IVO i@L Hevige SNUW0ND IN DEN VINGER KLOOSTERBALSEM DÖaox gaan m ftmfl tweede blad BINNENLAND Kon. Holl. Lloyd. De spelling en het boekdrukkersbedrijf. Loting voor den dienstplicht. BUITENLAND De regeering Flandin gevallen. De spanning over hetgeen gaat gebeuren. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG i JUNI 1935. Echtscheiding van ex-koning Alfons. China en Japan. Een wapenstilstand in den Chaco. LUCHTVAART Hallo, adspirant-vliegers! De Koetilang te Batavia aangekomen. <Mxx£ units tanxfea met Oost-Indiè. De marine-manoevres bij TandjongPriok. Wesolndië. Achteruitgang in Suriname. GEMENGD NIEUWS Binnenland. Kind overreden en gedood te Amsterdam. Auto bij Alkmaar in het kanaal gereden. Duizendenkisten sla en spinazie naar de mestvaalt. De Ossche misdadigers- bende. Het verkeersongeluk te Santpoort Auto-ongeluk te Hilversum. BLOEDT VERSCHRIKKELIJK DOODELIJK ONGELUK OP DEN HAARLEMMERWEG. De studenten en de roeiwedstrijden. Buitenland. Mantsjoerijsch stoomschip in moeilijkheden. Ontploffing in een Japansche mijn. Een scheepsramp. De twee japansche dagblad eigenaars te Tienstin vermoord. Door een slang gebeten. De aardbeving in Beloedsjistan. p- Een groot gedeelte van het personeel ontslagen. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt, is de direc tie van de Koninklijke Hollandsche Llyod thans overgegaan tot het reeds eenige maan den geleden aangekondigde ontslag van een groot deel van het vakpersoneel der maat schappij. Niet-ontslagen is het personeel dat noodig is voor de voortzetting van den be- Staanden veertiendaagschen wachtdienst. Bu het ontslag zyn 142 personen betrok ken. Hiervan behooren 59 tot het kantoorper soneel, terwijl voorts nog 32 scheepsofficieren en 51 arbeiders zijn ontslagen. De algemeene vergadering van de Federatie van werkgeversorganisaties in het boekdruk- hersbedrgf heen met algemeene stemmen be sloten den volgenden dringenden wensch aan de regeering ter kennis te brengen. De Federatie van werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf: constateerende, dat, in verband met het af treden van minister Marchant, vooral in uit geverskringen geweesd wordt, dat het huidige ministerie in een of anderen vorm zal terug komen op hetgeen er inzake de spellingskwes tie is geschied; dat in verband hiermede een merkbare aar zeling is ontstaan bi) het verleenen van nieuwe opdrachten; dat deze aangelegenheid wederom oorzaak is van grootere werkloosheid in het grafische Vak; overwegende, dat de Nederlandsche dagblad pers groot gewicht hecht aan de schrijfwijze van alle van de regeering uitgaande stukken; spreekt den dringenden wensch uit, dat de regeering op korten termijn in deze definitief Van haar meening doe blijken. De Minster van Defensie heeft bepaald: De in art. 10 der Dienstplichtwet bedoelde loting ter bepaling van den ingeschrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt om tot gewoon dienstplichtige te worden be stemd, heeft in het openbaar plaats voor de lichting 1937 op Vrijdag 14 Juni, des middags om 2 uur, te 's-Gravenhage, in de Rolzaal, Binnenhof 8. De loting geschiedt uit een getal genum merde biljetten, overeenkomende met het getal der personen, vermeld in het alphabe- tisch register der gemeente Amsterdam van de lichêng 1934. Ir. MUSSERT NAAR INDIK. Een studiereis van een maand. Omstreeks half Juli zoo meldt „Volk en Vaderland" zal ir. Mussert een reis naar Ned.-Indië maken, om den toestand in Indië te bestudeeren. De heer Mussert zal ongeveer een maand in Indië blijven; hij keert in het begin van September terug. GOEDKOOPE BOTER VOOR VEEHOUDERS Het Ned. correspondentiebureau meldt: Uit verschillende berichten zou kunnen worden opgemaakt, dat de Minister van oeco- nomische zaken reeds heeft beslist, dat goed- koope boter aan de veehouders zal worden verstrekt. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is dit niet het geval. De minister overweegt nog in hoever het welslagen van de regeling van den beperkten melksteun, een dergelijke rege ling van goedkoope boter noodig maakt. DE AANVRAAG TOT ERKENNING DOOR DE NEDERL. ZUIVELCENTRALE. In verband met vertraging in de publicatie van het persbericht van 25 Mei j.1. betref fende het aanvragen van erkenning door de Nederlandsche Zuivelcentrale van betrokke nen bij den melkhandel, is de daarin ge noemde termijn van aanmelding verlengd tot 5 Juni e.k. NEDERLANDSCH OREDIET AAN BKXGIE VAN 78 MILLIOEN, 20 wordt afgelost. Naar het Hbl. verneemt zal de Belgische regeering op het in December 1934 aan haar verleende crediet van 75 millioen per de eerstvolgende vervaltermijn der wissels 20 zijnde 15 millioen terugbetalen. Het aan Congo verleende crediet ad 25 millioen loopt onveranderd door. o De „Nw. Rott. Crt." schrijft: Wat verwacht werd is gebeurd'. Het kabi- net-Flandin heeft het onderspit gedolven in de Fransche Kamer. De uitslag was vrij van alle twijfelachtigheid; met 353 tegen 202 stemmen is het pleit beslecht. Te voren had Germain Martin, de minister van Financiën, Wiens plannen zooveel oppositie wekten, om het kabinet te redden, zich als Jonas opge offerd. De storm was daardoor echter niet bedaard. Flandin zelf was, zichtbaar in ellen- digen staat en van zijn dokter vergezeld, in de Kamer verschenen om er het woord te voeren. Wat hem dit aan inspanning en pijni ging heeft gekost, blijkt uit het bericht, dat hij na thuiskomst in zwijm is gevallen. De Kamer heeft dit dapper optreden als zoooanig ook zeer gewaardeerd, en hem bijna een stemmig een ovatie daarvoor gebracht. Maar invloed op den uitslag heeft dit evenmin ge had als het feit, dat hij verklaarde, het ont slag van Germain Martin te hebben aanvaard. Feitelijk kon ook door het aftreden van den munster van Financiën op het laatste oogen- het verleenen van een volmacht aan de regeering bezwaarlijk aannemelijker worden. Met Germain Martin als minister wist men ongeveer wat men te verwachten had. Nu men niet wist wie zijn opvolger zou zijn, en zoo mogeljjk, nog minder welke plannen van dien opvolger te verwachten waren, zou het verleenen van de volmacht veel meer nog dan te voren het uitschrijven van een blanco cheque zijn geweest. Het aftreden van Ger- main-Martin kon dus slechts een voorlooper zijn van de nederlaag der regeering, niet een redding der regeering. De Kamer heeft de machtigingswet ver worpen. Natuurlijk hebben weer, zooals ge woonlijk bij dergelijke gebeurtenissen, zeer verschillende, ja tegenovergestelde overwe gingen samengewerkt, om de oppositioneele meerderheid tot stand te brengen. Het resultaat is, dat het nieuwe kabi net tot stand is gekomen, alles op losse schroeven staat, en de naaste toekomst zeer onzeker lg'kt. Het gebeurde kan er toe bijdragen om het toch reeds sterk aangetaste aanzien der par lementen in het algemeen nieuwe afbreuk te doen. Buisson, de populaire voorzitter van de Kamer, heeft nu op zich genomen een kabinet te vormen. Bouisson met zijn taak gereed. Bouisson heeft gisteravond nog aan de pers verklaard, dat het voornaamste gedeelte van zijn taak geëindigd was en dat hij nog den zelfden avond zijn kabinet zou hebben samen gesteld. Bouisson wist gisteravond nog niet of hij zijn medewerkers nog des nachts aan den president van de republiek zou voorstel len of eerst Zaterdagochtend. In welingelichte monarchistische kringen wordt, naar V. D. uit Madrid meldt, verklaard, dat er tusschen ex-koning Alfonso van Spanje en zijn echtgenoote ex-koningin Victoria over eenstemming zou zijn bereikt inzake de rege ling van hun echtscheiding. De koningin, die reeds geruimen tijd niet meer in gezelschap van den koning vertoeft en meestal in Enge land verblijf houdt, zou een jaarlijksche toe lage van 35.000 dollar krijgen. HET ITALIAANSCH-ABBESSIJN SCHE CONFLICT. Nieuwe maatregelen van Italië. Officieel wordt uit Rome medegedeeld: De gedeeltelijke mobilisatie van Abessijnsche troepen en de aankomst in Abessinië van hoeveelheden oorlogsmateriaal maken het noodig nieuwe maatregelen te nemen ter ver zekering van de veiligheid van de Italiaansche koloniën in Oost-Afrika tegen iederen aanval. Derhalve is order gegeven tot het mobiliseeren van de divisie „Aquola", die vervangen zal worden door een andere, reeds geformeerde divisie. Voorts is bevel gegeven tot mobilisee ring twee nieuwe divisies zwarthemden. Verder zijn den laatsten tijd talrijke officieren, soldaten en specialisten der marine onder de wapenen geroepen. Het verlof van de marine lichting 1913 is opgeschort. Alle mobilisatie operaties verloopen met absolute regelmaat en zonder eenig incident. Nieuwe onvriendelijke actie van Japan. De Chineesche autoriteiten zijn ten zeerste verontrust door het gevaar van een hernieu wing der Japansche militaire bedrijvigheid in Noord-China, zulks naar aanleiding van de stappen, die de Japansche militaire attaché te Feiping (Peking) heeft ondernomen. Uit Peking wordt gemeld: Donderdagavond bezetten Japansche troe pen het hoofdkwartier van den gouverneur- generaal van Hoepei. Te Tientsin acht men den toestand ernstig; de Japansche troepen hebben zich evenwel weer teruggetrokken. Japansche bedreigingen. De Daily Telegraph bevat een artikel van een correspondent, waarin het alarmeerende nieuws wordt verkondigd, dat Japan voor nemens is binnenkort een soort protectoraat te gaan uitoefenen over geheel Noord-China, Peking en Tientsin inbegrepen. De corres pondent meldt, dat Japan binnenkort zal trachten te bewerkstelligen, dat de gedemili tariseerde zone langs de grens van Mantsjoe- kwo zal worden uitgebreid tot het geheele gebied ten Noorden van de Gele Rivier, waar door ook Peking en Tientsin bij eventueele moeilijkheden zouden zijn aangewezen op de bescherming door Japansche troepen. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche mili taire attaché te Peking de Chineesche re geering heeft gewaarschuwd, dat de Japan sche troepen, die thans ten Noorden van den grooten Chineeschen muur zijn gelegerd, voorwaarts zouden trekken, wanneer de te gen Japan gerichte campagne tegen Mant- sjoekwo niet zou worden gestaakt. Spoedig verwacht. Naar uit Buenos Aires wordt gemeld, heb ben de besprekingen, aldaar gevoerd door de gedelegeerden van Paraguay en Bolivië er toe geleid, dat binnenkort een wapenstilstand in de Gran Chaco tot stand zal komen. Uit La Paz wordt gemeld, dat Bolivië toe stemt in de door de staten-bemiddelaars in het conflict tusschen Paraguay en Bolivië opgestelde formule, welke inhoudt: 1. Adhaesie van de oorlogvoerenden aan de verklaring van 3 Augustus 1933. 2. Een termijn van dertig dagen, eventueel met dertig dagen te verlengen, om de kwestie aan arbitrage te onderwerpen, indien geen rechtstreeksche overeenstemming mogeljjk mocht zijn. 3. Contróle op en in beslag neming van militaire hulpmiddelen om de naleving van den wapenstilstand te garandeeren. 4. De wapenstilstand zou ingaan op 30 Mei Men schrijft aan de N. Rott. Crt.: Tien uitverkoren jongens, zullen dit jaar toegelaten kunnen worden tot de luchtvaart af deeling van de Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam. Tien toekomstige gezagvoerders van vlieg- schepen van een F 36, een Douglas, of wel licht van nog veel indrukwekkender machines. Geopend in 1931, bij wijze van proef, met 4 leerlingen, wordt deze afdeeling van de Kweekschool, steeds belangrijker. Zooals het zich nu laat aanzien, mag men aannemen, dat de burgerlijke luchtvaart dat is dus voornamelijk de K.L.M. telkens plaats zal kunnen geven aan die tien gelukkigen, van jaar tot jaar. Er is dan ook sinds verleden jaar een aparte klasse gevormd en dit jaar voor het eerst zal de kweekschool voor de Zeevaart zelve de aspiranten oproepen en aan nemen. Verleden jaar nog moest men zich aan melden bij den directeur van den luchtvaart dienst in Den Haag. Heel spoedig in het begin van Juni zal men den oproep aan deze aspiranten in de dagbladen kunnen lezen en het zou niemand verwonderen als er duizenden brieven op kwa men. Ook Helderscbe jongelui?! Grocte belangstelling bij aankomst en onderweg. Terwijl de Pelikaan zich voor de laatste reis naar het Moederland spoedde, is zooeven op het vliegveld Tjililitan de eerste Douglas in den dienst van Nederland op Indië, de Koetilang, geland, waarmede de nieuwe snel heid in de verbinding tusschen Nederland en koloniën is geïntroduceerd. De heer Hans Martin verklaarde in een interview met den vertegenwoordiger van Aneta, dat het vliegtuig boven de Duizend Eilanden voor Priok door een muur van zware regenbuien had moeten heenbreken, evenals boven Palembang. Langs de geheele route van Nederland naar Indië bestond groote be langstelling; deze was in Bagdad en Calcutta zelfs overweldigend. De passagiers, onder wie er verschillende waren, die reeds verschillende malen hadden gevlogen, waren buitengewoon enthousiast; er viel geen enkele klacht te noteeren. De accomodatie, het voornaamste op de lange route, aangezien men weinig anders doet dan lezen en slapen, liet niets te wenschen over. Het groote voordeel bij slecht weer was, dat men tot drie vierduizend meter hoogte kon stijgen, waardoor alle onaangenaamheden worden vermeden. HET EERSTE VLIEGTUIG VAN „DE SCHELDE". Proefvlucht van een kleinere editie van de Postjager. Te Vlissingen is Woensdag het eerste vlieg tuig van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" opgestegen. Het gereedgekomen vliegtuig is de S. 12, een kleinere editie van den Postjager, be stemd voor den heer De Geus v. d. Heuvel van de Amsterdamsche Aeroclub. Het toestel, aldus „De Tel.", biedt plaats aan vier per sonen en heeft een snelheid van 215 km met een actie-radius van 1000 km. DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60CT. Aneta meldt uit Batavia: Hr. Ms. „Java", „Banckert" en „Van Nes", benevens vier onderzeeërs, zijn te Tandjong Priok gearriveerd. Zij zullen hier tot 11 Juni verblijven en van Priok uit oefeningen onder nemen. De eskader-commandant zal Zaterdag ter gelegenheid van de bevordering van den commandant der zeemacht tot vice-admiraal zijn gelukwenschen aanbieden. Hierbij zullen de gezamenlijke landingsdivisiën van het eska der aanwezig zijn. Na afloop heeft een défilé plaats. Sombere berichten komen uit Suriname; het is de Surinaamsche Bank, die klaag liederen aanheft. De algemeene e-' teruitgang, zoo wordt ln dit verslag gezega, in handel en bedrijfsleven hadden tot gevolg, dat de omzetten der Suri naamsche Bank verminderden. Schier op elk gebied deed zich de depressie gevoelen. Dien tengevolge ontwikkelden zich ook de over heidsmiddelen ongunstiger. Het arbeidersvraagstuk vormde wederom een bron van moeilijkheden voor de plantages. In den grooten pluktijd konden niet voldoende arbeiders worden verkregen om alle koffie op tijd binnen te balen. Wanneer de omstandigheden het plantage- bedrijf zouden doen tenietgaan, zou de verdere opdroging van de bestaansbronnen der bevol king een zoodanigen terugslag op de over heidsfinanciën van Suriname kunnen hebben, dat blijvende verhooging van de bijdrage van het Moederland onafwendbaar zou zijn. Afdoende overheidshulp, zooals reeds voor de Surinaamsche suikercultuur werd verleend, wordt ter voorkoming van een verderen terug gang dringend noodzakelijk geacht. Voor het goudbedrijf bestond in 1934 meer belangstelling, hetgeen tot oprichting van twee nieuwe ondernemingen leidde, die dit jaar met de exploitatie van de terreinen een aan vang maken. Woensdagavond is een ernstig ODgeluk ge beurd te Amsterdam, waarbij een meisje van 11 jaar het leven heeft verloren. Het meisje, dat op een fiets zat, maar nog niet stuurvast was. kwam van haar woning in de Groote Wit- tenburgerstraat 122 en reed in de richting van de Wittenburgergracht. Daar moest zij een auto passeeren, waarbij zij haar stuur kwijt raakte en viel. Door sterk remmen trachtte de chauffeur nog een botsing te voorkomen, doch het kind geraakte vermoedelijk tusschen de fiets en het achterwiel van de auto beklemd, het bleef bewusteloos op straat liggen. Het meisje werd naar het O.L.V. gasthuis vervoerd, waar het na aankomst is overleden. De inzittenden gered. Donderdagavond sloeg een auto op weg van Den Helder naar Amsterdam en bestuurd door mej. Bos, waarin voorts de heer v. Leeuwen uit Amsterdam was gezeten, over den kop, doordat de bestuurder de macht over het stuur kwijtraakte. De wagen kwam vervolgens in het kanaal terecht. Terstond kwamen van alle zijden be woners van Koedijk aangesneld; zij slaagden er in den heer Van Leeuwen en mej. Bos uit de auto te halen. De dame nad slechts lichte snijwonden bekomen. De heer was totaal on gedeerd gebleven. Gisterenmorgen zijn op de Venlosche vei ling ruim 2000 kisten sla en 3000 kisten spi nazie, welke door de tuinders waren aange voerd, naar de mestvaalt gebracht, omdat de koopers er niet de minimumprijzen voor be taalden. Deze bedragen voor sla 1 cent per krop en voor spinazie 2 cent ker kg. In ver band met dén geringen export naar Duitsch- land zijn ook de prijzen der overige groenten- soorten, alhoewel het seizoen nog nauwelijks is begonnen, zeer aan den lagen kant en veelal niet loonend. De bosbeen brengt slechts 3 4 cent pjr bos van 30 tot 40 stuks op, terwijl de prijzen voor kastomaten varieeren van 1020 cent per kg. De eerste soort as perges worden verkocht voor 15 20 ct. per kg. terwijl de mindere kwaliteit niet gewild is en evenals de overtollige sla en spinazie voor de mestvaalt is bestemd. Groote gerustheid is, schreven we, onder de Ossche bevolking teruggekeerd, nu de bende, die jarenlang de streek terroriseerde, onscha delijk is gemaakt. En dagelijks schier hebben nieuwe ai-restaties plaats, want de menschen durven nu vrijuit te spreken, zonder vrees voor wraak. Thans heeft er weer een bekend, A. H., bijgenaamd de jonge Toon de Soep, die deelgenomen heeft aan den overval met berooving en geweldpleging te Oyen. Verder heeft hg een actief aandeel gehad in de overvallen met roof te Mariaheide en Veghel en voorts heeft hij zich schuldig ge maakt aan diverse brandstichtingen en dief stallen. Hij blijft natuurlijk voorloopig nog opgesloten. Thans is een voormalig stationschef te Uden, thans als verzekeringsagent te Tilburg woonachtig, gearresteerd. Hij heeft met de Ossche bende in contact gestaan. Nadat C. eenige jaren geleden wegens een vergrijp door de Nederlandsche Spoorwegen was ontslagen, vestigde hij zich te Uden als verzekeringsagent. Door zijn eigenaardige praktijken kwam hij verschillende malen met de politie ln aanraking, totdat het te Uden de grond onder de voeten te warm werd en hij naar Tilburg verhuisde. De aan lager wal ge raakte man had er belang bij, dat de roode haan in deze streek kraaide; immers, hij trad ook op als expert. Voor zijn bemoeiingen inde hij dan een zeker bedrag als expertise-kosten. Het mag dan ook als een vaststaand feit worden aangenomen, dat hij de lieden van het Ossche milieu als betaalde brandstichters in zijn dienst had. Er komen nog meerdere arrestaties. De heer Jacobs, wonende te IJmuiden, die Zondagmiddag met zijn motorrijwiel op een groep A.J.C.-ers te Santpoort is ingereden, met het gevolg dat een 14-jarige jongen kort nadien is overleden, is Woensdagmiddag aan zijn kwetsuren in het Antonius-ziekenhuis te Velsen overleden. Op den hoek NeuwegKoningsstraat te Hilversum heeft Woensdagavond een auto ongeluk plaats gehad. Een auto bestuurd door de echtgenoote van den directeur van het Diaconessehuis te Hil versum en komende van de Kerkbrink reed met tarr'"'k groote snelheid bij genoemd kruispunt. Het was de bedoeling in de richting van het Diaconessenhuis te rijden, doch doordat abusievelijk de richtingaanwijzer naar rechts aanstond, meende een links uit de Konings straat fietsende 10-jarige jongen, dat hg kon doorrijden. Er ontstond een hotsing en de jongen ging tegen den grond. Hij liep een buil op aan het achterhoofd en zijn rijwiel werd beschadigd. De bestuurder is door deze aanrijding blijk baar geheel in de war geraakt. De auto slin gerde over den weg en reed met vrij groote vaart den heer Vrijdag, hoofdinspecteur bij de Hilversumsche gemeentepolitie, die even verder rechts op den Neuweg reed, van ach teren aan. De heer Vrjjdag werd met kracht van de fiets geslingerd en kwam eenige meters via een hekje in een tuintje terecht. De echtgenoot van de dame die mede in den auto zat, kon onmiddellijk hulp bieden. Het slachtoffer werd naar het Diaconessen- huis vervoerd. Daar bleek, dat hij behalve eenige lichte verwondingen aan het gezicht, een tamelijk Verband met KLQOSTERBALSEM geneest de wond in 24 uui tAls moeder van een groot gezin, had ik het ongeluk mij b(j 't brood snijden een flinke jaap in den wijsvinger te geven. Eet bloedde verschrikkelijk. Een van mijn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Ka een doekje met dezen geneeskrach- tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tol mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en totaal genezen." D Gr. n|ffSrCIVC OTiauacei TER IHZ«Q* „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snijwonden Öok ongeëvenaard als wrijfmiddel by spit en pijnü'ke sparen Schroefdoos 35 ct Potten: ct en 1.04 Ki^finn-|wii-iMrain mini"i_n i zware vleeschwonde aan de linkerknie had opgeloopen. Hij kon later naar huis worden vervoerd. Zijn rijwiel was vrijwel vernield. Ook de auto heeft eenige schade aan een spat- scherm opgeloopen. BELEEDIGING VAN RIJKSKANSELIER HITLER. Twee Duitschers over de grens ge vlucht en gearresteerd. Te Gendringen zijn Woensdagmorgen twee Duitschers aangehouden, die Dinsdagnacht uit het arrestantenlokaal te Haldern, waar zij wegens beleediging van rijkskanselier Hit- Ier waren opgesloten, zijn ontvlucht. Zij zou den Woensdag naar de strafgevangenis te Duisburg worden overgebracht. Nadat de bur gemeester van Gendringen hun een verhoor had afgenomen, zijn zij hier te lande in arrest gesteld in afwachting van nadere Instructies. Op den Haarlemmerweg, onder Sloterdijk, is gistermiddag een ernstig ongeluk geschied. Een 15-jarige jongen reed daar ter hoogte van de Patria-fabriek op zijn fiets achter de tram. Plotseling week hj) links uit met het gevolg, dat hij door een van den tegenoverge- stelden kant komenden vrachtauto werd over reden. De zware wagen ging den jongen over het lichaam, waardoor hij op slag dood was. Het stoffelijk overschot is naar het Binnen gasthuis vervoerd. Eik jaar op Hemelvaartsdag worden te Amsterdam groote roeiwedstrijden gehouden tusschen studenten, elk jaar komen be richten van ergerlijke baldadigheden na af loop. Eenige jaren geleden hebben de heeren Leidenaars zelfs ingebroken in het paleis op den Dam! Ook nu weder hebben een tiental den N.Z. Voorburgwal en naaste omgeving in rep en roer gebracht door hun buitengewoon baldadig optreden. Zoo ernstig werd het ka baal, dat de studenten maakten, dat de po litie er bij te pas kwam en daarbij geas sisteerd door een groot aantal burgers, alle studenten naar het politiebureau aan de War moesstraat overgebracht. De herriemakers hadden een grooten vlagge stok hij zich waarmede zij in het rond zwaai den. Op verschillende plaatsen vielen zij voor bijgangers lastig, terwijl zij voorts hier en daar stoelen van de café-terrassen haalden en daarmede midden op den rijweg gingen zitten. Verder moest een banenkoopman die zij tegenkwamen het ontgelden. Zij grepen een groote partij bananen van den wagen en smeten de vruchten over den grond. Het aantal agenten was niet groot genoeg om den baloorigen troep aan te houden en over te brengen naar het bureau. De politieman nen kregen echter onmiddellijk assistentie van verschillende voorbijgangers waarna het vrij spoedig gelukte tien herrie makers naar het politiebureau aan de Warmoesstraat te brengen. Op weg naar het bureau sloten zich tientallen menschen bg de politie aan zoodat het als het ware een groote optocht werd die door het drukste deel van Amsterdam trok. Onder gejoel en geschreeuw arriveerden de studenten aan het bureau waar drie spoedig op vrije voeten werden gesteld. De overige zeven jongelui werden later in den avond na dat procesverbaal was opgemaakt, weer heengezonden. Te omstreeks twaalf uur werd wederom de hulp van de politie ingeroepen voor een groo te groep studenten uit Delft en Leiden, die met den trein naar hun woonplaats wilden terugkeeren, doch zich intussehen aan ver schillende baldadigheden schuldig maakten. Nadat zij luid schreeuwend naar het stations plein waren getrokken, begonnen de studenten in de vestibule en later in den tunnel naar de perrons met het lastig vallen van verschillen de mensehen. De herriemakers hielden zelfs dames tegen. Ten slotte kwamen zij op de perrons en gingen naar den trein. Eenige agenten, die spoedig ter plaatse kwamen, slaagden er niet in de heihameis tot rust te brengen. In den trein vielen zij reizigers en vooral dames lastig. In verschillende coupé's stonden de dames en meisjes op om elders plaats te nemen. De in hoogst opgewonden stemming verkeerende studentjes volgden dan de vluchtelingen en gingen wederom naast haar zitten. De stationschef waarschuwde het politie bureau, waarop van het bureau Warmoes straat nog een vijftal agenten zoo snel mo gelijk naar het Centraalstation vertrok en hier met hun gummistokken rake klappen uitdeelden. De chef wenschte de ordever stoorders niet ln den trein te laten, zoodat uit verschillende coupe's de grootste schree- wers verwijderd werden. Met moeite slaag- Zaterdag 1 Juni. Worstelwedstrijd Ver. port staalt spieren", na afloop bal, Casino. Aanvang ,Jbemavi". H4S uur. Opening tentoonstelling ,,Rernavi", door Z.Exc. den Minister van Defensie. Zondag 2 Juni. Korte baanharddraverijen, terrein Buitenhaven nabij ,fiemavi", aanvang 2 uur n.m. Feestavond R. K. Transportarbeiders in R. K. Volksbond, aanvang 8 uur n.m. Marionettenvoorstelling in Casino, 's middags 2 uur en 's avonds 8 uur. Dinsdag 4 Juni. Feestavond Vereen. ,Moed, Volharding en Zelfopoffering, Casino, aanvang 8 uur n.m. 5ankmie,r FlaGnbaar- de men er ten slotte in een groote groep uit het stationsgebouw te verwijderen. Twee recalcitrante heeren, die de politiemannen beleedigden, werden naar het posthuis aan het Centraalstation overgebracht. Zg zijn later in het bureau Warmoesstraat opge sloten. 19 dooden. Volgens een bericht uit Charbin heeft aan boord van het Mantsjoerijsehe stoomschip Tsjatsoen een ketelontploffing plaats gehad, toen het schip zich op de Soengari-rivier be vond. 19 opvarenden zijn om het leven ge komen. De overige passagiers en leden der beman ning konden worden gered. 10 arbeiders gedood, 40 bedolven. Het agentschap Sjimboen Rengo meldt uit Tokio, dat in een Japansche mijn een ontzet tende ontploffing heeft plaats gehad, naar het schijnt door ontbranding van gas. Bij het ongeluk zijn tien arbeiders op slag gedood, 40 arbeiders werden bedolven. Er bestaat weinig hoop hen te redden. Elf menschen omgekomen. Sedert 19 Mei wordt er een te Douarnenz thuis behoorende kotter vermist. Daar aange nomen kan worden, dat het schip tijdens de onlangs gewoed hebbende stormen is vergaan, wordt het voor zeker gehouden, dat de ge heel e, uit 11 personen bestaande, bemanning is omgekomen. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Te Niederheimbach hadden Donderdag twee jongelui uit Bringen beschutting tegen een hevig onweer onder de belvedère gezocht. Plot seling sloeg de bliksem in den houten toren. Een der twee, de 35-jarige Otto Friloff, werd op slag gedood, de 36-jarige Heinrich Neu- mann zwaar gewond. Door aanhangers van Tsjiang Kai-sjek. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat het na een onderzoek van drie weken is komen vast te staan, dat in de Japansche concessie te Tientsin twee Japansche dagbladeigenaars vermoord zijn. De daad zou gepleegd zijn door aanhangers van Tsjiang Kai-sjek. De Japansche militaire autoriteiten in Noord-China hebben een scherpe nota doen toekomen aan het ministerie van oorlog te Peking. In Japansche kringen wordt de dub bele moord beschouwd als een uitvloeisel van een tegen Mantsjoekwo en Japan gerichte actie. Door de radio gered. Donderdagavond is er een slangenbezweer der in een theater van de Fransche koloniën op de Brusselsche tentoonstelling door een bril slang gebeten. Men bracht den man, een 65- jarigen Tunesiër, onmiddellijk naar een nabij gelegen ziekenhuis, waar men echter niet over het noodige serum beschikte om hem het leven te kunnen redden. Draadloos is toen door den Belgischen radio-omroep een s.o.s. bericht uit gezonden, dat door de directie van den Ant- werpschen dierentuin kon worden opgevangen. Twee uur later was de noodige hoeveelheid serum te Brussel aangekomen en kon de on gelukkige daarmee worden ingespoten. Giste renochtend bleek zgn toestand zeer bevredi gend te zijn. De aangerichte verwoestingen. Omtrent de aardbeving te Quetta in de N.W. provincie van Britsch-Indië meldt de draadlooze dienst nog, dat het spoorwegsta tion, het gouvernementsgebouw, het tele graafkantoor en de inlandsche stad met den grond gelijk zijn gemaakt. Men schat het aantal dooden te Quetta op 1000. De politiemacht is om zoo te zeggen ver nietigd. De stad is een puinhoop evenals de wijk van de regeeringsgebouwen. Alleen de kazernes hebben weerstand aan de aard beving geboden. Nog meer dooden? Na de jongste berichten, die reeds van 1000 dooden in de hoofdstad Quetta spraken, wor den thans in het op 25 kilometer van Quetta gelegen plaatsje Mustang 5000 dooden ge meld. De door de aardbeving getroffen gebieden zijn onbewoonbaar geworden.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5