H1LTAP Karpetten N.V Jb. HARIERS ZOON Veel gevraagd HERMAN NYPELS' f S*e Cfn^otrcAa/^ty - - Kantongerecht Den Helder. in extra prima kwaliteit SPOORSTRAAT 49 Tel, interc. 46 15.75, 17.50, 19.75 Flanel Pantalon 2.95, 3.90, 4.50 Sportcostuum, 13.75, 15.75, 17.50, 2|.so kledingmagazijnen Visscherij. HRLDERSCHE COURANT VfrN £ATERDAG i JUNI 19i 10 meer, waar we omstreeks elf uur aankwamen en voor de Haukea het anker wierpen. bangzspnerhand kwamen ze toen, de een na den ander. De bries werd wat stijver en ta van zeilers lagen al behoorlijk scheef. Maar wie begroet zoo'n sensatie niet met vreugde Half twaalf nadert de „Coenraad Pieter met zijn uitzonderlijke lading. Men schijnt zich daar aan boord best te amuseeren. Het gelach en gejoel is tenminste niet van de lucht. Er wordt nog wat rondgezeild, wat ge peddeld, maar allengs concentreert alles zich om de „Kijkduin", het startschip, waarop de Jury aanwezig is. Te 12.15 start de b.M.-klasse. Er zgn zes mededingers en in verband met de stijven bries kan niet anders worden ge zegd, dan dat het er keurig van door ging. Even later gingen de sloepen van de Zee vaartschool er op uit en daarna successievelijk de jolletjes, de XJsselmeerkruisets. En toen was het goed zeilen geblazen, dat verzeker ik U. Want hoe kalm en rustig het ook in de stad mag wezen, op dat verdraaide Amstelmeer stond een behoorlijk stuk wind en menig zeiler had z'n handen voL Van de B.M.-ers gelukte het P. Bot met de „Jutter" 1 al heel gauw vooruit te komen op de anderen en het was te voorzien, dat hij dezen voorsprong zou behouden. De heeren Bakker en Quant wilden zich evenwel niet laten kennen en gaven 'm geducht van katoen. Bij het nemen van de tweede ton passeert Quant en plaatste zich daarmede voorloopig als tweedeDe anderen zakten verder af. Het aanvankelijk elkaar niets toegevende tweetal sloepen der Zeevaartschool verliet elkaar by de tweede ton en zochten verder hun heil in de eenzaamheidDe jolletjes bleven steéds vrij dicht bij elkaar. En zoo zeilde mén, met zon, en dan weer tegen zon, en af en toe schepte er een schuit wat water, maar dat moet je op den koop toe nemen, nietwaar En de een had z'n handen vol aan z'n tuigage en de ander, die kalmpjes voor anker lag, was bezig zich reeds met bananen te voedenwant de zeelucht maakt hongerig Tot men plotseling opschrok door het signaal, dat er een boot omgeslagen was. En ja hoor. De nog steeds als tweede zeilende B.M.-er Quant had pech gehad. Dat was eerst met recht geweldig jammer. Een prachtkans en dan zulk een catastrophe. Natuurlijk waren er reddende handen genoeg en door den heer Starrenburg werd de onfor tuinlijke zeiler (het is niet de eerste maal, dat hij pech heeft!) naar den wal gesleept. De „Jutter" van P. Bot was inmiddels de finish gepasseerd als eerste, met een grooten voorsprong op de hem volgenden. De een na de ander kwam nu, B.M.-ers, LJse lm eerkrui sers, de sloepen en de jollen. Voor de eersten bleek de briesch toch wel erg sterk te zijn. Twee man in de boot was dan ook zeker niet te veel. En toenja, toen brak de siësta aan en waren het de magen, die hun roeping ver vulden. En wij, wij, die niet eens gezeild hadden, kregen ook honger. En ja, we zullen er nu maar niet veel van zeggen, nietwaar, alleen, dat het er goed aan boord was. Dat we er ons best vermaakt hebben! Daarna werd het programma afgewerkt met de cano- wedstrijden over ongeveer 500 meter en namen slechts een tweetal motorbooten deel aan het „boeitjes-pikken". Het waren de „Janny" en de „Dolfijn". „Onze" boot pikte er in drie minuten 10 uit en de heer Smit9. Jammer, dat hiervoor de animo niet grooter was. Hiermede was men dan tevens aan het einde van de wedstrijden en daar de jachthaven nog verre lag, maakten verscheidenen al rechts omkeert. Weer anderen gingen zwemmen (wat ons persoonlijk ganschelijk niet toe lachte) of togen naar het Amstelhotel. En nog anderen zwalkten zoo maar wat rond. Op den terugweg naar de Jut ter ij moest er wel eens een enkele maal ge assisteerd worden en dat werd dan gedaan, spontaan, zonder veel omhaal van woorden. Omstreeks 6 uur lagen we weer in het veilige jachthaventje gemeerd, waar tot bij 7 uur gewacht werd op hen, die de prijzen behaald hadden. Het was de heer Langerak, welke ze, bij afwezigheid van den praeses. uitdeelde en er een kort speechje aan vast knoopte, waarin hij het werk van den heer Smit noemde, die met zijn „Dolfijn" dien morgen reeds vroeg vertrokken was, teneinde de boeien uit te leggen, den heer C. Bot. die zijn „Coenraad Pieter disponibel stelde voor sleepgelegen- heid en den heer Zegel, welke zijn vrijen dag opofferde, om als schipper op dezen laatsten bodem te fungeeren. De heer Langerak releveerde de resultaten nog even, noemde hier een misverstand, prees daar een goede prestatie en betreurde hen, die, met een prijs in het vooruitzicht, kap seisden Hier volgen de uitslagent B.M.-klasse: 1. P. Bot, gezeilde tijd 53 min. 45 sec.; 2. C. Bakker, gezeilde rijd 59 min. 38 sec. Respectievelijk zilveren en bronzen medaille van de ver. Sloepen Zeevaartschool: 1. B. B. Bakker, gezeilde tgd 52 min. 50 sec. Bronzen medaille der ver. Jolletjes: 1. Adelborst Moree in 1 uur, 8 min. en 36 sec. (zilveren med. der ver.); 2. Jol van de Zeevaartschool (Schoonhoven van Beurde), 50 cigaretten. In dezen wedstrijd had de heer Q. Langerak een beste kans. Helaas: zijn zrjlval raakte onklaar IJselmeerkruisers: 1. Bauhuis, tijd: 51 min. 43 sec; 2. Roovers, tijd 52 min. 33% sec. Dit was qua spanning de beste wedstrijd. Respect, zilveren en bronzen medaille der ver. Canowedstrijd: 1. P. Bot (2 min. 36 sec); 2. Rietveld (2 min. 40 sec.) (gepeddeld in z.g. „rondspantcano's). Prijzen: een abonnement op een watersporttijdschrift en een bronzen medaille der ver.). Boeitjes oppikken voor motorbooten: 1. C. Bot, 10 stuks,'prijs een paar manchetknoopen; 2. Smit, 9 stuks, bronzen medaille der ver. En na een laatste cheer op het bestuur ging men uiteen, wat moe, verbrand en wij... wat slaperig. Doch hoe kon dat anders RIALTO-THEATER. Mariene Dietrich en Joseph von Sternberg. Na langen tijd hebben we Mariene Dietrich weer eens aan het werk gezien en wel in „The devil is a woman", (De Duivel is een vrouw). Niet elke vrouw, gelukkig, doch als er zoo een uitgebeeld moet worden gelijk Concha in deze film, wel, doe een beroep op Mariene en laat Joseph von Sternberg dien regisseeren en... men krijgt een meesterwerk. Waarlijk men weet niet, wat men meer moet bewonderen, de regie dan wel het spel de capresne van Mariene. Een feit is het, dat deze twee artis- ten in combinatie een duo vormen, dat zijn gelijke in de cinematographie welhaast niet heeft. Er is dan ook veel over hen geschreven en met een van de vele volzinnen daarvan zijn we het eens: Von Sternberg dreigt zich in Mariene te verliezen. Hoe vaak volgt hg met de camera haar make-ups, haar mimiek, haar expressie. Maar even zeker is het, dat als ge volg daarvan een serie prachtige beelden ont staat, die den waren bioscoopbezoeker verruk ken. Mariene is het sterkst als zij de verleid ster moet uitbeelden. Ziet haar in dit carna valsfeest vol bruisende, Spaansche vitaliteit, ziet haar zooals haar oogen het spel spelen van de vampyr. Mannen vallen als willooze slachtoffers, zoo ook de kapitein Pasqual, die zich ruineert om haar maar te winnen. Zijn carrière wordt vernietigd, never mind, Con cha! En zoo vergaat het zijn vriend, de revolu- tionnair, die het carnavalsfeest komt bezoe ken en eveneens in de strikken van de vrouw verward raakt. Even denken we, dat Concha thans werkelijk lief heeft, zij volgt immers den man, die met haar de grens passeert. Maar neen, ook nu was het schijn en het slot, dat volgt, doet wat zonderling aan; Concha keert terug naar den gewonden Pasqual, die blijk baar door zijn opofferende daad meer indruk op haar gemaakt heeft, dan zich oorspronke lijk liet aanzien. Behalve het uitbeelden van Mariene verstaat Joseph ook de regie in groszen algemeinen uit stekend. Met een meesterhand schept hij Spaansche tafreelen en decora. Kortom, zal deze film qua inhoud wellicht niet iedereen be vredigen, toch durven we gerust te beweren, dat het groote publiek met een voldaan ge voel „Rialto" zal verlaten. Het voorprogramma brengt ons behalve het „Polygoon" en „Para- mount"-nieuws, als altijd wel verzorgd, een leuke geschiedenis „Mevrouw is op reis" en de beroemde Betty Boop in een door Dave Flescher in kleurenpracht bewerkte parodie op de Asschepoes-geschiedenis. BER BRÜGMAN'S MARIONETTEN THEATER. Zondagmiddag en -avond in Casino. Wij wjjzen nogmaals op de aardige voor stelling, die Zondagmiddag (voor kinderen) en Zondagavond (voor volwassenen) gegeven wordt door Bert Brugman's Marionetten theater. Dit theater, dat thans 11 jaar be staat, bezit een comité van aanbeveling, waarin literatoren als Rie Cramer, Top Naeff, Henriette Roland Holst. Constant van Wessem, J. W, F. Werumeus Buning, Eduard Brons, kunstenaars als Jan Musch, Frank Luns, prof. Roland Holst, Eduard Verkade, H. Th. Wijdeveld en andere voor aanstaande persoonlijkheden hun aanbeveling gaven, zoodat onzerzijds aanbeveling eigen lijk onnoodig is. Groot en stijgend zijn de successen in den loop der jaren geweest, groot was en stij gend is immer nog de belangstelling en po pulariteit. Dat een avond, verzorgd door Bert Brug man s marionetten-theater altijd slaagt is algemeen bekend; doch dat de belangstelling van het publiek bijna steeds zóó groot is dat de Verenigingsbesturen een record aantal bezoekers kunnen begroeten, is wel kenschetsend voor den roep, welke van deze avonden uitgaat Wjj deelden reeds mede, dat een opvoe ring zal worden gegeven van het klassieke marionettenspel van Dr. Joh. Faust. Daarna zal een marionetten-cabinet worden gegeven waarin verschillende bekende persoonlijk heden zullen worden geïmiteerd en geparo dieerd. Hier volgen nog eenige persbeoordee- 1 in gen: „De Gelderlander": Wij hebben marionettentheaters in allerlei genre kunnen bewonderen in het verleden !et hoogtepunt is heden wel bereikt door het gezelschap Brugman, dat kan wed ijveren met de beste baitenlandsche op dat 'gebied. Artistiek is alles goed vervfcrgd. De techniek van de marionetten-beweging is hier als ten top gevoerd. „Nieuwe Hoornsche Courant": r Werkelijke meesterstukjes van volmaakte marionettenkunst, wonderlijk van techniek en een formidabel uitbeeldigingskunststuk. „De Lcidsche Courant". Werkelijk verblijft over de kunstvaardig heid. Prof. Keesom huldigde na afloop den heer Brugman met een fraaie lauwerkrans een merkwaardige avond. Ook het kinderprogramma is alleraardigst en zal zeker veel belangstelling ontmoeten bij de jeugd. kinderfeest in casino. Ook voor de kinderen zal er deze week te genieten zijn.- In Casino wordt Woensdag middag te half 3 een groot kinderfeest ge geven, waarbij de heer Is. Romijn, van A'dam, met zijn medewerkers een voorstelling zal geven, „die klinkt als een klok" van 't nieuwe carillon. Het wordt een buitengewoon aardige mid- j dag. met een groote verscheidenheid van de allerleukste tooneelnummers. Er worden kod dige tooneelstukjes opgevoerd met zang en dans. Een gemoderniseerde Poppenkast komt er en de grappigste clown van Nederland zal er de zotste dingen vertoonen. Dan is er een gedachtenlezer: iemand, die -de wonderlijke gave bezit, om de gedachten van de kinderen te kunnen raden en ten slotte houdt Mr. Santo met zijn sprekende pop een samenspraak, waarbij je zult gieren van 't lachen. Al met al een heel leuk en afwisselend programma, terwijl de entréeprijs zeer laag gesteld is. Men zie daartoe de advertentie. GEORGE PICKARD EN ZIJN BAND. George Pickard en zijn mannen traden Hemelvaartsdag in Casino op. Dit was niet de eerste kennismaking met Den Helder, want reeds op het jaarfeest van de Zeevaart school luisterden zij het programma op. Doch dit was wel het eerste optreden in het open baar hier ter stede. Intusschen heeft het ensemble zich uitgebreid tot 10 menschen, terwijl het zich de medewerking van de be kende lady-crooner Pat Miller verzekerd heeft Het samenspel der saxes en het koper was opvallend goed. Van de solisten dient aller eerst de leader-pianist George Pickard ge noemd te worden, die ook op het accordeon zijn werk goed verstaat. Voorts de 1ste trompettist (tevens hotviolist) en de tenor sax. De verschillende tango's, rumba's en waltzes ondervonden een goede uitvoering, terwijl in vergelijking met vele andere bands het uitgebreide repertoire bepaald opvalt. Tot het succes van dit optreden heeft Pat Miller niet weinig bijgedragen. Zij is reeds be kend van vele radio-uitzendingen, doch wij willen hier nog wel eens wijzen op haar uit stekende geaardheid als „crooner", haar don kere stem leent zich er goed voor, terwijl haar uitspraak een verzorgden indruk maakt. Zij was op haar best in het bekende „Moon Glow". Gezien het succes zijn wij er zeker van dat het bij dit eerste openbare optreden in Den Helder niet zal blijven! Dinsdag 28 Mei 1935. Onwillekeurig wordt men droevig aange daan op zoo'n lieflijk blauwen Lentedag, waarop, zooals men dat zegt, mensch en dier vroolijk zijn, bij het aanschouwen van zooveel bedrijvers van grootere en kleinere misdaden, althans vergrijpen, althans blijken van geen, of uiterst minimale, wetskennis. Het liep vol in de even bekende als ge vreesde zetel van vrouwe Justitia aan de Kerkgracht, zeer vol. En wij hebben ons neergezet en gewacht op de dingen die kwa men. Belangrijke zaken waren er ditmaal spora disch. Het was in doorsnee klein goed, het welk zonder noemenswaardige sensaties ter tafel kwam. Wat dien middag echter schrikbarend do mineerde, was de baldadigheid en straat schenderij, welke op waarlijk ernstig wijze in onze goede stad schijnt toe te nemen. Zoo wel Kantonrechter als de ambtenaar van het O. M. waren er allerminst over te spreken. Zij keken dien middag dan ook meermalen zeer barsch. De ouverture bestond uit een deüct ,ten name van de heeren H. R. en K., die met nog een aantal kornuiten op den Middenweg, Kijkduinlaan en Duinweg met steenen tegen ruiten gesmeten hadden, zeer ten ongerieve van derzelver eigenaars. Enfin, het was een geval van ergerlijke baldadigheid en men vraagt zich af of de knapen niets beters te doen hebben. Het O. M. trok geducht van leer en waarschuwde voor herhalingen. Eisch 15.subs. 15 dagen, vonnis 15.— subs. 7 dagen tuchtschool. Een aangehouden zaak volgde. De heer v. B. had bij de kruising Boerhaavestraat-Over- weg volgens zijn zeggen met de hand goed de richting aangegeven. De agent van de motorbrigade ontkende zulks. Dit zijn lastige gevallen, vooral hier, waar de heer v. B. geen duimbreed toegaf. Dit alles kon evenwel niet verhinderen, dat verdachte tot 7.— of 3 dagen veroordeeld werd. Ongetwijfeld wordt dit puzzle voor een hooger beroep. Na een onbeteekenend zaakje betreffende het verkeerd rijden met een handwagen in de Zwaanstraat door W. F., die bestraft werd met 5. of 2 dagen, arriveerde vriend J. H. K., die ervan verdacht werd vooi het Rialto-theater in de Spoorstraat ge- knockt te hebben met een marineman. Edochhg had niet gevochten. Hij had over te veel genoten sikjes... De vond begrijpelijkerwijs weinig of geen geloof bg den Kantonrechter, die het so ncbenbei had over te veel genoten slkojesDe ambtenaar van het O. M. vroeg sarcastisch of het wellicht bedoeld was als een liefko zing Neeluidde het prompte antwoord: al leen maar een woordenwisseling! Waaruit men leere hoe betrekkelijk alles is Met f 5.— boete of 2 dagen gaat de jonge man naar huis Het viel hem niet eens tegen. Vervolgens arriveerde mej. G. v d V die op 7 December van het vorige jaar de atten tie had een woning op de Keizersgracht met klinkers te bombardeeren. Eveneens had zn tegen de deur geschopt. En alweer: ook deze juffrouw wist van toeten noch blazen. Her- ïnnerde zich wel is waar nog vagelijk een „lollig avondje, maar daar bleef het ook bg. Van het strafbare feitniets me- L neeHje Pe ambtenaar kwalificeerde biet als I een jaffe streek, temeer daar juffrouw, v. d. vi. voorgafdat het bg een vriehdiif vkn haar geschiedde. Eisch f 15.of 10 dagen. Vonnis 15 of 3 dagen. F. R-, te Nieuwer-Amstel had roekeloos met zijn auto over den openbaren weg ge- raced en was zonder noodzaak tégen den handkar van H. K. gevlogen. De delinquent had er spijt van en reeds aangeboden de schade aan den jongeman te betalen. Diens moeder had evenwel blijkbaar belangrijk meer gevorderd en zoo kwam de kwestie voor de baUe. Het feit werd bestraft met 25.— boete sub. 10 dagen. C. O. had op Nieuwjaarsdag (een goed be gin ,a het halve werk!) een handwagen in het kanaal gereden, staande in de Schippers- steeg. Borreltjes waren natuurlijk ook aan dit geval van baldadigheid niet vreemd. Eisch 15 gulden, of 10 dagen. Vonnis 15.of 3 dagen. En toen kwam de heer S. D. een Wieringer timmerman, die zonder vergunning van de daartoe bevoegde instantie bollen gekweekt had in Mei-Juni van het vorige jaar. Den man werd medegedeeld, dat hg zich had moeten aansluiten bij de Sierteeltcentrale en Wii vestigen er ook hier nog eens de bijzon dere aandacht op, dat het nu eenmaal ver boden is. zonder toestemming, zooveel bollen te kweeken als waar men zin in heeft. Daar toe wende men zich tot de hiervoor genoem de Centrale. D. werd voor deze gelegenheid vrijgesproken. J. S. op Texel had zich aan hetzelfde delict schuldig gemaakt. Ook hij had niets ver kocht. In deze zaak verscheenen de contró- leur persoonlijk voor den Kantonrechter en trachtte een zoo gedetaileerd mogelijk ver slag van de kwestie te geven, dat echter niet doorging, daar outsiders van al die maten in de bollencultuur toch geen notie hebben. Ook deze man kwem er clement af. Daarna verscheen de „Baldadigheid" weer, in den vorm van maar eventjes een viertal jongelui, die te Anna Paulowna de auto van den, heet; Chr. G- ingepikt hadden, hem voort geduwd en hem tenslotte tegen een lantaarn paal hadden laten botsen. De garagehouder had «elf „meegespeeld" aan dit Oudejaars avond-feest. Allemaal 15.of 15 dagen, sprak boos de ambtenaar van het O. M. is.of 3 dagen zuchtte de Kantonrechter, er aan toevoegend, dat het hem hartgrondig speet, dat hij geen hooger straf kon opleg gen. Van het 4-tal chauffeurs, dat eenigen tijd geleden voor de Marineclub op de Hoofd gracht met vuil en steenen gegooid had, was er niet één verschenen. Wel een getuige. Het bleek, dat deze heeren van 's avonds 10 tot 's nachts 3 uur op wacht gestaan hadden om een vrachtje te krijgen. Hetgeen eenigszins het oude woord verklaart, dat zegt: „1'His- toire serepète10 dagen of 10 gulden. A. had te Callantsoog zijn café na slui tingstijd open gehad. Dit kostte hem 3 of 2 dagen. D. v. d. W. had eenige pakjes vet te Anna Paulowna vervoerd en bij vergissing of in der haast had men vergeten de banderolles der Crisis Zuivelcentrale aan te brengen. Het was heel duidelijk een abuis, dochhet mag niet. 1.of 1 dag. De melkventer J. de K. had 31 Maart „voor 't; lolletje" mej. F. L.'s taschje in de Spoor straat afhandig gemaakt. De benadeelde voïid het heelemaal geen „lolletje" en ging iinéa recta naar de politie. Inderdaad, dit zijn geen manieren en de belooning bestond uit 3 of 2 dagen. S. H. K. chauffeur te Den Helder, had met zijn auto een botsing gehad met een ande ren auto op den hoek GravenstraatJuliana- park. De schade was bereids geregeld, f 5. of 3 dagen. J. B. had zich verre van nuchter in den nacht van 6 op 7 April over 's heeren wegen begeven. Vervolgens had hij in dien toestand aan de bel van een perceel in de Hector Treubstraat getrokken en bij het niet ver schijnen van de bewoners, scheldwoorden ge uit. Eisch 6.of 15 dagen. Vonnis 2. of 3 dagen. P. S. te Koegras. had zijn paard in het veid crocussen van zijn buurman laten wandelen. f 8.-— of 3 dagen. G. óp Wieringen had met een autobus roe keloos gereden over den Gemeenelandsweg en zoodoende bijna een anderen auto getorpe deerd. Verd. was gewoon doorgereden of er geen vuiltje aan de lucht was. Het schijnt, dat de heeren bus-chauffeurs daar meestal behoorlijk racen en de ambtenaar van het O. M. was er niet in het minst over te spre ken. Hij vorderde dan ook 50.sub. 30 dagen. Vonnis 40.subs. 10 dagen. Verlofhouder M. te Anna Paulowna had in zijn café mej. G. W., zijn huishoudster, aan wezig gehad. Ook dit is nu eenmaal bij de wet verboden en al gaf de man een zeer aan nemelijke uitlegging, welke ook geloofwaar dig was, het kostte hem 10.of 3 dagen. J. K. had zich in een portiek te Den Helder bevonden, zonder toestemming van den eige naar. Op 25 Juni wordt dit gevalletje ver der in bespreking genomen. D„ verlofhouder te Anna Paulowna, had ook vrouwelijk personeel in zijn taveerne ge had. Dit geval was echter wel eenigszins an ders gekleurd, 30.— of 10 dagen. W. R. heeft aan den verkeerden kant van den weg gereden 8.— of 3 dagen. V. ventte op de Kerkgracht met prentbrief kaarten. 10.of 3 dagen. K. heeft zich fietsende in de Spoorstraat bevonden na 7 uur des avonds, 3.of 2 dagen. O reed zonder bel 3.of 2 dagen. S. Sp. bezat op 6 Mei geen goed schjjnen- den lantaarn op z'n fiets, 4.of 2 dagen. J. A., idem, idem. 3 of 2 dagen. P; B. heeft op het trottoir gereden, 5. subs. 2 dagen. Mej. K. voor het rijden per fiets in de Spoorstraat, na den voorgeschreven tijd 3 of 2 dagen. Mej. W. had het te kwaad gehad met hei, verkeersperikel bij de Walvischstraat. 3.of 2 dagc-n. VI. bezat geen rijbewijs bg het motorrijden. f 1.— of 1 dag. E. bezat geen lantaarn op z'n rijwiel. f3.— of 2 dagen. Chr. Z. zou aan den verkeerden kant van den weg op het Singel gereden hebben. Zaak wordt aangehouden. Hetgeen de finale der zitting was, die tot half vijf geduurd had. JtnSILBUM-TïNTOONSTBhBWÖ „NOOKDER KUNSTKRING" Wat kunst'naars-ziel door kunst'naara-hand In kleur en lijnen weder-gaven. Daaraan kan al wie kunst bemint In volle teugen zich nu laven. Hier is de schoonheid aan het woord In 't hoogste mensch'lijk streven; Hier wil men U aan geest'lijk goed Het allerbeste geven. De „Noorder Kunstkring" exposeert In Musis Sacrums zalen; En spreekt de picturale kunst De fraaiste aller talen. Een sprookje vol van reinen zin Wordt U hier voor-gefluisterd Voor ieder die ontvanklijk is En slechts aandachtig luistert. Komt allen die van schoonheid houdt In groote breede scharen; Uw ziel zal langen, langen tijd Den indruk nog bewaren. Ph. B. POLAK. Geen sprake van, indien Gg slechts Mljnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten, rijkswaterstaat. Bg de aanbesteding voor het maken van de westelijke opritten op den Rijksweg, bij de Stolpen, was de laagste inschrijver F. D. Dienaar alhier, voor 12.394. De begrooting was 18.000. de vergroote zaak van de firma blom in de koningstraat. Crisistijd is aanpassingstyd Inderdaad, doch maar al te veel winkeliers zullen hiertoe gedwongen worden op een wijze, die nu niet direct bgzonder prettig voor hen is. Het tegenovergestelde is het gevat met de Fa. Blom in de Koningstraat, die reeds ge durende een vijftal jaren haar clientèle voor ziet van fruit, groenten en aardappelen en Verplicht was haar zaak uit te breiden. De nieuw betimmerde en geschilderde zaak is aan ruimte verdubbeld en heeft door de smaakvolle crème en lichtgroene kleuren een zeer rustig cachet. Wy twijfelen er niet aan of in dit moderne milieu zal de zaak floreeren en wenschen te dien opzichte den eigenaar succes. Het schilderwerk werd uitgevoerd door de Fa. Casper Groenendijk en de betimmering door de Fa. Geervliet. Om 1 uur vanmiddag opent de heer Blom zijn gerestaureerde zaak. Voor Uitsluitend naar ACHTER HET STUUR. In verband met de speciale reclame voor de V. A. S. (Vereeniging voor Alcoholbestrjj- ding bij het Snelverkeer, welke heden in onze stad wordt gehouden ontvingen wij van het bestuur dezer vereeniging het volgende ter opname; In deze tijden voltrekken zich allerwege groote veranderingen, die aan ons soms zeer bizondere eischen stellen. Op het gebied van het verkeer is dat niet anders. De motor is thans doorgedrongen tot de klienste plaat sen en onze wegen en straten zgn niet meer denkbaar zonder een massa auto's van aller lei schakeering en zonder vele motorrijwie len. Helaas zijn de kranten óók niet meer denk baar zonder een dagelijksche rubriek van keersongevallen, en zoo langzamerhand heeft ieder onzer in zijn kring van familie en ken nissen wel iemand, die in meer of minder ernstige mate slachtoffer van het snelverkeer is geworden. Zulks behoeft trouwens niet te verwonderen, wanneer we weten, dat er in een enkel jaar in ons land meer dan 40.000 verkeers-ongevallen plaats hebben, dat alleen in 1933 daarbij 12.601 personen werden ge wond en dat er in datzelfde jaar 810 oudere en jongere medeburgers aan de gevolgen stierven. Zulke cijfers roepen ons toch wel duidelijk toe, dat het zóó niet langer mag doorgaan en dat alles gedaan moet worden om de vei ligheid op den openbaren weg te bevorderen. Hoe dit gedaan kan worden? Op tai van mameren. Allerlei verbeteringen aan wagens opleiding, wettelijke voorschriften, enz. zul len nuttig en noodig zijn. Maar, men ver- gete niet, dat het allereerst aankomt op den man (en de vrouw] achter het stuur. De cij fers wijzen immers uit, dat 75% van de ver keersongevallen veroorzaakt worden door zijn fouten. Die fouten kunnen van allerlei aard zgn. Maar de grootste fout is zeker wel: gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel. Laten alle bestuurders toch inzien, dat zij met het stuurrad het leven en den dood van zichzelf en van vele anderen in handen hebben. Laten zy toch begrijpen, dat dit strenge eischen van zelftucht stelt. En laten zij toch inzien, dat die zelftucht óók beteekent: zich onthouden van alcoholische dranken. Telkens weer leest men in berichten van ongelukken op den weg en in verslagen van rechtszittingen, dat de bestuurder „onder in vloed was. En nog veel vaker zal het voor komen, dat die alcoholinvloed niet zoo duide- lijk geconstateerd kon worden, maar daarom toch wel aanwezig was. Zal het „safety first" geen holle frase zijn, dan moet men het glas bier, wijn of sterken drank laten staan. De Vereeniging voor Alcoholbestrjjding bij het Snelverkeer doet langs dezen weg nog eens een ernstig beroep op de bestuurders en vraagt hun met nadruk, de eischen der veiligheid inderdaad nummer één en eigen genoegens en gewoonten dus daarbij achter te stellen. Het Bestuur van de V.A.S. i Flanel «erencostuum in de moderne tinten U weet het, bij ons uitsluitend goede stof, prima afwerking en keurige pasvorm. Veranderingen geschieden kosteloos op eigen ateliers. De voorjaarsvisscherg begint zoo zachtjes aan haar einde te naderen. De haringbooten Kjjn op een enkele na opgelegd, de netten worden gedroogd en opgeborgen in afwach ting van het volgende seizoen. Misschien dat er in dien tusschentyd eenige verbetering en opleving in den internationalen toestand zat zijn ingetreden op monetair als economisch gebied, reeds hoort men zoo nu en dan een wat opgewekter geluid, dat zegt, dat er eenige verbetering valt waar te nemen, maar dat geluid is nog altijd zeer zwak en vindt in den vischhandel zoowel voor binnen- als buitenland nog weinig weerklank. Integendeel, het schijnt wel, dat voor het. visscherijbedrijf het diepste punt van de crisis nog niet eens bereikt is, en toch, het kan haast niet slechter. Haring wordt er bijna niet meer aangevoerd, ansjovis wordt haast niet aangevoerd, zoo af en toe worden eens eenige kisten ansjovis gevangen, maar veel beteekent het niet. Geepaanvoer zou misschien gaan, als de markt maar beter was, maar thans levert ook dat niet veel op, want de geep is goed koop- Met de Noordzeevisch is het al niet beter gesteld, de visschery is niet ruim en toch de markt reageert er bijna niet op, de markt waarde blijft laag, zoodat er noch met het één, noch met het ander een klein weekgeld te verdienen is. Een deel van de botters vischt op Texel- strooni op garnalen, welke op Texel als visch- meel worden verwerkt (hetgeen natuurlijk funest is voor den vischstand, omdat hier mede ook het kleine goed, z.g. nest, wordt weggevischt, maar men zegt, de nood dwingt). Con tingen teeringen. Bij Kon. besluit van 28 Mei, tot voortzet ting van de tijdelijke beperking van den in voer van aat en paling, is o.m. bepaald: 1. Gedurende het tijdvak van 12 maanden, aanvangende 1 Juni 1935 en eindigende 31 Mei 1936, is de invoer uit ieder land verbo den van aal en paling, voor zoover deze meer bedraagt dan 25 ten honderd van de hoe veelheid, welke gemiddeld per 12 maanden in de jaren 1931, 1932 en 1933 uit dat land is ingevoerd; 2. Onze minister is bevoegd om boven de ingevolge het vorig lid bepaalde contingen ten bijzondere contingenten vast te stellen voor den invoer uit nader door hem aan te wijzen landen. Een besluit van genoemden datum ten aanzien van versche zeevisch, met uitzonde ring van haring, bepaalt o.m.; 1. Gedurende het tijdvak van 12 maanden, aanvangende 1 Juni 1935 en eindigende 31 Mei 1936, is de invoer uit ieder land verbo den van zeevisch, voor zoover deze meer be draagt dan 50 ten honderd van het netto gewicht, hetwelk gemiddeld van deze visch uit dat land in de jaren 1930, 1931 en 1932 is ingevoerd. 2. Gedurende het in het vorig lid genoem de tijdvak is de aanvoer van zeevisch uit alle schepen, van vreemde kenteekenen voor zien, slechts toegestaan voor zoover deze niet meer bedraagt dan 50 ten honderd van het netto gewicht, hetwelk gemiddeld van deze visch uit schepen, van eenig kenteeken van dit land voorzien, gedurende de jaren 1930, 1931 en 1932 is aangevoerd. 3. Zoodra de voor eenig iand ingevolge het vorig lid toegestane hoeveelheid voor aan voer van zeevisch is bereikt, is de verdere aanvoer uit schepen, van eenig kenteeken van dat land voorzien, verboden. 4. Indien en in zooverre op den dag, waar op dit besluit in werking treedt, bijzondere contingenten van kracht zijn, waarvan de termijn nog niet is verstreken, zullen voor het nog niet verstreken gedeelte van dien termijn de bijzondere contingenten in de plaats treden van de in het eerste en tweede lid bedoelde contingenten. 5. Onze minister is bevoegd, om boven de ingevolge eerste en tweede lid bepaalde con tingenten bijzondere contingenten vast te stellen voor den in- en/of aanvoer uit nader door hem aan te wijzen landen. Zoo is dus o.a. het contingent van den in voer van aal en paling, dat onlangs in uit zicht werd gesteld voor een jaar vastge legd en is voor een deel aan de wenschen, vooral van de binnenvisschers tegemoet ge komen. En, zooals ook toegezegd is, zal een stren gere contröle waarborgen, dat dit contin gent niet zal worden overschreden. Voor zoover betreft de invoer van zee visch, zal misschien den reeders wat bevre diging schenken, maar zal aan importeurs wel weer de noodige critiek ontlokken, zooals telkens blijkt uit de Rotterdamsche Vis- schergberichten, die nauwelijks een week laten voorbijgaan zonder daarop een schimp scheut te lanceeren. Men is daar schijnbaar erg gebrand op buitenlandsche rondvlsch en heeft geen voldoende zin voor vaderlandsche saamhoorigheid om zich aan te passen aan hetgeen de Hollandsche visscherijvloot aan andersoortige visch aanvoert. Maar voor hen is dan het klepje van punt 5, dat de mogelijkheid biedt nog wat visch door te laten. Kadlo-viHHcherjJ-omroep 1935. De directeur-generaal der P.T.T. heeft het rijks radio-station voor den zakelijken omroep te Scheveningen met ingang van Donderdag 13 Juni weer ter beschikking van de reedors- vereeniging voor de Nederlandsche h' ng- visscherjj gesteld. Het hoofdbestuur heeft be sloten den radio visscherjj-omroep met ingang

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10