De ramp te Reinsdorf. Ingezonden De Japansche opmarsch. LUCHTVAART GEMENGD NIEUWS Marktberichten. China en Japan. De Postvluchten van Indië. en naar De ramp van de Uiver. Vliegramp in Japan. De Nachtegaal heeft op onthoud te Bagdad. De onthullingen uit Oss. Jeugdige marktdievegge. De brand in den Gunera- toren te Rhenen. 'i Broodnijd verwekt broodstrijd. Bijzonderheden. Wat voor weer vandaag? HHLDHRSCHE COURANTvVAN ZATERDAG i5 Het Chineesche garnizoen te Tlentsjin. Het vertrek van het Chineesch garnizoen uit Ti' ntajir is uitgesteld tot 18 Juni. Ho Jing-tajin. Het vertrek van den president van den Chl- neeschen militairen raad uit Peking wordt door de Japansche pers als ..een vlucht geka rakteriseerd, welke den toestani lr Noord-Chl- na nog veel erustigw heeft gemaakt. Men weet dat de Japansche stafofficier Dol- hara naar Peking was gegaan om daar met ge neraal Ho te onderhandelen, maar deze laatste naar Nanking was vertrokken! Japansche troepen naar Peking „ln verband niet de ernstige verwikkelin gen". Te Hsingking wordt officieel medegedeeld, da'. In verband met de ernstige verwikkelingen in Noord-C hina sterke Japansche troepenaf- deelingen uit de provincie Jehol naar Peking op marset, zijn gegaan. lo China vraagt hulp van de Westersche mogendheden. In politieke kringen te Londen heet het, dat de Chineesche gezant aldaar, gedurende de laatste dagen herhaalde bezoeken heeft afgelegd aan h?t ministerie van buitenland- sche zaken, ten einde zich te vergewisseh omtrent de mogelijkheid van Epge.lsctie hulp tegen de Japansche actie. Gisteren, nog zou de gezant uiteengezet hebben, dat het China niet mogelijk is eenige nieuwe concessie aan Japan te doen. China acht nu den tijd gekomen, dat de belanghebbende mogendheden lnterveniee- ren om de Japansche actie tegen te gaan. Deze toch is een schending van het negen mogendhedenverdrag. Het schijnt, dat ook te Washington de Chi neesche gezant de regeering in gelijken zin heeft gepolst, zonder echter de gevraagde ver zekeringen te verkrijgen. Gi3teren zijn te Tsjing Wang-tau en Tang koe 1700 man Japansche troepen aangeko men, om het huidige Japansche garnizoen in China af te lossen. Dit brengt het aantal der de laat3te dagen te Peking aangekomen troe pen op 2400. Van de 13 treinen met Japansche troepen, te Sjanhaikwam aangekomen, zullen er acht aldaar in gereedheid worden gehouden om door te gaan naar het Zuiden. M VRÏNEVLIEGTUIGEN NAAR CALSHOT. Drie Pokkers C, VIII W, verkenners qp drij vers, maken op 27 Juni een oefenvlucht van De Mok naar Calshot ter gelegenheid van het groote vliegfeest van de Engelsche lucht macht. De terugkeer der vliegtuigen zal plaats hebben op 2 Juli. De „Lijster", op de heenreis, vertrok 14 Juni van Rangoon en is denzelfden dag te Medan aangekomen. De „Koetilang", op de terugreis, vertrok 14 Juni van Rangoon en is denzelfden dag te Jodhpoer aangekomen. Het rapport van de commissie- Schorer binnen enkele dagen te ver wachten. Naar de Nw. Rott. Crt. van betrouwbare zijde verneemt, is de commissie-Schorer, welke de ramp van het K L.M. vliegtuig Uiver heeft onderzocht, kort geleden met haar arbeid gereed gekomen. Binnen enkele dagen is de publicatie van dit rapport te wachten. Vier dooden. Volgens een bericht uit Hokaido zjjn Donder dagochtend vroeg in dichten mist twee Ja pansche militaire vliegtuigen tegen elkaar ge vlogen, waardoor beide machines vielen. De vier inzittenden van het eene vlieg tuig kwamen om het leven, de inzittenden van het andere vliegtuig werden allen meer of min der ernstig gewond. Door plotselinge ongesteldheid van den werktuigkundige. Het Douglasvliegtuig „Nachtegaal", dat Woensdag van Amsterdam naar Batavia ver trokken is, heeft oponthoud tengevolge van een plotselinge ongesteldheid van den werk tuigkundige, den heer P. B. Blok, die te Bag dad in het ziekenhuis moest worden opgeno men, De „Koetilang", op weg van Batavia naar Amsterdam, die gisteren volgens het reiasfhema tot Jodhpur zou vliegen, heeft op dracht de rei? voort te zetten: bjj aankomst te z*i de werktuigkundige van de „Koetilang aan boord van de „Nachtegaal" overgaan De „Óeverzwaluw", die Zaterdag van Schiphol naar Batavia vertrekt, neemt een reserve-werktuigkundige mee, om de beman ning van de „koetilang" te Bagdad weer vol tallig te maken, waarna dit vliegtuig de reis naa; Amsterdam voortzet. L AL hoopt zoodoende het oponthoud tot, e&i\ nunimujin te beperken. P. de B. heeft gisteren een bekentenis afgelegd over een misdrijf waar omtrent tot dusver niets bekend was. Nadat P. de B. gistermorgen in de mare» chaussee-kazerne te Uden den moord op zijn neef Gerrit had bekend, heeft hij nog een be kentenis afgelegd over een misdrijf van de bende, dat nooit ruchtbaar ia geworden. De bandieten hadden indertijd van welinge lichte zyde bericht ontvangen, dat de land- bouwer v. d. Elzen, woneode op de buurt schap de Hoeve te Uden, veel geld in huis zou hebben, en onmiddellijk werden plannen tresmeed om hem ervan te ontdoen. Daar het ter nlaatse vrij dicht bebouwd is, achtte men het gevaarlijk om de familie v. d. E. te over vallen en het complot besloot daarom den meer en meer gebruikelijken weg te volgen en een naburig huis in brand te steken. Het was dan vrijwel zeker, dat de bewoners hun buren zouden gaan helpen en van die gelegen heid zou men gebruik maken om binnen te sluipen en den buit te bemachtigen. Het plan zou worden uitgevoerd door P. de B., de Ceel, de Rut en de jonge Toon de Soep. Op Zaterdagavond 17 Febr. van het vorige jaar begaf het viertal zich naar Uden, waar men de boerderij van De Groot, die dicht bij de hofstede van v. d. Elzen was gelegen, ln vlammen zou doen opgaan. De brand werd door de Ceel gestookt en in een minimum van tijd brandde de boerderij als een fakkel. Het gezelschap had evenwel pech. In de eerste plaats vérlieteh niet alle leden van het gezin v. d. Elzen het huis, om naar denf brand te gaan kijken en bovendien -zetten de vlam men de omgeving in zulk een zee van licht, dat men onmogelijk het huis ongemerkt kon binnensluipen. Toen kort na hetuit brelccn van den brand bovendien de marechaussee nog ter plaatse verscheen, achtten de brandstichters het raadzaam maar spoedig den aftocht te blazen. De behuizing van De Jong is tot den grond afgebrand, en tot heden was de oorzaak onopgehelderd gebleven. Gister deed vrouw C. B. aangifte bg de poli tie te Spekholzerheide, gemeente Kerkrade, dat haar portemonnaie, bevattende 5 6 gul den. op het Martkplein gerold was. Nauwe lijks had de vrouw het politiebureau verlaten of het 12-jarige meisje J. C. kwam mededee- len, dat zij een portemonnaie had gevonden. Het was de portemonnaie van vrouw B., maar aan het bedrag ontbrak 2.50. Het meisje bekende spoedig, dat zij de portemonnaie had ontvreemd en het ontbrekende geld met twee vriendinnetjes van gelijken leeftijd had ge deeld. Tegen het drietal Is proces-verbaal op gemaakt wegens diefstal en heling. De veroordeeld» loodgie.ter in hooger beroep voor het gerechts hof te Arnhem. In hooger beroep is gisteren voor het ge rechtshof te Arnhem behandeld de zaak tegen den 46-jarigen loodgieter W. F, van H. te Rhenen. In eersten aanleg had verdachte voor de rechtbank te Arnhem terecht gestaan ter zake dat hij, belast zijnde met loodgieters werkzaamheden op het dak van den Cunera- toren te Rhenen op 3 September 1934 daarbij hoogst roekeloos en onvoorzichtig is te werk gegaan, waardoor brand is ontstaan met het gevolg, dat het dak der kerk grootendeels is verbrand, terwijl er ernstig gevaar heeft be staan voor den waaredvollen Cuneratoren zelf. De officier van justitie had wegens het ver oorzaken van brand door schuld een gevan genisstraf van twee maanden geëischt, waar na de rechtbank verdachte veroordeelde tot een maand gevangenisstraf. Zoowel verdachte als het O.M. waren tegen dit vonnis in hooger beroep gekomen. Voor het Hof waren thans een groot aantal getuigen gedagvaard, zoowel namens ver dachte als door den officier"van justitie. Requisitoir. De advocaat-generaal mr. Visser meende, na het getuigenverhoor, dat verdachte bekend had moeten zijn met de talrijke bepalingen. Wat de feiten betreft geloofde spreker, dat de verklaringen van verschillende getuigen omtrent de plaats van den vuurhaard niet weersproken zjjn door de getuigen décharge. Van kortsluiting is volgens spreker niets ge bleken. Daar volgens spreker verdachte op zeer roekelooze wijze heeft gehandeld, achtte hg de door de rechtbank opgelegde straf volkomen gemotiveerd en hij vroeg dan ook bevestiging van het vonnis der rechtbank te Arnhem. Uitsprak over 14 dagen. In de gemeente Standaarbuiten bij Ouden bosch is het onder de bakkers tot een brood oorlog gekomen. Eén der bakkers achtte zich gedupeerd door collega's, die onder zijn duiven schoten en besloot zijn brooden voor 2 cent minder te verkoopen. De anderen staken toen de koppen bij elkaar en deden 4 cent van den prijs af. Toen de bakker, die het spelletje be gonnen was, ook met 4 cent verlaagde, deden de anderen er nog een schepje op en gingen 6 cent omlaag, welk voorbeeld natuurlijk door eerstgenoemde werd gevolgd. Het publiek, dat nu zoetgeprijsde broodjes eet, is de lachende derde en kijkt begrijpelij kerwijze bij dit geval met veel belangstelling Het hoogtepunt in den strijd schijnt nog niet bereikt, ergo ook nog niet het diepte punt in de prijsverlaging van het brood. EPIDEMIE ONDER I»E SCHOOLKINDEREN TE WEERT. Te Weert heerscht onder de kinderen rood vonk, mazelen en kinkhoest. In verband hier mee zijn de bewaarscholen gesloten. Buitenland. Een speciale verslaggever van het Duitsche Nieuwsbureau deelt nog het volgende mede over de ramp ip de fabriek voor ontplofbar^ stoffen te Reinsdorf bij Wittenberg: Toen de eerste ontploffing kort voor drié uur ontstond, was de uitwerking in het op een afstand van 8 km gelegen Wittenberg buiten--, gewoon hevig. In den naasten omtrek van dé fabriek en zelfs in de straten aan de zijde van Reinsdorf werden de spiegelruiten van ver schalende groote zaken vernield; van dé hoogere verdiepingen vielen hier en daar glas scherven, waardoor eenige voorbijgangers wer» den gewond. De verwarring werd nog ver groot. doordat verschillende paarden, ver schrikt door het geweld van de ontploffing, op hol sloegen. Beschadigd werden overigen» bjjna alleen oudere gebouwen in de buitenwijk aan den kant van Reinsdorf. De eerste ontploffing had verscheidene branden tengevolge, waarna van tijd tot tijij nieuwe ontploffingen volgden. Reeds na 20 minuten kwamen de eerste gewondentranspor ten uit de fabriek. Het scheen hier hoofd» zakelijk arbeiders te betreffen, die door gesteente of machinedeelen gekwetst waren, Alle particuliere auto's der stad werden gerequireerd, alle-dokters, ook uit verderf omgeving, opgeroepen. Toen het ziekenhui» overvol was, zijn andere ge.wonden in particu liere woningen opgenomen. De gewonden, dié vervoerd konden worden, werden getranspor teerd naar naburige steden, gedeeltelijk zelf? naar Halle. Het was zeer moeilijk de familieleden zoo spoedig mogelijk van het gebeurd? in kenni? te stellen, daar het grootste deel dezer famij- lieleden op betrekkelijk grooten afstand va de fabriek woont. Zooals altijd bg dergelijk' gebeurtenissen deed een menigte valsche gel ruchten de ronde, doch de autoriteiten konde de bevolking geruststellen en haar er vai overtuigen, dat voor haar geen gevaar mee; bestond. In den loop van den middag slotei de Wittenbergsche zaken hun deuren. De speciale verslaggever meldt verder, daj bij een eerste bezichtiging van het terrein del onheils bleek, dat niet de heele fabriek, doel slechts een deel door de ramp is getroffenl In de overige deelen is slechts materieel^ schade aangericht. Het bedrijf als geheel zal geen ernstige stagnatie ondergaan. Ook in den laten avond was het gebouw en de om geving nog in een dichten rook gehuld, waarin nu en dan vlammen zichtbaar waren. Donderdagavond laat was de rust in Witteni- berg teruggekeerd. De opwinding, die zich onmiddellijk na de eerste ontploffing van dé bevolking had meester gemaakt, werd zee* spoedig bedwongen door het ingrijpen def politie-en geleidelijk werd de stemming wee;: kalmer. Doordat vele arbeiders uit de be trefende fabriek en uit naburige werkplaatse; na de eerste ontploffing hun lokalen haddei verlaten, was het aanvankelijk hetrekkelijV moeilijk, een overzicht over het aantal slacht-f offers te krijgen. Van de ongeveer 300 licht» gewonden konden de meesten nadat noodver banden waren aangelegd, naar hun woningeii gezonden worden. Zelfs uit Berlijn en Leipzig zijn dokters ontboden. In de omliggende plaat sen en in Wittenberg zelf hebben de ontplof fingen in hoofdzaak slechts materieele schade aangericht. Rouw in Duitsehland: Te 22.15 uur gisteravond is over allé Duitsche - zenders mededeeling gedaan van dé ramp. Ten teeken van rouw werden de uitzenj dingen 5 minuten gestaakt. Daarna werden wijzigingen gebracht in het muzikale pro gramma, zoodat alleen ernstige muziek ten gehoore werd gebracht. Dr. Ley, de leider van het Duitsche Arbeids-I front, heeft order gegeven, dat bg alle gebou wen van het Arbeidsfront de vlag halfstok moet worden geheschen. Verder is vijf dagen rouwfloers voorgeschreven. Het Duitsche Arbeidsfront heeft onmiddellijk een bedrag van 50.000 mark beschikbaar gesteld. Het aantal slachtoffers Volgens de laatste opgaaf van gisterenoch tend zgn 52 menschen gedood. 75 ernstig gel- wond en 300 licht gewond Het gevaar voor nieuwe ontploffingen schijnt geweken te zijn, hoewel te midder nacht nog vlammen uit het puin opstegen. De geteisterde fabriek was de eenige fabriek van ontplofbare stoffen, welke krachtens het ver drag van Versailles voor het Duitsche legeé was toegestaan. Er werd voornamelijk dynamiet en kruit gemaakt. Sedert eenigen tijd werd dag en nacht gewerkt in drie ploegen. Het aantal werklieden bedroeg 7000, maar toen de ont-l ploffing ontstond bevonden er zich slechts 30(j ln de fabrieksgebouwen. De eerste ontploffing in dit bed rif? ge schiedde in 1917, de tweede ln 1925, maar dié van gisteren is de hevigste. Is de officieel» opgaaf t» laag? Naar Reuter gisterenmiddag uit Witten berg verneemt, schatten menschen, die in dé buurt van de geteisterde fabriek wonen, het aantal slachtoffers veel hooger dan de offiï cleele opgaaf. Een der bewoners zeide: E? zijn ten minste 500 dooden en gewonden. De oorzaak. D.N.B. meldt uit Berlijn: Uit het onderzoek naar de oorzaak van dé ontploffing is gebleken, dat deze gelegen ié in een klein ongeluk in de wasscherij vooé afval, waar een brandje ontstond, dat nabij i- gelegen oude dynamietpatronen deed ont ploffen. Hierop volgden andere ontploffingen en andere branden, maar met dat al is slecht» een deel van het fabriekscomplex getroffen en de dagelijksche productie wordt zelfs bijna niet geschaad. Een deel van het personeel is gisterenmorgen alweer aan het werk gegaan en een ander deel helpt bjj het opruimings» werk. Binnen korten tgd zal de fabriek weer vol komen op volle kracht kunen werken. De laatste opgaat over dooden en gewonden. Tot Vrijdagmorgen 10 uur waren 26 ljjken gevonden en men moet verwachten, dat nog 25 tot 30 personen gedood zgn, wier lijken nog onder net puin liggen. Van de 73 zwaar gewonden, die naar het ziekenhuis van Wit tenberg zijn gebracht, verkeeren er slechts enkelen in levensgevaar. Vele lichtgewonden hebben zich gisterenmorgen alweer aan de póórt aangemeld. De zorg voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers wordt door de directie gedragen, die ook zal zorgen voor een plechtige begrafenis, bij welke vertegen woordigers van de regeering en de partij het woord zullen voeren. Te Wittenberg is de schade aan daken en huizen vrij groot en het zal zeker een maand jluren voor deze hersteld zal zijn. Alle thea ters en bioscopen blijven tot den dag der be grafenis gesloten. Alle sport is voor Zondag afgelast. De rust der bevolking is weerge keerd. Gistermiddag bedroeg het aantal geborgen dooden 45. De verlieslijst is nog niet afge sloten. 18 lgken heeft men kunnen identifi- ceeren. Het oprtiimingswerk wordt voort gezet. Op de plaats van de ontploffing is het op- ruimingswerk in vollen gang. Te Wittenberg was gistermorgen de rust teruggekeerd. Als teeken van rouw zijn alle bioscopen en plaat sen van ontspanning gesloten en ook de sport verenigingen hebben hun wedstrijden voor Zondag a.s. afgelast. Alle zaken, die na het ongeluk gesloten hadden, zijn weer geopend, doch in alle stra ten ziet men met planken dichtgespijkerde étalages en beschadigde daken. Glazenmakers eh dakdekkers zijn reeds weer aan het werk om de schade te herstellen. Het meest hebben natuurlijk de het dichtst bij de plaats van de ramp gelegen dorpen, vooral Reinsdorf zelf en Braunsdorf, geleden. Ve|e daken zijn hier afgerukt en gevels in gestort. In de eerste opwelling van schrik hebben vele bewoners hun bedden uit de huizen ge haald én den nacht in de open lucht doorgel bnicht. !i Nadere bijzonderheden van de 'i i ramp. Naar de bijzondere verslaggever van het Duitsche Nieuwsbureau van de plaats des on heils meldt, stijgt nog steeds rook uit de puinhoopen van het verwoeste gedeelte van de fabriek. Slechts aan de ingenieurs en aan de leden van de reddingsbrigade wordt de toegang toegestaan. Men ziet een warwinkel van ijzerwerk, gesprongen ketels en zuurre- torten. Ook gistermiddag werden de afzettin gen nog gehandhaafd, omdat men onrust ten gevolge van nieuwe ontploffingen wilde ver mijden. De verslaggever wijst op den bijzonderen offerzin, dien de arbeiders na de ramp aan den dag gelegd hebben. Een bijzonder gevaar vormde na de ramp een groot reservoir met ontplofbare stoffen. Met levensgevaar dron gen eenige werklieden hiertoe door om een kameraad, die bij het reservoir steeds op wacht staat, in veiligheid te brengen. Op het herhaalde geroep verscheen de laatste onge deerd en verklaarde niet van de plaats te zullen wijken, aleer de geheele inrichting onder water was gezet. Deze plichtsvervulling Heeft een uitbreiding van het aantal slacht offers verhinderd. •Zoo zouden er nog vele staaltjes te melden zijn. ..Grqote hulpvaardigheid heeft ook de be- volking getoond. Zij hebben bijv. een voedsel^ voorziening georganiseerd en uit hun kringen kómen gerégeld giften binnen. - Om overigens de arbeiders van de thans zoo noodzakelijke geldmiddelen te voorzien, heeft men de loonen uitbetaald. t.'lf Gift voor de nagelaten betrekkingen. De N.S.A.P. heeft aan de gewonden en de nagelaten betrekkingen van de dooden een bedrag van 100.000 mark doen toekomen. KINDER-TRAGEDIE. In de buurt van Nakel gaf een 10-jarige jongen bij het krijgertje spelen op straat een zijner kameraadjes zulk een ongelukkigen duw, dat deze door een passeerenden auto ge grepen en gedood werd. Het andere kind was zoo overstuur, dat het zich voor een vol genden auto wierp met hetzelfde verschrikke lijk gevolg. EEN DAGDIEF MOET WERKEN. Het kantongerecht te Göppingen (bij Stutt» gart) heeft een 34-jarig man, die. ofschoon ge huwd en vader, halsstarrig weigerde te wer ken, tot vier weken hechtenis veroordeeld. Na te hebben gebromd zal hij in een werkhuis wor den geplaatst en pas worden losgelaten als hg getoond hoeft zgn leven te willen verbeteren {Buiten verantwoordelijkheid van de redacti* Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) „ZONNESTRAAL"-DAG OP ZATERDAG 23 JUNI A.S. Geachte Stadgenooten, De .Zonnestraal "-dag zal dit jaar gehouden worden op Zaterdag 22 Juni a.s. Wij verwach ten een groot aantal dames en heeren, om te collecteeren voor hen. die maanden, soms jaren met de hoop zgn bezield, dat ook zij nog eens geholpen zullen worden, dat ook hun nog eens een kans zal worden geboden, om door uit zending naar een Sanatorium weer tot zoo mogelijk geheel herstel te geraken. Wanneer U zich voor oogen stelt, dat zij moeten wach ten totdat er voldoende geld beschikbaar zal zijn, voldoende geld dat grootendeels door het goedgeefsche publiek moet worden geofferd, dan zijn wij er van overtuigd, dat ook nu weer onze stadgenooten hun beurs voor den dag zullen halen, en een klein offer zullen bren gen voor een zoo bij uitstek menschlievend werk. Er zijn er nog velen helaas, die met een norsch gezicht voorbijgaan, en zeggen, alweer dat gebedel? Laten zij vooral bedenken, dat de dames en heeren die bedelen, het doen in liet belang van het geheele Nederlandsche Volk, dat zij om de „zwakken" te steunen zich geheel belangeloos geven. Laten zij ook bedenken, dat zij door de T.B.C. te bestrijden, ook de besmettingskans voor zichzelf gerin ger maken. Wanneer men dit alles voor oogen Houdt, zullen ook zij, die anders voorbijliepen een dubbeltje, of indien dit niet gemist kari worden, een paar centen voor een speldje geven. De leuze: De Sterken voor de Zwakken, in den strijd tegen de T.B.C., zal de leuze zijn van een ieder, die zijn naasten niet ten B zal willen zien gaan. Laat de „Zon der vaardigheid" over Den Helder Btra'e"' brengt hoop in de harten van hen die hun hoop op U hebben gevestigd. Op ons verzoek aan den Commandan Marine, om aan het Marinepersoneel toetv willen staan het „Zonnestraal"-speldje z ent baar op de uniform te dragen, kunnen wij to ons genoegen mededeelen, dal hierover gunstig is beschikt. Evenals bij de Emmabloemcolecte. zal ook aan den „Zonnestraal"-dag medewerking worden verleend door Helders Fanfare Corps, om 6 uur zal een rondgang met muziek door ae stad worden gemaakt, waarbij door een aantal collectanten een aanval op de beurzen van onze stadgenooten zal worden gedaan. dus om 6 uur nog niet van een „Zonnestraa speldje is voorzien, zal er dan aan moe en gelooven. Als verrassing voor de dames en heeren voor „Zonnestraal" collecteeren, deelen wg mede, dat de Directies van de Tivoli-Bioscoop en het Rialto-Theater aan een ieder die voor „Zonnestraal" colecteert, een gratis bioscoop kaartje zullen verstrekken. Wij hopen dat door deze sympathieke daad een stroom van dames en heeren zich op zullen geven als collectant triceen zullen ijveren om de be dragen van vorige collectes te overtreffen. Aanmelding lcan geschieden bij: H. J. Brink, Paardenstraat 22: C. Giltjes, Smidstraat »8, Mevr. v. d. Mast, Crocusstraat 77; Mevr. H. G. Licher, Stakman Bossestraat 18; H. J. Giezen. Ie Emmadwarsstraat 3; Jan Mens, Laan 3, secretaris. Tevens in het Algemeen tehuis voor Mili tairen, Spoorstraat, bovenzaal, Donderdag 20 en Vrijdag 21 Juni, des avonds van 7 tot 10 uur en Zaterdag 22 Juni van 8.30 uur tot 23 uur. Het „Zonnestraal"-Comité: W. DE BOER, Wethouder van Onderwijs, Voorzitter. JAN MENS. Secretaris. Mevr. v. d. MASTKOLLAART; H. J. BRINK. C. GILTJES. Geachte redactie. Gaarne richt ondergeteekende het verzoek tot plaatsing van het onderstaande tot u ten einde zijn verwondering te kennen te geven to taal niets gelezen te hebben in het raadsver- slag van j.1. Woensdag betreffende den ver koop van Marineschepen, die plaats heeft ge had. Ik meen toch in uw blad van 5 Juni 1.1. te hebben gelezen, dat door den heer W. Bier steker hierover vragen zijn gesteld, n.1. of B. en W. hieraan niets hebben kunnen doen, ten einde in de werkloosheid te voorzien. Tot mijn verwondering lees ik in de rondvraag van den raad van 12/6 cezer, dat dit antwoord is uit gesteld tot lateren datum. Geachte redactie, laat ik dan de tolk zijn van vele onzer plaats- genooten. Ik heb zelf 2 keer een onderhoud betreffende deze schepen gehad. Eenmaal met den heer wethouder Smits en den heer Bands- ma en éénmaal met den wethouder Smits op het raadhuis. Op ons eerste onderhoud met de heeren Smits en Bandsma kreeg ik 2 dagen daarna te hooren, dat het College van B. en W. daar wel niet op zou ingaan. En toen ik ten tweede male met den wethouder Smit? confereerde betreffende den verkoop van dé marineschepen, gaf de heer Smits de verze kering mijn voorstel warm te zullen verdedi gen. n.1. om met behulp van de gemeente dié schepen te koopen, teneinde ze in werkver schaffing te kunnen sloppen. Eén dag daarna kreeg ik het antwoord van B. en W., dat zij tot hun spijt onder de huidige omstandigheden niet .konden bevorderen, dat de gevraagde medewerking voor het sloopen van door het Rijk te verkoopen schepen van gemeentewege werd verleend. Gachte redactie, het viel koud op mijn lijf. Daar dit stuk werk op zijn minst 10 maan den werk had gegeven aan minstens 50 k CO menschen. En nu verwondert mij dat: Ik zou zeggen, is hier het College van B. en W. niet in te kort geschoten en had het dat niet moe ten bevorderen om zoo'n stuk werk-ohject hier in de plaats te houden? En nu, geachte lezers en lezeressen, verwondert het u nog, waarom deze vraag is uitgesteld tot late ren datum. Ik beschouw dit als een uitstel, omdat men niet vóór de verkiezing zich hier over uit wil laten, omdat dan allicht zou blij ken, dat. het College van B. en W. niets voor de werkloozen heeft gedaan. Commentaar hier van overbodig. Geachte redactie, ik dank u voor het plaat sen van bovenstaand. Achtend Uw. dw. Juda de Jongh, Emmastr. 53, Den Helde». De bedoelde vragen, ln ons nummer van 6 Juni opgenomen, luiden als volgt: Ondergeteekende verzoekt beleefd ln de Raadszitting van 12 Juni a.s. de volgende vragen te mogen stellen: 1. Was het aan B. en W. bekend, dat door den Ontvanger der Registratie op 4 Juni 1935 voor den sloop zouden worden verkocht eenige oude Marineschepen, w.o. het houten fregat „Atjeh"? 2. Hebben B. en W. geen pogingen gedaan ln het belang der werkverschaffing, dat de slooperjj dezer schepen in onze gemeente had kunnen geschieden: a. hetzij door met het Departement van Defensie ln overleg te treden om bedoelde schepen aan de gemeente af te staan; b. hetzij door onderhandeling met scheeps- eloopers te dezer stede dezen tot aankoop in de gelegenheid te stellen? Ter toelichting wil ondergeteekende er op wijzen, dat hier een ruime werkverschaffing had^ kunnen worden bevorderd, zoodat aan 40 of 50 werkloozen ongeveer 1 jaar werk had kunnen worden verstrekt. Wij zonden het bovenstaande aan den in- terpellant ter nadere toelichting; deze schrijft ons het volgende: Geachte Redactie, Naar aanleiding van uw verzoek om Inlich tingen, deel ik u mede, dat door mjj aan den Voorzitter van den Raad verlof was gevraagd om in de Raadszitting van 12 Juni eenige vragen te mogen stellen, zooals die in uw courant van 6 Juni zijn afgedrukt. Daags vóór de raadszitting ontving ik van den Burge meester de mededeeling, dat mgn vragen niet op de agenda van 12 Juni voorkwamen, om dat die vergadering alleen voor enkele spoed- eischende zaken was bestemd. Daar volgens het reglement van orde de Burgemeester de volgorde der agenda bepaalt, kon ik hierover alleen mgn verwondering uiten. Op een volgende vergadering komen dus nu vracen aan de orde. Wat de zaak zelf betreft, wil ik u wel al» mijn meening te kennen geven, dat m.i. B. en W hierin in beleid te kort zgn geschoten om voor werkverschaffing te zorgen. 0ver de zaak wil ik nu natuurlek niet uit wijden dat komt later wel. wu W. Biersteker. Den Helder, 11 Juni 1935, M. H. Naar aanleiding van een artikeltje getiteld: Ir Mussert en het Belgische Verdinaso". voorkomende inhet nummer van 3 Juni '35 van de Heldersche Courant, zou ik gaarne het volgende, als ingezonden stuk, ln uw blad ge plaatst zien. Bij voorbaat dank! IK DAAG MUSSERT UIT! De Leider" van de N.S.B.. Ir. Mussert. heëf- aan het weekblad Nieuw-Vlaanderen eenige schriftelijke vragen schriftelijk be- antwocrö. Op dc vraag: „Wat scheidt de N.S.B. van de Dietsche Nationaalsolidarisien heef» de heer Antonio Mussert o.a. het volgende ge antwoord: ...Het Verdinaso is niet, zooals de N.S.B. root-Nederlandsch. het is Groot-Belgisch. Zeer terecht" zei de heer Staf de Clercq op den eersten landdag van het Vlaamsch Nat. Verbond te Kester: „Het Ver dinaso houdt alleen nog het Dietsche uithang bord als misleidend schild en is op dit oogen- blik geworden een Belgisch imperialistische machine, die Noord-Nederland bij België wil annexeeren om het aldus in den wurggreep van Frankrijk te voeren" Tot zoover de heer Mussert, Leider der N.S.B., de beweging, die zich nooit om het lot van onze Vlaamsche volksgenooten heeft bekommerd, ja, zelfs verklaarde de propa gandaleider der N.S.B., van Geelkerken, op een vergadering in Huize Born: dat de N.S.B. zich met de zaken en den strijd der Vlamingen niet bemoeien wilde, dat de Vla mingen maar zelf hunne zaken moesten be redderen, zelf hun strijd uitvechten! En dit soort menschen beschuldigt den heer Joris Van Severen, Leider van het Verdi naso, van volksverraad. Joris van Severen, de man die altijd een der voornaamste der leidende persoonlijkheden in den Vlaamschen (nu den Dietschen) strijd was en nog is; de man. die thans de besten van het Dietsche Volk, in Vlaanderen en in Nederland, verzamelt, om te veroveren en te vestigen: Dietschland en Orde! In zijn: „Feiten en Beschouwingen", voor komende in „Hier Dinaso" (het orgaan van het Verdinaso) van deze week, schrijft de heer van Severen o.a. het volgende: Zooals ik Staf De Clercq uitdaag het min ste bewijs te leveren ter staving zijner las terlijke beschuldiging, zoo daag ik Mussert uit, het minste bewijs te leveren ter staving zijner lasterlijke beschuldiging. Evenmin als Staf De Clercq zal hij dat ooit kunnen. Hiermede moet ik eindigen, daar een Inge zonden stuk zich niet leent om een volledig overzicht van de feiten te geven, maar moch ten er onder de lezers zijn, die meer hierom trent en het Verdinaso (Verbond van Diet sche Nationaal-solidaristenwillen weten, dan kunnen zij zicli om inlichtingen wenden tot H. DINASO, p/a Hoogstraat 19, Den Helder. Naar waarneming verricht in den morgen van 15 Juni. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste stand 766.1 te La Coruna. Laagste stand 750.4 te Malinhead. Te Den Helder 755.0. Verwachtlng Zwakke tot matige Zuidelijke tot Weste lijke wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring. Aanvankelijk kans op regen of on weer en weinig verandering in temperatuur. HELDERSCHE EJER VEILING. 13 Juni. Aangevoerd 31,354 kippeneieren: 52—54 kg 2.00—2.40, 55—57 kg 2.20—2.60, 58—60 kg 2.40—2.70, 61—63 kg 2.50—2.70, 6467 kg 2.70—2.80; 420 eendeneieren 1.75 1.90. Alles per 100 stuks. De Kaasmarkt. ALKMAAR, 14 Juni 1935. Op de heden ge houden kaasmarkt waren in totaal 62 stapels wegende 178000 kg kaas aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: Fabriekskaas: 44 stapel» Kleine 13 en 2 stapels Commissie, prijs niet genoteerd. Boerenkaas: 10 stapels Kleine 12.50 en 6 stapels Commissie 14. Alles met rtjksmerk. Handel stug. De graanmarkt. ALKMAAR, 14 Juni 1935. Op de heden ge houden graanmarkt waren in totaal 238 hl. aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt 56 hl. voertarwe 4.60—f5; 15 hl. gerst chev. ƒ5.15—ƒ5.50; 109 hl. haver 6.50— ƒ6.85; 2^ hl. boonen, w.o.: bruine 1315.50, citroen 10—13; duiven 10.75 en witte boonen 14; 1 hl. mosterdzaad, geel 16.25; 6 hl. kar- wjjzaad 1718.30; 1 hl. blauwmaanzaad prijs niet genoteerd; 28 hl. erwten, w.o.: kleine groene 8. groote groene 11— 13. gra"** 815 en vale erwten 7.5013. Alle per 100 kg. Handel goed. KON. MARINE JACHTCLUB. Uitslag periodieke zeilwedstrijd- Wedstrijd no. 4, gehouden 14 Juni 1935. Modelsloepcn B I en B II. Aantal deelnemers 6. 1. kwartmr. J. v- lere. Mar.kaz. Wiiiemanrnvi- 9 matr 2e kl. Berg. Mar.kaz. Willemsoord; 2. matr. 2e Borking, Hr. Ms. v. Spejjk; 3. kwartmr. v. Kuyk, O.Z.D. A. J' F au tasicsloeiten H. J- Aantal deelnemers 6. 1. schipper Steijn, Hr. Ms. Schorpioen; 2. luit. ter zee kl. H. D. Claus, Hr. Ms. Gelderland; 3. luit. 'e zee 2e kl. F. R. L. Gonggrijp, Vlgk. De Mok.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6