakker en diens knecht wordt wegens overtreding van de Arbeidswet proces- verbaai opgemaakt. Inbraak in de Jan in 't Veltstraat. Door een bewoner van de Jan in 't Velt straat werd aangifte gedaan, dat men zich Maandagmiddag toegang tot zijne woning heeft verschaft en daaruit een portemonnaie met geld heeft ontvreemd. Van Wie? Nabij het Woonwagenkamp werd in het Noord-Hollandsch Kanaal een kano drijvende aangetroffen. Op de kano komt de naam „Christina" voor. Rijwieldiefstal. Een rijwiel, dat eenigen tjjd onbeheerd op den Rujjghweg stond, werd van daar ont vreemd. NOORD- EN ZUID-HOLLANDSCHE REDDING-MAATSCHAPPIJ. Het April-nummer van „De Reddingboot", Mededeelingen van de Noord- en Zuid-Holl. Redding-Maatschappij, bevat o. a. het Jaar verslag over 1934, waaraan wjj het volgende ontleenen: Gedurende het jaar 1934 heeft het merk waardig weinig gestormd; het aantal storm- uren bedroeg minder dan 50 van het nor male aantal stormuren. Te Den Helder werd in de maanden Januari tlm April slechts 35 uur en in de maanden October t/m December niet meer dan 22 uur een windkracht van 8 Beaufort schaaldeelen afgelezen, terwijl dit aantal gedurende de waarnemingsperiode 19031927 te Den Helder gemiddeld 77 was... Zware Noordwesterstormen, de gevaarlijkste voor onze kust, kwamen ln het geheel niet voor: de windrichting lag méést in het Zuid westelijke quadraat. November en December waren zelfs bijzonder i-ustig. Toch vonden er een tweetl ernstige scheeps rampen plaats, die 19 slachtoffers eischten: 10 man van het op de Elerlandsche gronden gestrande Engelsche s.s. „Oakford" en 9 man van het Belgische s.s. „Charles José", dat nabij lichtschip Haaks kenterde. Beide keeren bleek, dat ons reddingwezen volkomen paraat was. Deze paraatheid kunnen wij echter al leen ln stand houden door niets na te laten dat verbetering kan brengen in het materieel en door grondig met dit materieel te oefenen. Het is ons streven om de schoone traditie van het Nederlandsche reddingwezen hoog te hou den. Nu tengevolge van den vooruitgang van de techniek er minder schepen stranden dan vroeger wordt onze taak er zeker niet mak kelijker op, hoe paradoxaal dit ook moge klinken. Het is immers moeilijker om een or ganisatie paraat te houden welker doelmatig heid slechts zoo nu en dan aan den tand wordt gevoeld dan een organisatie, die herhaaldelijk moet toonen wat zij waard is. Er kunnen vele jaren voorbij gaan voordat weer een beroep op een reddingstation wordt gedaan maar Als dan onverwachts het bericht komt dat er een schip gestrand ls, moet niét alleen het mate rieel in de volmaaktste orde zijn, doch ook het personeel met dit materieel kunnen omgaan in de branding. Vandaar dat er geregeld dient te worden geoefend, liefst onder moeilijke om standigheden. Gaven wjj in het eerste artikel over boven staand onderwerp eenige toelichting hoe de aangifte op 1 Mei 1935 moet worden ingevuld door hen, die salariskorting ondervonden, op wachtgeld werden gesteld en gepensioimeerd werden, het aanhouden van de cirsis veroor zaakt wellicht ook moeilijkheden voor de be- lastingopgave voor ken, die de rente van uit geleende gelden niet of ten deele ontvingen, dan wel van hun huurders niet of niet ten volle de overeengekomen pacht konden incas- seeren. Niet of niet ten volle geïnde pacht of rente van schuldvorderingen. Als algemeene regel kan worden vooropge steld, dat rente of pacht, die door den recht hebbende niet wordt geïnd, nochtans voor de toepassing der wet op de inkomstenbelasting als opbrengst ls te beschouwen tot het be drag, waarop hun waarde wordt begroot, aangezien de schuldenaar de rente ls schuldig gebleven. Is de rente of pacht evenwel kwijt gescholden, dan is daardoor de schuld een rentelooze geworden en hebben noch de schuldenaar noch de schuldeischer een last resp. een bate te declareeren. Indien men het verschuldigde niet in con tanten ontvangen heeft, is de vordering tot betaling van dat verschuldigde als deel van het inkomen aan te merken. Moest de schul denaar Jansen aan Pietersen 300 rente van schulden betalen, dan heeft, als Jansen niets betaalt, Pietersen op hem een vordering van 300.en moet die vordering als belast bare opbrengst worden aangemerkt. Zoo'n vordering moet voor haar geldswaard, wor den aangegeven. Is de financleele toestand van onzen schuldenaar Jansen nu niet erg rooskleurig, ja, eigenlijk zoo, dat Pietersen er aan twijfelt of hij wel ooit zijn volle 300 zal incasseeren, dan zal hij die vordering waardeeren. Voor de inkomstenbelasting moet hij dan de waarde van zijn rentevor- deiing als opbrengst aangeven, bijv. 80 pet. of 50 pet. of misschien nihil. Volgens een arrest van den Hoogen Raad kan de rente van een schuldvordering in het algemeen oninbaar, dus waardeloos zjjn, ook al is niet gebleken, dat de schuldeischer vruchteloos gepoogd heeft haar gerechtelijk ln te vorderen. Voor pachtsommen geldt hetzelfde. Is de pacht voor een deel kwijtgescholden, dan kan de verpachter volstaan met de verminderde pacht aan te geven en mag anderzijds de pachter slechts de verminderde som als be rt rijfsonkosten in mindering van zjjn winst brengen. Is de pacht weliswaar niet kwijtgescholden, maar werd met betaling van een verminderd bedrag genoegen genomen, dan neemt, naar de praktijk leert, de belastingdienst een ruim standpunt ln als blijkt, dat er ln de eerste jaren toch geen kijk op ls, dat de pachter het schuldig gebleven restant zal kunnen aanzui- „Voor mij wel, zegt Jan zacht, voor is 't een „Voor mi) wel, zegt Jan zacht, voor mij is 't een nieuwe mijlpaal, want Zondagnacht om 9 minuten voor één, dan rolt mijn laatste trein waarmee de meeste marine-schepelingen, die Zondagverlof hebben, terugkomen. Om 12.51 's nachts heb Ik jnijn plicht ge daan, dan ben ik hoofdconducteur af en dan ga ik heen. Peinzend kijkt Jan voor zich, dan vervolgt hij: Toch vind ik het mooi, dat 't juist de marine-trein is, die ik 't laatst rijd, ik ben toch zeker de marine-conducteur geweest. 37 jaar lang heb ik gehobbeld langs de tree plank, tusschen AmsterdamDen Helder. Als adelborst heb ik ze al geknipt... en later, veel later, waren ze soms admiraal of minister ge worden dan knipte ik ze weer en dan ken den ze allemaal nog Jan Mallet en haalden oude herinneringen uit hun jeugd op. Een oogenblik zwijgt Jan, als ln gedachten verzonken, dan zegt hij: Die trein van Zondagnacht is nu heel wat stiller, bedaarder, maar vroeger waren de jon gens, als ze van Zondagsverlof kwamen, wel eres te vroolijk Kijk, zie je dien meneer daar. Jan wijst door de gang van de electrische een oud-zeeofficier heb ik ook als adelborst gereden. Een reuze-aardige meneer. Ik heb wel schooljongens naar 't gymna sium gereden, die nou professor zijn. Weer zit Jan in nadenken verzonken, dan zegt hij: Waar blijft de tijd toch hè. 't Vliegt om. Vandaag, 6 Mei, is 't 38 jaar geleden, dat ik bi) de Heldersche spoorwagen kwam. Daar voor heb lk nog bij de Heldersche proppc- sehieters gediend. ProppeschietersWat zijn dat Jan? Dat was de artillerie, was ik sergeant bij- Ik ben nu 63 jaar had met 60 eigen lijk vrij gemoeten, maar heb drie Jaar ©ver- gediend; gelukkig mag ik zeggen: In eere! Als een generaal heb lk de commando's geschreeuwd, dat ze 't allemaal konden hoo ren. Als ik schreeuwde; Noord-Amerika, wist iedere Jutter, dat we bij Noordscharwoude waren, en als ik brulde Sjlkago, wisten ze dat we bij de heerlijkheid Schagen waren. En het Bittere Einde heb ik ook uitgevonden. Ik kon een potje breken bij de reizigers en heb gelukkig gediend nooit dooie ge had, geen groote ongelukken, alleen deres eenmaal bij Anna Paulowna. D'r zijn nu reizigers, heele meneeren, in den trein, die ik nog op mijn schoot gehad heb, toen ze als zuigeling met hun moeder meegingen. Voor oome Jan hadden de menschen geen geheimen, die behoorde zoo'n beetje bij de spoorinvèntaris. Ik ben niet alleen de oud- sche hoofdconducteur, maar ook in annuïteit ben ik de oudste. Vergeten hebben ze me niet. U kunt niet gelooven hoeveel brieven ik de laatste dagen kreeg. Kijk, hier heb je nog een brief van 't Kamerlid Charles v. d. Bilt, da's ook een echte, degelijke Jutter gebleven. Jan toont mi) den kop van den brief. „Beste Oome Jan", staat er boven. Zondagnacht om 12.51 is 't mijn laatste Jutter-trein, zegt Jan zacht, dan ga ik mijn laatste conducteurs-plunje inleveren op het station. Misschien ls 't het beste, ik heb nu lang genoeg langs de treeplank gehobbeld. Ik ga dan van mijn rust genieten en moeder de vrouw een beetje helpen, en als ik daarmee klaar ben, pietermannen visschen en poonen in de haven. Even kijken of 't signaal veilig staat we rijden zoo bij de Zaankanters binnen. Vlug en kwiek springt Oome Jan van de bank en door de lange gangen van den door de lage landen denderenden trein snelt hij naar voren, om, zooals Hij reeds 38 jaar lang gedaan heeft, voor de veiligheid der Helder sche treinreizigers te waken. Zondagnacht om 12.51 sluit „Oome Jan" een eervolle loopbaan af. Vele jonge conducteurs heeft hij den weg gewezen en practisch helpen oefenen. Jan had vele vrienden langs den weg. Nu gaat hij tusschen de wielen vandaan, gaat poonen en pietermannen visschen in de Hel dersche haven. Toch zullen de reizigers tusschen Den Hel der en Amsterdam „Oome Jan" missen Groote veranderingen langs de spoorlijn zjjn op til! Chicago en Noord-Amerika zullen na Zondagnacht verwoest, verdwenen zijn, en dat is heel erg! Ook het „Bittere Einde", zooals Oome Jan Den Helder noemde, zal dan niet meer zoo genoemd worden en dat ls erg gelukkig, want bitter ls 't nu reeds genoeg in de wereld. Jan Mallet, moge de jaren, die je van je Jan Mallet, mogen de jaren, die je van je pensioen geniet, niet een „Bitter Einde" zijn, maai- een rustig Zoet Begin van ouden dag. Bet programma van het bezoek van de Koningin en Prinses aan Brussel Het jubileum van den Engelschen koning derde jubileum-artikel) Het conflict tusschen Italië en Abes- sinië. Italië mobiliseert een leger divisie en twee devisies zwarthem- oen i Naar den vrede tusscnen Paraguay en Bolivia Ernstige aanranding te Midden- Beemster Het zinken van de ,,LusitaniaDe Britsche opvatting over de daad u Verslag van de algemeene vergade ring van de Holl. M\j. voor Land bouw De Paus protesteert tegen Duitsche gewoonten Versterking der Zweedsche marine gevraagd, door alle oud-admiraals 0 De Eerste Kamer en de landbouw- »teun Een inlichting oan doering over de sterkte der Duitsche luchtmacht tOO.OOO personen in Illinois bedreigd door den honger Hr. Ms. „Arend" is gisteren te Aden aangekomen Voorloopig verslag begrooting Zul- derzee/onds Duitsche waardeering voor Dr. ColiJn Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws t i Zaterdag 11 Mei. Feestavond Marine Sanatoriumfonds, Casino 8 uur. Buitengewone Soirée Dansante, Musis Sacrum 8.15 uur. Zondag 12 Mei. Populaire Soirée, Musis Sacrum, 8 uur. veren. Men doet in zoo'n geval verstandig door op of bij het aangifte biljet van een er ander zoo duidelijk mogelijk melding te maken. Als een ander crisisverschijnsel geldt, da! aandpelen geen dividend opleverde*. Voor het met 1 Mei 1935 aangevangen be lastingjaar moet worden aangegeven het di vidend, dat in 1934 werd vastgesteld. Werf er in dit jaar voor de aandeelen, welke mer op 1 Mei en ook gedurende het jaar 1934 bezat, geen dividend vastgesteld, dan heef: deze bron van inkomen dus geen opbrengst gehad en valt er ook voor de inkomstenbe lasting niets aan te geven. Bezit men op 1 Mei 1935 aandeelen, welke men na 1 Januar 1934 verkreeg, dan moet de opbrengst wor den aangegeven, welke men denkt, dat deze stukken zullen opleveren over het komend* belastingjaar; schat men dit op nihil, dan ie er dus ook daarvan geen belastbaar inke- mensbestanddeel te vermelden. Tenslotte zij nog melding gemaakt vani verrekening van vroegere vertieaer. Wanneer men met een bron van inkomer een verlies heeft geleden, dan komt dit, aldui ongeveer de wet, in mindering van de op brengst der verdere bronnen. Heeft men bijv uit effecten een rendement van f 2000 er leverde de zaak een bedrijfsverlies op var 1200, an is het belastbaar inkomen 80C Het geval ls echter denkbaar, en in de tegen woordige tijdsomstandigheden wellicht mee: dan ooit, dat er bij deze optelling een negatie saldo overblijft. In zoo'n geval bestaat er ge legenheid om dat negatieve saldo van he vorig jaar in rekening te brengen bij het dar volgend of zoo noodig bij het ook daarna no( volgend jaar. Stel A. lijdt een bedrijfsverlies van 300C terwijl hij een netto-opbrengst van onroeren» goed heeft van 1500. Zijn inkomen is dai minus 1500.Deed hij hiervan nu voor he. belastingjaar 1933—'34 aangifte, dan kan h) deze onvenekend gebleven 1500 in rekening brengen voor het belastingjaar 1934—'3t Bedragen nu de inkomsten bij deze af gift- 1200 (bedrijfsverlies 300, inkomsten ui onroerend goed 1500) dan ls er dus nu ge legenheid om 1200 van zijn onvererkend ge bleven verlies van het vorige j^-ar te verre kenen. Het belastbaar inkomen voor het be lastingjaar 19341935 is dan nihil. De m nog resteerende 300 van het oude verlies saldo kan voor het volgende belastingjaa 1935'36 ln rekening worden gebracht. Zo> evenwel bij deze aangifte het verlies vai 1933'34 niet geheel verrekend kunnen woi den, dan ls verdere compensatie niet mee mogelijk. Bij vraag 23 op een biljet A en bij vraa, 36 op een biljet B. is de verrekening van oud verliezen opgegeven. Mocht men bij de invulling van zijn biljet ten op onoverkomelijke moeilijkheden stu: ten, dan kan men natuurlijk ter inspectie de belastingen alle gewenschte inlichtlnge hoi teloos verkrijgen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9