Anna Paulowna. Wieringen. Schagen. Texel. HELDERSCHE COURANT VAN DONDKRDAG 2j MI ft igjs De Landdag van den B.V.L te Alkmaar. De Hcldersche deelnemers en de „staf" doen van zich spreken. Schagen centrum van den kop van Noord-Holland. Julianadorp. Breezand. De bloembollenveiling en de gemeente. 468e STAATSLOTERIJ Prachtige propaganda voor den B\jzonderen Vrijwilligen Landstorm. Helaas niet begunstigd door al te mooi voorjaarsweer, heeft gisteren te Alkmaar de Landdag van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm van het Verband Alkmaar, onder groote belangstelling, ook van autoriteiten, plaats gehad. Len hcelen dag stond een stijve, gure bries, die met name het verblijf op het Sportpark dikwijls onaangenaam trachtte te maken, Gelukkig was er echter bi) voortduring een sfeer van warmte, van intimiteit, van loyaliteit, die koesterend werkte en zelfs van dermate kracht was, dat de maüge mede werking van Z. M. Het Weer dikwijls over het hoofd gezien werd. Van alle mogelijke plaatsen en dorpen uit het Verband waren de „Landstormers" naar de Kaasstad getogen, vele afdeelingen per autobus, anderen per trein en weer anderen hadden er zelfs een flink fietstochtje voor over gehad. Met honderden was men aldus de stad binnengetrokken, de eerste schreden golden aldaar het fraaie Sportpark. Want reeds om half negen waren daar de schiet wedstrijden aangevangen. Geen enkele B.V.L.er, die deze wedstrijden gaarne over- slaet, want de schutters kunnen er mooie prijzen behalen! De Heldersche afdeeling, wij schreven het Dinsdag reeds, zou met ongeveer 100 deel nemers aan den Landdag deelnemen. Nu, dat is ook geschied: alleen met dit verschil, dat er een k 1 e i n e. hpnderd waren. Zy werden vergezeld door den plaatselijken leider, den res. lste luitenant Jac. Adolfs, door den heer J. de Jong en de reserve-officieren De Ruiter en Reinders. Te ongeveer 0 uur kwam het gezelschap op het Sportpark aan, waar men zich verspreidde, want waar de aandacht der leden vanzelfsprekend meer gericht was op de schietery, was die der officieren a&nvan kelyk gewijd aan de autoriteiten, officieren en aanwezige leden van de Nationale, Gewes telijke en Plaatselijke Landstorm-commissie, waarbg begroetingen en kennismakingen we derzijds plaats hadden. Op een 10-tal banen, ieder van een lengte van 12 meter, bekampten de schutters elkaar in den personeelen en in den korpswedstrijd. Ter wille van de objectiviteit zij hier mede gedeeld, dat aanvankelijk de regeling niet „gesmeerd" liep; er bleek n.l. een te kort aan hulzen te zyn. De voorraad werd echter later op den morgen aangevuld, zoodat van toen af aan alles van het bekende leien dakje ging. Hoog bezoek. Intusschen waren de minister van Binnen- landsche Zaken, Zijne Excellentie Mr. J. A. de Wilde, en zijn ambtgenoot van Defensie, Zijne Excellentie Mr. Dr. L. N. Deckers, ge arriveerd. Ook de commandant der Marine, Schout-by-nacht T. L. Kruys, die evenals de minister van Defensie, vergezeld was van zijn adjudant, kwam van zijn belangstelling ge tuigenis afleggen, en natuurlijk was er luite nant-generaal b.d.- L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de Nationale Landstorm-Com missie, de „groote man van den B.V.L" Te zamen woonden deze autoriteiten, die nog vergezeld waren van vele anderen als de leden van de Gewestelijke Commissie, o. w. onzen burgemeester, de heer W. F. G. L Drie8sen, de schietwedstrijden bij. De minis ters beproefden heel gemoedelijk hun scherp- schutterskwaliteiten, waarbg het resultaat wel ln het voordeel van den Minister van Defensie uitgevallen zal zijn! Het défilé. Daar klonk plotseling hoorngeschalVer zamelen! Dit beteekende: opstellen voor het défilé. De autoriteiten reden tntusschen naar het Stadhuis, waar zij ontvangen werden door het Gemeentebestuur. Burgemeester Van Kinschot sprak harte lijke woorden van welkom en herinnerde aan het jaar 1573, toen de vroedschap tn dezelfde raadskamer als waarin men zich nu bevond besloot de troepen van Oranje toegang te verleenen. In Alkmaar begon de victorie! Minister Deckers sprak namens de gasten een kort woord, waarin eveneens herinnerd werd aan dat roemruchte jaar 1573. Thans, in 1935, opende Alkmaar hare poorten voor den B.V.L., een typische vergelijking. Vervolgens trad men naar buiten op het bordes. Allen waren nog niet eens buiten of daar naderde reeds de stoet onder de wel luidende tonen van onze Marinekapel. Met krachtige tromslagen en heldere fluittonen weerklonk de „Defileermarsch"; de Staf stelde zich tegenover het liordes op en terwijl zij speelde trok de lange, bonte stoet voorbij. Het défilé stond onder commando van den reserve luitenant-kolonel der infanterie J. C. van Houten, aan wien als adjudant was toe gevoegd de res. lste luitenant Mr. H. Judell. Ca. 1200 Landstormers trokken voorbij; als 't ware geïnspireerd door de model-muzfek liepen zij allen netjes ln den pas en keurig gericht. De stoet had iets plechtigs, daar alle mannen het hoofd ontblootten, terwijl zij de autoriteiten passeerden, maar ook iets op wekkends en vrooiijks door de vele wappe rende vanen en banieren, die elke plaatse lijke afdeeling met zich gevoerd had. Men was kennelijk vol lof over dit geslaagde défilé en met name minister Deckers stak dit niet onder stoelen of banken. Om ca. half één had in het gebouw ,,De Unie" de lunch plaats, waaraan alle genoemde autoriteiten, behalve minister De Wilde, aon- zaten. Voorts vele genoodigden en alle aan wezige officieren; als tafelpresident fun geerde generaal Duymaer van Twist, op wiens voorstel een heildronk uitgebracht werd op H. M. de Koningin. Zijn gewoonte ge trouw riep hij daarna uit: Leve de Koningin! Do middag. 'a Middags om 2 uur waren allen weer pre sent op het Sportpark, waar bovendien de belangstelling van particuliere zijde danig bleek toegenomen te zijn. De voorzitter van de Gewestelijke Commissie, de heer S. M. Middelhoff, burgemeester van Hoogkarspel, opende hier den eigenlijken Landdag met een welkomstwoord er een korte rede aangaande het doel van den B.V.L. aan verbindend. Aan de uitnoodiging van den voorzitter kon Z. Ex cellentie Duymaer van Twist geen weerstand bieden en zoo sprak ook hij een rede uit, welke een vurig pleidooi werd voor het welzijn van den B.V.L Hoe bemind de generaal is Week wel uit het hartelijk applaus, waarmee zijn rede af en toe onderbroken werd. Het programma bevatte athletiekwedstrij den (100 meter hardloopen en een veldloop van circa 5 K.M.i en een openluchtspel getiteld „Als 't moet". Voor het hardloopen bestond veel animo èn wat het aantal deelnemers be treft èn wat de belangstelling aangaat. Hier had „onze" afdeeling een klaterend succes te boeken, daar Ab Vqen, geroutineerd athleet als hij is, den eersten prijs bij het nummer 100 meter hardloopen won. Het openluchtspel, een grootsch opgezette vertooning naar tekst en ontwerp van de hee- ren J. Werkman en B. J. F. Sutman Meyer, beoogde ln speltrant het doel en streven van den B.V.L. weer te geven. Daarin is men o.i. uitstekend geslaagd al hadden enkele passages wat beknopter en suggestiever kunnen z(jn. Maar er waren ook juweeltjes van vondsten bij, zoo noemen wjj de proloog, die woordelijk een rei was uit Vondel's „Lucifer", de boeren bruiloft, die zoo wreedelgk verstoord werd door de jobstijding, dat de jonge bruigom met den B.V.L. ten strijde moest tegen verbrekers van het wettig gezag en de slot-apotheose. Ook hier verleende de Stafmuzlck op voor treffelijke wgze medewerking, zoodat het ge heel een doorslaand succes mocht heeten. Er volgde nog een slotwoord van den voor zitter der Gewestelgke Commissie en toen verlieten de autoriteiten het terrein. Harte lijk juichte men de vertrekkenden toe. Ruim 6 uur behoorde het feest tot het ver leden en met recht kan geconstateerd worden, dat deze bijzondere dag ook bijzonder ge slaagd is. Circa 83,000 mannen zijn thans aangesloten bij den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, een aanzienlijk aantal mannen, waarop de regeering in tyden van nood ten volle kan rekenen, want deze 83,000 manneu willen niet anders dan de handhaving van het wettig gezag en onwrikbare trouw aan het Vorstenhuis. Welgemoed en opgewekt van zin trokken de drommen per bus, trein of fiets huis waarts. In de bus voor Den Helder bevond zich nóg een prgswinner. n.L de heer Kruiff, die bij het schieten met de fraaie serie van 49 punten een... gemakkelijke stoel gewon nen had! In verband met de a.s. gemeentraadsverkie- zingen vinden we in de Schager Courant van Dinsdag j.1. een hoofdartikel, waarin gewezen wordt op de ongekende kansen voor een snel len groei van Schagen. door de rijkswerken, die de laatste jaren zijn uitgevoerd en waar door Schagen in een zeer gunstige positie is gekomen. Het blad roept om krachtige ge meentebestuurders om alle mogelijkheden voor deze gemeente te benutten. Wij ontleenen aan het artikel de volgende passages; Als ergens de goede kansen op een keurig presenteerblaadje worden thuis bezorgd, dan is het wet bij de gemeente Schagen. *t Is alsof de goede geesten het er op ge zet hebben, om ons allerlei weldaden te be- wgzen. Overal om ons heen is men bezig koste lijke dingen voor ons gereed te maken. Betonmolens mengen de grondstoffen voor talooze bruggen, excavateurs graven diepe, hroede verbindingskanalen en werpen aarde- banen op voor moderne wegen. Rondom ons marktplaats je puffen de hei machines. zwoegen de polderjongens, trekken moeizaam de zandtreintjes volgeladen kip- karren langs hobbelige rails banen. Alles werkt koortsachtigvoor ons! Schagen sal over een jaar het knooppunt z(jn van de wegen en kanalen ln Noord-Hol- land-Noord? Wij gelooven niet nat er een plaats ln ons land ls, die zich plotseling zulke schoone kansen in den schoot zag geworpen. Het is dan ook niet alleen mogelijk, neen. het is waarschijnlijk, dat Schagen een tijd van ongekenden bloei en geweldige uitbrei ding tegemoet kan gaan. Schagen is, door de inpoldering van de Wieringermeer, precies in het midden ko men te liggen van den sterk verbroeden kop onzer provincie. Deze kop, die in het Zuiden door Alkmaar, ln het Oosten door Medenblik en in het Noorden door Den Helder begrensd wordt, vormt een der njkste zuivel-, en gra&nge- bleden van ons land. En ln het midden van dit gebied zit straks als een spin ln haar web: Schagen. Het is plicht de kiem van ontwikkeling tot centrumgemeente, die in Schagen altijd aan wezig was, tot vollen wasdom te brengen. De ban. die door het ontbreken van goede verbindingswegen jaren lang op ons heeft ge drukt, is verbroken. Wg kunnen thans vooruit, dus wg zul len en moeten. Nunc aut nunquam. Nu of nooit!!! Het moet niet mogelijk zgn ,dat zonder ernstigen stryd van Schagen's kant de ver binding met Middenmeer en de Wieringer- waard etc. onze deur voorbij gaat, zooals nog slechts enkele weken geleden is geschied. Er moet actie, kracht, initiatief en durf van onze Bestuurdercn uitgaan! Reclame maken voor Schagen als markt plaats van de nieuwe Wieringermeer, wgzen op de groote toekomstmogelijkheden, initiatief nemen door de uitgifte van billijke gronden voor industrie en handel, contact zoeken met de buitengemeenten. Men mag niet toelaten, dat de revenuen der zich sterk ontwikkelende wielersport alleen naar onze buren gaan. maar dient ook hier een wielerbaan te stichten. Natuurlijk weten wij, dat al die dingen geld. zelfs veel geld kosten, maar ook dat bezwaar is zeker niet onoverkomelijk. Met gezamenlijke krachten en geleid door een vastberaden Gemeentebestuur, is veel te bereiken. Tot zoover de Schager Crt. Het is inderdaad, zooals de redactie van de Schager Crt. schrijft, de zegeningen worden Schagen als het ware in den schoot geworpen. Waar Den Helder moeite heeft om de aan dacht van de autoriteiten op haar belangen gevestigd te krijgen, worden Schagen de wel daden thuis bezorgd. De wensch, die Schagen dan ook uitspreekt, voor een gemeentebestuur waar kracht en Initiatief van uitgaaf, geldt dan ook zeker in ni' t r-ii-y' -r3 rnate voor onze gemeente. Meer dan ooit is een krachtige leiding noodig. DE ALGEMEEN»! VERGADERING VAN HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Afdeeling Den Helder. Woensdagavond werd in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen, de alge- meene ledenvergadering van bovengenoemde afdeeling gehouden. Niettegenstaande er nogal wat werk van was gemaakt om dezen avond „een zaal vol menschen" te hebben, is liet bestuur hierin niet geslaagd en bleek, dat ongeveer een 40-tal personen aanwezig waren. De notulen werden door den secretaris, den heer G. H. Böhnier, gelezen en vastgesteld. De rekening en verantwoording over het jaar 1934 van den penningmeester, den heer C. J. Maters, was door de heeren J. Sleutel Pz. en IC. Tensen nagezien en in orde bevonden. Het voordeelig saldo bedroeg 186.84%. Bij de bestuursverkiezing was aftredend de heer S. Eriks, die bij acclamatie wordt her kozen en dat weer aanvaardt. De heer A. Grin Pz. brengt verslag uit van de gehouden alg. vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw. Het verslag van die ver gadering heeft men kunnen lezen in het or gaan dezer maatschappij. Eenige bijzondere punten worden nog na der door den afgevaardigde naar voren ge bracht. Ook hg ontvangt na het beëindigen den dank des voorzitters, evenals de andere heeren. Het woord is vervolgens aan ir. Muntinga voor de aangekondigde lezing over den En- gelschen landbouw. Voorop willen w\j stellen, dat de lezing door lichtbeelden, die heel goed tot hun recht kwamen, werd geïllustreerd. Spr. begon met zgn aankomst in de wereld stad Londen en heeft zoo achtereenvolgens vele plaatsen van het Engelsclte Ryk bezocht eRhiervan in het kort verteld over wat hij hoorde en zag over de verschillende takken van het boerenbedrijf daar te lande. Zgn causerie, die uit den aard der zaak vluchtig was, kon echter goed worden gevolgd eu bleef niet alleen beperkt tot Engeland op zichzelf, ook de Dominions kregen een beurt. Wg twijfelen er dan ook niet aan of de aan wezigen hebben hiervan genoten, en gezien de aandacht, waarmede geluisterd en geke ken is, zal dat dan ook wel zoo zgn. Den spr. en zgn assistent werd hartelgk dank gebracht voor een en ander. Daarna wordt op voorstel van het bestuur en met groote instemming der vergadering de oud-Voorzitter der Afdeeling. de heer J. J. Verfaille tot Eere-Voorzitter benoemd, waar na de voorzitter met woorden van dank aan allen, deze vergadering sluit. Met betrekking tot punt 9 van de agenda van de Gemeenteraadsvergadering van heden, deelden B. en W. het volgende aam de leden v&n den Raad mede: Omstreeks 1 April 1934 werd door de Coöperatieve bloem bollen veiUngsvereemging „Breezand" W. A-, besloten tot hare liqui datie. Het bleek, dat de schuld wegens het door de gemeente Anna Paulowna verstrekte ka pitaal van 30.000.was aangegroeid, we gens niet betaalde rente tot f 33583.44 en dat aan de Noorderbank was verschuldigd 127.260 53. Tegenover deze schulden staan de vorde ringen op dubieuse debiteuren en die op de leden, wegens hunne wettelijke aansprake lijkheid jegens de vereeniging. In verband met de slechte financieele om standigheden van het meerendeel der leden, hgt het in het voornemene het verhaal op hen, als zoodanig, zooveel mogelijk tot stand te brengen door onderhandsche regelingen, waarbjj door hen rentegevende obligaties op langen termijn worden afgegeven. Deze regelingen worden door ons College ui het belang der betrokken gemeentenaren geacht, omdat daardoor wordt vermeden, dat zjj direct voor hunne aansprakelijkheid moe ten worden vervolgd. Een voorloopige bespreking met de leden had tot resultaat, dat tot bedoelde regelin gen zouden willen toetreden 34 leden, voor oen gezamenlijk bedrag van 58 850. De leden wensch ten voor het bedrag, waarvoor ztj zich gerant wilden verklaren, algeheele decharge van hunne aansprakelijkheid. Niet alleen de liquidatie, doch ook de voortzetting van het veiling3bedrijf, eischte l>espreking en overweging. Het liehoud van de veiling te Breezand, van zoodanig belang geacht, dat de gemeente een kapitaal van 30.000 (zij het onder hypothecair verband) verstrekte, wordt nog steeds van zeer groot belang geacht voor het bloembollenl>edryf in deze gemeente. Oorspronkelijk is geacht aan gemeente- exploitatie, doch ernstig overweging van dit denkbeeld heeft er toe geleid, daarvan af te zien. Het welslagen van de veolig is te veel afhankelijk van de medewerking van een speciaal deskundige op dat terrein, in het bijzonder ook wat het toelaten ais koopers en het verstrekken van voorschotten betreft. Mocht de gemeente zich die medewerking al kunnen verzekeren, dan zou toch het Ge meentebestuur mede moeten kunnen oordee- len over diens handelingen en dat zou slechts door toevallige omstandigheden (een deskun dig lid van het college) mogelijk zgn. Tot voortzetting van de veiling zijn daar na eenige personen te zamen gekomen, met de bedoeling, zouden zoowel de gemeente Anna Paulowna, als de Noorderbank verte genwoordigd zijn en moesten zoodanige be palingen worden ontworpen, dat bij een op leving in het bloembollenbedrijf en als ge volg daarvan van de veiling Breezand, uit de winst dier veiling zou worden verkregen, dat gene wat gemeente Anna Paulowna en Noor derbank uit de liquidatie van de COöp, Ver eeniging te kort zullen komen. Voor het vinden der juiste bepalingen en de gewenschte verhoudingen zijn eenige be sprekingen noodig geweest. Doch thans is overeenstemming verkregen. De statuten der N. V., zoomede een tweetal overeenkomsten zgn ontworpen en kunnen de goedkeuring van de betrokkenen wegdragen. De ontwerpen der overeenkomsten leggen wg u hierbg over. V/tj stellen voor, u met den inhoud daar van te vereenigen en mitsdien te besluiten, onder de in de ontwerpen genoemd" voor waarden. 1. te bewilligen in een yrgwillige liquida tie der Coöp. Vereéiüging; 2. de onroerende goederen van de Coöp Vereeniging. waarop de gemeente Anna Pan lowna een hypotheek 'gevestigd groot 30.090, van de liquidatiecoihmissie dier vereeniging aan te koopeh voor 10.00»—; 3. de aangekochte eigendommen, onder 2 bedoeld, tegen denzelfden prijs over te dra gen aan de op te richten N.V. en de koop som als hypotheek op die eigendommen ge vestigd te houden. Wij meenen goed te doen, hu nog te laten volgen de door Gedeputeerde Staten dezer provincie aanbevolen maatregelen (waartoe ook behoorde het in eigen exploitatie nemen van de veiling en onze naar aanleiding daar van gemaakte opmerkingen. 1. „De verkoopprijs van de onroerende eigendommen op te voeren, zonder de renta biliteit in gevaar te brengen." Eene poging als hier bedoeld werd onder nomen, doch had geen resultaat. Een grooter verkoopsprijs, vermindert de vordering op de oude Coöp. Vereeniging en het is voorloo- pig niet te beoordeclen, waar de kans op terugbetaling het grootst is. 2. „Het vast goed zou, na verkrijgen daar van uit de liquidatie aan de nieuwe N.V, kunnen worden verhuurd." Ook dit punt had onze aandacht. Ons be zwaar hiertegen is, dat, nu een niet direct billgke huurprijs gevraagd zou moeten wor den (immers deze zou rente, onderhoud en afscchrijving moeten dekken), de kans be staat dat de huur zou worden beëindigd en een ander gebouw, b.v. ,en gunstig gelegen buiten gébruik gestelde bloenibollenschuur zou worden gebuurd. 3. „Een vaste aflossing te bedingen op de thypotheek van b.vx. 500.per jaar." De uitkomsten der veiling, zooals die zich thans laten aanzien zullen niet toelaten deze verplichtingen na te komen. Mochten de uit' komsten dit wel toelaten, dan bestaat er geen bezwaar tegen een vrijwillige aflossing Deze aflossing te doen voorgaan en bo vendien nog een winstuitdeelig, welk (na eene uitkeering van 4 aan aandeelhouders) in een reeks van jaren voor 60 ten goede zal komen aan de Noorderbank en de ge meente Anna Paulowna, zal zeker zeer be lemmerend werken bij uitgifte van verdere aandeelen, terwijl het toch gewenscht is het nemen van aandeelen door de direct belang hebbenden by de veiling, de kweekers, zoo veel mogelijk te bevorderen. 4. „Indien behoefte bestaat voor de ge meente om aandeelen in de nieuwe N V. te bezitten, zouden de middelen daartoe te vin den zijn, door omzetting van een deel der concurrente vordering. Er bestaat bezwaar om hiervoor geld aan te wenden." Vooralsnog ligt het nemen van aandeeilen voor de gemeente niet in het voornemen. De gewenschte verhoudingen zgn thans door te sluiten overeenkomsten en bepalingen der statuten bereikbaar. Het is denkbaar, dat die verhoudingen zich ln de toekomst wijzi gen en dat met de bepalingen in de statuten niet dat bereikt kan worden, wat ln het be lang van de veiling en van de gemeente gaarne bereikt zou willen worden. In dat geval kan de gemeente haar invloed vergroo- ten. door het nemen van aandeelen tot Het éénviecde gedeelte van het geheele aantal. HOLL MM. VAN LANDBOUW. Het eerste deel van de afdeelingsverg&de- rtng van de H. M. v. L was gewijd aan huis- houdeljjke zaken. Wjj noteerden De heeren R. Waiboer en K. Kaan bevonden de rekening van den penningmeester, den heer Van Balen Blanken, in orde. De ontvangsten bedroegen f 646.13, de uitgaven f 489.28. Het bestaande saldo groeide aan tot f 265.08. De aftredende en niet herkiesbare bestuurs leden D. Schenk en K. Brugman werden ver vangen door de heeren R. L. Waiboer en J. Lindenbergh. De heer N. Raap heeft 25 jaar het „mus- schenfonds" beheerd en wou daar nu mee eindigen; de heeren D. Stammes, R. L. Wal- 'boer, Gr. Geerligs, J. D. Ay, K. Kaan en D. J. v. d. Heuvel verklaarden zich bereid de zaak op denselfden voet voort te zetten en 1 voor elk aan hun adres liezorgd „dier" 1 ct. en voor een ei ct. uit te keeren. De beer H. Jonker zond een dankbetuiging ;voor belangstelling en cadeau bij opening van 'de nieuwe zaak; het Hoofdbestuur zal de mogelijkheid, een algemeene propagandist aan Ite stellen, overwegen; het informatiebureau |Dun en Co. berichtte, dat de onkosten voor 130 informaties over 2 jaar f 55.— zouden be- jdragen. Om het nemen van informaties naar jonbekende koopers aan te moedigen, werd besloten de leden slechts fl.per informatie jfe laten betalen en de rest uit de afdeelings- k&s bij te passen. Bij de rondvraag werd geïnformeerd, wan- neer er een eind zou komen aan de denaturatie :van aardappelen, waarop de heer Van Balen 'Blanken meedeelde, dat het einde er al is, maar dit dog niet bekend is gemaakt. Waarom trekpaard fokkerij. De voorz. de heer Rezelman, deelde nu mede, dat op verzoek van eenige paarden fokkers een lezing gehouden zou worden over •Trekpaardfokkerij, door den heer L. A. Blom, *;ecr. van het Trekpaardenstamboek, en gaf iliet woord aan den spreker. De spr. begon met een historisch overzicht ,van het gebruik van bet paard. In 1890 begon men in België trekpaarden te fokken uit de kern, die nog uit de middel eeuwen overbleef. In '95 begon men ook tn Limburg en Zeeland. Door sterke opleving Van de fokkerij is de verhouding tusschen 'warm- en koudbloed in de laatste jaren om gekeerd. In 1914 is het Ned. Trekpaarden Stamboek opgericht, waarvan het doel is goede, dus Rendabele dieren te fokken. Dat is, zei spr. niet te bereiken door den enkelingmen moet daarvoor in verband werken. Waarom h(j dan bok opwekte lid te worden van het Ned. Trek paarden Stamboek. Na de vertooning van een serie lantaarn plaatjes van Belgische stamvaders en de Ned. kampioenen van verschillende jaren, beant woordde spr. eenige vragen. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: H. Vcrburgt en gez. van Den Heider, J. Jonge- bloed van Den Helder, mej. v. d. Berg van Amsterdam, mej. T. Kater van Callantsoog, J. Doets van Abbekerk, G. M. Maatje van Almelo, M. Tuithof van Zijpe, S. Schenk van Bloemcndaai. Vertrokken: N. Grin-Kuut naar Den Helder, A A. Bezuyen en echtger. naar den Helder, J. Den Das en gez. naar den Helder, M, C. de Graaf en gez. naar Ztjpe, Mej. K. Hartwcgcn naai Obervel- ia< li (Oostenrijk), mej. H. C. Raven naar Bloe- ihendaal, mej. C. H. Huybens naar Haarlem, J. Jonker en echtgen, raar Hoorn, mej. J. Leynse naar Hoorn. BURGERLIJKE STAND slTTv. J. Kroes en J. C. Vos. Mar.a Afra d v. P. A. Hoogeboom en C. J Meyer, Piet Dirk, z. v. P. J. Kuiper en G Buik; Divers Ca- tharina, d. v. J. N v. d. Plas en C. Schabbing. Ondertrouwd: K. M. Kapiteyn en E. P Veul; J. P. Leeg water en A. Schouten; J. Hoogschagen en A. Bas' P. D. van Genderen en M. Kranenburg, p. C. Leur en N. Geluk; M. C. Duyzer en J. G. Oostdijk, A. Rietvink en K. Blok Getrouwd: J. Oeie en J. Postma; H. J. Robben en C J. van Kampen; C. A. Groenwoud en A. C. v. d. Plas; J. C. Mereboer en M. den Haan; P. C. Pijnacker en P. A. W. Oudejans Overleden B. v. d. Stelt, oud 1 j. en 10 mnd. POLITIE. Gevondeu Twee pakken, inh zeep en vermoedelijk zeeppoeder. Verloren: Een zilveren en een nikkel horloge. OPENBARE VERGADERING DER S.D.A.P. In liet „Eigen Gebouw" te Wieringen. De voorzitter opende deze slecht bezochte vergadering en gaf na eenige inededeelingen direct het woord aan den spreker, Tees Gul den, uit Amsterdam. Hij behandelde de lessen, geleerd uit de Statenverkiezing voor de S.D.A.P.ers, en het tot eenvoudiger begrippen terugbrengen voor de arbeiders van het Plan van den Arbeid. Na de pauze behandelde spr. het bezuini gingsplan van het tegenwoordige Ministerie en zeide wat daar tegenovergesteld moet worden door de sociaal-democraten. Voor de aanwezigen was het een leerrijke avond. Westerland. EEN BOFFER Men deelt ons mede. dat op een door den heer N. Kat te Westerland verkocht 1/20 lot der Staatsloterij de 100.000 is gevallen. De gelukkige is een arme Zuiderzeevisscher, wiens naam men niet wilde zeggen. 1/20 lot bedraagt f 4250. Hippolytushoef Aankomen vliegen: een postduif, gemerkt Belg. 34. 6505520; linkerpoot 4018. Gevondeu: een zwart gebreide want en een portemonnaie Inhoudende eenig geld. Inlichtingen bij den gemeentebode. DE SUCCES-FEESTAVOND. Zateioag&vond zal in „Concordla" een feest avond ter eere van de voetbalvereen. „Succes", kampioen v&n de 4e klasse KNVB, plaats vin den. Behalve verschillende attractle's zal de be kende voordrachtkunstenaar en zanger, Willjr Derijy optreden, zoodat de genoodigden een genccgljjko avond staat te wachten. PROPAGANDA-MIDDAO VAN HET NED. FABRIKATENHUIS. Dinsdagmiddag luekl bovengenoemde ver eeniging een middag in Hotel de Haan. Slechts een honderdtal dames waren opge komen, om te luisteren naar de rede van den heer J. P. Bom. directeur van het Ned. Fa- brikatenhuis. Als onderwerp had deze geko zen: „De bestrijding der werkloosheid door alle standen". Spr. behandelde onze nationale industrie en liet duidelijk zgn misnoegen merken over het groote aantal Iwiten lande ra. dat m Nederland werkzaam is. Venter de verhoudingen tusschen import en export v&n Nederland. Hg vindt het diep treurig, dat wg genoodzaakt zgn bg gebrek aan afname, vele producten te vernietigen of te laten ver rotten. Hü besluit zgn rede door het Nederlandsch fabrikaat aan een ieder aan te bevelen. Tydens de lezing werd gratis een snoepje verstrekt, terwijl na afloop een verloting werd gehouden. DE REVUE „DIK LIGT HET LR BOVEN OP". Er is besloten de revue nog eenige malen op te voeren. Zaterdag 1 Juni wordt opge treden te Den Oever (zaal Jurrie Lont), ter wijl Zondag d.a.v. wederom in Cinema de Haan een voorstelling zal worden gegeven. Gezien het groote succes van Zondag j.l. twijfelen wij niet of ook dan sal er belang stelling zijn. GEMEENTERAADSVERKIEZING. In een gehouden zitting van het Hoofd stembureau, werden bjj lotting de ingelever de candidatenlijsten genummerd: No. 1 Plaatselijk Belang J. G. v. Barne- veld; no. 2. Chr.-Hist. en A.-R., C. Koning; 110 3. Vrije Kiezers, W. J. F. v. Erp; no. 4. R. K., H. v. Nuland, no. 6. S.D.A.P., B. Orsel. De Weleerw. heer C. C. van der Sman ls door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te Schagen. AANBESTEDING. Door B en W. van Schagen werd heden aanbesteed; Het rioleeren van een gedeelte sloot, langs de Loet. en den Halerweg alhier. Ingekomen waren 12 biljetten. t Broekens f 7820.H. Schoen 7698. A. Bakker f 7500 j. Schotten 7500 E. Spreeuw 7400 G. Koning f 7340 Th. Boekei 7260.-; P. Keuris 6850 Blaauboer en v. d. Hoeven f 6733.-; s van Heekeren 6500.—; J. v. Stipriaan f 6240 S A.. Knuever 6180.—. Het werk is aan den laag3ten inschrijver gegund De bcgrootlng was 6590.—. (Niet officieel) 5de klasse, 7de lü*t Trekking van Woensdag 22 Mc! 1935 Hooge I'rijien 50.000.— 9935 1.000.— 2285 12165 15408 16327 4O07569 8035 19065 200.1314 12224 14525 f 100 - 1802 4342 5436 11137 11354 lftu» 20013 D" Prijzen van 70.— 14 99 107 140 171 219 280 538 574 799 886 1236 1254 1345 1^? 1487 1697 1826 2047 2051 2332 2403 04T! 2487 3493 2543 2614 2645 2670 2726 2H»s 2975 3017 3053 3231 3467 3472 3478 3001 3653 3666 3735 3802 380Ö 3875 337, 3988 4050 4192 4327 4494 4496 4497 414! 4765 4803 4956 4988 5134 5192 5226 5371» 5371 5416 5505 5535 5559 5609 5659 vuil 6006 6120 6443 6608 6721 6814 6883 7197 7300 7302 7398 7539 7639 7695 77« 7795 8073 8213 8384 8411 8422 8455 85fin 8606 8897 9009 9127 9307 9553 9583 «7fi» 10148 10405 '0443 10478 10479 10049 10817 lOtir? 11014 11038 11156 11162 11167 11206 U273 lui? 11477 11493 11715 11716 11776 11981 12050 1207» 12202 12245 12252 12322 12440 12445 12471 1249? 12694 12736 12974 13012 13055 13123 13174 1377» 13349 13517 13525 13683 13726 13859 13948 1405» 14102 14107 14359 14486 14494 14560 14587 14591 14719 14902 14931 14963 15044 15062 15106 15135 15162 15178 15226 15238 15299 15447 15492 15499 15558 15672 15895 15978 16033 16110 16119 1G134 16166 16325 16353 16566 16583 16C42 16091 16724 16784 16911 16983 17094 17193 17254 17293 17411 17526 17616 17795 17867 17879 17903 18019 18129 18247 18283 18285 18412 18738 18960 18973 19049 19172 19218 19234 19259 19306 19521 19589 19594 19650 19680 19756 19857 19897 20062 20087 20357 20535 20597 20662 20733 20791 20850 20886 20917 20920 Nlclen 22 26 67 77 93 235 237 239 241 267 365 438 498 522 555 662 697 753 758 763 923 931 933 944 971 1078 1116 1117 1126 1129 1287 1305 1409 1419 1477 1596 1612 1645 1646 1651 1915 1929 1954 1963 1966 2063 2176 2247 2261 2295 2399 2417 2448 2489 2518 2682 2718 2820 2821 2856 3083 3096 3114 3135 3146 3250 3261 3264 3274 3276 3409 3412 34T3 3491 3500 3584 3652 3682 3718 3737 3938 3944 4024 4026 4031 4316 4217 4230 4262 4313 4670 4719 4750 4789 4808 4870 4986 5011 5021 5059 5272 5301 5302 5359 5374 5495 5503 5512 5564 5567 5727 5731 5754 5759 5811 5951 5956 5079 6033 6049 6157 6196 6231 6245 634» 6448 6457 6459 6476 6489 6605 6631 6638 6679 6725 6770 6862 6876 6889 6893 7005 7006 7029 7036 7038 7151 7187 7258 7271 7275 7372 7406 7446 7460 7560 7740 7779 7801 7830 7841 7908 7915 7927 7959 7962 8114 8129 8166 8176 8202 8329 8354 6396 8405 8523 6594 8640 8650 8727 8770 6686 8933 8955 8977 9010 9084 9099 9103 9129 9135 918» 9225 9295 9310 9322 9415 9422 9500 9528 9540 0639 9631 9664 9822 9859 0009 10022 10043 10082 10136 141 271 564 185 296 582 854 1051 1205 1534 1836 1994 2324 2585 2962 3157 3379 3506 3885 4169 4343 4859 5092 5391 5603 5849 6087 6369 6562 6759 0220 10263 10267 10363 10372 6459 10484 10514 10518 10533 10734 10735 10744 10765 10794 0886 10899 109Ó8 10936 10974 0988 10994 11004 11031 11046 .1152 11188 11193 11196 11225 .1397 11410 11413 11456 11473 .1616 11704 11779 11792 11841 .2049 12144 12191 12279 1232S 12414 12436 12443 12499 1250» '2609 12640 12755 12765 12778 .2819 12860 12875 12885 12907 .2987 12994 13000 13004 13028 .3105 13114 13154 13163 13184 13251 13259 13271 13292 13306 13407 13416 13425 13448 13487 13745 13773 13822 13884 13938 .3968 14037 14041 1412S 14168 14274 14283 14291 14304 14340 14455 14467 14479 14495 14496 14576 14611 14612 14630 14650 14776 14939 14983 14989 15005 15154 15222 15270 15317 15368 15448 15475 15504 15518 15620 15742 15759 15801 15806 15875 15997 16022 16088 16096 16118 16303 16355 16364 16389 16398 16502 16538 16547 16548 16560 16767 16771 16793 16809 16813 16852 16920 16921 16939 16996 17084 17118 17133 17177 17266 17325 17336 17355 17361 17577 17739 17767 17777 17800 17820 17949 17955 18011 18036 18040 18172 18173 18281 18372 18397 18449 18467 18469 18474 18541 18673 18699 18704 18727 18777 18864 18893 19014 19072 19079 19223 19252 19260 19267 19349 19463 19473 19561 19583 19599 19711 19784 19832 19841 19872 1S990 20016 20125 20167 20200 20276 20318 20348 20385 20399 20459 20513 20637 20654 20760 20983 20984 231 35T 65» 861 1071 123! 1578 1874 202» 233» 259» 3057 3214 3404 3563 3895 420» 4638 4861 5133 5431 5673 5897 611» 6393 656» 676» 6996 7146 7334 7675 7883 6103 8284 8582 8876 9061 917T 9393 Ml 9956 10206 1001 1203 1516 1744 1976 2312 2556 2866 3155 3337 3502 3749 4101 4314 4810 5069 5377 5597 5830 6054 6342 6516 6752 6935 7049 7066 7293 7304 7659 7670 7865 7677 7966 7964 6222 6271 8534 6548 8784 8846 9021 9033 9138 9160 9328 9386 9561 9565 9876 99-» 10155 10201 10381 10600 10455 10542 10561 1061T 10835 10843 10670 10976 10979 10985 11087 11060 11093 11289 11297 11331 11475 11516 11591 11874 11990 11994 12368 12379 13387 12533 12564 12574 12787 12803 12817 12928 12S38 1297» 13030 13072 1307» 13200 13230 13237 13330 13361 13396 13501 13678 13680 13941 13946 13951 14196 14224 14252 14393 14440 14453 14527 14530 14562 14679 14720 14735 15029 15041 15112 15383 15384 15387 15648 15678 15741 15906 15920 15969 16151 16251 1026» 16426 16458 16461 16592 16651 16755 16824 16832 16847 17031 17037 17062 17270 17289 17311 17633 17647 17721 17824 17863 17911 18065 18091 18156 18401 18411 18446 18572 18583 18590 18787 18844 18853 19158 19160 19185 19370 19406 19424 19663 19687 19672 19895 19921 199*5 20233 20244 20252 20412 20435 20458 20774 20838 20910 De heer Tjoelker, rijksklerk bij de irecte belastingen en accijnzen alhier, worut met ingang van 1 Juni as. overgeplaatst naar Hillegeraberg. BLOEMBOLLENCULTUUR, AFD. TEXEL Op verzoek van een tiental leden van d* afdeeling „Texel" van Bloembollencultuur, werd Dinsdagavond in hotel „De Oranje boom" een algemeene vergadering gehouden, waarin de saneeringsmaatregelcn li h bloembollenbedrijf ln bespreking kwamen. Na opening deelde de voorzitter mede, da van de afdeeling Bovenkarspel een verzoek was Ingekomen om adhaesie te betuigen aan een adres, te richten aan het hoofdbestuur met verzoek tot het zoo spoedig mogelijk leggen van een algemeene vergadering, dat bespreking (over opheffing der qa" ringsmaatregclen na afloop van het s,>lZOï' 1935 (derhalve vóór 1 Dec. 1936) Hcrfstvcrgadering te laat zoude komen. De Voorzitter stelde voor, dit schrijven, te laat was ingekomen om op de agenda vermelden, thans in behandeling te ne,11?"e< Vervolgens bracht de heer Leber het aU^ van de bovengenoemde tien leden in king, allereerst punt a„ luidende: -De ,)Lg ga dering spreekt zich uit over de <>P:u' van de saneeringsmaatregelen na afloop zoen 1935." Enkele aanwezigen vei lilaarden, dat 4 verzoek voor het beleggen van een alg'"" vergadering w i haddn* g-teekend, on„a„;(,. S&°ce' fti gebf# vrijlating van het hednjf; daarvoor t0> teeltbeperking in de plaats moeten kon voorstanders zijn van opheffing der ringsmaatregclen. doch niet voor a'S1

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10