binnenland Hoe de Jutterij Luilak vierde buitenland srari Minisu'rs van staat= neunot, len en 2en Pinksterdag SCHOORL en BERGEN E. S. 0. N. A. tweede blad Prinses Juliana. Hervatting van de scheepvaart onderhandelingen met Japan Geen 500 Rijksmark voor Duitsche toeristen? Vliegende Ministers. De Fransche Ministercrisis geëindigd. De regeering-LavaJ de Kamer. voor De N.LR.A, tot I April a.s. verlengd. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 JUNI 1935- naar per Het traditioneele en populaire Pinksteruitstapje Retour 1e kajuit f 0.70 2e kajuit f 0.50 Vertrek boot Binnenhaven 8 u. KT\Z. De reconstructie van het Engelsche kabinet. China en Japan. Het Italiaansch-Abessinisch conflict. Kerk en Staat in Duitschland GEMENGD NIEUWS Binnenland. De onthullingen uit Oss. wilt li lexenl 'n Lichtstraal bij KiNKHOBST /foesl-Grfep-BF&schitis-AsiÈmo '""MDUSIROOP Het ongeluk met den Dieseltrein aan het Weesperpoortstation te Amsterdam. Naar wy uit Apeldoorn vernemen, heeft het jjerstel van de keelaandoening, waaraan Prin ses Juliana lijdt, een gunstig verloop. Aneta meldt uit Batavia: De Japansche Consul-generaal te Batavia heeft officieus geïnformeerd naar de moge lijkheid om de onlangs afgebroken onderhan delingen tusschen de scheepvaart-maatschap pijen te heropenen. Naar de Java-Bode verneemt, heeft de directeur van oeconomische zaken hierop be vestigend geantwoord, indien daarbij ervarin gen als taalkwestie (zooals te Kobe) wor den vermeden. Teneinde dit te bereiken, zou vóór de onderhandelingen hervat worden op bepaalde punten overeenstemming moeten worden ver kregen. Gevolg van het afspringen van transfer-verdrag. Naar het Hbl. van de meest bevoegde zijde verneemt, is er door het afbreken derNeder- landsch-Duitsche onderhandelingen over een nieuwe transferovereenkomst ook een kink in den kabel gekomen ten aanzien van de regeling, waarbij het aan Dultschers zou worden toegestaan met een zeker bedrag (R.M. 500) naar Nederland te reizen. Deze voor het Nederlandsche vreemdelingenverkeer zoo belangrijke aangelegenheid is n.1. onver brekelijk aan de te sluiten transferovereen komst verbonden. Mocht deze toch nog tot stand komen en de kans daarop is bij lange na niet uitgesloten dan mag worden aan genomen, dat ook de quaestie van het reizen van Duitschers naar Nederland voor een be langrijk deel zal zijn opgelost. Gisteren hebben de leden van het kabinet, uitgezonderd de minister dr. Deckers, mr. de Wilde en prof. dr. Slotemaker de Bruine, een vliegtocht boven ons land gemaakt. Zjj zijn gistermorgen om half tien van het vliegveld Waalhaven vertrokken met het Douglas- toestel PH-AKS, de Sperwer, dat bestuurd werd door den heer Blaak. Om negen uur arriveerde dr. H. Colijn per auto uit Den Haag in gezelschap van mevr. van der Hoeven en freule De Savornin Loh- man. Zij werden begroet door den heer A. Plesman, directeur van de K.L.M., die hen voorstelde aan den onder-directeur, de heer P. Guillonard, den stationschef van het vlieg veld Waalhaven, de heer A. Tolk en mr. L. H. Slotemaker, secretaris van de K. L. M. Even lather arriveerden de ministers jhr. De Graeff, mr. Van Lith de Jeugde en prof. dr. ir. Gelissen, wier auto tusschen de pont en het vliegveld door de politie was aangehou den wegens overtreding van de maximum snelheid. De ministerieele auto was dus in een van de politie-avllen geloopen, maar er werd een streep door de bekeuring gehaald, nadat de ministers „dienstzaken" ter veront schuldiging hadden genoemd. Weinige mi nuten later arriveerden de minister Oud en Van Schaik. beiden vergezeld van hun dames. Het gezelschap onderhield zich eenigen tijd in het stationsgebouwtje. Toen minister Co- lijn den nieuwen minister van oeconomische zaken, prof. Gelissen vroeg of hij met het oog op den straffen wind niet bevreesd was te gaan vliegen, antwoordde prof. Gelissen: „We zullen ons aanpassen, Excellentie!" (N. R. Crt.) DE MINISTERS OP SCHIPHOL TERUG. Om 3 uur 33 zette bestuurder Blaak de Sperwer op den grond op Schiphol. SPELLINGWEE. De Alg. Ned. Typografenbond nam eenigen tyd geleden een wijziging in de Statuten aan en zond deze wijziging ter voorgeschreven goedkeuring aan den minister van justitie. De wijziging kwam echter terug met de boodschap, dat zjj niet goedgekeurd kon wor den. Reden: De ingediende geschriften wa ren geschreven in de spelling-Marchant. Aldus een bericht in „Het Volk". BOTER. De heffing op boter en de vervoervergun- hing voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week week vastgesteld op f 1.10 per K.G. Verzuchtingen te 4 uur s nachts. Gewone sleepies en sleepies in stijl. 'tDoolhof als „centre d'amusement De apotheose in de Prins Hendriklaan Om 4 (vier!) uur vanmorgen (of moet ik zeggen vannacht uit een prillen sluimer ontwakend, wist ik dat ééne met noodlottige zekerheid: dat ik dien nacht niet meer het zalige nirwana des slaaps deelachtig zou wor den, dat de jachtvelden der vergetelheid mij dien nacht niet weer zouden zien. Want o lezer, het lot (en ai mij: welk een lot had mjj voorbeschikt op dien noodlot- zwangeren nacht uit te gaan op luilak-copy (welk een woord....). Stel U voor: op dien hachtkil en unheimischU zult het mij dan niet euvel meer duiden, dat ik vanaf deze stonde overtuigd anti-luilaks gezind ben ®n er naar mijn beste weten en kunnen hevig tegen ageeren zal. En ik heb mjj naar buiten begeven en in toet claire-obscuur van den jeugdigen dag (zoo noemen tot 9 uur slapende poëten t) ben ik er op uitgetrokken. Met dikke slaap- °ogen en zonder thee. Want die wilde niet trekken fn den omtrek van de Vogelenbuurt en den Ruyghweg was het echter opvallend stil. o Lava! slaagt er in een kabinet te vormen. Laval is er gisteren nacht in geslaagd een kabinet te vormen. eHt is als volgt samengesteld: Premier en buitenlandsche zaken- Laval Rinks 'h Ma™ dep. verb.) en Flandin (links rep.); Justitie: Bérard, (rep. unie)- Binnenlandsehe zaken: Paganon, (soc. rad.);' Oorlog: Fabry, (links rep.); Marine: Piétri links rep.); Luchtvaart: generaal Denain, (zonder party); Handel: Bonnet, (soc. rad)- financiën: Regnier (dem. linkerz.); Onderwijs en opvoeding: Marcombe (soc. rad.); Open bare werken: Laurent Eynac, (rad. linkerz.); Kolomen: Rollin, (rep. centr.); Koopvaardij: Mario Roustan (dem. linkerz.); Arbeid: Fros- sard, (soc.); Pensioenen: Maupoil, (soc. rad.); Landbouw: Cathala (rad. linkerz.); Volksge zondheid: Lafont (soc.); Posterijen: Mandel, (geen partyOnder-staatssecertaris en toe gevoegd aan den premier, belast met de zaken van Elzas-Lotharingen: Blaisot. Het kabinet omvat dus vier senatoren, n.1. Laval, Bérard, Regnier en Roustan. Buiten het parlement staat generaal Denain. De overige ministers zijn Kamerleden. Dertien ministers maakten deel uit van het kabinet Bouisson. Het tweede kabinet Laval. Het gisterennacht tot stand gekomen kabi net Laval is het tweede, dat de tot geen enkele partij hehoorende Senator Laval heeft gevormd. Zijn eerste regeering leidde hij als minister-president, na den val van het kabinet Steeg, van half Januari tot half Februari 1932. Persstemmen. Het land, zoo schrijft de „Petit Parisien", zal vanochtend gemakkelijker ademhalen. Alle gevaar schijnt geweken, want Laval kan er nu zeker van zijn door te zullen varen waar zijn voorgangers schipbreuk leden. De minister moet vandaag een vrij groote meerderheid behalen en het buitenland zal eens te meer kunnen constateeren, dat Frankrijk, wanneer het tot den rand van den afgrond is genaderd, in staat is zich te herstellen. Bouisson weer Kamervoorzitter. Bousson weer Kamervoorzitter. Na de pauze vooor de beraadslagingen van de financieele commissie heeft de Kamer zich alereerst beziggehouden met de verkiezing van haar voorzitter. Boupisson werd ver kozen. Op beperkte grondslagen. Naar Reuter uit Washington meldt, zijn de leiders van den Senaat, het Huis van Afge vaardigden en de regeering het eens geworden over een resolutie tot verlenging van de Natio nal Industrial Recovery Act (N.I.R.A.) tot 1 April 1936, met dien verstande dat de aan Geen sleepie viel er te bespeuren en wie weet (aldus gingen m'n gedachten) had de lieve jeugd niet besloten deze vermaledijde gewoonte op te geven en zooals het beschaafde jongelui toch past, het bed te houden De „Vischbuurt" gaf al een zelfde aspect. Stilterust overal. Maar dat bestond niet. Dat was gladweg onmogelijk. Het wonder van den plotselingen afstand van Koning Luilak was niet denkbaar en op onze hoede zijn we verder gefietst. En ja hoor: bii de Keizersbrug geviel het, dat ik sleep na 1 ^g arriveeren. En hoeHij kwam vanuit de Keizerstraat en 't eleepie kondigde zich aan met een lawaai of de duivel zelf was ïosfifctorokGn. De stoet bestond uit, nu, laat ons zeggen, 15 trekkers", welke geconvooid werden door minstens een vijftigtal supporters van de meest verschillende leeftijden en standen, terwijl zoowel het mannelijk als het vrouwe lijk element vertegenwoordigd was. In de in zoeten sluimer verzonken Keizer straat, gaf dit lawijt een opschudding van wat ben je me. Nijvere winkeliers, bevreesd voor hun panden, loerden fel van achter de overgordijnen, klaar om hun moeizaam ver kregen bezit daadwerkelijk en direct te ver- ïedfgen. Doch neen, hier betrof het een geval van louter „sleepen" en verder deed men of >r sreen vuiltje aan de lucht was. Maar bij de Keizersbrug, meneertje, daar rït de nret' Een tweetal„voortrek- S" grepen heldhaftig de boomen van de kers greP de meest bekwame brug en sloten d«e werd er onderdoor brugwachters1 »S p en aan beide ztjden kapot geslagen. president Roosevelt verleende volmachten om codes ter verzekering eener loyale concurrentie te bevelen, goed te keuren of op te leggen, worden ingetrokken. De wisseling van premiers. Gisterenmiddag 3 uur heeft MacDonald het Huis verlaten om zijn ontslag aan den Ko ning aan te bieden. Hij kreeg een bijzonder hartelijke ovatie waarmee ook zijn voorma lige partijgenooten van labour Instemden. Nadat hij zich in zijn ambtswoning verkleed had, reed hij te 3.40 uur naar het Buckingham paleis, waar hij onmiddellijk tot den Koning toegelaten werd, die zijn ontslag aanvaardde onder dankzegging voor de bewezen diensten. MacDonald adviseerde den Koning Baldwin tot premier te willen benoemen, die daarop reeds voorbereid en in het Lagerhuis gewaar schuwd was. Baldwin verliet het paleis te 5 uur 5 als premier om te 6 uur terug te keeren om de eerste vergadering van den Geheimen Raad onder zijn voorzitterschap te leiden. In deze vergadering heeft de Koning de nieuwe benoemingen goedgekeurd. Wij laten hier de lijst in haar geheel volgen: De nieuwe functionarissen. Baldwin, eerste minister. Ramsay MacDonald, lord-president van den geheimen raad. Neville Chambrelain, kanselier van de Schatkist. Sir John Simon, binnenlandsehe zaken. Lord Hailsham, lord-kanselier. Sir Samuel Hoare, buitenlandsche zaken. Lord Halifax, oorlog. Thomas, dominions. Markies of Zetland, Bristch-Indië. Malcolm MacDonald (zoon van Ramsay), koloniën. Lord Londonderry, lord-geheimzegelbewaar- der. Sir Bolton Eyres-Monsell, admiraliteit. Cunliffe Lister, luchtvaart. Oliver Stanley, openbaar onderwijs. Ernest Brown, arbeid. Walter Elliott, landbouw. Kingsley Wood, openbare gezondheid. Walter Runciman, voorzitter der kamer van koophandel. Majoor Tryon, P.T.T. Godfrey Collins, secretaris voor Schotland. Ormsby Gore, openbare werken. Eden, minister zonder portefeuille voor Volkenbondszaken. Lord Eustace Percy, minister zonder por- teleuille. Lord Londonderry, regeeringsleider in het Hoogehuis. Het conflict verscherpt zich Het oppercommando van het Japansche leger te Kwantoeng deelt mede, dat in verband met den onopgehelderden toestand te Tientsin gisteren een bataillon infanterie naar die stad werd gezonden, om daar de bescherming der Japansche belangen op zich te nemen. Bovendien wordt een eskader bommenwer pers naar die plaats gedirigeerd ter versterking van de daar reeds aanwezige vliegtuigen. Volgens een bericht uit dezelfde bron is Don derdag in de haven van Tangkoe een Japansch stoomschip door Chineesche nationalisten aangevallen. Slechts door het optreden der Chineesche politie is' het gelukt, ernstige inci denten te voorkomen. - De Japansche minister van Oorlog, Hajasji, die op het oogenblik een inspectiereis door Mantsjoekwo maakt, heeft in verband met de politieke gebeurtenissen in Noord-China be sloten, zijn verblijf in Mantsjoekwo vroeger te beëindigen dan zijn plan was en naar Japan terug te keeren. Amerikaansche bezorgdheid van wege de Japansche actie in Noord- China. Van welingelichte zijde wordt verklaard, dat het Amerikaansche departement van Staat met groote bezorgdheid de Japansche militaire activiteit in Noord-China volgt. De Verzoengingscommissle op 25 Juni te Scheveningen byeen. Een bericht uit Milaan meldt, dat de be middelingscommissie voor het Italiaansch Abessinisch conflict, die gistermiddag te Milaan vergaderde, besloten heeft op 25 Juni opnieuw bijeen te komen in Nederland en wel te Scheveningen, teneinde haar werkzaam heden voort te zetten. By informatie op Buitenlandsche Zaken vernam de „Nw. Rott. Crt.", dat daar gisteren van dit voornemen nog niets bekend was. Waarmede men dus de eerste achtervolging, van stadszyde, voorloopig onmogelyk had ge maakt. Ja, die sleepies: er zijner met en zonder fantasie en dien morgen hebben we beide categorieën in ryke mate vertegenwoordigd gezien. De één bindt gewoon een paar emmers aan elkaar en schreeuwt er moord en brand bij. Maar de „echte", de doorgewinterde Luilak- ker, die maakt er eerst een kunstwerk in zyn genre van. Die verzamelt geen dagen, maar we ken tevoren alles, wat van z'n gading is. En zoo ziet men ze: samensmeltingen van emmers, cacaobussen, vuilnisemmers (zoowel nieuw als,oud!) fietsenframes, de meest ver schillende onderdeelen van auto's enz., enz. Alles wat rammelt en waar muziek in zit, komt van pas. We zagen zoowaar afgedankte cornet-beafblikken in tedere omarming met een stuk of drie kachelpijpen. Oude para- pluie's en bejaarde teilen waren ditmaal ook zeer in trek Al spoedig had ik begrepen hoe ditmaal de vork in den steel zat. Vischbuurt en Oude Helder, waar eertijds massale veldslagen ge leverd werden waren ditmaal opvallend rus tig en als had geheel Luilak-vierend Den Helder het van te voren bedisseld, het feest speelde zich hoofdzakelijk af in 't Doolhof, met z'n rijkdom aan steegjes en slopjes en waar het veelhoekige der straten Koning Luilak schitterende mogelijkheden btedt zich in z'n volle grootheid te toonen Ja, dat Doolhof. Het bleek inderdaad, dat men hier met een soort systeem te doen heeft gehad. Om half twee vannacht is na melijk een plus minus 10-jarig knaapje in den telefoonpaal geklommen, welke in de De synode geëindigd. De te Augsburg gehouden Synode van de Belijdeniskerk is Donderdag geëindigd, zonder dat het aangekondigde manifest, waarin de Belijdeniskerk zich „vervolgde kerk" zou noe men, is verschenen. Wel zal a.s. Zondag in de evangelische kerken een verklaring worden voorgelezen, maar daarin zal niets staar, over vervolgingen der kerk van staatswege. De toon van de besprekingen is gematigd geweest en Reuter's correspondent, die de bijeenkomst heeft bijgewoond, constateert, dat de eenheid in de Belijdeniskerk aanmerkelijk is toegenomen. Dat is vooral te danken aan onderlinge besprekingen tusschen de voor naamste leiders. Weer een arrestatie. De marechaussee te Oss is Donderdagmor gen overgegaan tot de arrestatie van den 25-jarigen arbeider P. S. uit Oss, die er van verdacht wordt, medeplichtig te zijn geweest aan den overval met geweldpleging op het bejaarde echtpaar van Bergen te Oss in den avond van 23 December 1933. Op genoemden avond drongen drie gemas kerde mannen het huisje binnen. De zieke echtgenoote van B. viel van schrik bewusteloos neer. De oude van B. trachtte zich te verzetten, doch werd neerge slagen, waarna de mannen zijn -geld eischten. Er kwamen echter buren op het gestommel af en de indringers namen de vlucht. Om hun aftocht te dekken losten zy eenige revolver schoten in de lucht. De oudjes deden eerst den volgenden och tend aangifte bij de politie, die de daders niet heeft kunnen opsporen. Wel meenden zij, dat er bekenden aan het werk moesten zijn geweest. Van B. had namelijk de ge woonte, zijn geld in het voetstuk van een potkacheltje te bewaren en daar hadden de mannen direct gezocht. Van B. had zyn geld echter juist eenige dagen tevoren elders ge deponeerd. Bovendien moesten de indringers geweten hebben, dat de inwonende dochter van Van B. des Zaterdagsavonds eenige uren het huis verliet om inkoopen te doen. Thans heeft de marechaussee voldoende aanwijzingen gevonden om S. te arrestee ren. Hij was een buurjongen van den beruch- ten P.. de B. en men vermoedt, dat hij door dezen is overgehaald aan de rooftochten van de bende deel te nemen. Hij, is waarschijnlijk nog medeplichtig aan andere misdrijven. De overval op het echtpaar Van B. te Oss opgehelderd. De arbeider P. S., uit Oss, die gearresteerd is als verdacht van medplichtigheid aan den overval met geweldpleging op het echtpaar Van B., te Oss in December 1933, heeft na leder, wiens kinderen oan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestonddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- oanvol inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevri|dt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen, Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heel» de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij: een langdurig verhoor bekend. Als mede plichtigen noemde hy Piet de B., A. H. v. d. F., bijgenaamd de Rut, en een 23-jarigen' ar beider, die destijds in Oss verblyf hield. Eerstgenoemden vertoeven in de strafge vangenis te 's-Hertogenboscb, maar laatst genoemde is eenigen tyd geleden naar Hol land vertrokken om te gaan grasmaaien en sedertdien onvindbaar. Men heeft zijn opspo ring verzocht. Bij het verhoor, dat men de Rut, in ver hand met dit misdrijf heeft afgenomen, heeft ook deze zijn schuld bekend. Weer eenige arrestaties. Een later bericht meldt: De maréchaussée te Sloterdijk heeft den man weten op te sporen by een landbouwer te Hoofddorp. Hij werd overgebracht naar Oss, waar hij gisteravond om half zes is aan gekomen en in de maréehausséekazerne werd opgesloten. De verdachte werd aan een verhoor onder worpen en bekende ten slotte het hem ten laste gelegde. Zoo is ook deze zaak, die in 1933 Oss in beroering bracht, opgehelderd. Drie der ver dachten hebben een volledige bekentenis afge legd. De vierde, de verstokte misdadiger P. de B., zal echter wel halsstarrig blijven ont kennen. Wy zijn echter nog niet aan het einde van de arrestaties en onthullingen ©ver de vele misdrijven, welke de laatste jaren in Oss en omstreken werden gepleegd. Verschillende branden, waarvan steeds ge meld moest worden „oorzaak onbekend" en waarvan de politie meestal meende, dat er brandstichting in het spel was, konden nooit worden opgehelderd. De schuldigen konden De bewoners van het Internaat van de Zeevaartschool, maakten gisteren een „luchtuitstapje". De Zeevaartscholieren voor de K.l.m. vogel. feuilleton Buitenlandsch Overzicht rag. 1 - 1 Koninklijke dankbetuiging voor de Marine en de Heldersche burgerij 9 Weer S0 militaire vliegtuigen voor de Belgische luchtmacht besteld 1 De onthullingen te Oss. Weer een arrestatiei Hervatting van scheepvaarton derhandelingen met Japan f 6 Het herstel van de keelaandoening waaraan Prinses Juliana lijdtheeft een gunstig verloopg De ministercrisis in Frankrijk opge lost. Laval heeft een kabinet ge vormd g De aardbeving in Beloedsjistan. De doodenstad voor een jaar gesloten tl Het conflict tusschen China en Japan verscherpt zich6 De reconstructie van het Engelsche kabinet. Sir Samuel Hoare minister van buitenlandsche zaken B Sensationeele geruchten rondom den gewezen Haagschen hoofdcommis saris van politie„10 De boter-export naar Duitschland. Vragen van het Kamerlid Lovink 1 Memorie van Antwoord begrooting Zuiderzeefonds i Omtrek-nieuwsll Marktberichten1S Marinebcrichten 6 Sportnieuws 6 niet worden gevonden. Wel was men van mee ning, dat er tal van brandstichters in Oss waren en by de laatste onthullingen is dan ook gebleken, dat de meening van de politie op waarheid berustte. Gisteravond heeft de gemeentepolitie de hand gelegd op den 38-jarigen J. V., bijge naamd „Jan Bol", die er ernstig van wordt verdacht aan A. H., bijgenaamd „de dikke Toon de Soep" een bedrag aan geld te heb ben gegeven om een consumptietent, staande op het gemeentelijke sportpark te Oss, en hem toebehoorende, in brand te steken. De verdachte is in het politiebureau te Oss opge sloten en zal aan een verhoor worden onder worpen. De arrestatie heeft te Oss veel opzien gebaard, daar deze man tot de betere standen van Oss behoort. Niettegenstaande dit schijnt verdachte geen gunstige reputatie te hebben, daar by de behandeling voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch van een zaak tusschen hem en een zekeren K., één der wacht meesters van de maréchaussée verklaarde, dat V. zeer ongunstig bekend stond en hij hem tot alles in staat achtte. V. is ook direc teur van de wielerbaan te Oss. Op 5 Augustus 1934 heeft op het Weesper poortstation een aanrijding plaats gehad tus schen den Dieseltrein, die om 9.35 uur in de richting naar Utrecht pleegt te vertrekken, en den tender van de locomotief van een stoom trein, die op datzelfde oogenblik het eerste perron binnenreed, vanwaar de Dieseltrein was vertrokken. Tengevolge van deze aanrij ding werd de linkerwand van het voorste deel van het eerste rijtuig van den Dieseltrein geheel opengescheurd en de zitplaatsen ter linkerzijde in dat rijtuig met groote kracht vernield. Drie passagiers liepen verwondin gen op. Gisteren heeft zich voor de rechtbank te Am sterdam te verantwoorden gehad de 34-jarige wagenbestuurder W. J. C. L. wegens het feit, dat het aan zijn grove schuld te wijten is ge weest, dat gevaar is ontstaan voor het ver keer door mechanische kracht over een spoor weg der Nederlandsche spoorwegen. Verdachte zou weggereden zyn in de richting van Utrecht, niettegenstaande het voor zyn trein geldende bij het eerste perron staande uitrrj- signaal, sein in, duidelijk op onveilig stond. De officier van justitie mr. Van Dullemen, eischte tegen verdachte wegens het in gevaar brengen van het mechanische verkeer, een maand hechtenis. Pleidooi. De verdediger, mr. A. B. J. Waslander, acht geen grove schuld aanwezig, doch meent, dat indien de rechtbank hiertoe wel zou conclu- deeren, er vele verzachtende omstandigheden zt)n, welke kunnen leiden tot vermindering van de strafmaat. PI. dringt aan op vrijspraak subs de uiter ste clementie. Uitspraak 21 Juni. Kuiperstraat staat. U weet wel, die heel hooge! Met den inzet van eigen leven heeft het heerschap daar een soort Sioux- gebrul over het slapende stadsgedeelte uitge huild en binnen tien minuten kwam alles wat met luilak direct ©f indirect in verband stond erop af. Om half vijf waren we daar en het was indrukwekkend, hoeveel sleepies men er niet verzameld had. En ondanks het feit, dat toen reeds de politie met reinigings wagens, motorpolitie en ander personeel tal van sleepies ingepikt had. Het ha veel van wild-west daar. De motorpolitie scheerde in volle vaart om de hoeken, hetgeen gepaard ging met gebrul en gekrijsch van het publiek, waaronder zich tal van ouderen bevonden. Hier zag men joggies van nauwelyk 7, 8 jaar uit de huizen komen, achter zich aan- sleepend twee of drie chocoladebusjes. Over al voegde men zich bijeen en het leek een vrij ondankbare taak, welke de politie hier te vervullen had. By sleepies bleef het trou wens niet. Borden, kruiken flesschen werden stuk ge slagen op de straten, teneinde barricaden te vormen tegen de belagers. Het was een rom meltje van belang en een daverend leven. Verhalen, die je hier kon hooren!! Er zou een meisje in de Vlamingstraat ge weest zijn, die om half drie „alleen maar eventjes buiten keek". Ze stond nog bin- i nen en toen had de plesie haar gegrepen en in een handomdraai tusschen de heeren van de motor-brigade gezet. Met een vaart van 60 kilometer (aldus onze zegsman) hadden ze'r naar 't hoofbro gebrogt. Het is jammer, dat we dit niet gezien hebben, maar het lijkt ons een vorstelijk schouwspel geweest te zyn...... Zooiets als de ontvoering van Helena van Troje In de zijstraten van de Van Galenstraat was ook later het een en ander te beleven. Hier had men een machtige sleep van zeker 10 meter lang, welke getrokken werd door een man of 20. Steeg in, stheeg uit, ging het. En dat onder oorverdoovend gebrul. As- stlstenten hadden zich belast met het trek ken aan de bellen en kweten zich hiervan subliem. Een enkele maal bleek een huisheer of huismoeder niet van de pret gediend te zyn en opende de deur. Maar dat was dan het paard achter den wagen, aangezien de stoet als één man een dergelijk egbrek aan mede leven beloonde met een afkeurend gejoel. Natuurlijk zijn er diverse belhamels naar de Prins Hendriklaan getransporteerd. Eenige hiervan reeds op een fantastisch vroeg uur, naar men ons verzekerde. En zoo duurde het feest voort tot om streeks een uur of zes, toen het meeste ma teriaal geconfisceerd was en men nog maar sporadisch hier en daar onraad speturde. Doch toen was de zon al lang op en luilak moet je eigenlijk vieren als het zo noet tus schen licht en donker is, niet. Op den terugweg maakten we 't volgend vermakelijk drama nog mee. Een jog van, laat ons zeggen een jaar of 9 was zeker vast besloten liever een pak rammel van z'n vader te riskeeren, dan later uitgemaakt te worden als DE luilak. De deur in de Van Galenstraat ging open en de kortgebroekte en nat-geneusde jngeling wipte er uit: klompen in de hand en met z'n kieltje nog los-zwabberend aan. Maar juist op 't moment van de ontsnapping, daar kwam papa, en deze wilde de uitbraak beletten. Een run volgde, en zoon schoot een steegje in. En daarna werd hij niet meer gezien Maar die vader op z'n sokken achter dat jog... dat was waarlijk kostelyk... De slotapotheose van het festijn vond plaats in de Prins Hendriklaan. Zeker wei 100 jongens hadden zich daar opgesteld, alt 't ware om den leeuw in z'n hol te tarten. Er werd geschreeuwd en gefloten, doch de agenten waren t e verstandig hieraan gevolg te geven. Maar zóó gauw gaven de heeren 't niet op. De aanwezige sleepies werden ge- vechtsklaar gemaakt en daar ging 't weer. Steeds maar langs het Hoofdbureau. Achter de ramen: geen schijn van leven. Uitgestor ven. Men werd doortasenclter. Wel verdikkie, zou dit niet lukken, dan dót. En zoo ge schiedde het, dat een aantal zich op de bin nenplaats waagde, steeds weer retireerend en klaar om te vluchten. Zelfs het geduld van een politieman is be perkt. Op een gegeven moment kwam er leven achter de deur en daar: ja hoor, een agent was dit te bar geworden en een achter volging werd ingezet. Maar dat is gemakke lijker geschreven dan uitgevoerd en eerst na een hevig offensief gelukte het de politie de palm der overwinning te behalen En dit was het einde van Luilak 1935, die after all beduidend kalmer verliep dan ver leden jaar. Doch de oudroest-prijzen zullen dezer dagen wel weer geducht vallen

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5