Buitenlandsch Overzicht. i oetbal ie I 1B A NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA STRANDTENTEN f Q C|t MARQUIZEN OVERTREK S. COLTOF GHINA-MAITEN 16-els Twistedmatten N.VJb.HARIER&ZOflNj Hoofdpijn, Kiespijn. ^rö„n0S BINNENLAND fd ZATERDAG 8 JUNI 1935 63ste JAARGANG geh. compleet *».JU dubbel breed f 0.22 Kanaalweg Kerk en Staat in Duitschland Verdere versterking van de Belgische luchtmacht. De Fransche minister-crisis. Koning Gustaaf voor de eerste maal naar de bioscoop. zonder naad f 5.75 en f6.75 Fen bezoek van de Koningin aan Rotterdam. Overdracht van de portefeuille van oeconomische zaken. Export van boter naar Duitschland. Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegraa, Anna Paulowna, Breezand. Wieringen en Texel t 1.65; binnenland f 2.—, NederL Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10. idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, 0.70, f 1.—Modeblad resp. f 1.20. f 1.50, £1.50, f 1.70. Verschynt Oinsda g-. Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 cL per regel, minimum 60 cL (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Parlementaire verwarring in Frankrijk. - Laval waagt een poging tot samenstelling van een kabinet. Geen vlotte erkenning van Sowjet'Rusland door België Parlementair^ critieke toestand in Frankrijk In een hoofdartikel schrijft de N. R. Crt. over den critieken toe stand in Frankrijk, ten gevolge van de toene mende parlementaire verwarring. Het wordt onduidelijk, zegt het blad, hoe men het falen op het nippertje af van Bouisson nu nog moet beschouwen. De politieke toestand wordt steeds verwar der, vooral ook doordat de ongedurigheid in de politieke partijen toeneemt. Er is een be langrijke ommekeer gekomen, sedert de radi cale partij met een dozijn stemmen tegen be sloot, Bouisson haar steun te verleenen voor zijn machtigingswet. Bouisson heeft deze ver andering moeten ervaren, ja, hij heeft reeds reden gehad, voor de beslissing gevallen was, de toen reeds duidelijke desertiet van 'n groot gedeelte der radicalen te geeselen. Het is sedertdien vooral niet beter geworden. De afkeer onder de linksche elementen in de ra dicale partij voor het verleenen van eenige volmacht is steeds grooter geworden. Er is onrust en hoefgestamp in den radicalen stal. Herriot heeft blijkbaar alle macht over zijn mannen verloren. Rechts en links in de partij hebben steeds ver van elkaar af gestaan. Nu kan men ternauwernood nog van een partjj spreken. De naam bestaat voort, en ook nog het krakende geraamte van de organisatie. Discipline, eenheid bij de stemmingen zijn weg. Een krachtige luidruchtige groep in de partij voelde niet alleen niets meer voor het verleenen van volmachten, maar was zelfs afkeerig geworden van de nationale samen werking tot overwinning der moeilijkheden. Daladier is een groot man in deze groep. Zij roept om een regeering van het „kartel", dat alleen de groepen van links zou mogen om vatten. In ieder geval hebben de radicalen van rechts zich nu voorloopig niet meen. ongerust te maken over een bondgenootschap met het gemeenschappelijk front, dat waarschijnlijk het einde van hun party, ook als uiterlijke eenheid, zou beteekenen. De eischen van het gemeenschappelijk front bleken zoo vérstrek kend, dat geen lid van een burgelijke party eraan denken kan ze te aanvaarden. Wat deze vereenigde groepen willen is socialis tische politiek, met verzwakking van de landsverdediging, waarvoor in Frankrijk ze ker geen meerderheid is te vinden. De radicalen hebben dus ontdekt, niet met de socialisten te kunnen samengaan. Maar wat kunnen zij dan wel? Dat is een vraag waarop men al sedert vele jaren een ant woord mist.. Doch zij hebben nu eenmaal een domineerende positie in de Kamer. Het is een pijnlijke en verwarde toestand. Laval zal een poging wagen Over het verdere ver loop van de kabinets crisis in Frankrijk nog het volgende: Piétri heeft Donderdagmiddag na de besprekingen met Herriot en Mandel niet afgewacht wat de uitslag zou zijn van Herriot's mededeelin- gen in de socialistisch radicale Kamergroep. Piétri zou zich bij de besprekingen bereid verklaard hebben met beperkte volmachten genoegen te nemen en van geval tot geval van het parlement afzonderlijke machtigin gen te vragen tot verdediging van den frank, bestrijding van de speculatie en herstel van het evenwicht in de begrooting. Hij zou heb ben toegezegd de Kamer niet te ontbinden. Verordeningen van de regeering zouden de financieele commissies uit Kamer en Senaat worden voorgelegd, aleer tot afkondiging over te gaan. PIERKE LAVAL, de Fransche minister van buitenlandsche zaken. Tegenover al deze concessies ttad hij echter zijnerzijds den eisch gesteld, dat hij niet in zee zou gaan met een wankel kabinet, dat op papier misschien over 15 of 20 stemmen meerderheid beschikte, maar slechts met een regeering, die op een breede republikeinsche meerderheid zou steunen. Voor de socialisten was Piétri echter te zeer een man van het centrum met eerder rechtsche dan linksche neigingen en de radi calen hebben zijn toezeggingen zoo lauw ont vangen, dat Herriot er niet in geslaagd is de linkergroep van zijn partij voor een kabinet Piétri warm te doen loopen. Na een korte conferentie tusschen Herriot en den formateur is deze tegen 6 uur naar het Elysée gegaan en heeft zijn opdracht weer aan president Lebrun teruggegeven. Havas meldde Donderdagavond 9 uur nog: Laval heeft, na het bedanken van Piétri, en nadat ook de soc. radicaal Delbos een opdracht had geweigerd, opdracht tot kabi netsformatie gekregen en die aanvaard. Laval vertrouwt snel te zullen slagen in de vorming van een kabinet van nationale een heid, dat loopt van de rechterzijde tot en met de socialistische radicalen. Laval zal, als hy slaagt, de portefeuille van buitenlandsche zaken behouden. Het vlot met de er kenning van Sowjet- Rus!,und in België al evenmin als in ons land. Alleen zij die er finan cieel voordeel inzien, willen gaarne tot die erkenning besluiten, de anderen zijn beangst voor de Sowjet-metho- den. Men vertrouwt de Sowjet-politiek niet en de voorgewende vriendelijkheid tegenover het buitenland evenmin. Verschillende be richten uit Rusland zijn maar al te veel in tegenstelling met het vriendelijk gelaat dat de Sowjet-regeerders aan de buitenwereld toonen. Fel en bitter is nog steeds de strijd tegen den godsdienst en honderden geloovi- gen worden nog verbannen naar oorden waar geen leven mogelijk is. Het katholieke België weet dat en voelt er dan ook weinig voor op vriendschappelij- ken voet met de communisten te komen. De Brusselsche corr. van de Nw. Hott. Crt. meld de aan zijn blad o.m. De onderhandelingen tusschen minister Vandervelde, leider van de Belgische arbei derspartij en den Russischen ambassadeur te Parijs, Potemkin, blijken een minder vlot ver loop te hebben gehad dan men in de Wet straat alhier had verwacht. De bespreking werd vooral moeilijk toen Vandervelde de kwestie der erkenning van de Sowjets door België afhankelijk bleek te willen maken van ihet sluiten van een handelsovereenkomst, terwijl hij verder ook over het schuldenvraag- stuk een en ander moet hebben gerept. Tot een positief resultaat is men dan ook tot nu toe niet gekomen. Minister-president Van Zeeland heeft met Vandervelde en andere mi nisters over deze moeilijkheden geconfereerd en het voornemen te kennen gegeven de on derhandelingen voort te zetten. De kwestie van de erkenning der Sowjets is in de jong ste algemeene vergadering van de Federatie der Brusselsche Arbeiderspartij te berde ge bracht. Het Kamerlid Brunfant betreurde het, dat de regeering blijft talmen terwijl dr. Marteaux, lid van den gemeenteraad, zeide: „Slechts 5 of 6 landen hebben nog altijd de Sowjets niet erkend. Weldra zal de vraag oprijzen, niet of wij Rusland, maar wel of Rusland ons wil erkennen." Bij het einde van de vergadering werd een resoluttie aangenomen waarbij, in het belang van den vrede en van de oeconomische be trekkingen, ten zeerste wordt aangedrongen op hpt onverwijld erkennen van de Sowjets door de Belgische regeering. Donald itichberg, leider van den weder-opbouw-campagne in de Vereenigde Staten. Lord Philip Snowden voormalig Engelsch minister van buitenland sche zaken, die thans pogingen doet een sa menwerking tusschen Engeland en Duitscti- land te bevorderen. Er is alle reden, om te gelooven, dat alle interne moeilijkheden in de belijdeniskerk thans overwonnen zijn. Woensdagavond heeft dr. Koch in de Annakerk te Augsburg, ge preekt en bisschop Mahrarens in de St. Ul- ricus. Dr. Koch zeide dat de kerk, nu zij door een nieuwen vorm van heidendom bedreigd en uitgedaagd wordt, ook moet toonen wat zij thans waard is en welke haar beginselen zijn. De kerk is verantwoordelijk voor haar eigen lidmaten maar niet minder voor hen, die nog ver van het ware christendom ver wijderd zijn. Pe correspondent van de Times meldt ver der nog uit Augsburg, dat het Berlijnsche Hof van appèl het beroep van Rijksschop Miiller om de belijdeniskerk te verbieden zich „een voorloopig kerkbestuur" te noemen, heeft verworpen. De beslissing van het Hof was gebasseerd op het feit, dat een aantal wettelijk erkende kerkgenootschappen zich vrijwillig onder de jurisdictie van dit „voor loopig kerkbestuur", dat onder leiding staat van bisschop Mahrarens, heeft gesteld. Weer 30 militaire vliegtuigen besteld. Overeenkomstig een reeds geruimen tijd geleden opgemaakt luchtvaartprogramma waaromtrent wij vroeger al een en ander mededeelden, heeft de minister van lands verdediging thans weer 30 nieuwe militaire vliegtuigen besteld. Deze toestellen, van het Fairey-Foxtype, zullen te Gosselier worden gebouwd, waar de firma Fairey, in samen werking met het departement van Landsver dediging, een vliegtuigfabriek heeft opge richt. In September a.s. zal het luchtvaart regiment te Evere-Brussel met een eerste escadrille worden versterkt. Tevens bestaat het plan, dit jaar nog tot een nieuwe bestelling van kanonnen, voor de luchtdoelartillerie bestemd, over te gaan. Duitsclie perssteuinienen. De Duitsche pers vindt in de Fransche crisis gereede aanleiding om van een mis- lukkig van democratische regeeringsvormen in Europa te gewagen. Zoo zegt het Berl. Tagebl.: „Onze diag nose is. dat Europa niet in staat zal zijn orde op zaken te stellen, als zijn lot afhankelijk blyft van zulke parlementaire methoden als thans in Frankrijk weer opgeld doen. „De Nachtausgabe oefent eveneens scherpe kritiek uit op het parlementaire stelsel en zegt, dat de Fransche crisis geen crisis van den frank, maar een parlementscrisis is, die echter harerzijds wel tot een crisis van den frank aanleiding kan geven. De D.A.Z.tg. vestigt er de aandacht op. dat de „politieke machinerie" in Frankrijk veel mannen van beteekenis belet goede diensten in de binnen- en buitenlandsche staatkunde aan hun land te bewijzen. Slechts weinigen zullen geweten hebben, dat koning Gustaaf van Zweden tot voor korten tijd nog nooit *n bioscoop had bezocht. Dit geschiedde voor de eerste maal dezer dagen, toen de koning in het Palladium, de eerste bioscoop van Stockholm, de journaal films kwam zien, die gemaakt waren van de huwelijksfeesten, ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Ingrid met kroonprins Frederik van Denemarken. Toen op den dag van het huwelijk de films door de Svensk Filmindustrie des namiddags te 3 uur te Kopenhagen waren voltooid, wer den zij per vliegtuig naar Stockholm gebracht en des avonds in de Stockholmsche bioscopen vertoond. „CROIX DE FEU" DUCHT BURGER OORLOG. De oudstrijdersbeweging van de „Croix de Feu" heeft biljetten met den volgenden in houd aangeplakt: „De staatskassen zijn leeg. De vrede is on zeker. Het volk verwacht arbeid en brood. Een regeering waagt het tot het parlement te zeggen: Wij bestrijden de speculanten, laat ons werken. Binnen 24 uur is de regeering gevallen. Afgevaardigden van rechts en links, slaven der kapitalistische of marxistische internatio nale zijn bereid een burgeroorlog voor te be reiden. Wij roepen u een „halt" toe. De centrale organisatie van oud-frontstrij ders en oorlogsinvaliden heeft haar leden en aanhangers opgeroepen voor een groote be tooging die vanavond in de Salie Wagram zal worden gehouden en waarin de strijd wordt aangezegd aan elke regeering, die de noodige moreele en materieele waarborgen niet zal bieden. Wij hebben een enorme collectie in in afgepast zoowel als stukgoed pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. JACOBUS UBLUS. f Gistermiddag kwart voor twee is te Noord- wijk overleden, de bekende zanger Jacques Urlus. Hy is 68 jaar oud geworden. De ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot zal geschieden Dinsdag a.s. te Noordwijk. Nu is de groote kunstenaar, de zanger van God's genade, heengegaan, in alle opzichten geslaagd is zijn leven geweest met een vrouw die hem jaren in de moeilijke kunstenaars loopbaan een prachtige steun geweest is. Roem en eer heeft hij behaald, evenzeer de achting van allen die hem als kunstenaar, als echtgenoot en vader gekend hebben. Zijn nagedachtenis zal in eere gehouden worden. D. H. HINLOPEN OVERLEDEN. Te Bussum, waar hy de laatste jaren ge woond heeft, is in den ouderdom van 86 jaar overleden de heer D. H. Hinlopen, oud-gezag voerder bij de K.N.SI1. en oud-lid van den Raad voor de Scheepvaart. Op Zaterdag 22 Juni. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin, Zaterdag 22 Juni een bezoek te brengen aan Rotterdam. Zijn wij wel ingelicht, dan zal dit bezoek een zeer eenvoudig karakter dragen. Het is de wensch van H. M. zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de omstandigheden, waarin Rotterdam thans verkeert. De minister van oeconomische zaken. mr. Steenberghe, heeft Donderdagmiddag zijn portefeuille overgedragen aan zijn opvolger, prof. dr. ir. H. C. J. H, Gelissen. Nadat de gebruikelijke formaliteiten waren verricht heeft minister Steenberghe den secre taris-generaal, den directeur-generaal van handel en nijverheid en den directeur-gene raal van landbouw aan den nieuwen minister voorgesteld. In den loop van den dag heeft minister Steenberghe afscheid genomen van de amb tenaren, met wie hij meer in het bijzonder contact heeft gehad. Ten departemente wordt, naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, zijn heengaan algemeen betreurd wegens de bekwame en sympathieke wijze, waarop hij leiding aan het departement heeft gegeven. -O Het Tweede Kamerlid Loviuk vraagt om een garantieregeling. De heer Lovink heeft aan den minister van oeconomische zaken de volgende vragen ge steld: 1. Is het den minister bekend, dat alle Feuilleton. en 6) De manier, waarop de ander opschrok, gaf voldoende antwoord. Als deze slang uit de onderwereld een voldoenden blik in het bin nenste van Wayne had kunnen werpen, zou hij tot het besef gekomen zijn dat juist de begeerte naar dit meisje, Maisie Willen, Wayne tot krankzinnigheid opgevoerd had, dat er maar één gedachte was, die hem be zielde. En die was: hoe hij zich het bezit zou kunnen verzekeren van dit juweel, dat hem altijd zoo styf op een afstand gehouden, dat hem altijd met zulk een ongenaakbare koel heid behandeld had. Dien middag had hij alle smarten van de hel te doorstaan gehad. Hij had de liefde, die Maisie Willen voor Jack Carstairs koesterde, in de oogen van het meisje gelezen, en als hij zich niet met de uiterste inspanning in bedwang gehouden had, zou hij zyn niets kwaads vermoedenden mede minnaar en het meisje zelve hebben kunnen vermoorden. Als een man, die vele jaren achtereen zyn hartstochten den vrijen teugel gelaten heeft viel het Wayne bijzonder moei lijk om den vurigsten wensch, dien hy ooit ge koesterd had, nu in te toornen. Deze hotel- houdersdochter zou de zijne worden, voordat er nog veel tijd verloopen was, ongeacht de gevolgen. Dat had hij gezworen Telkens wan neerhij haar zag, laaide de vlam van zijn hartstocht op. „Hoezoo Het woord werd woest uitgestooten. En toen „Sluiper Symes alleen weer met dat tergende glimlachje van hem voor den dag kwam, liet hij volgen: „Ik ken een zekere Miss Maisie Willen, wier vader het hotel „De Drie Gevel toppen" in Kensington drijft. Waag het niet, haar met je smerige vingers te bezoedelen!" De stem van Wayne sloeg plotseling tot een toon van woesten naijver over. „Maak je met zoo druk. Wayne!" glim lachte de ander. „Jij mag de meid hebben het is mij alleen om een aandeel in het geld te doen. Het zit zoo", vervolgde Symes, nu van meening, dat hij het geduld van den ander lang genoeg op de proef gesteld had, „ik heb vernomen hoe, doet er niet toe, maar neem gerust van mij aan, dat myn bronnen puik zijn dat dit jonge ding een rijke erfgename geworden is. Een aardig rond sommetje die twintig duizend pond!" Hij wreef zich in de palmen van zijn handen. „De vent met die duiten is of liever, was een oom van haar. Deze verhuisde vele jaren geleden naar de Vereenigde Staten, en begon na eenigen tijd een spaarpotje te maken. Hij liet zijn ge- heele vermogen na aan zijn eenige zuster de moeder van Maisie Willen. In de wildernis sen van Noordwest-Canada verloren als hij wa3 hij was goudzoeker wist hij niet, dat zijn zuster vóór hem gestorven was. Maar, niettemin, was hij een bedachtzame sinjeur! Hij maakte een voorbehoud, dat in geval van overlijden van zuster, het geid zou komen aan haar dochter Maisie die hij als héél klein kind gekend had. „Nadat ik gezien had, dat jij op die meid tot over de ooien verkikkerd was het op merken van zulke dingen behoort tot mijn vak. vergeet dat niet bedacht ik, dat jij er'niet vies van zou zyn mij een behoorlijke provisie voor die inlichting uit te betalen als je kans ziet er wat van terecht te bren gen. Dat laatste is het voornaamste, natuur lijkik zou tevreden zijn met vijfhonderd pond in het handje, en vijftienhonderd als jullie goed en wel getrouwd zijn. Tien procent is zoo goed als niets, voor een inlichting van die waarde, Wayne!" „Laat het om mij Wayne te noemen, ver vloekte afzetter!" viel de ander uit. „En waar moet ik die vijfhonderd pond vandaan halen, denk je wel? Ik heb op dit oogenblik amper vijfhonderd pence in mijn bezit." „Maar je hebt genoeg rijke kennissen, niet waar?" bracht Symes hem onder het oog. „Die jonge Carstairs, bijvoorbeeld? Hij zou je zonder bedenken die som leenen, nietwaar? Dat zou ook een leuke mop zijn!" En „Slui per" Symes barstte in lachen uit. „Daar zou ik eens over moeten denken," antwoordde Hector Wayne langzaam. Symes kneep zijn oogen half dicht. „Mij goed," zei hij toen, „alleen wou ik je vragen om niet te vergeten dat een inlichting zooals ik je verstrekt heb, altijd haar markt waarde behoudt. Ik geef je mijn aanbod tot Maandag in handen; heb ik dan het geld niet in contanten in mijn bezit, dan beschouw ik mij als vrij om mij tot een ander te wenden. Goeien avond!" Alleen gelaten, zat Wayne ineengezakt in zijn stoel. Hij beschouwde de laatste woor den van Symes niet, zooals menigeen gedaan zou hebben, als melodramatische snoevery. Hij wist dat wat de man gezegd had, niets dan de naakte en eenvoudige waarheid was. De wetenschap dat iemand in het bezit van geld was. was voor Symes hetzelfde als de sterke lucht van het spoor voor een bloed hond; het kwam altijd hierop neer, dat hij zijn prooi tot het bittere einde opjoeg. Hoe be lachelijk het ook mocht klinken, „Sluiper" Symes zou stellig een andere „markt" voor zijn nieuwtje vinden, als hij (Wayne) zelf geen kooper werd. En evenmin beschouwde Wayne de mede- deeling als een los praatje. Ze bevatte waar heid, daaraan behoefde niet getwijfeld te wor den. Symes bezat een uitgebreider, en bonten kring van kennissen, en daaronder waren ver scheidene advocatenklerken begrepen, die er niet afkeerig van waren om de geheimen van hun kantoor te verkoopen, ten einde er een onwettige bijverdienste uit te slaan. Een van deze ontrouwe bedienden had, zeer zeker, een kantoorgeheim in het gretige oor van Symes gefluisterd, in ruil voor een borrel en een bil jet van een pond. Dit was een van de manie ren, waarop „Sluiper" Symes zijn verachte lijke praktijken dreef. Wat Symes er mee voor had, lag voor de hand. Het was hem ter oore gekomen, dat Wayne op vriendschappelijken voet met Maisie Willen stond; hij had gedacht dat de weten schap, dat het meisje 20.000 waard was, voor Wayne een prikkel zou zijn om te zien zich van het bezit van haar te verzekeren, dus had hij zich tot dezen gericht, met den eisch van tien procent provisie, wanneer „het zaakje" tot stand kwam, als gold het de een voudigste en meest voorkomende handels transactie Wayne wierp zijn eindje sigaar weg en stak een versche op. Hij schonk zich een sterke whisky-soda in, en dronk het glas achter el kaar leeg. Toen het laatste dropje door zijn keelgat gegleden was, smakte hij met de lip pen, en begon met zichzelven te overleggen. Die Symes was een gemeen sujet maar bij deze gelegenheid toch een nuttig gemeen sujet, bedacht hij. Hij had al lang met zich zelven uitgemaakt, dat hij Maisie Willen in zijn macht zou krijgen, door welke middelen dan ook. En nu zij 20.000 waard was, ver kreeg een huwelijk met dit meisje, dat hem zoo dikwijls had laten voelen dat zij met ver achtelijke oogen op hem neei-zag, in de zijne iets pikants, dat bijna onweerstaanbaar was. Met haar trouwen en daarmee tevens een klein vermogen inpalmen! En de som om daartoe te geraken, te leenen van niemand anders dan den man, dien hij als zijn mede minnaar haatteWas dat geen mop! Hij liet geen tijd verloren gaan om zijn plan ten uitvoer te brengen. Zeven uur! Hij zou ergens gaan eten en daarna Carstairs opdui ken. Toen de klok negen sloeg, schelde hij aan de deur van de kleine flat van Carstairs in Half Moon Street. Evenals zoovelen van zijn klasse, volgde de Hon. John de gewoonte om er appartementen van zichzelf „op na te hou den", hoewel hij zyn eigen kamers had in het groote heerenhuis op Grosvenor Square, het stadsdomicilie van zijn vader. Lord Overton. Met een glimlach, even valsch als dat van Jezebel, nam Wayne de hand aan, die zijn gastheer hem reikte. „Ik kon niet nalaten je even te komen op zoeken, Carstairs, om je mijn gelukwenschen aan te bieden met het schitterend spel, dat je vandaag te zien gegeven hebt, en zoo meer, weet je," zei hij. „Ik had tot na de match willen wachten, maar wist niet hoe lang je nog werk zou hebben. En dan," en hy schoof een masker van volmaakte jovialiteit voor zijn gezicht, „zag ik Miss Willen, en ik wou geen spelbreker zijn. Ik neem het je niets kwalijk, beste kerel." Jack Carstairs keek den spreker scherp aan. Er lag geen hatelijkheid of spijtigheid in den toon van Wayne; integendeel, hy had ge sproken als een bevoorrecht en meelevend vriend. Wayne was alles, behalve dat toch voelde Jack zich dezen avond met de geheele wereld verzoend. Hij had alles om hem geluk kig te maken; hij had het winnende doelpunt voor Kensington gescoord in zijn eersten wed strijd voor die tot dusver zoo onfortuinlijke Eerste Divisie-Club, en daarna had hij den dank geoogst van het meisje, dat hij liefhad. De trouwe Bob Willen had hem de hand ge schud, de avondbladen hadden hun lof over hem uitgebazuindo, wat was het leven mooi! En dat herinnerde hem aan Iets. „Excuseer me een oogenblik," zei hij tegen zijn bezoe ker. „Ga gerust je gang, beste kerel!" Carstairs liep naar de hal van de flat, en vroeg een telefoonummer aan. Zonder zijn gehoor in te spannen, was de bezoeker in staat om brokstukken van een gesprek op te vangen. In het begin neuriede Carstairs ongeduldig, voordat hij met het aangevraagde nummer doorverbonden werd. Toen vroeg hij: „Is u daar?" met zulk een gretigheid, dat de man, wiens ongunstig ge zicht duidelijk verried hoe scherp hij afluis terde, al dadelijk raadde wie zich aan het an dere einde van den draad bevond. „Het spijt me ontzettend." hoorde hij Car stairs met spreken voortgaan, „maar bij mijn thuiskomst vond ik een brief, die mij voor het week-end naar Hampstead uitnoodigt. Ik ga daar 's morgens met een vroegtrein heen. Ik hoop bytijds terug te zijn om Maandag avond met u naar het dansen te gaan, maar in ieder geval zend ik een autoGoeden dag!" Jack Carstairs keerde in de kamer terug en schoof zijn bezoeker een verfrisschenden dronk toe. „Ik zit voor het oogenblik vrijwel op zwart zaad, Carstairs," zei Wayne nu. „Zou je me voor een paar weken niet wat duiten kunnen ieenen?" „Een paar honderd pond zijn alles, wat ik kan missen," antwoordde Carstairs, wiens ge dachten nog in het hotel De Drie Geveltop pen toefden, „en die kun je met pleizier krij gen." En hij nam een chequeboekje uit een Iade. „Je doet er mij een verduiveld pleizier mee, kerel." Hy bukte zich, opdat de ander zijn glimlach niet zou zien. (Wordt vervo'^

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1