J. van de Witte Keizerstr. 103 Valsche munters in Den Helder aangehouden. gratis. Stadsnieuws Predikbeurten Zij, die zich van heden af, voor min- fens drie maanden op dit b!ad abonneeren, ontvangen de tot 1 JULI verschijnende nummers Verhindering om te stemmen. De aanstaande gemeenteraadsverkiezingen en de verdeeling der zetels. Huldeblijk K XVIII. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 JUNI iq Moderne Pendules reeds vanaf f UI.25 Waarom hebben de Nederlandsche duikbooten geen namen? „Veilig verkeer" ADM. HELD. CRT. Op' en ondergang van Zon en van hoog water (Texel) tijd Zomert qd. Zon Hoogwater Juni óp: Imd?: sm. nam. Z 16 4.39 21.22 8.59 9.23 M 17 4.39 21.22 9.42 10.07 D 18 4.39 21.23 10.29 1052 W 19 4.39 21.23 11.12 11.34 D 20 4.39 21/23 11.58 12.22 V 21 4.39 21.24 12.43 1.00 Z 22 4.39 21.24 1.12 1.33 Lichten op voor alle voertuigen. Zaterdag 15 Jnni 21.51 Zondag 16 21.52 Maandag 17 21.52 Bij elke stemming komt het voor, dat kiezers ..afwezigbeiü of andere redenen verhinderd zijn aan de stemming deel te nemen. Het gevolg is, dat zij zich later daaromtrent moeten verantwoorden, indien niet vooraf van de verhindering is kennis gegeven. ken gemakkelijke manier om hieraan tege moet te komen is, de reden van verhindering in het kort op de oproepingskaart te vermel den en deze op het Raadhuis of het stem bureau te bezorgen. erbij is 7, ge- erbij is 3, ge- erbq is 1, ge- De wijziging der Kieswet heeft een nieuwe verdeeling gebracht van de stemmen, welke ten nadeele is van de kleine partijen en groepjes. De Evenredige vertegenwoordiging heeft tengevolge gehad, dat voor de toewijzing van de zetels bij een verkiezing een vrij ingewilt kelde procedure moest worden gevolgd, die in de praktijk aanleiding gaf tot ontevreden heid. Met name werd het onbillijk geacht, dat vaak allerlei kieine partijen en groepjes een zetel kregen, waarop strikt genomen, een groote partr eerder recht zou hebbeii gehad. In de Tweede Kamer is deze zaak breedvoerig besproken en onder de oogen gezien; men kon de kiezers niet beletten toch kleine partijen en zelfstandige groepen te vormen, maar men volede tevens, dat deze verbrokkeling een rem was voor parlementairen arbeid. Tenslotte kwam 4 Mei 1935 een wetswijziging tot stand, die eenigszins aan dit euvel tege moetkwam. Het is, in verband met de aan staande raadsverkiezingen, wel aardig eens na te gaan, tot welke verschillen in verdee ling déze wijziging leiden kan, en wij kunnen, liever dan de ingewikkelde uiteenzettingen van die berekeningen hier weer te geven, niet beter doen dan dit met een voorbeeld aan- toonen. Wij zullen daartoe de cijfers nemen van de raadsverkiezingen van 1931; de lezer dient er rekening mede te houden, dat thans het aantal kiezers ruim 3000 grooter is ge worden en dat er in 1931 „slechts" 8, thans niet minder dan 12 lijsten zijn ingediend. Vroeger, d.w.z. vóór de wetswijziging, was de berekening aldus: de kiesdeeler werd ge deeld op het aantal uitgebrachte geldige stemmen van iedere lijst. Hierbij werd de partij die niet tenminste 3/4 van dien kiesdee ler behaalde, al direct uitgeschakeld. Bij die eerste verdeeling bleven dan meestal nog enkele zetels onbezet, die werden verdeeld naar de grootste overschotten. Aldus: Aantal geldige stemmen in 1931 uitgebracht was 11955; er waren 21 zetels te verdeelen, zoodat dus de kiesdeeler werd 11955 21 569"/ai. Drievierde hiervan of 75 bedraagt 426.7. De stemmenverdeeling was nu in eerste instantie als volgt: Chr.-Dem. 862 stemmen, kreeg 862 5696ki 1 zetel, restant 293 stemmen. Gemeentebel. 1168 st., kreeg 1168 569,!/'2i 2 zetels, restant 30 st. Oppositiepartij 1024 sL, kreeg 1 zetel, res tant 455 st. Vrijz.-Dem. 1866 st., kreeg 3 zetels, restant 159 st. Soc.-Dem. 3891 st., kreeg 6 zetels, restant 477 st. Anti-Rev. 1247 st., kreeg 2 zetels, restant 109 st. Chr.-Hist. 437 st., kreeg 0 zetels, restant 437 st. Roomsch-Kath. 1460 st., kreeg 2 zetels, res tant 322 st. Er waren dus, bij deze eerste verdeeling, reeds 17 zetels, die bezet waren, 'zoodat nog 4 ter verdeeling overbleven. Hiervoor kwamen dus in aanmerking de partijen met de groot ste overschotten, zijnde de S.D.A.P. met 477, de Oppositiepartij met 455 (hierbij dient te worden opgemerkt, dat in 1931 de heeren Schoeffelenberger en Tiessen samengingen en tezamen in den Raad kwamen), de Chr.-Hist. met 437 en de Katholieken met 322 st., zoo dat 4 partijen ieder nog een zetel kregen toe gewezen. Door de Kieswetwijziging is de berekening ingewikkelder geworden. De bepaling, dat men 75 van den kiesdeeler bij eerste ver deeling moest halen, is vervallen, hetgeen voor alle partijen billijker is, daar ze nu alle dezelfde kansen hebben ook dus de kleine. Maar nu wordt, als de eerste verdeeling ge maakt is, de verdeeling van de restzetels ge heel anders. Voor gemeenten boven de 20.000 inwoners, waar Den Helder dus onder valt, wordt die verdeeling aldus: bij het eerste cijfer van het aantal zetels wordt voor iedere partij of groep 1 bijgeteld, en dit cijfer ge deeld op de uitgebrachte stemmen. Hierdoor wordt een gemiddelde verkregen voor iedere partij, en de hoogste gemiddelden krijgen nu een van de restzetels toegewezen. Hierbij heb ben de gróótste partijen de grootste kansen, hetgeen billijk is en ook de opzet is geweest van de regeling. Wij zullen nu de indeeling, op dezelfde cijfers van 1931, en dus voor de zelfde partijen, opnieuw maken. We behouden dus de eerste toewijzing van 17 zetels als hierboven is aangegeven. Maar we krijgen nu het volgende: Chr.-Dem. heeft 1 zetel; 1 erbij is 2, dit gedeeld op het aantal stemmen, geeft dus een gemiddelde voor die partij van 431. Gemeentebelang heeft 2 zetels; 1 erbij is 3, gemiddelde 1168 3 3891 /a- Oppositiepartij heeft 1 zetel; 1 erbij is 2, gemiddelde 1024 2 512, Vrijz.-Dem. heeft 3 zetels; 1 erbij is 4 ge middelde 1866 4 466%. Soc.-Deni. heeft 6 zetels; middelde 3891 7 555«/7 Ahti-Rev. heeft 2 zetels; middelde 1247 3 4152/3. Chr.-Hist. heeft 0 zetels; middelde 437 1 437. Roomsen-Katholieken kregen 2 zetels; 1 er biJ is 3, gemiddelde 1460 3 4862/-a. We krijgen nu als eerste partij, aan wie een extra-zetel wordt toegewezen, de S.D.A.P. met haar gemiddelde van 555«/7. Deze krijgt er dus een zetel bij. Maar daardoor is zij, bij de verdere vergelijking van gemiddelden, uit geschakeld, en moet voor haar een nieuw ge middelde worden bepaald. Immers, haar op volgster, wat het gemiddelde betreft, is de Oppositiepartij met het cijfer 512, en wij weten niet of dit grooter of kleiner is dan het nieuwe gemiddelde, dat thans aan de S.D.A.P. met haar 1 zetel meer toekomt. Aldus wordt, vóórdat men overgaat tot verdere verdeeling der zetels, voor elke partij, waaraan een rest zetel is toegewezen, opnieuw een gemiddelde gemaakt, namelijk door het aantal toege kende zetels thans met 2 te verhoogen en dan op het aantal stemmen te verdeelen. We krij gen dan voor de S.D.A.P. het nieuwe gemid delde van 4683/s. We gaan nu de restzetels toewijzen als volgt: S.D.A.P. met een eerste gemiddelde van 5558/7 krijgt er één zetel bij; haar tweede ge middelde wordt thans 4863/g, en dit is kleiner dan de (eerste) gemiddelden van Oppositie partij, 512, en R.-K. 4862/3, die dus ieder een zetel erbij krijgen. We hebben dus 20 zetels verdeeld, en de 21ste blijft over voor de S.D. A.P., die in tweede instantie het grootste ge middelde heeft, n.1. 4863/8. Dan wordt een tweede gemiddelde vastge steld door nogmaals één zetel te tellen bij het aantal dat is toegekend, en dat wederom op het aantal stemmen te deelen. We krijgen nu tenslotte de volgende zetel- verdeeling: Chr.-Dem. 1931 1, 1935 1; Ge meentebelang 1931 2, 1935 2; Oppositiepartij 1931 2, 1935 2; Vrijz.-Dem. 1931 3, 1935 3; S.D.A.P. 1931 7, 1935 8; Anti-Rev. 1931 2, 1935 2; Chr.-Hist. 1931 1, 1935 0; Roomsch- Kath. 1931 3, 1935 3. Volgens de nieuwe be rekening krijgt dus de S.D.A.P. thans 1 zetel meer ten koste van de Chr.-Hist. Nu zijn de verschillen hier niet sprekend. Maar onze cijfers zijn, zooals wq al zeiden, onjuist, om dat wij zonder meer den toestand en de cijfers van 1931 namen en een en ander, ook de in deeling van partijen, enz., thans geheel ver anderd is. Toen, in 1931, gingen bijvoorbeeld de heeren Schoeffelenberger en Tiessen sa men, thans gaan zij afzonderlijk. Omgekeerd, hebben zich thans de a.-r. en chr.-hist. partij vereenigd. Echter zijn de cijfers, ook van ons voor beeld, sprekend genoeg. Want duidelijk toonen zij aan, hoe, tengevolge der nieuwe indeeling; de gemiddelden voor de kleine partijen ster ker achteruitgaan dan voor de groote, zoodat de groote in het voordeel zijn. Een vergelij king van onze cijfers laat bijvoorbeeld duide lijk zien, dat maar een fractie van een ge middelde oorzaak is, dat in ons geval een meerder zetel aan de R.-K. toekomt ten koste van de S.D.A.P., die dus met slechts enkele stemmen meer een 9den zetel zou krijgen. Zoo werken de kleine partijen indirect in het voordeel der groote. We raken langzamerhand aan het einde van onze actie. Dat wil niet zeggen, dat het bedrag, benoodigd voor het aankoopen van de plaquette, al heelemaal bijeen is, doch op verschillende wijzen heeft de Heldersche bur gerij al gelegenheid gehad haar penninske voor het sympathieke doel te offeren. De meeste inteekenlijsten hebben we weer ingenomen, nadat de verantwoording daarvan op deze plaats gepubliceerd was. Nog enkele collectebussen staan in de za ken ter plaatse opgesteld voor hen, die nog verzuimden of nog niet eerder in staat wa ren aan het huldeblijk daadwerkelijk mede werking te verleenen. Ongeveer 400.—t moet er bijeengebracht worden en wij mee- nen, dat dit zal lukken, gezien de twee on derdeden van het programma, die nog niet afgewerkt zijn. Daar is allereerst de actie onder de schoolkinderen, die ieder een cent zullen meebrengen „voor de K XVHI" (on geveer 4000 kinderen ongeveer 40. en voorts de plaatselijke vereeniging, die wij juist dezer dagen aangeschreven hebben. Wij vertrouwen, dat de vereenigingen vastbera den achter onze actie staan en ervoor zullen zorgen, dat het resteerende bedrag volge- gemaakt wordt. De fabriek, die de plaquette levert deelde ons mede, dat zij 28 Juni a.s. gereed zal zijn, waaruit blijkt, dat het huldeblijk per K.L.M.- vliegtuig naar Indië gestuurd moet worden, wil het op tijd (vóór 11 Juli) op de plaats van bestemming zijn. Over de zending is in- tusschen in overleg getreden met de K.L.M. Wie de plaquette namens de Heldersche burgerij zal aanbieden is nog niet bekend, doch we hopen, dit nog bijtqds te kunnen mededeelen. En nu maken we ons op voor de laatste ronde. Met vertrouwen wachten wij de komende dagen af. Spoedig zullen wij ons plan verwezenlijkt zien. Een welverdiende hulde aan een kranige bemanning is aanstaande! bool, dat uitdrukking geeft aan de gevoelens van gehechtheidvan den opvarende aan zijn schip. Moge de waarde van dit symbool in de toekomst weder worden erkend en be grepen." 14-daags Uurwerk Bim-Bam EINDEXAMEN HOOGERE HANDELS SCHOOL DEN HELDER. Geslaagd: de dames Cl. Klijn, A. M; Leqdeckers. C. M. van Nimwegen, allen Den Helder, T. Schoorl te Schagen, en de heeren R. Baarda, J. C. Boomsluiter, S. Botter, Tj. K. de Jong, C. Koorn, A. v. d. Meulen, P. de Ridder, J. ter Wal, allen Den Helder, P. Glas, Westeinde en P. Crum te Anna Paulowna. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Root- lieb Binnenhaven. Van Maandag 17 Juni tot 24 Juni wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel Weststraat. VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. De geldinzameling, welke is gehouden door den Chr. Besturenbond, onder het motto: „Jong Holland snakt naar werk", ten behoeve van de werkkampen voor jeugdige werkloo- zen, heeft opgebracht de som van 460.32%; Na aftrek van de gemaakte onkosten kon voor bovengenoemd doel een bedrag opgezon den worden van 444.37%. Alle gevers en geefsters hartelijk dank. DANKBETUIGING VAN „MOED, VOLHAR DING EN ZELFOPOFFERING". De Voorzitter van de Vereeniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering", de heer Van Dok, ontving van den heer De Booy, secre taris der N. en- Z. H.-Holl. Reddihgmaat- schappij het navolgend schrijven: Weled. heer, Hierbij willen wij u namens de bemanningen der motorreddingbooten op 4 Juni 1935 te Den Helder aanwezig, onzen hartelijken dank uitspreken voor de buitengewoon hartelijke ontvangst hun bereid op den feestavond van uwe Vereeniging. Van vele kanten hoorden wij, dat dezefi avond op bijzonder hoogen prijs is gesteld. Ooli zeggen wij u dank voor het beschikbaar stel* len van het model van de „Dorus Rijkers" voor de stand Reddingwezen op de tentoonstelling „Remavi". Hoogachtend, N.- en Z.-H. Redding Mi). H. Th. de Booy. Secretaris. BIJEENKOMST A.R. EN C.H.U. A.s. Dinsdagavond zullen voor de Anti-Re- volutionnaire en Christelijk Historische Kies- vereeniging als sprekers optreden Ds. Bik van Enkhuizen en Ds. Joh. Meynen. Voor bij zonderheden vestigen wij de aandacht op de advertentie in deze courant. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. De afdeelingen in Noord-Holland der N.R.V. organiseeren een stertocht naar de Zaanstreek. Eenige jaren geleden is deze tocht een groot succes geweest. De tocht zai plaats hebben óp Zondag 23 Juni. De afdL Den Helder gaat per touringcar daarheen; Programma: Ontvangst door de af deeling Zaanstreek, aanbieding van koffie, zoo moge lijk een praatje door den oudheidkundige, den heer G. J. Honig over de Zaanstreek; bezoek aan 't Czaar Peterhuisje, en aan eenige Zaan- sche huisjes, per auto naar Koog d. .d Zaan en vandaar wandelen naar het Heerenhuis, op het terras gelegen aan de Ringvaart gelegen heid de boterham te nuttigen. Vervolgens wandeling naar het typisch Haaldersbroeli en verder over het veer naar Zaandijk. Bezoek aan het Zaanl. Oudheidkundig Museum en Molenmuseum, waarna terug naar Zaandam. Het belooft een aardig uitstapje te worden en de opgave voor deelneming is reeds groot. Zie verder de advertentie in dit blad. CONCOURS HENGELSPORTVEREENlGING De Hengelsport vereeniging Den Helder houdt op Zaterdag 15 Juni een vischconcours voor hare leden. De wedstrijd wordt gehouden in de Middenvliet, gem. Anna Paulowna, hier voor zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld. De deelnemers vertrekken om 3 uur van het Koningsijlein, middels autobussen, terug pl.m. 7 uur. Een pleidooi van luit. ter zee 1ste; klasse C. J. W. van Waning; de reis van de K XVIII wellicht een goedé aanleiding. In het jongste nummer van het Marineblad wijst luitenant ter zee der 1ste klasse C. J. W. van Wahing op het onwenschelijke van de inj onze vloot meer en meer burgerrecht ver krijgende gewoonte om aan de schepen geen naam, maar een nurpmer toe te kennen Voornamelijk geldt dit de voor het moeder land bestemde duikbooten, die aangeduid worden met de letter O, en die voor de kolo niën met de letter K genoemd worden, beide gevolgd door een Romeinsch cijfer als chro nologisch nummer. Schrijver dringt er op aan, dat ook de onderzeebooten, evenals krui sers en torpedo-jagers, bij het te water laten gedoopt zullen worden met een naam, waar aan de bemanning zich kan hechten. „Er is in de geheele wereld" zoo betoogt hij een streven waar te nemen tot weder-erkenning van haast verloren tradities, tot het herstel van juiste vormen, waarvan lang de waarde werd miskend. Ook ten aanzien van onze naamlooze oorlogsschepen is in dit opzicht nog veel goed te maken. Er komt mischien een goede gelegenheid, wanneer Hr. Ms. K XVHI haar wereldreis heeft volbracht. Wellicht zou geen onderscheiding zoo wor den gewaardeerd als het geven van een pas senden naam aan de boot, die bezig is zulk een groote plaats te veroveren in het hart van het Nederlandsche volk. De geschiedenis van onze zeevaart is zulk een arsenaal van mooie en roemrijke scheepsnamen, dat het vinden van een geschikten naam voor Hr. Ms. schepen toch werkelijk geen bezwaren kan opleveren. Namen of nummers, het zi) dan niet langer een vraag: het nummer kan nut tig zijn als onderscheidingsteeken; het kan nimmer den naam vervangen als het sym Film van de K.N.A.C. over veilig verkeer. Zooals onze lezers weten althans weten kunnen, want groote billetten vermelden het over dé geheele stad - wordt deze week, d.w.z. van 11 tot 15 Juni, een „verkeersweek" gehouden, namelijk een week van intensieve propaganda voor veilig verkeer. Deze actie gaat uit van het Verbond van Vereenigingen van Veilig Verkeer, waarvan ook hier ter stede een afdeeling is gevestigd. Voorzitter hiervan is de heer S. Jaring, Dijkstraat, secretaris de heer F. Grunwald. Dank zij het werk dezer heeren was het mogelijk de groote „Verkeersfilm", vervaardigd voor de Kon. Ned. Automobielclub, (de K.N.A.C.), hier ter stede te vertoonen, en de heer van Twisk bood daarvoor geheel belangeloos zijn Tivoli-theater aan, teneinde aan alle school kinderen van Den Helder de gelegenheid te geven deze film te gaan zien. De heer In specteur van het Lager Onderwijs hier ter stede, C. Feringa, verleende, evenals het Heldersche Gemeentebestuur, zjjn medewer king, en zoo kon, dank zij aller samenwer king, aan eenige duizenden schoolkinderen Donderdagmiddag de film worden vertoond! De firma van Koningsbruggen harerzijds nam op zich de Julianadorpsche school gratis te vervoeren, en deze Donderdagmiddag stond alzoö geheel in het teeken van zingende en joelende schoolkinderen, die zich' in de bios coop van den heer van Twisk, een uurtje uit stekend vermaakt hebben. Al des morgens was deze intocht begon nen; bij de namiddag-voorstelling, die te half twee aanving, waren verschillende autoritei ten, de Burgemeester, 'wethouder Smits, de secretaris, de heeren Maas, directeur der Reiniging, Daalder, chef van de afdeeling Onderwijs Gemeente-secretarie (die de ge heele regeling verzorgde) en natuurlijk het bestuur van de Heldersche afdeeling, tegen woordig. De Burgemeester van Texel had be richt gezonden van verhindering, evenals de Inspecteur van het L. O., de heer Feringa, dié evenwel, zooals we zeiden, zijnerzijds alle medewerking had verleend om deze voorstel ling te doen slagen. Zingende en opgewekt mareheerende was ons op onze wandeling naar de Vlamingstraat reeds zoo'n school vol gepasseerd; ze werden hevig en uitbundig begroet door goede ken nissen, maar een hond op dé Loodsgracht wist met zooveel jongens en meisjes blijk baar geen raad. Met groote oogen stond hij ze aan te zien en gaf daarna uiting aan zijn verbazing door luid blaffen. De voorbijgan gers hadden schik in het vroolijke troepje; de meisjes voorop, marcheerden ze al zin gende, verder. Binnen in Tïvoli heerschte op dat oogenblik een heidensch kabaal. De be nedenzaal was vrijwel bezet, maar het bal kon was op het oogenblik, dat wij er kwamen^ nog maagdelijk. Voor alle zekerheid had de heer van Twisk zijn loopers maar wegge haald. Het was ten eenenmale onmogelijk uit den chaos van klanken, die omhoogrezen uit de zaal onze schoone moedertaal, door zooveel dichters bezongen, terug te vinden; toch moet men aannemen dat al die jongens en meisjes onder elkaar verstaanbare taal spraken. De heer Jaring, die als voorzitter een kort ope ningswoord sprak, werd met applaus begroet, een snerpend fluitje deed het lawaai eenigs zins verstommen, maar het duurde toch eenige oogenblikken, alvorens de heer Jaring zich verstaanbaar kon maken. Maar toen waren ze dan ook zoo stil als muisjes, wat waar is, is waar. Gelachen, dat ze hebben! want u denkt nu wel, dat zoo'n jongen of zoo'n meisje onder den indruk komt van een meneer, die met fiets en al omrolt over een touw, waaraan een hond wordt vastgehouden, maar niks hoor! Cet age est sans pitié en als daar twee menschen tegen elkander aanbotsten, is dat, hoe kan het anders, zeer vermakelijk om te zien. De film was grootendeels opgenomen in Zürich, en duidelijk bleek wel, welk een groote rol de niet meer in het moderne stads beeld passende tram bij verkeers-ongelukken speelt. Natuurlijk is meest altijd de schuld bij de passanten, die niet of onvoldoende de verkeersregels in acht nemen, en dit alles werd door een aantal voorbeelden verduide lijkt en aanschouwelijk gemaakt. Zoo kregen we eerst de speciale verkeerszondaars van voetgangers, dan die waaraan de fietsers zich schuldig maken en tenslotte is er dé automobilist, op wiens rekening ook veel on; gelukken komen. Doordat hier aanschouwelijk onderricht werd gegeven, was eenige verdere verklaring overbodig; duidelijk werd bijvoor-- beeld gedemonstreerd hoe verkeerd het is uitstekende voorwerpen op de fiets te ver voeren. Natuurüjk hadden de jongens en meisjes hevig pret als zoo'n fietser met zijn lange houten uitsteeksels een voorbijganger den hoed van het hoofd maaide en deze woe dend den man uitschold, maar toch zal zoo'n aanschouwelijke voorstelling haar werking met missen. Als er nog eens weer betere tij7 den komen, zullen we misschien de school- film als verplicht leermiddel ingevoerd zien. In zijn openingswoord bracht de heer Jaring dank aan allen die het mogelijk maak ten den kinderen deze voorstelling aan té bieden: het gemeentebestuur, den heer van Twisk vooral, die het gebouw gratis afstond, den inspecteur lager onderwijs, de afdeeling Onderwijs, die voor de organisatie van een eri ander zorgde, de firma Koningsbruggen, de hoofden van de verschillende scholen, enz. De Nutsspaarbank had van de gelegenheid ge bruik gemaakt den kinderen een kort, pak* kend filmpje als toegift te geven, waarin op het groote belang van het sparen gewezen werd. De Speeltuinvereeniging, die ook present is waar het geldt de opvoeding van het jongé kind, en die natuurlijk ook dezen middag met ontbrak, heeft de gelegenheid benut tot het houden van een demonstratieven fietstocht door de stad, waaraan werd deelgenomen door de jongens en meisjes die verkeers- examen hadden afgelegd en door hen, die daar voor in opleiding zijn. Te ongeveer 5 u. vertrok deze imponeerende optocht-te-fiets van het Stationsplein; voorop de jeugdige gegradueer den, met de diverse verkeersborden en -emblemen op de fietsen gebonden, daarach ter zij, die nog met zoo gelukkig waren in het bezit te z(jn van hun diploma. Een groote bakfiets vervoerde de reclame-billetten. Zoo trokken deze kinderen, die van alle afdeelin gen der Speeltuinvereemging waren, langs Keizerstraat, Spoorgracht, Zuidstraat en ver der door de geheele stad om tenslotte op het Stationsplein wederom bijeen te komen, waar de stoet werd ontbonden. Gisterenmiddag hebben de speeltuinkin deren met hun leiders en leidsters een wan deling door de stad gemaakt. Alle jeugdige deelnemers hadden een „Veilig verkeers- driehoekje" op hun arm. Onder de pittige marschen van de trom melslagers en de mondorgelclub trokken zq door de straten, waar memgeen de aardige groep na-oogde. Te Ewijcbsluis een volledige installa tie in een woonschuit gevonden. Jongens vinden acht-en-twintig val sche guldens in een luchtkoker in de B reewaterstraat. Mooi succes voor de Heldersche politie. Opgewonden kwamen ze binnenstormen, vier jongens. Hoogroode gezichten, hadden ze, en rollend, hijgend en ongearticuleerd kwamen de woorden eruit: „meneer, meneer, d'r zijn valsche guldens gevonden, een heeleboel! Acht-en-twintig, ik heb ze het eerst gezien, in de Breewaterstraat was het, en het waren heele mooie guldens! In een zakje, meneer, ik was de eerste!" Zooiets valt als een bom in de rustige rust van een redactiebureau. Valsche gul dens in Den Helder! Dat hoor je niet iederen dag! En het is dan ook geen wonder, dat je oude trouwe krukje, dat je al vele jaren tot zitplaats dient, van den schrik omrolt als je haastig opvliegt en aan de jeugdige repor ters om nadere bizonderheden vraagt, Maar die hadden ze niet; wel bleek er een hard nekkige strijd te bestaan omtrent de priori teit van het bericht, dat wil zeggen de vraag wie nu het eerste er bij was met zijn mede- deeling. Deze strijd was, zooals zooveel strij den in het leven, zuiver materialistisch, en betrof het vaste honorarium van een kwartje, dat ze met zoo'n bericht krijgen. Maar hier betrof het een zaak en gros, en moest er dien tengevolge, zooals dat in den handel heet, courtage worden gegeven. Enfin, ze waren best tevreden met de getroffen regeling en verzekerden bij hoog en bij laag, dat het be richt juist was, en dat we maar eens in de Breewaterstraat moesten informeeren, Het bericht was inderdaad juist, maar in de rustige Breewatesrtraat was, toen wij er kwamen, niets te beleven. Allerwegen heersch te de rust en de stilte, zooals wij die hier kennen; hier en daar stond een buurvrouw te praten met een andere buurvrouw, en aanvan kelijk twijfelden wij dan ook aan de waarheid van het ons verhaalde. Want, nietwaar? zoo'ri valsche munterij in de Breewaterstraat, dat was het beeld, dat zich bij ons gevormd had, was toch wel iets om warm voor te loopen, en je verwaeht in ieder geval een opeenge* pakte menigte te zien, met eenige politiet agenten, en de noodige opwinding. Maar niets van dat alles was te bekennen. Een jóngen, die in de deur stond, lichtte ons evenwel in. Ja, er waren valsche guldens gevonden, wel acht-en-twintig, daar, in die opening. En eenmaal aan het praten en kijken, kwam al heel spoedig de bewoner, een ons welbekend inwoner van Den Helder, en 'n paar aardige buurmeisjes, en het gebeurde werd m geuren en kleuren verteld. Maar heel veel veel was ook dat nog niet; een stuk of wat jongens hadden inderdaad, in den lucht koker van een woning een zakje gevonden, waarin tot hun grenzenlooze verbazing, 28 valsche guldens zaten, die ze naar de politie gebracht hadden. „Hoe wist je, dat ze valsch waren?" „Ze waren veel lichter dan echte, meneer! Maar 't waren splinternieuwe guldens, met het randschrift erop. Het jaartal 1931 hadden ze". En dan wordt het heele verhaal aanschou welijk voorgesteld. Er blijkt den verslaggever wel uit, dat van het ontdekken eener valsche munterswerkplaats in een Heldersche woning geen sprake is, hetgeen ontegenzeggelijk de geschiedenis iets minder dramatisch maakt. Nochtans zit er romantiek genoeg in het ge val, zooals uit het vervolg blijken zal en be treft het hier een geschiedenis, waaraan de Heldersche politie eer heeft behaald door een gnelle aanhouding. We beginnen dan ook aan Hoofdstuk II. Donderdagmiddag omstreeks 2 uur werd op het politiebureau alhier door den heer Snel, sigarenwinkelier op de Loodsgracht, kennis gegeven van de ontvangst van een valschen gulden. De. man, dien men verdacht dit munt stuk in betaling te hebben gegeven, had den winkel bereids verlaten, en men wist niet waarheen hij zich begeven had. Een vaag sig nalement kon van hem worden verstrekt; het was een jonge man van pl.m. 20 jaar. Op dit vage signalement werd even later door den agent van Tol in de Koningstraat een jonge man aangehouden, die inderdaad, bij fouillee ring, in het bezit bleek te zijn van een porte- monnaie, waarin zich, nevens ander geld, ook een valsche gulden bevond. Hij verklaarde dezen aan een hem onbekend adres te hebben ontvangen, en dus zelf slachtoffer te zijn ge worden, en zou verder, aldus beweerde hij, ge heel onschuldig zijn. De agent nam met deze verklaring noch tans geen genoegen, en br| nader onderzoek bleek men te doen te hebben met een zekeren K., afkomstig uit Franeker, die met een vriend en naamgenoot, tevens verren bloed verwant, met een woonschuitje te van Ewijck- sluis lag. Zelf wilde hq niets loslaten; de hou ding, door hem aangenomen, was die van jullie maken me toch niets." Toen men naam en woonplaats wist, be gaven zich de adj.-inspecteur Vrije met den agent van Tol direct naar van Ewjjcksluis, om aldaar een onderzoek in te stellen, even later gevolgd door den commissaris van politie, den heer van der Hoeven, met den rechercheur Beukers. Inderdaad lag daar, in het riet ver scholen, een klein bootje. De vriend en naamgenoot van den aange houdene was inmiddels, nog vóór de komst van den heer van der Hoeven, per rijwiel ge arriveerd; tegen den adj.-inspecteur de Vrije nam hij een brutale en uitdagende houding aan, doch deze wist hem, tot de komst van den Commissaris en rechercheur Beukers, aan dc praat te houden. Deze mijnheer werd toen per auto meegenomen naar den Helder en daar eveneens opgeborgen in 't hoofdbureau. Zondag 16 Juni Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Wesist'raatjf Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein): 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v. d. Poel. Geref. Kerk (Julianapark). H. Avondmaal.0 P* 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Voortzetting en Nabetrachting Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen s Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). "s Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur de heer J. Rebel. 's middags B uur Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. C, F. Westermaö van Amsterdam. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. G. Moen, van Den Hoorn. Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond 7.30 uur, Bijbellezing Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. „t Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat. Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Hells. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uub Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 uur, Ds. M van Wiehen In Lijsten zijn wij enorm goedkoop^ Koningstraat 29. De heer Van der Hoeven stelde inmiddels, met rechercheur Beukers, een grondig onder zoek in het woonschuitje van de beide ge arresteerden in. Tot hun yerbazing kwam daar een volledige, zrj het ook primitieve, installa tie voor het maken van valsche guldens, voor den dag. Alle bijbehoorende grondstoffen, antimonium, zilverpapier, bakatin, enz., waren aanwezig; de gereedschappen, hoewel zeer eenvoudig, waren door de mannen zelf vervaardigd. Dit alles werd natuurlijk in be slag genomen en naar Den Helder vervoerd. De guldens zijn uitstekend nagemaakt en alleen de kleur en het gewicht verraadt hun valschheid. Ook het randschrift is aanwezig, In Den Helder had zich intusschen afge speeld wat wij aan het begin van dit verhaal reeds vermeldden: een aantal jongens had, in den ventillatiekoker, waarvan wij spraken, een pakje met guldens gevonden en deze ten politiebureele gedeponeerd. Tot diep in den nacht werd Donderdagavond het verhoor van den eerst aangehoudene voortgezet. Hoewel hij, zooals we reeds zei den, aanvankelijk ontkende iets met de zaak te maken te hebben, en zichzelf voordeed als slachtoffer van dit valsche geld, viel hij ten slotte door de mand en legde een volledige bekentenis af. Daarbij bleek, dat slechts een deel en waarschijnlijk gelukkig een klein deel van het valsche geld in Den Helder was uitgegeven. In totaal zijn thans 30 valsche guldens door de politie in beslag genomen, en waarschijnlijk zullen nog slechts een zestal in omloop zijn. Het bleek, dat de heeren wel meerdere hadden vervaardigd, maar deze partij, die niet „goed" genoeg bleek te zijn voor uitgifte, te water hadden geworpen, tezamen met de bij de vervaardiging gebruikte gipsmatrqzen. Inmiddels werd ook aan den tweeden ver dachte, een neef van den eersten, een verhoor afgenomen. Deze, een recidivist, die reeds voor diverse inbraken een langdurige gevang genisstraf achter den rug had, bleef aan vankelijk hardnekkig zwijgen. Beiden zijn heden ter beschikking gesteld van de justitie. De beide mannen zijn ware zwervers en zijn op hun woonschuitje reeds het geheelë land doorgetrokken. Op 19 April vertrokken zij uit Franeker, en trokken door Friesland, Overijsel en Gelderland naar Arnhem, waar zij vervolgens zich op sleep lieten meenemen door een of anderen schipper en zoo te Rot terdam kwamen. Vandaar ging het door den Biesbosch naar Brabant en Limburg, en zoo trokken zij van plaats tot plaats. Voorloopig zal, dank zij de activiteit van onze politie, aan hun omzwervingen wel een einde zijn ge komen. Nader vernemen wij, dat in den loop van Vrijdagmiddag ook nummer 2 heeft bekend. Beide mannen zijn hedenmorgen half tien naar Alkmaar vervoerd RECTIFICATIE VERLOTING. Willen de lothouders van de verloting, ge organiseerd door de muziekvereeniging Win- nubst er even aan denken, dat bij de in onze courant van Donderdag j.1. opgenomen uit slag abusievelijk de lot- en prqsnummers ver wisseld zijn? De kolommen, waarboven Lot nummer staat zijn dus de prqsnummers en omgekeerd. RIJWEELDIEF AANGEHOUDEN. Zaterdag is door de politie alhier aange houden de persoon van K.W., verdacht van diefstal van een rijwiel. Het bleek, dat' men hier te doen had met iemand, die réedè meer-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9