Buitenlandsch Overzicht WELKOM THUIS ASPIRIN NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DINSDAG 28 MEI 1935 63ste JAARGANG Wat bedoelt Hitier met pariteit der luchtmacht? Het nieuwe Duitsche strafwetboek.' Zenuwpijnen! Mtljoi &o/pt~ Litwinof naar Parijs? Beëindiging van het conflict in de Belgische mijnen? BINNENLAND het verzet tegen bezuinigingsontwerp. COURANT •w«t 0«- w« Z ZZ'"5! 2- landen f 3.20. Losse nos. 4 cL- fr n t T mal' °Ver'ge Zondagsblad resp. f0.50. f0 70 ioVOfl P' 6 M ^abonnementen X2 ct. t ii0 11—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Eedacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE Ni 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. ♦ekst) dubbele prjjs. Kleine ad'^rtentiën voevraagd, te koop, te huur) b(j vooruitb^ .aling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; btj niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 cL (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Ontspanning inzake Abessinië-Italië. Mussolini over de Italiaansche buitenlandsche politiek. „Goed werk te Ge- nève", aldus betitelt de N. Rott. CrL het door den Volkenbond bereikte resultaat inzake het Italiaansch-Abessynsche geschil. En „De Te legraaf" spreekt van „een mooi succes voor Minister Eden" en voegt er in een opschrift ptj „Verzoeningsprocedure grootendeels z(jn werk". Het is begrijpelijk, dat heel de buitenland sche politieke wereld thans van dit belang rijke succes vervuld is; tot diep in den nacht ls de Volkenbondsraad bezig geweest over de -opstelling van een compromis-formule. Dit compromis omhelst de volgende pun ten: 1. Italië houdt niet langer vast aan zijn weigering, artikel 6 van het Italiaansch- Abessinische verdrag van 1928 In zijn geheel toe te passen. Dit artikel zegt, dat wanneer een conflict tusschen beide landen niet langs den gewo nen diplomatieken weg kan worden geregeld, zoowel de Italiaansche als de Abessinische re geering er mee accoord gaan, het te onder werpen aan een arbitrage- en verzoenings procedure en op zich nemen, niet tot wapen geweld over te gaan. 2. Italië gaat ermede accoord, dat een tijdslimiet voor de verzoenings en voor de ar bitrageprocedure wordt vastgesteld. 3. Mochten de bedoelde limieten verstrij kenzonder dat overeenstemming ls bereikt, dan zal de Volkenbondsraad in buitengewone zitting bijeen worden geroepen. Met betrekking tot de bovenvermelde drie principieele punten zijn nog de volgende bij zonderheden van speciaal belang: De verzoenings- en arbitrageprocedure zal zich niet enkel uitstrekken tot het Incident van Oeal-Oeal. doch tot alle geschillen, welke tusschen de beide landen sindsdien zijn ge rezen. Het vraagstuk der grensafbakening zal op «en afzonderlijke basis worden behandeld. Wat de tijdslimiet voor de verzoeningspro- eedure betreft, heeft Mussolini zich ermede accoord verklaard, dat hiervoor de 25ste Juli ls vastgesteld. Mocht op dien datum de verzoeningsproce dure nog niet tot een resultaat hebben ge leid, dan zal de Raad een vijfden arbiter be noemen, waarna de arbitrageprocedure een aanvang neemt. Mocht ook deze op 25 Aug. da.v. niet met succes zijn bekroond, dan zal de Volkenbondsraad in buitengewone zitting bijeenkomen, ten einde de situatie opnieuw onder het oog te zien. De nachtzitting van den Raad. Spannend is wat over deze nachtzitting Wordt geschreven De Raad, die om kwart over elf achter ge sloten deuren en daarna in openbare verga dering zou bijeenkomen, begon de vertrouwe lijke besprekingen eerst na middernacht en daarna werd het één uur voordat de open bare vergadering kon beginnen. De vertra ging werd niet veroorzaakt door ernstige moeljjkheden te elfder ure, doch het verkrij gen van overeenstemming, jerst Jver de Eu- gelsche vertaling van de in de Fransche taal opgestelde resolutie en daarna over de strek king van de redevoeringen van de gedele geerden van Abe8sinlë en Italië bij de aan vaarding der resolutie, kostte meer tijd dan geraamd was en tenslotte moesten de raads leden, journalisten en de toehoorders op de ondanks het middernachtelijk uur nog vrij volle openbare tribune, nog geruimen tijd wachten, voordat de vastgestelde teksten waren vermenigvuldigd en konden worden rondgedeeld. Tegen één uur kon Litwinof echter de open bare vergadering openen en den gedelegeerde van Abessinië uitnoodigen aan de raadstafel plaats te nemen. In de eerste resolutie wordt gesproken over artikel 5, dat geschillen tusschen de beide landen regelt, over de benoeming van arbl- F e u i 11 e t o n. De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien 86) „Die brief van Nora Tilden vormde de laatste schakel in de ketting!" vervolgt Car- sten op doceerenden toon. „Ik was op grü van verschillende ontdekkingen reeds cei er tot de overtuiging gekomen, dat Nora li en mede van de partij was en dat zij tot t had u zoolang in Palestina op te houden tot de anderen hier de buit binnen hadden. Ik ben toen zelf naar Palestina gegaan om door het vaststellen van bepaalde data het noodige bewijsmateriaal tegen haar te verzamelen. Daarin echter zou ik niet zoo spoedig en n e 200 gelukkig zijn geslaagd als ik niet een copie van dien zeer bezwarenden brief hai hunnen maken. Ja Ja» Allah's wegen zijn ■wonderbaar! De kleine Achmed heeft zien donder dat hij daar van eenig benul had, in deze zaak zeer verdienstelijk gemaakt „Wie verbergt zich achter dien naa'n Rakker?" vraagt Kaiserlien na een poosj terwijl hij zijn vrees voor het antwoord tracht te overwinnen. ters, nadat de directe onderhandelingen langs diplomatieken weg zijn uitgeput, over het feit, dat beide partijen het eens zijn gewor den de na 5 December 1934 plaatsgehad heb bende nieuwe incidenten mede aan dezelfde arbiters toe te vertrouwen, waarbij Italië geen bezwaar heeft geopperd betreffende de nationaliteit van de door de Abessijnsche re geering aangewezen arbiters (hetgeen, zoo als men weet, eerst wel het geval was), dat verder de beide partijen het eens zijn gewor den ovc- den datum van 25 Augustus als da tum waarop de procedure van verzoening en arbitrage zal moeten zyn beëindigd. Op grond van deze overwegingen noodigt de Volkenbondsraad den secretaris-generaal van den Volkenbond uit, om in den tusschen- tjjd aan de leden van den Raad alle inlichtin gen mee te deelen, die de twee partijen hem zullen doen toekomen, in het bijzonder over do ontwikkeling van den arbeid der arbiters. De tweede resolutie heeft den volgenden tekst: De Volkenbondsraad, aan de twee partijen de volle vrijheid latende, om het geschil op te lossen overeenkomstig artikel 5 van het ver dag van 1928, besluit bijeen te komen indien in geval van afwezigheid van een accoord tusschen de vier arbiters voor de regeling van het geschil geen overeenstemming op 25 Juli bereikt zou zijn tusschen deze arbiters over de keuze van den vijfden arbiter, tenzij de vier arbiters zouden overeenkomen dezen ter mijn te verlengen. De Raad besluit eveneens bijeen te komen, om den toestand te bespreken, indien op den voorzienen datum van 25 Augustus de rege ling door verzoening en arbitrage niet zou ztjn tot stand gekomen. De interpretatie van Abessynlë. De Abessijnsche regeering gaf vervolgens zijn interpretatie betreffende deze resoluties; hierin wordt o.a. gezegd, dat de vaststelling der grenzen onmiddellijk op de beslissing van de arbiters over de incidenten volgen om nieuwe incidenten te voorkomen, terwijl het voorts de verzekering gaf gedurende den duur van de arbitrage-procedure geenerlei actie te ondernemen, die de onafhankelijkheid van den ander zou kunnen schaden, zoodat bijgevolg de Italiaansche regeering zich ont houden zal van de zending van meerdere troepen enz. en de reeds aanwezige troepen niet voor een aanval zal gebruiken. Verder wordt de tweede resolutie door de Abessijn sche regeering aldus uitgelegd, dat de woor den, „dat aan beide partijen volle vrijheid wordt gelaten" enz. niet zou beteekenen, dat de Volkenbnodsraad zich van het verder ver loop der procedure niets zou aantrekken. Baron Aloisi de Italiaansche gedelegeerde, legde hierna een vrij lange verklaring af, waarbij hij terloops ook een antwoord gaf op de vraag, die de gedelegeerde van Abessinië hem had gesteld. Voldoening in de pers. Begrijpelijk is de voldoening in de pers. Wij citeerden hierboven uit de N. Rott. Crt de woorden „goed werk te Genève"; dit blad vergelijkt het werk van den Volkenbond met dat van den reddingdienst op de kust. Deze kan niet altijd rampen verhoeden, zelfs als de schipbreuk onder zijn oogen plaats vindt. Lukt het echter af en toe een redding van menschenlevens, die zonder het bestaan van dezen dienst onmogelijk zou zijn geweest, dan is dit niet slechts een rechtvaardiging van zijn bestaan, maar heeft men het recht dit bestaan te prijzen. Tot deze laatste categorie behoort de Vol kenbond. Er is alle reden om zijn mislukkin gen fel te critiseeren. Het is een lichaam, dat moet worden opgezweept, waarvoor critieken zelfs ironie een noodzakelijk voedsel zijn. Genève verdraagt geen zachte behandeling. Dat ontheft ons echter niet van den plicht der billijkheid. De Volkenbond, die in moeilijke of gevaar lijke kwesties veelal faalt, heeft ook wel eens „U vermoedt waarschijnlijk den naam Edith Wismuth of Edith Gotron te zullen hooren," zegt Carsten met een veelbeteeke- nend knipoogje. „Maakt u zich maar niet ongerust. Dien naam hebt u werkelijk nog nooit gehoord. De ware naam van Rakker is Anja Lösch. Een dame, die geen enkele maal uw weg kruiste." „En kent u ook de andere leden van het „Van het syndicaat, zooals zich de bende niet zonder humor noemt," voltooide dr. Carsten. „Ongetwijfeld! In de eerste plaats hebben wij dan Nora Tilden, met wie u reeds persoonlijk kennis hebt gemaakt. Vervolgens juffrouw Spiona. Hebt u er eenig idee van, wie zich achter dien naam verschuilt?" „Ik dacht juffrouw Schëfer zegt Kai serlien aarzelend, „de typiste van mijn vriend Hammer." „Heel goed!" bevestigt dr. Carsten. „Uit stekend gecombineerd. Juffrouw Spiona was dc spion in het bedrijf van het Sulfide syn dicaat. Aan haar heeft het oplicherssyndicaat de inlichtingen te danken omtrent uw ge heime zending naar Palestina, maar zy was het ook die haar handlangers op de hoogte bracht 'van uw ontijdige terugkomst. De bende verkeerde namelijk in de stellige over tuiging, dat u nog meer dan een half jaar zou wegblijven. Toen Spiona uit de door u met den heer Hammer gevoerde correspondentie ontdekte dat u reeds eerder zou terugko men veroorzaakte dat natuurlijk nogal wat in een gevaarlijke aangelegenheid een succes. Wij zijn er echter nog niet schrijft het blad. Geen patiënt kan men onmiddelijk na de ope ratie gered verklaren, vooral niet, als de operatie den aanvang vormt van een behan deling. Maar de behandeling is toch maar alvast aanvaard en begonnen. Als men dit ge schil, volgens de oude begrippen van non interventie, had moeten laten voortwoekeren, hoeveel ellende had eruit kunnen voortkomen. De rol van den Volkenbond ls in deze aan gelegenheid als in de Zuid-Slavisch-Hongaar- sche aangelegenheid. Hij biedt de gelegenheid tot het uitoefenen van druk in een vorm, die het dengene, tegen wien die druk zich richt, mogelijk maakt hem te aanvaarden. Wij moeten steeds weer aan 1914 denken. Als toen deze mogelijkheid had bestaan, of wan neer wij in allerlei kwesties van dezen tijd_ nog onder het diplomatiek regime van voor den oorlog hadden geleefd, dan zou de we reld er nu heel anders uitzien. En het blad eindigt zijn beschouwing: Waarlijk, men moet aan Genève niet het criterium van een spoorweg of van een post dienst aanleggen, maar veeleer dat van een reddingboot of van een valscherm in een vliegtuig. Als het gebruik ervan een keer slaagt, is dit groote winst. Ach ja, als! „Als" wij meer dit en min der dat deden... ja, dan was er veel anders dan het ls. Maar we doen het nu eenmaal niet, en dus... Ook het „Handelsblad" bespiegelt met zoo'n veronderstelling; het blad schrijft: Wanneer de moeilijke quaestie van het Italiaansch-Abessynische conflict dadelijk in Januari toen Ethiopië een eerste beroep deed op den Volkenbond, krachtig ware aangevat, dan zou het waarschijnlijk niet zoo bezwaar lijk zyn geweest als het nu ls gebleken, om Musolini binnen de perken te houden. Thans heeft de Duce den indruk kunnen krijgen, dat hy, tenzij hij het al te bont maakte, zijn gang kon gaan met het oefenen van zijn machtspolitiek tegenover een medebondslid. Over het verloop van zaken zegt het blad: Men mag aannemen dat het in de afgeloo- pen dagen te Genève gespannen heeft. Tot het laatste toe immers leek het waarschijnijk, dat Mussolini niet zou toegeven aan den op hem geoefende druk, welke in hoofdzaak blijkbaar is uitgegaan van den Britschen ge delegeerde Eden, die, tezamen met Laval, pal heeft gestaan om te beletten, dat Italië de wet in eigen hand zou nemen en den Bond zou uitschakelen in een confict, ont staan tusschen twee bondsleden, waarvan een zijn belangen in handen van den Bond had gelegd. Een politiek van onthouding ware in dit geval fnuikend geweest voor het wezen van den Bond en zou door de veront ruste openbare meening niet begrepen zijn. KONING GUSTAAF VAN ZWEDEN, hoopt 16 Juni zijn 77sten verjaardag te herdenken. De Volken' bond blijft ingeschakeld schen Rome en de eerste plaats Dat de Volkenbond blijft ingeschakeld bij conflicten tusschen mo gendheden, is van het allergrootste belang: De krachtproef tus- Genève heeft aangetoond in dat althans de wil bestaat om den vroegeren geest van anarchie in de betrekkingen tusschen de volken te bestrij den en om geleidelijk te komen tot meer ge ordende verhoudingen; en in de tweede plaats dat het instrument, hetwelk dien wil tot uiting moet brengen, van steeds grooter be lang wordt in de samenleving der volken. Vroeger, vóór 't bestaan van den Volkenbond, zou het incident van Oeal-Oeal reeds lang geleid hebben tot een oorlog. Thans heeft de openbare meening gelegenheid, zich met zulk een quaestie te bemoeien en haar invloed te doen gelden. Het wordt dientengevolge steeds moeilijker om eigen rechtertje te spe len. En al is het duidelijk, dat het Ethiopi sche conflict nog allerminst uit de wereld is, en dat het nog volstrekt niet zeker is, dat tenslotte oorlog voorkomen zal kunnen wor den zoo valt toch te constateeren, dat, dank zij vooral de krachtige interventie van En geland, een aanmerkelijke ontspanning in den toestand is ingetreden, nu de Duce het voor gestelde compromis heeft aanvaard. HOWARD CARTER, de beroemde Engelsche archeoloog, ont dekker van het graf van Toet-anch- Amon, moet thans ingevolge een door de Egyptische regeering uitgevaardigd ver bod zijn voorgenomen uitgravingen in Egypte opgeven. Italië en de buitenlandbche politiek. gekomen, omdat over verschillende punten nog diplomatieke besprekingen gaande zijn. Toch haalde de Duce in zyn rede aan de ko loniale overeenkomsten met Frankrijk, die de onderlinge atmosfeer hebben opgeklaard, Hit- Iers rede (zijn 13 punten kunnen niet en bloc aangenomen of verworpen worden, zeide Mussolini), het ontwapeningsvraagstuk en tenslotte het geschil met Abessinië. De Ka mer bracht den Duce een geweldige ovatie en ging daarna voor onbepaalden tijd uiteen. De diplomatieke medewerker van de „Mor- ning Post" meldt, dat de Engelsche regee ring o.a. wil weten, of Hitler's uitlegging van de pariteit der Duitsche luchtvloot wil zeggen pariteit met de gezamenlijke Britsche lucht strijdkrachten in het moederland en overzee, of slechts met de luchtvloot in het moeder land. Onnoodig te zeggen, aldus het blad, dat Engeland de eerste uitlegging niet zou kun nen aanvaarden. De bespreking van deze en talrijke andere punten zal waarschijnlijk ge- ruimen tjjd in beslag nemen. Pas wanneer dit alles achter den rug is, zal men kunnen zeggen, of de bijeenroeping van een inter nationale conferentie doel heeft. Italië herdenkt de oorlogS' verklaring Het was 24 Mei twin tig jaar geleden, dat Italië den oorog ver klaarde aan Oostenrijk en daarmede dus partij werd in den grooten, toen reeds bijna een jaar woedenden, Euro- peeschen oorlog. Deze gebeurtenis is met verschillende militaire plechtigheden her dacht. De plechtigheid te Rome was zeer in drukwekkend. Mussolini heeft zich bij die ge legenheid weliswaar in het openbaar ver toond, doch zich bepaald tot het zeggen ven enkele weinige woorden over de beteekenis van de herdenking. Waarschijnlijk heeft hij willen vermijden over het Abessijnsche con flict te spreken, juist nu de Raad te Genève hijeen was. Wel heeft Mussolini daarentegen in de Kamer gesproken bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken. Een uitgebreide verklaring van de buiten landsche politiek achtte hij evenwel nog niet consternatie. Men zond toen Nora Tilden naar het heilige land met de opdracht u daar ten minste nog eenige weken op te houden en in dien tijd heeft men de onderneming, als ik het zoo noemen mag, zoo snel mogelijk ten einde gebracht." „En de mannelijke leden?" informeert Kai serlien verder. „Twee daarvan zult u niet eens van naam kennen. De een is de Professor, die zich voor u uitgaf. Zyn eigenlijke naam is Hans Muller. Zijn bijnaam heeft hij te danken aan de diep zinnige wijze, waarop hij philosofische colle ges pleegt te houden. De andere, de Baron is bij ons bekend als George Körber. Hij was het, die als Stolzenberg optrad. Den derden naam zult u al eens meer hebben gehoord. Ik meen althans, dat u uit een zeker trouw boekje de naam dr. Hans Körthe bekend is." Kaiserlien kleurt bedenkelijk, doch dr. Car sten schijnt daar geen acht op te slaan. „Die dr. Körthe, die naar den bijnaam Syn dicus luistert, was de spiritus rector van de geheele bende", vervolgt hij. „Een zeldzaam onbetrouwbaar individu. Vroeger was hij ad vocaat, maar daar hij zich schuldig maakte aan duistere manipulaties werd hij uit de ad vocatuur uitgesloten. Daarna vestigde hij zich hier en daar als zaakwaarnemer, maar in werkelijkheid is hij niet veel anders dan de organisator van tal van oplichterijen!" „En zijn de menschen nu allemaal reeds ge arresteerd?" „Nog niet!" antwoordt dr. Carsten, blijk Wie hieronder dikwijls te lijden heeft, moet steeds er aan denken: het product van vertrouwen. baar in de beste stemming. „Maar ik ver moed toch, dat zij binnen enkele uren ge arresteerd zullen worden. Dr. Körthe kwam. nl. pas een uur geleden met Nora Tilden terug van een reis naar Italië. Op het oogen- blik zit de bende in Hotel Hamburg, waar de overwinning met een goed diner wordt gevierd." „Maar dan wordt het toch tijd, dat zij in gerekend worden!" „Dat zal ook gebeuren!" stelt dr. Carsten hem gerust. „Ik verwacht elk oogenblik een telefoontje. Als u lust hebt, mag u mjj zelfs vergezellen". Het scheen, dat dit het wachtwoord was geweest, want op hetzelfde oogenblik ratelde de telefoon. 111. Syndicus en zyn kameraden nuttigden de rest van hun feestmaal in een stemming, welke de keuken van het restaurant bepaald onrecht aandeed. Daarop verscheen de ober, gevolgd door eenige assistenten, die de tafel begonnen af te ruimen. Eigenlijk was er voor het gezelschap wel eenige reden geweest om zich te verbazen over het feit, dat voor de bediening van zes personen vier kelners noo- dig waren, maar de waardige leden van het syndicaat waren nog dusdanig onder den in druk van de verrassing, hun het laatste half uur bereid, dat zij vergaten op te merken, wat er om hen heen gebeurde. In de „Deutsche Justiz", het officieele or gaan van het rijks-ministerie van Justitie worden interessante bijzonderheden meege deeld over structuur en indeeling van het nieuwe Duitsche wetboek voor strafrecht en in het bijzonder over de nieuwe delicten van het nationaal-socialistische strafrecht. De zwaarste misdaad, welke begaan kan worden, is het dooden of het pogen tot doo- den van den Führer. Niet slechts het opper ste staatshoofd geniet de uitdrukkelijke be scherming van de wet, maar ook de overige leiders hebben het persoonlijke voorrecht, af zonderlijk in de wetsbepalingen als staande onder bijzondere bescherming te worden ge noemd. Na de leiders komt de beweging, de natio- naal-socialistische partij en haar organisa ties. Ook de bescherming der beweging is in een reeks paragrafen en artikelen vastge legd. Daden, welke schadelijk zijn voor de be weging, hetzij materieel of moreel, zullen eveneens zwaar worden bestraft. Het omvangrijkst is het hoofstuk „be scherming van het volk", dat in zes groepen is verdeeld. Onder deze categorie van delic ten vallen landverraad, hoogverraad en volks- verraad, doch voorts ook aanvallen op de weermacht en aanvallen op de geestelijke en psychologische houding van het volk. Bijna geheel nieuw zijn de paragrafen, wel ke betrekking hebben op het „volksverraad". Nauwkeurig wordt omschreven, wat op te vatten is als belastering of beleediging van het Duitsche volk in het openbaar, en het is iedereen, die in Duitschland vertoeft, aan te raden, deze toelichting met aandacht te lezen, want de straffen, welke op deze delicten staan, zijn niet mis. Het is verder streng verboden, het ver leden van het Duitsche volk te bespotten of te smaden. Het Tass- Agentschap meldt uit Genève, dat Litwinof van Laval een officieele uitnoodi- ging der Fransche regeering heeft ontvan gen tot een bezoek aan Parijs. Met betrek king tot den datum van Litwinof's reis naar Parijs verklaarde Laval, dat Litwinof dezen zelf zai bepalen. Voorts heeft Litwinof den minister van Buitenlandsche van Cechoslowakije, Benesj, ontvangen en met hem een langdurige be spreking gevoerd. Het bezoek van Benesj aan Moskou is thans op 8 Juni vastgesteld, terwijl Titulescu waarschijnlijk 20 Juni daarheen zal vertrek ken. En zoo kwam het, dat de arrestatie snel en pijnloos kon geschieden. Plotseling stond de man, die tot dusver voor oberkellner had gefungeerd, bij de deur en commandeerde: „Alle aanwezigen de handen omhoog of ik schiet!" Zijn hand omklemcje een revolver, welke dit ultimatum de noodige kracht bij zette. Zes paar handen gingen langzaam om hoog. Tegenstand was nutteloos en die werd dan ook niet geboden. Een onaangename gewaar wording was het tenslotte nog slechts, dat de omhoog geheven handen door de pseudo kelners in boelen werden geklonken. Maar dat moest bij het gevaarlijke beroep op den koop toe worden genomen. Het behoorde, om zoo te zeggen, tot de risico van het vak. Overigens ontbrak het dezen rechercheurs niet aan galanterie, want de dames bespaar den zy deze armbanden. Kort daarop verscheen dr. Carsten in ge zelschap van Kaiserlien. „Mag ik de dames en heeren voorstellen?" vroeg hij spottend. „Dr. Kaiserlien heeft er tenslotte recht op te weten, wie tijdens zijn afwezigheid zijn plaats zoo keurig heeft in genomen. Welaan dus, waarde Professor", wendde hij zich tot dezen, „komt u eens een paar passen dichter bij en laat u zich eens bekijken!" De professor had op dit oogenblik weinig zin voor humor. Hij ontweek, schuldbewust, Kaiscrlien's verachteljjken blik. „En deze jongedame," vervolgde de com Compromis-formule aanvaard. De Nationale gemengde mijncommissie is Zaterdagmiddag in vergadering bijeengeko men ten einde kennis te nemen van de he sluiten der werkgevers en werknemers aan gaande het compromis-voorstel tot beëindi ging van het conflict in de Borinage. Het compromis-voorstel is met algemeene stem men door de afgevaardigden der werkgevers en werknemers aanvaard. Het compromis-voorstel komt hierop neer: le. aan de mijnwerkers wordt met ingang van 2 Juni a.s. een loonsverhooging van 2% verleend als voorschot op een even- tueele loonsverhooging die uit de stijging van het indexcijfer der kleinhandelsprijzen mocht voortvloeien. Laatstgenoemde loonsverhoogin- gen bedragen volgens de conventie steeds 5 Het thans verleende voorschot van zal later worden verrekend op een wijze die in gemeen overleg zal worden vast gesteld. 2e. door de plaatselijke commissies, die bij de loonconventie zijn voorzien, zullen de lage loonen opnieuw worden onderzocht en eventueel worden verhoogd. Te La Louvière is dienzelfden middag een vergadering gehouden van afgevaardigden van de verschillende afdeelingen der socialis tische mijnwerkersvereeniging om de geno men beslissing te bespreken. Inmiddels hebben zich in het stakings- gebied nog betreurenswaardige incidenten voorgedaan. Terloops zij gezegd, dat in de streek van Charleroi door 15.500 man het werk is gestaakt. In een tweetal mijnen tra den de mijnwerkers tot de stakingsbewe ging toe. Toch verliep de staking aldaar kalm, ondanks de koortsachtige bedrijvig heid van de communisten. De parlementaire .'edacteur van de Tel. schrijft d.d. Zondag: Gisteren heeft de commissie van voorberei ding uit de Tweede Kamer, benoemd met het oog op de gedachtenwisseling met de regee ring over het bezuinigingsplan, officieel het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven geheeten, een vergadering gehouden met de rapporeurs der afdeelingen, met het oog op de samenstelling van het voorloopig verslag. De volgende week (i.c. deze) komt de com missie van voorbereii Ing dan weder bijeen voor de vaststelling van de eindredactie en verwacht wordt, dat het voorloopig verslag dan tegen het einde van de eerste week in Juni zal verschijnen. Rekent men dan drie tot vier weken voor het atwoord der regeering en eventueel verder overleg, dan zal het dus waarschijnlijk al eenige dagen Juli zijn eer de openbare mondelinge behandeling in de Twee de Kamer aanvangt. Omtrent den uitslag daarvan valt uiteraard nog niets met zekerheid te zeggen, al staat het wel vast, gelijk dezer dagen reeds ls ge meld, dat de critiek in velerlei zin niet zal worden gespaard. De regeering zal aan de hoofdlijnen en het financieel te bereiken resultaat vasthouden en zoo noodig de portefeuillekwestie stellen, doch dat wil niet zeggen, dat zij niet tot bepaalde concessies bereid zou zijn. Zoo meenen wij te weten, aldus de corr., dat bij de memorie van antwoord een wij ziging zal worden voorgesteld van de met het oog op de verkeerscoördinaiie ge vraagde machtiging en ook zou er kans bestaan, dat de Armenraden in eenigeriel vorm behouden kunnen blijven. Als andere, bij het afdeelingsonderzoek naar voren gekomen bezwaren kunnen nog worden missaris, terwijl hij op Anja Lösch wees, „was u als fictieve echtgenoote toegedacht Beschouwt u haar maar als een afschrikwek kend voorbeeld hoe een vrouw er uit ziet, die u niet moet trouwen!" Hij wendde zich nu tot juffrouw Schilfer. „Van u was het nog een persoonlijke laag heid, juffrouw Spiona," voegde hjj baar toe. „U hebt van uw vertrouwenspost bij den heer Hammer misbruik gemaakt en verraad gepleegd tegenover het syndicaat, waaraan u werkzaam was. En u, meneer Körthe", wendde hij zich tot den leider, „moet de wijze, waarop u uw vrouw hebt verraden in het bijzonder wor den aangewreven. Ik heb ongetwijfeld gevoel voor humor, zelfs bij spitsboeven als u, maar dat u er niet tegen op hebt gezien op een schandelijke manier misbruik te maken van het trouwboekje van uw echtgenoote, over schrijdt toch werkelijk dc grenzen der be tamelijkheid." Niemand antwoordde hem. Daarna gaf hij den rechercheur een wenk om het gezelschap weg te leiden. Zes menschen werden achter slot en gren del gezet. Dr. Carsten nam daarop plaats op een der verlaten stoelen. „Wacht u nog op iemand?" vraagt Kai serlien. Hij zou graag nog even met dr. Car sten naar diens bureau zyn gegaan om hem nog een paar vragen te stellen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1