Radio-programma BLACKBOy PRUIM TABAK SI P>Ö>T 4 1 ©TT BINNENLAND De gepensionneerden van den Kon. Holl. Lloyd. GEMENGD NIEUWS Piet Pruim Peinst: TÏKLDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 6 TUNI 1935. Het vraagstuk der jeugd werkloosheid. Teraardebestelling W. J. Cohen Stuart. Binnenland. De menschenroof aan de Duitsche grens. De mislukte aanslag op den hoofdredacteur van Het Volk. Buitenland. Aanvaring tusschen motor- löggers in de visschershaven te IJ muiden. Een nieuwe oplichterstruc De aardbeving in Beloetsjistan. 56.000 dooden Beloetsjistan. in De aankomst van de Normandië. Een oud-minister van justitie voor de gezworenen. De noodlottige rols te Marche-les-Dames. GESAUSDE ZWARE Een droeve geschiedenis. oorlog tusschen Bolivië en Paraguay lijk wilt u ook per punter hebben gevaren en dt talrijke idyllische doorkijkjes hebben bewon derd. Overigens brengt uw stalen ros of uw „vierwielige motorrijtuig" u vlak bij de mooie plekjes, zoodat punteren niet strikt noodig is. Kleederdracht en hemelpracht. Verder, verder rollen de wielen. Meppel is ai weer achter den rug en daarginds zien we weer die hééle kleine „oude vrouwtjes" loopen Ja. dien indruk maken de kinderen van Stap horst en Rouveen, waar de aloude kleeder- drachten nog in hooge eere worden gehou den en parmantige kleuters rondstappen in eenzelfde tenue als eens hun overgrootvaders in hun prille jeugd droegen. Kerkuitgang is in deze streken een bijzondere attractie voor iedereen, die van folkore houdt. En hoe uitstekend zijn de wegen in deze provincie! Snel vliegt het landschap voorbij tot u de omgeving van Hellendoorn bereikt want daar is langzaam toeren een gebieden de noodzaak, omdat het „zonde en Jammer ware door die prachtige streek te vliegen! Hier liggen bijzonder mooie heuvels (zeer de moei te waard is ook een tocht over den Holter- berg!). Maar onze reis in de krant mag nie- te lang duren... Almelo. Hengelo, Enschedé' aardige steden in Twentsch industriegebied glijden langs de autoruiten, en daarna gaat de tocht den Achterhoek in. het gebied van het eikenhakhout, van de lange wegen met lage boomen beplant. Heel interessant is deze streek en nog veel te weinig bezocht, wat te meer verwondert, omdat er zooveel automobi listen zjjn, die men dikwijls hoort zeggen, dat ze niet weten, „waar het nu eens de moeite waard is om heen te gaan". Na dezen mooien omweg via Groenlo, Aalten, Terborg en Doe- tinchem bereikt men den Veluwezoom op een van z'n prachtigsten plaatsen, namelijk in de buurt van de Middachterlaan. Vandaar kunt u rechtstreeks via Velp naar Gelre's hoofd stad rijden, naar véél interessanter is de om weg langs de Onzalige bosschen, den Zijpen berg en Roosendaal naar Arnhem. Ook deze streek is weer tamelijk geaccidenteerd, zoo dat wielrijders dikwijls stukken van den weg zullen moeten loopen. Via Utrecht terug Ook voorbij Arnhem volgt men op den te rugweg den Veluwezoom. Feitelijk is het niet juist van terugweg te spreken, want u kunt natuurlijk zonder één enkel bezwaar den hier geprojecteerden rondrit in tegengestelde rich ting afleggen. Wij hebben bovendien met stip pellijnen eenige variaties aangegeven, die in woners uit naburige streken in staat stellen langs fraaie wegen dezen rondrit te bereiken. Tusschen Arnhem en Wageningen kan men den directen weg volgen (via Wolfheeze) of wel even voorbij Oosterbeek linksafslaan en de route „onderlangs" kiezen, welke o.m. het fraaie kasteel Doorwerth aandoet. Bij Heelsum komen 'k twee wegen weer samen. Bijzonder mooi is ook de z.g. Holle Weg in Wageningen den men vindt door van Renkum uit niet de route over den Wageningschen berg te nemen, doch de ANWB-wegwijzers met het opschrift „Lexkensveer te volgen. Voor men dit veer be reikt gaat een kronkelend wegje (rechtsaf) naar boven. Dit is de Holle Weg, die helaas door een uitbreidingsplan bedreigd wordt. Het gedeelte WageningenUtrecht rijdt men via Doorn, d.wz. door een bij uitstek schoone streek. Men passeert dan o.m. dep Grebbeberg, het dorp Rhenen met den beroem den Cuneratoren, ons natioale tabakscentrum Amerongen en tenslotte Doorn, Driebergen en Zeist: alle namen met een goeden toerlstischeii klank. Ook het laatste stuk, ten Westen van Utrecht is belangwekkend, vooral wanneer men een uitstapje maakt langs het kasteel Haarzuilen. Via Gouda en dwars door de uit gestrekte polderlanden komt men dan tenslot te weer in Den Haag terug. Voor hen, die de hierboven besproken ge bieden reeds kennen zij ten overvloede vermeld, dat ook in het zuiden van ons land buitengewoon mooie tochten gemaakt kunnen worden. Zeer binnenkort hopen wij daarover wat meer te publiceeren. Wie niet zoolang wachten wil, kan reeds thans bij den ANWB alle inlichtingen verkrijgen, die hij noodig mocht hebben om zijn Pinksterreis in ieder opzicht te doen siagen! GEMEENTERAADSVERKIEZING TE ENKHUIZEN. B(j de gisteren gehouden gemeenteraads verkiezing te Enkhuizen werden uitgebracht: 4615 (4353) geldige stemmen. Daarvan verwierven: A. R. Partij 945 (894) Chr. Hist. Unie 745 (730); Vrijheidsbond 416 (417); R. K. Staats partij 482 (529); S.D.A.P. 1193 (1270); Vrijz. Dem. Bond 398 (513); Kath. Dem. Partij 120 Staatk. Geref. Partij 82 Rev Soc Arb. Partij 234 Bij het zetelaantal van 13 bedroeg de kies- deeler 355. Het aantal gekozenen is als volgt: o ParUj 3 (3); Christ Hist. Unie ,11' 1 (1,: R K Staatspartij (2), S.D.A.P. 4 (4); Vrjjz. Dem. Bond 1 (1). usschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van de vorige raadsverkiezing). I ommissie van advies ingesteld door den minister van sociale zaken. In aansluiting aan hetgeen daaromtrent eemgen tyd geleden is bericht, kan thans worden medegedeeld, dat de minister van so v.ale zaken, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, bij beschikking van 4 Juni een com missie heeft ingesteld, aan welke wordt op gedragen hem inzake het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd van voorlichting te dienen. 5 Aan de Tweede Kamer zal een request worden gericht. verë'adering belegd door de beide or- gamsaties van scheepsofficieren, de vier oma msaties^van kantoorbedienden ended£ rganisa.ies van transportarbeiders ten be- met klem worden aanbevolen de regeering te verzoeken iets te doen voor de 213 gepension- neerden waaronder 80 weduwen wier be staansmogelijkheden thans zoo ernstig be dreigd worden. Gisteren is op Nieuw Eik en Duinen, Den Haag. het stoffelijk overschot van den ge- pensionneerd kapt. ter zee W. J. Cohen Stuart, oud-minister van marine, ten grave gedragen. Als vertegenwoordiger van den minister van defensie was aanwezig de vice- admlraal de Graaff, chef van den marine staf. In overeenstemming met den wensch van den thans ontslapene waren geen bloemen gezonden, doch was de kist gedekt met de Nederlandsche vlag. Bij de groeve heeft vice-admiraal de Graaff in opdracht van den minister van defensie woorden van waardeering en afscheid ge sproken. Een zoon van den overleden vertolkte de. gevoelens van dankbaarheid der familie voor de ondervonden sympathie en zeide. dat het de wensch zijns vaders was op zoo eenvoudig mogelijke wijze te worden begraven. M.a.w. hg wenschte een zeemansbegrafenis. Hier mee was de plechtigheid geëindigd. DE EXAMENS HOOFDACTE. Ea de nieuwe spelling. De Onderwijsraad heeft naar aanleiding van het onlangs afgekondigde Koninklijke besluit tot wijziging van het Koninklijk besluit van 10 September 1923 betrefende het examen voor de acte als hoofdonderwijzer er by den minister van onderwijs ad interim op aange drongen te bevorderen, dat voor dit jaar af te nemen examens voor de hoofdacte de oude regeling en het oude programma zullen gelden. EXTRA TREINEN OP PINKSTEREN. De spoorwegen hebben een groot aantal extra treinen ingelegd voor het Pinksterver- voer. Bovendien worden van 7—12 Juni vacantie- kaarten uitgegeven. vruchtgebruik was... 2 gulden! Kooper werd het polderbestuur. In dezen polder zyn de lasten zeer hoog, zoo dat het land zoo goed als geen waarde heeft. De polderlasten kunnen vaak niet uit de op brengsten worden bestreden. Verdachte veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voor- loopige hechtenis. H. K. S., wonende te Haarlem, thans ge detineerd, verdacht van menschenroof in de zaak Paul Gutzeit, destijds te Hengelo, is gisteren morgen door de rechtbank te Almelo veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf ónder'aftrek van den tijd in voorloopige hech tenis doorgebracht, overeenkomstig den eisch. De rechtbank overwoog, dat dit feit een zeer ernstige krenking van persoonlijke vrij heid oplevert, dat de hooge waarde van dit rechtsbelang en de ernstige mate dier kren king een zware straf zou rechtvaardigen, doch dat op grond van de volgende omstan digheden de strafmaat aanmerkelijk vermin derd dient te worden: ten eerste, dat verd. dikwijls hulpdiensten verleende aan de Nederlandsche politie, en deze soms zag samenwerken met de Duitsche politie, en het bewezen feit nu beschouwt als een hulpdienst aan de buitenlandsche politie; ten tweede, dat verdachte heeft gehandeld onder den sterken invloed van den Duitschen politiebeambte Kruschwitz van wien het plan tot ontvoering van Gutzeit is uitgegaan; ten derde dat, ofschoon bewezen is dat G. tegen zijn wil over de grens is gevoerd, deze daarna een tot heden toe niet opgehelderde houding heeft aangenomen door de gevangenis in zijn vaderland te verkiezen boven de vrij heid daarbuiten; ten vierde, dat het uittreksel van het straf register van verdachte blanco is, en hij in het rapport van den reclasseeringsambtenaar be schreven wordt als een man wiens oppervlak kige geaardheid ertoe geleid kan hebben, dat hij zich geen volstrekte rekenschap heeft gegeven van het strafbare en veroordeelbare van het bewezen feit. De raad voor de scheepvaart te Amsterdam heeft uitsspraak gedaan inzake de aanvaring tusschen de motorloggers „Noordster 1" Kw. 67 en „Gijsbert Karei van Hoogendorp" Kw. 110, in de visschershaven te IJmuiden, en De klacht van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart tegen den kapitein van den motorlogger „Noordster 1" Kw. 67, we gens het niet voor onmiddellijk gebruik ge reed zijn van de luchtfluit. De raad is van oordeel, dat de aanvaring is te wijten aan de schuld van de „Noordster Kw. 67, die de binnenkomende „Gijsbert Karei van Hogendorp" Kw. 110 in den weg js gekomen, zonder dat dit schip zulks tijdig kon bemerken. Harerzijds had de Kw. 67 ech- feer gemakkelijk de aanvaring kunnen komen. Zij had daartoe verschillende we- gen kunnen inslaan. Het is echter onverantwoordelijk van den kapitein van de Kw. 67 om te gaan varen 7.ooai3 lm nl?.t. in orde was Hij wist dit, kam af ghig Verk,aarde' v°-dat van den De klacht is dus gegrond. De raad legt den DE OPBRENGST WAS GERING. Men schry'ft aan de Nw. Rott. Crt.: Op twee, in 1926 te Haskerveenpolder ge bouwde boerderijen met ruim 73 H.A. gras land rustte een achterstallige schuld aan nol- derlasten van f 5000. Het polderbestuur legde £"1^ °P het vruchtgebruik van deze publiekL u 'la gerechte»Jk vonnis nu publiek >s verkocht. De opbrengst van dat Op 7 Maart vervoegde zich op het bureau van den hoofdredacteur van „Het Volk", den heer J. F. Ankersmit, een Pool, de 35-jarige M. H. R., die vooraf telefonisch belet had gevraagd. De man verklaarde, dat hij ge komen was om den hoofdredacteur ter ver antwoording te roepen wegens allen „laster", die hg in de krant tegen de communisten had geschreven. De hoofdredacteur verzocht hem, heen te gaan. doch in stede van aan dit verzoek te voldoen, richtte R. plotseling een revolver op den heer Ankersmit. Deze verborg zich achter zijn bureau, terwijl de secretaresse, die even eens in het vertek aanwezig was, de deur uitliep, om hulp te halen. Nog voordat er assistentie gekomen was, was de heer Ankersmit weer te voorschijn gekomen, daar het verwachte schot niet af ging. R. zat er nog en zeide tot hem: Komt u maar te voorschijn, ik schiet niet. Men had den man zonder meer willen laten gaan, doch deze wilde alleen door de politie worden weg geleid. Gisteren heeft R. zich wegens poging tot doodslag, althans tot zware mishandeling, te verantwoorden gehad voor de rechtbank te Amsterdam. Verdachte verklaart alleen de bedoeling te hebben gehad, zijn verontwaardiging te uiten over de wijze, waarop de Arbeiderspers over het communisme schrijft. Het O.M., mr. J. Versteeg, eischt tegen ver dachte wegens bedreiging een gevangenisstraf van negen maanden, zonder aftrek van de voorloopige hechtenis. De verd., mr. Mouthaan, pleit clementie. Uitspraak 19 Juni. De politie te Bussum heeft den reiziger Q. aangehouden, die met succes een nieuwe op lichterstruc toepaste in verschillende gemeen ten van ons land. De man dwaalde dezer dagen door de ge meente Bussum en trad op een gegeven moj- ment een winkel binnen, waar hij in een eta lage een artikel had zien liggen, waarvan tig den fabrikant wel kende. Hij gaf zich voor den fabrikant uit en deelde den winkelier mede, dat hij met zijn auto op weg naar huis was. Hij had echter pech gekregen en de wagen stond nu op den straatweg. Tot zijn schrik had hij echter bemerkt dat hij zonder geld was, doch gelukkig had hij een wikel gevon den waar zijn artikel verkocht werd. De win kelier kon hem wel even wat geld leenen, dat dan weer „verrekend" kon worden. De winkelier deelde echter mede, dat hij het artikel van een tusschenpersoon betrok, zoo*- dat hij den fabrikant niet helpen kon. Deze begaf zich nu naar dien tusschenpert soon, die er in vloog. Het deed den grossiet genoegen, den fabrikant persoonlijk te ieereii kennen en hij kon zich best indenken hoe oni aangenaam het was voor een groot-industrieel om zonder geld te zitten op een moment dat hij het juist noodig had. Hij gaf den fabrikant zelfs nog iets meer dan deze vroeg; het zoi| wel verrekend worden. Toen na eenige dagen geen afrekening volg de deed de grossier aangifte bij de politie, be grijpende dat hij was opgelicht. Deze stelde een onderzoek in en het mocht haar gelukken den reiziger aan te houden, waarbij tevens aan het licht kwam dat hij de truc in meer plaat sen met succes had toegepast. I KIND DOODGEREDEN. Het 5-jarig dochtertje van den heer E. Ku- gel, korenmolenaar te Farnsum, gemeente Delftzijl, is Dinsdagmiddag, toen het voor de voor het huis loopende trambaan overstak,I door een goederentrein van de stoomtramweg: mij. Oostelijk Groningen gegrepen. Het kind, dat een arm en een been werd afgereden, werd na voorloopig verbonden te zijn, per Groene Kruisauto naar het academisch ziekenhuis te1 Groningen vervoerd, waar het vannacht is overleden. 1 DRAMA IN DE WOESTIJN. De Parijsche bladen melden een afschuwe lijk drama, dat zich in den omtrek van Aaga- des in de Sahara heeft afgespeel. Drie jongemannen, een Engelschman en twee Franschen, allen nauwelijks 25 jaar oud, en een jongedame, Miss Knight, maakten met een auto een tocht dwars door de woestijnen van de Sahara. Hun einddoel was het Hog- garsmassief te beklimmen en dan terug te keeren. De jongemenschen kozen een weinig bezochten weg door de zandvlakte en wer den al spoedig door hitte en dorst gekweld. De benzine in den wagen verdampte door de felle hitte, welke om dezen tijd van het Jaar boven de Sahara hangt. De reizigers besloten op hulp te wachten, doch toen deze niet kwam opdagen, verlieten de jonge Engelschman en 't meisje het gezel schap om hulp te gaan zoeken. Een vliegtui vond den auto met de twee achtergebleven Fransche jongemannen, die uitgeput waren van -honger en dorst. Enkele kilometers ver der vond men het lijk van het meisje. Af gaande op de sporen aan het lichaam moet het meisje pogingen tot zelfmoord hebben gepleegd. De Engelschman werd door een zonnesteek getroffen en moet op slag ge dood zijn. De twee nog in leven zijnde Franschen moesten in een ziekenhuis te Agades worden opgenomen. Een hunner heeft het verstand verloren. o— - Volgens de laatste berichten bevinden zich in de ziekenhuizen te Quetta 155 Engelschen, van wie 73 vrouwen en 3 kinderen. Het aan tal inlanders bedraagt 3250. De laatste over levende is thans uit de stad vervoerd. Giste ren zou men beginnen, de kostbaarheden en de nog bruikbare voorwerpen, levensmiddelen en andere goederen te bergen. Te Mastung zijn 2000 menschen omgekomen. Volgens de verhalen van overlevenden zyn de zwaarste verliezen geleden in de wijken Babu Mohalla en Multani Mohalla. De eerste wijk telde 10.000 inwoners, van wie maar een handjevol ontkomen is. De handelaren en kooplieden hebben groote verliezen geleden. Den diepsten indruk op de overlevenden had het onverwachte van de beving gemaakt. Men had eenvoudig geen gelegenheid om te ont snappen. Soldaten van het vliegveld, die nog getracht hadden hun schoenen aan te trek ken zijn omgekomen onder instortende ge bouwen, velen hadden zelfs geen tijd, om uit hun bed op te staan. Op de renbaan te Quetta is een tentenstad verrezen, die 7000 mensehen herbergt. Meer dan 10.000 overlevenden zijn reeds per spoor naar de Pundjab en Sind weggevoerd, 21 vliegtuigen doen dienst om levensmiddelen naar Quetta te brengen en terug te keeren met geredden. Naar aanleiding van de aard beving is het groote bal, dat 10 Juli te Simla door den onderkoning zou worden gegeven, als onderdeel van de jubileumfeesten, afge last. Op dit bal waren 1500 gasten genoo- digd. Een nieuwe aardbeving van matige sterkte heeft, gisterenochtend Quetta getroffen. Ten gevolge van deze aardbeving is een heuvel op eenigen afstand van de stad, die een belangrijn oriëntatiepunt was, in tweeën gespleten. Toeri het stof, dat bij de splijting opvloog, verdwe nen was, was er geen heuvel meer te zien en was er een dal ter plaatse, waar zich vroeger de top bevond. Nog een verhaal van een ooggetuige. Een vluchteling uit Quetta, een welvarend Mohammedaansche koopman, die uit Lahore te Simla is aangekomen, heeft meegedeeld, dat hij midden in den nacht wakker was ge worden door een ongewoon gekwetter van de vogels. Een minuut later begon het huis te beven en begreep hij met een aardbeving te doen te hebben. Hij holde met vrouw, kinde ren en bediende de straat op en dadelgk daar op stortte het huis in, en ging al het licht in de stad uit. De beving ging voort onder het lawaai van instortende huizen en brokken steen vielen rond de vluchtelingen. Met groote moeite bereikten zij de bazar, strom pelend over het puin. Daar vonden zij groe pen onthutste menschen en anderen, die in alle richtingen vluchtten, onder een afschu welijk gegil en geroep om hulp. De lucht was overladen met stof. Eindelijk kwamen zy barrevoets en uitge put, met verscheidene bloedende wonden bui ten de stad, waar zij rillend bleven liggen tot het aanbreken van den dag: De stad bood een onbeschrijflijken aanblik van een warhoop van ruïnes. Alleen het be stuursgebouw scheen heel gebleven. Er liep nog altyd een weeklagende menigte door de ZATERDAG 8 JUNI. Hilversum, 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.VARA- Tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, VARA-orkest o.l.v. P. Tiggers. onÜV"0 Guaroni olv- L- Cohen en Grarn.pl. -.00 Hoe de toonkunst groeide. 2.20 Filmpraatje M. Sluyser. 2.35 Saar van Alphen (zang) en J. Jong (piano). 6 3.00 Jelle Troelstra: De kunstenaar en de crisis. 3.20 Muzikale causerie P. Tiggers, 3.45 Gramofoonpl. 4.45 Causerie over „De Blauwe Week" 5.20 Orgelspel C. Steyn. 5.40 Voordracht J. v. d, Woude. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Gramofoonpl. 6.30 Esperanto-uitzending. 6.50 Gramofoonpl. 7.00 Orgelspel J. Jong, 7.80 De Roodborstjes o.l.v. Leida Huischor "lm v- J- Kickhefer (piano). 8 ri H?S"berichte"- Vaz D'as. VARA-Varja. 813 W(| vragen uw aandacht voor,,, 8.15 Vlaamsch Programma m.m.v. Ch Mas- kens (gezant van België), Burg. Huysmans van Antwerpen, het VARA-orkest clv It Veremans. Jefke Bruinir.ckx en W Benoy (declamatie). F. Buyl, Pola Cortez, J. Di- nckx en A. de Quick (zang), F. Vaerewyck (zang en declamatie), C. Steyn (piano) en H. Wiggelaar (viool). Huizen, 1875 M. KRO-Programma. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.oj 12.00 Godsd. halfuur, 12.15 Gran ofoonpl. 12.30 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Lezing. 3.004.00 Kinderlectuur. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Orkestconcert. 5 20 Gramofoonpl. 6.20—7.00 Lezing. Granipl. l il Gau,se,'le Gram'P'- (Om 8.00 Vaz Dias) 8.35 Schlagermuziek en voordracht 9.40 Zang en piano. 9.50 Lezing. 10.00 Schlagermuziek. 10.20 Zang en piano. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schlagermuziek. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. straten, die trachtte gewonden té of iets van hun have te redden. Er» toen reeds soldaten om te helpen. Honderden Sen''gewonden, velen met «-.gke kwetsuren lagen overal verspre.d Onder hen waren tal van kinderen. In'us8^? fn^n men ook al met draagbaren de stacb'n"e De Mohammedaan en zgn gezin kwwnen U® slotte op de renbaan, waar de uitc g levensmiddelen reeds begonnen was. Den vo genden nacht leden de slachtoffers veell van de koude, terwijl de bevingen nog voortduui den en de duisternis door vuren werd ver- CHet leek of de heuvels in den omtrek in beweging kwamen. Er kwamen aardstortin gen neer en het leek of zij rookten, waar schijnlijk van het stof. De Mohammedaan zocht tevregeefs naar vrienden en kennissen en kwam ten slotte terecht in een van de eerste vluchtelingentreinen naar Lahore. Hg zag verscheidene droevige tooneeltjes van bijeengeschoolde menschen, die hun handen wrongen, omdat zij alles verloren hadden. Mededeeling van geautoriseerde 7.yde. Van geautoriseerde zijde wordt mede gedeeld, dat het aantal menschen, dat is omgekomen bij de aardbevingsramp in Beloetsjistan, nog belangrijk hooger is dan zelfs de meest pessimistische schat tingen bedroegen. Het bedraagt 56.000. Aan deze mededeeling wordt toegevoegd, dat, dank zij het snelle optreden van de reddingsbrigades, 10.500 personen uit de puinhoopen werden gered binnen twee uren nadat zich de eerste schokken de den voelen. Reuter meldt uit New York: Sedert de ontvangst van Lindbergh, heeft New York nooit meer zulk een geestdrift aan den dag gelegd, als gisteren bij de aankomst van de Normandie. Ruim 100.000 menschen, zwaaiende met Amerikaansche en Fransche vlaggen, ston den op de kaden en juichten het schip toe. De balkons van de wolkenkrabbers waren met kijklustigen bezet. De snelheid van de „Normandië". De .Normandie" heeft by haar overocht van Havre naar New-York alle tot dusver behaalde records verbeterd. Het schip heeft, na het verlaten van Southampton, gevaren met een gemiddelde snelheid van 29.68 knoo- pen. Toch is de reis niet in alle opzichten zoo voorspoedig geweest. Na het verlaten van Southampton had het schip met mist te kam pen, zoodat het niet sneller dan 20 knoopen kon loopen. Verder ging niet alles vlot met de ketels, zoodat er reeds over werd gedacht den wedstrijd ter verbetering van het Atlan-i Wsch record op te geven. Maar alles heeft zich ten goede gekeerd en de Normandie heeft den blauwen wimpel behaald. Gisteren zou te Parys voor het hof van Assiesen het proces beginnen tegen René Renoult, den gewezen minister van justitie, die ervan beschuldigd wordt ten gunste van Stawisky misbruik te hebben gemaakt van den invloed, dien hij ontleende aan het feit, dat hij Senator was en minister van justitie geweest was. Renoult is advocaat geweest van Stawisky en reeds zijn bereidverklaring om als zoo danig op te treden had hij zich met 50.000 frank laten betalen. Aan René Renoult wordt ten laste gelegd pogingen te hebben gedaan de tegen Stawisky wegens oplichterij op groote schaal uitgevaardigde bevelen tot aanhouding ingetrokken te krijgen. Vooral zijn stap in dezen zin bg den procureur van de Republiek. Proukarom, weegt zwaar in de beschuldiging. Het proces tegen mr. Renoult trekt de aandacht, niet slechts om de figuur van den beklaagde, maar ook om de getuigen, onder wie tal van bekende juristen. Tal van Senaatsleden, als getuigen gehoord, hebben gunstige verklaringen voor den be klaagde afgelegd. Renoult zelf verklaarde, dat hem geen enkel verwijt kon treffen, daar hij Stawisky enkel als rechtsgeleerde en niet als minister van advies heeft gediend. Stawisky was toenter- tgd trouwens nog een volkomen onbekende persoonlijkheid. De behandeling is daarna tot heden ver- aaagd. Twee bezoekers gewond. '??en Van een muziekvereeniging uit de rots te M^ ZT* haddeD ^bracht aan J ™ta 16 Marche-les-Dames, waar koning Albeit op 17 Februari 1934 het leven liet Ïan denrotsen P'echtigheid aa" ^en voet met eTng7chTdelLuktnaarEhethUTer, Namen worden gebracht De ?1UIS te KEN drievoudige electrocutie. te «XnSST in Bost <'C"' D°Mcr' electrocuteerd. Dit wordt worden ge lige electrocutie in Z C6rSte dricv°u- terechtstelling van Sn SSachusetts' sinds de deiros, in l9f7 Saoco> Vanz«tti en Ma- De gebroeders Mille* en u al)er, hebben twee ™iï!ln,.medeplichtige' moord. Verleden in P°litie-bambten ver- In Maart jj. deden veroordeeld. maar mislukte novin„ ''J een stout|noedige, te ontsnappen. Hun exeln de gevange,,is k0lijk vastgesteld op 28 ApV" °°rSpron* Laat de wereld kraken, kreunen, Ik blijf steeds op mijn gemak; Ik vind kracht en troost en kalmte Bij mijn BLACK* BOY Pruimtabak. MSI PRODUCT VAN DOUWt EOBERTS TABAKSFABRIEK f 5 Juni. Elk land heeft de specialitel. ten, waaraan het zijn roem dankt. Franki-glt heeft zijn Camembert en de zaak-Stavisky (alsmede andere onwelriekende zaken) maar het heeft gelukkig ook Coty en Mystinguett Duitschland heeft zijn Harzer Kase en gene raal Ludendorff, zjjn onvergankelijke compo nisten en zyn beroemde chemici (doceerend in Parijs, Praag, Londen, Peking en Istamboel). Engeland heeft zgn keiharde Cheshire-kaas en zijn dito Sir Oswald Mosley, zijn natte groen ten en zijn drogen humor. Rusland heeft zijn tienjarige vijfjarenplan en zijn militaristische pacifisten. Maar dit alles kan niet tippen aan de spe cialiteit van Amerika; Amerika, of om elk land de eer te geven die het toekomt, Canada, heeft de vijfling Dionne. De vijf hummels Dionne zijn de troeteling van de Nieuwe Wereld. En als ze niet ontvoerd worden door een van de vermaarde kinderliefhebbers uit de Amerikaansche onderwereld, zullen zg het blijven zoo lang zij leven. Dezer dagen heeft President Roosevelt een rede gehouden voor een vereenigde vergade ring van Senaat 'en Huis' van Afgevaardigden. Ook vierde de vijfling Dionne zijn eersten ver- jaardag. Het eerste feit was een historisch unicum voor de Vereenigde Staten. Het tweede feit vond een hysterische belangstelling. De vijf jongedames traden dien dag zelfs voor de radio op en vijftien millioen Amerika nen hoorden met ontroering het plassen van het water, waarin ygf luiers werden gespoeld. Haar verzorger, Dr. Dafoe, maakte met een microfoon in de hand een wandeling door het ziekenhuis en vertelde aan de luisteraars wat er te zien viel: hoe de kinderen werden ge baad en hoe zij vervolgens hun avondeten kregen. En ineens besefte men, van welk een enorme beteekenis de radio geworden is voor de verbroedering der volken Emilie (maar het kan ook Juliette geweest zijn) liet een hikje hooren en 15.000.000 Ame rikanen zeiden aangedaan: „What a darling". Suzette (maar het kan ook Marguerite zijn geweest) at haar eerste fgngedrukte wortel tje en 15.000.000.000 Amerikanen keken el kander met een vochtig oog aan. Yvonne (of misschien was het Emilie) kuchte, en 15 millioen Yankees verbleekten, en zeiden: „Ze zal toch niet Het ziekenhuisje, dat speciaal voor de won- derwichten is gebouwd, werd bedolven onder de geschenken. Er was van alles, tot vijf val- sche gebitten toe. Daarmee zullen ze later door den zuren appel kunnen heenbgten, die hun miraculeuze geboorte hun in het leven meegaf. Kortom, het was een groot feest. Alleen de moeder van de vgf zuigelingen gooide roet in het eten, door in haar openlijke dankbetuiging de hoop uit te spreken, dat andere moeders gelukkiger waren dan zij, „want ik ben nu al een heel Jaar van mijn kleintjes ge scheiden". Zoo'n spelbreekster. Wat heeft ze eigenlgk „überhaupt" met het geval te ma ken? Dezer dagen hebben de Engelsche bladen volgestaan van 'n droevige gebeurtenis. Een 73-jarige man, die getrouwd was met een vrouw van 38 jaar, was in zijn huiskamer stervende gevonden met ingeslagen schedel. Zoowel zyn vrouw, als zyn 18-jarige chauf feur, die minnaar van de vrouw bleek, werden van de misdaad verdacht. Tenslotte is 110 vrouw vrijgesproken en de chauffeur ter dood veroordeeld. Thans meldt Reuter, dat de vrouw zelfmoord gepleegd heeft, door zich in omtrek van Bornemouth in de Tour te verdrinken. Voor den chauffeur, dien de jury voor gratie had aanbevolen, doet men pogingen» gratie te verkrijgen. Bolivië willigt den eisch van I,lf*" guay inzake waarborgen in. Te Buenos Ayres verluidt, naar Reu'1' dat Bolivië bg de onderhandelingen 0,1 een oplossing in Len Gran Chaco tc K nu n, .leeft toegegeven aan den eisch tot lanties, welke Paraguay stelde. In Kring® van de conferentie hoopt men, dat een 5^ Onl<YQoi»*« 1

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2