Radio-programma BLACKB0V Oost-Indië. IM(p)€lnl SPOT ZOT t PRUIMTABAK Het bezuinigingsontwerp en de gepensionneerden. LUCHTVAART De Postvluchten van en naar Indië. GEMENGD NIEUWS Ongeluk met een buks. Brutale inbraak te 's-Gravenliage. Poging tot doodslag op zijn zwager. Gutzeits ontvoering. Ergerlijke baldadigheid. Moord met roof te Hasstim. De hoofddaders van overval op sneltrein gearresteerd. Ontploffing. Een misdaad „Verzekerde bewaring" moet betaald worden. Dak ingestort. -» IIELDERSCHE COURANT VAN DONOI-RDAG 23 MEI '935- Ken protestvergaderülg te 's-Graven- liage tegen de plannen van de regee ring. Het Voorloopig Comité ter verdediging van de rechten der gepensionneerden heeft Dins dagmiddag een vergadering belegd in de groote zaal van het gebouw Excelsior. De vergadering was buitengewoon druk bezocht. O.m. waren vertegenwoordigers van den Alg. Militairen Pensioenbond, van ver schillende anibtenarenorganisaties en van de Oud-Indische ambtenaren aanwezig. De heer C. C. A. Laüt, oud-hoofdinspecteur van den arbeid, voorzitter van het Voorloopig Comité, Jprak een openingswoord. Hg wees er op, dat het comité gemeend had zich met een adres tot de Tweede Kamer der Slaten- Generaal te moeten wenden, waarin de onwet tigheid van het nieuwe voorstel betreffende de pensioenen wordt betoogd. Vervolgens vroeg de heer Last of de ver gadering zich er mede kon vereenigen, dat het Voor'.oopig Comité permanent wérd, in verband met de uitvoering van de op deze VGi'^flJunnd te nemen besluiten. De vergadering deed door applaus van haar instemming hiermee blijken. Het woord was vervolgens aan den heer K. van Schouwen, oud-ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Deze spreker gaf een overzicht van de wet geving op het gebied der persionneering sinds 1814, waarbtf hij meer uitvoerig inging op de grondslagen van de Pensioenwet 1922. In een adres, dat aan de Staten-Ceneraal gezonden wordt, wordt uiteengezet, dat bij artikel 48 der Pensioenwet 1922 bepaald is, dat in het bedrag van een eenmaal vastge steld peneioen geenerlei verandering meer kan worden gebracht. Bij alle wijzigingen in de Pensioenwet is dan ook terecht met de uiterste zorg gewaakt, dat geen verkregen rechten werden aangetast. Voorts wordt er aan herinnerd, dat in artikel 93 der grondwet bepaald is, dat de pensioenen der ambtena ren door de wet worden geregeld, terwijl in het aanhangig wetsontwerp wordt voorge steld, de regeling (wat het bedrag betreft! over te laten aan de Kroon, waarmede aan het uitdrukkelijk voorschrift der Grondwet niet zou worden voldaan. Na een langdurige discussie is besloten het adres te verzenden. Nadere argumenten zul len dan eventueel in een tweede adres uiteen gezet worden. DE TE LATE INDIENING DER CANDIDATENLIJST DER SDAP. Wjj lezen in het „Leeuwarder Nieuwsblad" De a.-r. komen op hun weigering terug; de chr.-hWtorischen doen nu niet mee. Franekeradeel, 20 Mei. Ofschoon aanvan kelijk de pogingen om in deze gemeente een nieuwe candidaatstelling mogelijk te maken en daardoor ook de SDAP tot deelneming daar aan met eigen candidaten in staat te stellen afstuitten op de weigering der A.-R. tot in trekking hunner candidatuur, zijn deze can didaten op deze weigering teruggekomen. De algcmeene verwachting, dat thans de zaak in orde zou zijn, is echter de bodem Ingeslagen, doordat thans van C.-H. zijde bezwaar is ge maakt. De candidaten der C.-H. hadden n.1. aan hunne bereidverklaring tot intrekking hunner candidatuur de voorwaarde verbon den, dat daaraan door de kiesvereeniging goedkeuring werd gehecht en in een op Zater dag j.1. te Hitzum gehouden vergadering van de C.-H. kiesvereeniging is besloten, dat alle C.-H. candidaten hun candidatuur zullen hand haven en aan de SDAP dus geen gelegenheid aal worden gegeven haar fout te herstellen. Ondanks de medewerking van de A.R. zal het dus toch zoo blijven, dat de SDAP in de vol gende vier jaren niet in de Raad vertegen woordigd zal worden. HET BLOEMBOLLENBEDRMF EN DE BETALINGSMOEILIJKHEDEN. Men schrijft aan dt N v. Rott. Crt.: De betalingsmoeilijkheden in het bloembol- lenbedrjjf kenteekenen zich in de besluiten der bloembollenveilingen en der regeering inzake de vergoeding voor het in 1934 ingele verde en vernietigde surplus bollen. De veiling Hollanr"s Bloembollenhuis te Llsse keet 84 pet. direct uit of 08 pet. tegen kwijting van het totaal. H. B. G. ook te Lisse betaalt 98 pet. en be schouwt de resteerende 2 procent als dubieus. De Hillegomsche veiling keert voorloopig 80 pet. uit en hoopt binnenkort meer te kun nen betalen. De Haarlemsche veiling betaalt 98 pet. en stelt 1V2 pet. in het vooruitzicht. Tezelfder tyd is bekend geworden, dat de regeering niet de in vooruitzicht gestelde 85 pet. der minlmuprtjzen van de vernietigde bloembollen zal vergoeden, doch slechts 60 pet. Vooral dit laatste is een groote tegen valler. MELK. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemclk, gekocht op regeeringscontract, is voor de volgende week bepaald op 44 ct. per liter, eventueel verhoogd met pcemle of verminderd mot de afdracht voor de kwali teit. De afdracht voor andere in consumptie ge- tra» lite melk is vastgesteld op 2 cent per li ter. DE VIJFTIG DUIZEND, Gevallen op No. 0935. Bjj de trekking van gisteren van de Staats loterij is de prys van 50.000 gevallen op lot No. 9935. OEFENINGEN VAN DE MARINE IN INDIE Aneta meldt uit Batavia, d.d. 21 Mei. In verband met de marine-oefeningen ln het wqsteljjlc gedeelte var den Indischen Achipei is heden te Tandjong-Priok een groep watervliegtuigen aangekomen, welke heden ,weer zal vertrekken. Op 23 Mei ka 1 te Tandjong-Priok het flot tielje-vaartuig Flores, benevens acht groote watervliegtuigen worden verwacht, terwijl van 24 tot 27 Mei een divisie onderzecbooten te Tandjong-Priok zal verblijven Op 30 Mei kunnen de kruiser Java, de torpedo-jagers Banckert en Van Hes en vier onderzeeërs en verscheidene vliegtuigen wor den verwacht. De Oehoe op terugreis is 21 Mei van Cairo vertrokken en denzelfdeu dag te Athene aan gekomen. De Havik is op de heenreis 21 Mei van Jodh- pur vertrokken en denzelfden dag te Calcutia aangekomen. De Havik is op de heenreis 22 Mei van Cal- cutta vertrokken en denzelfden dag te Bang kok aangekomen. De Ijsvogel is op Je terugreis 22 Mei van Batavia vertrokken en denzelfden dag te Sin gapore aangekomen. HET VLIEGTUIGONGELUK TE SOEKABAJA. De toestand van den gewonde. Aneta meldt uit Soerabaja: Een geneeskun dig onderzoek heeft aangetoond, dat de ma- rlnevlicger Elckerbout, die Zondag met de Ko- libri is neergestort, geen ernstige kneuzingen heeft gekregen. Hij bljjft echter klagen over pijnen in den rug, terwijl hy nog steeds ver suft is door den val. Zjjn toestand blijft stationnair. DE LIEUTENANT PARIS. Door brand beschadigd- Het grootste Franscne watervliegtuig, de Lieutenant Paris, dat bjj Bordeaux voor an ker lag, is door bram gedeeltelijk vernield. Het toestel, d t eerst gestemd was voor den dienst op Zuid-Amerika, lag in Biscarassa. na bij Bordeaux. Het zou morgen proefvluchten doen in tegenwoordigheid van den minister van tuchtvaart. Zondag ontstond echter kort sluiting, en in een oogwenk stond de rechter vleugel in vlammen, die volkomen verbrandde. De andere deelen van het vliegtuig zjjn on beschadigd gebleven. Binnenland. Mazelen-epidemie. Te Volkel b(j Uden. Te Volkel by Uden heerscht een hevige mazclenepedemie onder de jeugd. De ziekte breidt zich nog steeds uit. In verband hier- medo is last gegeven tot sluiting van de scholen. Meisje gewond. De landbouwer M. D., wonende aan den Hoofdweg te Hillegersberg, stond Maandag op ztjn erf. toen zyn buurman hem kwam vragen, zjjn flobertbuks even af te staan, teneinde of eenig sihadeljjk gedierte te schieten. Deze buurman, h genaamd, laadde de buks. daar hjj' de bestemde patronen by zich droeg.1 Terwjjl de heer H. nog enkele oogenbllk- ken met zyn buurman in gesprek bleef, raakte zijn hand den trekker van de buks aan met het gevolg dat het schot afging. Het elfjarig dochtertje van D., dat op het erf aan het spelen was. werd ln den buik getroffen. Dr. Zandbergen, uit Capelle a. d. I.Tsscl. die ontboden werd, gaf last dat het kind terstond naar het ziekenhuis Eudokia te Rotterdam moest worden vervoerd, daar operatief in grijpen noodzakelijk was. In hel ziekenhuis is de kogel verwijderd. De toestand van het meisje was Maandagavond zeer ernstig, doch Dinsdagmorgen vrij wel. Op klaarlichten dag is voor 10.000 aan juweel en, goud en zilver gestolen. Zondagmiddag 12 Mei heeft, naar men thans meldt, ten huize van een dame in de Banstraat 'n den Haag een belan- rjjke Inbraak plaats gehad, waarbij voor circa 10.000 aan Juweelen, goud en zil veren voorwerpen is gestolen. De inbreker heeft zich toegang weten te verschaffen, door aan de achterzijde van het huis een spanjoletsluiting open te boren. De bewoonster was afwezig en in het huis ver toefde alleen de Oostenrijksche dienstbode. In de achterkamer vond de Inbreker een kast, welke hjj gemakkelijk met een schroe vendraaier kon openen. In deze kast vond hij het juwelenkistje, alsmede tafelzilver en an dere gouden en zilveren sieraden. Ontvreemd zjjn o.m. 40 zilveren lepels en vorken, groote zilveren groentelepels, 40 zil veren theelepeltjes, een bloedkoralen colier, oen brilanten bréloque met paarlen hanger, een gouden armband met drie paarlen bezet, twee lange gouden kettingen met hangers, een antiek gouden beurs, een gouden dames horloge, een Indische gouden armband van zacht goud, twee paarlen oorringen, een gou den chatclaine, een zilveren theeblad, een gou den broche, een gouden kris, een gouden speld en nog tal van andere gouden en zilveren ar tikelen, in totaal tot een getaxeerde waarde van 10.000. In verband met deze inbraak is het Oosten rijksche dienstmeisje S., dat zooals gezegd, thuis was tijdens het gebeurde, gearresteerd op grond van vermoedelijke medeplichtigheid. Van den Inbreker heeft men tot dusverre geen spoor kunnen ontdekken. 3'/i J. gevangenisstraf geëlscht. Voor het hof te 's Hertogenbosch heeft Maandag terechtgestaan M. A. A. J. S. V., ingenieur te Heerlen. Verdachte was door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot een Jaar gevangenistraf, terzake dat hy op 13 Dec. 1034 te Heerlen zyn zwager J. H. E. M. Vogels met een hamer, dien hij voor dat doel had meegenomen, op het hoofd sloeg. Vogels werd achter op het hoofd gewond en in den schedel getroffen. De verwondtng was niet zoo ernstig, dat Vogels er aan bezwijken Icon. Verdachte was bij zijn zwager in den kost en deed zaken met hem. Toen bleek dat ver dachte verduistering had gepleegd ten 11a- deele van de firma waarvoor beide werkten. De zwager had verdachte het pension op gezegd en nu wist hij niet waarheen hij gaan moest. De aanval geschiedde op 13 Dec. 1934. Dien dag kwam verdachte op het bureau van politie te Heerlen zeggen, dat hij zijn zwa ger had doodgeslagen. In een actetasch droeg lly een hamer bij zich en een revolver, ge laden met 4 patronen. Voor het gerechtshof kwam verd. op zijn bekentenis terug. Hy beweerde overspannen te zyn geweest en niet de bedoeling te heb ben gehad zijn zwager te dooden. De adv.-gen. eischte wegens poging tot moord, met vernietiging van het vonnis, 3 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Verdachte vroeg eventueele opzending naar Den Dolder. Eén jaar geöisclit. Voor de Rechtbank te Almelo is Dins dag behandeld de zaak tegen den inwoner van Haarlem, die ervan wordt verdacht op Maandag 4 Februari van dit jaar den te Hengelo woonachtigen Duitschen beeld houwer Gutzeit tegen diens wil per auto over de Duitsche grens te hebben ge bracht, waarna Gutzeit door de Duitsche politle-autoriteiten is gearresteerd. Op Maandagavond 4 Februari j.1. werd, als gezegd, de Duitsche beeldhouwer Gutzeit uit zijn woonplaats meegenomen door een Haar lemmer, die den man voorspiegeld had, dat hij hem aan een betrekking in Haarlem kon helpen en hem per auto derwaarts zou bren gen. In plaats daarvan spoedde de auto zich in de richting der Duitsche grens, welke b'j Cronau werd gepasseerd. De douane-afslui ting was. daar men blijkbaar den auto ver wachtte. vooraf geopend en zoodra Gutzeit zich op Duitseh grondgebied bevond, werd hij in arrest gesteld en naar de gevangenis te Detmold overgebracht. De Haarlemmer heeft, naar uit het ter zake ingestelde onderzoek is gebleken, ge handeld in overleg met en ln opdracht van de Duitsche politie-autoriteiten. met wie de Haarlemmer al reeds eerder ln relatie heeft gestaan. Op den dag van Gutzeits ontvoering is een beambte van de Duitsche „Krimiralpollzei" in Nederland geweest, om voorbereidende maatregelen te treffen. Deze man heeft dien dag te Enschede den auto gehuurd, waar mede Gutzeit over de grens is geluacht Op 27-April J.1. richtte het Tweede Kamer lid mr. G. A. Boon vragen over dit geval tot den minister van Justitie, waarop de heer Van Schalk antwoordde, dat het Nederland- sche gezantschap te Berlijn zich op 4 April tot de Duitsche regeering had gewend en dat deze zich bereid had verklaard Gutzeit uit de gevangenis te ontslaan en hem den terug keer naar Nederland te veroorloven. Inderdaad werd, zooals men in ons nr. van Dinadag gelezen heeft. Gutzeit Zaterdag avond naar de Nederlandsche grens gebracht, welke hjj echter weigerde te overschrijden. Nadat daarvan officieel akte was opgemaakt, is Gutzeit weder naar de gevangenis te Det mold teruggebracht. De officier eischte tegen den Haarlem mer een jaar gevangenistsraf met aftrek der preventieve hechtenis. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 4 Juni, 's morgens om 10 uur. MEISJE DOOK EEN AUTO AANGEKEDEN EN GEDOOD. Op den spoorwegovergang nabij het station Santpoort is Dinsdagavond het 11-jarig doch tertje van den heer v. d. Dreggen door een auto welke met steenen geladen was over reden. In zorgwekkenden toestand is het ipeisje naar het Diaconessehuis te Haarlem gebrgcht, waar liet kort na aankomst is ((verleden. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Dinsdagdavond om zeven uur is de vijftien jarige Schuddeboom, die uit de Bergstraat met zyn fiets den Middenweg te Uitgeest kwam oprijden, pardoes tegen een personen auto opgereden, die werd bestuurd door den heer Van V. uit Wjjlc aan Duin. De jongen werd door de voorruit gesmakt en brak den den nek. Hij was op slag dood. DOOK EEN MOTORFIETS OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagavond is het 4-jarige dochtertje van den landbouwer van den Broeke op den weg van Dirksland naar Sonimelsdjjk, toen het trachtte juist voor een motorrijwiel den weg over te steken, door het windscherm van de motorfiets geraakt. Het kind werd ernstig gewond en is spoedig overleden. JEUGDIGE INBREKER GEARRESTEERD. ;;De Arnhemsche recherche heeft de hand gélegd op een 16-jarigen jongen, die bakker vgn beroep is en die in de afgeloopen maanden een vrij groot aantal inbraken zou hebben ge pleegd te Arnhem. Hjj had het vooral gemunt op kantoren en scholen en sloeg zijn slag ln ddn regel tusschen Zaterdag en Maandag. Brandmelder viermaal in werking gesteld. pinsdagmiddag la aan de overzijde van het IJ de op den Hoekschewaardweg te Amster dam, hoek Duivelandstraat, staande brand melder niet minder dan vier maal achtereen in werking gesteld door een groep school jongens tusschen 7 en 12 jaar. De eerste maal werd het ruitje ingegooid en rukte de brandweer dus noodeloos uit. Nauwelijks was de motorspuit weer tn bewe ging of één der jongens drukte den melder opnieuw af. Deze beihamel kon worden ge grépen. terwjjl de namen van de anderen, die zich nog tweemaal aan deze ergerlijke bal dadigheid schuldig maakten, by de politie bekend zyn. Vernieling van straatlantaarns. i)q. politie te Sittard heeft vier jongens aan gehouden, die in Stadbroek in de laatste dagen 30 straatlantaarns hadden vernield. Vrydag 24 Mei. Hilversum, 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Declamatie J. v. Oogen. 10.35 Gramofoonpl. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Gramofoonpl. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo foonpl. 2.00 Voordracht door R. Geraerds en gramo foonpl. 2.45 Viool-recital J. Felderhof, a. d. vleugel: E. Veen. 3.10—4.00 De AVRO-Decibels o.l.v. v. Eddy Mecnk. 4.00 Gramofoonpl. 4.30 „De Zonnekloppers" o.l.v. C. Steyn. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Vervolg concert. 6.00 „Orvitropia" o.l.v. J. v. d. Horst, m.m.v. Gaby Ehrhardt (zang). 7.00 Lezing over den Volkenbond door J. Oudegeest. 7.20 Orgelspel J. Jong. 7.50 Vaz Dias. VARA-Varia. Herh. S.O.S.- berichten. 8.00 Ds. F. Djjkema: De Profeten. 8.30 Kamerorkest v. d. Pas. 0.00 Prof. Dr. L. J. v. Holk: Practljk. 9.80 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.15 Declamatie D. Hoogland, 11.00 Jazz-programma (gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. S. v. Dijken, 11.00 Gramofoonpl. 11.15 Pianorecital Mevr. T. BrugmanStelle- maker. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gram.pl. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00—3.45 Gramofoonpl. 4.00 Het Trio L. Blaauw. 4.00 Het Trio Beute—ZepparonlBerghout 5.00 Dec'amatie door A. Hofland. 5.30 Orgelspel L. Blaauw. 6.30 Causerie A. J. Herwig, 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literaire causerie door G. Kamphuis. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Bacli-Handel-herdenking door de Chr, Oratoriümvereeniging o.l.v. A. v. d. Horst, m.m.v solisten en het Utr. Sted. Orkest 10.15 Vaz Dias. 10.2011.30 Gramofoonpl. ZATERDAG 25 MEI. Hilversum. 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.? XX-en- senible o.l.v. C. Steyn, VARA-iooneel o.l.v. W. v. Cappellen, Strijkorkest o.lv. E. W&lis en gram.pl. 12.00 Gramofoonpl. 12-30 De Flierefluiters o.l.v. E. Walls. 1.00 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. I.151.45 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst 2.00 „Hoe de toonkunst groeide", 2.20 Declamatie F. Nlenhuy. 2.40 Pianorecital W. Zonderland. 3.00 Filmpraatje M. Sluyscr, 3.13 Gramofoonpl. 3.50 Muzikale lezing P. Tiggers en concert 4,13 De Krekeltjes o.l.v. Leida Hulscher, 4.40 J. C. C. Kayser: De psychologische ach tergrond van wetenschap en bygeloof, 5.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6j0u Vervolg orkestconcert 6.30 Esperanto-uitzending. 6.50 Gramofoonpl. 7.00 Friesch uurtje. 8.00f SOS-berichten. 8.03 Vaz Dias. VARA-varia. 8.00 „Wjj vragen uw aandacht voor". 8.10 Gramofoonpl. 8.10| Gramofoonpl. 8.30 Tine de Lorme (mezzo-sopraan) en S. Steyn (orgel). 9.15 N. de Kljjn (viool). 9.30 „VARA-Maandrevue", van de Vries en Picysier. Muziek: I. Rossican. M.m.w.v. De Flierefluiters o.l.v. E. Walis, Emmy Arbous ey tooneclspelers. 10.00 Gramofoonpl. 10.10 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst m.m.v. A. de Booy (zang). II.00 De Zonnekloppers o.lv. C. Steyn. 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. Hulzen, 1875 M. KRO-ultzending. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl, 11-30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en orkrstconcert, 2.00 Voor de jeugd. 1 2.30 Sport. 3.00 Gramofoonpl. 3.05 Phohi-programma voor de K XVIII, 4.05 Kinderuur. 5.05 Orkestconcert en gram.pl. 6.20 Lezingen en gram.pl. 7.35 Gram.pl. (Om 8.00 Vaz Dias). 9.00 Schlagermuziek, 10.30 Vaz Dias. 10.35 Accordeonmuziek, 10.45 Schip ennuziek. 11.3012.00 Gramofoonplaten, Een arrestatie te Gennep. Naar eerst thans bekend wordt, is in ,k>n nacht van Zondag op Maandag te llassum e«n moord met roof gepleegd. Aan de Duit sche grens, aldus V.D., dichtbij Gennep is de kantoorhouder H. J., te Hassum op zjjn kan toor overvallen en met een hard voorwerp doodgeslagen. Uit de kas van het kantoor ts een bedrag van 4000 mark gestolen. De po- litie te Gennep heeft zekeren V., verdacht van dezen moord aangehouden. V. vertoefde in een hotel. Het wekte bevreemding, dat deze logeer gast, die aan den eigenaar van het hotel een flink bedrag aan pensiongeld achterstallig was, plotseling een gedeelte, ongeveer 1 200 vereffende. Andere personen, die van hem geld te goed hadden, ontvingen dit ook. Mede bleek, dat V. in Nymegen aan een bank al daar Duitseh geld had laten wisselen. Hoe wel deze feiten voor de marechaussee nog geen reden waren om tot arrestatie over te gaan, achtte men mede omdat het alibi van den verdachte niet in alle détails klopte toch termen aanwezig om hem in ver zekerde bewaring te houden. De Duitsche politie tracht, in samenwerking met de Nederlandsche dezen moord tot klaarheid te brengen. Buitenland. In den nacht van 11 op 12 Mei is. zooals gemeld, op den sneltrein Brealau-Dresden een overval gepleegd, waarbjj den bandieten 52.000 M. in handen is gev&llen. Vrjjdag J.1. is de uit Brieg afkomstige hoofd dader. Fritz Schuller, op zyn vlucht te Strehlen gearresteerd. De medeplichtigen van dezen man zyn thans bekend. Het zjjn zjjn broeders Wllly, Erich en Hermann Schuller. In een officieel communiqué deelt de politie- president van Breslau mede, dat de vier ge broeders reeds herhaaldelijk gestraft zyn. Hun signalement wordt gepubliceerd, terwyi een beroep wordt gedaan op de bevolking, behulp zaam te willen zyn by de opsporing van deze misdadigers. Zes dooden en zeven gewonden. Zes arbeiders zyn gedood en zeven ge wond, naar Reuter uit Buenos Aires meldt, door de ontploffing van vyf ton kruit, dat per trein vervoerd werd in het gebied van de Rio Negro. Het ongeluk geschiedde in de buurt van het plaatsje Jacobacci. De goederenwagon, waarmede het kruit vervoerd werd, werd volkomen verwoest. De oorzaak der ontplof fing is nog onbekend. De piek van het ongeluk vertoont een beeld van groote verwoesting, op honderden meters afstand van de rails vond men nog menscheniyke lichaamsdeelen en deelen van den waggon. Hoofdinspecteur Helby, een van de „groote vyf" van Scotland Yard, heeft de leiding op zich genomen in het onderzoek naar aan leiding van het vinden van het ïyk van een jonge vrouw in een veld by Mechley Avenue te Purley. Dit veld bevindt zich ln de buurt van een blok hulzen in aanbouw, en een ar beider, die daar werkzaam was, heeft het ïyk gevonden. Hy dacht eerst, dat de vrouw sliep, maar toen hy naderby kwam, begreep hy, dat zjj overleden was. Hy waarschuwde zjjn makkers, en hun baas waarschuwde de politie. De man had de vrouw den avond te voren gezien in gezelschap van een andere vrouw en twee mannen. De andere vrouw geleek een jongere zuster van haar en was eender gekleed. Toen de politiedokter het ïyk onderzocht, bleek de vrouw ongeveer 6 of 7 uur dood te zyn. De dokter schatte haar leeftijd op 35 40 jaar. By haar lag haar ta8chje, dat gesloten was. De dokter heeft aanvankelijk niets kunnen ontdekken, dat op misdaad wees, maar tot dusver is men er nog niet in geslaagd, de identiteit van de vrouw vast te stellen, of de menschen te vin den, die den vorigen avond met haar daar ter plaatse zijn geweest. Geen gratis logies. Het Gerechtshof van Hessen heeft zich Maandag bezig gehouden met de behandeling van een klacht .ingediend door iemand, die van 1 April 1933 tot 13 November 1933 en van 10 tot 27 Januari 1934 in verzekerde be waring heeft gezeten. De commissaris van politie van Dresden had hiertoe bevel gege ven, krachtens de verordening van den rjjks- president tot bescherming van volk en staat van 28 Febr. 1933. Nadat de man was vrjjgelaten, ontving hy van de politie een kwitantie „voor verzeker de bewaring" ten bedrage van 486 ryksmark. Hjj nam hiermede geen genoegen en trachtte van den rechter vrystelling van betaling tc verkrijgen, op grond van het feit, dat de vor ming "let wettig was. Het Gerechtshof heeft thans geconstateerd, dat het hier oen vergoeding van kosten betreft, die do ataat gedragen heeft voor de verzorging en be waking van den persoon, die in verzekerde bewaring werd genomen. Deze kosten zijn begroot op 2 mark per dag. Volgens de mee ning van de rechtbank geschiedt de vor,le ring op grond van de bepalingen welke vol gens de wet niet betwitstbaar zyn Kn1! T?1 Uit Yakima Washington): dak van p v,PfrS°nen beV°nd Zich een luns van twee verdiepingen om kroonlijst ^osfiet6 p,0,JM;Une de Zevenendertig pertonen vielen tenvevol.e sommigen levensgevaariyk, Wordt Ve'»oig4 Man! Het is zoo taai. zoo sappig! 't Duurt zoo lang en 't smaakt zoo fjjnj Toe probeer óók eens zoo'n pruimpje Maar bedenk: 't moet BLACK BOY GESAUSDE ZWARE 2 3 Mei. Het is ongeloofiyk, wat eea voorraad correspondentie zich opstapelt, ali men voor het weekend even weg la geweest Ik zal de dringendste vragen toch even moe ten afdoen: Mevr. J. B. te V. vraagt, of ik iets gele- zen heb over een voetbalwedstrijd tusschen Nederland en Engeland, die Zaterdag j.1. ge houden moet zyn. Antw.: Alle kranten er op na gesnuffeld maar niets gevonden. De heer J. G. te Z., vraagt .of het gerucht waar is. dat minister Marchant aan aftreden denkt Sedert eenigen tyd gaan over Mr. Marchant opzienbarende verhalen. Een week geleden informeerden wy by zyn naaste vrienden en geestverwanten naar de juist heid daarvan, maar werden uitgelachen. Wjj hebben de laatste week geen courant ge lezen, dus weten niet of er iets naders over is bekend geworden. Voorshands geven wjj den raad. aan de geruchten geen geloof te hechten. Mej. C. J. G. te Z.. wil weten, waarom de Duitsche beeldhouwer Gutzeit liever in de gevangenis biyft, dan als vrjj man naar Ne derland terug te keeren. Er kan onmoge lijk een andere reden zyn, dan dat hy bet in de gevangenis beter heeft en zich ais vrjj man niet gelukkig voelt. Gelooft u vooral niet de verdachtmakingen ln de buitenland- sche pers, als zou Gutzeit deze beslissing onder eenigeriet dwang hebben genomen of uit angst voor het lot van zyn familie. W. G. te A., vraagt, hoe plantenvet te be waren en hoe een mat is te reinigen. Antw.: De naam Helder, het oude Heldoar, bel eekent zooveel als toegang tot de onder wereld; vandaar dat in het buitenland vele mondaine café's dien naam dragen. Beide maatschappyen zyn prima; klachten over coulance hebben wy nimmer vernomen. G. J. K.. te C. vraagt of er kamerplanten zyn, wier bloemen tegen de warmte en uit werking van een gashaard bestand zyn. Antw.: Voor Blankenbcrghe kan men zich om inlichtingen wenden tot het Officieel Bu reau voor Toerisme, Place de Brouckère 48, Brussel. Jhr. P. v. d. P. te 's-G. zou gaarne een en ander weten omtrent kieviten. Antwoord: Ofschoon de omstandigheden voor de petroleum-industrie in 1934 aller minst gunstig waren, is de Continental Oil Co. er toch in geslaagd, bevredigende resul taten te bereiken. Na afschrijving bedroeg de netto-winst 4 896 911 dollar. G. C. A. te U. wil vernemen, hoe men chocoladejam maakt. Antwoord: Kalfsmergpypcn zyn veel lek kerder. Laat een flinke hoeveelheid gehakte ui en wat stukjes kalfsvleeach smoren i® reuzel. Voeg gekneusde tomaten .witten wijn. kalfsbouillon, gehakte peterselie, thym. een stuk sinaasappel, zout en peper toe. Bnat hierin stukken kalfsmergpyp ter dikte van 5 c.m. gedurende anderhalf uur zachtjes ko ken. C. v. d. te H., vraagt wat een sierlyke en doelmatige beplanting van bakken op een balcon is. Antw.: De legtyd van dezen weidevogel begint ongeveer 20 Maart, by zacht voor jaarsweer wel eens 13 tot 15 Maart D. L. Q. te V. heeft last met het stijven van boorden. Wy raden u aan. hartenheer voor te spelen. Merkt de tegenparty dat er twee harten* heeren in het spel zyn, dan is er nog altijd gelegenheid, door een vlugge beweging va® uw been tegen een der pooten van de bridge* tafel deze om te gooien, zoodat alle kaarten op den grond vallen en contróle onmoge|ÓK wordt. Vraagt ons gerust! Wy antwoorden! RAZZIA IN DE ONDERWERELD VAN NEW YORK. De politie te New York is in samenwerking met de federale agenten overgegaan tot een groote razzia op leden van de onderwere van New York, overeenkomstig de "'j' tegen de openbare vyanden." Er ztfn lieden gearrestcero. EEN ZIELIG GEVAL. Voor de rechtbank te Los Angelos ia NU*"t dag een vrouwtje van 91 jaar verschenen.'^ een eisch tot echtscheiding had ing' tegen haar 72-Jarigen echtgenoot. He'- 1 paar was reeds 48 Jaar getrouwd. inaar„m(i had de man zyn vrouw een serpent en daarom was zy met drie achterkiel"' ren naar den rechter geloopen, om ding te eischen. Terwjjl zy zat te wachten^ zy voorgeroepen werd, viel het °ve'"[ii)0<i- moedertje in slaap. De rechter vond het zakeljjk het geval nog eens te overwe®

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2