ONS FOTONIEUWS Op en om het Binnenhof. HELDERSCHE COURANT Wsekkroniek Een definitieve beslissing nadert - Het opzienbarende uit' treden van minister Steenberghe. Wat het geval te leeren geeft. Geen tegenstelling Colijn'Celissen? - Naar historische dagen In de tuinzaa) van „Musis Sacrum" te Arnhem werd gisterenmiddag door den burgemeester, dhr. H. P. J. Bloemers (X), de tentoonstelling geopend, welke aldaar vanwege de Crisis-Zuivelcentrale wordt gehouden, Minister Prof. Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen heeft gisteren zijn werkzaamheden op het Departe ment van Economische Zaken aangevangen. De bemanning van het Roemeensche s.s. „Sfantu Nicolae" te Rotterdam weigert van boord te gaan, omdat zij vanaf 8 Maart geen gage heeft ont vangen. De mannen vermaken zich met een varken. Langs de Noordzeekust nabij den Helder werden gisteren de jaarlijksche oefeningen gehouden van de luchtdoelartillerie uit Utrecht. Nadat eerst met nauwkeurige instrumenten de hoogte van het vliegtuig is bepaald, wordt het schot gelost. Het projectie] wordt ingebracht, de Kon. Marine Jachtclub te den Helder. De „Schor pioen" (winnaar). Te Amsterdam is gisterenavond het wielerseizoen geopend. Leddy achter Ceurremans doet een energieke poging om Lorjé achter Slesker te passeeren, Den Haag, 6 Juni '35. Uur na uur wordt het duidelijker, dat om trent de naaste toekomst van ons land bin nen zeer korten tijd de meest-diepgaanden be Blissingen zullen vallen. Nog vóórdat het groote „aanpassingsprogram" in de Tweede Kamer in openbare behandeling kon komen deed zich voor de Regeering een ernstig ver schijnsel voor: Mr. Steenberghe, de beheer der onzer economische aangelegenheden trad uit het Kabinet en wel om het bijna ontstel lende feit, dat hij geen heil meer ziet in de huidige regeeringspolitiek. Hij acht devalu atie onvermijdelijk. „De grootst-mogelijke meerderheid" in het Kabinet wenscht echter onveranderd vast te houden aan het deflatieproces èn dus bleef er voor mr. Steenberghe niets anders over dan Dit uittreden is het eerste „gevaarlijke „gevaarlijke symptoom", dat zich tijdens het optreden van het Crisis-Kabinet-Colijn in den boezem van dat Kabinet heeft voorgedaan. Zelfs bleef tot nu toe een conflict met het Parlement achterwege. Naar men weet is het in onze parlemen taire geschiedenis een zeldzaamheid, dat een minister ontslag vraagt om een conflict met zijn mede-bewindslieden. De homogeniteit der in ons land bestaan hebbende Kabinetten bleef doorgaans onaangetast en wanneer een lid der Kroon tot heengaan werd genoopt buiten persoonlijke redenen dan was dat in even zoovele gevallen vanwege een conflict met de Volksvertegenwoordiging. Het ontslagnemen van minister Steenberghe beteekent dus een vrij zeldzaam gebeuren in ons Staatkundig leven, en daarnevens heeft zich een verschijnsel voorgedaan, dat eveneens opvalt door het "ongewone, namelijk: het direct bij de hand hebben van een opvolger. We behoeven waarlijk niet ver te zoeken om Voorbeelden te vinden die aantoonen, dat het onverwachts heengaan van een minister een i,ministercrisis" veroorzaakt, welke gemeen lijk een poosje duurt, en in negen van de tien gevallen brengt tot het instellen van een in- terimaat. We hebben het gezien we blijven maar „dicht bij huis"! inzake het heengaan van minister Verschuur en niet min der na den dood van mr. Kalff. Momenteel is immers ook nog steeds het wachten op een de finitieven opvolger van mr. Marchant. De genoemde „tegenvallers" voor het Ka binet hadden in geen enkel opzicht het ka rakter van de recente gebeurtenis. Zij ston den buiten de eigenlijke Kabinets-politiek en tastten dus geenszins de grondslagen van het «onmaal opgestelde werkprogram aan. De weigering van mr. Steenberghe om verder met de negen anderen de oude koers te blijven volgen raakt nu juist regelrecht de hoofdlijnen van het tot heden toe gevolgde landsbestuur. En dat is een ernstig verschijn sel voor dr. Colijn en zijn mannen. De plotselinge zwenking van den thans ex- bewindsman lokt tot gissingen. Er moet dan kort geleden iets gebeurd zijn, waardoor zijn inzichten radicaal veranderen? Of bestond er reeds langer eenigen tijd twijfel aangaande de „vastheid" van den jeugdigen minister? Het feit, dat onmiddellijk bij het vermelden van de ontslag-aanvrage kon worden meege deeld, wie de opengevallen plaats zal inne men doet tot de meening overhellen, dat de premier reeds eerder zijn „voelhorens" heeft uitgestoken... Van mr. Steenberghe werd veel verwacht. Ook in de Kamer „mocht" men hem zeer ze ker gaarne en had hij door flink optreden en door vaardig debatteeren een goeden in druk als bewindsman gemaakt. Aan zijn naam blijft onverbrekelijk verbonden het kortgeleden door den Senaat goedgekeurde ondernemersovereenkomsten - ontwerp, dat door mr. Steenberghe knap verdedigd werd. Zoo jong minister en weer zoo spoedig tot heengaan genoopt... Velen hadden zich de carrière van den energieken industrieel an ders gedacht. Het allergrootste landsbelang is betrokken bij de vraag, of mr. Steen berghe... juist gezien heeft toen hij tot de conclusie kwam, dat het roer van het Schip van Staat omgegooid moet worden. Dat dr. Colijn erin geslaagd is een man van groot gezag als prof. ir. Gelissen aan het hoofd van het Departement van Economische Zaken te krijgen versterkt weer in hooge mate het prestige van de huidige Regeering. Uit het onmiddellijk bij de hand hebben van een zoodanigen opvolger blijkt, hoezeer de premier een „tacticus" is. Hij besefte blijk baar zeer goed, dat vooral nü een minister - crisis aan Economische Zaken en nog wel veroorzaakt door ernstige strubbelingen in het Kabinet sterk gevaar opleverde voor onrust in het land. Alles draait tegenwoordig om Economische Zaken. Indien heir verwar ring heerscht, een krachtige leiding ont breekt, wat kan er dan voor ons land worden verwacht? De speculanten liggen op den loer. De visscher-in-troebel-water zijn er im mers als de kippen bij om via het versprei den van geruchten en het wekken van pa niekstemmingen hun slag te slaan. Wie kennis neemt van den „staat van dienst" van den nieuw te benoemen minister voelt diepen eerbied voor het scheppende in tellect van dien landgenoot. Zonder ook slechts iets af te willen dingen op de voor treffelijke kwaliteiten van den scheidenden bewindsman mag worden opgemerkt, dat de „ruil" toch wel een man van méér algemeen gezag aan het beheer onzer economische aan gelegenheden heeft gebracht. Hoe zal zijn contact met de Volksvertegen woordiging zijn? Mannen als prof. Gelissen zijn „kopstukken" van de eerste orde en de practjjk heeft meermalen aangetoond, dat dezulken in de parlementaire arena een feilen strijd te strijden hadden, vooral indien zij in zekeren zin steeds buiten het actieve poli tieke leven hebben gestaan. Het „contact" met de hoogedelgestrenge dames en heeren vereischt een speciaal „instinct" en maakt genegenheid tot soepel overleg zeer noodig. Ook de positie van den heer Gelissen in het Kabinet, is verre van makkelijk. Een man van zijn kwaliteit voegt zich met zoo heel spoedig naar de inzichten van den opper- leider. Hoe dan ook: de nieuwe bewindsman zal zeer stellig een krachtig stempel druk ken op de gestie van het Crisis-Kabinet en het zou wel eens kunnen gebeuren, dat de thans in te luiden periode naderhand wordt gekenmerkt als die van het Kabinet-Colijn- Gelissen" Tenminste, wat men aan de hand van het verleden des nieuwen bewindsman te weten komt, wijst op een gansch andere zienswijze dan die van dr. Colijn,die bij dé laatste be- grootingsdebatten in de Tweede Kamer nog zoo bitter weinig enthousiast sprak over de ordeningsgedachte, welke door prof. Gelissen de man van het technologisch Instituut in Limburg juist warm wordt voorgestaan. Van groot gewicht is de vraag, of de pre mier den ander sterk heeft beïnvloed of dat prof. Gelissen erin geslaagd is, dr. Colijn te overtuigen van de noodzakelijkheid eener ac tieve her-groepeering. Liever gezegd: of mi nister Colijn zijn inzichten gewijzigd heeft en dientengevolge een man als den heer Gelis sen den zoo bealngrijken ministerszetel heeft aangeboden Al deze vragen behooren beantwoord te worden. Het land heeft er recht op, te weten, wat de benoeming van prof. Gelissen precies beduidt. De komende debatten in de Tweede Kamer beloven in dit opzicht buitengewoon belangrijk te worden! Een gunstig teeken voor den nieuwen mi nister is, dat hij over het algemeen een goede pers heeft. Verschillende invloedrijke bladen spreken van „een uitstekenden greep", welke de premier in deze gedaan heeft. Vreemd is echter, dat juist sommige katho lieke bladen (speciaal die in het Zuiden des lands! met kennelijke graagte profeteeren, dat de recente mutatie aan Economische Zaken een teeken van het naderende einde van Colijn's regime kan worden genoemd. „Colijn wankelt", heet het daar. Maar het katholieke hoofdblad „De Maasbode" oor- delelt heel anders, waar het schrijft: „Is het ministerie-Colijn door het aftreden van mr. Steenberghe en het optreden van dr. Gelissen verzwakt of versterkt? Men hoort het een en het ander beweren. Het Huisgezin" schrijft kort en bondig: „Colijn wankelt". De partieele ministercrisis kan naar onze meening een versterking van het Kabinet beteekenen. Indien n.1. het Kabinet, na nog eens zoo scherp mogelijk devalutatie te heb ben afgewezen, ook den moed en den wil zal hebben om het andere deel van het dilemma te volgen: consequente deflatie, maar dan als basis van een positieve,, constructieve wel- vaqrtspolitiek. Wij twijfelen er geen oogenblik aan, of de Tweede Kamer zal bij het komende debat, waarvan deze ministerwisseling zeer zeker het; voorwerp zal zijn, het Kabinet met groote beslistheid stellen voor de consequentie van het heengaan van minister Steenberghe, op het door dezen aangegeven motief. Is het Kabinet bereid deze consequentie te aanvaarden, dan achten wij het niet uitge sloten, dat de Kamer bereid zal zijn het Ka binet te volgen, omdat speciaal de Katho lieken vertrouwen zullen hebben in den nieu wen minister, die haast de verpersoonlijking kan heeten van de door het katholieke volks deel zoo sterk verlangde positieve, construc tieve welvaartspolitiek. Minister Steenberghe heeft Kabinet en Ka mer! gedwongen tot een beslist partijkiezen. Dat lijkt ons een groote verdienste." De oyerige groote, rechtsche pers is even eens gunstig te spreken over de nieuwe be noeming, al blijkt de „Rotterdammer" (a.r.) niet weinig ontstemd over de „vlucht" van den nu ex-minister, die n.b. onder het bezui- nigingsontwerp (dat werd ingediend juist om devaluatie te voorkomen!) nog zijn naam heeft geplaatstIets, waarop ook het „Handelsblad" (lib.) de aandacht vestigt. Dit blad en eveneens de liberale „N. Rott. Crt." achten de ministerwisseling lang niet slecht. Laatstgenoemd blad doet een bijzonder be roep op de Kamerleden: „Op onze Volksvertegenwoordiging rust thans de moeilijke taak om de regeering in haar bezuinigingsplannen te steunen. Nie mand zal ontkennen, dat de weg, dien wij gaan moeten om op eerlijke wijze en met een ongeschokt internationaal aanzien en cre- diet de moeilijkheden te overwinnen, waarin de internationale verwarring en zinneloos heid ons land gedompeld hebben, met door nen begroeid is. Thans meer dan ooit mo gen wij echter bij onze Kamerleden den ern- stigen wil veronderstellen om alle partijge schillen op zij te zetten en door eendrach tig schouder aan schouder te strijden het einddoel te bereiken: een met eerlijke midde len verkregen nationaal herstel." De socialistische pers meent reden tot juichen te hebben, wijl zij bij de katholieken steeds meer ontstemming over de gestie van het zittende Kabinet meent te bespeuren. Zij ziet reeds een ,rood-Roomsch" devaluatie- Kabinet in 't verschiet. Maar de „toon" in de meeste Roomsche bladen is verre van bemoedigend voor de genen, die dit ideaal koesteren. De meerder heid beschouwt de vermaarde „uiterste nood zaak" als een der minst-begeerlijke oplossin gen, ook, wijl men zich herinnert, wat die combinatie in het oude Duitschland heeft opgeleverd. De nieuwe .politieke bom", welke zoo kort na de „ontploffing-Marchant" in onze rustige lage landen uiteensprong heeft weer heel wat geschrijf en gewrijf in het leven geroepen. De naderende Tweede Kamer-debatten zullen ongetwijfeld door een en ander aan belang rijkheid en spanning winnen. De moreele rust is inderdaad die vóór een heftig-bewogen at mosfeer! Nog is niet precies te zeggen, wanneer de groote strijd een aanvang zal nemen. Op 19 Juni a.s. behandelt de Kamer het ontwerp nopens de zenderkwestie (Nozema)waar schijnlijk zal dan iets nader kunnen worden meegedeeld over de behandeling van het be- zuinigingsontwerp. Het V.V. moet nog ver schijnen, waarna de Memorie van Antwoord wel eenigen tijd op, zich zal laten wachten. Juli wordt het zeker, eer men goed en wel van wal kan steken. Het worden dan voor Nederland dagen van historische beteekenis! Parlementariër. Ome ïïoekbeófiïckwcf LAST VAN SLECHTE SPIJSVERTERING. Altijd angst voor pijn na den maaltijd. Kan nu weer alles eten. Jaren lang sukkelde ik met een slechte spijsvertering. Ik probeerde van alles, maar zonder succes. Toen begon ik met Kruschen Salts en ik wil U nu even schrijven, hoe blij ik daarover ben. Het is een geluk voor me geweest, want ik kan nu weer alles eten, zonder angst voor pijn naderhand. Kruschen is mij meer waard dan alle geld ter wereld. Indien er iemand is, die meer aan indigestie heeft geleden dan ik, zou ik hem wel eens willen ontmoeten, en ik zou hem gauw ver tellen, hoe hij dit verhelpen moet. Ik ben hier in mijn woonplaats B. goed bekend, en overal waar ik kom, vertel ik de menschen wat Kruschen Salts voor mij gedaan heeft. J. S. te B. De meest voorkomende oorzaak van indi gestie of maagzuur is een onvoldoende wer king der inwendige organen, waardoor alle afvalstoffen niet geregeld uit het lichaam verwijderd worden. Uw voedsel gaat gisten en een overmaat van maagzuur ontstaat. De gassen welke zich hierbij vormen doen de maag uitzetten en kunnen dat onaangename gevoel van opgezwollenheid teweegbrengen. Doordat Kruschen Salts Uw afvoerorganen aanspoort tot volmaakte, geregelde werking, wordt voorkomen, dat dit pijnlijke maagzuur zich ooit weer ophoopt, of die ongewenschte gassen zich weef zullen vormert. Wanneer U dan trouw blijft aan de kleine dagelijk- sche dosis" zult U geen angst meer behoeven te hebben voor pijnen of andere narigheid na Uw maaltijden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor een 1 cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. (Adv.). Verschenen bij N. V. Servire te Den Haagi „Karakter, Ziekte en Genezing" door Dr. F'. Künkel, het vijfde boek in deze serie, die ge heel volledig zes of zeven deelen zal bevatten. Dr. A. M. Meerloo de vertaler schrijft in een leiding: „Dit boek behandelt in groote trek ken voor artsen, paedagogen en lèeken, het psychische lijden van den mensc/i in en door het individualistische tijdperk. Vaag beseft men, dat ziekte en neurasthenie samenhan gen met de cultuur. Het aantal zieke en on evenwichtige menschen neemt toe." En ver der „De crisis der cultuur dwingt tot psycho logische opheldering; het is een soort zelf genezing van de moderne menschheid." „Het is de bijzondere verdienste van Kün kel, dat hij spreekt voor de groote groep van artsen en leeken die gretig grijpt naar psy chologische opneldering. Künkel heeft veel te leeren, hij doet dat op heldere manier, hij zal dus velen helpen. Een moeilijkheid bij het lezen van verschil lende psychlogische schrijvers is, dat ieder een. eigen vaktaal, een eigcu nomenclatuur schept. Ook bij Künkel is dat zoo, men moet wennen aan zijn terminoogie. -ran zijn „es" en z t „wir", maar wanneer men. eenmaal begrijpt, wat hij daarmee bedoelt, dan begrijpt men ook, hoe Künkel de mensch van individualisme los wil maken door de genezing brengende groep. Zeer mooi en helder zijn vooral de voorbeelden door schrijver gegeven van „geesteszieke" kin deren en hun genezing in het eerste deel van het boek. Prijs ing, 2.75. Geb. j 3.50. Verschenen bij van Loghum Slaterus' Uitg. Mij. te Arnhem in de Zeemeeuwen-serie: No. 11. „Jacqueline en haar Japanners" door Heinrich Eduard Jacob, vertaald door M. Dutric. Schrijver noemt zjjn boek, een klei ne roman. Maar hoofdzaak is niet het romantisch gebeu ren, niet de ellende in Duitschland, vooral in Berlijn gebracht door i. tlatie en het uitraken uit de armoe en den honger, hoofdzaak is het wederkeerig trachten te begrijpen van Duit- sche en Japansche zielen, de afkeer, de groei ende achting, de diepe bewondering, do schaamte van oen Duitschen kunstenaar over eigen kleinheid 'genover de oneindige fijnheid van deze Japanners. Prachtig is df irtusschendoor de vlucht uit Berlijn van en zijn vrouw, na zich lang in een cabaret vernederd te moeten heb ben, prachtig is he* weerzien met den Japan ner, die kamers had gehuurd in hun Berlijnsche huis, de kennismaking en de maaltnd met hun vrienden. Een boek. dat langzaam gelezen moet wor den.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3