Hoe eert de Heldersche burgerij de kranige prestatie van XVIII? de K. Stadsnieuws 35 jaar directeur van O.K.K. VAN HAREN Waalwijk GRATIS. ONZE FEUILLETON. Visscherij. Uit het politierapport. TV7R0E UIA') IIELDERSCHE COURANT VAN ^DONDERDAG 16 MEI 1935. Wie doet er mee Zij, die zich van heden af, voor min» Jetis drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 JUNI verschijnende nummers /- Candidaatstelling gemeenteraad Den Helder. De Opcnings-annoncc van het Filiaal van Neerlands grootste Schoenfabriek wordt niet Zaterdag geplaatst doch staat HEDEN in dit blad, Alles wel. Niets byzonders". Het staat er zoo gewoon, zoo eenvoudig aan liet eind van elk telegram van commandant Hetterschy. „Alles wel en geen bijzonders". Wat zou er ook voor byzonders moeten zijn met de „K XVIII" of de bemanning? Het is alsof de commandant zich die vraag telkens zelf stelt, en moeite heeft die niet door te laten seinen! Zoo is immers de ware, Hoilandsche zee mansgeest. de geest van hen, die in lang ver vlogen tijden den roem van de Nederlanders als zeevarende natie hoog hielden. Zoo was de geest van onze voorvaderen als Houtman, Abel TasmanEen geest, zooals die altijd by onze zeelleden geheerscht heeft en zal heerschen Tusschen het Engelsche Durban en het Fransche Mauritius drijft op een onmetelijke zee een klein stukje Nederland. Op dat stukje Nederland ongeveer 35 Nederlanders. Landge- nooten. van ons, van u, lezers (essen). Zyt gij, wij. er niet trotsch op landgenooten te zijn van die 35 menschen, van die „kerels", die het rood-wit-blauw zegevierend van zee tot zee, van werelddeel tot werelddeel, van Moe derland naar Koloniën voeren? Zijt gij er niet trotsch op, de „K XVH3", die de wereld verbaasd doet staan wegens haar phenomenale nautische en wetenschappelijk van zeer groot belang zynde prestatie, Neder land s c h te kunnen noemen Zijt gij niet trotsch, telkens en telkens weer, als u leest: „Alles wel en niets bijzonders?" Nietwaar, trotsch zjjn we op die 35 moedige mannen en op hun notedop, waarop ze maan den en maanden moeten vertoeven. En in u welt het verlangen op die mannen en hun boot hulde te brengen voor hun grootsche prestatie. Wij. Hollanders, loopen niet zoo gauw warm, maar als er een daad volbracht wordt van méér dan nationale beteekenis, als er mannen zijn, die het kleine Holland groot maken, dan jadan moeten we uiting geven aan ons respect, aan ons nationaliteitsgevoel, aan onze vaderlandsliefde Dan blijft geen goed Nederlander op z'n stoel zitten als het er om gaat hulde en dank te betuigen! Dan wordt alle flegmatiek terzijde geschoven en maakt plaats voor een spontaan gejuich en gejubel! „Bravo „K XVTII!" Ingezetenen van Den Helder! Vooral u zult spontaan het gejuich en ge jubel aanheffen! Voer niet de slanke, gladde onderzeeër het zeegat van uw woonplaats uit? """«'""S in ntker opzicht de iï;'."" plaatsgenooten die d.ar Z'j zijn een selectie uit dat groote geheel Marine StUU Z°° trotsch ziJn: de t„?rom5 e'' Z00'n inni& contact bestaat usschen dat stukje Nederland daar ten Oos- MZT X^lka e" °nze g0ede- oude veste' 'le „Moederstad", moet er iets gedaan worden, dat als speciale hulde van die stad en haar bevol king aan hiér „K XVIII" geldt. De ,-Heldersche Courant" meende in deze iet initiatief te moeten nemen. Zy ontwierp het volgende plan. waaraan de Minister van Defensie intusschen zijn goedkeuring heeft verleend: By aankomst te Soerabaia op 11 Juli e.k. een bronzen plaquette te doen aanbieden namens de Heldersche ingezetenen. Op die plaquette te plaatsen een eenvoudige insciiptie y een symboliek, die de hulde van Den Hel ders burgerij uitbeeldt. Een ontwerp daarvan is reeds vervaardigd. De bedoeling is, dat deze plaquette in de boot aangebracht wordt, om later als zij bui ten dienst gesteld wordt, hetzij in de onder- zeedienstkazerne, hetzij in het Scheepvaartkun dig Museum ondergebracht te worden. Als dan ons geslacht reeds lang vervangen is door andere, als de namen van hen, die dezen tocht volbrachten in de grijsheid der tijden zijn verzonken, dan herinnert deze plaquette aan de .roemruchte daad van flinke Hollandsche-Heldersche mannen van de twin tigste eeuw. Men begrijpt, dat zoo'n plaquette veel geld kost, maar door een stad van c.a. 33.000 zielen of c.a. 0000 gezinnen kan dat gemakkelyk bij eengebracht worden. Wij wekken dus de Hel dersche burgerij op, ons plan te helpen ver wezenlijken. Men kan dat doen door een gift in geld, elk bedrag hoe klein of hoe groot ook, is wel kom. Wy zullen ons gaarne met de inzameling daarvan belasten, tevens met de verantwoor ding der ontvangen bedragen in de courant. Men kan zich aan het loket te onzen kantore vervoegen, maar de bedragen kunnen ook per postwissel gestuurd worden of gestort op onze postrekening no. 16066 met vermelding „Pla quette K XVIII". Wjj vertrouwen, dat de inwoners van Den Helder deze gelegenheid zullen aangrijpen om te getuigen van hunne waardeering voor de Marine in het algemeen en van den tocht van de „K XVIII" in het bijzonder. De tjjd is nog slechts kort. Zendt ons dus spoedig uw bijdrage. Elke gift is welkom. W. F. G. L. DRIESSEN. H. VAN WILLIGEN. P. C. DE BOER. ADM. HELD. CRT. r Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 16 Mei Vrijdag 17 21.17 uur. 21.19 uur. Aan de Handelsavondschool, alhier slaagden voor het diploma Machineschrijven: de dames J. de Beurs en c. Stienstra en de heeren H. Elings en J. F. de Jong. VRAGEN VAN RAADSLEDEN Door het raadslid, dr. P. Feenstra Kuiper, (Gem. belang) zijn de volgende vragen aan het College van Burgemeester en Wethouders te Den Helder gesteld: 1. Toen in het laatst van April het Col lege het verzoek ontving van den plaatselijken raad der S.D.A.P. om op 1 Mei te mogen beschikken over een der sportterreinen in de gemeente, was het toen aan het College be kend, dat de onderhandelingen tusschen dien plaatselijke raad eenerzijds en de besturen van de voetbalclubs H.R.C. en Helder ander zijds hadden gevoerd tot een weigering van de besturen der voetbalclubs om hunne ter reinen voor het beoogde doel af te staan 2. Zoo neen, waarom hebben B. en W, dan den plaatselijken Raad niet er op gewezen, dat directe onderhandelingen hier den juisten weg was en dat het niet de taak was van ket College, om als promotor van de zaken der S.D.A.P. op te treden? 2. Zoo ja, wat bewoog dan het College om ket neutrale standpunt, dat het behoort in te nemen by een beschil tusschen eenige plaat selijke besturen, te verlaten en zijne autori teit in de weegschaal te werpen, ten gunste van een der partyen, de S.D.A.P.? 4- Bcgrypt het College, dat het door deze kandeling de besturen der voetbalvereeni- £*ngen in een zeer moeilik parket bracht, Zoowel tegenover hunnen leden, als tegen °ver de buitenwereld? nieuwe schoenenzaak. De N.V. Ivo van Haren's Schoenfabrieken te Waalwyk zal Vrydagavond hier ter stede e<ln aieuw filiaal openen, haar 32e in ons 'and. Het pand Spoorstraat 57, waarin tot yoor kort het bekende hotel-café was ge- Vestigd. is daartoe door de goede zorgen Va» den architect Lelyveld te Hillegcrsberg U d* Heldersche aannemersfirma Starren- r5 Boerdyk geheel verbouwd en als een Modernen schoenwinkel ingericht. Niet alleen Van binnen, maar ook van buiten heeft het Pand gen geheele gedaanteverwisseling ondergaan. De Waalwyksche fabrieken wer- op het oogenbllk inet 500 arbeiders, uit- '"Itend voor eigen winkels, zoodat slechts 'ederlandsch fabrikaat verkocht wordt. Hoe en waar de heer Van Loo ge durende 35.000 uur in zjjn leven les gaf aan duizenden Nieuwediepers. Een uitstekend paedagoog, Uitgelaten-vroolyk, vol biyde levenslust stormen meisjes het lokaal binnen, waar de gymnastiekonderwijzer, meneer Van Loo ze met een vriendelyk gezicht weer staat op te wachten. De heer J. F. v. LOO. De gymnastiekleraar is 64 jaar oud, maar op zyn gezicht is nog de blijde glans der jeugdtoch heeft hy groot overwicht want als hij zijn leerlingetjes toeroept: Vooruit, meisjes, kleeden voor de les! dan verstomt het rumoer direct en hollen ze allen naar de kleedkamer Vlug steken zij zich in hun gympakje, want ze weten, meneer Van Loo, moet van een slakkengangetje niets hebben! Als ze weer in het lokaal komen, stampt de gymnastiekleraar op den grond. Uitscheiden met lachen en praten! Dat kunnen jullie straks weer doen, maar nu is het les en jullie weten, de heer Van Loo laat zijn stem zwaar door het lokaal barschen. jullie weten wat er van afhangt dezen keer! Het zijn allemaal oefeningen voor de groote I.T.O.S.A., die in 1936 te Amster dam gehouden worden, we moeten ze hier instudeeren met het hoofd er bij, want straks moeten we ze met duizenden en duizenden te gelyk, zonder één fout doen. De heer Van Loo weet zoo waar zijn jeug dig auditorium te boeien. Je kunt zoo echt zien ze hangen als 't ware aan zyn lippen! D* heer Van Loo trekt aan de draadjes en ze" doen wat hy wil en dkt te bereiken bij ongedurige-levenslustige meisjes van 16 jaar, die een uur te commandeeren, zonder tegen spraak! Niet één waagt 't zonder commando vin te verroeren. Nu zullen we de muziek er bij halen. De heer v Loo blykt behalve gynnastiekleeraar ook een goed fluitist te zijn. Vol virtuositeit blaast hy den k l..M-marsch waarop met alleen de Heldersche turners, maar het heele Ned. Gymnastiek verbond in Amsterdam deze oefening zal maken. Dat was tijdens een lesuur van den heer v.Loo... Eén uur van stug en hard werken voor den leeraav. Eén uur! 't Is niet veel, maar weet u wel dat straks 19 Mei de heer v. Loo, de by ieder in Den Helder bekende, met eere be kende gymnastiek-leeraar van O. K. K. 35.000 zeggen en schrijven vijfendertig duizend uren les zal hebben gegeven aan Heldersche turners. Iedere week 20 uur, dat is rond 1000 in 't jaar. 19 Mei is de heer v. Loo 35 jaar in dienst van de vereeniging. Er zyn onder zijn huidige leerlingen velen, wier vaders en moeders reeds naar de pijpen van den heer v. Loo dansten en dat hij het goed bedoelt, blykt, dat vele autoriteiten in den lande hem meermalen hun tevredenheid betuigden over de orde en discipline die hij weet te houden onder zijn leerlingen. Hem viel ook de eer te beurt, met het speldje van het Nederlandsch Gymnastiekverbond ge decoreerd te worden, als hulde voor het vele, dat hij voor de Gymnastiek in Nederland deed. De kranige 64-jarige heer v. Loo maakt, als een jonge kerel, een handstand op de brug. Het was in 1917, tijdens de vierdaagsche feesten, dat hij als leider van de verschil lende gymnastiekvereenigingen aan H.M. de Koningin werd voorgesteld en van Haar persoonlyk een compliment kreeg, voor de correcte wijze, waarop hij zich van zijn moei lijke taak gekweten had. De heer v. Loo is niet alleen bij al zyn leer lingen gezien, ook het huidige bestuur van Q, K. K; waardeert dezen trouwen directeur. De heer v. Loo is „the right man in the right place" vertelt ons de tegenwoordige voorzitter, de heer F. Winter. Hy heeft veel overwicht op zijn leerlingen; trots het klim men der jaren, is hij met zijn tyd meege gaan en is hij altyd op de hoogte met het gebeuren in de gymnastiekwereld. Op de monstraties trekken altijd ue rhytmische oefeningen van onzen directeur sterk de aandacht. De heer v. Loo leeft met den tijd mee. Voor de wereld is hij een stille man, die eenvoudig zijn weg gaat, maar zy die hem kennen weten, dat hij een betrouwbaar be scheiden en eerlijk mensch is, met een open karakter. 't Gymnastieklokaal van O. K. K. Vele duizenden uren heeft de heer v. Loo daar aan vele duizenden Helderschen les gegeven, lederen keer kwam er een nieuwe jeugdploeg en er waren onder zyn leerlingen ook vele met moeilijke karakters. De tijd ging voort... de jeugd veranderde... de jonge gymnastiek- leeraar werd ouder, maar zijn hart en zijn veerkracht bleven jong. J. F. van Loo is 45 jaar lid van O. K. K. en 35 jaar directeur van deze bij uitstek Heldersche vereeniging. Alles doet hü persoonlyk voor aan zyn vele leerlingen, waarvan de oudste 45. de jongste ternauwernood zes jaar is. Op rek en brug, paard, ringen, klimstokken en -staven is v. - Loo nog matador. Ben nog fit hoor. lacht hy en voor onze verbaasde oogen loopt hy snel op zyn han den door het geheele gymnastieklokaal. Aan den wand van het lokaal hangt een kast gevuld met „honderden medailles" tropheeën van O. K. K. Ook hangt er een portret van C. S. Jaring, een man van naam in Den Helder, weggerukt in de kracht van zyn leven vele jaren was hy voorzitter van O. K. K. Vele voorzitters kwamen en gingen. Na Jaring, Kemp, Frans Scheliinger, Zeegers en nu werkt de heer v. Loo als directeur weer in volle harmonie met den huidigen voor zitter samen. De leden van O. K. K. zullen het er niet bij laten, dat weten wij reeds. Een grootsche Heldersche huldiging is in voorbereiding. Velen in en buiten de stad zullen dien dag met den man die 35.000 uur van zijn leven aan O. K. K. gaf, meeleven. VROUWE N-VREDESDAG 'k Hoop, dat 'k een plaatsje hebben mag Voor Zaterdag, den Vredesdag. Daar ik de vrouwen zeggen wil: „Houdt dezen dag eens even stil, Schenk geen gedachte aan het heden, Maar ga eens terug naar het verleden. De wereldoorlog, wat een lyden, Een oorlog in moderne tyden. Dat was geen strijd, dat was vernielen. Waardoor millioenen menschen vielen En een millioenen rij gewonden. Was dat geen vreeselijke zonde? Denkt nu, gy vrouwen, weer aan 't heden En bid en werk, voor wereldvrede! walboom, Een prijsvraag voor de lezers van „Welkom thuis". Indertyd, toen wij met de publicatie van het thans afloopend feuilleton aanvingen, hebben wy er op gewezen, dat het een bui tengewoon spannend verhaal zou worden, dat in schier elk nummer nieuwe verwikkelingen en geheimzinnigheden bracht. En wij deden daarby de toezegging te zijner tijd een prijs vraag voor de lezers eraan te zullen vez'bin- den. Het oogenblilc is thans gekomen om over die prijsvraag meer te vertellen. Ons feuille ton begint ten einde te loopen en wij zouden hu gaarne aan de trouwe lezers ervan eenige vragen ter beantwoording willen voorleggen. Wij zullen die vragen afdrukken aan het eind van het vervolgstuk, dat a.s. Zaterdag wordt opgenomen. Wie het Verhaal goed gevolgd heeft, zal dan in staat zijn de vragen te be antwoorden. Voor het juiste antwoord zullen wij eenige geldprijzen beschikbaar stellen. De termijn van inzending kan evenwel niet iater worden gesteld dan Dinsdag 21 dezer, des middags 12 uur, omdat in het vervolg dat in het nummer van dien dag wordt op genomen, alweer een gedeelte der geheime nissen ontsluierd worden. Abonné's buiten de stad kunnen zóódanig inzenden, dat hun op lossing Woensdagmorgen 22 Mei met de eerste bestelling is aangeboden. Het is voor de Heldersche lezers niet noo- dig: de. formulieren in een envelop te sluiten; ze. kunnen na invulling (naam en adres dui delijk s.v.p.!) zóó worden afgegeven of in onze1' bus gestopt. Voor zoover men er de voorkeur aan geeft ze wel in een envelop te sluiten, moet deze worden voorzien van de aanwyzing „feuilleton-prijsvraag". Voor de juiste beantwoording van alle vragen worden vier geldprijzen beschikbaar gesteld, n.1. twee van 5.en twee van 2.50. Deze vier prijzen zullen worden verloot, de uitslag zal na afloop van het feuilleton, hetgeen hoogst- waarschijnlyk Dinsdag 28 Mei het geval zal zijn, in het nummer van dien dag worden bekend gemaakt. En nu, feuilleton-lezers, aan den slag! Redactie Held. Crt. In het „Advertentieblad" heeft de lezer reeds de namen der candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen kunnen vinden, die wij voor onze lezers buiten de stad hier onder nog eens laten volgen. Onder gewoonte vertegenwoordigen de ver schillende lijsten wederom de Heldersche bur gerij in haar verschillende schakeeringen, waarbij evenwel van eenheid slechts weinig sprake is. In den huidigen raad hebben ver tegenwoordigers zitting van acht verschillende groepen of partijen, de ingediende lijsten zijn precies een dozijn, zoodat dus nog vier groepen meer dan op het oogenblik zitting hebben, op 19 Juni een kansje wagen op het gemeentelyke schaakbord. Deze vier zyn de „kleine ^-neringdoenden", het „Verbond voor Nationaal Herstel", de „Vrijheidsbond" en de Communisten. Zonder ons hier op politiek terrein te be geven, mag toch wel op een merkwaardigheid gewezen worden, nl., dat blijkbaar de kiezers aOboli&t niets leeren en steeds maar weer trachten kleine, afzonderlijke groepjes te vor men, als zij meenen, dat de bestaande niet voldoende voor hun dikwyls zuiver persoon lijke. belangen werkzaam zijn. De heer Schoef- fclenberger, die zich deftig „Oppositieparty" noemt, is destyds in den Raad gekomen om dat zijn kiezers, die uit extremistische elementen bestaan, van meening waren, dat hy het beter kon dan byv. de sociaal-demo craat of de communist. En de heer Tiessen onder de schoone leus. dat de belastingen omlaag moesten, maar zoo min als de andere partijen en groepen had ook de heer Tiessen dat in de hand. Nochtans wordt de fictie maar weer volgehouden. Datzelfde mutatis mutandis kan van verschillende andere groepen gezegd worden. Natuurlijk zullen niet alle twaalf partijen in den nieuwen raad worden vertegenwoor digd. Het ontbrak er maar aan, dat in een lichaam van een-en-twintig leden twaalf ver schillende partijen zouden komen! Maar acht of negen groepen komen er wel weer in. Het is een droevig beeld van de verdeeldheid, die au fond ondanks alle leuzen over „natio nale eenheid' in ons volk bestaat, ver deeldheid, die in menig geval een beletsel is voor een sterke politiek naar de een of andere richting. Een schietgebedje, dat het ditmaal niet zoo erg moge zyn, zullen wij niet doen: wtj kennen onze pappenheimers! Het draait weer uit op een groote stemmenversnippe- ring! Vóór de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen in Deh'Helder zijn Dinsdag 14 Mei de navolgen de candidatenlysten ingediend (3 kieskrin gen): Vrijheidsbond (voor alle kieskringen)1. mr. Arn Veldman; 2. J. Verfaille; 3. C. C. Goos, geb. Dekker; 4. H. Schenkius; 5. H. Ph. Kottman; 6. C. R. Kink. Op verzoek vermelden wij, dat de laatste candidaat is C. R. Kruk Sr., Boerhaave- straat 35. O. Anti-Rev. en Chr.-Hist. Party (gecombi neerd):! (voor alle kieskringen^: 1. G. J. Eylders; 2. P. van der Veer; 3. J. van Zwijn- drecht;.4. mr. J. Mulder; 5. W. de Boer; 6. K. Abben.es; 7. E. F. van Heuvel; 8. J. Herweijer; 9. A. van Hoepen; 10. J. de Jonge; 11. H. Bruins; 12 H. Verkerk. Vrijzinnig-Democratische Bond. Kieskring I: 1. W. de Boer; 2. L. F. van Loo; 3. J. B. F. Meyer; 4. K. Hoornsman; 5. J. Kreuger; 6.'P. J. Trap; 7. S. Coltof; 8. J. J. Peeman; J. M. P. J. Versteger 10. J. J. Kistemaker; 11. S. Eriks; 12. P. J. van Steenbergen. KieskHfig II en III: 11. J. Dekker; 12. J. C. Dienkar, overigens gelijk aan I. R.-K. Staatsparty, (voor alle kieskringen) 1. :P.. Ai Smits; 2. Th. A. A. Terra; 3. C. Ran; 4. ,D, J„ Boom; 5. G. W. Moester; 6. J. H. N. Angenent; 7. P. Duivenvoorden; 8. P. Ch. Grol, S.D.A.P. Kieskring I: 1. R, Boogaard; 2. P: S. van der Vaart; 3. A. van der Heide; 4. D. Vhn der Mast; 5. W. Kraak; 6. J. H. Smith; 7. C. Steenlage; 8. G. Dol; 9. P. J. Schmidt; 10. K. van Buuren; 11. C. Giltjes; 12.' W. "bakker. Kieskring II: 1. p. S. van der' Vakrt; 2. R. Bogaard; 3. t/m. 9 als I, 10 I. J. van Overbeke; 11. P. Bakker Gz. Julianadorp, gem. Den Helder; 12. K. Acker man. Kieskring III: 1 t/m 9 als II, 10. C, van Es; 11. A. Speur, Julianadorp, gem. Den Helder, 12. J. Toering. Chr. Dem. Party, (voor alle kieskringen) 1. C. Bot; 2. J. Mostert; 3. J. Groenendijk 4. A. Riek wel; 5. A. van de Ree; 6. K. Troost. Verbond voor Nationaal Herstel, (voor alle alle kieskringen): 1. A. Uithol; 2. J. Glas Jbz.; 3. Th. P. Stam; 4. W. A. Visser; 5. J. C. Coelers; 6. E. J. H. Hemmers; 7. W. J. Duinker; 8. R. van der Meulen; 9. K. P. Pfeiffer. Oppositiepartij (voor alle kieskringen): 1. J. J. Schoeffelenberger; 2. G. J. de Wit 3. J. A. van Rijr). Bond tegen den zwaren belastingdruk. (voor alle kieskringen): 1. J. Tiessen; 2. W, Bruul; 3. D. Kort; 4. J. Kwekel; 5. D.Snip. Gemeentebelang, (voor alle kieskringen): 1. W. Biersteker; 2. dr. P. Feenstra Kuiper; 3. J. Bregman; 4. E. Loesberg; 5. ir. J. Oort- gijsen; 6. J. Kikkert; 7. E. Woud; 8. C. Bot Dz. Kleine Neringdoenden (voor kieskring I): 1. J. Bos; 2. C. Bakker; 3. W. Hansen; 4. A. Duinker; 5. J. C. Lagerveld. Kieskring II: 1. C. Bakker; 2. J. Bos; 3. A. Duinker; 4. W. Hansen; 5. J. C. Lagerveld. Kieskring III: 1. J. Bos; 2. C. Bakker; 3. A. Duinker; 4. W. Hansen; 5. J. C. Lagerveld. Cornm. Party, (voor alle kieskringen); 1. J. Faber; 2. B. Schreuder; 3. C. Jongers; 4. I. J. van Hanegem. De verkiezing heeft plaats 19 Juni a.s. RECLAME TIJDENS DE „KEMAVI". Een aardig idee voor plaatseiyke zakenlieden. De Pers- en Propagandacommissie van de „REMAVI" maakt buiten de stad op sugges tieve wyze reclame teneinde het bezoek aan de tentoonstelling en aan onze stad zooveel mogelijk te animeeren. O.a. werden in vele steden handige druk werkjes verspreid, die, omdat zij uit een Marinestad komen een lachend matroosje voorstellen. Deze z.g. folders zullen het zeer zeker goed doen; als we tenminste de gretig heid releveeren, waarmede een duizendtal van hen op de tentoonstelling „Mooi Nederland" van de hand ging en het enthousiasme van hen, die de matroosjes zagen, dan is dat zeker niet te veel gezegd. Deze matroosjes nu zyn van binnen ge nummerd. De bedoeling daarvan is, dat op enkele nummers een verrassing beschikbaar gesteld wordt, die dengene toekomt, die op de tentoonstelling het betreffende matoosje met zich voert. Op de tentoonstelling komt een lijst te hangen van de nummers, waarop een verrassing te verkrijgen is, met daarachter de naam van de firma, die haar beschikbaar stelde. Dit nu lijkt ons een uitstekende reclame voor onze Heldersche zakenmenschen, waarom wij hen dan ook uitnoodigen een verrassing beschikbaar te stellen. De winke lier bepaalt zelf het nummer van het ma troosje (beneden de 30.000), waarop de door hem geleverde verrassing verkregen kan worden en voorts moet de houder(ster) vaji het betreffende matroosje de verrassing in zyn zaak afhalen. De algemeen secretaris, de heer W. Velt- huys, cy>. Verkeershuis, alhier, zal gaarne zaken noteeren, die van deze uitstekende reclamegelegenheid gebruik willen maken. de heer wil. van houten in casino. Het was niet meneer van Houten van de cacao, die Woensdagmiddag in Casino was; het was mynheer van Houten, de goochelaar, die doekjes deed verdwijnen, biljartballen tooverde uit den neus van een der jongens, en er veel slag van had met zyn jeugdig en dankbaar publiek om te springen. Al dade lijk zaten we middenin de gezelligheid, want de jongens en meisjes vonden het blykbaar ook wat een leuke mynheer en waren heele- maal niet eenkennig. En als hij dan wat vroeg, was er altijd wel een brutaaltje, dat met luider stem antwoord gaf. De zaak werd anders als ze eenmaal op het tooneel ston den en den heer van Houten helpen mochten. Dan waren de meesten zoo brani niet. Maar daar is behoorlijk gelachen; ook om Gijs of Leen of ik weet niet hoe zyn naam was, die door de zaal werd geleid met een koord om zijn nek. Ja, stel u dat voor: eerst moesten er twee jongens komen op het tooneel, die kregen allebei het eind van een koord in handen, waaraan vyf ringen zaten geknoopt. Toen kwam dan die Gys of Leen of ik weet niet, en die kreeg heel dat koord om zijn nek. Stevig vastgeknoopt werd het, hij kon onmogeiyk loskomen. Erg hard moch ten de twee jongens niet trekken, anders zou er iets met den hals gebeuren van Gijs of Leen of ik weet niet, en dan zouen we, zoo als mijnheer van Houten zei, een extra Vaz Dias-bericht krijgen. Toen dit achter den rug was, werd zijn overjas genomen, de beide einden van het koord werden door de mou wen gestoken en Gys' of Leen of ik weet niet kreeg achterstevoren zyn eigen jas over het hoofd. En toen... een, twee, drie, de ringen waren los en Gys of Leen of ik weet niet was ook los. Zoo maar ineens. Er waren nog veel meer verwonderlijk heden van den heer van Houten; een klein meisje, dat door tok-tok-tok te zeggen een ei legde, maar omdat ze het zachtjes ge daan, had, was het ook een klein ei. En een, die- zich vergist had, en in plaats van tok- tok „kukeleku" had geroepen... legde een hanenei. Heelemaal zwart. Na de pauze kwam er een dwergje uit „Lilliputen dat deed ook allerlei verwon derlijke dingen. Het was, ai met al, een aar dig middagje, en het was maar jammer, dat, ondanks het geweldige entrée van 15 cents, Casino toch niet vol was. Misschien, dat een volgend maal... en dan, bij een dubbeltje toe- byvoorbeeld. voetspecialist bij de firma hoogenbosch. In de advertentie van de firma Hoogen- bosch werd aangekondigd dat de bekende voet-specialist dr. Scholl aldaar zitting zou houden. Bedoeld werd evenwel een voetspecialist van het Instituut Dr. Scholl, hewelk, ter voorkoming van misverstand, hier wordt gerectificeerd. RECTIFICATIE „de jaargetijden" IN den burg. Onder leiding van onzen stadgenoot, den heer Tj. Joh. Dito, zal door den Burgs Ge mengd Koor de volgende maand aldaar een uitvoering worden gegeven van Jos. Haydns oratorium „De Jaargetijden". Wy komen hier binnenkort nog wel nader op terug. aanrijding. Dinsdagavond, te omstreeks kwart voor 6, heeft bij den Kruisweg een botsing tusschen een motorrijwiel en een brandstoffen-expe ditie-auto plaats gehad. De motor kwam van den Kanaalweg en reed in de richting Hoofdgracht, terwijl de auto van de Weststraat kwam en de bocht naar den Kanaalweg nam. Door beide chauf feurs werd zeer kalm gereden. De bestuurder van den motor, die de aanrijding zag aanko men, sprong bytijds van zyn machine en wist hierdoor erger te voorkomen. Het motorry- weil werd ernstig beschadigd. Ook uit het Zuiden van ons land Bergen op Zoom luiden de berichten, dat daar weinig aanvoer van ansjovis is en ook daar meent men dat te kunnen toeschrijven aan de koude der laatste dagen. In een der bladen werd gewag gemaakt, dat de visschery by de Cocksdorp ten doode is opgeschreven. Nu heeft de visschery daar nooit veel om het lyf gehad, waa^chijnlyk wel door gebrek aan omzetmogelijkheid, die eertyds sterk gehandicapt werd door slechte vervoers capaciteit. Zoo er thans niet veel aan de visschery zal worden gedaan, zal dat wel oorzaak hebben in het algemeene slechte verschijnsel de visschery loonend te maken. Vandaar misschien dat men thans niet poogt de visscherij op meer Intensieve wijze ter hand te nemen. Toch lijkt het ons toe, dat, wan neer er betere vischpryzen zouden kunnen worden gemaakt, de omstandigheden te Cocksdorp nog van dien aard zouden zyn, dat er nog wel eenig loonend resultaat zou zijn te bereiken. Want er schynt thans nog wei visch aan wezig te zijn. Er is een tyd geweest, dat de bot, die tus schen de garnalen van het Wad werd gevan gen, plaatselijk een zeer goede renommee had en dié als een buitengewoon fyn vischge- récht kon gelden. Maar doordat er een zeer onvoldoende vrachtverbinding voor vischver- voer was, kon deze vischsoort nooit afzet van eenige beteekenis krijgen Thans nu de vrachtauto sneller vervoer mogelyk maakt, is er geen voldoende visch- afzetmogelijkheid. Toch wordt de botvisschery, zij het op zeer bescheiden schaal, nog wel uitgeoefend tus schen de geulen en de vangst vindt afzet in locale omgeving. Men constateert echter ruimer vangst dan men de laatste jaren gewoon was en dat zal wel hetzelfde verschynsel zijn als hetgeen door de visscherij-inspectie, ten opzichte van zich ontwikkelenden botstand, in Waddenzee is geconstateerd. By verbetering in de maatschappeiyke om standigheden zit er dus een kans, dat, zy het ook dan waarschijnlijk op bescheiden schaal, zich een vischbedryfje aan het noordelijkst gedeelte van Texel gaat ontwikkelen. Ook is men thans bezig met de geepvis- scherij, die echter, evenals elders, weinig vangstresultaat oplevert. Vroeger kwam er ook veel rog voor, maar we weten dat deze vischsoort in onze wate ren ook zeer schaarsch is geworden. Het is verheugend te vernemen, dat, biij- kens"\ericht uit Oosterend (Texel) ook thans vanuit Yerseke oesterperceelen achter Oost met oesters worden bezaaid. Mochten de laatste jaren de resultaten niet zoo bevredi gend zijn geweest, een aansporing om het nogmaals te beproeven kan misschien zijn, dat er, zooals bekend, in Zeeland zooveel achteruitgang in de oestercultuur is door het slakje slipper limpet en die ziekte onder de oesters. Voor het geheele Waddengebied achten wo deze uitzaaiing van belang zooals we al meer schreven omdat van daaruit mis schien een verspreiding van oesterbroed over de Waddenzee kan plaats hebben, waardoor er een kans bestaat, dat weer oesterbedden hier en daar worden gevormd, zoodat een maal misschien weer de Texelsche oester in een glorieperiode komt te staan. Behalve door directe planting kan „broed"- verspreiding, langs natuurlyken weg, sterk medewerken tot het zich vormen van oester perceelen, die voor publieke bevisschlng open staan. Deze publieke bevissching heeft, gezien in hel vanouds geldende begrip, dat de zee vrij was voor ieder, sterker de liefde van den „vryen" visscher dan het verpachtings systeem. Maar dat begrip „vrije" visscher schrompelt langzamerhand geheel weg, doch als daarvan nog iets kan blyven bewaard, kan men ver zekerd zyn van een sympathieke erkenning der direct belanghebbenden. Op last van den heer Officier van Justitie te Alkmaar werden een tweetal personen aangehouden en naar Alkmaar overgebracht, voor het ondergaan van de hun opgelegde straffen. Ongewenscht bezoek. Zondagnacht hebben onbevoegden getracht zich toegang te verschaffen tot een pakhuis aan de Oostslootstraat. De recherche stelt een onderzoek ln,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9