Buitenlandsch Overzicht. oetbal iefd NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WiERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND No. 7606 EERSTE BLAD DINSDAG 11 JUNI 1935 63ste JAARGAN Ook de Fransche Senaat keurt de volmachten goed. Een nieuw Engelsch wondergeschut. Een aanslag op den Keizer van Abessinië? China en Japan. De werkloosheid in Indië. Prinses Juliana hersteld. Vacanties in het bouw bedrijf. 9 JG COURANT Abonnement per 3 meenden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Pautowna, Breezand, Wieringen en Texel t 1.65; binnenland f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10. idem per mail en overige landen t 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 et. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, £1.50, 11.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. a D y EB TEN TIEN: 20 ct. per regel (galjard), Ingez. *1^6^ (kolombreedte als redaction. tekst), .dubbele prijs. Kleine advertentiënv(gevraagd,"te koop, te huur) by vooruitbetaling 10 cL per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra). i Bewijsnummers 4 ct Het nieuwe Fransche kabinet. Mussolini spreekt zich scherp uit tegen Engeland. Een radiorede van den nieuwen Engelschen premier. Het nieuwe kabinet is gevormd. In ons vorig nummer hebben wy de samenstelling reeds ge meld, waaruit bleek dat weinig verandering is gekomen, De „Nw. Rott. Crt." schrijft er o.m. over: Het nieuwe kabinet in Frankrijk is uit vulcanische politieke gebeurtenissen „gebo ren". Voorzoover men dan van een geboorte spreken mag, is die zeer smartelijk geweest, Onder hevige weeën van het land heeft het kabinet-Laval het levenslicht aanschouwd. Het is nu aan de Kamer vertoond, zooals In de oud-Germaansche wereld en in vele andere werelden, de pasgeborene den vader werd voorgehouden, die dan het recht had uit te maken of het kind, als het zijne door hem erkend en als welkom aanvaard, in leven mocht blijven. De Kamer heeft met een be langrijke meerderheid, zonder geestdrift, maar ook zonder levendig betoon van vijand schap zelfs van de uiterste linkerzijde, de constructie van Laval een voorloopig recht om te teven verstrekt. De communisten hiel den zich heel kalm, omdat Laval sedert kort de gunsteling van Moskou is. Het moet pijn lijk voor hen zyn geweest, maar zij kouden hem niet op de, bjj hen gebruikelijke wijze bejegenen, nadat de zon van Statin'g genegen heid hem regelrecht beschenen had. De Fransche Kamer heeft Vrijdagavond laat met 324160 stemmen het ontwerp mach tigingswet goedgekeurd, Aan het einde der beraadslagingen deed Laval een beroep op de Kamer om mede te werken aan de redding van den frank. Laval trad in de omstandigheden, waaronder zijn kabinet gevormd is en verzekerde, dat de oud-strijders eerst in de allerlaatste plaats offers zouden moeten brengen. Hij bestreed de van socialistische zijde verdedigde stelling, dat de rechten van het Parlement door de volmachten schade zouden lijden. Laval ver klaarde. nooit sterker dan thans het gevoel gehad te hebben, dat hy de republikeinsche instellingen verdedigt. Het Parlement kan er zeker van zyn, dat de regeering slechts zal handelen in eng con tact met de bevoegde commissies. Het tekort op de begrooting, aldus ver volgde Laval, bedraagt rond 6 milliard franks en dat op de staatsspoorwegen rond 4 mil liard. Wel is de goudafvloeiïng in de laatste dagen geremd, doch daarentegen zijn bij de Spaarbanken vele deposito's opgevraagd. Een dergelijke toestand kan niet langer zonder gevaar voortduren. Mussolini fulmineert tegen Engeland. Mussolini heeft in een felle rede critiek ge oefend op de houding van Engeland inzake het Italiaansch-Abessijnsche geschil. Tot de troepen, die gereed stonden om naar Eritrea te worden ingescheept, zeide hij onder meer: „Wij alleen en niemand anders hebben te beslissen of wij de uitzending van nog meer troepen naar Afrika noodig achten of niet. Op onze mobilisatiemaatregelen is vooral criliek gekomen van een zijde, die zich al meer als de schoolmeester van Europa heeft opgeworpen, maar die zich toen zij zelf een groot wereldlijk heeft gesticht nooit of te nimmer aan het vertoog van wien dan ook heeft gestoord, en het bovendien steeds bijzon der kwalijk heeft genomen als iemand er zich mee waagde te bemoeien. Zoo is het gegaan in Indië, in Zuid-Afrika en overal elders, maar nu het ons past maatregelen te nemen, die wij in het belang van ons land noodzakelijk achten, zullen wy evenmin eenige oppositie dulden van welken kant dan ook. Als het Italiaansche volk en de Italiaansche soldaat weten, dat de eer en waardigheid van den fascistischen staat aangetast zouden kun nen worden, dan zullen zij als één man op de bres staan voor de verdediging van de belangen des vaderlands. Leve Italië, leve de Koning!" Het semi-officieele Giornale d'Italia zet zijn reeks anti-Britsche artikelen voort. Het blad schrijft thans, dat wanneer Groot-Brittannië een beroep doet op de betrokken mogend heden om een ItaliaanschAbbessynscheu oorlog te voorkomen, dit niet In de eerste plaats is om Abessinië te beschermen, doch ter bescherming van de exclusieve Britsche belangen in Oost-Afrika, en de uitvoering van de Britsche plannen aldaar. De geheele Italiaansche pers besteedt reeds groote aandacht aan Mussolint's redevoering. De „Tribuna" noemt haar het antwoord op de debatten in het Engelsche Lagerhuis en in het bijzonder op de verklaringen van Eden. In opschriften, welke de breedte van de gansche pagina in beslag nemen, worden de woorden aangehaald: „Wy hebben oude en nieuwe posten te verrekenen en wy zullen ze verrekenen." „Letterlijk zullen we hen navolgen, dte thans de les komen lezen." Een Britsche premiers verklaring. Baldwin heeft Zater dagavond, naar aanlei ding van het aanvaar den van de leiding van het Engelsche kabinet, een radio-rede gehouden, waarin hy o.m. het volgende heeft gezegd: Vanavond sprak ik tot u voor de eerste maal als eerste minister en mijn eerste woord moet er een zijn van bewondering voor mijn voorganger, die ondanks toenemende physieke ongeschiktheid zijn hoog en zwaar ambt vier moeilijke jaren op onnavolgbare wijze heeft vervuld. Nog meer verheugt het mij, dat de natio nale regeering bestendigd blijft, want als de afgeloopen 4 jaar mij iets hebben geleerd is het wel dit, dat slechts een regeering, die niet de vertegenwoordigster is van een partij, maar die steeds het algemeen belang op het oog heeft gehad, heeft kunnen volbrengen wat wij volbracht hebben. Laat ons daarom voortgaan onze partij-verschillen te begraven en blijven werken voor het nut van het alge meen. Daarom moet de nationale regeering voort gaan het vertrouwen te herstellen, landbouw en Industrie te stimuleeren, en de beide laat ste vraagstukken met energie aanpakken, die vroegere regeeringen nog te machtig zijn ge bleken: de werkloosheid, en den nood in de speciale gebieden. Maar ernstiger en belangrijker dan al onze interne aangelegenheden is het probleem van de nationale veiligheid en den wereldvrede. Een nieuwe oorlog zou niet alleen al onzen vooruitgang stuiten, hij zou geheel Europa in een toestand van chaos en ruïne dom pelen, waaruit het zich nooit meer zou kun nen verheffen. Geen land ter wereld heeft door woord en voorbeeld meer gedaan dan Engeland om den vrede te verzekeren en een beperking van bewapening te bewerkstelligen. De nieuwe regeering zal deze pogingen met onverdroten ijver voortzetten om te komen tot collectieve zekerheid voor allen zonder welke de wereldvrede niet gewaarborgd kan worden. Buiteiilaiidsche zaken het belang rijkste departement; dubbele bezet ting. Uit deze beschouwingen bijjkt dat gegn departement thans belangrijker is dan büi- tenlandsche zaken, en om den invloed van dit departement te versterken heb ik beslo ten tot een nieuwe proefneming waarvan Ik de beste gevolgen verwacht n.l. de bezetting" van dit departement door twee ministers. De eigenlijke titularis zal de algemeene buiten- landsche politiek voeren, maar om Engetands aanhankelijkheid aan den Volkenbond en het denkbeeld van collectieve samenwerking te bewijzen zal een speciale minister de inter nationale Volkenbondsaangelegenheden als zijn meer specifiek terrein ter behandeling krijgen. De nieuwe regeering zal voortgaan in de lijn van democratische en progressieve poli tiek overtuigd als zij is dat deze richting alleen den vrede zal bevestigen en op den duur ook het lot zal verbeteren van hen wier sociale conditie thans nog veel te wenschen laat. Met 23315 stenuuen. De Senaat heeft Zaterdag om 11 uur de aan gekondigde buitengewone zitting gehouden ter behandeling van het machtigingsontwerp, dat de Kamer den nacht tevoren met de groote meerderheid van 324 tegen 160 stemmen had aangenomen. De financleele commissie had van te voren het ontwerp met alle stemmen tegen één en 4 onthoudingen goedgekeurd. De Senaat nam het machtigingsontwerp met 233 tegen 15 stemmen aan en verdaagde zich tot a.s. Donderdag. De maritieme medewerker van de Daily Te- legraph meldt, dat de Engelsche vliegtuigin dustrie vanwege het luchtbewapeningspro- gramma op het oogenblik groote bedrijvigheid ontwikkelt. In het toopende begrootingsjaar is opdracht gegeven voor den houw van in totaal 1300 nieuwe militaire vliegtuigen, in de eerste plaats gevechtsvliegtuigen, jacht-een- dekkers voor veelzijdig gebruik, bommenwer pers en zware nacht-bombardementsvliegtui gen. Het aantal van 1300 militaire vliegtuigen zal het volgend jaar nog aanzienlijk worden overschreden. De medewerker schrijft voorts over het nieuwe „wondergeschut", dat het doeltreffend ste verdedigingsmiddel tegen luchtaanvallen van geringe hoogte vormt, dat tot dusver is uitgevonden. Het is een machinegeweer van zwaar kaliher met verscheidene loopen, dat ongeveer 100 zeer explosieve granaten per minuut afschiet. De schootswijdte overtreft verre den afstand, waarop een torpedovlieg tuig met succes een aanval op een oorlogs schip kan doen. De stroom van granaten vormt een versper- rïngsvuur, waar geen vliegtuig doorheen drin gen kan. De slagpin is zoo gevoelig, dat zelfs de aanraking met een vliegtuig draad reeds tot ontploffing leidt. OUDERDOMSPENSIOENEN IN ZWEDEN. De Kamers hebben eenstemmig voor het I ouderdomspensioen van 250 kronen gestemd Hiervoor zal geen premie w orden geheven de kosten zullen worden bestreden door de gemeenten, algemeene raden en staat. De op brengst der suppletoire belastingen op spiri tualiën, koffie en tabak zal er voor worden bestemd. ACCOORD BEREIKT IN HET CH ACO-CON FLIOT. Het moet echter nog door beide betrokken staten worden goed gekeurd, Tusschen de vertegenwoordigers der Zuid- Amerikaansche landen, die als bemiddelaars zijn opgetreden in het geschil tusschen Bolivia en Paraguay, is een accoord tot stand gekomen, dat reeds door de ministers van Buitenlandsche Zaken der beide oorlogvoerende staten is goedgekeurd, doch dat nog door de presidenten moet worden geratificeerd. De te Milaan verschijnende Corrière della Sera meldt in haar avondblad van gisteren, dat eenige Abessijnsche stammen een aanval hebben gedaan op den trein, waarmee de kei zer naar Addis Abeba terugkeerde van een inspectietocht van eenige garnizoenen tangs de Eritreesche grenzen. Na een kort gevecht heeft de lijfwacht van den keizer de aanvatiers echter op de vlucht geslagen en de trein kon verder zonder avon turen de Abessijnsche hoofdstad bereiken. Eten eskadron cavalerie is uitgezonden om de stammen te achtervolgen. De houding van de Ver. Staten. De Amerikaansche regeering bewaart het zwijgen ten aanzien van den toestand in Noord-China. In welingelichte kringen acht men een optreden van de Ver. Staten in deze aangelegenheid op het oogenblik zeer onwaar schijnlijk. Eensgezindheid onder de Japansche autoriteiten. De Japansche minister-president heeft in een kabinetszitting rapport uitgebracht, waarin hij wees op de volledige overeenstem ming van opvattingen, die bestond tusschen de autoirteiten van oorlog, vloot en buiten landsche zaken ten opzichte van den toestand in Noord-China. Tevens wees hy er op, dat uit China gelijke inlichtingen zijn ontvangen. Een krachtig bestuur iu China. Berichten in de bladen uit Peking wijzen er op, dat thans een krachtig bestuur onder Hoeang foe te Peking wordt ingesteld nu generaal Joe Sjoe-tsjoen, gouverneur van de provincie Hopei, aangesteld is tot comman dant van de grensverdediging in Tsjetsjoean, Sjensi en Kansoe en de oorlogsraad van Peking ontbonden is, terwij» er kans bestaat dat generaal Ho Joeng-tsjin zich zal terug trekken uit zijn functie van voorzitter van den raad en zich naar Nanking zal begeven. De opinie in Mantsjoekwo. Uit Dairen wordt gemeld, dat men in de hoofdstad van Mantsjoekwo den toestand als uiterst ernstig beschouwt en hem vergelijk baar acht met dien in Mantsjoerije voor het incident van Moekden. Het Japansche leger in Kwantoeng is ge reed om aan een ultimatum, dat Dinsdag zou afloopen, kracht bij te zetten door geweld te gebruiken. Intusschen houdt de politie macht in Mantsjoekwo zich paraat. Een -Japansche Opmars jh 7 Naar verluidt zou het oppercommando' van het Kwantoengleger in verband met den ge- wijzigden politieken en militairen toestand in de gedemilitariseerde zóne aan de Japan sche troepen bevel gegeven hebben, den op 23 Mei door hen onderbroken opmarsch weder voort te zetten. Alle bergpassen aan den Grooten Muur zouden in den loop van de komende 24 uur door Japansche troepen bezet worden. Ontspanning ingetreden. Chittee- sehe troepen verlaten Peking. De Chinee3che regeering heeft den Ja- panschen militairen attaché een nota ge zonden, waarin alle eischen der Japansche militaire autoriteiten in Noord-China worden ingewilligd. Hierdoor is een aan merkelijke ontspanning in de Japansch- Chlneesche betrekkingen ontstaan Oost-Indié. Da regeering stelt bijna 7 uilllloeii beschikbaar. Batavia. By den Volksraad is de vierde aan vullende begrooting van justitie ingediend, waarbij voor het tweede hoofdstuk de uitgaven voor het kantoor van arbeid verhoogd zijn met een bedrag van 600.000 Deze verhooging wordt omschreven ais „Bydragen in de kosten van voorzieningen ten behoeve van werkloozen". Tegelijk is met deze aanvullende begrooting aan den Volksraad een uitvoerige nota aan geboden, waarin een overzicht wordt gegeven van het werkloosheids-vraagstuk in Neder- iandsch-Indië, benevens een volledig werkplan wordt gegeven tot bestrijding van die werk loosheid. In dit rapport wordt geconstateerd, dat, voor de mannelijke Europeesche bevolking van den leeftijd liggende tusschen 20 en 55 jaar, thans 10,000 plaatsen te kort zijn. Hier naast is aangegeven, dat de omvang van de werkloosheid in de Inheemsche en Chlneesche samenleving zelfs niet ten naastenbij be kend is. Het werkplan beoogt de volgende doelein den: Ten eerste, voorkoming van verdere uitbrei ding der werkloosheid; ten tweede, geleidelijke UITZENDING VAN DINERS Dagelijks Billijk tarief, KONIJN, Spoorstraat 98. Telef. 339. plaatsing of herplaatsing; ten derde, voorko ming van het ondergaan van hen. die niet meer voor een plaatsing in aanmerking kun nen komen. In totaal zal in 1935 voor de bestrijding der werkloosheid een bedrag van 972.000 be- noodigd zijn. Wie HAAS' mosterd eenmaal Ueril, Wil niel anders; is verwend! H. K. H. Prinses Juliana heeft zich Zondag voor het eerst na haar ziekte weer naar buiten begeven en te Apeldoorn met H.M, de Koningin en de Prinses von Erbach, die als gast ten paleize Het Loo vertoeft, de godsdienstoefe ning in de kerk der Evang. Luth. Gemeente bijgewoond. De Prinses zag er nog eenigszins betrokken uit. RADIOREDE VAN DEN MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN. Ter inleiding van de uitgifte van zomerpostzegels, De mlni3ter van sociale zaken, prof. dr. J. R, Slotemaker de Bruine, zal op morgen (Woens dag 12 Juni) 's avonds 7.15—7.30 uur voorde radio spreken ter inleiding van de z.g. zomer- zegels, welke deze maand verkrijgbaar zullen worden gesteld. De Inleiding van den minister zal door de omroepzenders Hilversum en Huizen worden uitgezonden. Vragen van het Tweed? Kamer lid Schalker. Het Tweede Kamerlid de heer Schalker heeft aan den minister van sociale zaken de vol gende vragen gesteld: I. Is het juist, dat als gevolg van een des betreffende beslissing van den minister, de directeur van den dienst der Werkloosheids verzekering zich bij circulaire van 8 Mei 1935 heeft gewend tot de besturen der bouwarbei dersbonden, waarin van deze wordt verlangd om tijdens de vacantie in het bouwbedrijf geen uitkeering aan de werklooze leden te verstrekken, ook niet aan degenen, die voor het intreden der vacantie werkloos waren, daar de minister zich bij het nemen van boven bedoelde beslissing op het standpunt zou heb ben gesteld, dat het niet werken tijdens deze vacantie in het bouwbedrijf, voor de werk loozen dient beschouwd te worden als vrij willige werkloosheid? 2. Is den minister niet bekend, dat een vorm van vacantieregeling voor de bouw arbeiders als de thans geldende, bij de be staande toestanden in dit bedrijf de meest doelmatige is, en dat op grond daarvan het formeele standpunt waarop ae minister zich ten aanzien van deze aangelegenheid heeft gesteld, tegenover de werklooze bouwarbeiders in hooge mate onbillijk is? 3. Heeft de minister bij het nemen van zijn beslissing overwogen, dat deze in de praktijk een zoo belangrijk sociaal goed als de vacantieregeling voor de bouwarbeiders zal aantasten? 4. Is de minister bereid, op grond van de in vraag 2 en 9 gemaakte opmerkingen, nog eens te overwegen zijn meergenoemde beslis sing in te trekken? Feuilleton. 7) en HOOFDSTUK fV. Verraadt Maisie Willen keek voor de twintigste maal ernstig. De toestand zooals die was, was niet naar haar zin. Het sprak van zelf, dat Jack Carstairs zijn uitstapje naar Hampstead niet had kunnen afwimpelen dat had hij haar tenminste gezegd, en zij geloofde hem on voorwaardelijk maar hij had haar toch wel kunnen laten afhalen door een ander dan den man, voor wie zij zulk een hevige antipathie koesterde. Hector Wayne was dien avond naar het hotel De Drie Geveltoppen gekomen met een glimlachje op zijn gezicht en honingzoete woordjes op zyn lippen. „Ik vrees dat ik een treurige plaatsver vanger zat zijn voor mijn vriend Carstairs, die mij verzocht u te gaan afhalen, Miss Wil len," zong hij zijn lied. „Toch hoop ik dat u mij zult vergunnen u gezelschap te houden tot Carstairs komt opdagen. Daarna natuurlijk zal ik geheel op den achtergrond verdwij nen." Maisie zou graag een massa teruggezegd hebben, maar vond dat zy dit niet kon doen zonder grof onbeleefd te zyn. Onverschillig hoe hartgrondig de man haar tegenstond, hij bezat blijkbaar het volte vertrouwen van Jack Carstairs. Misschien was het niet mooi van haar om voedsel te geven aan kwade vermoedens als deze niet bestonden. Dienten gevolge glimlachte zij zoo lief als zij kon tegen den man. die haar in een weelderige limousine was komen afhalen. Gedurende den rit bleef het gesprek kwij nen. Zoowel het meisje als haar metgezel waren te veel in hun eigen gedachten ver diept om te spreken. Nu en dan verscheen er een flauw glimlachje om de dunne lippen van den man; maar alleen wanneer zijn facie van het meisje afgekeerd was. De zaken gingen van een leien dakje bijna te mooi! De auto hield eensklaps met een ruk stil. „Hier zijn we er!" zei Wayne opgeruimd. Onder het spreken, bevochtigde hij zijn droge dunne lippen met een heete tong. „Is het hier?" vroeg Maisie Willen. De auto had voor een groezelig blok huizen in een zijstraatje van Tottenham Court Road stilgehouden. „Ja zoo van buiten lijkt het niet veel zaaks, wel Maar, wacht eens tot wij bin nen zijn!" Wayne maakte drukke gebaren met zijn handen, wat beteekenen moest dat hij in staat was om het genot dat hen te wachten stond, te beschrijven. Maisie Willen .was geen dom gansje. Met al haar bloeiende jeugd was zij voldoende wereldwijs. Zij kende die gelegenheid van naam, en wist dat die in een tamelijk kwa den reuk stond. Eten oogenblik nam zy het besluit te weigeren om een voet binnen dat huis te zetten. Maar. zij kon Jack Carstairs toch zeker gerust vertrou'./en Als zy weigerde om te gaan dansen waar hij haar uitgenoodigd had, zou dit een openlijke beleediging zijn. En dan was Jack Carstairs geen man, die het haar op eenigerlei wijze lastig zou maken, daar van was zy overtuigd. „Waar is mr. Carstairs vroeg zij. haar voet op de treeplank van de treeplank van de auto zettend. Op dat oogenblik kwam een protsig uit gedoste deurwachter een portier, of een uitsmijter, of zooiets uit een portiek te voorschijn. Maisie zag Wayne dien man naar zich toe wenken. Wat zij niet zag. was het knip oogje, dat voorafging aan de vraag, die hij stelde: „Mr. Carstairs wordt hier spoedig verwacht, geloof ik?" „Hij heeft juist getelefoneerd, dat hij onderweg is, Mr. Wayne," antwoordde de man in livrei zonder bedenken, gewoon aan toestanden als deze. „Ziet u nu wel, Miss Wellen!" piepte Hec tor Wayne op triomfantelijken toon. „Wat kunt u nog méér verlangen?" Het meisje gaf geen antwoord. Zij stapte evenwel verder uit, en volgen den pluimstry- kerigen portier. En toch vermeerderde haar argwaan, met iederen stap dien zij nam. Er hing iets duister geheimzinnigs over het huis dat, beginnende bij de deur in de hal, die door den portier met een sleutel geopend werd, alles scheen te doortrekken. De eerste ruimte waar Wayne haar bin nenloodste, scheen een soort wandelgang te zijn, althans, verschillende paartjes in alles behalve welvoeglijke houdingen, zaten daar te drinken en te rooken. De lucht was be nauwend, en regelrecht uit de koele en fris- sche avondlucht komend, viel het ademhalen haar moeilijk. Dicht in de nabijheid waren de klagende tonen van een jazzband en het ge schuifel van voeten over een dansvloer hoor baar. Zij keerde zich met een vragende blik tot Wayne. „Wij zullen naar boven en van dit rapalje weggaan en op Carstairs wachten," zei de man, voordat zij gelegenheid gehad had om den nameloozen angst te uiten, die zich van haar meester gemaakt had. „Ik zal een boodschap voor Carstairs achterlaten," tiet hij volgen. Hector Wayne kromde een vinger in de richting van een vaalbleeken kellner in een pak vol vlekken, en zei iets tegen hem, met gedempte stem. De man glimlachte begrij pend, en zei: „Wilt u mij dan maar volgen?" Hij ging hen voor langs een breede trap, en oevr een gang met verscheidene deuren aan weerskanten. Hij maakte een van deze open en liet het paar naar binnen gaan. Maisie nam haar omgeving met achter dochtige blikken op. In een hoek stond een tafeltje, voor het souper gedekt. „We zullen hier koffie, of wat anders ge bruiken, en Carstairs afwachten," zei Wayne. „Ik vergat het u te vertellen, maar dat is wat hij wenschte dat wij doen zouden." Zyn stem had een weinig onvast geklonken, maar hij doorstond den blik van het meisje. „Goed dan!" antwoordde Maisie koeltjes. Inwendig ziedde zij, maar zij had zich voor genomen haar gevoelens niet aan dezen man te toonen. Maar zoodra Jack Carstairs kwam, zou zij hem verzoeken haar dadelijk weer naar huis te brengen; dit huis scheen verpest. „Wij zullen koffie gebruiken en breng meteen wat sigaretten," bestelde Wayne den kellner, die, als een sfinx, bij de deur post gevat had. En de deur viel achter hem dicht. Gedurende den geheelen rit uit Hampstead, verging Jack Carstairs van ongeduld. Hij had van zijn gastheer afscheid genomen, zoodra dit hem met fatsoen mogelijk was. maar voor zijn koortsachtig verhitte verbeelding reed de sneltrein met een slakkengang. Er bestond hoegenaamd geen reden om zich ergens ongerust over te maken, praatte hij zich onophoudelijk voor; dit deed niettemin niets af tot het feit, dat hij zich niet op ztjn gemak voelde. Het was hem dien ochtend plotseling te binnen geschoten, dat het telefo nisch gesprek, dat hij Zaterdagsavonds met Maisie Willen gehouden had, blijkbaar door Hector Wayne medeverstaan was, en hoewel hy niet wist waarom hy' zich dat zou aantrek ken, vertrouwde hij het zaakje onwillekeurig toch niet. Nu was zijn eenige gedachte om het huis van Lady Hartopp in Suffolk Square zoo mogelijk te bereiken, ten einde daar te zijn voordat Maisie uit den auto zou stappen, waarmee hy haar volgens afspraak, dien avond van De Drie Geveltoppen had laten af halen. Hij had het zoo geschikt, dat Maisie om tien uur in Suffolk Square zou aankomen. Hij was er tien minuten vóór dien tijd; hy bleef tot half elf wachten. Toen was het meisje er nog niet. Een telefoontje naar De Drie Geveltop pen vertelde hem, dat de door hem gezonden auto deugdelijk om half negen bij het hotel voorgereden was. „Die mijnheer Hector Wayne zat er in! Hij zei, door u gezonden te zijn". Die woorden van Bob Willen langs den draad, vervulden Carstairs met afgrijzen en bange vermoedens. Hy' keerde zich af, het hoofd duizelend en mistroostig. HOOFDSTUK V, Op Hare», en Snaren. Het dichtslaan van de deur scheen voor Maisie Willen een beteekenis te hebben. Het was een onheilspellend geluid geweest, dat haar den indruk gaf dat zij van de overige wereld afgesneden was alleen met den man, dien zy geen zier vertrouwde. Z(j deed haar best kalm te blijven, haar ge laatstrekken in bedwang te houden. Als ver raad jegens haar op touw gezet was, zou zij niets doen om het te verhaasten. Hoe langer zy bedaard en schijnbaar goed van vertrou wen bleef, des te meer kans kreeg zij, dat Jack Carstairs zou komen opdagen. En dan speelde Wayne de rot van vriend en vertrou wensman van Carstairs; zij zou dezen laat- sten een dienst bewijzen door den man te ontmaskeren. „U is wel erg stil!" merkte hy spottend op. Zij herstelde zich zoo goed mogelijk, en kon met groote moeite een glimlachje te voor schijn roepen. „Ik zat te denken." Zij beproefde een zake- lijken en tuchtigen toon aan haar stem te geven. „Aan vriend Carstairs, zeker? benijdens waardige hond! Welnu, hij kan ieder oogen blik hier zijn, en dan verdwijn ik naar „het land der buitenste duisternis". Een klop op de deur redde Maisie van het geven van een antwoord. Zij schrikte op, denkende en hopende dat Jack Carstairs daar zou zyn Maar het was slechts de kat achtig sluipende kellner, met zijn gluiperigs oogen „Koffie en sigaretten, air," zei hij, een blad op de tafel zettende. (Wordt vervol 1.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1