Impressies van Holland-Engeland. Anna Paulowna. Wieringen. WieringerwaardL Schagen. Texel. Hoe de profs ruim verdiend met NO wonnen. Callantsoog. Breezand. Kind door autobus overreden Eerste groote lammeren- markt. Nederland kreeg geen kans tegen dergelijk schitterend, tactisch en technisch uitnemend verzorgd werk. Hulde aan de Nederlandsche defensie. Nummering oandidatonlljstcii. De op 14 Mei j.1. ingeleverde candidaten- ljjsten voor de verkiezing van de leden voor den Gemeenteraad op 5 Juni a.s. zijn door het Hoofdbestuur vastgesteld. De nummering is als volgt: Lijst 1- Kooger, S. (S.D.A.P.) Lijst 3. van Graas, J. G. (R.K. St. Partij). Lijst 3. Kruisvel, H. (Burgerkiesv. (Vrijz.j) Tydeiyk ondervvyzer. Door B. en W. dezer gemeente is tot tyde- jyk, vervangend onderwijzer benoemd de heer K. Groen, te Jisp, zulks in verband met de ongesteldheid van den heer H. i. Schut. ONDERLING VKEEONDS. Het Onderlinge Veefonds vergaderde Za terdagavond by den heer Jb. Borst. Groot was de belangstelling weer niet, moest de voorzitter, de heer A, Schilderman, bij de opening constateeren. De goedkeuring der notulen werd gevolgd door de verklaring van den heer De Wit, dat hij met den heer G. Tiel de bescheiden van den penningmeester had gecontroleerd en ln orde bevonden, waarna de heer J. D. Ay een overzicht van den stand van zaken gaf. Met het batig saldo van 1934, groot 429.04, de contributie ad 325.65 en de rente ad 5.97 beschikte men over 76Q.16 en had, daar men zoo gelukkig was geen enkele koe voor rekening van het fonds te krijgen, dit bedrag slechts te verminderen met de uitgaven voor Kamer van Koophandel, assurantie, enz. samen 181.20, zoodat het batig saldo 578.96 is. Hopende, dat de volgende zes maanden even gunstig zullen verloopen, besloot de ver gadering voor de eerste drie maanden weer 1 premie te heffen en het bestuur vrij te laten dit, als de omstandigheden het nood zaakten, daarna nog eens te doen. Aan de commissie tot nazien der boeken werd weder om de kleine vergoeding toegekend, die vroe ger altijd werd gegeven, maar den laatsten tijd bij minder gevulde kas, achterwege bleef. De heer Ay had by zyn overzicht ook mee gedeeld, dat 219 stuks vee waren verzekerd voor 32090, wat den heer D. de Graaf deed vragen hoe het nu moest gaan als er zooveel koeien stierven, dat de reserve niet toerei kend was. Hij vond de reserve tegenover hef verzekerde bedrag te klein en vroeg of het niet beter zou zijn een leening te sluiten, waar voor de leden tezamen aansprakelijk zouden zijn. De heer Tiel wees er op, dat men zich dan op gevaarlijk terrein begaf, want ieder zou persoonlyk aansprakelijk zyn en ook moeten betalen voor hen, die aan hun verplichtingen zouden kunnen voldoen. De heer an der Lin den zag er ledenverlies en afschrikken om toe te treden tot het fonds als gevolg van en op voorstel van den voorzitter besloot men het te laten zooals men nu al 29 jaar werkt en zich zoo noodig te redden met extra hef fingen, die bovendien pas noodig zullen zijn, als de reserve verbruikt is en de penning meester uit eigen middelen nog voor een koe heeft uitbetaald. Verlagen van de verzekering tegen verlies door brand kan slechts drie maanden voor het einde van het verzekeringsjaar; verhoo ging is echter steeds mogelijk en daar men voor 75,000 verzekerd is, terwijl, zooals ge zegd, de waarde s.echts ruim 32000 is, be sloot men, nu de tijd daar was, de verzeke ringssom te verminderen en op 40.000 te stellen, wat natuurlijk besparing op de pre miebetaling geeft. Het is reeds eenige malen ge jeurd, dat koeien door den heer J. 't Hart tusschentijds getaxeerd werden, omdat zij naar Wieringer- waard of Wieringermeer gingen. De taxateur is niet verplicht buiten de gemeente zijn werk te doen en daarom kon de vergadering er mee accoord gaan, dat hij voor het taxeeren tus schentijds een vergoeding van den betrok kene vroeg. Nog eenigeu tijd weid gepr at over wat tegenwoordig nog wel en niet meer mag by de veehouderij, waarna sluiting volgde-, Ernstig gewond. Zaterdagmorgen kwam op de Molenvaart het vijfjarig dochtertje van den heer S. Kos al spelend achter een draaiorgel vandaan en midden op den weg, toen juist een bus van de firma "7. naderde. Hoewel de snelheid niet groot was en de remmen, zooals later bij on derzoek bleek, in orde waren, was een aan rijding niet te voorkomen. De arme kleine werd door een bumper geraakt, kwam onder de bus, die over haar heen ging zonder haar met de wielen te raken, maar werd toch zoo ernstig gewond, dat ze met weinig hoop op behoud naar het ziekenhuis in Den Helder moest worden vervoerd. De brejdbezorger A. iveppel, "entende in den Grasweg, smaakte de voldoening het dochtertje van den heer D., dat spelend te water was geraakt en, met het hoofd naar beneden, in de wegsloot dreigde te verdrin ken, te redden. GEMEENTERAADSVERGADERING. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Anna Paulowna op Donderdag 23 Mei 1935, des namiddags half drie, ten raad- hu'zc. u ten ter behandeling: 1. Notulen. 2. Medcdeelingen: a. Van C. Hossen is bericht ingekomen, uat hy zyn benoeming tot lid van het Burgerlijk A m' astuur aanneemt b. Van C. Wuis is een dankbetuiging inge komen voor de hem over 1934 verleende gra tificatie ais agent der Arbeidsbemiddeling. c. By beschikking van Z.E. den Minister van financiën i3 een voorschot ingevolge de Landarbeiderswct aan deze gemeente ver leen.!, groot 2630,—, ter uitbetaling aan M. C. Duijzer ter verkrijging van een plaatsje. d. Ingekomen is de rekening over 1934 en de bcgrooting over 1935 van den gemeen scha; p ijken schoolartsendienst. e. Ge l. Staten hebben medegedeeld, dat zij geen wi; ging kunnen brengen in hun stand punt bet effende presentiegeld aan leden van bteinbureaux. f. Tegen de voorgestelde regeling tot het oezulnigen op de kosten van het openbaar vervolgonderwijs bestaat geen bezwaar bij de Regeering. g. Ingekomen is de begrooting voor den Wareukeuringsdienst 1935. 3. Benoeming leden der sijhattingscommis- sie wegens periodieke aftreding. 4. Wijziging besluit tot toekenning ver goeding ingevolge artikel 13 der Lager On derwijswet 1920. 5. Verzoeken om ontheffing van aanslagen in het schoolgeld. 6. Voorstel om te besluiten tot het aan- koopen van de plaatsjes ingev. de bepalingen van de Landarbeiderswet van W. Breidner en J. J. Buschman, wegens wanbetaling, en om tot voldoening vcui de koopsom een geldlee- ning aan te gaan en af te lossen in 30 gelijke termijnen. 7. Vaststelling suppletoire begrooting 1934. 8. Vaststelling begrooting 1935 met bijbe- hoorende begrooting Grondbedrijf. 9. Voorstellen met betrekking tot de Bloem bollenveiling te Breezand. 10. Rondvraag. SAMENWERKING BW HITVOERINGEN. Zaterdagavond heeft een bij den heer W. Kossen gehouden vergadernig van afgevaar digden van elf vereenigingen tot resultaat gehad, dat een commissie van drie personen, de heeren W. de Jong, C. Raap en C. Weyers, is gekozen om een rooster op te maken van te geven uitvoeringen. Zooals bekend kan zyn wil men door de samenwerking trachten te voorkomen, dat twee of meer vereenigingen op eenzelfden datum een uitvoering geven. De besturen van aangesloten vereenigingen zullen b.v. in Augustus voor het dan komende seizoen aan de commissie van drie personen een paar data opgeven, die zij bij voorkeur voor een uitvoering van hun vereeniging ge reserveerd zouden willen zien. Door deze on derlinge samenwerking, waarbij naar men verwacht ook de zaalhuurders zullen aan sluiten, hoopt men gunstiger financieele uit komsten bij de uitvoeringen te verkrijgen. Daar zoo goed als alle vereenigingen zich aansloten, hoopt men ook de medewerking te verkrijgen van den Burgemeester bij het verleenen van verlof voor een uitvoering, in dien een niet-aangesloten vereeniging beslag zou willen leggen op een datum, die reeds door de onderlinge samenwerking voor een andere vereeniging bestemd was. UITVOERING VAN „DE TANGO". Wel speelde de mondorgelclub ons Zondag vroolijk en dapper „Geen geld en toch geen zorgen" voor, maar we vreezen niettemin, dat de uitvoering op dien avond, juist wat den financieelen kant aangaat, haar heel wat zor gen baarde. Bij de opening immers moest de voorzitter, de heer T. de Vries, tot z'n leed wezen constateeren, dat de zaal wel flink bezet, maar nog lang niet vol was. Nadat het gezelschap welkom was gehee- ten, vroeg de voorz. nog speciale aandacht voor de laatste 2 nummers, die de mondorgel club zou laten hooren. Dat waren nummers, die „De Tango" met Hemelvaartsdag ook zal spelen op het concours te Hilversum. „De Tango" verzorgde het eerste deel van het programma. Het clubje mondorgelbespe lers, versterkt met eenige accordeons en slag werk, zette met de eerste, populaire nummers goed in. Er zat gang in den openingsmarsch en er werden goede verschillen in sterkte van geluid en in tempo gemaakt. Minder gelukkig was men juist met het concoursnummer „De- licato". Daar werden foutjes in gemaakt, die een week geleden, toen we de club hetzelfde nummer hoorden spelen, niet voorkwamen. Wat de Hoornsche Accordeonvereeniging liet hooren was de moeite waard. Aileen het eerste stuk na de pauze werd wat minder goed beheerscht en ook de leiding was wat minder zeker, dan bij alle andere nummers. Het een kan trouwens het gevolg van het ander zyn geweest en omgekeerd. We noemen nog afzonderlijk de soli van de jonge leden P. Druif en J. Donderdahl en„Bei Pfeifers ist Ball" met jodelsolo van den heer Jac. van Hinte. Een „Feestmarsch," besloot het niet alleen uitgebreide, maar ook afwisselende programma. NED. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Bezoek van den Algemeeiten Inspecteur. J.1. Maandag werd Wieringen vereerd met een bezoek van den heer J. Ennik, algem. in specteur van bovenvermelde vereeniging te Voorburg. In tegenwoordigheid van den briga dier der rijksveldwacht, werd hier en daar een kijkje genomen. Ook werden bij enkele scha penhouders bezoeken afgelegd en bleek, dat van sommige schapen de pooten, n.1. een voor- en een achterpoot, door touwen waren vastge bonden. Waarschuwingen om dit euvel te voor komen werden gegeven en zoo hieraan geen gevolg wordt gegeven, beloopt men kans een proces-verbaal te krijgen. Een ieder zij dus op zijn hoede. Hippolytushoef EEN AANBESTEDING. Door den heer J. Metselaar Jbz. is aanbe steed het bouwen van een woning met land- bouwschuur aan den Polderweg. Ingeschreven werd door de heeren Dekker en Lont, Hippolytushoef.voor 5.943; J. C. de Vries, Hippolytushoef 5.195; D. Bakker en Zoon den Oever 5.150; Gebr. Boersen, Hippolytushoef 5.090; J. C. Klein, Hippoly tushoef 4.749; W. Hermans, den Oever 4.480; Gebr. Hegeman, den Oever 4.179. Gegund aan den laagsten inschrijver. EEN POLITIEKE LEZING. Naar wij> vernemen zal door de S.D.A.P. op Woensdag 22 Mei a.s, des av. 8 uur, in 't Eigen gebouw, als spreker optreden de heer T. Gulden, van Amsterdam, met het onder werp „Naar een Sociale Welvaartspolitiek". EEN PAARDENKEUKING. Vrijdag 7 Juni a.s., des namiddags 12 uur, zal op 't Kerkplein te Hippolytushoef, van wege de Prov. Comm. ter bevordering der Paardenfokkerij, een keuring van merrie- paat'dcn en veulens plaats hebben. DE REVUE VAN M. J. ROSKER IN CINEMA DE HAAN. Dat deze revue in zou slaan, daaraan twij felden wjj niet, doch dat Cinema de Haan reeds tegen de opening uitverkocht zou zijn dat was buiten onze verwachting. „Het lag er dik boven op", dat iedereen deze nieuwe schepping van den heer Bosker wou zien. Dat de vele moeite van de mede werkende dames en heeren dusdanig beloond zou worden, ook dat was een groote ver rassing. Om 7 uur was men al druk aan de voor bereidingen bezig. De heer Albert Schmidt was druk aan het schminken en het moet gezegd, hij heeft eer van zijn werk. Even half negen ryst het scherm en daar stappen de eerste artisten op de Bühne. Het zijn Mevr. Tijsen-Bosker en de heer M. Kooy, geflankeerd door de reeds befaamde girls. De hoofdrollen waren hoofdzakelijk in handen van reeds genoemden, Mevr. Asjes-Maars, den heer D. Bakker en last buj;. not least den heer Jb. Bakker. Deze heer zagen wy reeds in vele goede vertolkingen, doch wat hij nu ten beste gaf, was meer dan diiettantenspel. Zeer veel is er om Jodocus gelachen. Het ap plaus was bijna niet te stoppen en het moet gezegd, het publiek genoot, hetgeen hoofd zaak is. Voor de medewerkenden een waarde volle belooning. Wij willen niet vergeten de kinderen van Kort, die zoo ongedwongen de hun opgedra gen rolletjes vertolkten. Ter afwisseling kregen wij een stukje uit de film „de Singing Fooi", „De Zingende Dwaas" te zien, waarbij Jaapie Kort als Sonny Boy fungeerde. Wy kregen den indruk dat dit nummer niet geheel en al begrepen werd. Maar bij alle dilettanten-werk zyn kleine foutjes te constateeren hetgeen te vergeven is. Wij kunnen alleen zeggen; de revue is bui tengewoon goed geslaagd en ontvangen. 56-JARIG BESTAAN DER VEREENIGING „VRIJE LIEFDADIGHEID". Zaterdagavond gaf bovengenoemde ver eeniging een soirée in de zaal van den heer Van der Woude, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. In zyn openingsrede spreekt de voorzitter er zijn genoegen over uit, dat ondanks de minder gunstige weersomstandigheden nog zoovelen aanwezig zijn. Hieruit blijkt, dat velen synipathiseeren met het werk van „Vrjje Liefdadigheid". Vervolgens schetst de voorzitter het ver loop der vereeniging, vanaf de oprichting. De oprichting had plaats op 7 November 1884. Het initiatief hiertoe ging uit van den heer Boekei. Doel der vereeniging was hulp verleenen, waar de diaconie te kort schoot. De voorzitter vergelijkt de vereeniging van 1884 met het crisis-comité van thans. De jonge vereeniging groeide snel en op 12 Januari 1885 bedroeg het aantal leden reeds 172, met een jaarcontributie van 775 (thans 100 leden met een jaarcontributie van 320). Van de oprichters is alleen de heer Boekei nog in het leven en daar van hem het initia tief tot oprichting uitging, stelt de voorzit ter voor, hem een huldigingstelegram te zen den (applaus). Vervolgens werden de diverse besturen onder de loupe genomen en deelt de voorzitter mee, dat de heer K. Koster bij zijn uittreden benoemd werd tot eere-voorzit- ter, wegens groote verdienste ten opzichte van de vereeniging. Daarna treden afwisselend op de muziek- vereeniging „Ons Genoegen", die een 6-tal goed gespeelde nummers tén gehoore brengt, de zangvereeniging „Apollo", (waarvan de „Serenade van den landsknecht" ons 't meest kon bekooren), de dames-afdeeling der gym- nastiekvereeniging „Olympia", welke knots en rhythmische oefeningen uitvoerde, terwijl de heer Suswerda na de pauze met de projectielantaarn foto's liet zien van de op richters en vérdere bestuursleden. In zijn sluitingswoord zegt de voorzitter, dat Wieringerwaard vanavond getoond heeft, met eigen krachten veel te kunnen geven. VEREENIGING TOT ONTWIKKELING VAN DEN LANDBOUW IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. In de voorjaarsvergadering van bovenge noemde Vereeniging, den 29sten April te Schagen gehouden, werd door den heer ir. C. Nobel te Haarlem een rede gehouden over de „Crisis en de middelen tot herstel". Ingevolge besluit der vergadering is deze rede gedrukt cn ter kennisname toegezonden aan de leden der Vereeniging en die van Eerste en Tweede Kamer. RECTIFICATIE. In het vorig nummer gaven we een bericht van Oudeschild. Men gelieve daarin inplaat3 van P. Boom te lezen; P. v. d. W i e 1 e. 0 Do koude nadoelig voor den landbouw. Doordat we hier Maandag een z.g. „late" eerste lammerenmarkt hadden, was de aan voer van lammeren grooter dan in 1934. Mogelyk heeft deze groote markt ook nog wel eeuigen invloed gehad op de buitengewone lage prijzen. Aangevoerd werden 4913 stuks (vorig jaar 4274). Sprak men in 1934 reeds van een slech ten prijs (toen de middenprjjs nog boven de 10 gld. bleef), thans kocht men voor dien prijs twee van de beste dieren der markt. De mid- denprijs bleef beneden 4.50 per stuk; hoogste prijs 6.50. Het is voor Texel te hopen, dat de prijzen op de verdere lammeren markten (in tegenstelling met de laatste jaren), in stijgen den lijn zullen gaan. Het schapenhoudersbe- drijf vormt hier nog steeds de voornaamste bron van inkomsten. De handel was aanvan kelijk stug, later iets beter, een klein deel bleef onverkocht. Ook de aanvoer van rundvee was ditmaal niet onbelangrijk. Er was nogal wat variatie. Koeien deden prijzen van 80 tot 115; pin ken pl.m. 65 per stuk; fokkalvcren, de duur ste 28; n. kalveren gemiddeld 5.75. Er wer den veel biggen verhandeld. De prijzen blijven vrij hoog, 12 tot 14 per stuk. Varkens op de boerderij doen 17 tot 18 cent per pond. De eieren op de veiling deden een midden- prijs (60 kg) van 1.90 tot 2 per 100 stuks. De schade van de zware nachtvorsten van de vorige week valt hier op Texel nogal mee, omdat ze in droge nachten plaats hadden gehad. Meer schade evenwel heeft op de bouw landen de aanhoudende koude van dit voor jaar gebracht. Dit weder schijnt zoo gunstig voor de ontwikkeling van ritnagel en emelten, dat men, naar men ons mededeelt, hier en daar reeds stukken heeft moeten onderploe- gen. Voor de aardappelen is evenwel warmte noodzakelijk, ook deze hebben van de koude schade ondervonden waardoor z.g. „verstee ning" optreedt. Nu er water in overvloed is gevallen, ziet men verlangend uit naar het nog maar steeds zich schuilhoudende verwar mende voorjaarszonnetje. BURGERLIJKE STAND vxan 18—20 Mei 1935. GEBOREN: Foppe, z. v. J. Wiering en L. H. Vos; Hendrika Jitske, d. v. D. J. Barends en A. Bakker; Maartje, d. v. J. v. Heerwaar den en A. M. Witte. OVERLEDEN: Pieter van der Wiele, 82 j., weduwn. van C. Boom; Dirk Hemelrijk, 80 j., weduwn. van J. Schagen; Hendrikje Bakker, 83 j. HET DUO ELS EN GEORGE DU BREE. In Eelman's Danssalon trad Zondagavond met veel succes voor een vi-y goed bezette zaal bovengenoemd gezelschap op. Het reper- toir van dit gezelschap bleek onuitputtelijk. Els du Bree begon met een alleraardigst bloe- menlied, waarna George du Bree optrad met enkele van zijn populaire nummers, die zooals bij dergelijke declamators gebruikelijk jS vooraf gingen van een geestige inleiding. De pianist (die ook een werkzaam aandeel had in de verschillende voordrachten), was uit stekend. Ook de zang van het echtpaar Du Bree viel zeer te roemen. Even voor de pauze werd nog een uitstekend accordeon-duo gegeven, waaraan ook nog een vierde persoon medewerkte. De voordrachtenreeks werd af gewisseld door dans. Er hecrschte een bizon der prettige stemming. TRAITOR AANGEKOCHT. Door den heer P. Bakker te Oosterend is een tractor aangekocht voor het dorschen van graan. LAMMERENMARKT. 4913 lammeren f 3.50—6» 8 schapen f 7—10, 7 koeien f 80—110, 2 pinken f60—75, 11 gras kalveren f 12—30, 24 nuchtere kalveren f 3—7, 34 biggen f 12—14. Handel stug in 't begin der markt, later iets beter. EIERENVEILING. Aangevoerd 102.236 eieren. 58—60 kg f 1.90—2, 60—62 kg f 1.95—2.20 62—64 kg f 2.10—2.30, 66—70 kg f 2.30—2.70, 52—56 kg f 1.70—1.90, alles per 100 stuks. De Cocksdorp. NIEUWE REDDINGBOOT. Zaterdag 18 Mei is met goed gevolg de nieuw ontworpen reddingboot te water ge laten; de ontwerper bouwer A. Boon, benevens schipper van de boot, was eenige jaren werkzaam als scheepstimmerman in West Sayville U.S.A.; hij bouwde zijn boot naar Amerikaansch model en zal voorioopig dienst doen voor de pas opgerichte S.O.S. Redd.-Ver. De boot is ingericht met vast dek en uitgerust met een 22 pk Ford-motor. Zy biedt plaats voor pl. m. 80 personen. Hij bouwde de boot geheel alleen in den tijd van 5 maanden. Het is geen Houtrust en geen Darlington geworden, de HollandEngeland-wedstrijd; neen, het werd een Huil. Een super-voetbal spelend Engeland heeft het Oranjeteam met slechts 10 geslagen, een uitslag waarop wij trosch kunnen zijn, doch die qua kwaliteiten nog niet de juiste krachtsverhouding uit drukt. Laten we eerlijk bekennen, dat onze gasten veel en veel beter speelden. Men zal ons kunnen tegenwerpen, dat de veldmeerderheid toch niet zoo verschrikke lijk groot geweest 13. Inderdaad, dat was ook zoo, maar daar hadden de profs ook wel hun reden voor. Zij begrepen heel wel, dat bij een opéénhooping van spelers op de helft van het terrein de kans op vrij spel miniem was en dus lieten zij de Hollanders af en toe opko men. Want zoodra waren de Hollanders even weg of daar volgde een biimaemsnelle aanval van de gasten, die het Nederlandsche team zijn moeilijkste situaties opleverde. Wij vreten niet, waarvoor wij de grootste bewondering moeten hebben, voor het feillooze werk van de withemden of voor het grandiooze verde digen van de Hollanders. Voor tal van moei lijkheden heeft de Nederlandsche verdediging gestaan, moeilijkheden, zooals zij die in Hol land en daarbuiten niet veel hebben ontmoet. Doch met name Caldenhove en Anderiessen speelden zoo geroutineerd, dat het leek alsof zij evenals hun tegenstanders zoo uit de eer ste Engelsche league kwamen! En met onzen doelverdediger deden wij ook niet voor de Engeischen onder, want Leo Halle heeft meesterlijke staaltjes van doelmanskunst laten zien. Zonder zyn reputatie te schaden had hij zeker nog 2 goals kunnen laten pas- seeren. Zoo komen honderden indrukken te gelijk bij ons op, doch wij zullen ze gerang schikt trachten weer te geven. De wedstrijd. Wij zulen er heel in 't kort iets van zeg gen, daar het verloop daarvan door de radio en de vele courantenverslagen algemeen be kend verondersteld wordt. Voor de rust werd niet gedoelpunt. Enge land had voortdurend het beste van het spel en verraste de rond 38,000 toeschouwers op prachtige staaltjes voetbal, die menig open doekje uitlokten. Maar hoe de whites ook technisch en tactisch meester van het terrein waren, tot doelpunten kwam het niet, want de Hollandsche verdediging met Halle, Cal- denhove en Anderiessen aan het hoofd leverde de schitterend werk. Een enkele maal kwa men de Hollanders voor Hibb's heiligdom, maar in deze periode kreeg geen onzer aan vallers kans om te doelpunten. Rust 0—0. Het prachtige Engelsche doelpunt. Het Nederlandsche elftal was rijkelijk lang weggebleven, welke onbeleefdheid jegens de gasten, die allang in den regen stonden te wachten, snel en afdoende werd afgestraft. Zoo was er afgetrapt of Boyes, de kleine, rappe linksbuiten krijgt den bal toegespeeld. Een snelle rush naar de hoekvlag, waar Pauwe en Caldenhove hem den doorgang trachten óo versperren. Een strugle volgt, doch de Engelschman heeft den bal snel vry- gewerkt, daar suist de bal al voor den Hol- landschen doelmond, niemand denkt nog aan een doelpunt, doch daar schiet als een Me teoor een withemd naar voren. Hij zet zich op het juiste moment af, bal en mensch ont moeten elkaar in de lucht, de resultante leidt in de richting van het do 1, waarin bei den, Worrall ei^ bal, dan ook terecht komen. Engeland heeft door dit schitterend doelpunt de leiding genomen! De bezoekers bleven zich superieur toonen, te meer daar de Hollanders volhardden in het 3-mans-aanvalsspel en spil Anoeriessen in de achterhoede. De voorhoede kreeg geen schijn van kans tegen Male, Hapgood en Barker; daarbjj beging Mijnders de fout, den bal veel te lang bij zich te houden, die dan tenslotte gemakkelijk een prooi werd van Gardner of Male. Tegen liet einde kopte Mijnders een eenvoudigen bal naast en slaagde Wols er niet in langs Hibbs te komen, toen deze uit zijn doel liep en de kleine Unitas-man op hem kwam afstormen. Leo Halle verrichtte hel denwerk toen hij zich boven op den bal wierp, die door Egstham snel op hem toegedreven werd; de bal vloog corner. Het einde kwam tenslotte bij achten met een 1—0 overwinning voor de Engeischen, Het spel. Zooals wij reeds gezegd hebben, staken de Engeischen met hoofd en schouders boven de onzen uit. Zij maakten een prettigen indruk, in hun witte shirts, die volgens typisch En gelsche gewoonte meer op blouses geleken. Jonge, krachtige gestalten, die een evenwich tigheid en een iichaamsbeheersching demon streerden, die onze diepe bewondering af dwong. Het veld was uiteraard modderig en spekglad. Nu is het ons bekend, dat de En geischen, meer dan wij, gewend zijn onder dergelijke omstandigheden te spelen, maar dat neemt niet weg. dat zij likwijls met groot gemak zichzelf onder controle hielden èn bij de korte snelle sprints èn bij de hooge spron gen bij het koppen naar den bal. Zelfs ge duwd of gehinderd door een Oranjeman had den zij meestal geen moeite zich staande te houden. Dit wil nu weer niet zeggen, dat de Albions zelden kwamen te vallen, want maar al te dikwijls deden zy dit opzettelijk. Want ook daarmede demonstreerden zij hun groote vaardigheid. Immers leek het erop, dat de Hollander eerder bij den bal was dan de toe- loopcnde Engelschman, dan zag men laatst genoemde plotseling een „glibt r" nemen, die hem met de voeten nog juist eerder bij den bal deed zijn d-.n de Hollander. Algemeen werd verondersteld, dat de Hollanders het in snelheid wel zouden winnen van de profs, die zich immers niet zoo druk zouden maken. Doch het was juist andersom! Van de eerste tot de laatste sec nde is gemiddeld elke En gelsche speler sneller geweest dan de Hol landsche! Een onderdeel, dat ook jterk in het voordeel der gasten uitviel, was het koppen. Het is onbegrijpelijk, dat de onzen v 'hardden in hoog spel, terwijl men to :h telkens weer zag hoe de ballen in au.e standen door de withemden weggekopt werden. Vooral Male en arker hebben meer gekopt dan ge„voet"- bald. Vóór dat de bal den man bereikt had zag men den speler op pringen, even ging het hoofd achterover, de bal er als het ware ge durende een fractie van een seconde tegen rustend, dan een vinnige ruk naar voren, waardoor het leer naar voren geslingerd werd. Geweldige afstanden overbrugden de Engei schen al koppend! Zoo zagen we Male een maal schitterend redden. De bal werd hard over hem heengetrapt, de snelle rechtsback moest zich toen nog omdraaien n den bal achterna rennen. Voor dat deze den grond had bereikt zag Male hem voor zich neder vallen en met een schitterenden omhaal ging het bruine monster weer naar de Hollandsche helft, waar natuurlijk weer een binnenspeler vrij stond. Eiken hard toegespeelden bal had men onmiddellijk onder controle. Hoe goed was b.v. toch het werk van Anderiessen, maar stak nog zijn eenwerk af tegen dat van zijn collega Barker. Keihard werd de bal toegeschoten, een korte, droge tik en dood lag de bal. Dit zijn allemaal individueele staaltjes, maar over het combinatie- en team werk kunnen wy minstens evenveel zeggen. Beschouwen we allereerst de strijdwijze van de achter- en middenlinie. Zooals wy reeds Donderdag schreven, speelden de Engeischen constant in VV-formatie. Spil Barker stond, ook als men ver in den aanval was, een paar meter voor zyn backs en week niet van zijn plaats. Men stelde ons dezer dagen de vraag, hoe men nu de W-formatie kon spelen, ter wijl de backs op de middenlijn stonden? Dat was het juist, doch toen stond Parker op één lijn met Male en Hapgood! De kanthalfs iets verder naar voren aan de uiterste grenzen van het veld, de binnenspelers vulden het middenveld aan door voortdurend achter mid- voor cn vleugelspelerste blijven, welke laat ste drie zoo ver mogelijk r.aar voren stonden. Fin van deze formatie week men dèn alleen af als by wijze van verrassing de binnenspeler den bal snel opbracht en op z'n eentje pro beerde door de verdediging te komen, zooals kort vooi het einde Eastham 't deed en Halle op het nippertje kon redden. Speciaal hebben wij gelet op de as Hapgood-Barker-Male. Deze draaide om den spil en boog naar ach teren door al naar gelang het spelbeeld was. Kwam de aanval van links, dan zag men Male naar voren komen, Barker bleef op zijn plaats, en Hapgood schuin achter deze. Was de aanval afgeslagen dan i 'rcerde Male, Barker deed een paar passen voorwaarts, Hapgood stelde zich op één ljjn met zijn part ner en de aanvaissteling was weer hernomen. Zoo ging het precies als Holland over den anderen vleugel aanviel, met dit verschil, dat Hapgood dan naar voren kwam en Male zich schuin achter Barker opstelde. By een aanval over het midden avanceerde Barker en boog de as naar achteren door, daar de backs iets achteruit gingen en daarby dichter naar elkaar toekwamen, aldus de kans op trough- passes veel kleiner makend. Bij een dergelijk» attaque hadden de vleugelhalfs zich bliksem snel by de Hollandsche vleugelspelers ge voegd, zoodat in een minimum van tijd allo Hollandsche aanvallers gedekt warer. Zoo wetenschappelijk en regelmatig als dat allemaal in zyn wertc ging, het was werkelijk phenomenaal. In verhouding tot dit werk was dat van de voorhoede o.i. veel minder. Nu was deze linie ook het minst sterk bezet, at waren de beide vleugelspelers dan ook sterren. Wij hadden liever gezien, dat dezo linie meer variatie in haar spel gebracht had en b.v, veel meer met 5 man tegelijk opge trokken was. Waarschijnlijk had de Holland sche defensie dan meer goals moeten laten passeeren! En nu het tegenspel van de onzen. Men herinnert zich, dat wij gewaarschuwd heb ben, dat de onzen niet met hetzelfde spelletje moesten komen als waarmede vrjj zeker de Engeischen het zouden doen. Toen nu in de allereerste minuten al bleek, dat de meening t.a.v. het Engelsche 'pel juist was, hadden de Hollanders hun oude strijdwapen kunnen opgraven; open aanvalsspel, met 4 spelers in de voorhoede, een verbindingsspeler (Smit), spil iets achteruit kanthalfs naar voren. Men maakte echter o.i. de tactische blunder het zelfde spel te willen spelen als de Engeischen en daarmede moesten wij 't, en dat kon niet anders, afleggen. Nu zal men zeggen; we hebben maar met 10 verloren, maar dat zegt ons niets. We hebben het tenslotte aan het prachtige werken van een enkeling en het slechte schieten van de Engelsche forwards te danken, dat het 10 gebleven is. Ware een Drake, een Bastin en een James present geweest, het zou een groote nederlaag gewor den zyn! Neen, over he. systeem der onzen zyn we niet tevreden, aanvoerder van Heel had moeten ingrijpen en anders de T.C. tijdens de rust. Wij zyn ervan overtuigd, dat de kans op meer tegenpunten by een ander systeem dan het thans gevolgde grooter geweest was, maar evenzeer de kans op Hollandsche doel punten. Want met uitzondering van het schot van Bakhuys in de tweede helft en de kansjes van Wels en Mijnders hebben wij geen oogen- blik een doelpunt kunnen maken. Daarby het door de lucht spelen. Elke bal was voor de goedkoppende Engeischen, hoe kon men vol harden in het hooge spel? Het terrein? On zin, deze tegenstanders speelden den bal net zoo hard en zuiver over den grond ih ware het veld kurkdroog. Maar het zou onbillijk zijn als men onze jongens niet een pluim ga voor twee zeer belangrijke prestaties. Dat was hun energiek volhouden en hun Ausdauer, die vooral in de laatste minuten tot uiting kwam. De spelerai Aan Hollandsche zijde noemen wij allereerst Caldenhove. De D.W.S.er heeft een buitenge woon gave en vooral intelligente partij ge speeld. Zijn ingrijpen op het juiste oogenblik, zijn zelfvertrouwen, zijn beheersching, dat zyn spel met een zekere rust omgaf, die voor zijn medespelers weldadig moet geweest zijn, het was allemaal af. Met hem heeft het Neder- landsch elftal een belangrijke versterking ondergaan. Bravourwerk ziet men niet van hem ,maar oer-degelijk verdedigingswerk. Na hem komt direct Leo Halle, die het Holland sche doel schitterend, zonder fouten, verdedigd heeft. Op prachtige wijze heeft hy er gevaar lijke kopballen en schoten uitgehouden. Geen wonder, dat ook de Engeischen vol lof over zijn spel waren. Dan volgt Anderiesen. Do Ajacied is nog nooit zoo schitterend geweest. Dat ligt 'm natuurlijk aan het „systeem", dat hem buitengewoon ligt. Dat heen en weer dra ven was niets voor hem, maar nu zyn voor naamste werk verdedigen geworden is, nu kan de Amsterdammer nog prachtige wedstrijden spelen. Zelfs ziet hij nog kans om met verro trappen den bal precies ter bestemde plaats» te dirigeeren! Dan volgt in een adem eigenlijk de rest van de ploeg, de een was iets beter dan de andere, doch zij overtroffen drie eerstge- noemden niet. Alleen Bas Paauwe was na de rust de evenknie van een Caldenhove, toen had hy den rappen Boyes heelemaal „door", zoo dat deze uitstekende voetballer heelemaal geen kans meer kreeg. Van Heel toonde zich indivi dueel wel opgewassen tegen de profs, doch in tempo schoot hij dikwijls tekort. Ook zijn fout als aanvoerder noemden wij reeds. Van Run was ditmaal stellig de mindere van Caldenhove eenmaal zagen wij hem leeljjk missen en een paar maal „ketsen". Hij moet oppassen voor meerdere fouten, want anders is het spoedig met zijn internationale carrière gedaan. Van de voorhoede, die erg tegenviel, was Mijnders beslist de slechtste en Wels en Smit de beide besten, zonder dat zij hun topvorm konden be reiken. Drok viel niet tegen en heeft ontzaglijk hard gewerkt, terwijl Bakhuys, van wie do meeste verwachtingen uitgingen, niet in staat was Barker van zich af te schudden. Dat ééne schot was prachtig en volgens hen, die achter het doel zaten, onhoudbaar voor Hibbs, doch helaas ging de bal 'n halven meter naast. Bak huys toonde tenslotte zijn machteloosheid door van verre afstand op doel te schieten. Hibbs vond dat natuurlijk best. In het Engelsche team vonden wy voor do rust Boyes, den linksbuiten den besten speler. Welk een snelheid zette dit spelertje achter zyn rennen; tot aan de cornerlyn drong hij door om dan onberispelijk voor doel te zetten. Af en toe waagde hy zelf een Kans en dan volgde een vinnige schuiver of een schot op halve-meter-hoogte, waarmede Halle de groot ste moeite had. Worrall. de andere vleugelman, had op Boyes zyn flinkere body voor en het feit, dat hy ook na de rust schitterend speelde. Zijn doelpunt was een „beauty". Na hem noe men we geheele achterhoede. Uitvoerig hebben we het door hen gevolgde systeem besproken, maar men begrijpt wel, dat dit alleen uitge voerd kan worden door spelers van de aller grootste allures. Nog nooit hebben wij zulk een 3terke achterhoede aan het werk gezien. Hibbs heeft geen gevaarlijk werk gehad, we hadden dezen vermaarden keeper anders graag by moeilijke ballen in actie gezien. De kant halfs waren van iets mindere kwaliteit, doch een speler als Gardner ziet men voortdurend graag aan het werk. Hy is het type-Delsen, de man die destijds dezelfde plaats in het Blauw- Wit-elftal vervulde. Een beetje hooge rug, maar lenig en katachtig! Zijn inwerpen was overigens niet zoo geweldig ais men voorspeld had, net zoo min als dat van zyn partner aan de andere zijde, Burrows. Van de voorhoede zullen we niet licht den kleinen sympathieken Boyes vergeten. Het geheele binnentrio maakte den minsten indruk op ons, midvoor Richardson was zelfs onvoldoende, gezien in het verband van het Engelsche team. Mis schien ook was zijn vorm niet 100%. Maar het moet ons van 't hart, dat wij het jammer gevonden hebben in dit milieu niet 't Arsenal- binnentrio aan het werk gezien te hebben. AI had dan de nederlaag voor Nederland ook grooter geweest. De 23ste man in het veld, scheidsrechter Dr. Bauwens, heeft goed geleid, maar toch maakte hy niet dien indruk als Fogg. Vol gens sommigen zou het Engelsche doelpunt in buitenspel-positie gescoord zyn, doch daar hebben we niets van bemerkt. Wij achten dat viijwel uitgesloten. Zij voorts nog medegedeeld, dat zich onge veer 38000 menschcn, o.w. H. K. H. Prinses Juliana, ln het Stadion bevonden en dat het gedurende den geheelen wedstrijd geregend heeft. Maar dat was geen beletsel voor de spelers en den moolsten voetbalwedstrijd to spelen dien wij tot nu toe gezien hadden!

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11