ONS FOTONIEUWS n Marktberichten. Raadsoverzicht Burgerlijke Stand Stoomvaartben chten HELDER S.OJH E COURANT s I Prof, Dr. E. Hertzsprung is benoemd tot gewoon Na Haar aankomst op de voormaiige slotweidevan „De Schaffelaar' te Barncveld, werden H.M, De wijzerplaat op den klokketoren te Hasselt moest noodig worden hersteld en Te Delft hoogleeraar en directeur van de Sterrenwacht te de Koningin bloemen aangeboden, welke de Landsvrouwe met vriendelijke woorden aanvaardde, derhalve heeft men het gevaarte omlaag gehaald, hetgeen'n moeilijk karwei was, Ncllen in Leiden is de bekende voetballer Joop van het huwelijk getreden met Mej. G, Koreneef, Werkverschaffing. Een adres van de Federatie Texel van den Modernen Landarbeidersbond, waarin ver zocht wordt de arbeiders die te Texel reeds woonachtig waren toen B. en W, het besluit namen bij de werkverschaffing alleen arbei ders te plaatsen, die ten minste twee jaar te Texel wonen, te werk te stellen, na een één jarig verblijf binnen de gemeente. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de regeling soepel toepassen, wanneer het be treft personen, die zich te goeder trouw alhier gevestigd hebben. Op het verzoek wordt na eenige discussie «onder hoofdelijke stemming beschikt. De heer B r ui n stelt hierop voor te bepa len, dat bij de werkverschaffing geplaatst kunnen worden werkloozen, die één jaar in de gemeente woonachtig zijn. De heer Lap is dit voorstel te ingrijpend om zonder nader prae-advies van B. en W. in behandeling te worden genomen. Met tien stemmen wordt tenslotte besloten het voorstel van den heer Bruin aan de orde te stellen; tegen stemmen de heeren Lap en Vlaming. Het voorstel van den heer Bruin wordt met acht stemmen tegen verworpen. Vóór stemmen de heeren Dogger, Henkes en Bruin; de heer Vlaming neemt niet aan de stemming deel. Begrooting Weeshuis. De begrooting van het Algemeen Weeshuis v.oor het jaar 1935 wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, overeenkomstig het advies der Commissie van Onderzoek, slui tende in ontvangsten en uitgaven op 10.665.55. Winkelsluiting. Door de Minister van Economische Zaken is bezwaar gemaakt tegen het openstellen van winkels op den Zondag, voorafgaande aan 5 December, wanneer deze datum valt op Maandag of Dinsdag. Tevens zijn enkele redactioneele wijzigin gen aanbevolen. Zonder hoofdelijke stemming wordt beslo ten de verordening met inachtneming van de gemaakte opmerkingen opnieuw vast te stellen. Bouwverordening. Een voorstel van B. en W. om enkele wijzi gingen aan te brengen, meest van redactio- neelen aard, in de bouwverordening. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bestrijding Narcis-vlieg, B. en W. hebben voorgesteld in de alge- meene politieverordening een bepaling op te nemen, krachtens welke grondgebruikers ver plicht zijn de door maden van de Groote Narcis-vlieg aangetaste te velde staande narcissen uit den grond te verwijderen en deze maden onschadelijk te maken. De voordracht wordt na eenige discussie «onder stemming aangenomen. Vergunningsrecht. Een wijziging van de veroidening op de heffing van vergunningsrecht wordt zonder stemming aangenomen. Verstrekkingen In natura. B. en W. deelen mede, dat voor de ver strekking in natura aan langdurige werkloo zen in 1935 4.350.kan worden besteed, als de gemeente van dit bedrag 21% be schikbaar stelt; de overige 79% zal dan door tusschenkomst van het Nationaal Crisis comité worden verstrekt. De heer Dogger wil niet andermaal in een beóordeeling treden van hetgeen ten aan zien van vroegere verstrekkingen heeft plaats gevonden, doch er de aandacht op vestigen, dat ook vele middenstanders slachtoffers van de crisis zijn en spreekt de hoop uit, dat in de toekomst daarmede rekening zal worden gehouden. Aangenomen. Rekening T. E.M. De verlies- en winstrekening met de'balans over 1934 van de N.V. Texelsche Electrici- teitsmaatschappij, een netto winst aanwijzen de van 9.945,83, wordt ter fine van onder zoek en rapport in handen gesteld van een commissie, tot leden waarvan door den Voor zitter worden aangewezen de heeren Epe, Dogger en Keijzer. Statuten N.V. T. F,. M* B. en W. wijzen erop, dat door het over lijden van den heer F. A. Smit Kleine een tusschentijdsche vacature is ontstaan in den Raad van Commissarissen van de N.V. Texelsche Electriciteitsmaatschappij. B. en W. stellen voor in de eerstvolgende algemeene ledenvergadering de statuten te wijzigen zoodanig, dat voortaan minstens één der commissarissen met de techniek van de opwekking en verdeéling der electriciteit he kend moet zijn. Na heropening in comité wordt de voor dracht zonder hoodelfijke stemming aange nomen. Wijziging begrooting. Een voorstel van B. en W. tot wijziging der Gemeentebegrooting voor 1934 wordt zonder hoofdelijke stemming ongewijzigd vastgesteld. Rondvraag. Slootvervuiling. De heer Dogger wijst nogmaals op den vervuilden toestand van een sloot onder den havendijk. Opgravingen. De heer Kikkert deelt mede, tot dusverre geen bezoek te hebben ontvangen van Dr. van Giffen, hetgeen in uitzicht is gesteld als gevolg van de resultaten van de door spreker verrichte opgravingen. Rijwielpad. De Voorzitter deelt mede, maatregelen te hebben getroffen voor het opruimen voor Pinksteren van zand van het westelijk einde van het rijwielpad langs het Westerslag. Speelplaats. De heer Bruin noemt het spelen op de openbare straat te De Kooy door de school jeugd tijdens het badseizoen niet zonder ge vaar. De Voorzitter zal hieraan aandacht schenken. Kleedhokjes. De heer Bruin beveelt aan de vereeni- ging, die voor enkele jaren kleedhokjes exploiteerde aan den zeedijk nabij de haven te Oudeschild, in overweging te geven, deze hokjes te plaatsen aan den zeedijk nabij de schans, waar een goede gelegenheid bestaat voor baden. De heer Lap kan mededeelen, dat reeds plannen daartoe bestaan. De Voorzitter is gaarne bereid even- tueele moeilijkheden te helpen oplossen. Overlijden F. A. Smit Kleine. De heer Vlaming (wethouder) brengt naar aanleiding van de N.V. T. E. M. in her innering, hetgeen wijlen de heer F. A. Smit Kleine heeft gedaan in het belang van de electrificatie dezer gemeente en spreekt de hoop uit, dat de opvolger zijn voetstappen zal drukken. De V o o r z it t e r dankt voor deze woorden en zegt, dat ook in de vergadering van com missarissen het overlijden van den heer Smit Kleine is herdacht, ook in het jaarverslag worden woorden van dank te zijner nage dachtenis gebracht. Verstrekkingen in natura. De heer De Graaf wil, naar aanleiding van de opmerking van den heer Bruin, dat velen wel gaarne wijziging zouden zien ge bracht in de wijze van verstrekkingen in natura, doch zich niet durven uiten, in her innering brengen, dat hij het vorig jaar deel heeft uitgemaakt van de Commissie van onderzoek, en het comité het volste vertrou wen stelt. Vreemde werkkrachten. De heer De Graaf wijst er op, dat een der Eierlandsche landbouwers Belgische arbeiders in dienst genomen heeft, waartegeij Spreker gaarne maatregelen zag genomen. De heer P a r 1 e v 1 i e t zegt, dat het gevai hem bekend is. De heer Lap wil een beroep doen op dé medewerking der bevolking, door in dezen tijd geen vreemde werkkrachten in dienst te nemen. De Voorzitter zegt dit beroep bij dezen te doen. Sluiting. De raad begon ditmaal,, (nadat de lezing der notulen had plaats gehad) met voorle zing van een brief van den heer C. Boon Pz;, Het scheen dat thans de T. E. M. met den heer B. een kwestie heeft over levering van stroom aan het in aanbouw zijnde hotel- vacantie-oord „Nieuw Californië." De heer B. treedt als strijder op voor de Cockstichting. Naar de Burgemeester mededeelde is de T. M. niet voornemens maar even 3 K.M. kabel, die noodig is om het vacantie-oord aan te sluiten, beschikbaar te stellen. Verder vraagt de heer B. een commissie uit den Raad, die de verschillende geschillen tus- schen het Gemeente Bestuur en hem te on derzoeken. De commissie werd niet benoemd. De heer Bruin vroeg nog waarom nu wel de brief van den heer B. werd voorgelezen en anders nooit. Komt dat, omdat er ditmaal meer achter zit Ik houd niet van die kwesties. De heer Dogger meende dat den Raad wel in koor kon aanheffen: „Wij zijn niet bang". Het tweede punt van langdurige bespre king was een schrijven van de bestuursleden van den landarbeidersbond Wassenaar en Westdorp.Dit betrof de grens van twee jaar die het gemeentebestuur voor personen die zich op Texel hebben gevestigd, genomen heeft voor ze in de werkverschaffing opge nomen worden. Het bleek wel dat het ge meente bestuur dezen maatregel zoc soepel mogelijk uitvoert; wanneer het er echter dik opligt dat men zich hier komt vestigen om dat het in de werkverschaffing op Texel be ter is, dan op sommige andere plaatsen (zoo als een paar maal is voorgekomen) dan hand haaft men geheel deze bepaling. Het verzoek van de heeren Westdorp en Wassenaar betrof de gedupeerden die bij het invoeren der be paling hier reeds gevestigd waren; hiermee zal rekening worden gehouden. De heer Bruin wënschte stemming over een voorstel de grens op één jaar te brengen. Dit voorstel werd verworpen. De raadsagenda zelf, had ditmaal een snel verloop. Eenige bespreking lokte de nieuwe maatregel ter bestrijding van de groote Nar- cisvlieg uit. De heer Dros was van meening dat, wanneer de kweekers niet meewerkten, het nut van bepalingen om bestrijding der Narcisvlieg, al even gering zou zijn, als de bepaling over de Zadende Distels. De voor zitter wees er op dat de Distel-bepaling wel degelijk zijn nut blijkt te hebben. De heer Parlevliet deelde mede, dat de bestrijding der groote Narcisvlieg hier bizonder krach tig ter hand moest worden genomen. De ex porteurs koopen, bizonder graag de mooie groote Texelsche narcisbolen endat heeft de kweeker in de bollenstreken naijverig ge maakt. Nu zijn er enkele partijen geveild die door de narcisvlieg besmet waren en dit heeft men tegen ons Texelsch product uitgebuit. Spr. was van meening dat de kweekers wel zullen medewerken en dat men hier in gun- tigc omstandigheden verkeert omdat hier een controleur van de Narcis woonachtig is. De bepaling werd verder zonder stemming aan de politie-verordening toegevoegd. Even moesten wij nog de raadsvergadering verlaten, bij de besprekingen over een sta tuten-wijziging van T, E. M. Voorgesteld werd om de statuten zoo te wijzigen dat in het vervolg (hu de heer Smit-Kleine is over leden) géén twee, doch één electro technisch onderlegd persoon zitting in het bestuur van de T. E. M. behoefde te hebben. De heer de Graaf kwam krachtig tegen deze wijziging op, doch in de geheime zitting, had men blijk baar zijn bezwaren omver geworpen. De rondvraag leverde ditmaal al heel wei nig op, weder kwam de ellendige vervuiling bij den heer Krijnen te Oudeschild in be spreking waarmee de Waterstaat geen haast maakt. Wethouder Vlaming bracht nog hulde aan de nagedachtenis van den heer Smit- Kleine die als voornaamste adviseur bij tot standkoming van de T. E. M, is werkzaam geweest. De heer de Graaf had vernomen dat weder op een boerderij in Eierland „vreemde werkkrachten" zijn gearriveerd. Spr. noemde dat een schandaal en meende dat dit feit aan de „Groote Klok" moest worden gehan gen. Hierna sluiting. Oosteren dl. BLIKSEMINSLAG IN GEDENKNAALD. Bij het onweder, dat Dinsdagnacht boven de gemeente losbrak, ia de gedenknaald, die bij de verhooging van den djjk te Nieuwe- schild was geplaatst, door den bliksem ge troffen. Het bovenste gedeelte hiervan is ge heel venrield. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST, Onder de grootste belangstelling hebben de heer en mevr. Jac. KeijzerBoersen te Oosterend Donderdag hun 60-jarige echtver- eeniging herdacht, 's. Morgens werd in de R.K. bijkekr te Oosterend door den Z.Eerw. heer van Ruyven, pastoor van Den Burg, een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij niet alleen het bruidspaar en familie, maar ook vele dorpsgenoten, waarvan de meesten niet katholiek zijn, aanwezig waren. Den geheelen dag stroomde het felicitaties; velen kwamen zelf hun gelukwenschen aanbieden, terwijl tal van bloemstukken en andere blijken van waardeering werden toegezonden, 's Avonds bracht het fanfarecorps V. I. O. S. van Oosterend een serenade. Het was een prachtig feest. OPENING WIELERBAAN. Uit betrouwbaren bron vernemen wij, dat de wielerbaan te Hippolytushcef op Zondag 23 Juni a.s. zal worden geopend. Deze baan, welke geheel van beton Is geconstrueerd, is één der grootste, zoo niet de grootste in Noord-Holland (boven 't IJ). Bekende renners zullen op de nieuwe baan uitkomen. Tevens wordt gereden door de vol gende clubs: D.O.K. den Helder; Wielerclub Schagen; idem Medemblik; idem Alkmaar (2 clubs) en de plaatselijke club. Verdere bizonderheden volgen per advertentie. Zonder twijfel zal deze baan een groot publiek trekken, zoowel van de richting Fries land, Noord-Holland. Ook uit Den Helder zullen veel sportliefhebbers komen. Op het terrein, dat in het centrum van H'hoef is gelegen, vindt men ook een consumptietent. Wij hebben de baan bekeken en het moet gezegd, zij maakt een keurigen indruk. Onder de tribunes zijn de kleedkamers der renners. Vaste waschtafels en stroomend water. Er zijn, ten behoeve van het publiek boxen, zit plaatsen en. staanplaatsen aangebracht en wel zóó dat ieder alles kan volgen. De tribunes bieden plaats aan ruim tweeduizend menschen. Nu nog mooi weer en dan komt het publiek vanzelf. De graanmarkt. ALKMAAR, 7 Juni 1935. Op de heden ge houden Graanmarkt waren in totaal 161 HL aangevoerd, als: 5 HL voertarwe 4.80; 30 HL gerst chev. 5.25; 67 HL haver 6.85 6.90; 20 HL boonen, w.o. bruine 13 14.50, citroen f 814, druiven 11 en witte boonen 1215; 3 HL blauwmaanzaad, prijs niet genoteerd; 46 HL erwten, w.o.: groote groene 13, grauwe 1217 en vele erwten 14ƒ16, alles per 100 kg. Handel goed. De kaasmarkt. ALKMAAR, 7 Juni 1935. Op de heden ge houden kaasmarkt waren in totaal 57 sta pels, wegende 172000 kg kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt; Fabriekskaas Kleine 14 en Commissie 11. Boerenkaas Kleine 13. Alles met rijksmerk. Handel ma tig. Amsterdam&che aardappelprijzen. AMSTERDAM, 7 Juni; 1935. Op de-heden ge houden aardappelenmarkt waren de prijzen on veranderd. Aanvoer 182900 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Juni 1935. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 26000 kg Aardappelen Schotsche muizen 11 13.70, Drielingen 12.10—13 40 én kleine 10.60^-/ 13, per 100 kg. Heldersche Eiervoiling. DEN HELDER, 6 Juni 1935. Aangevoerd .'8663 kippeneieren en 1102 eendeneieren. 5254 kg. ƒ2.00—ƒ2.20; 55—57 kg 2,00— 2.60, 58 60 kg. 2.20—2.60, 61- 63 kg. 2.30—2.60, 64 67 kg 2.60—2 90. Eendeneieren 1.70—1.80. Alles per 100 stuks. van Den Helder van 6 en 7 Juni. ONDERTROUWD: M. L. de Keizer en D. Kamp. A. de Vries en G. J. Schuuring. GETROUWD: J. A. Gorter en P. K. R. Ho- zemans, C. H. Brcmer en E. Noorloos; J. A. Kip en C. IJfs; K. Minnes en M. Hoornsman; H. Ottervanger en M. Kaandorp; H. van Es cu A. A. Coster; K. v. d. Blom en A. Been; C. Paans én J. Spciling; J. H. MÓoscr en G. Tron» chet. BEVALLEN: M. Koopmanv. Dijk, z. Kon. Holl. Lloyd. Eemland 5 Juni yan Amsterdam. Ilottcrdamschc Lloyd. Dempo 6 Juni te Suez. Kedoe 6 Juni van Londen. Kota Radja 6 an; van Port Said. Kota Tjandi 4 Juni te Hamburg. Stoomvaart vlij. Nederland. Poelau Bras pass. 4 Juni Gibraltar. Kon Paketv Maatschappij- Houtman 5 Juni van Lor Marqués. Bontekoe 4 Juni van Batavia. Van Spilbergen 4 Juni te Batavia.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 12