Niemand Herman Nypels' die vervelende kies,... Dioïfbal Wieringenu Schagen. Texel Drukkerij De Boer0 HHLDÈRSCHK COURANT VANv' ZATHRDAG JUNI i< WASGiMACWES WRINGMACHINES .Vboróorloqïche prqz.en.V'aaqten zult versteld staan. Brand aan boord van een tankschip. Julianadorp. Esperanto-propaganda-avond en onthulling Esparanto- monument. Kleder makerij De stervende haai. 'WanddbpG'd Marineberichlen. De bouw van den flottieljeleider, i 4G8o STAATSLOTERIJ 87 dooden. Uit Moskou wordt gemeld, dat brand uit gebroken Is aan boord van het petroleum- tankschip ..Azerbajzjan. Er was een beman ning van 25 leden aan boord, vergezeld door 4 familieleden. Slechts twee personen konden worden gered; 27 hebben het leven verloren. inbraak. Naar ons werd medegedeeld, hebben onbe voegden zich toegang verschaft tot de ver- verschingstent enz. van den heer k. de Bokx, staande voor den ingang van de „Donkere Duinen" aan den Strooweg. Blijkbaar zullen dat wel eenige kwajongens geweest zijn, want vermist werden wat chocoladereepmi en eenig wisselgeld, terwijl cigaretten enz. onaange roerd gebleven zijn. Door de politie wordt een onderzoek naar de bedrijvers van deZe onge paste vrijmoedigheid ingesteld, al moeten wij er aan toevoegen, dat het toch zeer onge- wenscht is, om geld in zulke gelegenheden achter te laten. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Gen». Geen dienst. Zendingsgeboiitf „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7,30 uur de heer A. Donker, vftd Zaandijk. man in eoozingskanaal verdronken. Ongeluk te Den Oever. Woensdagmorgen omstreeks half negen is de 33-jarige ongehuwde metselaar E. Rotgans, wonende aan de Zeestraat te Den Oever, bij hét geniaal Leemans te water geraakt en verdronken. Rotgans i voerde werkzaamheden bij het trekken van damwand-planken uit, waarbij hy uitgleed en in het Loozingskanaal, dat langs het gemaal loopt, terecht kwam. Iemand stak onmiddellijk een plank ter redding uit, doch het slachtoffer kwam niet meer boven, waar schijnlijk tengevolge van de zuiging van het gemaal, dat, direct is stopgezet. Na anderhalf uur dreggen is het lijk van den verdronkene opgehaald. SGHAGER MARKTBERICHT, .Over het algemeen viel de markt van Don derdag niet mee. Noteering vette koeien 28 cents. Geleverd werd, nog een beest tegen den prijs van 260 (van Joh. Visser alhier). Matigjes was de handel in kalf- en gelde- koeien. Pinken niet aangevoerd. Redelijk de nuchtere kalveren, 310. Kalveren 1520, handel goed: Oude vete slachtschapen 10 17, stug. Jonge vette tot 12.50. Overhouders matig, 914, Lammeren voor de welde 36, eveneens matig. Voor den slacht werd niet gekocht. In bokken en geiten was iets meer handel dan gewoonlijk. Paarden kalm. Biggen iets min der. Naar vette varkens was geen vraag. Schrammen matig. In kippen en konijnen niet veel te doen,. De feestelijke onthulling van 't Esperanto- monument 'is Woensdagavond voorafgegaan door een propaganda-avond In Pen's Schouw burgzaal; De Voorz. van de afd. „Texel", de iheer M. J, Oele, sprak 't openingswoord, •richtte eerst even een woord van welkom tot den regeeringsvertegenwoordiger Ir. Isbrücker vervolgens tot mevr. Isbriiker, die op deze ■verg. de propaganda-rede zou uitspreken en verder tot den heer en mevr. Oort, weth. Parlevliet en den heer Jonker, die door hunne tegenwoordigheid belangstelling toonden in 't werk der afd. Verder wees spr. op de krach tige propaganda die hier voor Esperanto wordt gevoerd, waarvan *t Monument ge tuigt, t Is in torenvorm opgetrokken, zei spr., een toren is altijd een symbool geweest van hulde en op dezen toren is een bol ge plaatst bestaande uit v(jf ringen (voorstel- lende de vijf werelddeeien), waarboven een draaiende esperanto-ster. die met alle win den kan pi eed raaien, als teeken dat Espe ranto. voor ieder volk ter wereld zonder onderscheid van godsdienst of politiek inzicht, beoefend kan worden; dit was 't hoofddoel van den ontwerper, den grooten idealist Ds. in Den Helder biedt U de voordelen van een vakkundig verzorgde Kleder- makerij, waaraan verbonden is een voor zijn taak berekende MAAT- COUPEUR. Vandaar, dat onze i Maatkleding de tevredenheid heeft van tal van Cliënten. Costuum naar maat leveren wij reeds i29.50 met twee pantalons 49 00 gld. Vraagt II de Stalen en Stukken eens thuis, wij houden voorraad in alle prijzen. Zamenhoff. Spr. bracht hulde aan den „vader van het monument, den heer Joh. Duinker. die met onverwoestbaren ijver is voortgegaan en ontzaggelijk veel werk heeft gepresteerd in deze aangelegenheid. Verder aan den ont werper den heer Igesz; aan den vervaardiger den heer S. de Waal. aan den heer Rab die tegen zeer verlaagden prijs de steenen heeft geleverd, aan den heer Kiljan, voor 't graüs smidswerk. aan den heer Kortenhoeven, voor de bloemen en aan den heer De Rhode die zijn medewerking verleende voor de ver lichting. Hierna voerde de Reg. vertegenw. Ir. Isbrüker even 't woord. Spr. deeldè'mede dat hij met zeer veel genoegen de hem, door den Min. van Onderw. opgedragen taak had aan vaard om het Monument te onthullen. Spr. hield verder een kort enthousiast pleidooi voor de geniaal uitgedachte wereldtaal, die z.i. niet op de scholen moest worden inge voerd, doch die alleen een succes kan zijn wanneer ze wortelt op de sympathie van alle volken ter wereld. Mevr. IsbrükerDirksen sprak daarna de propaganda-rede uit; 't zou ons te ver voeren hierop in te gaan, 't applaus aan 't einde be-' wees evenwel dat de begaafde spreekster, de aanwezigen met haar uiteenzetting zeer had geboeid. Daarna volgde filmvertooning door 't TexeLsche filmarchief. Eerst een film be trekking hebbende op den bouw van 't monu ment, vervolgens wist de heer Duinker de aanwezigen langen tijd te boeien met Texel-; sche opnamen op allerlei gebied. De heer Siem de Waal, die, zooals wij reeds mededeelden vorig jaar een geweldige esperanto-propa- ganda-fietstocht heeft gemaakt. ;deelde ver-, volgens 't -een en ander mede van een nieuwen j fietstocht die hij voornemens is té ondêrne-. 'men piet eeii Weehsch espèfanto-vrlefid.- 't Schijnt ons een tocht toe die laiig niet van gevaar ontbloot is. De reis zal gaan door' Duitschland (langs den Rijn), Zwitserland, Italië, Marokko, o.a. wil men door 't Atlas gebergte en Rifgebergte trekken; vervol gens terug over de Straat van Gibraltar, door Spanje naar de Fransche en Italiaansche Rivièra en over Weeneil naar Holland tertig.j De heer Joh. Duinker deed eenige mede- deelingen over de financiën betreffende den bouw van hèt Monument, 't Bleek dat de be grooting van 400 bijna met de helft was overschreden, doch dat de gelden 700 nu nog niet geheel bijeen waren. De heer Oele sprak te ongeveer half twaalf een kort slotwoord. Onthulling Monument. Reeds Zaterdagavond arriveerde in onze gemeente een aantal Esperantisten, 't Groote gezelschap van elders kwam echter Donder dagmorgen naar hier. Om half elf had in Pen's schouwburgzaal een bijeenkomst plaats, waarin a.o. enkele films werden vertoond. Om twee uur werd afgemarcheerd naar 't plantsoentje in de Koogestraat, waar de: officieel» onthulling van 't Monument zou: plaats hebben. Ook nu weder voerde eerst de Voorz. van de afd. Texel even 't woord. Spr. gaf zijn bizoadere .vreugde ..te kennen over de groote medewerking die men van1 officieele. zijde (van het Ministerie van .PUtterw. en.,yw.:de, Gem. TexoU; bij .de tot-; stgndkoming van dit;monument heeft onder vonden; wij mogenhieruit 'tbewijs gien dat; men hier werkzaam is voor een erkende Cul tuur-instelling. Spr. spoorde aan om met kracht voort te gaan met beoefening van Esperanto, opdat men hier: niet later kan zeggen de wereldtaal ligt onder 't Monument begraven. Vervolgens voerde de Regeerings-vert. Ir. Isbrüker 't woord. Spr, wees op de speciale opdracht van .den Minister van Onderwijs om hier 't Tweede Zamenhoff-momunent te ont hullen. 't Deed hem zeer veel genoegen dat hier op Texel zoo enthousaist de wereldtaal wordt beoefend, er zullen, zei spr., waar schijnlijk in Nederland wel meer Esp.-Monu- menten verreizen, doch gij hebt hier „pionier werk" verricht. Hierna had de onthulling plaats, en werd t Monument aan de Gem. Texel overgedra gen. Burgemeester Oort voerde daarna even t woord. Spr. wees op de krachtige propa ganda die in deze gemeente voor Esperanto wordt gevoerd. Persoonlijk ben ik geen espe rantist, zei spr., doch ik gevoel zeer goed 't groote nut dat een wereldtaal kan bren gen, vooral ook voor de nauwere aaneen sluiting van de volkeren, en de gunstige ge- volgen die hieruit voor de „wereldvrede" kan voorkomen. Met trots aanvaard ik voor de Gem. Texel dit monument, dat forsch én frisch zich boven zijn omgeving verheft en met zijn strakke lijn, alleraardigst zich ai- teekent tegen het Texelsch landschap op dén achtergrond. Voor de Esperantisten van elders zal 't on getwijfeld steeds een aantrekkingspunt vor men, zei zullen hier op dit in 't hooge Noor- den gelegen eiland, iets van „hun huis" terug vinden Even werd nog 't woord gevoerd door den v oorz. van de Federatie Noord-Holland, den heer Roggeveen, die nog een bizonder woord van hulde sprak tot den heer Joh. Duinker, voor 't geweldige werk dat hij als penning meester voor de stichting van het Monu- ment heeft verricht en tevens voor den om vangrijken arbeid als propagandist voor Esperanto. 't Slotwoord werd gesproken door den heer Oele. De Esperantisten van elders maakten1 vervolgens nog een wandeltocht via Doolhof en Brakenstein naar Oudeschild en verlieten met de laatste boot onze gemeente. Yi wVV99 s ite gaan. Neem dan een "AïCkfFPTTr" ."a'KScTES atillers bij Kiesnlm H^W Rondere pijn- Spierpijn. "AKKERTJES" Ze.nu';vPim, cent per 12 ,mk. n °,Sten slech,s 58 P «2 Overal verkrijgbaar. Wat de «chipper van de TX 39 in zyn netten vond. Lang3 de Buitenhaven, dicht bij de Remavi, liepen twee visschers. Tusschen hen in spartelde een reusachtig groote vischOnder aan den kop zat een heele breede bek, die open en dicht klapte 't Was een heele vreemde visch! Erg groot van afmeting, zeker een kleine manslengte. Wat is dat voor een visch? vroegen we.; 't is een haai, zei de oudste visscher en me maat achter me, heb in z'n mand kleine jonkies van haaien. Een haai Als je me nou zijn er hier in de buurt haaien? De schippers knikten. In den zomer, als 't warm wordt, zitten ze hier welderisin de buurt. Deze kanjer en die jonkies haalden wei in onze netten op bij 't vuurschip van Ter-' schellingerbank. Dit is een groote 'knaap, wat moeten jullie met die haaien? Naar 't Zoölogisch Station, daar krijgen we er wat voor, daar brengen we de haaien heen... De diverse haaien werden nu door den schipper van de TX 39 en zijn knecht het Zoölogisch Station binnenbracht en op den grond gedeponeerd onder de aquarium-| bakken. Dr. Verwey. de directeur van het Zoölo-i gisch Station, had behalve deze haaiengeschie-j denis echter ook nog een heel stuk werk op; de Remavi af te doen en vertelde ons, dat' deze haaien, die een groote van 1.50 meter! hebben, nu niet bepaald gevaarlijk voor denj mensch zijn. Die groote, die u daar ziet, vertelt eeni helper, van Dr. Verwey, ia de Galeus Vulgaris. •de Gladde haai. en die kleine haaien zijn; 'Acanthiaa Vulgaris, zg. Doornhaaien De Galeus Vulgaris brengt 2040 levende jonge haaien ter. wereld, de doornhaai 10 k 12 levende jongen. In den zomer jaagt de doornhaai op haring scholen, terwijl de gladde haai een liefhebber van platvisch is. Gooit u die gladjanus van een gladde haai toch in 't groote aquarium, smeekeii wij, anders gaat ie dood...... Ik zou 't niet graag doen, zegt eén student. Hij zou direct alles opvreten. De kleine doornhaai wordt echter in een spoelbak gelegd en met zeewater overgoten. Hij maakt een paar zwembewegingen, maar is nog tamelijk suf, doch een klein dood poontje, dat ik in zijn' breeden, zonderling gevormden, bek duw, geeft hij toch een reuze- knauw...... Krjk dan ook een gevaarlijk -wapen, dat die doornhaai op zijn rug heeft, zegt een hel per, die stekels, die doornen, zijn nog veel gemeener als de steek van een pieterman. 't Is toch gevaarlijk goed op de kust, meenen wij, maar de student zegt, dat er erg over het gevaar van haaien opgesneeën wordt en dat als ze een mensch in 't water zien plassen, ze direct aan den haal gaan....:, kijk, maar, hij is nu zoo mak als een lam. De student wentelt de groote haai om, en ik stop 'm ook een roode poon tusschen den j bek, die ais1 een val dichtklapt, maar de j rechte lust heeft de haai niet....... minder en minder worden nu zijn bewegingen.Uit zijn I' bek hangt iets,bleek rossig. De kleur I van zijnnhuid, voorheen glanzend, wordt dof... i de oogen staren -strak..;.de poon valt uit j zijn breeden bek...... een rilling loopt door j het haaienlichaam.de haai sterft. ELTO IN DE DEMI-FINALE. Zondag a.s. wacht Elto een zware taak. Zij zal n.1. als gastvrouwe fungeeren van OKV, de ploeg die ZKV 2 klopte (de kampioen le klas N.H.V.B.). Indien Elto dezen wedstrijd zou weten te winnen, moet er nog een wed strijd op onzijdig terrein gespeeld en gewon nen: worden om zich eigenaresse van den Zil veren Molen te kunnen noemen. Maar zoo ver is het nog lang niet. Vast staat, dat de: OKV-ers van begin tot einde hun uiterste best zullen doeA om de Wit-zwarten té klop pen. Maar als de Eltoërs zich van begin tot einde ten volle geven, dan misschien... j De wedstrijd vangt ditmaal on\ 1 uur aan op het terrein aan den Bolweg. MONUMENTMA1ÏSCH VAN DE E.H.W.V. „DE JUTTER". Tweede Pinksterdag zal Den Helder weer staan in het teeken van de wandelsport. „De Jutter" organiseert dan haar monument - marsch. Deze marsch is meer bedoeld als pro paganda tocht dan als prestatie; de afstand is daarom zeer kort gelaten en zoo is ieder eén dus in staat dézen tocht tot een goed einde te brengen. Het parcours zal door de mooiste plekjes van Den Helder en haar naaste omgeving voeren. De start vindt 's morgens te 10 uur 30 plaats vanaf café „Centraal". Hoewel het inschrijfgeld voor dezen marsch tamelijk hoog is, moet men niet uit het oog verliezen, dat de deelnemers aan den marsch gratis toegang hebben tot de „Remavi"-ten- toonstelling en een fraaie plaquette kunnen winnen! Verder verwijzen wij naar eenadvertentiej in dit nummer. •w i Opdracht voor de Ned. Scheeps bouw Mij., die het werk in combi natie met Werkspoor uitvoert. Vólgètis een bericht in de-Dag. B. Crt., zou de regeering aan Werkspoor opdracht ge-. gevèft hebben tot levering van de machine installatie voor'het flottielje-vaartuig, dat ge-: bouwd wordt door de Nederlandsche Scheeps bouw' Mij. te Amsterdam. Bfl' informatieis ons gebleken, dat de zaak eenigszins anders is dan in dit bericht wordt 'Voöfgestéld, schrijft de Nw. Rott. Crt. In de begrooting van 1935 zijn gelden uitgetrokken Voor den bouw van een flottielje-leider. Dézer da^eri is het contract geteekend, waarbij aan de Ned. Scheepsbouw Mij. opdracht is ge geven tot dezen bouw, waarmee circa 5 mil- lioen gulden gemoeid is. De Ned. Scheeps bouw Mij. zal de opdracht uitvoeren in combi natie niet Werkspoor. W. ÓEFENINGSREIS VAN DE Heldersche Boys-nieuws. HELD. BOYS I—HELDER IV. Aanvang 10 uur. Terrein Bolweg. Zondag ontvangen de Boys als 3en tegen stander in de Nederlaagwedstrijden het vier de elftal der plaatselijke withemden. De twee wedstrijden, die nu door de Boys in deze reeks gespeeld zijn, eindigden beiden in een 51 nederlaag en het is voor de Boys nu eens de taak om hier Zondag mee te breken; of zou het 4e Helder elftal deelen in de succes sen van het 2e en 3e Dé wedstrijd van Woensdag j.1. eindigde in een verdiende 5—1 overwinning van HRC 4, nadat de stand tot 20 min. voor het einde dubbel blank was gebleven. Dinsdag a.s. worden de wedstrijden ver volgd met een wedstrijd tegen JVC 1, aan vang 7 uur n.m. HELDER-NIEUWS. HELDER II—WEST-FRISIA II. Demi-finale Rauchbeker. Terrein Sportlaan. Aanvang 14 uur. Het tweede elftal, dat zich op zoo'n schit terende wijze voor de demi-finale van den Rauchbeker heeft weten te kwalificeeren (een 3—2 overwinning op KVV en gelijk spel tegen Assendelft) ontvangt morgen het tweede elftal van West-Frisia, een sterke re serve tweede klasser. Dus nu kunnen de wit hemden opnieuw toonen. wat zij in hun mars hebben. Vast staat, dat er nog harder ge werkt en nog beter gespeeld moet worden om de finale te bereiken, dan in de beide voor gaande wedstrijden, daar. zooals men weet, een gelijk spel thans niet voldoende is. Maar wij hebben een groot vertrouwen in het team, dat zich serieus en met toewijding aan de -rainmg van den heer Reitsma onderwerpt. Tracht de finale te bereiken, lui, dat zou een zeer eervolle prestatie voor een reserve derde classer zijn! Het elftal komt waaschijntijk in zrjn sterkste formatie uit. H. K. C.-NIEUVVS. Mo,;een speelt het 3e elftal zijn 4en en tevens en u'twedstr(jd voor deze kampioenscompe- waarin het 3e elftal tot nog toe op zoo dedigdI°Ue W'jZe de eer der Nohrdelijken ver- °0k morSen verwachten wij, dat de roodjes te blijvem WCrk ZU'len Stel'CU °m omlagen H RC' 3 speel je gewone partijtje voetbal en zorg er voor de punten nree naar huis te nemen, waardoor de kans op een algeheel kampioenschap van den N.H.V.B. inderdaad zeer fraai zou worden. Doe je best en veel succes. Er wordt per autobus gereisd. Vertrek half twaalf vanaf het clublokaal. H R C. 4 is a.s. Zondag vrij. „HERTOG HENDRIK". V' i. I .V i In de Nqorsclie wateren. Hrl Ms. Pantserschip „Hertog Hendrik" zal 'tei de maanden Juni en Juli een oefeningsreis I-naken naar de Noorsche wateren, onder bevel ■ïrscti den kapitein ter zee J. Th. Furstner. Voor deze reis is het volgende reisplan vast- gesteld: 24 Juni vertrek Nieuwediep, 28 Juni aan komst Molde, 8 Juli vertrek Molde (in de 'Week van 1 Juli—-5 Juli oefenen in Molder- fjord en omgeving), 10 Juli aankomst Bergen, 16 Juli vertrek Bergen, 18 Juli aankomst Balestrand, 27 Juni vertrek Balestrand (in de week van 22 Juli—26 Juli oefenen in Sognefjord en omgeving), 31 Juli aankomst Nieuwediep. Officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse J. W. van Wingerden is overge plaatst van den dienst der conservatie naar Hr. Ms. torpedojager „Van Nes". Aangenomen in den Zeedienst. 2 Mei '35: lichtmatrozen G. Bakuwel, P. Breeman, A. van Buijtene, T. E. H. Derksen, T. W. van Lier, A. A. J. Sprenkels, J. L. Cor- melissen, P. F. Brehm, A. de Peuter, A. M. vanden Berg, J. van Beveren, W. P. Boes, G. van Beek, H, Scholl, A. van Driel, P. J. van Cappelle, G. H. Braam, J. Ëosch, C. Buijnink, A. Duinhouwer, J. A. Dieniel, J. C.' Fassig, B. S. Ëisma, L. i. G. 'Lodder, T. G. Stólte, P. 'A'. M. Gilden, W. J. van den Heuvel, M. Beerens, P. A. M. Schmit, J. den Rooijen. 3' Mei'35: lichtmatrozen W. van de Logt, S. Klappe. H. J. Farber, G. Brands, S. de Graaf, W. van Zeventer, J. F. Bailleul, J, A. van der Hoqft, A. Smit, F. Heidoorn van der Louw, J. Klootwijk, D. Hoogendam, B. Ouweneel, P. Kesteloo, C. A. W. Smits, G. van der 'Méér, H. Heinen, R. J. van Donkelaar, J. T. Konincks, R. van Kampen, -J. van der Wal, A. de Kan, A. Fuykschot, H. E. Menk- veld, A. L.Schonagen, B. J. Schuurman, G. J. Krijt, M. A. Rottier, H. Suurbier. 7 Mei: J. Bouwman, I. Riemens, I. Haasdijk W. A. van Toorneburg, F. G. W. van Leersum, W. Broertjes, J. Tijben, S. Landheer, P. de Klerk, J. Heljmans, K. P. Lataster, A. R. M. Meijs, C. Bakker, D. W. van der Linden, D. van Dijk, P. Gijs, A. van der Stok, A. T. ter Horst, R. de Nooij, W, Hovenkamp, W. A. Kurvers, H. Oorebeek, B. de Man, C. Roosen daal, J. G. Muller, A. Manschot, A. J. van der Gaag, M. J. Trjjsburg, A. C. Olden, E. Cort- Jials, G. H. Ruijsink, J. Kroes en N. Spiering. 14 Mei: Mariniers 3e kl. C. W. Roggeveen, J. Blok, J. L. van der Hoek, P. T. Ceelen, J. Peters, J. Scheper, C. L. Kramer, J, ,P. m. Brugmans, C, Straver, G. Jonker, J. A. B. Husken, J. H. W. Dijkman, W. G.. E. van Veldhuizen, G. iurger, 10 Mei: Stoker 3e kl. J. Visser, J. Vroom, C. Dirkzwager, H. de Groot. 24 Mei: E. P. M. Wentink. 17 Mei: Stoker 2e kl. W. van der Schleij. 21 Mei: Stokers 2e kl. H. Essenberg, H M. Elders. Ondervolgende schepelingen zijn op 22 Mei 1935 per m.s. „Johan de Witt" uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd: Schipper E. Plug, Sergt. schrijver C. Ver meulen, Sergts. vltmr. (M) P. Meijlink, H. J. Spórken, Sergt. der marns. R. Stam, Korpl. macht. H. Rijstenbil, Matrozen le kl. J. F. van oer Hoek, H. T. Bos, L. A. Schorsij, M. Lips, M. J. Uyl Mariniers le kl. P. van Espelo, H. M. LokKcn, W. J van Leijden, A. van Berk, L. Hendrikse, Marinier 2e kl. A. Veenendaal! Overplaatsingen 20 Juni schipper E. Plug van Wachtschip W oord naar O.Z.D. 9 Au?. Sergt. schrijver C Vermeuie van J naar Gelderland, 10 Aug. Sergt. schrijver M. Muller van Gel derland naar wachtschip Vlisstngem 29 Mei Sergt. Ziekenverpleger B. lom van Hospitaal naar Schorpioen. 4 Juni Sergt. torpm. J. Schutten van Nau tilus naar Dou' e Aukes. Aangewezen voor keuring voor uiU. naa O I. in Aug. 1935: i-l Korpl. torpm. J. M. van Beek. Marn. 3e k G. F. Kolster. „oor O Aanwijzing voor keuring voor I. in Aug. 1935 ingetrokken voor: Korpl. -orp. H. L. Redeker, en marn. le «tl. F. A. de S 31 Mei Schipier G. A. v. d. Braak van Me dusa naar Hydra. 31 Mei Maj. konst. H. F. Arnoldus van Me dusa naar Hydra. j..„„ 31 Mei Maj. macht. J. Huisman van Medusa na31 Mei'strgt. macht. M. de Bruijiie van Me dusa naar Hydra. 31 "Mei Sergt. macht. W. A. Merkt van Me dusa naar Hydfa. 31 Mei Bootsman J. C. van Oost van Medu sa naar Hydra. 31 Mei Maj. -nacht. G. J. Swarthof van wachtschip W.cord naar Hydra. 31 Mei Schipper J. W. Bol van Hydra naar wachtschip W.oord. 31 Mei Bootsman K. de Wit van Hydra naar wachtschip W.oord. 31 Mei Sergt. torpedomaker M. A. de Bra bander van Hydra naar Schorpioen. 31 Mei Adj. O.O.ff. macht P. van Rossen van Hydra naar O.Z.D. 31 'Mei '35 serg.-macht. H. C. van Oene van Hydra naar O.Z.D. 31 Mei '35 serg.-macht E. M. H. Krauth van Hydra naar v. Speyk. 31 Mei' 35 Serg.-macht. H. Plekkenpol van Hydra naar Wachtschip Willemsoord. 27 Mei '35 Serg.-vlm. H. Duk van De Mok naar De Kooij. 31 Mei '35 maj.-macht A. van Klaveren van O.Z.D. naar v. fpeijk. 27 Mei '35: serg.-vltm. J. G. Bekkers van De Kooij naar De Mok. 23 Mei '35 serg.-kok A. Jonkman van Wachtschip Willemsoord naar Kaz. Willems- óord. 31 Mei *35 schipper L. J. Steken vdn Loods boot 6 naar v. Speijk. 31 Mei '35 serg.-torpm. J. Wiss van Loods boot 6 naar Schorpioen. 31 Mei '35 maj.-macht. D. Plooij van Loods boot 6 naar O.Z.D. Öpp.-schipper S. C. v. d. Gaag 31 Mei van Hadda naar Wachtschip Willemsoord,' 14 'Juni vah Wachtschip Willemsoord naar Af bouw De Ruijter. 31 Mei '35 sergu-torpinr. M. Janssen van Hadda naar Schorpioen. 31 Mei !35 maj.-macht. C. J. Remijn van Hadda naar Wachtschip Willemsoord. 6. Juni '35 serg.-bott. W. H. de Longte van v. Speijk naar Kaz. A'dam. 4 Juni '35 serg.-bott. J. H. Mooser van Wachtschip Willemsoord naar v. Speijk. 11 Juni '35 serg.-hofm. P. J. v. d. Kuijl van H.'Hendrik naar O.Z.D. 11 Juni '35 serg.-hofm. A. A. Steer van Wachtschip Willemsoord naar .H. Hendrik. Serg. der mar. H. Phieliy van 17 Juni tot 20 Juli gedetacheerd bij de Luchtvaartafd. te Soesterberg. Serg. dermar'. J. H. P. Oors van 17 Juni tot 20 Juli gedetacheerd bij het me Bat. Reg. Matrozen-le -kl. H: v. Munsteren, D. C. Berghuis, matrozen 2e kl. K. Mazereeuw, C. S. Vermeulen, D. S. de Vries, marinier le kl. D. Bethlehem. Aanwijzing voor uitzending naar O.-Indië op 3 Juli '35 per m,s. Dempo in getrokken en nader bestemd voor uitz. naar O.-I. in Aug. 1935. Serg:-ëchrijver J. 'Overgauw, mariniers le kl. J. Sr Berg, *A. J. O. v: Spaandonck. Aan wijzing voor uitz: naar O.-Indië in Augustus ingetrokken. Serg.-sghrijver H, A. A. Schenkel, marinier i 3e kl. F.H. Kieyik imvWer le kl, J, v. den Berg. Aangewezen voor keuring voor uitz.; naar Ö.-Indië in Aug. 1935. Korp.-telègr. K.' Meuldïjk', stoker-o.man P. H. A: v.' d. Zande. Aanwijzing 'Vóór keuring, voor uitz. naar W.-I. op 12 Juli' '35 ingetrok ken. - l Stoker le kl. W. Kolfer. Als voren op 26 Juli 1935. Marinier le kl. J. Hoogstra. Aanwijzing voor keuring voor uitz. naar O.tI. op 3 Juli '35 ingetrokken. Korp.-telegr. A. Koops, stoker-o.man A. W. v. d. 'Oever. Aanwijzing voor keuring voor uitz. naar O.-I. op 3 Juli '35 ingetrkken. Stoker le kl. D. Kiekebos. Als voren op 26 Juli 1935. Ondervolgende schepelingen zijn aangewe zen om den 12en Juli 1935 per m.s. Colombia, van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij, vanuit Amsterdam naar West-Indië te worden uitgezonden: Bootsman J. van den Ende, Sergt. z.verple- ger I, Verwey, Sergt. schrijver C. J. van Donk Sergt.-timm. G. W. van den Broek, Kwartier- mr. T. Leether, Matrozen le kl. J. Verhage, D. A. L. Hitz, P. Bóone, J. Boxhoórn, H. H. Vis scher, J. A. Mulder, J. A. Bosman, Matrozen 2e kl. A. Boer, P. N. Fasol, D. van Oorschot, A. Rijsdijk, T. J. Schekkerman, Korpls. konst. D. Hoepfner, M. C. Wagner, Korpl. telegr. A. Koops, Korpls. macht M, A. Bok, P. Reijerse, A. J. Roers, stokers-oliem. A. W. van den Oe ver, D. Keijzer, C. H. H. van Es, C. C. Doel- wijt, Stokers 2e kl. H. J. Broomans, L. W. Fernhout, C. Vaes, C. W. Porsius, D. Los, J. van Dijk, Korpl. monteur D. Jansen, Korpls. schrijver T. G. Lammers, J. H. Hoendervoogt, Korpl. hofmeester H. Baars, Korpls. kok G. J. M. Ihrig, F. Schiovink, A. Visser, korpl. der marns. J, Herdink, Tamboer - kl. A. J. de Meij, Mariniers le kl. H. J. den Os, A. J. van den Berg, P. Lion, E. J. van Resteren, J. Brian E. van dén Hoek, Mariniers 2e kl. N. B. Witte brood, Mariniers 3e kl. A. van Gameren, E. J. Gums en J. Hoekstra. ZOMESt VERLOF. De Schout-brj-Nacht, Commandant der Ma rine te Willemsoord, heeft bepaald, dat, in afwijking van het bepaalde in zijne Beschik king van den lOen Mei 1935, No. 1473 Pers., het gestelde achtei le en sub. le A van die beschikking als volgt komt te luiden: le. dat gedurende het tijdvak van 26 Juli tot en met 23 Augustus 1935 een zomerver- lof van 14 dagen zal worden verleend als volgt: A. Te Willemsoord. Hr. Ms. „Van Speijk" in één partij van 26 Juli tot' en met 8 Augustus. Het Vliegkamp „De Mok" in één partij van 26 Juli tot en met 8 Augustus. Hr. Ms. „Schorpioen", Torpedo-Atlelier Willemsoord, Hr. Ms. „Hertog Hendrik" he*- Vliegkamp „De Kcoij", Hr. Ms. „Van Ghent"" Hr. Ms. Kortenaer", in één partij van 10 tot en met 23 Augustus. Hr. Ms. „Gelderland" in één partij van 26 Juli tot en met 8 Augustus. Kazerine voor den Onderzeedienst in twee partijen van 26 Juli tot en met 8 Augustus en van 10 tot en met 23 Augustus. (Divisie onderzeebooen van 26 Juli tot en met 8 Au gustus). Hr. Ms. „Nautilus" zal nader worden be paald. Hr. Ms. „Vulcanus" zal nader worden be paald. Hr. Ms. „Wachtschip" te Willemsoord. Te regelen door den Commandant, waarbij het verlof over meerdere perioden kan worden verdeeld, met dien verstande, dat het verlof reeds vóór 26 Juli kan aanvangen. Aan de bemanning van Hr. Ms. „Z 5" moet van 8 tot R ff (Niet officieel) 5de klasse, 12de l(jst Trekking van Vrijdag 31 Mei 1935 Hooge Pr(jzen ■f 10.000 9407 1.500.— 10845 1.000— 11971 400.— 2259 3831 6824 7097 18143 lO^I 100.— 3387 8761 9143 9241 11250 UC7# 12164 13520 16270 16812 19609 20331 Prijzen van 79. 177 198 205. 204 802 830 954 1451 1557 1669 2231 2308 2418 2894 3119 3127 '3277 3393 3459 3654 41P4 4166 4205 4368 42 527 1229 2073 2815 3232 3911 4555 4398 5652 6208 7430 7781 8430 9144 9656 111 731 1247 2102 2831 3256 3900 4638 5040 5695 6672 7438 7932 6464 9256 9826 785 1373 2132 2838 3265 4023 4706 5322 5708 6761 7530 7998 8474 9337 4773 5333 5765' 6861 7538 8036 8489 9447 4780 5335 5781 6982 7617 8091 8515 9449 398 408 1310 1224 1720 1827 2724 278# 3150 3178 3771 4550 4846 4868 4874 5342 5401 5633 5881 5886 6085 7053 7269 7284 7709 7756 7773 8148 8173 8334 8554 8773 8947 9453 9570 9606 9975 10013 10080 10205 10234 10317 10679 10727 10939 10962 11132 11232 11305 11345 11823 11963 12067 12107 12179 12272 12337 12421 12458 12548 12602 12673 12821 12836 12890 13«2g 13228 13376 13589 13696 13828 13883 14156 14177 14210 14244 14245 14284 14541 14626 14775 14805 14866 14893 15070 15087 15249 15342 15361 15458 15610 15628 15715 15721 15788 15824 15865 I6II4 16209 16259 16360 16406 16535 16633 16872 16753 16908 16972 17120 17234 17236 17246 17308 173)8 17429 17445 17600 17602 17738 17851 17894 17993 18012 18119 18168 18244 18326 18482 18504 16567 18713 18746 18751 18903 19053 19133 19196 19654 19714 19863 19909 20014 20047 20055 20120 20171 20230 20332 20401 20466 20477 2Ó769 20358 9 283 630 844 1152 1380 1597 1987 2119 2263 2444 2685 3070 3247 3643 3818 4122 4325 4644 4832 5031 5293 5499 5697 5920 6250 6446 6718 6981 7252 7393 7770 8102 8281 8555 8753 8920 9248 9531 9749 79 364 730 893 1171 1466 1793 2043 2136 2328 2465 2790 3139 3317 3709 3859 4143 4373 4707 4845 5053 5389 5539 5732 5945 6273 6505 6782 6990 7257 7261 7407 7418 7822 7848 8166 8180 8322 8338 8584 8626 8766 8783 8928 9097 9291 9311 9589 9635 0765 9792 54 353 714 884 1169 1465 1765 2032 2128 2323 2455 2741 3073 3268 3681 3842 4140 4371 4704 4834 5037 5375 5515 5710 5941 6265 6452 6739 Nieten 131 150 483 737 934 1170 1467. 1818 2061 2141 2341 2517 2797 3147 3335 521 767 968 1234 1538 1898 2064 2169 2344 2530 '2890 3154 3461 212 545 783 1000 1249 1549 1909 2070 2176 2364 2413 2420 2050 2666 2673 2945 2960 305® 3164 3195 3234 3537 3559 3594 227 596 803 1U9 1352 1552 1933 2071 2180 245 597 831 112T 1360 157# 1941 207® ,2189 9882 9892 9905 10004 10018 10045 10390 10410 1Ó411 10493 10525 1Ó555 10811 10829 10844 11054 11110 11121 1143811453 11469 11551 11566 11569 11741 11770 11794 12C64 12075 12085 .12281 12293 12360 12527 1254112578 12704 1270^ 12742 12966 13043' 13045 13369 13374 133&8 13620 13642 13669 13716 13721 13729 13844 13858 13879 14016 14078 14106 14280 14293 14306 14408 14432 14433 14580 14583 14604 14736 14788 14794 14901 14946 14965 15129 15156 15240 15478 15483 15487 15641 15662 15717 15862 15904 15926 16058 16086 16104 16289 16357 16393 16657 16668 16675 16898 16930116933 17049 17203 17286 17547 17551 17576 17642 17646 17673 17830 17837 17859 18057 18060 18074 18167 18184 18202 18393 18395 1842Ö 18668 18670 18703 18745 18749 18766 18899 18920 18949 19193 19210 19251 19435 .19453 19458 19593 19618 19630 19727 19733 19781 19980 19981 20043 20262 20278 20405 20604 20632 20634 20852 20936 20948 Verbet. 5de kl., 14429 f 70 m. Z 3722 3727 3747 3770 3776 3888 3915 3918 3966 4038 4164 4238 4243 4252 431® 4374 4473 4515 4519 4581 4752 4775 4798 4799 4822 4905 4954 4975 5026 5067 5118 5219 5231 5257 5408 5411 5423 5427 5491 5589 5591 5608 5626 5632 5734 5739 5813 5821 5869 5997 6083 6210 6230 6242 6279 6290 6370 6421 6440 6525 6592 6634 6660 6688 6787 6860 6913 6931 6950 7007 7073 7088 7123 7211 7273 7291 7357 7359 738# 7474 7609 7612 7714 7720 7905 7921 7945 7948 7965 8195 8203 8234 8272 828(1 8366 8388 8513 8539 8549 8676 8684 8711 8732 8748 8803 8818 8828 8858 6918 9150 9151 9178 9224 9233 9366 9406 9428 9433 9505 9660 9667 9685 9740 9745 9814 9840 9850 9855 9860 9909 9943 9944 9951 99J4 10093 10108 1Q290 10332 10304 10426 10442" 1Ó449 1045$ 10492 1Ö569 1Ö593 10597 IffeO 10641 10868 10919 10941 10971 11008 11157 111-88 11226 11294 11384 11484 11494 11519 11537 11549 11570 11589 11592 11654 11697 11821 11827 11853 11.855 12058 12090 12091 12169 12187 12261 12367 13293 12395 12507 12523 12618 12619 12637 12641 12653 12757 12795 12831 12889 12949 13047 13086 13088 13194 13325 13394 13491 13562 13574 13583 13675 13676 13685 13707 13715 13730 13739 13795 13825 13831 13895 13898 13924 13947 1395® 14127 14141 14148 14175 14254 14354 14386 14338 14389 14392 14476 14497 14517 14531 14566 14605 14607 14642 14645 14708 14810 14815 14821 14846 14B62 14997 15047 15056 15091 15119 15286 15324 15339 15445 15461 15500 15542 15590 156Q7 1561.8 15748 15749 15782 15830 15850 15944 15994 16008 16044 16045 16140 16175 16192 16231 16233 16438 16453 16490 16564 16572 16635 16686 167$2 16817 16843 16955 16965 16973 17018 17025 17369 17407 17455 17474 17536 17580 17601 17624 17629 17638 17701 17709 17788 17783 17815 17860 17940 17999 18007 18051 18113 18139 18148 18154 18157 18209 18243 18272 18356 18363 18452 18468 18491 18576 18585 18705 18719 18722 18724 18731 18772 18793 18816 18827 18831 18977 19029 19068 19136 19151 19298 19362 19369 19404 19488 19538 19541 19581 1953$ 19638 19651 19664 19684 19705 19846 19858 19887 19890 19978 20054 20111 2011$ 20144 20203 20416 20465 20530 20566 20567 20663 206?1 20673 20712 20713 20952 llde lijst: 10986 m. z. 20986; 10429 f 70 en met 21 Augustus verlof worden verleend. Marine-kazerne te Willemsoord; het verlof zoodanig door den Commandant te regelen, dat dit vóór den 16en Augustus is genoten. Marine-hospitaal; het verlof der sfthèpelin1 gen te regelen door den Chef van die inrich ting. Officieren van gezondheid; te regelen door den Chef van den Geneeskundigen Dienst der Zeemacht; dat hierbij wordt aangeteekend dat den commandanten vrijheid wordt gelaten om, indien reeds pensions of hotels mochten zijn besproken, wanneer de dienst zulks toelaat, overeeukomstig dg Beschikking van den Commandant der Marine te Willemsoord v&u den lOen Mei '35 No. 1473 Pers. verlof te ver- leenen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6