DRU-EMAILLE VAN WILLIGEN Julianadorp Callantsoog. Texel. Breezand Wieringen. Schagen. Uit het politierapport. Visscherij. Weet U hoe goedkoop ons DRU-Emaille is? inspectie. IIELDËRSCHE COURANT VAN DINSDAG 14 MEI 1935. de groentensoepleidingwater is, dat de poussin róti (gebraden krielkip)een leeg bord is, en dat weliswaar de kopjes koffie en de likeuren worden geserveerd (keurig en naar den aard), maar dat de inhoud daar vanlucht is. Ziet-u, en kan men het dan den journalist kwalijk nemen, als hij tegen zichzelf zegt: ik zal toch maar zorgen met een gevulde maag naar dien laatsten cursus avond te gaan? Maar ditmaal bleek een dergelijk wantrou wen toch ongemotiveerd, want het aange boden souper was echt en degelyk, en het besloot op waardige wijze den door de afdee- ling Den Helder van den Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel gegeven avond vakcursus, waaromtrent wy reeds in het begin van den winter hebben geschreven. Toen wij gisterenavond om 8 uur in het gebouw der Vakschool kwamen, vonden w\j daar een tafel, keurig en in alle onderdeelen verzorgd. Het waren natuurlijk de cursisten, die deze inrichting op zich hadden genomen en door het leggen van enkele bestekken (ge makshalve worden veelal dubbele stellen neer gelegd) werd hun de bediening opzettelijk wat moeilijk gemaakt. Servies enz. was door Hotel Bellevue belangeloos afgestaan, de bloemen waren door de firma Kok, Sluisdjjkstraat, ge leverd. Het souper zelf was verzorgd door den chef-kok van Hotel Bellevue, den heer Zegers, terwijl de cursus, die thans geëindigd is, onder leiding stond (zooals wy destijds meldden) van den heer Weigering, ober van Hotel Bellevue. In totaal waren 25 couverts aangericht. Van de uitnoodiging was gebruik gemaakt door B. en W. van Den Helder, ver tegenwoordigd door den wnd. Burgemeester, wethouder de Boer, den wethouder van der Vaart en den Gemeentesecretaris, Mr. van Bolhuys. Verder was aanwezig in een of meer vertegenwoordigers de Bond van Vergunning houders, de HelderBche Bestuurdersbond (van wien het initiatief voor dezen cursus was uit gegaan), het Bestuur van de Vakschool, de VerCeuigtng voor Vreemdelingenverkeer, als mede eenige hoofdambtenaren der gemeente en eenige particulieren. Openingsrede van den Voorzitter. Het was de Voorzitter der afdeeling, de heer Holsderver, die de volgende ope ningsrede hield: Geachte Dames en Heeren, Het bestuur van den Bond van Hotel- Café- en Restaurantpersoneel, afd. Den Hel der, stelt het ten zeerste op prijs, dat U aan zjjn verzoek om hedenavond hier tegenwoor dig te z(jn, wel gevolg heeft willen geven. Zooals U bekend kan zijn, is deze avond bedoeld als het sluitstuk van dezen eersten vakcursus, die in het afgeloopen winterseizoen door ons werd georganiseerd, en waaraan een aantal van onze vakgenooten hebben deel genomen. Deze vakcursus had een tweeledig doel, ten eerste, het bieden van een gelegenheid aan vakgenooten om zich speciaal ten opzichte van het serveeren enz., meer te bekwamen, en ten tweede, en dit is zeker niet minder belangrijk, om de werklooze vakgenooten in de gelegenheid te stellen hun vakbekwaamheid te onderhouden. Het souper, dat hedenavond voor U zal wor den geserveerd, zal U, en ons, kunnen doen b'ijken in hoeverre met dezen eersten cursus resultaten zijn bereikt en welke vorderingen verschillende deelnemers reeds hebben ge maakt. Ten slotte U allen, Heeren autoriteiten. Dames en Heeren genoodlgden, willen wij U hartelijk welkom heeten, met den wensch, dat U vanavond gesterkt zult worden in de overtuiging, dat er ook in Den Helder beschikt kan worden over flink en vak bekwaam Hotel-, Café- en Restaurantperso neel. Het Hoofdbestuur van den Bond aan het woord. voortdurend gelden uit de gemeentekas voor allerlei doeleinden beschikbaar kunnen stellen, zegt spr. En wij kunnen dan ook niet toezeg gingen van dien aard doen, maar toch, als we den volgenden winter voor de vraag komen te staan, of in deze richting iets meer kan wor den gedaan, zal die vraag ernstig door het Gemeentebestuur moeten worden overwogen, zegt spr. Meerder lof. De heer Burger sprak namens den Bond van Koffiehuishouders, Vergunninghouders en Slijters. Wij hadden ook niet een dergelijke ont vangst verwacht. Over het gebodene zijn wij uiterst tevreden, het is first class, uitstekend bereid en goed geserveerd. En spr. brengt hulde aan de kelners voor alles wat zij presteerden. De heer Van Dalen voert het woord namens de hoofdambtenaren en spreekt een geestig woord van dank en hulde. De heer Minnes vertelt van het ontstaan van den cursus. In het eind van het vorige jaar kwamen enkele werklooze kelners bij spr., die gaarne zich wat meer wilden be kwamen in hun vak. Zjj zetten een plan uit een om in de Vakschool een cursus te organi- seeren en verzochten spr. medewerking, voor de (-beschikbaarstelling van een lokaliteit. Het was mogelijk in de Vakschool dien cursus te geven, maar er waren finantieele bepalingen van rijkswege. De werklooze kelners konden dat niet betalen, spr. wendde zich tot den wet houder van Onderwijs. De oberkelner van ..Bellevue" evenwel stelde zich beschikbaar voor een cursus, hetgeen ons het werk verge makkelijkte. Daardoor werd hulp van het Ge meentebestuur overbodig, en wij konden in Febr. onzen cursus aanvangen. En als ik dan zie wat in die paar maanden geschied is, ge loof ik, dat de kelners in die paar maanden de vruchten van hun arbeid kunnen plukken. Ik hoop, dat hier in het komende seizoen een aantal minder werkelooze kelners zal z(jn in geschreven, zegt spr. De heer Schouten dankt den heer Van Hilst voor de vriendelijke woorden aan zijn adres. Het is spr. een groote vreugde ge weest. aldus te mogen medewerken, en hij is ten allen tijde bereid zijn steun te geven. De heer Van Hilst spreekt tenslotte een dankwoord tot allen. De wethouder heeft weliswaar geen toezeggingen gedaan, maar toch overweging toegezegd, waarvoor wy natuurlijk dankbaar zijn. Spr. dankt ook den heer Burgers voor zijn hartelijke woorden. Den heer Schouten ant woord spr.. dat de Bond sedert Jaar en dag poogt in overleg te treden met werkgevers voor het organiseeren van cursussen. Het is niet gelukt, maar wel kon de Bond zelf min of meer met officieele hulpp in diverse plaatsen cursussen oprichten, waaromtrent spr. nadere mededeelingen doet. Onze vereeniging wordt wel eens te veel materialistisch bezien, als propagandiste voor louter loonsverbetering, maar uit deze dingen ziet men wel, dat wij toch ook de dingen van den anderen kant bezien. Wy willen ook goed geschoold personeel. Als wij bereikt hebben, dat de gemeente-kas wat minder aan werkloozen-uitkeeringen heeft te betalen, is dat een groote voldoening voor ons. Tenslotte werd de leider van den cursus de heer Wei te ring, nog in een hartelijk applausje gehuldigd Hiermede was het officieele gedeelte afge loopen en bleef men nog eenlgeu tjjd in ge zellig onderonsje btJeen. M vangst nog voor een deel kunnen gelukken, naar het zich laat aanzien. Echter zal dan misschien de motorvischerjj getemperd moe ten worden. Hoe eigenaardig het ook moge schynen in dezen tyd van moderniseering van alle be- dryven, het aloude zeilbedryf schynt in het IJselmeer de grootste kans van een bestendi ging te hebben. De loonovereenkomst in het haringvisschers- bedrijf is tot stand gekomen, zoodat de uit vaart der schepen nu wel gewaarborgd is. Op last van den heer Officier van Justitie te Alkmaar werd een persoon aangehouden en naar Alkmaar overgebracht voor het ondergaan van de hem opgelegde straf. Diefstal rUwielbelastingmerk. Van een rywiel, dat even onbeheerd op de Kerkgracht stond, werd het belastingmerk ontvreemd. Een onderzoek wohlt ingesteld, Kwajongenswerk. Door een bewoner van de Violenstraat werd aangifte gedaan, dat door jongens een ruit van zyn woning is gebroken. Een onderzoek wordt ingesteld. De gure dagen. Door een bewoner van de Brandkraansteeg werd aangifte gedaan van de vermissing van een jas, die op zijn erf te drogen hing. GYMNASTIEK VER. „SPORTLU8T**. Op den j.1. Zondag te Schagen gehouden turndag van den Kring Hollands Noorder kwartier, kwam ook de gymnastiekvereeniglng „Sporttest" van hier uit met een aantal harer leden. Door de navolgende dames- en heeren leden werden aldaar in de 3e groep de vol gende prijzen behaald: M. Hoornsman 2e pr., M, Dekker 2e pr. en A. Jimmink 3e pr. en de heeren A. Kant en C. Hoogschagen elk een 3e pr. FEESTAVOND 5-JARIG BESTAAN VOETBALVER. CALLANTSOOG. De heer Van Hilst, als tafel president en tevens lid van het Hoofdbestuur, sprak bjj den aanvang een woord van erkentelijkheid voor de uitnoodiging. Het Bestuur van den Bond heeft met vreug de de uitnoodiging aanvaard, aldus spr, en wij hadden niet een dergelijke feestelijkheid verwacht. Spr. richt namens het Bestuur van den Bond een woord van dank tot al degenen die hun beste beentje hebben voorgezet. In de eerste plaats den heer Weltering, leider van den cursus, verder den chef-kok en den heer Schouten, die zijn service ter beschikking stelde. Dit demonstreert wel de goede ver houdingen in de provincie tuaschen patroon en personeel, anders dam in de groote steden. Ook de aanwezige autoriteiten dankt spr. voor hun steun. De bedoeling van dezen avond is mede om t" demonstreeren, dat men hier ter plaatse over voldoende geschooid perso neel beschikt. Daarom zijn wij dankbaar, dat zoovele autoriteiten hier aanwezig zijn. Spr. beveelt het werk in de belangstelling van allen aan. Men weet nu, dat. men bij festiviteiten niet personeel van elders behoeft te betrekken. De vakgenooten zijn evenwel niet tevreden over wat dezen winter is geschied. Men wil nog verder, b.v. een cursus in talen, maar wij hebben er de middelen niet voor. Ik heb zoo'n idee, zegt spr., dat men ook de bedoeling heeft met dezen avond om daarop eens bij de autori teiten de aandacht te vestigen, kan het zijn, een beroep te doen op hun steun. Tenslotte dankt spr. het Bestuur der Vak school voor het afstaan der school. Het souper. Een keurig, tot in onderdeelen verzorgd souper werd vervolgens opgedragen. Wel was hier de hulp van geschoold personeel onont beerlijk, maar het opbrengen geschiedde toch meest door de cursisten zelf. Eenige nervosi teit was nog wel merkbaar by sommigen, maar wij zouden geen enkele aanmerking weten te maken op de bediening. De schotels, afkomstig zooals we zeiden, uit de keuken van hotel „Bel levue", waren keurig en ook de rest de by- hoorende dranken enz. was naar den aard. Zoodat ieder best tevreden was. De heer De Boer aan het woord. Bij het dessert nam de wd. burgemeester, wethouder W. de Boer, het woord, allereerst om de afwezigheid van burgemeester Driessen, die voor dienstaangelegenheden uit de stad was, te verontschuldigen. Spr. bracht zyn groote waardeering voor wat hier hedenavond Is geboden. Voor hen die dezen winter in de gelegenheid waren van den cursus gebruik te maken, is de cursus nuttig geweest en leerzaam. In de tweede plaats is de bedoeling: aan de Heldersche bevolking te doen zien, dat ook hier ter plaatse geschoold personeel is voor feestelijke gelegenheden Spr. brengt een woord van lof en hulde namens het gemeentebestuur voor dit doel. W(j leven niet in een tijd waarin wij maar In Rotterdam was in de afgeloopen week de tong aanvoer zóó groot dat ze voor een habbekrats moest worden gelaten. In het be gin ging het nogal, volgens het bericht in de N. R. Ct., maar daarna was het misère. Het U wel treurig, dat zelfs deze f(jne vischsoort thans haast geen waarde vertegenwoordigt, althans vergeleken btj die van een paar jaar terug. Er ts een toezegging van de Vischery Cen trale, dat men de tongkwestie in behande ling had en dat weldra een regeling zou zijn getroffen. We hebben niet vernomen of het al zoo ver is gevorderd. Het kan zjjn. dat het vaststel len van een regeling stagneert op oorzaken, die we niet kunnen beoordeelen, doch in het belang van het vlschbedrtjf zou het nuttig zijn, dat althans bekend werd gemaakt hoe het met de maatregelen staat. Hetzij in gun stiger! of in ongunstigen zin. Niets toch Is meer deprimeerend dan onzekerheid, vooral nu in dezen tijd. waarin alle belanghebben den zich moe peinzen om uit de moeilijkheid te geraken. Doch niet alleen tong was laag ln prijs maar. zooals begrijpelijk Is, ook de overige soorten. Er was groote aanvoer van visch te Rotterdam, maar de etedbesommtng op den afslag was bedroevend. Minister Oud heeft nu de vragen van het Kamerlid betreffende de verhuur van gebou wen aan een N V. voor natuurijs-levering be antwoord. Deze vragen waren uitvloeisel van de con currentie kunstijs en natuurijs en, zooals be kend. had de ijsfabricage daaronder zeer te lijden. Maar het antwoord van den Minister is afdoende en komt hierop neer, dat welis waar het ijs uit het buitenland wordt betrok ken, maar dat de handel ln handen is van Nederlanders en uitsluitend Nederlanders ln bedrijf werkzaam zijn. Bovendien memoreert de Minister het in 1934 gedane verzoek van di n Burgemeester van Velsen om 'invoer en verhandelen van natuurijs te bevorderen, om de hoogopge- voerde pryzen van het kunstijs te dempen. Met de palingvangst in hef IJselmeer blijft het goed gaan. Er is van de zijde der zeilvisschers heel wat gemopper over het toelaten aan de visschery door motorvaartuigen, omdnt deze, in ver gelijking met de zeilvaartuigcn heel wat meer capaciteit kunnen ontwikkelen en in het be trekkelijk beperkte gebied van het IJselmeer alles spoedig zou zijn afgegraasd. Nochth&ns is er de toestemming tot 1 Juli om met vaartuigen tot 30 P.K. motorkracht het bedrijf uit te oefenen en het ziet er naar uit, dat er pogingen zullen worden aange wend om daarna motorkracht uit te scha kelen. Ai weer een moeilijk vraagstuk, dat niet zoo gemakkelijk is op te ioasen, omdat er twee belangengroepen zijn, die ieder voor zich opkomen voor hun bestaansrecht. Daartegenover staat misschien ook het be lang van den vischstand zelf, waarover niet zoo gemakkelijk een oordeel is te vellen. Wil echter het zeiivaartuigbedrijf, dat nog heel wat schepeu In het IJselmeer heeft, be stendigd blijven, dan zou dat met de paling- Zondagavond heeft de Voetbalvereeniging „Cailantoog", ter herdenking van haar 5-jarig bestaan een feestavond in hotet „Duinzicht" georganiseerd. Medewerking werd verleend door het cabaret-gezelschap „The Funny Boys" van Schagerbrug. Te ruim 8 uur opent de voorzitter,, de heer H. J. Schut, het feest. Hij memoreerde in ex- tenso de moeilijkhe<ien bij de oprichting onder vonden, doch ook de medewerking van het Gemeentebestuur en N. H. Diaconie, die het mogelijk maakten, dat het terrein enz. beter werden. Na de speech kwamen de mannen van Schagerbrug aan de beurt. Zij zetten met het clublied den aanval op het publiek met suc ces tn. Zij vormen een nog jong ensemble, bestaande uit 10 personen en speelden voor de pauze vijf goed vertolkte nummers Na het eerste optreden van de „band" was er gelegenheid om het bestuur der vereeni ging te feliciteeren. Allereerst feliciteert de voorzitster van de zangvereeniging .Zanglust", Mevr. v. Meer- tenZullen, de vereeniging met haar jubileum onder aanbieding van een lauwertak. Op haar volgden de heer P. Vos, voorzitter van de V.V.V. „Callantsoog**. de heer Mr. D. Breebaart, gemeentesecretaris en de heer A. Zeeman namens het fanfarecorps „Callants oog". De meeste sprekers laten hun wenschen vergezeld gaan van een stoffelijk biyk van sympathie. De voorzitter dankte hen ailen met een vriendelijk woord. Na de pauze volgt de revue-schets „Langs de lijn". Hierin worden de speciale opmer kingen van supporters enz. naar voren ge bracht. De medespelenden waren de heeren Schut, de Wit, Kruit, Hoogland en Van Twuyver. We hebben kunnen lachen. Voordat de band voor de tweede maai optrad, werd uit volle borst het „Callantsoog- Ued" gezongen. Van het tweede optreden der band was vooral de potpuorri uit „Het Witte Paard" goed. De refretnzanger kreeg nu herhaalde malen verdiend een open doekje. Het welhaast donderende applaus aan het einde bewees, dat het optreden van de Boys bij het publiek in den smaak is gevallen. De heer Schut dankte voor de goede op komst en wekte de danslustigen op nog lan gen tijd van de goede b&lmuziek te genieten. Wat ook is geschied. Nog moet vermeld worden, dat in de pauze twee taarten zijn verloot en Amerikaanse!» verkocht. Het prijsnummer was 32 en werd door „The Funny Boys" gewonnen. De tweede taart werd verkocht voor 8.70; de gelukkige win naar was de Callantsooger doelman, M. de Haan. VOOR-IA \RSVERGadering V.V.V. Vergelijk onze prijzen eens met andere kwaliteiten en U neemt zeker het beste van het beste Emaille voor llw keuken Het aantal gasten bedroeg in 1934 ongeveer 500 tegen 300 in 1933. In verband met de tijds omstandigheden is echter een kortere ver blijfsduur te bemerken. Mede op aandringen van de V.V.V. zyn de wegen in het dorp uit stekend verbeterd. Rondom het dorp staan thans een 30-tal zomerwoningen en nog steeds komen bouwaanvragen binnen. Finantieel verslag. De ontvangsten bedroegen in 1934 292.42, de uitgaven 399.07; dank zy het gunstige saldo van 1933 was er op 1 Jan. 1935 nog een batig saldo van f 228.73. Voor reclame werd uitgegeven 128.21. De heer Schut deelt namens de kascommissie mede, dat de boeken in orde zyn bevonden. Bestuursuithreiding. Besloten wordt aan het bestuur uit te brei den met 2 commissarissen, waarvan één woont te Groote Keeten. Zoo kan dit deel der ge meente beter zijn belangen behartigd zien. Wegens het bedanken van den heer J. Brouwer als penningmeester, worden de func ties als volgt verdeeld: Voorzitter: de heer P. Vos; secretaris: de heer A. C. Brussaard; penningmeester: de heer A. van Meerten; commissarissen: de heeren: Mr. D. Breebaart, J. Brouwer, K. Kos en H. J. Schut. De voorzitter bedankt den heer J. Brouwer, welke gedurende 10 jaren penningmeester is geweest, voor diens vele werk in het belang der vereeniging verricht. Hij hoopt, dat de nieuw benoemde penningmeester een waardig opvolger van den heer Brouwer zal blijken te zijn. Vervolgens wordt besproken de agenda der vergadering van de Federatie van V.V.V.'a in N.-H. ten noorden van net Noordzeekanaal. Uit de vergadering komen geen bijzondere wenschen naar voren. Besloten wordt vervolgens om ook voor 1936 een kleine subsidie van de gemeente te vragen Het zonierprogramma wordt vastgesteld ln overeenstemming met vorige jaren. De jaarlyksche inspectie van dienstplichtigen zal dit jaar worden gehouden op 6 Juni a.s. te Hippolytushoef, in een lokaal van het raad huis, des voormiddags 11 uur. Aan deze inspectie zal moeten woruen deel genomen door alle dienstplichtigen van de land macht van de lichtingen 1923 en 1926 lilt deze gemeente, DE HEER BOSKER 80 JAAR. Serenade van de niuziekvereenigiitg „Harmonie". Onze plaatsgenoot de heer J. J. Bosker vierde Zondag zijn 80sten geboortedag. Den nog zeer krassen heer ontbrak het dien dag niet aan belangstelling. Tal van mondelinge en schriftelijke felicitaties kwamen binnen. Vele notabelen bezochten den heer Bosker en zyn familie, om hun gelukwenschen persoon lijk aan te bieden. Ook onze burgemeester en zyn echtgenoote waren aanwezig, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Tegen 7 uur 's avonds liet het muziekkorps „Harmonie" zyn klanken hooren voor de woning van den jubilaris. Na een vroolyke marsch trad de heer C. Gorter naar voren en wenschte namens Harmonie de fam. Bosker geluk met dezen dag. In het byzonder den heer J. J. Bosker en mej. Tr. Bosker, welke toevalligerwijze eveneens haar verjaardag vierde. De heer Gorter prees de vele werkzaam heden welke de heer Bosker in zijn leven voor de gemeenschap belangeloos heeft verricht. Na een warm applaus van de zijde van het talryk aanwezige publiek nam de heer O. J. Bosker, als oudste zoon van den jubilaris, het woord, waarin h(j ten zeerste dank zegde voor de mooie woorden tot zyn vader en familie gesproken. En ook Opa Bosker kon het niet nalaten zyn dank te brengen aan Harmonie De muziek werd weer ingezet en weer kloók een vroolijke marsch door het dorp. De heer Bosker kan zeer zeker op een der mooiste dagen van zyn leven terug zien. DE A.S. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Door de Christ. Hist. Unie, afd. Wierlngen, is opgemaakt de volgende c&ndidatenlyst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen: 1. Chr. Culdemeester; 2. P. J&arsma; 3. J. A van Nol; 4. M. Boekenstein5. O. Deen. EXCURSIE VER. TOT BKSCHR. VOGELS. vAPf Aan de excursie van de Ver. tot Beachr Vogels, die, (zooals wij reeds hebben me i, deeld) hier Zaterdag j.1. is gehouden, hebifÜ? pl.m. 125 personen deelgenomen. Mt.t Marsdiep" arriveerde 't gezelschap te ongev'éÜ! elf uur op de haven te Oudeschild. De loidin berustte in handen van den heer J. iw™* die vijf groepen had gevormd. Groep i at *r' onder leiding van Dr. Ir. M D. Djjt, groen i? had als leider de heer J. P. Strybos, groei, m ,1« Kaam W U ItH) PTOPD TV HA U de heer W. H. Lap, groep IV de heer j. Drij, ver, groep V de heer A. Epe. Bezocht werden Waalenburg, De Bol, Do Slufter, De Mui, De Putten, De Westerduinei, Mie-landen, en De Geul. De groep die Zater- dag 't Zuidelyke deel van 't eiland heeft i*. zocht trok Zondag naar 't Noordeiyk deel Texel, 't Ceheele gezelschap logeerde in het Badhótel „Prinses Juliana" te Koog. De lunch werd in verschillende hótels gebruikt, zoo dicht mogeiyk gelegen naby de bezochte vogel- oorden. 't Weder werkte bizonder mede, vooral Za- terdag: van het landschap viel by de heldere lucht (veroorzaakt door den Noordenwind) bizonder te genieten. Terwyl een buitengewoon groot aantal volgelnesten werd gevonden, vooral in de Zilvermeeuwen-kolonie van dé Westerduinen. Een en ander bracht de excur- sisten ln verrukking. Ook de prachtige duin- formatie rondom De Geul en op De Hors naby Onrust trok zeer de belangstelling. In Waalen burg trof men als altjjd een zcïr groote ver scheidenheid van'vogels aan. (ook de Kemp haantjes zyn daar weder aanwezig). Dat Texel by de Vogelvrienden zeer üi trek is, blykt wel uit het feit, dat de excursies naar deze Gemeente steeds het grootst aantal deelnemers telt. 't Vorig jaar b.v. toen Oaat- Voome werd bezocht, bedroeg het aantal ex- cursiaten pl.m. 75. Het gezelschap vertrok Zondag met laatste boot. van ons eiland. •1» Hippolytushoef OPENBARE VERKOOP. Ten overstaan van Notaris Obreen had jJ. Zaterdagavond in 't café van den heer Alb. Klein te Oosterland, ten verzoeke van Arm voogden der Herv. Gereformeerde Armenkassen afd. Stroe, de openbare verkoopplaats van een huis met aanbehoorend land enz., groot 0.33.10 A. gelegen te Stroe en laatst bewoond door den heer L. Kuyt. Kooper werd den heer S. Rot gans Jz. te Stroe voor f 950.—. HOOG BEZOEK VOOR DE KATHOLIEKEN. Rondvraag. Mej. A. Op 't Land zou het op prys stellen, als by de prysuitdeeling van het groote strandfeest het publiek meer op een afstand werd gehouden. Door het gedrang ia er weinig van te zien. i De heer A. Vader stelt voor om aan het gemeentebestuur het verzoek te richten tot het aan wy zen van een gratis parkeerterrein. Na eenige discussie wordt dit voorstel met groote meerderheid van stemmen verworpen. De heer J. de Waal wijst er op, dat het wenscheiyk zal zyn om huurcontracten te gebruiken by net verhuren aan zomergasten. Dit is een belang voor beide partyen. Het bestuur zal voor contracten zorgen en deze tegen kostprijs beschikbaar stellen. De heer Van Meerten wijst op het belang van een Reddingsbrigade. Met „Paal 13" zal hierover gesproken worden. De heer Opmeer verzoekt of het bestuur by het gemeentebestuur wil aandringen op het stuifvry maken van den weg by de zomer woningen. Dit zal gebeuren. Teveys vraagt de heer Opmeer, of het niet taogelyk zal zijn den heer Jhr. Van der Poll te verzoeken om het Kooybosch, desnoods met een toegangskaart, open te stellen. Het be stuur zal een conferentie met den heer Van der Poll aanvragen. De heer W. van Twuyver vraagt of het niet beter is om de strandtrap 's winters op te bergen. De vergadering is van. nieening, dat de trap meer te dj den heeft van afbreken en opbou wen dan van het 's winters laten liggen. Ook zal er een leuning langs de trap komen Hierna sluititig. - Zaterdagavond j.1. hield de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier, haar voorjaars vergadering in hotel „Duinzicht". Aanwezig waren ongeveer 30 leden. De voorzitter, de heer P. Vos opent de ver gadering. De notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat aan de ver eeniging „Het Witte Kruis" zal worden ver zocht tot het plaatsen van een zuurstof apparaat. De heer A. Vader ineent, dat de vereeniging dan wel eerst lid mag worden. Voorzitter meent, dat Uit niet noodig is, daar byna alle V.V.V. leden persooniyk Ud zijn van „Het Witte Kruis". Het bestuur wijst verder op het jonge V.V.V. bosch. Hierin wordt veel door de jeugd vernield. In het bijzonder door kinderen van gasten. Besloten wordt bordjes te plaatsen. Aan hen, die Zich aan baldadigheid schuldig maken, Zal de toêgang tot hét bosch ontzegd worden Jaarverslag 1934. Hieruit memoree ren wij, de vereeniging in ledental is achteruitgegaan van 135 «p 125. ZANC7EREENIQING „VRIENDSCHAP", (Niet van onzen gewonen correspondent). Zondag 12 Mei gaf dit zangkoor een uit voering in de zaal van den heer Borst. Een klein publiek had zich tot luisteren gezet en zal wel voldaan huiswaarts zyn gegaan. Immers uit het applaus, dat telkens opklonk, bleek wel, hoezeer men het gebodene wist te waardeeren. De heer De Wilde heeft een aardig koor en weet er veel „uit te halen". De samenzang was in het algemeen goed, heel goed dikwyls; in „Morgenhymne", dat hier en daar 7-stem- mig is, even minder zuiver, hetgeen we gaarne direct vergeven na het vele goede in de overige nummers: accentueering, uitspraak (let op de z dames-alten!), mooie volle forto's, zonder ooit ruw te worden, ons compli ment! De mondorgelclub „Tango" vulde met pittige populaire nummertjes o.a. een num mer voor het a.s. concours het programma aèn en oogstte mede een dankbaar applaus. „Een wel geslaagden avond", hoorden we in de zaal opmerken. We zeggen het gaarne na. INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN. 'Onderstaande dienstplichtigen, allen van de lichting 1935 uit deze gemeente, moeten op dag en plaats achter ieders naam vermeld, onder de wapenen komen: S. Halfweeg, 2 Scpt. 1935 by het korps zeemacht te Den Helder, J. Bontkes en C. Lont op 3 October te Amersfoort, by het 21e reg! infanterie aldaar; L. Kuit op 3 Oct. te Haarlem, bestemd voor de lucht vaartafdeeling te Soesterberg; P. Dekker, M. W Koorn, J. Scheltus en H Woortman, op 21 October te Den Helder bij de le Schoolcomp. van het reg. kuSt-artillerie aldaar. Zaterdagavond 7 uur arriveerde alhier Monseigneur Panis. Apostolisch vicaris van Celebes. Z.Eerw. werd opgewacht door de kinderen van de hoogste klassen der R.K. school, die Monseigneur de kerk binnenleidden. Deze was tot in de uiterste hoeken bezet met belangstellenden. De Z.Eerw. heer Pastoor A. de Wild sprak het welkomstwoord, waarin hy deed uitkomen, welk een eer het was voor de parochie een Bisschop in haar midden te mogen zien. De Eerw. vicaris sprak zyn vol doening en dank uit over de hartelijke ont vangst, die de oorzaak was. dat hy geen oogenbUk spijt, gevoelde de uitnoodiging te hebben aangenomen en de reis van TUburg naar hier te hebben aanvaard. Hy sprak den wensch uit, dat de parochie mocht groeien en bloeien ter eere vin God en gaf haar zyn bisschoppelijken zegen. Nadat nog eenige lie deren waren gezongen, was de plechtigheid van de ontvangst ten einde. Des Zondags, de grootste dag van de feeste- lykheden, heeft Monseigneur om 9 uur de pontlficate hoogmis opgedragen, welke door vele geestelijken werd bygewoond. Onder anderen merkten wij op den hoogeerwaarden heer Deken van Schagen en den Professor van het seminarie te Warmond. Tydena deze H. Mis werden tevens de kinderen aangeno men: wel een bijzondere plechtigheid voor de kleinen! Het zangkoor werd op verdlensteiyke w^jze geleid door den Eerw. Pastoor der parochie, de liederen werden door alle paro chianen uit volle borst meegezongen. De kerk was voor deze gelegenheid ryk versierd en bleek te klein om alle belangstellenden te bevatten, zoodat velen zich met een staan plaats tevreden moesten stellen. Wy merkten verscheiden menschen van bulten op. Des namiddags te 2 uur had een pontificaal lof plaats, waarby de Eerw. Pastoor een korte toespraak tot de kinderen hield. Ook ditmaal was de kerk meer dan vol. Na de plechtigheid ging men naar hotel Veerdig, om den Bisschop te huldigen. By het binnen treden verhieven alien zich van hun zitplaat sen en zongen het feestlied. Namens de kin deren werd Monseigneur toegesproken door een dochtertje van Th. Bosch, die dit, gezien haar jeugdigen leeftijd op schitterende wijze deed. Namens de parochianen sprak de jonge juffrouw Jo Krommedam Monseigneur toe te een drievoudige rede, die telkens met de Kleu ren van den Bisschop in den vorm van bloe men werd ingezet. Monseigneur sprak hierna eenige woorden van dank voor de ontvangst hem gebracht by z(Jn bezoek aan Wieringen en zette daarna «le werkzaamheden van de missie op Celebes uiteen, waarvoor hy vervolgens een opwekkend woord sprak. De zee reerwaarde heer Pastoor de Wilde en Pater Timmerman spraken ver volgens woorden van dank aan allen, die op zoo schitterende wijze hebben meegewerkt om den Bisschop waardig te ontvangen. Hierna werd een collecte gehouden ten bate van den bouw van een seminarie op Celebes. Zeker zal dit feest, dat hiermede geëindigd was, nog lang in aller herinnering blijven. Maandag is Monseigneur weder naar Tilburg vertrokken. candidaten gemeenteraads verkiezingen. ^Gemeenteraadsverkiezingen zullen le hristeiyken dezen keer met een eigen liist uitkomen. J De ïyst ziet er als volgt uit* 1 G Koning, 2. J. van Culik, 3. Pilon, 4. C. Gootjes eu 5. C. Klik. gegund. den heer P Bo°nacker, alhier is gegund, de levering van Schoolbehoefte alhier. HUISVL1JTTEN TOONSTELLING. De afd. Texel van Volkaonderwya heeft ts Den Burg een tweed aagache huisvtytten- toonstelling gehouden in 't gymnastieklokaal in de Molenstraat. Zaterdagmiddag 3 uur is de tentoonstelling geopend door den bur gemeester van Texel, den heer W. B. Oort, in tegenwoordigheid van vele genoodlgden, w.o. het gemeentebestuur van Texel, en veis onderwyzers en onderwyxereasen. Nadat de heer Dapper, voorzitter van "V. O. aan de aanwezigen het welkom had toegeroepen, kreeg burgemeester Oort het woord. „Jong Nederland snakt naar werk", niet deze woorden ls dezer dagen in ons land een Chr. Werkkamp geopend, aldus ving de heer Oort zyn rede aan. en wie deze week de radio beluisterd heeft, zal daarin van Dr. Van der Wiele van Bakhuis, een geestdrif tig betoog over werkkampen en werkzaam heden gehoord hebben. Ook op dit eiland is in de laatste maanden zeer groote belang stelling voor handenarbeid en er zyn reeds diverse tentoonstellingen op dit gebied ge-1 houden. Het verwondert ons geenszins dat' Volksonderwijs niet achterbleef. Wy allen kennen 't groote belang van 't nuttig he- steden van vrije uren. zoowel door ouderen als jongeren. Op de eerste plaats leert dit, zuinig zijn met materiaal, ten tweede vaar digheid en last not least huiselijkheid. Gaarns wilde spr. dan deze tentoonstelling openen. Burgemeester Oort brachts voorts dank aan deu heer Dapper voor zyn welkomstwoorden, aan het gemeentebestuur, dat (uitgezon derd de heer Vlaming, die verhinderd waal aanwezig was. feliciteerde Volksonderwijs met deze tentoonstelling, die blijkens de fraais inzendingen uitstekend geslaagd mag heeten, an verklaarde de tentoonstelling voor ge opend. Hierna las burgemeester Oort de na- men voor van de prijswinnaars Deze waren als volgt: Afd. Dames: le prijs mevr. N. Broere-Riaseeuw (klos- kant) en idem mevr. H. Schrama-Lap, kleedje van frivolité. 2e pr. mevr. Dekker— 3wartaenburg (gehaakt kleedje). Idem mevr. G. MoskDekker, geborduurd laken en sl»»- pen. idem mevr. A UitgeestBunschoten, kussen in krulssteekborduurwerk. Eerv. vermelding: mevr. A. Kikkert—v. Vis, gehaakte sjaal met borduurwerk; mevr, r. Biene, Smyma kussen, en mej. Piroskake- rekes, kussen ln richelieuwerk Afd. Heeren: Hiervoor waren slechts S te- zendingen. waarvan 2 van den heer T. Mole naar le pr. T. Molenaar, met gebeeldhouwd» kapstok. Meisjes: le prys Hanny Vleasing, ontbyt- laken; 2e pr. Cretha Uitgeest, idem; Eerr. vermelding: Tea Room, geborduurd kleedje, Cometia r. d. Vis, idem: Ali Boon gehaakt kleedje. Jongens: le prys Corry Timmer, schemer lampje flguurzaagwerk; le pr. Abr. de Smit, wandversiering met Ulver; 2e pr. Simon Daalder, handwerk rekje; eerr vermelding Wtm Koorn. dienblaadje; Jacob Boogaard wandspreuk; August Zegel, vogelvoeder- huisje. Afd. Teekenwerk: le Kees Zegel, leeuwto met jongen; 2e Kees Sjouwerstna, dri» zangvogeltjes; eerv. vermeldtng Ditty N'e*" wenhulzen, schetsboek met teekenlngen; Oof v. Rossum, twee leeuwen De jury bestond utt de dames mevr. Oori-_- Oort, mevr. 3. Groenewold—Terpstra, mej Hab, voor handwerken, en mej. I Kllmp, de heeren W. B Oort en J. Tlessen vooc houtsny- en teekenwerk. De prijzen bestonden uit medailles. Nadat den aanwezigen een .kop thee wr aangeboden, was gelegenheid de tentoon» llng te bezichtigen. Vooral de afdeeling han<l] werken was schitterend. Prachtig haak-, duur-, brei- en kantkloswerk, zoowel n"** als ouderwetse!), was aanwezig; o.a. waf gezonden een bedsprei, die 50 jaren gele gebreid was. Zeer mooi houtsnijwerk gezonden, waarvan veel „buiten mede ging". Het meest van alles kon ons de af ten voor de OLS BENOEMING. Pater J. Brligeman, vroeger alhier, is door den algemeenen overste van de priesters van het H. Hart benoemd tot missionaris Brazilië, in N.- leeling van de Jeugd bekoren. Het ls derlyk, hoe onder goede leiding jeugdige deren met kleine vingers, zulk mooi kunnen maken. Niet alleen de meisjes, te haar fraaie handwerken, doch het zaagwerk van de jongens, het mooie ka' neer en leerbewerkings-, en niet hel het prachtige teekenwerk van meisjes, als jongens was het bezoeken van de toonstelling reeds dubbel waard Geen 1 dan ook, dat de belangstelling beide buitengewoon groot was.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10