11 SK-WAiwé De grijper grijpt Drukkerij de Boer voor vakwerk HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 JUNI 1935. Gemeenteraad Visscherij. Hallo, Hallo, de Ballero Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door SnriltOl' Bij alle Drogisten. Uitslag Ballerro-spel Geruchten rondom een gewezen hoofdcommissaris. leenen voor pleziertochtjes buiten de haven en ook Donderdag deed zij het weer goed. E zaten nogal veel dames aan boord, waarvan het grootste percentage helaas den strijd op SesH-en teg® het gedartel der golvem Zoodat voor hen het genoegen verkeerde in etn middag, besteed aan het voederen der T^r'vernamen wij. dat ook aan boord van de andere schepen „slachtoffers" gevallen war^ hetgeen niet genoeg betreurd kan worden... Velen der opvarenden toch waren van buiten Den Helder gekomen °m eens den zeeman uit te hangen, en nu moesten vele ^Tnen ervaren, dat een flinke landrot gelik een klein, piepend muisje op zee kan zijn... De marine vergastte de „standvastigen m- tusschen oP een serie interessante demon straties. zoowel in de lucht als in en onder water. In de lucht waren het twee escadrilles watervliegtuigen van het vliegkamp „De Mok", die over en langs de schepen daver den. Dit gaf een heel spektakel, maar was toch ook zeer spectaculair... En dan vroegen de onderzeebooten „U tz „O 13" en „O 15" aller aandacht voor de ge heimzinnige wijze, waarop zij onder water verdwenen om even later den groenen neus er weer boven uit te steken. Zij, die dit nog nooit gezien hadden en wij hadden er zoo enkelen aan boord keken vol be- en ver wondering naar dit schouwspel. De middag was weldra voorbij en te half vijf passeerden we weer Harssens, waarna we 5 minuten later gemeerd lagen nabij het ten toonstellingsgebouw. Zooals gezegd, het was jammer van dien dekselschen wind, doch voor hen, die geen last van zeeziekte gehad hebben, is dit tochtje ongetwijfeld van groote bekoring ge weest. Deelen wij nog mede, dat het aantal lief- hebbers tengevolge van het weer niet zoo bijzonder groot was, alleen de „Marsdiep en de „Drenthe" waren dichtbevolkt. Burgemeester en Wethouders van Den Hel der maken bekend, dat door hen is afgekon digd het raadsbesluit van 2 April 1935 tot in trekking, te rekenen met ingang van 1 Juli 1935, van: a. de Verordening tot heffing van tolgelden voor de pontonbrug nabij de Kooy, vastge steld bij raadsbesluit van 22 September 1935, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 14 Dec. 1925, no. 19, zooals deze is gewijzigd bij raads besluit van 5 November 1929, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 21 Januari 1930, no. 16; b. de Verordening op de invordering van tolgelden voor de pontonbrug nabij de Kooy, vastgesteld bij raadsbesluit van 22 September 1925. Het afgekondigde besluit, dat voor zooveel betreft punt a. is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 17 Mei 1935, no. 35, ligt gedurende 3 maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing en is tegen betaling in afdruk ver krijgbaar. Den Helder 8 Juni 1935. De Schout-bij-Nacht, Commandant der Marine te Willemsoord; brengt ter kennis: dat de officier van gezondheid der le klasse H. B. N. van Kreel met den 7en Juni a.s. wordt belast met den geneeskundigen buiten dienst van de zee- en de landmacht te Den Helder, ter vervanging van zijn ranggenoot A. W. Mellema. Inkoop van diensttijd. In de vergadering van 20 Februari 1934 werd vastgesteld een verordening, regelende het verhaal van een deel der bijdragen, door de gemeente verschuldigd wegens inkoop van diensttijd door ambtenaren. Bij de vaststelling van het te verhalen bedrag moet volgens deze verordening rekening worden gehouden met vrijstelling van de eerste 500.— van iederen pensioensgrondslag. Na wijziging van de Pensioenwet is het pen- sioenverhaal op de ambtenaren imperatief ge worden en moet de volledige pensioensgrond slag in aanmerking worden genomen. B. en W. stellen nu voor voor inkoop van diensttijd, vallende no X Juli 1931/, eveneens het verhaal te berekenen naar den volledigen pensioensgrondslag Straatnamen, B. en W. schrijven aan den Raad: Het Bestuur der Vereeniging „Huisduiner Belang" heeft aan ons verzocht, wel te willen bevorderen, dat aan den Tuintjesweg een an deren naam wordt gegeven, bij welk verzoek als nieuwe naam wordt voorgesteld „Duyn- weykweg". Afgezien nog van de spellingswijze van den voorgestelden naam komt het ons voor, dat de naam „Tuintjesweg" gehandhaafd behoort te blijven, zoodat een voorstel tot wijziging van dien naam onzerzijds niét is te verwach ten. Bij de behandeling van bedoeld verzoek in een onzer vergaderingen is echter ter sprake gekomen de omstandigheid, dat men langs den Duinweg van Huisduinen, komende, eerst een flink stuk over den tegenwoordigen Tuin tjesweg moet gaan, om het andere gedeelte Duinweg (langs het Pompstation der water leiding) te bereiken. Deze toestand is destijds ontstaan, omdat evenbedoeld gedeelte Duin weg aanvankelijk in andere ligging was ge projecteerd. 5 B Wij achten het wel gewenscht aan de hui dige. hierboven in het kort geschetste situatie een einde te maken en zouden aan het ge deelte Duinweg, loopende vanaf den Tuintjes weg tot den Strooweg, een afzonderlijken naam willen geven. In verband met de nabije aanwezigheid van de z.g. Nollen, stellen B. en W. voor, aan dat gedeelte van den Duinweg den naam „Nollenweg" te geven. DE „MONITMENT-MARSCH" VAN DE E. H. W. V. „DE JUTTER". Bioeinlegging bjj het borstbeeld van Prins Hendrik en het Redding- monument. Zooals bekend is, houdt de E. H. W. V. De Jutter" den 2en Pinksterdag haar „Monumént- marsch Zij heeft hieraan verbonden een bloemlegging bij het borstbeeld van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik en een scheDn hiff^ «"^«nonumgit. Tus- faars l i, Jn ,dr,le uur worden de wande- Westplein verwacht. Zij nor CARILLONBESPELING. Hedenavond van half 9 tot half lO canllon- bespeling: Zondagmiddag half 5 tot 5 uur voor de kinderen; des avonds van half 9 tot half 10. eveneens Tweeden Pinksterdag van half 9 tot half 10. ONTHULLINGSPLECHTIGHEID OP HET WESTPLEIN. De heer A. J. Leewei» schrijft ons: Mag ik in verband met de plechtige onthul ling welke gepasseerde Dinsdag op het V\ ost- plein door H. M. de Koningin geschiedde, nog even uw welwillendheid inroepen Gaarna wil ik dan verklaren, dat het succes dat koor en orchest daar behaald hebben, voor een belangrijk deel moet worden toegewezen aan de praestaties van het Sted. Muziekcorps welker leden zich in de begeleiding boven lof van hun taak hebben gekweten; èn wat rhyth- miek èn wat zuiverheid betreft was dit korps een hechte steun voor het koor en vormde daarmede een alleszins prijzenswaardig en semble. Met den aard der zaak mag ik als persoon lijk betrokkene hier niet verder op ingaan, doch wensch gaarne mijn hulde te brengen aan het Sted. Muziekcorps en mijn dank aan zijn kranigen leider, den heer Pala. RUITERFEESTEN OP DE „REMAVI Onder verwijzing naar de in dit blad voor komende advertentie deelen wij mede, dat de Ruiterfeesten te geven door de Djiguiti- kozakken, zullen plaats hebben op het Sport terrein Ankerpark. De ritten zullen des middags en des avonds van den eersten Pinksterdag gehouden wor den, resp. om half vier en half tien. 's Avonds zal het feest door het licht van fakkels een feeëriek schouwspel worden. FILM KUSTVERLICHTING NIET DOORGEGAAN. De in het programma voor Vrijdagavond aangekondigde film over de Kustverlichting is niet doorgegaan, daar het weer zich niet voor een voorstelüng in de open lucht leende. Wegens brandgevaar kan de film ook niet in het gebouw zelf (dancing!) vertoond worden. Getracht zal worden om bij gunstig weer hedenavond of wellicht een der beide Pink steravonden de film alsnog te draaien. ZOMERVERLOF MARINEPERSONEEL EN SCHOOLVACANTEES. In ons blad van 25 Mei j:l. drukten wij in extenso af het verzoekschrift, door enkele onderofficieren der Kon. Marine gericht tot den Wethouder van Onderwijs dezer Gemeénte en tot de besturen der Heldersche Schoolver- eeniging en der Roomsch-Katholieke en Chris telijke Schoolvereeniging, houdende het ver zoek om de vacanties der schoolkinderen zoo danig te willen regelen dat deze samenvallen met het tijdvak, waarin het Marinepersoneel zomerverlof wordt verleend. Naar wij thans van de betrokkenen verne men, heeft de Wethouder van Onderwijs, in antwoord op het verzoekschrift, medegedeeld dat hij terzake een onderhoud had met den Schout-bij-Nacht, Commandant der Marine alhier. Daarbij werd in overweging genomen, dat indertijd de zomervacantie der openbare lagere scholen is vastgesteld in overleg met de Marine-autoriteiten met het oog op de ver loven. en dat de zomervacantie niet dan ten nadeele van het onderwijs kan worden ver plaatst, daar zij nu den cursus afsluit. Op grond daarvan was de Schout-bij-Nacht zoo welwillend een wijziging der verloven in over weging te nemen, waarbij de zomervacantie der scholen kan worden gehandhaafd. Zooals uit een in ons blad reeds opgenomen wijziging van het zomerverlof bleek, is het zomerverlof voor het Marinepersoneel thans gewijzigd en nader bepaald, dat dit zal worden verleend in het tijdvak van 26 Juli tot en met 21 Augustus a.s. Het bestuur der Heldersche Schoolvereeni ging deelde aan de verzoekers mede, dat de groote vacantie aan de Comeniusschool ieder jaar omstreeks half Juli aanvangt (voor 1935 op 19 Juli; einde 3 September). Het bestuur der Stichting R.-K. Onderwijs berichtte, dat het met het in het verzoek schrift, vervatte voorstel accoord ging. Uiteraard stellen de betrokkenen de wel willende antwoorden op hun verzoekschrift welke het aan het Marinepersoneel, dat tot de eerste verlofpartij behoort, mogelijk maakt om met hun gezin zich buiten de Gemeente te begeven, zonder dat dit tot schoolverzuim voor schoolgaande kinderen behoeft te leiden, op zeer hoogen prijs. Van de Chr. Schoolvereeniging werd door hen nog geen antwoord ontvangen; wel zegde de voorzitter dier vereeniging toe, zijn mede werking ter zake te zullen verleenen. Het voor de mosselvisscherjj gesloten ge deelte van de Waddenzee zal dit jaar voor de visscherij op mosselzaad worden opengesteld van Dinsdag 18 Juni tot en met Zaterdag 13 Juli. De beperkte hoeveelheid mosselzaad, welke dit jaar in dit gedeelte van de Wadden zee wordt aangetroffen, laat een andere open stelling niet toe. Overeenkomstig het bepaalde in art. 6 van het Crisis-Mosselbesluit 19341 is het visschen op mosselzaad alleen toegestaan aan georga- niseerden, aangesloten bij de groep mossel- zaadvisschers der Ned. Visscherjjcentrale, Welke in het bezit zijn van een door die cen trale afgegeven uitvaarvergunning Op grond van de krachtens het Waddenzee- visscherijreglement vastgestelde bepalingen mag in het gesloten gedeelte van de Wadden zee, dat tijdelijk voor de visschery op mossel zaad opengesteld is, alleen worden gevischt door visschers, die in het bezit zijn van een vergunning, afgegeven door den Inspecteur der Visscherijen te Amsterdam. Aan deze ver gunning kunnen door den Inspecteur voor waarden worden verbonden. Als voorwaarde zal o.m. worden gesteld, dat het gevangen mosselzaad alleen mag worden vervoerd in het vaartuig, waarmede de visscherij is uit geoefend. Vervoer in vrachtschepen, zooals o.a. het vorige jaar heeft plaats gevonden, zal dit jaar niet toegestaan zijn. Visschers, die aan de mosselzaadvisschcrij willen deelnemen, zullen zich derhalve moeten voorzien van een uitvaarvergunning van de Visschenjcentrale en zich onder overlegging van die vergunning moeten wenden tot den Inspecteur der Visscherijen te Amsterdam Oost-Indisch Huis, voor het verkrijgen van een vischvergunning. Dat het met de palingvisscherjj op het IJselmeer nog altijd goed gaat, moge blijken uit een bericht uit Enkhuizen, dat Dinsdag door 106 vaartuigen werden aangebracht 13.650 pond. Dat is per vaartuig dus een be» lang rijk gemiddelde. Hoewel niet hoog. blijft de prijs toch bevredigend. en duizenden grintsteenen worden genomen mee- slaakten over de half gevulde me"*u^n het groote aantal flesschen (waarbij 00 g vulde) die zoo aan de vettige go 't Spoorgrachtje waren prijsgegeven. Ook bij Drukkerij de Boer grijpen de grijpersvan de drukpersen Stuk voor stuk worden de vellen papiermee- gevoerd. Technisch volmaakte machines, Een geoefend drukkersoog houdt toezicht Zoudt U Uw drukwerk daaraan ook niet toevertrouwen 11 tt Het blijkt, dat te Harlingen nog de meeste ansjovis wordt aangevoerd. Niet dat de vang sten zoo uiterst belangrijk zijn, maar er is toch vangst en de meeste ansjovis wordt in de kommen buitgemaakt. De prijs is, zooals verwacht kon worden, weer belangrijk ge daald en is schijnbaar een reactie op de eenigszins ruimere vangsten, die de handel voorzichtig doet zijn in de prijsstelling, nu er een grootere verwachting is, dat de ansjovis teelt toch misschien nog niet is mislukt, zoo als in het laatst van Mei in zekere kringen nog werd verondersteld, omdat de wat rui mere vangsten maar steeds uitbleven. JAZZ-ORKESTEN IN CASINO. De „Ballroom Band" van het Dansinstituut Cor Klinkert te Amsterdam, welke morgen in Casino zal optreden, belooft weer iets bij zonders op Jazz-gebied. Binhen korten tijd is dit speciale Dansorkest in Amsterdam zeer populair geworden, vooral omdat het zich bij uitstek eigent voor uitmuntende dansmuziek. 2e Pinksterdag komen „The Rascals" een niet minder goede Band uit het Gooi, onder leiding van Ger de Roos, waarvan o.a. „de Gooi- en Eemlander" schrift: Zaterdag gaven de „Rascals" een nachtfeest in hotel Jans alhierDe Band welke 8 man groot is, bezit verschillende goede krachten en een prima repertoir. RIALTO-THEATER. Conrad Veidt als „Jud Siiss" van superieure kwaliteiten, een film HET BEZOEK AAN DE „REMAVI" Het dagstaatje luidt j Zaterdag 1 Juni Zondag 2 Maandag 3 Dinsdag 4 Woensdag 5 Donderdag 6 Vrijdag 7 1400 4700 1200 3500 1600 2850 1260 16.510 Het is niet voor de eerste maal, dat wij in deze kolommen gewagen van dat ongetwijfeld merkwaardige feit, n.1. dat er aan de overzijde van het Kanaal, in Elstree ('t Britsche Holly wood) zoo uitmuntend gefilmd wordt, iets, wat gezien het nog zoo jeugdige karakter van deze industrie, dubbel merkwaardig is. (In dit verband zij opgemerkt, dat men èn in Duitsch- land èn in Amerika de resultaten van dit fil men met wel zeer bijzondere oplettendheid gadeslaat!) Ook de „Jud Süss" is van Engelsche makelij en werd iets zeer aparts onder de vaardige handen van Lothar Mendes, momen teel waarschijnlijk de beste verfilmer van his torische gegevens en o.i. zeker belangrijk ster ker dan de Mille, Amerika's millioenen-goo- chelaar. Conrad Veidt speelt dezen „Jud Süss" en hij speelt hem met al zijn macht van suggestie en gebaar, met al zijn snijdende ironie, met al het bittere, dat dezen door het noodlot achter volgde jood kenmerken. 't Is met dezen Veidt steeds weer wonder lijk gesteld. Na de film vraagt men zich zon der uitzondering af, waarin nu eigenlijk de grootheid van dezen bij de gratie der muzen filmenden acteur bestaat en steeds staat men voor een raadsel. De meest simpele be weging van Veidt spreekt tot u. Zie een lut tele voorhoofdfronsing of het sobere gebaar van zijn aristocratenhand. Zij zeggen u meer dan 10 andere acteurs dat tezamen vermogen. Dat hij dientengevolge domineert op het wit- en-zwarte veld, de overige figuren volkomen overschaduwt, dat is iets. wat ge tenslotte gaarne om Veidt's wille aanvaardt. Lothar Mendes heeft de lessen van Rein- hart en Wegener, (waaronder hij gefilmd heeft) wel ter harte genomen. Zijn historisch milieu verbaast meermalen door accuratesse van het detail en door de suggestie van het barokke element. Deze film heeft u zeker iets te bieden: hetzij een uitstekend beeld van een heftig-bewogen tijd, hetzij het spannende van het scenaria of hetzij een puur aesthetisch ge not. En van dit laatste vooral geeft deze füni meer dan ge verwachten zoudt. Van het overige programma vermelden wij nog: het bezoek aan Den Helder van H. M. de Koningin; opnamen van de voetbalwedstrijden Holland—België en Holland—Engeland en tenslotte een film van Amerikaansch maaksel met Jacky Cooper. NIEUWE ZAAK. Wederom een paar jongelui, die hun geluk gaan beproeven in een nieuwe zaak in een onzer nieuwe wijken. In de Reigerstraat op no. 26 heeft de heer A. J. Flink een zaak geopend, handel in melk, kaas, boter, eieren, limonades, biscuits, bonbons, ontbijtkoek, fru- jetta en wat er zoo al meer bij hoort. En de buurtbewoners willen natuurlijk gaarne deze jonge menschen helpen en hun dagelijksche behoefte daar koopen? Het is een aardig, frisch winkeltje, een eindje voorbij de Coöpe ratie, waar de flesschenmelk u smakelijk toe lonkt. J RECTIFICATIE. Men verzoekt ons opname van het volgende: In de Held. Crt. van Donderdag j,l. was een bericht opgenomen betreffende de Blauwe Week, waarin gesproken werd over stagnatie in den verkoop van het Blauwe Weekblad door het verbod van den Commissaris van Politie voor lectuurverkoop op Maandag en Dinsdag j.1. Achteraf is echter gebleken dat dit verbod geen betrekking heeft gehad op den verkoop van het Blauwe Weekblad Vol ledigheidshalve willen wij van dit feit meldimr maken. 6 DE SLAGERIJ OP DE VISCHMARKT. t Sinds jaren werd op de Vischmarkt no. 8 een slagerij gedreven door den heer S. Make laar, nu voortgezet door den heer H. K. Groen en zijn zoons. De eischen des tijds hadden echter een algeheele moderniseering noodig gemaakt, zoodat het interieur een geheele verbouwing onderging, welke aangenomen werd door den heer J. Riemers. Er is nu een keurig uitziende winkelruimte ontstaan, die een frisch en proper karakter draagt. De witte betegeling is 't vooral, die het goed doet, terwijl de versiering eenvoudig bestaat uit een zwarten, breeden bies en een rood werkje. Enkele nieuwe apparaten hebben de slagerij aan beteekenis doen winnen; daar zijn de „Frigidaire"-koelkast, die, ingescha keld, de temperatuur automatisch op 2 gra den houdt, de snijmachine, gehaktmolen en snelweger, alles van prima constructie. Ach ter het gebouw is een worstmalerij en een zouterij het bedrijf komen completeeren, zoo dat de Vischmarkt nu een slagerij rijk is, die niets te wenschen overlaat. Vermelden we nog, dat het hangwerk in den winkel van roestvrij ,,Berlin"-zilver is (geleverd door den heer A. van Crefel, Amsterdam) en dat de j verlichting uitstekend verzorgd werd door e den heer Koen Zomer. j f WILDE AUTOBUSDIENST. Een 29-jarige inwoner van Den Helder, vroeger directeur van een autobusonderne ming aldaar was door den kantonrechter te Haarlem veroordeeld tot een week hechtenis voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en 25 boete terzake van het zonder vergunning exploiteeren van een autobusdienst Den HelderAmsterdam v.v. Deze zaak diende Donderdag in hooger be roep voor de Haarlemsche rechtbank en de officier van justitie vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Uitspraak 20 Juni. Verbindingen van Rotterdam met Den Helder. Donderdagmiddag is te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van jhr. Von Fisenne de 48e autobuszitting gehouden van een commissie uit Ged. Staten van Zuid-Holland. Behandeld werd o.m. een verzoek van de firma Gebrs. van Koningsbruggen, alhier, om vergunning tot het in werking brengen van een aütobusdienst van Den Helder over Haar lem, Oegstgeest, Den Haag en Delft, naar Rotterdam en omgekeerd. Mr. van Leeuwen, uit Alkmaar, onder steunde het verzoek, waarvan inwilliging een groot belang is voor Den Helder, dat voor 95 pet. uit marinemenschen bestaat, van wie velen aan het einde der week naar hun familie, elders, gaan, maar dan slechte trein verbindingen hebben. De verzoekster zelf stelt vervoerverboden voor, waardoor voorkomen wordt, dat be staande tramondernemingen e.d. door concur rentie als gevolg van inwilliging van het ver zoek schade zouden lijden. Van de spoorwegen verklaarde zich mr. de Bruyn tegen inwilliging van het verzoek. MOTORWAGEN IN DE FABRIEKSGRACHT GEREDEN. Het navolgend drama vond plaats voor het P.E.N.-huisje op de Fabrieksgracht en wel Donderdagmiddag te 5 minuten over 3. (Waaruit U kunt zien, HOE accuraat som mige van onze ambzulante reporters zijn...) Op dat tijdstip kwam de heer B., melkven ter alhier, met zijn kortelings aangeschaften motor-wagen aan en moest tot zijn schrik constateeren, dat het vehikel plotseling de richting van de niet bijster aanlokkelijke wateren van 't grachtje opging. Het ging zoo vlug in het werk, dat de heer B. zich reeds met z'n wagen in het groen zwarte water bevond, alvorens hij een rede lijke kans had gekregen, de capriolen van het voertuig te beteugelen. Enfin, het waren heel wat menschen die er stonden te kijken en de noodige verzuchtingen I Gezellige boel in Musis Sacruni. Reuzen-speech van den heer Coltof. Ja. 's avonds om half elf klom de heer Coltof nog boven op een tafel om een sj'ee^ af te steken. Ik weet niet, hoe u erover denkt, maar ik vind 't een reuze-prestatie. ofs(*0°n' d'r zijn ook menschen, die op dat uur de tafel zitten. Of liggen is het dan, vo gens de spelling Marchant. En om de zooveel mi nuten veegde hij - ik bedoel den heer Cotof z'n voorhoofd af vanwege het zweet zijns aanschijns. waarin die speech gehouden werd. Maar toen had u die zakdoeken eens moeten zien! Tot zelfs de kolenemmer van de familie Polak moest eraan te pas komen eer ze zwart genoeg waren voor een demonstratie. Wan het ging met die zakdoeken precies als met een film uit het oude Rome: 't is allemaal net echt, maar Julius Caesar zou er zich een on geluk over lachen. En die vuile zakdoeken hadden dan ook in het geheel niets te maken met het blanke voorhoofd des heeren Coltof. Dit alles is een grapje, begrijpt u, niet van de Heldersche Courant, maar van den heer Coltof zelf. Maar nu wordt het ernst. Want nu moeten we u vertellen van dat Ballero-spel en den aankleve, van dien. En daar mag waar lijk wel een beetje ernst bij komen. Want het is nogal de moeite waard, als daar iederen dag tweehonderd vijftig gulden aan prijzen wordt weggeschonken, plus nog een premie van vijfentwintig voor wie het cijfer van het jaar (1935) gooit. Wat tusschen twee haakjes nog aan niemand gelukt is. Dat Ballero-spel is een aardige reclame voor onzen plaatselijken winkelstand en die 250.— (maar dat mag u niet verder ver tellen) komen er ruimschoots weer uit, door dat de menschen, om maar bonnetjes te krij gen, de dingen en gros inkoopen. Maar weet u wat nog het aardigste ervan is 7 De onder linge gemoedelijkheid, de gezelligheid, de goede toon, en vooral het persoonlijk con tact tusschen winkelier en cliënt. Dat was het ook waar de heer Coltof op wees in zijn speech bij de prijsuitreiking: wij staan altijd achter de toonbank en komen slechts zeer eenzijdig met u allen in aanraking, zoo sprak hij. Nu hebben we een pracht-gelegenheid om eens ongedwongen met elkander om te gaan. En begrijpt u nu dat het ook uw belang is als u uw inkoopen doet bij de Heldersche win keliers. Dat er onder die Heldersche winke liers ook thans zijn, die van hun positie mis bruik maken en even goed hun kan3 op dit ballero-spel probeeren als verleden jaar met onze P-prijsvraag, keuren wij af. Maar in ieder geval gaat het hier volkomen eerlijk toe, en, wat aardiger is, u kunt het zelf allemaal controleeren. Zoo speechte de heer Coltof, en dat alle maal 's avonds om half elf boven op een tafelhet is toch om respect voor te heb ben. Het publiek, dat er was ze konden er haast niet allemaal in, zooveel animo was er, en buiten, tegen de ruiten, werden de neuzen nog bij dozijnen plat gedrukt, had reus achtig schik en voortaan kunnen we de drama's in drie of vier bedrijven op het too- neel wel achterwege laten, want dit was veel en, veel leuker dan een drama. En; nu wil de lezer natuurlijk graag weten hoe er gegooid wordt? Geweldig! Een juf frouw was er, die had twee eentjes en twee tweetjes en kwam daarover raad inwinnen brj de Heldersche Courant, 't Was geen onaardige juffrouw, daar niet van, maar die man van de krant kon van al die eentjes toch óók geen negentjes maken. En wat zei hij tegen de juffrouw? Kijkt u eens, juffrouw, 't is een bekend feit, dat alle eendjes zwemmen in het water. Gooit u deze er bij, want een prijs krijg je er toch niet op. Neen, dan maakte dat jongemensch van 9898 meer kans. Eerst moet ik u nog wat an ders vertellen. Den vorigen avond waren er twee prijswinnaars, die beiden hetzelfde num mer hadden. Het lastige van 't geval was, dat ze respectievelijk den tweeden en den derden prijs hadden. Nu is de tweede 50. de derde 10.en wie moest nu den tweeden, wie den derden prijs hebben? De heer Coltof, de alom-tegenwoordige, wist er raad op: hij stelde voor het totaal-bedrag te halveeren, zoodat beiden 30.kregen. Onder applaus van het publiek werd dit compromis geac cepteerd. Maar nu die no. 9898 van dezen avond. Dat was een ander geval. Een van de twee bezitters van dit nummer was in de zaal aanwezig. Plechtig haalde de heer Coltof hem voor 't voetlicht, om hem vervolgens mee te deelendat ér niets aan de hand was, want dat 9898 niet een winnend nummer was. Ge raffineerd, hè? Zoo ziet u, hoe gemoedelijk het toegaat en hoe de stemming erin blijft. Geen enkele wan klank wordt dan ook gehoord, en hoewel het Woensdag- en Donderdag al zeer druk heeft geloopen, zijn nog lang niet alle bonsbezitters er geweest om een kansje te wagen. Een kansje wagen. Het is zoo gauw neer geschreven, maar zoo heel eenvoudig is het niet. Viermaal mag men gooien en de cijfers, die aldus worden gemaakt, zijn duizendtallen, tientallen en eenheden. Het hoogste wat dus kan worden gegooid, is vier negens. Maar... vier negens vormen een ideaal. Want natuur lijk is de negen niet gemakkelijk raak te gooi en, je kan beter een poedel maken of in je eentje een eentje (met een t. Toch telt Den Helder geweldige kegelaars, ofschoon het kegelen weer anders is. Hier zjjn het vier keiharde gummi ballen, die in een opening moeten worden gemikt. Als je een ervan tegen je voorhoofd zou krijgen, was je nog niet gelukkig. Nu waren er Donderdag ruim 600 be zoekers, die gegooid hebben. En van deze 600 waren er 6, die getallen gooiden boven 9900. Dat is een heele prestatie. Van de daaropvol gende combinatie 98 was de eerste 9898, dat zooals we al zelden, tweemaal werd gegooid' eenmaal in Musis en eenmaal op de Remavi' Het jaarcijfer is moeilijker te bereiken; toch werd het aardig benaderd in een gooi 1933 en een gooi 1936. Jammer, dat deze laatste een jaar te vroeg is gekomen! 9938 was dezen avond de hoogste; de gelukkige kreeg f 100 Zooals we zeiden, moeten nog zeer vele be zitters van bons komen. Donderdagmiddag waren het veel buitenmenschen, die hun ge luk kwamen beproeven. Hedenavond Za terdag is Musis tot 11 uur geopend, Maan dag, Tweede Pinksterdag, zal de gelegenheid nog bestaan van 2 tot 7 uur des namiddags. Vast staat wel, dat de opzet, zooals de Mid denstanders zich die voorgesteld hadden, is geslaagd, en dat deze aardige attractie vol komen aan haar doei heeft beantwoord. 'pot 90 ctTube 50 ct. Zeep 60 ct. Uitslag van Donderdag. Joniau Brandhof Holdert Rouschop v Dijk Dunselman Oeljé Muller H. Birk Houwer Hartog Hekker Bruui Rouschop Bosch J. Koch Looiegoed Van Leuszen Bakker Bels Goudswaard Van Schie Boogaard Broer f 100.— 9983 bonnr. 1113 50.— 9977 II 1261 10.— 9962 II 608 10.— 9932 I» 1354 10.— 9921 1» 1060 10.— 9912 II 993 10.— 9901 I* 1375 10.— 9898 1» 1146 10.— 9898 II 2106 10.— 9890 II 2121 10.— 9839 II 1269 10.— 9832 II 2117 Uitslag van Vrijdag. 1 0 vH 9993 bonnr. 1688 SO- 9978 II 2503 lO.— 9951 II 2138 10.— 9942 2478 10.— 9911 II 1545 10.— 9910 1778 10.— 9910 01 2141 10.— 9886 II 1837 10 9885 II 1480 10.— 9880 00 2591 10.— 9865 II 2577 10 9862 II 1980 Onder dezen titel bevat het avondblad van de Tel. van Vrijdag een groot artikel over den gewezen hoofdcommissaris van politie te Den Haag, den heer van 't Sant. De heer van 't Sant is destijds al, naar aanleiding van de hierin vermelde, bij ingewijden blijkbaar reeds lang bekende, feiten, na eerst gemimen trjd buitens lands te zijn geweest, met eervol ont slag gegaan. Het zyn nu publicaties in „Volk en Vaderland", welke tenslotte de Tel. aanlei ding gaven de zaak wereldkundig te maken. Zeer in kort komt de zaak hierop neer, dat de gewezen hoofdcommissaris, door mid del van een vervalsclït proces-verbaal, waarin hij zich op zijn ambtseed beroept, en door mid del van een valsche handteekening, zich van een vooraanstaande familie een bedrag van f 47.585 zou hebben toegeëigend Ongeveer zes jaar geleden overleed op zijn standplaats in het buitenland een Nederlandsch gezant. Nog was dit te 's-Gravenhage nauwe lijks bekend, of de H.C. wendde zich tot den toenmaligen burgemeester van 's Gravenhago mr. Patijn, en deed hem een zonderling ver haal. Hij deelde den burgemeester mee, dat zich tot hem een dame had gewend, die be weerde met den gezant in nauwe betrekking te hebben gestaan. De vrouw gaf voor in het bezit van brieven te zijn, die van den gezant afkomstig waren en die aantoonden dat hjj de vader van haar zoon was. Zij dreigde zich te zullen wenden tot de weduwe om ondersteu ning voor dit kind te vragen. Mr. Patijn gaf den H.C. den raad zich in verbinding te stel len met een familielid van den overleden ge- fsant. Dit gebeurde. De familie van den gezant, die tot iederen prijs een schandaal wilde voorko men, verzocht den H.C. onderhandelingen met de vrouw in kwestie te voeren. Kort daarop deelde de H.C. aan de familie mee, dat deze vrouw bereid was naar Amerika te vertrekken en daar een huwelijk aan te gaan met 'n per soon, dien zij sedert lang kende, indien haar 'n bedrag van 40.000 werd uitbetaald. Zij zou dit geld geheel gebruiken voor de opvoeding van haar kind. Hoewel aan de familie van den gezant niets bekend was omtrent de betrek kingen, waarover de H.C. sprak, nam zij op diens autoriteit aan. dat het verhaal van de vrouw juist was. Zij besloot daarom het be drag uit te betalen en stelde het hem ter be schikking. De H.C. zou in verschillende ter mijnen het bedrag aan de vrouw hebben over handigd. De H.C. maakte hiervan proces-verbaal op en deed dit in een gesloten enveloppe, die hij aan de familie overhandigde Hierbij werd de zonderlinge bepaling gemaakt, dat deze en veloppe alleen mocht worden geopend, als de vrouw later nieuwe pogingen tot chantage zou plegen. Ook het proces-verbaal bevatte een zinsnede van die strekking. Niettemin zou de H.C. later de familie van den gezant opnieuw bewogen hebben 7000 uit te betalen, dezen keer om de reis van de vrouw naar Amerika te bekostigen. Zoo zou haar de bemiddeling van den H.C. met inbe grip van alle kosten op 47.585 te staan zijn gekomen. Langen tijd bewaarde de familie van den gezant de gesloten enveloppe. Wel verwonder de men zich erover dat het haar niet geoor loofd was kennis te nemen van een stuk dat te gelijkertijd als kwitantie gold. Ten slotte stelde men de H.C. in kennis van het feit dat men de enveloppe wenschte te openen en in weerwil van diens protest ging men daartoe over. Nu kwam er een proces-verbaal voor den dag,dat zoo vaag als s'.echts mogelijk was opgesteld bleek. In het bijzonder ontbrak ieder gege ven omtrent de identiteit "an de vrouw. Alle nasporingen hieromtrent liepen dood; de vróuw bleef onbekend. De H. C. schijnt zich op het standpunt te stellen, dat hijzelf is bedrogen. Onder een val- schen naam zou de vrouw zich tot hem hebben gewend, maar de brieven, die zij hem zou heb ben getoond, zouden echt zijn geweest. Ook deze brieven bestaan niet meer. De H. C. zou ze hebben verbrand in de woning van de vrouw, toen hij haar het eerste geld overhan digde. Maar zelfs het adres van deze woning zou hjj niet kunnen noemen. Nadat de familie van den gezant tot de overtuiging was gekomen, dat zij het slachtof fer was geworden van een oplichting, wenschte zij nog steeds alle schandaal te vermijden. Daarentegen verlangde zjj wel dat de H. C. het bedrag zou terugbetalen, dat hij naar de over tuiging der familie voor zichzelf had gehou den. De H. C. was hiertoe niet bereid, want het zou gelijk hebben gestaan met het erken nen van schuld. De zaak is nu in handen van een eereraad gesteld, en dat was de reden, dat de Tel., 'n afwachting van de uitspraak van dien raad, zich van publicatie der feiten onthield. Nu de zaak evenwel toch, door „Volk en Vaderland openbaar is gemaakt, is er voor verder zwijg*11 van het dagblad geen aanleiding

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 10