Radio-programma j|*C 1 INI De onthullingen uit Oss. Duitsche munitiefabriek in de lucht gevlogen. m AKKERTJES 0ti©CIHl SPOT MOCErO Z©T nare Hoofdpij 1 GEMENGD NIEUWS De moord opG. deBie te Oss. Brand te Oss. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 JUNI 1935. EEN WACHTER VOOR UW MOND °E PER MUNT 8innenland. P de B. en de dikke Tóón de Soep 'gaan aan hét praten, Vaartuigen van de Genie gezonken. Doodelijk ongeval. Jongetje overreden. Sarah, de stuurvrouw. De dubbele moord te Lochem. Buitenland, De dolle scheepskat. De Hastings verlaten. Ontploffing aan boord van de Hertogin Cecille. Gevangenen gevraagd. De zaak Hauptmann-Lindbergh Stelt bij het kiezen Uwer versnaperingen een wachter voor Uw mond. Laat alleen datgene Uw lippen passeren, hetwelk volkomen zuiver en van onvervalste kwaliteit is dus: Het beste dagelijkse middel ter orwekking en verkwikking NEMA C'E: SNEEK O De correspondent van de Nw. Rott. Crt, te Oss meldt: Wat nooit iemand, die met de geschiedenis van de Ossche misdadigheid op de hoogte is, heeft kunnen vermoeden, is thans geschied: P. de B. en de dikke Toon de Soep, die her haaldelijk uitdagend hebben verklaard dat zij Bever hun tong afbijten dan voor de politie een bekentenis af te leggen, zijn aan het pra ten gegaan. De dikke Toon de Soep, die in de strafge vangenis in den Bosch verblijft wegens ern stig verzet tegen dé politie, is Woensdag avond naar Oss getransporteerd in verband met de bekentenis van den wielerbaandirec teur J. V., benaamd Jan Bol en zekeren N. S. uit Oss. Dikke Toon de Soep als betaald brand stichter is opgetreden bij den brand van het paviljoen van het gemeentelijk sportpark te Oss. Dikke Toon de Soep werd te Oss als de brandspecialiteit bij uitnemendheid beschouwd en meer dan 100 branden worden hem, zooals men weet aangerekend. Hij is een bekende figuur in de Bossche rechtsazal, waar hij ver schillende malen tot gevangenisstraf is veroor deeld. Bekennen deed hij nimmer; zijn stil zwijgendheid was spreekwoordelijk geworden. Na aankomst op het politiebureau werd hij door inspecteur van Kempen aan 'n langdurig verhoor onderworpen. Hij bleef aanvankelijk nog ontkennen, doch tenslotte moest ook hij capituleeren en hij bekende dat hij destijds tegen een vergoeding van 25 het restaura tiepaviljoen in het gemeentelijk sportpark, in opdracht van den wielerbaandirecteur had aangestoken. Deze eerste bekentenis van Toon de Soep zal waarschijnlijk verstrekkende gevolgen hebben; immers hij moet herhaaldelijk in op dracht van derden brand hebben gesticht en nu hij het zwijgen heeft verbroken, begint de situatie voor andere opdrachtgevers, die van zijn diensten hebben geprofiteerd, hachelijk te worden. Voorloopig blijft hij opgesloten te Oss, waar het onderzoek in deze uitgebreide «h duistere zaak met groote voortvarendheid wordt voortgezet. Het feit dat ook p. de B., een der beruchtste Ossche misdadigers het zwijgen heeft verbro ken, zal niet nalaten groote beroering in den lande te verwekken. Woensdag is hij uit de strafgevangenis in den Bosch naar de mare chausseekazerne te Veghel en Uden overge bracht. Opperwachtmeester v. d. Beek te Uden die reeds met zooveel tact de Rut tot een be kentenis heeft weten te brengen, had ook dit maal succes. P. de B. liet zijn halsstarrige hou ding varen en toen de eerste woorden over zijn lippen waren, begon hij vlugger te spreken. Ademloos luisterde de opperwachtmeester toe naar de afschrikwekkende rij van duistere misdrijven, waaraan deze 20-jarige Jongen zich heeft schuldig gemaakt en die nog slechts een klein deel moeten uitmaken van de misdrtj- venreeks die hij moet hebben bedreven. Van den moord op zijn neef Gerrit en den overval metg eweldpleging op Betje van Dijk Beeft hg nog niet gerept. Tot dusver heeft hij voor de marechaussee te Uden de volgende feiten bekend: In den nacht van 21 og 22 Februari 1933 heeft hij gezamelijk met de Rut, C. (bijge naamd de Ceel) en den jongen Toon de Soep «en overval gepleegd op het bejaarde echt paar Bouwmans te Uden. De buit bedroeg daar 2000. In den nacht van 6 op 7 Mei 1933 volgde overval met geweldpleging op Betje v. Dijk rigen alleen wonenden C. v. d. Burgt te Veg hel, met als medeplichtigen Frans de Brom- mert en zijn neef G. de B. Daar viel de roovers oen buit van 700 ten deel. Voorts bekende hij zijn aandeel in den over val met berooving op den 70-jarigen alleen- wonenden Geven te Deurne, die ernstig werd mishandeld; daar heeft hij gewerkt met C. en den jongen Toon de Soep. Zooals men zich herinneren zal, heeft hg voor dit fei- met C. terechtgestaan voor de rechtbank Roermond terwijl de Rut als kroongetuige optrad. Daar de getuigen voor de rechtbank plots aan ge- heugenis stoornis begonnen te lijden, moesten beide verdachten worden vrijgesproken. Bovendien verklaarde hij zich tezamen met de Rut te hébben schuldig gemaakt aan de inbraak bij den herbergier van Dinther te Schayk waar een partij flesschen gedistilleerd werd buit gemaakt. Voor dit feit is hg ilcs- 'ijds met de Rut tot gevangenisstraf veroor deeld, doch hij bleef, als gewoqnlrjk hardnek kig ontkennen. Tenslotte heeft P. de B. den sluier gelicht van het duistere misdrijf, dat in den nacht van 7 op 8 Juni 1933 te Megen heeft plaats gevonden. Op dien datum brak brand uit in een complex, waarin een winkelhuis, woon huis, bakkerij en maalderij van J. B. geves- tigd was. De heer B. had des avonds een telefonische boodschap gekregen dat zijn vader stervend was Hij had zich met zijn familie per aur.o daarheen begeven. Een knecht en een dienst bode waren alleen in het huis achtergebleven. Plots ontwaakte het meisje door stemmen. Zij hoorde eenige mannen zeggen: Nu we het geld toch hebben kunnen we den boel wel in brand steken. Vrijwel onmidellijk daarna ste gen vlammen op en het complex stond spoe dig in lichte laaie. Het meisje vergat in haar zenuwachtigheid den knecht te waarschuwen en snelde naar de politie, intusschen was de knecht op het laatste oogenblik door buren g^red. Daar B. een niet al te gunstige reputatie had, en betrekkingen met de Ossche onder wereld bleek te onderhouden, vertrouwde men het zaakje niet. Later werd B. gearresteerd als verdacht van opzettelijke brandstichting; doch wegens gebrék aan bewijs moést hij we der op vrije voeten worden gesteld;. P. de B. heeft verrassende j onthullingen omtrent deze zaak gedaan, doch om het politieonderzoek niet te bemoeilijken kunnen hieromtrent geen publicaties worden gedaan. In verband met de uitlatingen van P. de B. heelt de marechaussee Donderdagmiddag te Vught den 54-jarigen B. gearresteerd. B., die vroeger de bakkerij, winkel en maalderij te Megen exploiteerde, is ervan verdacht eenige leden van het Ossche milieu, waaronder P. de B. tegen betaling te hebben Opgedragen brand in bovengenoemd complex te stichten. Om de politie op een dwaalspoor te brengen was men overeengekomen het te doen voor komen alsof er in het perceel was ingebro ken, en daarna dé zaak in brand te steken. B. zou vanmiddag naar Oss worden overgebracht, waar hij met verschillende personen zal wor den geconfronteerd. TT o- Gistermorgen heeft P. de B. békend den moord gepleegd te hebben. Gisterenmorgen om elf uur heeft P. de B. uit Oss, die in de maréchausséekazerne te Uden is opgesloten en daar een reeks van bekentenissen heeft afgelegd, tegenover den brigadecommandant v. d. Beek uit Üden, in tegenwoordigheid van de wachtmeesters de Gier en v, d. Weerd, eveneens uit Oss, ver klaard, dat hij in Augustus van het jaar 193-3 zijn neef G. de Bie heeft vermoord. Om de nasporingen van de politie niet te bemoeilijken, kunnen over de bijzonderheden van deze bekentenis vandaag nog geen ver dere publicaties worden gedaan. Als motief voor de misdaad noemde P. de B. zijn haat tegen zijn neef Gerrit, omdat vrouw C.U. aan hem de voorkeur gaf. Hij besloot hem op een eenzame plek van het leven te berooven. In den avond van 9 Augustus 1933 waren P. en G. bij vrouw C. geweest. Zij bleek weer de voorkeur aan G. te geven, waarop P. besloot hem te dooden. P. en G. spraken af samen kippen té gaan rooven bij Berchem, waar goede kippen ge makkelijk buit te maken zouden zijn. Op het eenzame Gemert, op het smalle pad waar beiden achter elkaar moesten loopen, trok P. plotseling zijn mes en bracht G. eenige steken in den rug tóe. Het slachtoffer had geen tijd zich te ver weren en viel neer, hevig bloedend. P. had hem daarop met zestig messteken afgemaakt en was toen rustig naar huis gegaan. P. de B. blijkt de misdaad dus geheel alleen te hebben gepleegd. Verdachte voelde zich na de bekentenis zeer opgelucht en toonde be rouw over zijn daad. Ook schuldig aan den overval met geweldpleging op Betje van Djjk te Geffen in Februari 1933. Nader vernemen wij nog, dat P. de B. erkend heeft schuldig te zfln aan den overval met geweldpleging op de alleenwonende win kelierster Betje van Djjk te Geffen in Februari 1933. De beide neven de B. waren op de hoogte dat de 7 3-jarige koopvrouw er warmpjes in zat. Op een middag wilde een van hen in den winkel iets koopen om de situatie op te nemen. Het gevraagde was niet voorradig en het vrouwtje verzocht hen 's avonds terug te komen. In den avond kwamen de Indringers terug, duwden haar een prop in den mond en toen zij zich verzette sloegen zij haar met een zware pook een aantal malen op het hoofd. Een buurvrouw snelde op het gerucht toe waardoor de bandieten de vlucht moesten nemen. Badend in haar bloed werd de winkelierster aangetroffen. Zij heeft maanden in het zieken huis te Oss doorgebracht en is sedertdien hulpbehoevend gebleven. Donderdagmiddag is brand uitgebroken in de landbouwerswoning van A. v. Crey aan den Heéschweg bij Oss. Het vuur greep snel om zich heen. De brandweer was spoedig ter plaatse. De moeder kon de twee kinderen van 4 en 7 jaar met moeite redden. Het perceel brandde tot den grond af, waarbij een aantal kippen in de vlammen omkwamen. Ook de inboedel en landbouwinventaris gingen ver loren. De woning was verzekerd. auto naar Zutphen vervoerd. Er zijn reeds lang huiselijke oneenigheden geweest. Bij ie der -vékte de dader trouwens den indruk van niet helmaal normaal te zijn. Zijn vrouw wilde nü scheiden, en bang zijnde, dat de kinderen aan de vrouw zouden worden toegewezen, heeft hij vermoedelijk zijn daad begaan. nootlottic.e twist. Tengevolge van een kleine oneenigheid tus- schen het 8-jarig dochtertje en den 15-jari- gen zcon van den heer J. de B. heeft zich ie Alblasserdam een. droevig ongeval voorge daan Toén de familie zich aan tafel had ge zet ontstond er tusschen beide eerstgenoem- den twist. Plotseling pakte het meisje een vork van tafel en gooide die in.de richting van haar broer. Helaas kwam deze terecht In het rechteroog van haar broer en bleef daar in zi' ten. Opneming in het ziekenhuis bleek noodzakelijk. Vermoedelijk zal het oog niet behouden kunnen worden. j - Op het IJsselmeer, ongeveer 2 mijl van Valkenveén. Woensdagmiddag zijn ongeveer 2 mijl van Valkenveen vijf vaartuigen gezonken. De uit gaande schepen voor Amersfoort en Huizen worden hiervoor gewaarschuwd. De vorige week heeft de genie aan de Eem bij Baarn oefeningen gehouden. Het matereel van deze oefeningen werd via Muiden over het IJsselmeer naar de Eem gebracht. Woensdag zou het materieel langs denzelfden weg naar: Utrecht worden teruggebracht. Een aantal platte vaartuigen van de genie, modélpontons en grootere, werden door een sleepboot getrok ken. Door hét ruwe weer zijn vijf van de vaar tuigen volgeslagen en gezonken. i Donderdagmorgen is de j 43-jarige metse laar H. R., wonend in de Zevenhoekstraat te Tilburg bij het verrichten van werkzaam heden op het dak van de Kon. Lederfabneken te Oosterwijk door onbekende oorzaak om laag gestort. Bi) zijn val greep hij zich vast aan de draden van het net der electrische centrale met het gevolg, dat hij dood beneden kwam. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Donderdagavond om half zes is in de Brou- werstraat te Rotterdam een 5-jarig jongetje door een zwaren vrachtauto overreden en op éiag gedood. Het kind, de 5-jarige H. Poots, wonend- in de Brouwerstraat was achterop een met twee paarden bespannen zwaar be laden kolenwagen geklommen, welke stap voets reed. Zonder dat de bestuurder het merkte is het kind van den wagen gevallen vlak voor het rechterachterwie) dat hem over het hoofd ging. Aan boord van de Sheksna, een Rus sisch houtschip, dat op het oogenblik te Amsterdam ligt. Russische schepen, die een bezoek plegen te brengen aan onze haven hebben dikwijls vrou wen aanboord, die er de nuttige functie van stewardess of kokkin vervullen en er zijn ook kapiteinsvrouwen, die hun echtgenooten uit oeconomische overwegingen op hun verre rei zen vergezellen. Doch een schip, waarop een vrouw officieel een rol speelde bij de navigatie was te Am sterdam nog niet geweest. Tot dezer dagen de Russische houtboot Sheksna binnenliep, die op, dat een vrouw met een uniformblouse aan, ligplaats koos in een der houthavens. Het viel commando's schreeuwde bij het uitbrengen van de trossen en al spoedig bleek, dat zij de derde stuurman was. Men wist zelfs te vertellen, dat deze „derde" naar den naam van Sarah luis terde. In élk géval is Sarah de eerste stuurvrouw die aanboord van een zeeschip hier binnen kwam vallen. Het wachten is nu op de eerste vrouwelijke zeekapiicii:. (Hbld.) ZONDAG 16 JUNI, Hilversum, 301 M. 8.55 VARA 12.00 AVRO. 5.00 VARA 6<0O VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonpl. 9.01 Postduivenberichten. 9.05 Tuinbouwhalfuur S.S. Lantinga. 9.30 Orgelspel J. Jong. 9.40 J. Pauw: Goedkoop toerisme. 10.00 Gramofoonpl, en Pianosoli C. Steyn. i0.3Ó Schaakpraatje S. Landau. ;10.50 VARA-órkest o.l.vP. Tiggers.' llVlS A. Plèysier: 'Van staat èn-Maatschappij 11.30 VARA-orkest o.l.v. P. Tiggers. 12.00 Klokkenspel en uurslag v. h. Raadhuis te Eindhoven. 12.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 12.45 Disco-nieuws. I.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Boedapester Trio. 3.00 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Re sidentie-orkest o.l.v. I. Neumark .'m.m.v. M. Atie Brederode-Bettink (zang). 4.30 Gramofoonpl. (Om 4.45 Vaz Dias). 5.00 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 5.30 Sportpraatje. 5.45 Vaz Dias. Gram.pl. 6.00 Boekbespreking Mr. H. J. Wjjtema. 6.45 Wijdingsdienst trit de Studio. Spr.: Dr. A. v. Iterson. M.m.v. S. Ankersmit (zang) en mevr. Paris-Koene (piano). 8.00 Vaz Dias. 8.15 „Radio-Cavalcade 18351935", geva rieerd programma, o.l.v. G. Czopp. 9.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. H. Temianka (viool). 10.00 The Humoresk Melodios. 10.30 AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk (Om 11.00 Vaz Dias). II.3012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl 10.15 Orgelspel H. F. Bos. 10.30 Kerkdienst uit de Ned. Herv: Kerk (Domkerk) te Utrecht. Spr.: Prof. Dr. G, van der Leeuw m.m.v. H. F, Bos (orgel). Hierna: Orgelspel. 12.15 Orkestconcert en lezing. I.20 Schlagermuziek. 2.00 Causerie. 2.30 Koorconcert en gram.pl. 3.30 KRO-PHOHI-programma. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.00 Jeruzalem kerkkoor o.l.v. W. v. Laar, m.m.v. G. Matter (sopraan) en J. H. <3. Bley (orgel). 5.50 Kerkdienst uit de Zuidwijkkapel, A'dam. Spr.: Ds. J. Buskes. Org.. J. H. G. Bley. Hierna: Gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Orkestconcert. 8.30 Concert. 9.00 Orkest m.m.v. solisten. 9.45 Reportage. 10.05 Orkestconcert. 10.35 Vaz Dias. 10.40 Epiloog. II.00—11.30 Causerie. MAANDAG 17 JUNI. Hilversum, 301 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Carel Alberts. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Vervolg Ensemble Carel Alberts. 11.00 Orgelconcert P. v. Egmond Jrmjn.v, Nita van Os-Pool (zang). 12.00 Do Minstreels en gram.pl. 2.00 Pianospel G. Bunk gram.pl, en zang door H, Merx (a, d, vleugel: E. Veen), 3.004.00 Concert door het Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 4.15 Gramofoonpl. 4,30 Max Tak; Do City-Films, 5.30 Renova-kwintet. 6.20 Gramofoonpl. 6.35 AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 7.30 Kamermuziek door de Société Beige de Musique de Chambre. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, mjn.v. JH. Bosmans (piano), 9.Ó0 Koos KoenValschheid in klank. 9.35 Fraftsche chansons door Liesje v. d. Poll, m.m.v. Kovacs Lajos. 10.00 Circuspraatje door Mr. H. M. Merkel- bach. >10.20 Kovacs Lajos en' zijn orkest-. •11.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. A. C. Dlederiks. 11.00 Chr.. .lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonpl. 12.30 A'damsch Salonorkest o.l.v. Kiekens en gramofoonpl. 2.00 Orgelspel R. Parker. 2.45 Wenken voor de keuken. 3.153.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Ds. W. Faber m m.v. sopraan en orgel. 5.00 Gramofoonpl. 5.30 N. Oortman-Haije (alt) en J. van Dijk (piano). 6.30 Vragenhalfuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.145 Causerie H. v. d. Tol. 7.30 Vragenhalfuur. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.45 Causerie G. Keyzer. 9.15 Muziekcorps 1ste Halfreg. Huzaren Amersfoort o.l.v, M. Kleynen Jr. (om 10,00 Vaz Dias). 10.3012.00 Gramofoonmuziek. DINSDAG 18 JUNI. Hilversum, 301 M. .V AVRO-uitzending. $.00 Orgelspel P. Palla (gr.pl.). 8.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Ensemble Francis Keth. 12.30 Gramofoonpl. I.30 Vioolrecital B. Lensky. Aan den vleugel: E. Veen. 3.004.00 Kniples. 2.00 Omroeporkest o.l.v N. Treep. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 6,30 Gramofoonpl. 6.35 De Octophonikers oJ.v. B. Drukker. 7.30 Ir. E. A. Frowein: Doodende stralen. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gevar. programma m.m.v. Kovacs Lajos, Rudi Grasl, Alex de Haas en de „Humoresk Melodies". 9.30 Voordracht Mr. Ph. C. la Chapelle. 10.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 1100 Vaz Dias. II.1012.00 Aansl. met „Palais de Danse", Scheveningen: Ray Forest en zijn orkest. Hulzen, 1875 M. KRO-uitzending. 4.00—5.10 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl, 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek en gram pl. 1.15 Orkestconcert. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Orkestconcert en gram.pl. 4.00 HIRO. 5.10 Schlagermuziek en gram.pl. 6.40 Lezingen. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Orkestconcert. 9.00 Lezing. 9.15 Carillonconcert. 9.30 Hoorspel. 10.15 Orkestconcert (Om 10.30 Vaz Dias), 10 1512.00 Populair concert. Aangaande de Donderdagmorgen vroeg te Lochum gepleegde dubbeie kindermoord kan nog nader worden gemeld dat het P*rkct Zutphen reeds vroeg aanwezig was. Gist^m"' dag om drie uur werd Schepers geboeid per twee menschen door den bliksem gedood. Tijdens een hevig onweer te Auerbach (Duitschland) zijn Woensdag een 62-jarige en een 65-jarige man door den bliksem ge dood. 0 Zeer vele dooden. Te Rcinsdorf nabij Wittenberg (Saksen) is een fabriek van ontplofbare stoffen in de lucht gevlogen. Meer dan honderd per sonen zijn daarbij waarschijnlijk om het leven gekomen. Sedert den middag bergt men dooden en gewonden miet behulp van geïmproviseerde ambulances. Omtrent de Ontploffing te Reinsdorf wordt nader gemeld, dat deze plaats had op een oogenblik, dat alle werklieden in de fabriek waren. De fabriek verschafte werk aan eenige honderden arbeiders. Men vreest, dat allen gedood of zwaar gewond zijn, aange zien vrijwel d$ geheele fabriek werd vernield. De ontploffing was zoo sterk, dat ver scheidene kilometers in ien omtrek de ruiten sprongen. Alle beschikbare ambulances zijn gerequl- reerd alle doctoren uit het district Witten berg zijn naar de plaats des onheils geroepen. Reichswehr, S.A. en S.S. en Arbeidsdienst werken aan het opruimingswerk. Hartverscheurende tooneelen. Nog, steeds is men bezig met het transpor teeren van de slachtoffers naar geïmprovi seerde ambulances. De fabriek brandt nog steeds en men kan op een afstand van ver scheidene kilometers de vlammen zien. Men kan aan de familieleden van de dooden en géwonden niet toestaan .de hunnen te zien en er spelèn zich' hartverscheurende tooneelen af, wanneer de vrouwen, moeders en kinde ren van de slachtoffers door de politie ver wijderd moeten worden. Het uitgaand telefoonverkeer stop gezet. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Berlijn meldt: - De fabriek, waar de ontplofing heeft plaats gehad, ligt op ongeveer vijf kilometer ten wes ten van Reinsdorf en ten noorden van Piterlitz aan de Elbe. In wijden omtrek ls het terrein van do ramp hermetisch afgesloten door S.A., S.S. en leden van den arbeidsdienst, die daar in de buurt een kamp hebben. Niemand wordt doorgelaten. Het uitgaand telefoonverkeer van Wittenberg is stopgezet. De bewoners van Wittenberg, die uit Berlijn worden opgebeld, kunnen of mogen niet veel zeggen, opdat geen wilde overdreven geruch ten zullen worden verspreid. Daar de omvang van de verliezen nog niet is te overzien doen daaromtrent fantastische schattingen de ron de. Echter zijn de laagste schattingen nog al tijd zeer hoog. Om negen uur Donderdagavond werd nog gemeld, dat de brand op dat oogen blik nog niet was gebluscht. Een later bericht van het D. N. B. acht een aantal dooden van 50 zeer waarschijn lijk, waarvan er tot nog toe 20 geborgen zijn. Het aantal zwaargewonden wordt vol gens dit bericht tot nog toe als 73 opge geven, het aantal lichtgewonden als 300. 0 Reuter verneemt uit Khartoem, dat het marinevaartuig Hastings, dat Woensdag op het strand is geloopen toen het met volle kracht koers zette naar Port Soedan om hulp te halen voor de matrozen, die gebeten waren door de dol geworden scheepskat, door de bemanning is verlaten. Dé bemanning is te Port Soedan aan land gebracht en heeft munitie en andere voorwerpen van waarde meegenomen. De Hastings is een kanonneerboot van 1000 ton, in 1928 gebouwd. Twee dooden en twee zwaarge wonden. Aan boord van het te Belfast liggende Finsche zeilschip Hertogin Cecile ontplofte Woensdagavond een hulpmotor, tengevolge waarvan twee leden der bemanning werden gedood en twee zwaar gewond De Hertogin Cecile, vroeger in Duitsch be zit, is een zeilschip, dat elk jaar deelneemt aan den zeilwedstrijd van Australië naar En geland met een lading tarwe aan boord. De Portugeesche regeering vraagt mannen en vrouwen als gevangenisbewoners, tegen vergoeding van ongeveer een gulden per dag én vrije kost, en de garanUe, dat zij niet behoeven te werken. behMil Uw dag mei te vergallen. Noem een AKKERTJE en ge zijl er ven af. Géén lasl met Uw maag I Prellig innemen en onschadelijk. AKKER-CACHETS verdrijven spoe dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, rheumalische pijnen, gevalle koude, Influenza, Griep, enz. HederiandsthSmaMoos ouwel-omhulsel om Product 'j poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 sl. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. Volgent recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Vraagt ook: „Laxeer-Akkerijes", de nieuwe vinding van Apotheker Dumont tegen ver- ttopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. 15 Juni. Het gerucht gaat, dat de Anti-Lawaaiweek, die in Den Haag zou wor den gehouden, voor onbepaalden tijd is uitge steld. De claxons en de broodkardeksels heb ben dus gelukkig weer eens de overwinning behaald en de open knal pot regeert onbe twist de Residentie. Zóó hoort het in een groote stad, want als de geluiden van den weg uitsterven, waarin onderscheidt zich dan de groote stad nog van de kleine? De werkloosheid heeft bovendien al zulke desas- srtreuze afmetingen aangenomen, dat het geen zin heeft, nu ook de zenuwartsen nog werkloos te maken...... Ook met half werk is men intusschen niet gebaat. Het wordt tijd, dat nu eens krach tig tegen de uitwassen van het voetganger- dom wordt opgetreden! Want het. is een on zinnige toestand, dat terwijl een automobi list, om te mogen chauffccren, 'aan allerlei voorwaarden moet voldoen, voetgangers maar zonder diploma, zonder loopbewijs, zonder doktersattest op het verkeer worden losgela ten! Voorstellen om voetgangers een nummer bord aan hun kuiten te binden, moesten helaas worden opgegeven, omdat deze be lachelijke wezens hebben weten aannemelijk te maken, dat zij hierdoor ln hun bewegingen worden belemmerd. Een doorzichtige uit vlucht-om aan het constateeren van overtre dingen te ontkomen, een lafheid bovendien, waaraan autorijders zich nimmer hebben schuldig gemaakt. Onder de grootste geheimhouding kunnen wjj echter verraden, dat op het oogenblik in een van onze groote steden iets gaande is, dat op het wilde voetgangerverkeer van enor- men Invloed zal zijn. Er zijn met een toevalligen voetganger zeer interessante proeven genomen. Hij werd gedurende een uur ongemerkt gevolgd en toen door een deskundige commissie aan een scherp verhoor onderworpen. Elke minuut werd een foto van hem genomen, en er werd nauwkeurig op gelet, welken voet hij het eerst op den rijweg zette, wanneer hijover stak. In een kliniek, gelegen nabij do dertiende kruising, werd zjjn bloed onderzocht en hij moest op een formulier invullen, :welke ziekten hg had gehad, hoe oud zijn ouders waren geworden en waar zij aan waren ge storven, wat hun beroep, hun inkomen', ver mogen en godsdienst was geweest, in welko stad zij waren geboren en hoe zij zich plach ten te voeden. Verder moest hg invullen wat zgn politieke overtuiging en wat de maat van zjjn schoenen was. Er werden revolvers ach ter hem afgeschoten om zijn zenuwen te tes ten en na een grondig geneeskundig onder zoek werd een proces-verbaal opgemaakt, waarin geconcludeerd werd, dat hg leed aan zenuwachtigheid en overgevoeligheid, zoodat hfl het recht miste, zich op te houden in stra ten waar verkeer plaats had. Deze proeven zullen op groote schaal worden herhaald, en men hoopt op deze wijze het aantal voet gangers tot een minimum te beperken... De gevangenissen, die deze menschen moe ten bevolken, maken deel uit van „Oud Lis sabon", een getrouwe nabootsing van de I'or' tugccschc hoofdstad van driehonderd jaar ge leden, een der grootste attracties van het „stadsfeest", dat op het oogenblik wordt ge vierd. Tot nu toe zgn alleen aanbiedingen binnen gekomen van personen, die zich reeds in de gevangenis bevinden, doch de regecring voel er niets voor om van hun diensten gcbrui te maken, daar de „gevangenen" gemakkelijk uit de cellen, welke bestaan uit latten e® pleisterwerk, zouden kunnen ontsnappen. Te Trenton in New Jersey heeft de rechter afwijzend beslist op het verzoek van Edward J. Reily, den hoofdverdediger van Bruno Hauptmann, te gelasten dat geen be talingen zullen worden gedaan uit het fon dat voor de verdediging van Hauptman gevormd, zoolang geen beslissing is genomen inzake den eisch van den advocaat, hem bedrag van 22.398 dollar als honorarium te betalen. Zelfs verklaarde de rechter, er verschillende aanwijzingen zijn, dat IiaI op frauduleuse wijze 5000 dollar voor vr0^ ger door hem verleende diensten aan het vc dedigingsfonds onttrokken had, zoodat hij plaats van een vordering op het fonds te ben, er een schuld aan zou hebben.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2