DE REDE VAN HITLER. Ingezonden. Schagen. Texel. GRATIS. BUITENLAND De Landdag van den B.V.L. te Alkmaar. Schagen centrum van den kop van Noord-Holland. Eerste Kamer. Zij, die zich van heden af, voor stiin tens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 JUNI verschijnende nummers Tijdschriften en Weekbladen 468e STAATSLOTERIJ hm hm HKLDKRSCHE COURANT VAN PONDHKDAG 23 MHI t O De Heldersche deelnemers en de ,,staf" doen van zich spreken. Prachtige propaguuda voor den Ityzondcren V inwilligen Landstorm. Helaas niet begunstigd door al te mooi voorjaarsweer, heeft gisteren te Alkmaar de 'Landdag van den l'.ijzonderen Vrijwiltigen Landstorm van het Verband Alkmaar, onder groote belangstelling, ook van autoriteiten, plaats gehad. Den heelen dag stond een styve, gure bries, die met name het verblijf op het Sportpark dikwijls onaangenaam trachtte te maken. Gelukkig was er echter by voortduring ren Bfeer van warmte, van intimiteit, van loyaliteit, die koesterend werkte en zelfs van dermate kracht was, dat de matige mede werking van Z. M. Het Weer dikwijls over het hoofd gezien werd. Van alle mogelijke plaatsen en dorpen uit het Verband waren de „Landstormers" naar de Kaasstad getogen, vele afdeel ingen per autobus, anderen per trein en weer anderen hadden er zelfs een flink fietstochtje voor over gehad. Met honderden was men aldus de stad binnengetrokken, de eerste schreden golden aldaar het fraaie Sportpark. Want reeds om half negen waren daar de schiet wedstrijden aangevangen. Geen enkele B.V.L.er, die deze wedstrijden gaarne over slaat, want de schutters kunnen er mooie prijzen behalen! De Heldersche afdeeling, wij schreven het Dinsdag reeds, zou met ongeveer 100 deel nemers aan den Landdag deelnemen. Nu, dat is ook geschied: alleen met dit verschil, dat er een kleine honderd waren. Zij werden vergezeld door den plaatselijken leider, den res. 1ste luitenant Jac. Adolfs, door den heer J. de Jong en de reserve-officieren De Ruiter en Reinders. Te ongeveer 9 uur kwam het gezelschap op het Sportpark aan, waar men zich verspreidde, want waar de aandacht der leden vanzelfsprekend meer gericht was op de schieterg, was die der officieren aanvan kelijk gewijd aan de autoriteiten, officieren en aanwezige leden van de Nationale, Gewes telijke en Plaatselijke Landstorm-commissie, waarbij begroetingen en kennismakingen we derzijds plaats hadden. Op een 10-tal banen, ieder van een lengte van 12 meter, bekampten de schutters elkaar in den personeelen en in den korpswedstrtjd. Ter wille van de objectiviteit zjj hier mede gedeeld, dat aanvankelijk de regeling niet .gesmeerd" liep; er bleek n.1. een te kort aan hulzen te zjjn. De voorraad werd echter later op den morgen aangevuld, zoodat van toen af aan alles van het bekende leien dakje ging. Hoog bezoek. Intuaschen waren de minister van Binnen- Iandsche Zaken. Zijne Excellentie Mr. J. A. de Wilde, en zyn ambtgenoot van Defensie, Zjjne Excellentie Mr. Dr. L. N. Deckers, ge arriveerd. Ook de commandant der Marine, Schout-by-nacht T. L. Kruys, die evenals de minister van Defensie, vergezeld was van zyn adjudant, kwam van zijn belangstelling ge tuigenis afleggen, en natuurlijk was er luite nant-generaal b.d. L. F. Duymaer van Twist voorzitter van de Nationale Landstorm-Com missie, de „groote man van den B.V.L." Te zamen woonden deze autoriteiten, die nog vergezeld waren van vele anderen als de leden van de Gewestelijke Commissie, o. w. onzen burgemeester, de heer W. F. G. L. Driessen, de schietwedstrijden bij. De minis ters beproefden heel gemoedelijk hun scherp schutterskwaliteiten, waarbij het resultaat wel in het voordeel van den Minister van Defensie uitgevallen zal zijn! Het défilé. Daar klonk plotseling hoorngeschal: Ver zamelen! Dit beteckende: opstellen voor het défilé. De autoriteiten reden intuaschen naar het Stadhuis, waar zjj ontvangen werden door het Gemeentebestuur. Burgemeester Van Kinschot sprak harte lijke woorden van welkom en herinnerde aan het jaar 1573. toen de vroedschap in dezelfde raadskamer als waarin men zich nu bevond besloot de troepen van Oranje toegang te verleenen. In Alkmaar begon de victorie! Minister Deckers sprak namens de gasten een kort woord, waarin eveneens herinnerd werd aan dat roemruchte jaar 1573. Thans, in 1635, opende Alkmaar hare poorten voor den B.V.L., oen typische vergelijking. Vervolgens trad men naar buiten op het bordes. Allen waren nog niet eens buiten of daar naderde reeds de stoet onder de wel luidende tonen van onze Marinekapel. Met krachtige tromslagen en heldere fluittonen weerklonk de „Defilecrmarsch"; de Staf stelde zich tegenover het bordes op en terwijl zjj speelde trok de lange, bonte stoet voorby. Het défilé stond onder commando van den reserve luitenant-kolonel der infanterie J. C. van Houten, aan wien als adjudant was toe gevoegd de res. lste luitenant Mr. H. Judell. Ca. 1200 Landstormers trokken voorby; als 't ware geïnspireerd door de modcl-muziek liepen zy allen netjes ln den pas en keurig gericht. De stoet had iets plechtigs, daar alle mannen het hoofd ontblootten, terwyt zy de autoriteiten passeerden, maar ook iets op wekkends en vroolijks door de vele wappe rende vanen en banieren, die elke plaatse- Ujke afdeeling met zich gevoerd had. Men was kennelijk vol lof over dit geslaagde défilé en met name minister Deckers stak dit niet onder stoelen of banken. Om ca. half één had in het gebouw ,,Dc Unie" de lunch plaats, waaraan alle genoemde autoriteiten, behalve minister De Wilde, aan zaten. Voorts vele genoodigden en alle aan wezige officieren; als tafelpresident fun geerde generaal Duymaer van Twist, op wiens voorstel een heildronk uitgebracht werd op H. M. de Koningin, zyn gewoonte ge trouw riep hy daarna uit: Leve de Koningin! De middag. 'b Middags om 2 uur waren allen weer pre sent op het Sportpark, waar bovendien de belangstelling van particuliere zyde danig bleek toegenomen te zyn. De voorzitter van de Gewcsteiyke Commissie, de heer S. M. Middelhoff, burgemeester van Hoogkarspel, opende hier den eigeniyken Landdag met een welkomstwoord er een korte rede aangaande het doel van den B.V.L. aan verbindend. Aan de uitnoodiging van den voorzitter kon Z. Ex cellentie Duymaer van Twist geen weerstand bieden en zoo sprak ook hy een rede uit, welke een vurig pleidooi werd voor het welzijn van den B.V.L. Hoe bemind de generaal ia bleek wel uit het hartelijk applaus, waarmee zijn rede af en toe onderbroken werd. Het programma bevatte athletiekwedstrij den (100 meter hardloopen en oen veldloop van circa 5 K.M.) en een openluchtspel getiteld „Als 't moet". Voor het hardloopen bestond veel animo èn wat het aantal deelnemers be treft èn wat de belangstelling aangaat. Hier had „onze" afdeeling een klaterend succes te boeken, daar Ab Veen, geroutineerd athieet als hij is, den eersten prijs by het nummer 100 meter hardloopen won. Het openluchtspel, een grootsch opgezette vertooning naar tekst en ontwerp van de hee- ren J. Werkman en B. J. F. Sutman Meyer, beoogde in speltrant het doel en streven van den B.V.L. weer te geven. Daarin is men o.i. uitstekend geslaagd al hadden enkele passages wat beknopter en suggestiever kunnen zijn» Maar er waren ook juweeltjes van vondsten bij. zoo noemen wij de proloog, die woordelijk een rei was uit Vondcl's „Lucifer", de boeren bruiloft, die zoo wreedelyk verstoord werd door de jobstijding, dat de jonge bruigom met den B.V.L. ten strjjde moest tegen verbrekers van het wettig gezag en de slot-apotheose. Ook hier verleende de Stafmuziek op voor treffelijke wijze medewerking, zoodat het ge heel een doorslaand succes mocht heeten. Kr volgde nog een slotwoord van den voor zitter der Gewestelijke Commissie en toen verlieten de autoriteiten het terrein. Harte lijk juichte men de vertrekkenden toe. P.uim 6 uur behoorde het feest tot het ver leden en met recht kan geconstateerd worden, dat deze byzondere dag ook bijzonder ge slaagd is. Circa 83,000 mannen zyn thans aangesloten bij den Bjjzonderen Vrijwilligen Landstorm, een aanzienlijk aantal mannen, waarop de regeering in tyden van nood ten volle kan rekenen, want deze 83,000 mannen willen niet anders dan de handhaving van het wettig gezag en onwrikbare trouw aan het Vorstenhuis. Welgemoed en opgewekt van zin trokken de drommen per bus, trein of fiets huis waarts. In de bus voor Den Helder bevond zich nög een prijswinner, n.1. de heer Kruiff. die bij het schieten met de fraaie serie van 49 punten een... gemakkelijke stoei gewon nen had! In verband met de a s. gemeentraadsverkie- zingen vinden we in de Schager Courant van Dinsdag j.1. een hoofdartikel, waarin gewezen wordt op de ongekende kansen voor een snel len groei van Schagen, door de rykswerken, die de laatste jaren zyn uitgevoerd en waar door Schagen in een zeer gunstige positie is gekomen. Het blad roept om krachtige ge meentebestuurders om alle mogelgkheden voor deze gemeente te benutten. Wy ontleenen aan het artikel de volgende passages: Als ergens de goede kansen op een keurig presenteerblaadje worden thuis bezorgd, dan is het wel by de gemeente Schagen. 't Is alsof de goede geesten het er op ge zet hebben, om ons allerlei weldaden te be- wyzen. Overal om ons heen is men bezig koste lijke dingen voor ons gereed te maken. Betonmolens mengen de grondstoffen voor talooze bruggen, excavateurs graven diepe, breede verbindingskanalen en werpen aarde- banen op voor moderne wegen. Rondom ons marktplaatsje puffen de hei machines, zwoegen de polderjongens, trekken moeizaam de zandtreintjes volgeladen kip- karren langs hobbelige railsbanen. Alles werkt koortsachtigvoor ons! Schagen zal over een jaar het knooppunt zyn van de wegen en kanalen in Noord-Hol land-Noord Wq gelooven niet cat er een plaats in ons land is, die zich plotseling zulke schoone kansen in den schoot zag geworpen Het is dan cok niet alleen mogeiyk. neen. het is waarschyniyk, dat Schagen een tijd van ongekenden bloei en geweldige uitbrei ding tegemoet kan gaan. Schagen is, door de inpoldering van de Wieringermeer, precies in het midden ko men te liggen van den sterk verbreeden kop onzer provincie. Deze kop, die in het Zuiden door Alkmaar, in het Oosten door Medcnblik en in het Noorden door Den Helder begrensd wordt, vormt een der rykste zuivel-, en graange- bieden van ons land. En in het midden, van dit gebied zit straks als een spin in haar web: Schagen Het is plicht de kiem van ontwikkeling tot centrumgemeente, die in Schagen altyd aan wezig was, tot vollen wasdom te brengen. De ban, die door het ontbreken van goede verbindingswegen jaren lang op ons heeft ge drukt, is verbroken. Wy kunnen thans vooruit, dus wij zul len en moeten. Nunc aut nunquam Nu of nooit!!! Het moet niet mogelijk zyn ,dat zonder ernstigen strijd van Schagen's kant de ver binding met Middenmeer en de Wieringer- waard etc. onze deur voorby gaat, zooals nog slechts enkele weken geleden is geschied. Er moet actie, kracht, initiatief en durf van onze Bestuurderen uitgaan! Reclame maken voor Schagen als markt plaats van de nieuwe Wieringermeer, wijzen op de groote toekomstmogeiykheden, initiatief nemen door de uitgifte van billijke gronden voor industrie en handel, contact zoeken met de buitengemeenten. Men mag niet toelaten, dat de revenuen der zich sterk ontwikkelende wielersport alleen naar onze buren gaan, maar dient ook hier een wielerbaan te stichten. Natuurlyk weten wy. dat al die dingen geld, zelfs veel geld kosten, maar ook dat bezwaar is zeker niet onovcrkomeiyk. Met gezamenlyke krachten en geleid door een vastberaden Gemeentebestuur, is veel te bereiken. Tot zoover de Schager Crt. Het is inderdaad, zooals de redactie van de Schager Crt. schrijft, de zegeningen worden Schagen als het ware in den schoot geworpen. Waar Den Helder moeite heeft om de aan dacht van de autoriteiten op haar belangen gevestigd te krygen, worden Schagen de wel daden thuis bezorgd. De wensch, die Schagen dan ook uitspreekt, voor een gemeentebestuur waar kracht en initiatief van uitgaaf, geldt dan ook zeker in niet mindere mate voor onze gemeente. Meer dan ooit is een krachtige leiding noodig. In de Eerste Kamer kwamen gisteren een aantal wetsontwerpen aan de orde.. Omtrent het ontwerp algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemers overeenkomsten geeft dr. W i b a u t in een uitvoerige rede zijn oordeel. De Nederlandache kartelwetgeving, die wij nu krygen, is gebouwd op bindendverklaring eenerzyds en onbindendverklaring anderzijds. Eoo lang de regeering zekere rechten als onaantastbaar beschouwt, zal het haar niet gelukken, de kartels te laten werken tn Het algemeen belang. Van ieder kartel moet het doel zyn, tot een besloten bedrijf te geraken. Wat minister Steenberghe als ethisch ge boden erkent, kan slechts werkelijkheid wor den in het socialisme, waarin het bedrijfsleven geen winst tot doel zal hebben, maar waarin het dienen zal. De heer Van den Bergh (lib.) stelt de vraag, of er uitwassen bestaan in de verhou dingen tusschen de ondernemers, die in ons land ingrijpen van den wetgever noodzakelijk maken of wettigen. Spr. staat lijnrecht tegen over den minister en wijst ingrijpen in privaat rechtelijke verhoudingen vierkant af. On-Nederiandsche drang. De spr. acht de voorgestelde regeling on aanvaardbaar voor onze industrieelen, wier contracts- en bedrijfsvrijheid bedenkelijk wordt aangetast. De heer Van Enibden (v.d.j wijst er op, dat in de Ver. Staten al een halve eeuw ge leden een wettelyke regeling van het kartel en trustwezen voor het eerst ter hand is ge nomen, zij het met matig succes. Al geeft zy tot bezwaren aanleiding, spr. stemt er voor. De heer Knottenbelt (lib.) zegt, dat het wetsontwerp de fundamenten aantast van ons verbintenissenrecht. Wij hebben hier te doen met een zeer belangrijke wijziging van een eeuwenoud recht, zonder dat de nood zakelijkheid van deze wyziging is aangetoond. De heer De B r u y n (r.k.) is voor het ont werp. Hy verwacht er geen oplossing van voor de economische moeilijkheden. Maar nu de nood zoo hoog is gestegen, moeten alle krachten samenwerken om een ordening te bewerkstelligen. Het wetsontwerp zet een eersten schuchteren stap. De heer Pollema (c.h.) zegt, dat dit wetsontwerp volkomen in atryd is met de staatkundige, economische en juridische tra ditie. De wet zal den minister in moeilijk heden brengen. De tyd zal komen, dat hy met dank en eerbied zal denken aan de minder heid in de Kamer, die hem hiervoor heeft willen bewaren. (Gelach). Hedenochtend zal de minister van Econo mische Zak -n antwoorden. ADM. HELD. CRT. UuliiKér piiwMnmni. Enkele Berlynsche Ochtendbladen van gis teren bevatten reeds beschouwingen over de rede, die de rijkskanselier eergister in den Ryksdag heeft gehouden. Zoo schryft Alfred Roscnberg ouder het op schrift: „De vraag aan Europa" in den Völ- kischen Beobachter: „Aan de streng-iogische bewijsvoering van den Leider zal zich geen menach ter wereld kunnen onttrekken, die het oeriyk meent met de verdragen en vry aanvaarde verplichtingen, en die ernstig voornemens is de menschbeid voor een herhaling van de wereldooriogsramp en haar gevolgen te vrywaren. Aan alle staatslieden van de wereld is gister de groote vraag van onzen tyd gesteld en de toekomst zal beslissen of de andere volken lei ders bezitten, die zich niet laten meesieepen door kunstmatig gedoe, maar in het besef van hun groote verantwoordelykheid voor bet wel- zyn van hun land en van Europa, de kracht hebben stand te houden tegen de wisselende stroomingen en voor een organische geleding der rechtmatige nationale beweging den weg te effenen. Door den mond van den Leider heeft heel Duitschland gesproken". De Berllner Börson Ztg. schryft o.m.: „Deze rede is meer dan een „rekening en verant woording". Zy is een doorsnede door den hul digen toestand der wereld, een uiteenzetting van de noodzakelijkheden, die Hitler's staat kunde bepalen, zy bewyst ook waarom deze politiek een natuurlyke uiting van het natio naal socialisme is, eg verklaart met niet te weerleggen logica en overtuigende kracht de vredelievendheid van alle Duitsche maatrege len en doeleinden uit de door Hitler verkondig de en door de overgroote meerderheid van het Duitsche volk aanvaarde wereldbeschouwing". De D.A.Z. schryft o.a.: „De ophelderingen, die de Leider gegeven heeft zyn zoo gedetail leerd geweest, dat ons volk zich van harte by het vertrouwensvotum aansluit, dat voorzitter Gocripg in zyn slotwoord den Leider aanbood. Hitler beeft niets geheim gehouden, want wy hebben niets te verbergen". In een hoofdartikel van het Berliner Tage- blatt schryft Paul Scheffer o.a.: „Deze rede is een groot dringend Ja, zy is een pleidooi voor duidelyke verdragen tegenover onbepaalde. Het buitenland zal in zijn tegenwoordige stem ming geneigd zyn eerst te vragen wat wy moeten weigeren, maar het zal zich op den duur toch niet kunnen onttrekken aan den gedaebtenrykdom, die uit deze rede spreekt en die bewyst, dat met Duitschland te praten valt". Van Parijs uit gezien. De Parysche correspondent van de Nw. Rott. Crt. telefoneerde gisterenmiddag aan zyn blad: „Van hier uit gezien geeft de rede van Hitler geen aanleiding tot ernstige ontevredenheid. Vele van deze woorden heeft men al meer ge hoord en andere wekken wantrouwen. Met dat al schqnen zy een ontspanning in de interna tionale betrekkingen te bepleiten en laten zy de deur open voor verdere vruchtbare bespre kingen. Misschien leiden zy een terugkeer van Duitschland naar den Volkenbond in, al ver luidt hiervan niets, want in dit geval zou het, indien Rusland aangevallen werd, aan collec tieve maatregelen ter waarborging van de Russische grenzen moeten medewerken, wat het juist niet wil Hitler bewyst zelf in bet oog van degenen die tegenover de sowjetregeering vol wantrou wen staan, hoe verstandig Parys en Praag ge handeld hebben door de bekende verdragen met Moskou te sluiten. In het algemeen wordt natuurlijk betreurd, dat Bertyn zich onwillig toont tot het sluiten van een conventie van wederkeerig hulpbetoon. Al schijnt het geneigd zich in bepaalde om standigheden te verbinden den aanvaller niet te helpen, toch schijnt het uit de verdragen slechts datgene te nemen wat in zyn kraam te pas komt". Fransrhe persstemmen. De Fransche pers, weike algemeen hoopte, dat de rede, welke Adoif Hitler gisteren in den Ryksdag heeft gehouden, een algemeene geruststelling zou bevatten, is over het alge meen hierin teleurgesteld. Verscheidene bladen maken den Duitschcn rijkskanselier het ver- wyt weinig nieuws te hebben gesegd. Het Journal schryft: „De rede omvat zes tien bladzijden critiek op de andere mogend heden, veel woorden, doch weinig nieuwe woorden". De Petit Parisieu schrijft, dat de Fuhrer vooral het Fransch-Russisch pact aanvalt. De Excelsior is van oordeel, dat de rede niets nieuws en niets positiefs heeft gebracht. Alleen de Figaro neemt de rede van Hitler gunstig op: „De rede toont het verlangen naar vrede en het vertangen tot onderhandelen." In Engeland. De wekelgksche by eenkomst van het Engel- sche kabinet, in Downingstreet, heeft gisteren morgen den volledigen tekst van HiUer's rede besproken. De rede wordt thans door de be trokken afdeelingen in details bestudeerd, om na te gaan, of zij een grondslag biedt voor be vordering van de veiligheid in Europa en be perking van bewapening. Eageliiche jx-rw»temmen Reuter seint uit Londen: De bladen van alle richtingen zyn van mee ning, dat de rede van Hitler getuigt van vredeswil en een niet te miskennen bijdrage vormt voor de ordening in Europa, terwyl zij van een opmerkelijk vriendschappelijk en en verzoeningsgeztnden geest jegens Engeland getuigt. Ofschoon de rede in veel opzichten onduide lijk is, schrijft de Daily Telegraph. ia zy in haar strekking niettemin pacifistisch. De Daily Mail is van meening, dat HiUer's rede troost biedt en hoop geeft, en dat zy met enthousiasme dient te worden ontvangen. De Daily Herald acht Hitler's bijdrage tot j het veiligheidsprobleem allesbehalve onbetee- kenend. Het is, aldus het blad. zonder twgfet een goede basis, waarop de onderhandelingen weder zouden kunnen worden opgenomen. De zwakke plek ia. naar verwacht werd. flat Hiöér heeft verzuimd, de Sowjet-unie de hand te reiken. Ei* Oostenryiurhe opmerk iug In hun commentaren op de rede van Hitler herinneren de bladen eenstemmig den Leider er aan. dat de moord op DoUfuss gekarakteri seerd moet worden als een daad van inmen ging De indrukken in Italië Over het algemeen is men van opinie, dat de rede van Hitler geen enkel nieuw gezichts punt heeft opgeleverd Aan de gebeurtenis in den Rijksdag kent men trouwens Slechts zeer betrekkelijke waarde toe. De indruk In de Vereenigde Staten. In officieele kringen, aldus seint Havas uit Washington, is men van meening, dat de rede van Hitler geen enkel nieuw element bevat Hen betreurt het. dat de verklaringen van Hitler de positie van Duitschland weinig om lijnd laten en geen opbouwend programma om vatten. Verzoeke beleefd opname in uw* veel ge lezen blad. DE A.S. ONTHULLING VAN HET REDDINGMONUMENT. Tn uw blad van 21 Mei J.I., waarin ver meld de plechtigheid „onthulling Redding- Imonument", kwam tot mtjn leedwezen niet .voor onder de deelnemers, de Marine-kapel. Verbaasd vraag ik mij af. hoe zulks moge- tijk is. Het was toch de Marine-kapel, die op koo ontroerende wjjze by de begrafenis van fe.K.H. Prins Hendrik de laatste eer bewees {door het spelen van „De Laatste Eer", spo- jciaal daarvoor gecomponeerd door den kapel meester Leistikow. Zou het daarom niet mo gelijk zyn, dat by de onthulling van het porètbeeld van Z.K.H., dat het eerste Is in den lande, door onze Marine-kapel zou worden gespeeld „De laatste eer"? Ook voor het jteddingmonument is de marine-kapel geen vreemde. I Hopende, dat myn stukje er toe zal mo gen bydragen. dat wy bij de onthulling mo gen hooren de plechtige tonen van onze Marine-kapel. Een ingezetene. Aangezien hoogstwaarschijniyk de dien- Sten van de Kon. Marine-kapel op dien mid dag op andere plaatsen in de stad noodig Zuljen zyn, kan zij by de onthulling op het Wcstplein niet tegenwoordig zyn. Van cenlge jchterafzetting door het Comité is geen sprake. Dit ais antwoord aan den ingezetene. Redactie. Haven van Nieuwediep. 22 Mei 1935. Aangekomen van Hariingeii en vertrokken naar Londen Eng. m.s. „Fauvette". Aangekomen van Oudcschild en vertrokken naar Zaandam Oostenryksehe driemast schoener „Steiermark". inhoud van MnwcwurnsN. Historia", maandschrift voor geschiedenis uitgave Keniinck Zn. Utrecht No. 3. Hare Majesteit Koningin Emma, groo£'' j' gin van Luxemburg, «looi J. Steur. Wat in het jaar 1370 te Amsterdam een maal tyd voor veertig personen kostte en wat er alzoo geserveerd werd door A. Hallema. i<> der Loire. Kasteden in de Fransche ge schiedenis ii. door W. h. J. van Heemstra- Enkele opmerkingen over de zaak Lodewya xvh. door r. Fruin. Philadelphia (in Egypte), door m. Engere. Het verbluf van den winterkoning en zyn gemalin hier te lan e door e. van Beusekom. Hetlaa4ï* van Naarden. door b o. e Kraft De heldin van Goëta, door Mr. e. v. b. „Onze Aarde", Mei IM5. Koraalriffen eti ei landen, door j. w. de Roever. Kandy en Peredeniya, door j. Sibinga Mulder. Over Palaoolithische kunst, door j Ariëns Kappers. Ken uw land - ook uit de lucht! door j. J. van der Meulen. Voorpagina-omslag: Tem pel te Madura. Gopurani. hoofdingang. „Holland op Reis", 15 Mei. Spanje-uum- mer: Nederland en Spanje in het jaar van Lope de Vega, door prof. dr. c. f. a. van Dam Spanje, <en land van kunstzinnig toerisme, door prof Hnib Luns. Beelden van Spanje, door el- Mededeelingen omtrent een reis naar Spanje. Spanje's kusten en stranden. Granada en omgeving. De werkzaamhe den van het p&tronato Nacional del Turismo Een reis naar Spanje. De Spaan sche musea. De Luchtvaart in Spanje. De Balearen en de Canaris<-he eilanden - Alle sonJer ver melding van auteur. Verder vereenigings- nieuws, programma's enz. „Het Kind", 14-daagsch blad voor ouders en opvoeders. Redacteur d. l. Daalder. Uitgever j Ploegsma. Zeist. Zaterdag 18 Mei. Het strafwerk, door s. c. Alberdingk-Thym-v. d. Meulen. Communistische opvoedingsidealen. VI. door Red. Nieuwe onderzoekingen over het kind in de familie, door Hermine van der Heide. Een internationale paedagogische conferentie door Rebecc* de Vries. Eenige vragen over „Jeugd en Film" door d. van Sta veren. - - De schoolloopbaan der h. b. s.-ers (overgenomen). Tafelmanieren, door g. a. van Rede. Boekbespreking. Nieuwe kin derboeken. Rubriek de Vrouw, door Ida Heyermans Nog meer boekbesprekingen. De merel, maandelijks jeugd-byblad. redac trice Mien Labberton Zuigeling en Kleuter niaandelyks bijblad, redactrice mevrouw m. Beernink-Trip. kinderarts. .de Kern", tydschrift-artikelen van biyveud belang uit binnen- en buitenland. Het Mei nummer bevat een 26-tal artikelen, die wy on mogelijk alle kunnen noemen. w'jj willen hier en daar Óen greep doen: In het land der Cht- neesche Sovjets. Ontstaan en vergaan der wereld volgens de Edda. Ons Nederlandsch volkskarakter. Levenspeil van inboorlingen. Pers en misdaad. Kwalen van iatynsch Amerika. Nieuwe radio-actieve stoffen. De Macedonische kwestie. Het ontstaan van den mensch. Jood sche levenskracht. Men ziet. groote veelzijdigheid dus. PrarUach Handwerken, maandblad voor ha ken. breien, weven en andere vrouwelijke handwerken Redacteur j. Coiubrink. Am sterdam. Uitg. a. h. Kruyt. Bussum. Mei 1935. Dames Slipover. Vingerkom- of glazenkleodjes Practische oachtaha witje voor Baby. Wandkleed langs dlvkn óf bank. 1 Haardkleedje. Puntshawl en muts van slekeüne Onze msxndelijksche schoolpa- gma. Onze maanddyksche Icdertns Een practische handwerkdoos. Vraag en antwoord. „Vrjje Geluiden", radio-orgaan van de vp ro. zal van 1 Juli af in nieuwen vorm ver- achgnen Redactie MeJ. Dr. n. k. Bruining. ds b. j. Aria, g. j Ligthart. Prof. Ir. w. Schermerhom. Ds. e. d. Spelberg (hoofdre dacteur). Uitg. firma a. Sythoff, Delft. Verschenen is het propaganda-proefnum mer van dit nieuwe radioblad. dat bydragen bevat van Lindeboom, de Redactie. j. w. van Nieuwenhuysen, w.tlem de Merode (gedicht), Anthonie Donker. b&lthaz&r Verhagen, Dirk CoBter. en- g. Knuttel wt Alg. NerWI. Verkeersfi-derxtie Bundei 1, no. 14. 17 Mei. Inhoud: Steun aan tramwegen Uit andere tgdschriften: De Europees, he automarkt in 1934. De coördinatie van rail en weg in Frankryk. Varia: De luchtweg Ne derlandIndiè. De Centrale Commis sie van Advies en Bystand voor het Verkeers- fonds Alcohol uit suikerbieten. Statis tische gegevens: Overzicht der handelsbewe ging. Luchtvaart Scheepvaart Op brengst van de motorry tuigen- en Rijwielbe lasting Invoer van Motorrytuigen. banden en benzine Do Watersport, no. 6. 15 Mei. Zeilen, door t. Voor den start. Zwerftochten met de Rmrny, vi. door Cor Visser. Friesche wa tersport. door h. De Sncekcr Jachthaven wordt uitgebreid, door b. van Es. Een mi niatuur Frteséhe boeier, door b. van Es. Roeien Motorboot* port Uitg. Drukk. De Hofstad. Den Haag. Ontvangen: 17e Jaarverslag der Stichting Verblyf voor den oud-Indisch militair. Direc teur p. m. b. Lucas, Huize Insulinde, Voor stadslaan 268. Nymegen. Ontvangen; Verslag van het Hoofdbestuur van de Nederlandache Zuld-Afrikaanscho Vcr- eeniglng over 1934. De jaarvergadering dezer vereeniging zal plaats hebben Zaterdag 25 Mei, des n.m. 2 uur in den wintertuin van Krasnapolksky", te Amsterdam; hier zal dr. h. d. van Broekhulzen, gezant van de Unie van Zuid-Afrika, spreken over de studie van Zuid-Afrikaners in Nederland, en de Roticr- -Crdamsche oude-burgemeester van Rotter- damsche oud-burgemeester van Rotter- drukken uit Zutd-Afrlka vertellen. Uit l.et verslag biykt, dat de belangstelling van vele Nederlanders naar Zuid-Afrika uit gaat; men moet echter op eigen risico daar heen vertrekken om zelf de mogeiykheid te onderzoeken voor een toekomst daar. „Uit zending blykt niet wel onmogeiyk. (Niet officieel) 5de klasse, 1de Ijjst Trekking van Woensdag 22 Mri i<>v Haagt Prifxen J 50.000 0935 1,000 2288 12165 15408 18327 400 756» 8035 19065 MO.1314 12224 1453* 100- 1802 4343 5436 11137 Uit. 30013 1 vitree van 74. 380 1345 2403 2T26 3478 3875 4497 5226 5650 6883 7695 8455 0583 97QJ 10817 lM»n 11014 U03« 11156 11162 11167 11.106 11373 Z U477 11493 11716 11716 11776 11981 18050 12^ 12202 12245 12252 12323 12440 12445 12471 12«, 12694 Vim 12974 13012 13055 13123 13174 i-mJ 13349 13517 13525 13683 13726 13859 13948 14^» 14102 14107 14359 14486 14494 14560 14587 14MI 14719 14903 14931 14963 15044 15062 15108 15IM 15162 15178 15226 15238 15299 15447 15492 15499 15550 15672 15895 15978 1 6033 16110 16U9 I6134 16166 16325 16353 16566 16583 16642 16691 16724 16784 16911 16983 17094 17193 17254 17293 174U 17526 17616 17795 17867 17879 17903 18019 16129 18247 18283 18285 18412 18738 18960 18973 19049 19172 19218 19234 19259 19306 19521 19509 ]UM4 19650 19680 19756 19857 19897 20062 20087 20357 20535 20597 20682 20733 20791 20050 20888 20917 30930 14 09 107 140 171 219 538 574 799 888 1238 1254 1487 1697 Mi 8047 2061 2332 2487 2493 2643 2614 2645 2670 2975 3017 3053 3231 3467 3472 3801 3653 3668 3735 3802 3806 3988 4050 4192 4327 4494 4496 4765 4803 Ml 4988 5134 5192 5871 5416 HH 5535 5559 5609 6006 6120 6443 6608 6721 6814 7197 7300 7302 7398 7539 7639 7795 8073 8213 8384 8411 8422 8606 8897 9009 9127 9307 9553 10148 10405 '0443 10478 10479 10649 '6643 137» 2411 2835 3513 3879 464# 5320 5905 6894 7755 Nu.en GEMEENTERAADSVERKIEZING. In een gehouden zitting van het Hoofd stembureau. werden by lotting de .ngelever- de candidatenlij.ten genummerd: No. 1 Plaatselijk Belang J. G v Barne- no'VvVe KC.hr W, A-It C i R K H 8 W J- F v ErP! 4- R K„ H. v. Nuland; no. S.D.A.P B Orsel. doï 7WC!T^ hCer C" C van der S'»an is iïZl, J'lc Bisschop van Haarlem 011 tot kapelaan te Schagen 22 235 365 662 923 1078 1287 1595 18» 2083 tm 3682 3083 3250 3401 3584 3938 4216 4670 4670 5272 5495 5727 5951 6157 6441 6605 6770 7005 7151 7372 7748 7908 8114 8329 B£94 8886 9084 0189 94» 9629 10009 .0820 ,0456 107; 10986 .1152 ilS97 «1618 .2040 12414 12609 12819 12987 13106 13351 13407 13745 13968 14374 14455 14576 14T76 15154 15441 15T42 15997 16303 165(11 16787 17084 17325 17739 17949 18172 18449 18673 18864 19323 19463 19711 19900 20376 20459 20983 M 337 438 697 931 1116 1305 1612 1939 21 VU 2417 3716 3096 3261 3412 3652 3944 4317 4719 4986 5301 5503 5733 5956 6196 6467 6631 6863 7000 7187 7406 7779 7915 8129 6354 8640 8933 Ml 9225 9412 9631 10033 10263 10484 19735 10899 10994 11188 11410 11706 12144 12438 12640 12860 12994 13114 13259 13416 13773 14037 14283 14467 14811 14939 15221 15475 15759 16022 16355 18538 16771 18920 17118 17336 17767 17955 18173 18467 18699 1MM 19252 19473 19784 20016 20718 20513 20984 67 239 498 753 933 1117 1409 1645 1954 2247 2448 2820 3114 3264 3473 3681 4034 4230 4750 5011 5302 5542 5754 5079 6231 6459 6638 6876 7029 7258 7446 7801 7937 8185 6296 8650 8955 9103 9295 9500 9654 10043 10267 10614 10744 109O8 11004 11103 11413 um 12191 12443 12755 12875 13000 13154 12271 13425 13822 14041 14291 14479 14612 14983 15270 15504 15801 16086 16364 16547 18793 16921 17133 17356 17777 18011 18281 18469 18704 19014 19260 19561 19833 20125 20348 10637 77 241 522 758 944 1128 1419 1646 1963 2261 2489 2821 3135 3274 3491 3718 Ml 4262 4780 5031 5359 5564 5759 0033 «245 6476 6679 6889 7036 7271 7460 7830 7959 8178 •405 8727 8977 9129 9319 9528 9622 93 267 555 763 971 1129 1477 1851 1968 2295 2518 2856 3146 3276 3500 3737 4031 6313 4808 5050 5374 5567 5811 604» 624» 6489 6735 6893 7038 7375 7560 7641 7963 8202 8523 6770 9010 0135 9322 9540 9850 141 271 584 848 1001 1203 1516 1744 1978 2312 2556 2866 3156 3337 3505 3749 4101 4314 4810 506» 5377 5597 5830 6054 6342 6516 6751 6035 7049 7293 7659 7865 1006? 10136 10363 10372 10518 10533 10765 10794 10936 10974 11031 11048 11196 11225 11456 11473 11791 11041 12279 12328 12499 12508 12765 12778 12885 12907 13004 13028 13163 13184 13291 13306 13448 13487 13884 13938 14125 14168 14304 14340 144K 14496 14630 14650 14989 15005 15317 15368 15618 15620 15806 15875 16006 16116 16389 16398 16548 18560 16809 16813 16939 16996 17177 17360 17361 17577 17800 17820 18036 18040 18372 18397 18474 18541 18727 18777 19073 19079 19367 19349 19583 19593 19841 19872 20167 20200 30385 20390 20654 20763 8223 8534 8784 9021 9138 9328 9561 9878 10155 10381 10642 19835 10976 11087 11289 11475 11874 12368 12533 12787 12938 13030 13200 13330 13501 13041 14196 14393 14627 14679 16029 15381 15648 mh 18151 16593 16824 17031 17270 17633 17824 18066 18401 18573 18787 19158 19370 19663 19895 20233 20413 20774 185 296 582 854 1051 1205 1534 1860 1904 3324 2586 2962 3157 3379 3506 3885 4169 4343 4859 5092 5391 5603 5849 6087 6369 6562 6759 HH 7066 7304 7670 7877 7984 8271 HH 8846 9033 9160 9366 9565 990U 10201 1114 J0 10601 10848 10970 11000 11297 11516 11990 12370 12564 12803 12938 13071 13230 13381 13678 13046 14234 14440 14530 14720 15041 15384 15678 15020 16251 16458 16651 16832 17037 17280 17647 17861 18091 18411 18583 18844 19160 19406 19667 19921 20244 20435 20838 231 357 65} 861 1071 1231 lsTt 1874 2024 2338 2599 3057 3214 3401 3563 389S 4200 4628 «861 5133 5431 5673 5897 6110 6392 6506 6769 6996 7146 7324 7675 '883 8102 8284 8582 6876 9081 9177 9392 9628 9956 10206 1045» 10617. 10670 1098», 11002 11331 11598 11994 13387 12574 12817' 12979 13079 13237 13396 13680 1596* 14252 14453 14563 14735 15112 15387 15741 15969 16289 16461 16755 16847 17063 17311 17711 17911 18156 18446 18599 13853, 19195 19424 19672 19945 20252 20458 209» BLOEMBOLLENCULTUUR, AFD. TEXEL de Op verzoek van een tiental leden van afdeeling „Texel" van Bloembollencultuur, werd Dinsdagavond tn hotel „De Oranje boom" een algemeene vergadering gehouden, waarin de saneeringsmaatregelen In he bloembollcnbcdryf In bespreking kwamen. Na opening deelde de voorzitter mede. dat van de afdeeling Bovenkarspel een verzoc was ingekomen om adhacsle te betuigen aan een adres, te richten aan het hoofdbest""1'' met verzoek tot het zoo spoedig mogeiyk W" leggen van een algcmoenc vergadering. °m dat bespreking (over opheffing der sanee ringsmaatregelen na afloop van het a0Ïtoe. 10.35 (derhalve vóór 1 Dec. 1936) 'n Herfstvergadering te laat zoude komen. De Voorzitter stelde voor, dit schrijven, te laat was ingekomen om op de agenda vermelden, thans in behandeling te nd"'cn Vervolgens bracht de heer Leber het adr» van de bovengenoemde tien leden in boSP f Wng, allereerst punt a.. luidende: gadering spreekt zich uit over de ophef» van de saneeringsmaatregelen na af leep zoen 1935." j Enkele aanwezigen verklaarden, dat ?-c verzoek voor hot beleggen van een alg' vergadering wel hadden geteekend. ("«da voorstanders zyn van opheffing der ringsmaatregelen. doch niet voor alge"f vrylatlng van het bedryf; daarvoor *ou teeltbeperking in de plaats moeten hom

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6