Radio-programma BLACK-BOy N?7 NOCH §P>@T ZOT Piet Pruim Peinst: PRUIMTABAl HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 MEI i< Begrafenis prof. Hugo de Vries. Uitspraak V.D.-bond in de kwestie-Marchant. De brochure van mr. Marchant. In de schittering van gezonde tanden demonstreert zich de jeugdige frischheid van den mond LISTERINEI TANDPASTA! Kon. Hoil. Lloyd staakt de uitbetaling van pensioenen. Buitenlandsche arbeidskrachten. GESAUSDE ZWARE In één dag naar New-York. Algemeene luchtbeschermings- vereeniging. genoemd het ontbreken van een vast omlijnde regeling betreffende het verminderen van de vaste lasten waaromtrent pas een eerste ontwerp, betrekking hebbend op de landelijke" eigendommen, is aangekondigd het voor nemen tot het vervangen van onderwijzers door kweekelingen, de nieuwe salarisverla ging en de herberekening van de pensioenen. Ook heeft men de regeering verweten dat zij niet voldoende aandacht besteedt aan het voe ren van een actieve welvaartspolitiek en aan een krachtiger werkloosheidsbestrijding. Op het siille dorpskerkhof te Lunteren. Onder groote belangstelling, niet het minst van de zijde der bewoners van het dorp zelf, is Zaterdagmiddag op het landelijke kerkhof te Lunteren het stoffelijk overschot van prof. Hugo de Vries ter ruste gelegd. Onder de vele aanwezigen bevonden zich vertegenwoordigers van de universiteiten te Amsterdam en Utrecht, van de Landbouwhoo- geschool te Wageningen en verschillende ver- eeniglngen en instellingen op het gebied, waar op de geleerde zich gedurende zijn lange leven heeft bewogen. Toen de stoet achter de met een schat van bloemen gedekte baar de stille laan van het kerkhof opschreed, liep mevrouw de weduwe de Vries met haar beide zoons vooraan, ze droeg een tuil biauwe regen, die ze op de kist liet vallen, toen deze gedaald was. De naaste familieleden strooiden bloemen in het graf. Aan de met kransen overdekte groeve heeft eerst prof. dr. Th. J. Stomps het woord ge voerd. Notaris Ft. Dlnger sprak als oudste van de Luntersche vrienden een woord van erkente lijkheid voor wat prof. de Vries voor Lunteren is geweest. Het is niet uit te spreken, aldus spreker, hoe lief wy u hebben gehad, hoezeer wy uw hooge gestalte in onze rustige dorps straat, uw vriendelijke optreden jegens jong en oud zullen missen. Dat gij, hoè beroemd ook een der onzen hebt willen wezen, zullen we met innige dankbaarheid bewaren in ons hart. De oudste zoon heeft voor de groote belang stelling bedankt. Een bizonder woord van dank richtte hij tot de inwoners van Lunteren voor de wijze, waar op zij zijn ouders hebben ontvangen, toen zij zich daar kwamen vestigen, voor de wijze, waarop zij hun laatste levensjaren hebben veraangenaamd. Het heengaan van mijn vader was rustig en zacht. Hij ruste in vrede! Diep onder den indruk verlieten de talrijke aanwezigen den doodenakker. Nadat Zaterdag het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Demecratiachen Bond had verga derd en o.m. breedvoerig over de kwestie- Marchant van gedachten had gewisseld, is later de partijraad bijeengekomen om ten deze het standpunt der partij te bepalen. De vergadering, welke zeer druk bezocht was. heeft ten slotte als haar meening te kennen gegeven, dat, gezien de zuiver per soonlijke redenen welke voor de aftreding van minister Marchant hebben gegolden, door het gebeurde de houding der partij tegenover het kablnet-Colijn niet behoeft te worden ge wijzigd. Hiermede is dus onomwonden uitgesproken, dat de Vrijzinnig Democratische Bond regee- ringspartij blijft en dat het kablnet-Colijn evenals tot dusver, op zijn steun kan blijven rekenen. De partijraad had tevoren gediscusseerd over de gebeurtenissen, die tot het aftreden van mr. Marchant hebben geleid. De vergadering keurde eenstemming goed hetgeen door de heeren Oud. Kranenburg en Joekea in de aangelegenheid-Marchant is verricht Ook bleek men zich geheel te kunnen vereenigen met hetgeen in „De Vrijzinnig Democraat" te dezer zake is geschreven. Op den voorgrond stellende, dat het lid maatschap van de partij open staat voor per sonen van elke godsdienstige richting, in dien zij slechts de beginselen van den V.D.B. onderschrijven, achtte de partijraad het niet temin begrijpelijk, dat mr. Marchant in ver band met de bijzondere plaats, welke hij in de V. D. B. heeft Ingenomen, besloten had, de banden met de party te verbreken. Met waardeering werd ten slotte den arbeid herdacht, welke mr. Marchant in zyn lang durige politieke loopbaan voor den V.D.B. heeft verricht. „Tot verweer Het bekeeringMproces. Bij A. W. Sythoff's Uitgeversmij. te Leiden is mr. Marchant's aangekondigde brochure „Tot verweer" verschenen. Schr. begint met zich te verweren tegen hen, die er hun verwondering over te kennen hebben gegeven, dat zy (zoo o.a. prof. Kra nenburg) niets gemerkt hebben van zyn Mn den overgang tot de R.K. kerk voorafgaande geestelijke evolutie. Schr. herinnert aan verschilende uitlatin gen van hem, die op een geestelijken omme keer wezen. De heer Marchant komt dan tot zijn over gang tot de R.-K. kerk, welke op 21 Decem ber j.1. had plaats gehad. De uitvoering van een dergeiyk besluit kan men niet uitstellen, schrijft hy. „Een niet-Katholiek kan zich niet volko men indenken, door welk een macht men op het beslissende moment wordt gegrepen. Daar is voor wijken of uitstel geen mogeiyk- heid. Bovendien zou uitstel na het genomen besluit weinig verschil brengen in de positie; in wezen zou men dan tOch zijn bekeerd." Het stilzwilgen over don overgang. Met betrekking tot de redenen, welke hem hebben genoopt zijn opneming in de R.K. kerk geheim te houden, wordt, na het daar omtrent in De Maasbode reeds medegedeelde,' geen ntëüWs vertelt. In verband met het Be- zuinigihgsOHtwerp zou door zijn spreken het kabinet in moeilijkheden zyn geraakt. Het landsbelang eischte, dat het Kablnet- Colijn zonder afbrokkeling bleef zitten en zijn taak, wtnite die ook zou blijken te zijn, af- Werkt&°a boid ,u I r Beschermt deze frischheid met Tweemaal per dag l.isterine gebruiken is een gewaarborgde verzorging Groote tube 50 cent* Kleine tube 25 oente 10.000.000 ceeitdriftige gebruiker» over de geheel© wereld In de tweede plaats noopten de ophanden zijnde Statenverkiezingen mr. Marchant in het belang van den Vryz. Dem. Bond, zyn party, tot zwygen. Anders zou het voor haar een déb&cle zyn geworden. De consequentie van zyn besluit was, dat hy moest zwijgen tegenover leder. De heer Marchant ontkent, dat zyn onder- wyspolitiek overhaast is geweest. De concen tratie van de openbare scholen was reeds door zyn ambtsvoorganger voorbereid en die politiek was niet byzonderiyk de zyne, doch die van het geheele kabinet, vooral niet in de laatste plaats van Financiën. Hy deed het mogeiyke, ook het byzonder onderwijs tof concentratie te brengen, daarin het krach tigst gesteund door den voorzitter van den ministerraad^ De brief van minister Oud aan den voor zitter van den ministerraad (waarin het al ternatief van het aftreden óf van mr. Mar chant óf van mr. Oud was gesteld) noemt mr. Marchant ondoordacht en overbodig, aange zien dr. Coiyn zyn oordeel reeds had gevormd, voordat hy den brief ontving. Er begonnen geruchten te loopen, met allerlei fantastische franjes voorzien. Op den weg. dien ik my eenmaal had afgebakend, was zwijgen plicht. De vraag was derhalve, of het gerucht zou aanhouden en langer zwy gen onmogelyk zou maken. Ik had dit alleen zelf te beoordeelen. Aanvankelyk was het gerucht in een zeer preclesen vorm geconstrueerd, die tegen spraak gemakkeiyk maakte zonder ln stryd te komen met de waarheid. Het verhaal was onwaar van het begin tot het eind. Uitvoerig zet de schr. dan het verloop van zaken uiteen. De laatste bladzyden van de brochure zyn gewyd aan een verklaring van schryvers be keering. De heer Marchant zegt daarin o.m., dat men niet tegeiyk wel kan gelooven en niet kan gelooven. en dat hy het halve ge loof, waarin hy was opgevoed, allengs als onjuist en onlogisch gedacht moest verwer pen. HET ALGEMEENE UITBREIDINGSPLAN VAN AMSTERDAM. Bezwaren van industriëelen en handeldrijven den aan den overkant van het 14. De Vereeniging voor Nyverheids- en Han delsbelangen in Amsterdam-Noord (overkant LJ) heeft ernstige bezwaren tegen het alge meen uitbreidingsplan der gemeente, voor zoover dit stadsgedeelte betreft zy meent hierin een voortzetting te zien van de stief moederlijke behandeling, die Amsterdam- Noord steeds vanwege het gemeentebestuur heeft ondervonden; als stad ter grootte onge veer van Hilversum, met 60.000 inwoners mist het, om enkele voorbeelden te noemen een Hoogere Burgerschool en zelfs een zie kenhuis Het groote bezwaar tegen het algemeen uit breidingsplan by de voornaamste nyverheids- onderncmingen aan den overkant van het IJ is gelegen in het ontworpen „kanaal om de Noord", hetwelk het voor een belangrijk ge deelte beheerscht, en waardoor dat geheele vitale stadsdeel voor verdere expansie wordt af gesnoerd. De Vereeniging voor Nyverheids- en Han delsbelangen heeft in een adres haar wen- schen in den vorm van een amendement op het ontwerp-Uitbreidingsplan van den Dienst- van P. W., hetwelk binnen afzienbaren tyd in behandeling komt, aan den Raad voorge legd. Dit gewyzigde uitbreidingsplan is ont worpen door den heer T. C. Groot, industri eel te Amsterdam-Noord. De pensioengerechtigden van den Kon. Hol- landsche Lloyd hebben enige dagen geleden een schrijven ontvangen, waarin hun werd medegedeeld, dat de betaling der pensioenen ten gevolge van de surséance van betaling moest worden stopgezet. Ter verduidelyklng moge dienen, dat in 1032 het pensioenfonds werd opgeheven en verdween in de afschrij vingen op kapitaal en schepen, waarna de pensioenen uit de gewone middelen werden betaald. Ieder jaar kon men op de balans de posten aantreffen: „fonds tot ondersteuning van het Personeel" en „spaarfonds". Op de balans per 31 December 1931 paraisseeren deze posten met 1.862.698 voor het ondersteuningsfonds en 216.984 voor het spaarfonds. Wie de ba lansen der voorafgaande Jaren naslaat, ziet deze fondsen voortdurend groeien, het onder steuningsfonds met pl.m. 100.009 per jaar, voortkomend uit de stortingen van het perso neel. By de reorganisatie van 1932 zijn ueze fond sen verdwenen. Dit verdwyneu werd door de directie reeds aangekondigd in het verslag over 1930. „De ter beschikking staande voorschotten van Ryk en Gemeente bleken onvoldoende om de verliezen te dekken en verder aan de ver plichtingen der Vennootschap te voldoen", zoo leest men daar. En het verslag vervolgt: „Zeer tot aller leed wezen moest dus in verband met de kaspositie worden overgegaan tot het beschikken over de middelen, welke tot nog toe als fondsen ten bate van het personeel op de balans van de Kon. Hollandsche Lloyd vermeld stonden. Eeuige rechtsgrond voor formeele scheiding tusschen deze fondsen en andere beschikbare middelen der Vennootschap waarop de be naming van deze reserverekeningen scheen te wijzen heeft nimmer bestaan, terwijl deze scheiding onder de bestaande financieele om standigheden ook niet meer zoude zyn aan te brengen. Betalingen uit hoofde van rechts geldig bestaande pensioensverplichtingen zul len voor het vervolg ten laste van de bedryfs- rekenlng moeten worden gebracht. Het feit doet zich dus voor, dat een recht op pensioen plotseling van nul en geener waarde blykt en dat men deze slachtofers op één l(jn stelt met lederer leverancier-crediteur. NED. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Congres te Alkmaar. Het congres van de Ned. Ver. tot bescher ming van dieren is Vrijdagmiddag te Alk maar geopend door den voorzitter, jhr. mr. von Weiier uit Den Haag, met een woord van welkom aan de afgevaardigden van ongeveer dertig vereenlgingen. Spr. deelde mede, dat de Vereeniging 63 afdeelingén heeft, terwyl de 64e (te Geldermalsen) in staat van wording is; de vereeniging heeft pl.m. 13.000 leden. Wat de financiën betreft, merkte hy op, dat die weinig looskeurig zyn, echter zouden er naar hy hoopte nog wel eenige legaten en gif ten komen, die ze weer ln het goede spoor zouden brengen. Na afloop van de middagvergadering nad een officieele ontangst plaats ten stadhuize. Daarby waren van de zyde van het gemeen tebestuur aanwezig de burgemeester, de se cretaris, de wethouders en het vrouweiyk' raadslid mej. Carels. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, sprak een harteiyk woord van welkom. DUIZENDEN SOLLICITANTEN VOOR DE BRITSCHE LUCHTMACHT. Vrydag is met de recruteering voor de En- gelsche luchtmacht een aanvang gemaakt en deze eerste dag heeft reeds een belangryk succes opgeleverd. Op het Londenache recru- teeringsbureau voor mecaniciens, tirailleur» en ander vliegtuigpersoneel hebben zich on geveer 2000 jongelui aangemeld, terwyi bo vendien nog ongeveer 1000 schriftelijke sol licitaties zyn binnengekomen. In een ander recruteeringsbureau voor mi litaire vliegers noteerde men 500 mondelinge en schrifteiyke sollicitaties. Van de sollicitan ten, die zich persoonhjk kwamen aanmelden, werden er, volgens de „Daily Telegraph" 500 geschikt voor den dienst bevonden. Op de vraag, welke aan de gegadigden werd ge steld, waarom zy by de luchtmacht dienst wilden nemen, werd meestal geantwoord: „Ik wil sensaties beleven". De ambtenaren van het ministerie van Luchtvaart verklaarden, dat zy verrast wa ren over het groote aantal sollicitanten. De voornaamste moeiiykheid is echter het gebrek aan candidaten, die voor een speciaal beroep zyn opgeleid. V RACHTSTUKGOEDVERVOER PER SPOOR. Aanneming ook by (actorden vau Van Gent en Loos. Met Ingang van 1 Juni worden de facto rijen van Van Gent en Loos op de voor naamste plaatsen des lands (ook hier! Red. H. C.) ook opengesteld voor aanneming en bevrachting van binnenlandsch vrachtstuk- goed, bestemd voor vervoer over de ïynen der Nederlandsche Spoorwegen. Vrachtstukgoede- rén kunnen dus dan, zeer ten gerieve van verzenders per spoor, zonder vrachtverhoo- ging ook aan deze factoryen ten vervoer wor den aangebracht. DOESBURG WEIGERT SCHOOL OP TE HEFFEN. De gemeenteraad van Doesburg heeft besloten de eenige openbare school voor uitgebreid lager onderwys in deze gemeente niet op te heffen. Ged. Staten van Gelderland hadden op grond van een advies van den hoofdinspec teur van het Lager Onderwys den raad uitgenoodigd vóór 1 Juni 1935 te besluiten deze school met itlgang van 1 Augustus a.s. op te heffen. B. en W. adviseerden den raad echter hiertoe niet over te gaan, daar deze school voor Doesburg en omliggende gemeen ten van groot belang is. De raad vereenigde zich hiermede en besloot de medewerking tot opheffing te weigeren. DE VOORGENOMEN KORTING OP I>E MILITAIRE PENSIOENEN. De afdeeling Amsterdam van den alge- meenen militairen pensioenbond heeft een motie aangenomen, waarin het besluit der regeering om op de reeds verleende pensioe nen van de land- en zeemacht, een korting toe te passen, in hooge mate wordt betreurd enhet hoofdbestuur wordt opgedragen, met alle wettig geoorloofde middelen aan te too- nen, dat deze vermindering in stryd is met de wetten, ook de ongeschreven wetten, waaronder deze pensioenen zyn verleend. Op vragen van den heer Moltmaker, be treffende het nemen van maatregelen tot het baechermen van Nederlandsche en het weren van Duitsche arbeidskrachten, naar aanlei ding van een artikel in Het Volk over een werkloozendemonstratie te Venlo, heeft de minister van sociale zaken geantwoordt. De beschikbare gegevens wyzen niet op „steeds grooter" worden, maar op het afne men van deze aantallen. Lettende op een en ander, zegt de minis ter niet bereid te zyn „spoedig maatregelen te ontwerpen, waardoor de Duitsche arbeids krachten binnen de Duitsche grenspalen zul len blijven." ENKELE WIJZIGINGEN IN DE DIENSTPLICHTWET. By het aanhangig gemaakte Bezuinigings- ontwerp worden nog eenige wyzigingen voor gesteld van de Dienstplichtwet o.a. deze. dat indienstatelilng van dienstplichtigen by de zeemacht in Ned. Indië niet zal geschieden, mét het oog op de groote moreele gevaren, waaraan zy daar zijn blootgesteld. De voorgestelde wijziging in den duur der eerste oefening by de zeemacht stuit niet op bezwaar, omdat vergrooting van het contin gent zeemacht niet wordt voorgesteld. WOENSDAG 10 MEI. Hilversum, 301 M. Vara'uitzending. 10.00 VPRO. 6.30 RVU. 8 00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor arb. in de Continubedr.: Orvltro- pia o.l.v. J. v. d. Horst, L. de Jong voor dracht), de Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn en de Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Dubbel X-Ensemble o.l.v. C. Steyn. 1.00 Schalmei o.l.v. P. Renes. I.15—1.45 8trykorkest o.l.v. E. Walis. 2.00 Voor de vrouwen. 2.15 Verkorte opera „Madame Butterfly" van Puccinl (gr.pl.) 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 6.00 Eddy Walis en zyn orkest. 6.30 RVU. S. v. Dantzig: De crisis, het goud en de wisselkoersen. 7.00 Sportuitzending. 7.15 Cor Steyn (accordeon) en R. Schoute (piano) 7.30 Is. Romyn: Het amusement in de stad en op het platteland. 7.50 Zang door To van der Sluys (sopraan). A. d. vleugel: D. Wins. 8 00 Herh. S.O.S.-berichteh, Vaz Dias, VARA- varia. J.10 „Pyr Gynt", drama van Ibsen, bew. W. v. Capellen, VARA-orkest o.l.v. H. de Groot en To van der Sluys (sopraan). 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Viool-recital L. Szikra. Aan de vleugel: I. Rossican. 10.45 Fransche chansons (gr.pl.). II.00 Orgelspel J. Jong. 11.3012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. H, v. d. Els- kamp. 11.00—12.00 en 12.30 Esemble Van der Horst en gramofoonpl. 1.30 Concert. A. Hermes (alt), E. Biele (cel lo), S. Winterhoven (piano). 3.00 Chr. lectuur. 3-303.45 Gramofoonpl. 4.00 Orgelspel R. Parker. 5.00 Kinderuur. 6.00 Technische causerie R. Casemier, 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Bach's „Hohe Messe" in de Groote Kerk te Naarden o.l.v. A. v. d. Horst m.m.v. so listen, koor der Nederl. Bach-Verecn. en bet Concertgebouw-orkest. 9 45 Vaz Dias. 9.5511 30 Gramofoonpl. DONDERDAG 30 MEI. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Morgenwyding. 0.15 Gramofoonpl. 9.30 Kovacs Lajos en zyn orkest. 10 00 Stephen H. Jansen's Vocaal Dames-En semble m.m.v. mevr. N. Jansen-Van der Gugten (piano). 10.20 Omroeporkest o.l.v. Treep. 11.00 Voordracht C. Witsen-Elias. 11.20 Esemble Francls Keth. 12.00 De „Paradise Garden Hawalians", 12.25 Ensemble Francls Keth. I.00 Gramofoonpl. 2.00 Orgelconcert P. Palla m.m.v. D. v. d. Horst (cello). 2.30 AVRO-strijkorkest o.l.v. A. Raalte. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4 30 Gramofoonpl. Sportnieuws. 4.45 Radlo-tooneel v. d. kinderen. 5.30 Het Lyra-Trio. 6.15 Kovacs Lajos en zyn orkest. 7.00 Sportnieuw. 7.30 Disco-nieuws. 8.00 Vaz D!as. 8.15 Concertgebouw-orket o.l.v. Prof, Dr. W. Mengelberg m.m.v. L. Zimmermann(viool). 9.15 Gramofoonpl. 10 00 Het Don Kozakkenkoor. 110.20 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. II.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. i Huizen, 1875 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 2.00— 12.00 NCRV. 8.30 Morgenwijding. 9.00 Gramofoonpl. 9.50 Kerkdienst uit de Vrye Evang. Gemeente te Hilversum o.l.v. Ds. J. J. v. Petegem. Orgel: M. F. Jurjaanz. Hierna Gewyde muziek. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Ged. uitzending v. d. Bondsvergadering v. h. Ned, Jongelingsverbond in „Tivoli" te Utrecht. 3.30 Ged. uitzending v. d. Bondsdag v. d. Ned. Bond van jongelings vereen, op Geref. Grondslag (uit Rotterdam). 5.00 Orgelconcert M. E. Bouwmeester. 5.45 Zang door L. Bogtman (bas). A. d. vleu gel: H. Schouwman. 6.30 Gramofoonpl. 7.30 Bach-koor eh -orkest der Bethlehemkerk te Den Haag m.m.v. solisten o.l.v. A. Schel- levis. 8.00 Vaz Dias. Vervolg concert 9.00 Gramofoonpl. 9.30 NCRV-orkest (Om 10.00 Vaz Dias). 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Word! vervolgd M31 J[l l\ Warm of koud, 'k maak me niet warm hooM Koud of warm, het laat me koud, Als mijn BLACK BOY PRUIM TABAK mij Altijd maar gezelschap houdt. Grootsche Amerikaansohe lucht vaartplannen. Onlangs heeft, zooals men weet, de Ame- rlkaansche Sikorski-vllegboot, „Clipper", een non-stopvlucht gemaakt CaliforniëHawaï en terug. Deze boot zal thans in dienst wor den gesteld op de Pacificiyn tusschen San Francisco en Canton-China; twee dezer vliegbooten zijn thans op de Sikorski-fabrle- ken te Bridgeport Conn. in aanbouw. Plannen voor nog grootere vliegbooten, welke non-stop- vluchten tusschen de Vereenigde Staten en Europa zullen maken, liggen thans gereed.' Volgens Slkorski is de Trans-Atlantische luchtiyn dichter by dan men denkt. Technisch zijn alle moeilijkheden overwon nen en het eenige waarop de opening van de Trans-Atlantische luchtiyn, die New York met ons werelddeel zal verbinden, is op de Amerika&nsche zakenmenschen, die zich er achter zullen plaatsen. Weeromstandigheden spelen voor groote vluchten tegenwoordig een ondergeschikte rol. De afstand A zo renEuropa is ongeveer 1750 K.M., deze route zal de vliegboot in 24 uur afleggen met een dubbele bemanning. Men zal in het nieuwe 4-motorige Sikorsky- type 16 passagiers kunnen vervoeren. De groote hoeveelheid brandstof, welke men vooreen dergeiyke nonstop-vlucht moet meenemen, doet het aantal passagiers in ver houding tot de grootte der vliegboot betrek- kelyk gering lyken. Toch zullen, naar Sikoraki calculeert, de exploitatiemogelykheden van den transantlan- tischen dienst zeer gunstig zyn. De Fransche minister van Luchtaart, ge neraal Victor Denain, heeft inmiddels mede gedeeld, dat binnen 3 of 4 jaar Frankrijk een luchtiyn via de A zo ren en Bermuda op New York wil openen. Het zal dus vermoedeiyk ln de nabije toe komst. evenals op de Indië-route, meerdere maatschappijen zyn, die tusschen Amerika en Europa een luchtdienst zullen openen. De K. L. M. paraat. De K.L.M., die natuurlyk nauwlettend alle plannen volgt in deze richting, zal in een Noordeiyke route via Engeland, IJsland, Groenland naar Amerika in samenwerking met byv. de Pan-Amerikaan Airways, onder leiding van colonel Llndbergh, vermoedeïyk wel een woordje meespreken. Het ziet er wel naar uit, dat de Zuidelyke route over de Azoren en Bermuda het eerst een feit zal zyn. Eenige burgerlyke autoriteiten hebben ln sa menwerking met militaire deskundigen het initiatief genomen tot het stichten van de Al gemeene Nederlandsche Luchtbeschermlngs- vereeniging, welke zich ten doel stelt: 1. Het verschaffen van juiste begrippen aan de bevolking omtrent de mogelykheden van den luchtoorlog en van de beperkingen, waar aan deze is onderworpen, de uitwerking en de grootte van het luchtgcvaar, en de mogelyk heden van bescherming tegen luchtaanvallen. 2. Het inlichten in den ruimsten zin des woords van de bevolking in alle geledingen nopens de van overheidswege (Staat, Gewest. Gemeentebedrijf) genomen en te nemen be schermingsmaatregelen en den steun, welke aan de desbetreffende organisaties kan en moet worden verleend. 3. Het uitdragen ln elk Nederlandsch gezin van de noodzakeiyke kennis omtrent de door lederen burger ir eigen huis of bedryf zelf te nemen beschermingsmaatregelen en te volgen gedragsregels in het openbaar vóór, tydens en na luchtaanvallen. 4. Het krachtig bevorderen van de voorbe reiding, den opbouw en de verwezeiyking van die zelfbescherming, deze, waar mogelyk te leiden, te steunen en hiervoor geschoold per soneel en betrouwbaar materiaal ter beschik king te stellen. Binnenkort zullen omtrent de samenstelling de werkwyze en het bestuur der vereeniging meer inlichtingen worden verstrekt. Thans kan reeds worden medegedeeld, dat men onder de centrale organisatie bestaande organisaties van verwanten aard hoopt in te schakelen en plaatseiyke organisaties, voer het onmiddellijk contact met de bevolking zal oprichten. UITZAAIEN VAN RIJST MET VLIEGTUIGEN. Geslaagde proeven in de Oekraïne. Voor het in Rusland uitzaaien van rijst maakt men op het oogenbliyk gebruik van vliegtuigen. Deze methode is by wijze van proef in enkele deelen der Sovjet-Unie toege past, en daar hiermede succes bereikt werd, is men er toe overgegaan op grooter schaal van vliegtuigen gebruik te maken, o.a. in de Oekraïne. Deze wyze van zaaien biedt het groote voordeel, dat het kan geschieden in de eerste lentedagen, wanneer de grond nog doorweekt is, en de gewone werktuigen niet kunnen worden gebruikt. jm I 2 7 Mei. En altyd worden er weef nieuwe dingen bedachtIn een kleeding. magazyn ln Praag zyn. naar een van de bla den verteld, twee dames aangesteld, wier eenige werk bestaat uit praten. „De eigen», res van de zaak had nanielyk opgemerkt, dat sommige klanten ongeduldig worden wan- neer zy moeten wachten. Thans beginnen ds beide dames, die moeten doorgaan voor koop. isters, met de wachtenden een gesprek over allerlei mogelyke onderwerpen, om haar zoo. lang bezig te houden." j Een reusachtig idee! De beroepspraatster loopt rond ln afwach ting van ongeduldige koopsters. Eindeiyk heeft ze er een gevonden. De b.p.: Het wil maar geen zomer worden, I hè mevrouw De o.k. (ln zichzelf): Loop rond. lnenach. Ik zit toch juist zoo in de rats. omdat ik nog geen zomerjurk kan betalen! De b.p.: Verleden jaar om dezen tyd zaten we al wekenlang buiten op de terrassen en n u is het nog zoo koel De o.k. (in zichzelf): Ach val om. De b.p.: En voor de zaken is het ook zoo slecht. De inenschen weten niet waar ze aan toe zyn. We vallen van den winter zoomaar Ineens in den zomer. Iedereen zit al met z*n zomervoorraden en niemand koopt ze. De o.k. (in zichzelf): Als ik nu maar in 's hemelsnaam gauw geholpen werd. dat lk van dat vreeselyke klctsmcnsch af was! De b.p.: En de politieke toestand ziet er ook niet rooskleurig uit Laten we maar ho pen, dat alles goed afloopt. Maar ik zeg maar, al die bewapening, daar kan toch niets goeds uit voortkomen, zeg ik. Anders een aardigs zaak hier De o.k. (ln zichzelf): Nou. een reuzen zaak! Je moet 'n half uur wachten en d'r komt een publiek! Wat valt dat mensch in, om me met d'r praatjes lastig te vallen? De b.p.: Het is wel heeriyk om de natuur te zien ontluiken. Daar houdt toch eigcniyk iedereen van. En het is er nu de mooiste tyd voor, vindt u niet? Al die heeriyke bloemen met hun prachtige kleuren, en die boomen met hun teer, doorzichtig groen, en die planten die ineens zwaar in de knop zitten. Daar kan toch iedereen van genieten, of hy oud is of jong. arm of ryk. Ja vooral voor de vele arme menschen, die door crisis en werk loosheid getroffen zyn, moet het een heeriyke troost zijn, dat zij van dit natuurfecst ten minste kunnen meegenieten De o.k.: (in zichzelf). Ik word gek. ik wordt gek. ik word gek. Als dat vreeselyke mensch niet verdwynt, ga ik er vandoor. Dit is te erg, Waarom komt die juffrouw ook niet Zou dat mensch wat van me willen T Dat eindigt natuurlyk met een of andere op lichterij of bedelparty. De b.p.: En de vogels zingen in de lente zon hun hoogste lied. Ze voelen zich nu zoo heelemaal in hun element. Ja. 't is wel het heertykste. jaargetijde nu. Alleen Jammer, dat we nu de lange winteravonden moeten missen. Vindt u ook niet. dat de gezellig heidWaar gaat u heen? De o.k. (tegen een verkoopster): Zeg tegen uw chef. dat ik wegga en in deze zaak nóót terugkom!Er hoorde hier een rustige wachtgelegenheid te 7(jn. Ik vind het niet erg om te moeten wachten, maar te moeten blootstaan aan het gezaag van een wild vreemde maniakale kletstante, dAt is my te veel. Goeiendag! 67 JAAR EN LENIG ALS EEN KAT. Hoewel zjj stijve gewrichten had, toen 7.y 57 jaar was. Kunt gij Uw teenen aanraken, zonder u# knieën te buigen? Zoudt ge dit kunnen doen als ge 67 jaar zyt? Er is geen enkele reden waarom ge dit niet zoudt kunnen doen, 'n' dien ge dezelfde methode als deze dame volgt om „fit" te biyven. Zy schrijft: Toen ik 54 jaar was begonnen polsen en enkels op te zwellen. Ik was niet meer in staat mijn hoofd te draalen. Waar ik er niets voor voelde cen „echte oude dame" te worden, besloot ik proef met Kruschen Salts te nemen. Ik he het nu regelmatig 10 jaar lang genomen ik ben volkomen gezond. Ik wandel (lage'tl 3 A 4 K.M. of zelfs meer en kan gemakkelijk myn teenen aanraken, zonder myn knieën buigen, wat ik een prachtig resultaat vin want in twee maanden ben ik 67 Jaar. daag vroeg men my nog hoe ik het k speelde er zoo uitstekend te bUjven Mijn antwoord was: Ik ben een „Krusch, n's Mevr. E.M.F- Er is een zekere, veilige weg om biyven: „De kleine dagelyksche dosis schen is een wetenschappelijke samenstel van zes minerale zouten, die uw afvoero1^ nen in prima conditie houden, zoodat alle valstoffen, die uw bloed verontreinigen en gezondheid in gevaar brengen, lange tuurljjke wegen volkomen worden verwy Stralende gezondheid voor één cent I1'1 Kruschen Salts is uitsluitend verl<"l^g efl by alle apothekers en drogisten A 0 r»pea. 1.60 per flacon, omzetbelasting inh r' nlvel Let op. dat op het etiket op de flesch .,'0wn- als op de buitenverpakking, de naam tree Handels MaaUchappy voorkomt. I

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2