Stadsnieuws Hl i HARJER&ZOON ^Doorzitten Wij combineeren aardige Zitjes CRAPAUDSen Engelsche Fauteuils pUROj, DERDE BLAD Huldeblijk K XVIII. GEBR. J. C. JACOBS, Koninklijke Dankbetuiging. BUSLICHTENG Werner Crone, Koningstraat 29. Een Poolsche Pinkstervertelling. UIT ONZEKEU8C0LLECTIE Spoorstraat 49 Tel Intc. 46 Varen, Varen Predikbeurten Stukloopen, Zonnebrand Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel) Zomertijd. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 8 JUNI 193= Juni Zon op: ond.: Hoogwater sin. nam. Z 9 4.41 21.17 2.51 3.17 M 10 4.41 21.18 3.43 4.13 D 11 4.40 21.20 4.42 5.09 W 12 4.40 21.20 5.37 6.05 D 13 4.40 21.21 6.20 6.52 V 14 4.39 21.21 7.19 8.01 Z 15 4.39 21.22 8.21 8.39 Lichten op voor alle voertuigen Zaterdag 8 Jnni21.. Zondag 9 21.47 Maandag 10 21.40 21.47 21.48 Het gipsmodel van de plaquette aangekomen. Dezer dagen heeft men in de bladen kun nen lezen, hoe tijdens het verblijf van de „K XVlil" in Mauritius, de commandant van onze beroemde onderzeeboot, de heer D. C. M. Hetterschij, de eercgast was aan een diner, dat door vooraanstaande personen van dat eilandje in den Indischen Oceaan, aangehouden werd. En hoe daarbij vol waardeering en lof gesproken werd over de Koninklijke Neder- landsche Marine, over de prestaties ter zee van Neêrlands kloeke zonen, in wie de voort varende geest van hun voorvaderen als Abel Tasman gevaren scheen. Indien het mogelijk is, dat de geest van Tasman over deze zeeën zweeft, die zoo nauw verbonden zijn aan zijn roem, dan kan het niet anders of hij zal met een glimlach van trot- sche tevredenheid neerblikken op de reis van de „K XVIH", aldus de gouverneur Slr Wal- fred Jackson in zijn lange tafelrede. Waaruit nog eens moge blijken, hoe groot de vereering wel van het buitenland ten aan zien van dé prestatie van onze „K XVin" is. Onze actie is Intusschen voortgeschreden, al meenden wij, dat het met het oog op de drukte tijdens de „Remavi" beter was de „Oproep" eenige nummers te laten rusten. Doch thans, nu zoo juist het gipsmodelé van de plaquette, die wij, als Heldersche burgerij, de beman ning gaan aanbieden, ter correctie gearriveerd is, komen wij er weer op terug en zullen voortgaan met de inzameling van de gelden, totdat het benoodigde bedrag bereikt is. Wij meenden goed te doen het gipsmodel eenige dagen tentoon te stellen, teneinde de nieuwsgierigen in staat té stellen zich een oordeel te vormen, hoe zjj wordt. Want als zij eenmaal uit brons gegoten is, zal er wel niet veel tijd voor bekijken over zijn. Men moet bij het bekijken niet vergeten, dat gips zeer koud aandoet, zoodat het modelé alleen dient om de voorstelling te laten zien, die op de plaquette voorkomt. Eenmaal in brons gegoten krijgt deze kleur en warmte, zoodat men dan eerst de plaquette op haar volle waarde kan schatten. Het gipsmodel zal heden en de beide Pink sterdagen opgesteld zijn in de étalage van onze zaak in de Koningstraat. In den loop van de volgende week zullen we de derde verantwoording publiceeren. Vol staan wjj dezen keer met de slotmededeeling, dat verschillende „bronnen" eerst gisteren „aangeboord" werden. Er zijn enkele leuke ideeën bij, wanneer we echter nu nog niet kunnen spreken. Let goed op de artikelen over de „K XVHT' van volgende week, daarin hopen we over deze leuke ideeën eenige onthullingen te doen. De bemanning van de „K XVlil" wil ook wel opletten? So long! Geslaagd op 6 Juni i.1. aan het Amster- damsch Conservatorium voor het volledig eindexamen in de theoretische vakken (solfège, harmonie, analyse, paedagogiek en muziek geschiedenis) onze oud-stadgenoote, mej. A. F. J. van Manen te Amsterdam. Voor het examen finantiëele rekenkunde, door het Ned. Instituut van Accountants te Amsterdam gehouden, slaagde de heer A. F. Rusting alhier. Bij de 1.1. te Den Haag gehouden examens, slaagde onze vroegere stadgenoot, de heer F. J. M. Berting, voor 3de stuurman groote vaart. Voor VLEESCHWAREN naar MOLENSTRAAT 48. De Schout bij Nacht, Commandant der Marine te Willemsoord heeft het navolgende ter kennis gebracht van de schepen en in richtingen te Willemsoord onder zijn bevel: Hare Majesteit de Koningin heeft mij Hoogstdezelver tevredenheid betuigd over de houding van het marinepersoneel bij Haar be zoek aan de Marine te Den Helder op den voormiddag van 4 Juni j.1. De Burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat H. M. de Koningin hem heeft ver zocht aan de burgerij Hoogstderzelver welge- meenden dank over te brengen voor de geest driftige en hartelijke ontvangst bij aankomst en verblijf van Hare Majesteit in deze ge meente. Den Helder, 6 Juni 1935. De Burgemeester voornoemd. DRIESSEN. DANKBETUIGING UITVOEREND COMITé MON. NED. REDDINGWEZEN. Het Uitvoerend Comité Oprichting Monu ment Nederlandsch Reddingwezen alhier, voelt zich gedrongen om langs dezen weg zijn hartelijken dank te betuigen voor de mede werking, welke verleend is, om de plechtig heden, ter gelegenheid van de onthu.ling van het borstbeeld van wijlen Prins Hendrik en de inwijding van het Monument voor het Neder landsch Reddingwezen op den 4den Juni j.1., volkomen te doen slagen. Het Comité dankt in het bijzonder: de directie van het „Casino", voor het gratis beschikbaar stellen van stoelen en tribunes; De Firma van Baaren, voor het gratis op stellen van de luidspreker-installatie, waar door vele aanwezigen in de gelegenheid waren om de toespraken e. d. te volgen; de Gebrs. van Koningsbruggen, voor het gratis vervoeren van al het materiaal, dat op het Westplein benoodigd was; de plaatselijke Postduivenverenigingen en den heer H. J. Bok,- die de leiding van de Postduivenparade op zich heeft genomen; het Stedelijk Muziekcorps en de vele zan gers, welke wijding aan het geheel hebben gegeven; den plaatselijken muziekmeester, den heer A. J. Leewens, die zich buitengewoon ver dienstelijk heeft gemaakt, en verder alle andere personen, die hun wel willende medewerking ten dezen hebben ver leend. Namens het Uitvoerend Comité voornoemd, W. F. G. L. DRIESSEN, Burg. L. BANDSMA, Secretaris. Den Helder, 5 Juni 1935. HET VERTREK VAN H.M. DE KONINGIN. In het verslag over het vertrek van de Koningin, schreef onze verslaggever dat Hare Majesteit zich in haar appartementen had teruggetrokken, zoodat de honderden belang stellenden, die het vertrek bijwoonden, de Koningin hun groet niet meer konden bren gen. Een onzer lezer maakt ons er nu op attent, dat Hare Majesteit bij den Overweg buigend dankte voor de spontane wijze waar op daar de honderden de Koningin hun groet brachten. Inderdaad blijkt de Koningin, naar wij nader vernamen, voor de coupé-ramen geko men te zijn, zoodat de velen die naar den trein gegaan waren, den tocht niet tevergeefs ondernomen hadden. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot 2en Pinkster dag 's morgens 8 uur is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolman, Spoorstraat Op 2en Pinksterdag is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Dinsdag 11 Juni tot 17 Juni wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. MEER DAN EEN VIJFDE DEEL DER HELDERSCHE BEVOLKING SPAARDER ONZER NTJTSSPAARBANK. De Directie der Nutsspaarbank deelt ons mede, dat dezer dagen het aantal spaarders in onze stad bij genoemde instelling tot 9000 is gestegen. In 1927 was dit aantal nog slechts 1000 en thans, acht jaar later, negen maal zooveel. EEN SYMPATHIEK GEBAAR VAN HET „REMAVP'-COMITE. Op uitnoodiging van het „Remavi"-comité zullen de leden van „Moed, Volharding en Zelfopoffering" hedenmiddag van 3 tot 5 uur gelegenheid hebben de tentoonstelling .Re mavi" gratis te bezoeken. Een aardig idéé van het Comité. lederen morgen wordt de bus voor rolfilms in de portiek by WERNER CRONE, Koningstraat 29, gelicht. Dus 'e avonds of Zondags na dé wandeling doet U de film in de bus en den volgenden avond is zé klaar met 1 afdruk erbij. GEEN' VERSCH BROOD TWEEDEN PINKSTERDAG. De Heldersche bakkerspatroons maken in een advertentie in dit nummer bekend, dat Maandag a.s. (2de Pinksterdag) geen vorsct) brood verkrijgbaar zal zijn. AANBESTEDING. i Vrijdagmorgen is ten raadhuize aanbesteed het verbouwen van het Hoofdbureau van Politie tot Hoofdbureau van Politie met Brand' weercentrale en een Bovenwoning. De aan besteding geschiedde in vier perceelen. Dé volgende biljetten waren hiervoor ingekomen! Perceel a. Voor alle werken, met uitzon-} dering van het sanitair, lood- en zinkwerken en de glas-, verf- en behangwerkenA. Bolt, den Helder f 30.900.P. Fröhlich, Harlingen f 32.980.fa. Modder Cuperus, den Heldeii f 33.500.—, fa. J. Krijten burg, Harlingen f 34.588.G. J. Broertjes, Heemstede f 37.185.Frans Philips, Harlingen f 39.620. fa. Minneboo Walboom, den Helder f 41800.1 Perceel b. Voor het sanitair, de lood- en zinkwerkenfa. G. J. Ekkers, Slootdorp f 2197 -, fa. J. F. Sehellinger, den Helder f 2.366. M. Koorn, den Helder f 2.415.—, H. K. van Ritbergen, den Helder f 2 660.—C. Buis, deri Helder f 2.684.—, R. J. Zoetelief, den Helder f 2.691—, A. J. Fey, den Helder, f 2.743.—, H. Wïllemse. den Helder f 2.862.—. Perceel a en b samen: H. Hagen, deni Helder f f 30.600.—, Perceel c. Voor de glas-, verf ep behang werken, L. Nijman Zonen, Alkmaar f 2.079.,j fa, Caspers Groenendijk, den Helder f 2.140.j E. Coene, den Helder f 2.275.—r. Perceel d. Voor alle1 werken tezamen D de Graaf Jr,, Koegras f 33.500.P. Fröhlich,; Harlingen f 37.860.fa. J. Krijtenburg, Har-! lingen f 39.680.—,G. J. Broertjes, Heem-i stede f 42.458,—, G, Groot, den Helderf 43.727.—J A. Smit, den Helder f 46.100.Minneboo Walboom, den Helder f 48.100. Door het Bestuur der Woningstichting te den Kelder is Vrijdag aldaar aanbesteed in het Kegelhuis het maken van 75 scheidings muurtjes bij 156 woningen aan de Vogelwijk; en het Tuindsrp te Den Helder. De volgende biljetten waren hiervoor in-j gekomen J. Roomeyer Sr., f 1373.D. Koo- ger f 1390,D. van Willigen f 1500.C. A.i Kwak f 1550—, A Bolt, f 1570—,Chr. Gro-i ninger Co. f 1635H Doorn f 17 25.,j W. F. Labout f 1780.—, K. Venema f 1817.—,! Gebr. Steeman f 1875—E. Noppert f 1942.,j H. J. A. Lucker f1950—W. A. Ran f 2066— J. P. van Os f 2090.A. J. Donkersloot f 2147. Allen Den Helder. HOTEL „BELLEVUE" HEROPEND. ,1 Helaas te laat voor de cour ant van Don- derdag ontvingen wij van den heer Schouten, bericht, dat zijn hötel „Bellevue", hoek Spoor-! straat-Julianapark, wat het restaurant en café betreft, weder toegankelijk is Zooals j men weet, heeft de Zondagavond-brand gelijk-j vloers de minste schade aangericht, zoodat' gelukkig al spoedig tot de heropening kan worden overgegaan. Het interieur is in 't ge heel niet veranderd, dezelfde intimiteit is cr nog en de oude, vertrouwde geest van gast vrijheid waart er weef rond. Hopen we, dat „Bellevuè" voortaan voor rampen gespaard moge blijven. HEDEN WIMFELTOUHT. Carillon bespeling ter eere van het be- zoek der automobilisten. Hedenmorgen zijn de deelnemers aan den Wimpeltocht van de drie verschillende start plaatsen vertrokken en intusschen, brj het verschijnen van dit nummer, in onze stad aangekomen. Zij worden ontvangen op het Badhotel, waar een door het tentoonstellings comité aangeboden vischlunch gebruikt wordt, waarna in optocht naar de „Remavi" gereden wordt, met de verworven wimpels voor op den wagen. Het' parcours is zoo genomen, dat de auto mobilisten het Westplein zuilen passeeren, Hier wordt even gestopt om het Reddingmo nument en het borstbeeld van Z. K. H. Prins Hendrik te bezichtigen. Tijdens dit bezoek zal de stadsbeiaardier de heer Tj. Dito het caril lon in het Monument bespelen. (Om precies te zijn van 2.30 tot 3 u.). Daarna vervolgen de deelnemers den rit naar het tentoonstellingsge bouw over 'den Dijk, Kruisweg, Hoofdgracht. Buitenhaven. In het gebouw zullen de fraaie plaquettes door den vice-voorzitter van het „Remavi"-comité, kolonel H. Ferwerda, wor den uitgereikt. - c y O Hoe Jochem ertoe kwam zijn lievelings hond weg te geven. En wat een Pinksterpreek leerde. i door GEN O SERPOECHOW. Jochem kan mooie wijsjes zingen en flui ten. Het zijn eigenlijk géén echte liedjes. De Wüsjes worden hem aangedragen op de gol ven van den wind, die over de heide blaast, waar Jochem zijn schapen hoedt; de woorden bedenkt hij er zelf bi). Vele van zijn liederen ook hebben in het geheel geen woorden; ze zijn niet meer dan een zoemend geneurie met af en toe een paar helder uitschietende klan ken. Waarvoor zou hij ook woorden noodig hebben? Er is niemand, die hem behoeft te Verstaan. Jochem zelf weet wel, wat hij zelf zachtjes voor zich heen neuriet of luiduit jubelt en galmt en de schapen bekommeren zich niet om zijn liederen. Alleen de beide honden schijnen naar zijn gezang te luiste ren; ze weten het wel, of Joehem iets droe vigs zingt of dat hij in een vroolijke stem ming is. Twee honden heeft Joehem bij de kudde. En is dan ook een bijzondere reden voor. De eene toch is deze niet zoo heel groot; maar daar namelijk is de eigenlijke herdershond, dien de eigenaar van de kudde Jochem gegeven heeft, toen hij hem als schaapherder aanstelde. Het is niet zoo'n hond, zooals wij die als herders hond kennen; mijnheer heeft hem heelemaal uit Engeland laten komen en hij is Jochems beste helper, een trouwe, vlijtige hoeder van de kudde. En toch houdt Jochem meer van den anderen. Dat is een echte, gewone sche pershond, die heelemaal van hem is, alléén van hem, Jochem .Twee jaar geleden, toen hij door het groote bosch liep, heeft hij een strooper betrapt en de houtvester, die al heel veel schade door dezen strooper had onder vonden, heeft Jochem uit dank het mooiste jong uit zijn nest jonge herders gegeven. Tus- schen Jochem en Wodan, zooals hij hem noemt, bestaat sedert dien dag een trouwe vriendschap. Op een morgen in Mei komt Gisela Rockow op haar ochtendrit voorbij den heu vel, waar Jochem ligt te droomen en zijn voorjaarsliederen zingt. Gisela is achttien; aan haar ouders be hoort het landgoed, dat aan de heide grenst. Ze is niet zonder bedoeling juist hierheen ge reden, want ze mag graag zoo nu en dan eens met den jongen herder een praatje ma ken. Hij is zoo heel anders dan alle mannen, die ze kent, al die vleiers en oogendienaars, melkmuilen of verwaande kwasten en door draaiers. Jochem is het prettigste gezelschap. Hjj is mannelijk en zelfbewust, hij kent zijn plaats tegenover haar, de dochter van den groot grondbezitter en is toch niet onderdanig. Gisela houdt haar paard in, als ze Jochem ontdekt, springt eraf en begroet hem. Ze liggen een poosje samen in het gras te pra ten, dan haalt Gisela haar mondharmonica voor den dag en probeert Jochems wijsjes na te spelen. In Jochem ontwaakt een oude wensch: een harmonica, zooals de jongens hadden, met wie hij naar school ging, wat had hij die al vaak in zijn eenzaamheid gewenscht. Dat zou een prachtige begeleiding bij zijn muci- seeren zijn geweest. Toch is hij er nog nooit toe gekomen, er zich een aan te schaffen. Maar nu hij Gisela hoort spelen, staat zijn oude verlangen weer met alle kracht op. Hij spreekt het uit met de begeerigheid van een mensch, die nedérig leeft en overigens geen wensch kent. Gisela staat op het punt hem de mond harmonica te geven. Doch dan flist haar een gedachte door het hoofd. Het is haar zelf niet heelemaal duidelijk, wat er in haar om gaat; ze wil een proef némen. Het spel prik kelt haar. Hoe zal Jochem zich houden? Zou ze toch niet een klein beetje macht over hem hebben „We zftllen ruilen!" zegt ze luchtigjesweg, „Ik gééf jou de mondharmonica en jij geeft Wodan aan mij!" „Wodan?" vraagt Jochem verrast en ver schrikt. „Ja, Wodan bevalt mij! Wat Ifeb jjj hier eigenlijk met twee honden noodig. Maar mis schien kun je èigenlijk wel heelemaal geen mondharmonica spelen; nu, en dan......" Geleerd heb ik 't niet, maar spelen kan ik vast wel" Reeds had hij het instrument aan zqn mond gezet; hij zocht de noten. Wel ging het nog een beetje valsch en onbeholpen; maar je kon hooren, dat hjj het spoedig meester WEL DUIKDEMONSTRATIES. In het Remavi-programma staat vermeld, dat le en 2e Pinksterdag geen duikdemon- straties zullen worden gegeven. Dit is echter gewijzigd, zoodat ook die beide dagen de demonstraties zullen zijn te zien in de stand van den Onderzeedienst. AMATEUR FOTOWEDSTRIJD. Met verwijzing naar de adverentie in het nummer van vorige week Zaterdag, verzoekt Werner Crone ons er de aandacht op te wil len vestigen dat foto's voor den door hem georganiseerden fotowedstrijd, tot Dinsdag avond 8 uur aan zijn zaak in de bus kunnen worden gedeponeerd. Zooals men weet gaat het om de mooiste foto van H.M. de Koningin, gemaakt bij haar bezoek van j.1. Dinsdag of van het Redding monument. Een drietal prijzen zijn uitgeloofd, n.1. van 10.5.en 2.50. Men zie voor bijzonderheden de advertentie, KONINKLIJK BEZOEK AAN 'S RIJKSWERF. Geheel onverwacht heeft, naai men weet, Hare Majesteit tijdens haar inspectie van de troepen en alvorens aan boord te gaan van de „Hertog Hendrik", nog een bezoek gebracht aan 's Rijkswerf. Hieromtrent kunnen wij als nog het volgende mededeelen: Door de Noordpoort reed Hare Majesteit met haar gevolg de werf op en langzaam gin gen de koninklijke auto's langs Gymnastiek - en Sportschool, sloepenloods en verdere werk plaatsen, van geschutmakerij tot werktuig bouw. Daarna ging het langs het Nieuwe Dok over de brug het Boerenverdriet, langs Arse naal en de mobilisatiekade naar het Torpedo atelier. Het was daar, zooals wij reeds heb ben vermeld, dat Hare Majesteit uitstapte voor een bezoek Zij werd daar rondgeleid door den chef van net torpedo-atelier, overste Klaassen, die haar eenige bizonderheden toon de. Daarna reden de auo's langzaam langs het schuine pad via de Westpoort langs de „Van Speyk" wederom naar de Noorderpoort, van waar het vertrek naar de „Hertog Hendrik" plaats had. Langs den geheelen weg stond het personeel opgesteld en werd de vorstin hartelijk toege juicht hij het passeeren. Hare Majesteit werd aan den ingang opgewacht door den Directeur van 's Rijkswerf, ir. Visman, dien zij uitnoo- digde in haar auto plaats te nemen, den hoofd ingenieur en den officier van politie. Op ver schillende punten werden aan Hare Majesteit schillende bizonderheden. Zoo o. a. op de mooie inlichtingen gegeven en haar gewezen op ver- oude koningssloep. Hare Majesteit informeerde daarenboven met belangstelling naar een en ander, zooals naai' de in het dok liggende „O 10", de schepen in het nieuwe dok, de mijn- ankers, enz. Het geheele bezoek duurde circa een half uur. ZIJ, DIE NIET VERGETEN MOGEN WORDEN. Wij wenschen van deze plaats nog een woord van warme hulde te brengen aan onze Hel dersche politiemannen, die gedurende de afge- Ioopen week en vooral tijdens den drukken dag van Dinsdag j.1., een zware taak op zulk een voorbeeldige wijze hebben volbracht. En in de eerste plaats denken wij hierbij aan hun leider, commissaris A. J. v. d. Hoeven, die wars als hij is van huldebetuigingen, toch maar de onze moet aanvaarden. Van verschil lende zijden hebben wij de loftrompet over1 hem hooren blazen, waarbjj de woorden „be scheidenheid" en „kordaat" de hoofd-thema's waren. En verder ook de inspecteur J. Helder, die vriendelijk en onverbiddellijk wist te zijn, al naar gelang het noodig was. In één adem noemen wij daarna de beide adjunct-inspec teurs, de brigadiers, de agenten en de recher cheurs, zij allen tezamen hebben voor een voortreffelijke regeling gezorgd en in samen werking met de Rijksveldwacht ervoor ge waakt, dat excessen niet konden voorkomen. Geen enkel incidentje is voorgekomen en dat mogen we in de allereerste plaats toeschrijven aan de preventieve werking, die van de goede politie-organisatie uitging. Tenslotte ook een compliment aan de geheele burgerij, die zich in deze drukke dagen als „prettighe luyden" hebben doen kennen. MP Öêliiirfe Sy; -S»-. -.v. aBBBBBMEHHBH zou zijn. „Nou, gelooft u 't nou, dat ik 't wel klaar zal spelen Dus daar gaat 't niet om. Maar om daarvoor Wodan weg te geven, is dat niet een beetje Ze lacht: „Dat is toch heelemaal niet zoo'n slechte ruil! Je hebt Wodan immers cadeau gekregen. En bovendien nu is het al te laat, om je nog te bedenken. Je hebt al op de mondharmonica gespeeld. Nu kan ik hem toch niet meer terugnemen, dat gaat toch niet!" „Nee, dat gaat niet meer. Nu goed dan, néémt u den hond maar mee. Kom, Wodan, of hij met u mee zal gaan „Ik zal zoo lang mijn ceintuur wel als ket ting gebruiken. Thuis zal hij dan wel aan me wennen!" Jochem is nog wat in de war over de snelle afwikkeling van de zaak. „Nu, goede morgen, dan maar? Ik moet nog naai' do schapen gaan kijken! Hij steekt de mondharmonica in z'n zak en holt weg zonder meer naai' haar om te zien. Naar haar? Ach, dat was het niet. Maar Wodan wil hij niet meer zien! Hoe kan een mensch toch zoo aan een dier gehecht zjjn! Gisela staat verbluft te kijken over zijn snelle afscheid. Dan verwijdert ook zij zich, het paard aan den teugel en Wodan aan den riem met zich meevoerend. Ze verheugt zich over haar vrouwelijke triomf. Maar heele maal tevreden is ze toch niet over zich zelf Op Pinksterzondag is de klein dorpskerk stampvol. De Rockows en de Ravenows, de families van de beide landgoederen van de streek zijn even voltallig verschenen als de boeren, het personeel en de daglooners. UITZENDING VAN DINERS Dagelijks Billjjk tarief. KONIJN. Spoorstraat 98. Telef. 339. VEILIG VERKEER. Van 31 tot en met 15 Juni as. zal door het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Ver keer een Verkeersweek worden gehouden en de aandacht van het publiek zal hierop wor den gevestigd door propagandamiddelen van allerlei aard De plaatselijke vereemging voor veilig ver keer zal dit jaar geen verkeersweek houden, doch een paar verkeersdagen, Hiervoor zijn twee oorzaken: De eerste is, dat de politie (zonder wier welwillende medewerking een verkeersweek niet slagen kan) de laatste weken onder hoogen druk heeft moeten arbei den, zoodat bezwaarlijk nog meer van haar krachten kan worden gevergd en de tweede oorzaak is gelegen in de magere kas van „Veilig Verkeer". Toch zal haar propaganda voor een veilig verkeer niet minder intensief zijn. Om de politie niet onnoodig te bezwaren, zal zij haar actie grootendeels binnenshuis voeren. Onder dat „binnenshuis" moet in dit geval verstaan worden de Tivoli-bioscoop. Door de groote bereidwilligheid van den heer P. van Twisk, directeur van dit theater, is de vereen. Veilig Verkeer in staat in het geheel gratis ter beschikking gestelde gebouw, de groote Verkeersfilm van de Koninklijke Nederland- sche Automobielclub te vertoonen. Aan onge veer 3400 scholieren, van Lager- en Middelbaar Onderwijs, wordt deze gelegenheid geboden. Naast de wijze lessen, die deze film geeft, zullen de job ge weggebruikers ook schitte rende natuuropnamen te zien krijgen, want de rolprent is in Zwitserland opgenomen. Verder zal uw aandacht op de verkeers week worden gevestigd door verkeerskranten, die u op de wandeling door de stad wel in de hand zullen worden gestopt. Gooit u die dan niet ongelezen weg, want er staan be slist dingen in, die u nog niet wist en als weggebruiker toch weten moest. Bjj veel wind en hooge baren! Ja, dat was nou jammer! Oogenschijnlijk was het zulk mooi weertje, juist geschikt om te zeilen of eenvoudig te varen, dóch stak men deri neus maar eens buiten de deur! Och arme, er stond zoo'n windEr mankeerde nog maar regen aan, dan hadden we ten minste van een verdronken dag kunnen spre ken. Zoo ziet men dat we toch altijd weer op dat oude, versleten cliché terugkomen: het weer! Men kan nog zoo iets moois orga- niseeren, iets nog zoo goed op touw zetten, werkt Zijne Majesteit het Weer niet mede, dan sta je Dat Donderdag alles tot in de puntjes ge regeld was, niemand zal het durven ontken nen. De booten lagen op gemakkelijk te be reiken plaatsen aan de Buitenhaven te wach ten, men was u behulpzaam bij het, vooral voor de dames, zoo moeizame passeeren van den valreep, en precies op tijd vertrok men. Een enkele boot, zooals de „Nieuwediep" van de E.S.O.N.A., was gepavoiseerd en dreef in dit vroolijk pakje de laatste grijsheid des hemels op de vlucht. Helderblauw was het hoven ons, maar de wind! Daar gingen we „het zeegat uit", de „Mer- cuur" met den schout-bij-nacht en Mevrouw Kruys en met Burgemeester W. F. G. L. Driessen aan boord, de rappe „G 15", de be roemde „Dorus Rijkers", die als Roode Kruis- vaartuig dienst deed (Dr. Rienks was o. m. aan boord), de feestelijke „Nieuwediep" van de Esona, de van stal gehaalde „Marsdiep" van de T.E.S.O., de sterke „Drenthe" van Bureau Wijsmuller, de groene „Zeemeeuw" van de Inspectie Invoerrechten en Accijnzen en eeri donkere kotter van het Loodswezen. Men ziet 't, een indrukwekkende schepen revue! Aan het einde van de haven werden we uitgeleide gedaan door een eerehaag van belangstellenden, meest familieleden van de opvarenden. Dit laatste op te maken uit de intieme wijze, waarop men elkaar het afscheid toeriep dat meermalen „hartroerend" was, als gold het een afscheid voor 2 jaren inplaats van slechts voor eenzelfde kwantum uren... Er stond een straffe wind uit het Z.-westen, het was nu niet bepaald slecht weer, doch voor een vaartochtje, waaraan uitsluitend ge neugten verbonden zijn, waren de juiste voor waarden toch niet aanwezig. Wat zag de reede er anders aanvankelijk vroolijk uit! Links, rechts, voor en achter ons dobberden forsche sloepen en deinden grootere schepen, de deelnemers aan den vaartocht, op het zilte, tot flinke hoogte opgeworpen nat. De manipulaties der zeilsloepen kon men be zwaarlijk „dobberen" noemen, zij zwiepten naar links en rechts, en lagen, met de zeilen In den wind, dikwijls met den boordrand vrjj- wel gelijk met 't water, zoodat men zich wel indenken kan, dat het genoegen van zeilen ten eenenmale afwezig was. De pogingen werden tenslotte dan ook maar opgegeven. Intusschen stoomden de met passagiers be laden schepen achter elkaar in de richting Texel, onder de kust werd wat gemanoeu vreerd, vervolgens werd overgestoken tot aan den Vuurtoren en onder de kust werd nu in Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) le Pinksterdag: 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v. d. Poel. Ned. Herv. Gem. (Westerkera, Westplein) 2e Pinksterdag: 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk (Juiianapark). le Pinksterdag: •s Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar s Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen 2e Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, Ds. Meijnen. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). le Pinksterdag 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen s Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat), le Pinksterdag: 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats 2e Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, Ds. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 'a middags 5 uur de heer J. Rebel. 2e Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, de heer J. Rebel Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). le Pinksterdag-: 's Morgens 10.30 uur, Ds. J. H. Ledeboer van Amsterdam. Liturgie en Zang van het Kerkkoor. 2e Pinksterdag: Geen dienst. Doopsgez. Gem. le Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts 2e Pinksterdag: Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat), le Pinksterdag 's Morgens 10 uur, Ds. H. Bakker, van Amsterdam. Collecte voor de Zending. 2e Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, Ds. M. G. Blauw, van Haarlem. Gebouw Orocusstraat 60. Donderdagavond 7.30 uur, Bijbellezing Oud-Katholieke Kerk (Larigestraat 78) le Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: le Pinksterdag: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, le en 2e Pinksterdag: Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. le Pinksterdag: 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Beide Pinksterdagen geen dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 le Pinksterdag 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. le Pinksterdag: 's Morgens 9.30 uur, Ds. M. van Wichen Doos 30 en 60, Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. de richting van de haven gevaren. Daar werd schuin overgestoken naar het eiland, om ten slotte recht op de haven aan te stevenen. Maar het ging allemaal niet zoo eenvoudig, als 't hier staat D.w.z. met de passagiers! Wij hadden het genoegen de gasten te zijn van de „Nieuwediep", op welk binnenvaartuig de directeur der Maatschapjpij, de heer W. Velt- huys, het tochtje eveneens medemaakte. Reeds bij vroegere gelegenheden had de „Nieuwediep" bewezen, zich uitstekend te De oude dominee spreekt over den Heili gen Geest, die het Pinksterfeest zijn zin ver leent. Hjj legt het begrip niet dogmatisch uit, doch doet het heel practisch. „Het slechte moet uit uw zielen verwij derd worden, zooals ge het door een voor- jaarskuur met uw lichaam doet," zegt hij, meer als geneesheer dan als een zieleherder. „De booze geest, de geest van nijd en afgunst en woeker. Hoe zal het goede hart daarin kunnen slaan? En toch, gij allen hebt een goed hart; alleen heeft alles, wat laag en onedel Is, zich in den loop van het jaar op gezameld, en nu moet het er eens allemaal uit, opdat ge weer bevrijd wordt en vrij-uit kunt ademhalen. Met bidden en zingen alleen haalt ge den nieuwen heiligen geest niet binnen; handelen moet ge. Wie iets goed te maken heeft, die ga heen en doet het. Wie een ander leed heeft berokkend, die ver- gelde het met goed. Wie zijn tong niet in be dwang heeft kunnen houden, die neme de on vriendelijke woorden terug. Doch wat zal ik nog langer prediken Ieder weet, hoe hij den Heiligen Geest ontvangen kan. En nu, laat ons bidden". Prachtig kan Jochem al spelen op zjjn mondharmonica en toch doet hij het niet graag. Het ls hem, alsof hij om dit kleine instrument zijn hond, die zijn kameraad was, verraden heeft. Nu zit hij aan de beek en is met zichzelf in tweestrijd of hij een Pinksterlied zal spe len of niet De beek kabbelt lustig en ver beneden hem kronkelt zich het smalle water door de landen van Rockow. Daarom geeft JoAem haar zijn woorden mee: de heek moet ze naar Gisela dragen en haar zeggen, hoe boos hij op haar is, dat ze hem zoo over rompeld heeft. Doch daar opeens, wat is dat? Zijn het zijn gedachten, die hem plagen? Hij hoort uit *le verte het geblaf van een hond, alsof het Wodan was. Onwillig draait hij zich om. Daar komt Wodan aangesprongen, met langé sprongen jaagt hij langs de beek naar beneden en be groet Jochem met een doordringend vreugde- gehuil. „Weggeloopen, Wodan? Ben je er vandoor gegaan? Gelijk heb je Maar dan komt Gisela zelf er aan en ze ziet er uit, alsof de hond haar ontsnapt is. Ze wenkt hem toe en lacht: „Ik kom je Wodan terug brengen, Jochem", zegt ze, terwijl ze hem een hand geeft. „Neem het me maar niet kwalijk. Ik was „Maar ik weet immèrs veel te goed, dat het maar een grap van u was!" liegt Jochem er op los. „Ik heb toch ook niet in ernst do mondharmonica „Die hou je, dat spreekt van zelf, ik heb hem je cadeau gedaan." „Niks spreekt vanzelf. En hoe kwam u er dan bij „Al je mij bewijzen wilt, dat je niet meer boos op me bent, dan moet je hem houden, Jochem! Anders dan Nu het er zoo mee staat, haalt Jochem de mondharmonica, z jj n mondharmonica, voor den dag en als hij haar aan den mond zet, valt hem een nieuw lied in, een schoone, jubelende Pinkstermelodie

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9