Buitenlandsch Overzicht. oetbal ie fd NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND DINSDAG 18 JUNI 1935 63ste JAARGANG HAAS' Azijn goed, Dat hij élk voldoet! China en Japan. PER TABLET VOOR 2-3 PORTIES Generaal Booth vertrouwt op den vrede. De cumulatie van inkomsten. Het Engelsch-Duitsche vlootverdrag. Uitvoer van komkommers en andere tuinbouwproducten. Het overheidspersoneel en het bezuinigingsontwerp. Abonnement per 3 maanden bj) vooruitbet.: Heldereche Courant f 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breeaand, YVieringen en Texel t 1.65; binnenland t 2. Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10. idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4 cL; fr. p. p. 6 et Weekabonnementen 12 et Zondagsblad resp. t 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad resp. f 1.20, 11.50, 11.50, f 1.70. Verschijnt D i n s d a g-, D o n d e rd a g- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 cL per regel, minimum 40 et.; bij niet-contante betaling 15 cL per regel, minimum 60 cL (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Het optreden van Japan in China; het figuur van den Volken- bond. - Het Engelsch-Duitsche vlootaccoord bijna een feit. Engeland gaat nieuwe schepen bouwen ter vervanging van verouderde schepen. Engelsche vlootplannen. Het agressief optreden van Japan in China is niet alleen voor het betrokken land hoogst onaangenaam, maar ook de groote mogendheden zien met toenemende zorg, den toestand onder het oog. Opnieuw bijkt door deze geschiedenis de Volkenbond niet anders dan een ledepop te zijn. Waar blijft nu het gemeenschappelijk optreden Men is beangst zijn handen in het wespennest van het Verre Oosten te steken. Toch kunnen b.v. Engeland en Amerika, die zoo groote belan gen in China hebben, maar niet lijdelijk het optreden van Japan blijven aanzien. Met be langstelling mag daarom kennis genomen worden van de verklaring, die de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, sir Samuel Hoare, gisteren in het Lagerhuis zou afleggen omtrent de door Engeland aan te nemen houding inzake het geschil en die men wellicht elders in dit blad aantreft. De „Nw. Rott. Crt." wijdde Zaterdagavond een hoofdartikel aan den toestand in China. De gebeurtenissen in het Verre Oosten nemen hun critieken loop zoo schreef het blad. Weer laten de Japansche militairen niet op hun daden wachten. Men kan zich terug verplaatst wanen naar het begin van 1932, in het hartje van de gebeurtenissen in Mants- joerije. Reeds lang hebben wij hier betoogd, dat de geruststellende verzekeringen uit Tokio over een ontspanning meer met de wenschen van de politieke leiders daar ter plaatse, dan met de komende feiten in overeenstemming zouden blijken. Het verstandig inzicht van de politieke „machthebbers" helpt hun niet en zal hun verder ook niet helpen, hebben wij toen gemeend. „Dat de stoot nu uitgewerkt zou zijn zij het ook maar voorloopig zullen wij moeten heieven voor wij het ge loven", konden wij met de volle gerustheid, niet door de feiten te worden gelogenstraft, neerschrijven. De Japansche militairen hebben niet gedraaid. Slag op slag is sedertdien ge volgd. En nu staat de wereld weer tegenover een toestand, die voor de groote mogendheden beschamend wordt, zoodra Nanking zich bij hen gaat beklagen. Volgens de jongste be richten Is het daarmede reeds begonnen. Het beklag van China is een kreet de pro- fundis. Als een onweerstaanbare vloedgolf gaat het Japansche imperialisme over het land heen. Tot weerstand is de regeering van Nanking niet in staat. Omtrent de bedoelin gen van de Japanners kan geen onzekerheid meer heerschen. Ieder voorwendsel wordt aan gepakt voor de bewerking la Mantsjoerije van Noord-China. De acherstand, die er is in de vervulling van de, China in 1915 opgedron gen „21 eischen", wordt met woeker ingevor derd. In 1915 gebruikte Japan de gebonden heid van Engeland voor het stellen van deze volmaakt onredelijke eischen, en voor het af dreigen van de aanvaarding ervan. Zij bleken te veel, en onverwerkbaar voor hetgeen Japan vermocht. Zij schenen op den duur voor het meerendeel vergeten. Nu echter verlangt Ja pan zelfs veel meer. Het verlangt onver bloemd, wat in die eischen slechts verbloemd, of in voorbereiding, geformuleéVd stond. Het is op het oogenbik geen zelfrespect kweekende waardigheid, groote mogendheid te zijn. Die waardigheid bestaat voor 'n groot gedeelte in het ontvangen van kaakslagen. Het is merkwaardig, dat het nog zoolang heeft geduurd, voor het gemeengoed in de wereld geworden was, dat de mogendheden, aantrekt, zich alles laten welgevallen. Naar- als men zich slechts weinig genoeg van hen mate deze wetenschap zich uitbreidt, zal de wereld meer openliggen als prooi voor de vrijmoedigsten. Wie handelt en zich niet aan protesten stoort, riskeert niets. Zij, die het consequentst het „wie doet mij wat" toepas sen, brengen het voorloopig ten minste het verst. Als zij niet de zelden uitblijvende straf in hun eigen daden vinden, kunnen zij onbeperkt hun gang gaan. Het recht van den sterkste en van den vrijmoedigste krijgt meer dan ooit de overhand in deze wereld, die aan den opbouw van een internationale rechtsorde bezig is, en waarin groote mogendheden van collectieve veiligheid spreken. China meent het ernstig, anders had het de procedure te Genève aanhangig kunnen maken, die ook tegen een niet-lid van den Volkenbond mogelijk is. Door zijn klacht brengt het Londen en Washington in de noodzakelijkheid, hun on macht ronduit te erkennen, of dingen te doen, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Het verdrag der negen mogendheden dwingt de deelnemers niet tot eenig gewa pend optreden. Maar de diplomatieke actie, waartoe het aanleiding moet geven, dwingt de betrokkenen wèl, de gebeurtenissen in China onder oogen te zien, met een Chinee- sche voorlichting die niet in ambtelijke map pen verborgen kan worden. Het ernstigste is, dat wij, naar alle waar schijnlijkheid, nog maar aan het begin van de nieuwe, Japansche actie staan. Deze komt niet tot rust, dat weten wij. De vlootbespreking tusschen Engeland en Duitschland verloopen nogal vlot, zoodat, wan neer Frankrijk en Italië er ook nog hun instem ming mee betuigen, het accoord geteekend zal kunnen worden. Dit goede resultaat schijnt te danken aan het feit, dat zoowel Engeland als Duitschland een concessie hebben gedaan, waarover de Berlijnsehe corr. van de N. Rott. Crt. o.m. meldt: Het resultaat is bereikt niet alleen door de gewichtige concessie van En gelsche zijde, waarop Duitschland 35 pet. van de Engelsche oorlogstonnage wordt toegestaan, maar ook door de stellig niet minder gewichtige concessie van Duitsche zijde, waarbij Duitschland aanvaardt, dat de verhouding 35100 zal gelden voor iedere categorie afzon derlijk. Ook in de Wilhelmstrasse is men zich be wust dat Duitschland daardoor een offer brengt voor den vrede en zeer in het bijzonder voor de goede betrekking tot Engeland, want Duitschland ziet daardoor af van een ver deeling der tonnage naar eigen goedvinden over de verschillende categorieën; het ziet dus af van het voordeel, hetwelk het had kunnen trekken uit het feit, dat het om zoo te zeggen opnieuw begint, het voordeel n.1. om zich speciaal te kunnen toeleggen op de meest effectieve categorieën en op die cate gorieën, waarin het snelst overwicht had kunnen krijgen. In den Toestand is hierop reeds gewezen en men is zich ook te Ber lijn ten volle van het gewicht van deze con cessie bewust. Daarbij sluit organisch de be reidverklaring aan, om Engeland steeds op de hoogte te houden van alle op het oogen- blik nog niet vaststaande détails van het Duitsche vlootbouwprogram, en in alle ge val geen uitbreiding van vreemde vloten als voorwendsel te gebruiken om het eigen pro gram eveneens te vermeerderen. De bereidverklaring van Duitschland om alle schepen boven 10.000 ton, alle duikbooten en alle zware kanonnen te vernietigen is, ondanks den schijn, voorloopig van niet zoo veel beteekenis, omdat zij verbonden is aan de voorwaarde, dat alle andere mogendheden zich daartoe eveneens bereid verklaren op de vlootconferentie in den herfst, waaraan Duitschland hoopt te kunnen deelnemen. Het optreden van Japan. Naar de viootcorres- pond ent van de Daily Telegraph meldt, zal waarschijnlijk in het be gin van het volgend jaar aan het Engelsche parlement het eerste vlootbouwprogramma op langen termijn, sind de vlootverdragen van 1922, worden voorgelegd. De opstelling van dit programma zou, vol gens het blad, in principe zijn aangenomen. De bizonderheden zouden evenwel nog gere geld moeten worden, nadat de resultaten van de in den herfst te houden vlootconferentie, te Londen bekend zijn. Het programma zal zich over een mini mum tijdsduur van vier jaren uitstrekken, en het aantal in elk jaar nieuw te houwen sche pen zal nauwkeurig worden vastgelegd Voor het begrootingsjaar 1936'37 staat om te beginnen de voorbereiding voor den bouw van twee linieschepen op het program ma, die de verouderde Warspite en Queen Elizabeth-klasse zullen moeten vervangen. In 1938 zullen waarschijnlijk wederom twee linieschepen volgen, en het daaropvolgend jaar nogmaals een, om de vervanging der ge- heele „Queen Elizabeth"-klasse te voltooien. Voorts zouden maatregelen moeten worden getroffen voor de vervanging van 22 kruisers en een groot aantal torpedobootjagers, die alle pverjarig zijn of het dan tenminste zul len zijn. De correspondent meldt voorts, dat niet de activiteit van één enkelen staat doch de vrjj- wel algemeene uitbreiding van de buiten landsche vloten sedert het vlootverdrag van 1930 de oorzaak is van het nieuwe Engelsche vlootbouwprogramma. De Amerikaansche troepen te Tientsin. Zoowel het ministerie van binneniandsche zaken als dat van oorlog weigeren commen taar te leveren op het in de dagbladen gepu bliceerde bericht, dat de Ver. Staten voor nemens zouden zijn, de Amerikaansche troe pen, in garnizoen te Tientsin, terug te trek ken. In verband met den poiitieken toestand in Noord-China, heeft de Japansche minister van oorlog, Hajasji, generaal Itegaki tot opperbevelhebber van de Japansche troepen te Peking en Tientsin benoemd. Te Sjanhaikwan zijn Vrijdag 6 Japansche torpedojagers aangekomen, die daar voor anker zijn gegaan. Bovendien heeft een flotilje torpedobooten op last van het Japan sche ministerie van marine de oorlogshaven Sasebo verlaten en is naar Tsjifoe opge- stoomd. Japansch optreden te Tientsin. Japansche troepen, gewapend met geweren en mitrailleurs hebben gistermorgen manoeu vres uitgevoerd in de Japansche concessie te Tientsin. gedurende welke talrijke straten gesloten werden voor voertuigen en voetgan gers. Des namiddags hebben 5 Japansche officieren te paard en twee pantserauto's vol soldaten een tocht gemaakt door de Chinee- sche stad. Met toestemming van den Japanschen minister van oorlog zal te Moekden een bewa- kings-corps voor den spoorweg Peking- Tientsin-Moekden worden opgericht. Hierbij zal een eskader Japansche bombar- dements-vliegtuigen en een afdeeling lichte artillerie worden ingedeeld. Het corps zal reeds in de komende week zijn dienst aan vangen. De regeering van Mantsjoekwo heeft verder toegestaan, dat 5000 koelies worden aangeworven voor het Japansche leger voor het aanleggen van wegen in de richting van den grooten Chineeschen muur. heeft tegen het Engelsch-Duitsche vloot accoord, mits dat niet in strijd is met de Japansche voorstellen. Verder heeft Japan de voorwaarde gesteld, dat het Engelsch-Duit sche accoord geen wijziging brengt in de vlootverhouding met andere staten, doch uit sluitend Engeland en Duitschland betreft. Na een wereldreis van vier maanden, waar bij zij o.a. Australië, Nieuw-Zeeland, Britsch- Indië en Amerika heeft bezocht, is generaal Evangeline Booth, de commandante van het Leger des Heils, Zondag te Southampton teruggekeerd. Generaal Evangeline verklaar de, dat zij de leidende staatslieden in de meeste landen, die zij heeft bezocht, heeft ge sproken, en dat zij getroffen was door den religieuzen geest van hen, die met de macht bekleed zijn. „Te oordeelen naar wat ik heb waargeno men en ik heb mij onder alle klassen be wogen bestaat er een groote strooming naar het religieuze. Het gebed in ieders hart is, dat er geen oorlog meer zal komen. Zelf ben ik de stellige meening toegedaan, dat er te veel hart op de hooge plaatsen der wereld is om een nieuwen oorlog mogelijk te maken. Er zal geredetwist zijn en kleine schermutse lingen, doch een werkelijke oorlog is naar mijn meening niet mogelijk". HET MEX1CAANSCHE KABINET AFGETREDEN. Een twist tusschen president Cardenas en den oud-president Calles heeft in Mexico tot een politieke crisis geleid en het aftreden van de regeering ten gevolge gehad. De houding van Japan. De Daily Telegraph meldt uit Tokio, dat Hirota aan zijn Britschen collega Hoare heeft medegedeeld, dat Japan geen bezwaar De strekking van het ingediende wetsontwerp. Zooals in het kort reeds is aangekondigd, is thans bjj de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot wijziging van verschillende wetten, met het doel de z.g. cumulatie van inkomsten uit overheidsklassen te beperken. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: In de laatste jaren is er een stijgende ont stemming waar te nemen tegen het gelijktijdig genot van inkomsten uit verschillende over heidskassen door één persoon of door meer leden van één gezin. Hoewel die ontstemming in verband met de heerschende werkloosheid is te begrijpen, is de critiek op de cumulatie van inkomsten niet altijd gerechtvaardigd. De artikelen 67 en 69 der Pensioenwet 1922 de Pensioenwetten voor de Zee- en Land macht en voor de Spoorwegambtenaren be vatten overeenkomstige bepalingen grij pen ten deze reeds zeer sterk in. Ten aanzien van de bezwaren, geuit tegen het gelijktijdig of achtereenvolgens bekleeden van pensioengerechtigde betrekkingen, mag niet over het hoofd gezien worden, dat dit niet steeds kan worden vermeden, omdat de kwaliteiten, welke door een bepaalde betrek king worden vereischt, niet zelden juist in bijzondere mate voorkomen bij hen, die reeds een pensioengerechtigde betrekking beklee den of bekleed hebben. Verder dient er op gewezen, dat in tal van gevallen, waarin cumulatie van inkomsten uit openbare kassen werd gesignaleerd, die cumulatie het gevolg was van het bekleeden van politieke functies (wethouder en gedepu teerde), waarop uit den aard der zaak de regeering geen invloed kan uitoefenen. Tot een goed begrip van den omvang dezer cumulatie diene dat een onderzoek heeft aan getoond, dat in tal van gevallen het genot van deze politieke wachtgelden of pensioenen is beperkt wegens het genot van inkomsten uit arbeid of bedrijf, nk het ontslag ter hand genomen. Uit de verschillende reeds getroffen maat regelen blijkt, naar de meening der regeering, dat de cumulatie van inkomsten uit openbare kassen reeds zeer beperkt is. In het thans ingediende wetsontwerp wordt voorgesteld de bestaande regeling te vereenvoudigen, voorts in de cumulatiebeperking te betrekken ver goedingen, genoten wegens het bekleed hebben van politieke functies en verder regelen te stellen voor toekenning van deze vergoe dingen. Eenige opluchting voor de rest van het kwartaal, wat betreft den uitvoer naar Duitschland. In den henarden toestand van den tuin bouw is tenminste weder eenige opluchting gekomen, doordat de stap, die de, in het Centraalbureau voor de Veilingen vereenigde Veilingsvereenigingen b(j minister Gelissen gedaan hebben om te verkrijgen, dat er op de clearing nog wat geld beschikbaar gesteld zou worden om den vastgeloopen uitvoer naar Duitschland weder eenigszins op gang te bren gen, tot op zekere hoogte succes gehad heeft. Naar gebleken is, heeft men er voor d© resteerende dagen van het kwartaal iets op gevonden, zoodat de uitvoer in beperkte mate kan worden hervat. o Een motie van verzet. Tegen Zaterdagmiddag had het comité ter behartiging van de belangen, van overheids personeel te 's-Gravenhage een vergadering belegd ter besprekingen van het Bezuini gingsontwerp en van de aanpassingspolitiek der regeering. Sprekers waren de heeren Van Driel en Vijlbrief. De voorzitter las een motie voor welke in de 16 vergaderingen, Zaterdagmiddag door 't A.C.O.P. gehouden, in stemming zou komen. In deze motie wordt verzet aangetcekend te gen onderscheidene voorstellen uit het Bezui nigingsontwerp en met name tegen de ver slechteringen van het Overheidspersoneel. De motie werd met algemeene stemmen aangenomen. DE ELECTRICITEITSTAKIEVEN IN NOORD-HOLLAND. Dezer dagen heeft te Alkmaar een gecom bineerde vergadering der besturen van de vier districten van den Koninkl. Midden standsbond in Noord-Holland plaats gehad. De leiding dezer vergadering berustte b(j den bondsvoorzitter, den heer Ed. G. Schür- mann uit Rotterdam, terwijl tevens aanwezig waren de heeren J. J. Korff uit Amsterdam, lid van het Hoofdbestuur en F. L. van der Leeuw, uit Den Haag, directeur van het Bondsbureau. Ook verscheidene afdeelingen, uit alle deeien der provincie hadden afge vaardigden gezonden. Als eenig onderwerp van bespreking was aan de orde: de tarieven van het P. E. N., waaromtrent uitvoerig werd gediscussieerd. Tal van bezwaren werden daarbij onder het oog gezien. Tenslotte werd het voorbereiden van ver dere stappen bij de bevoegde instanties opge dragen aan een commissie, bestaande uit de heeren M. W. Wiewei te Amsterdam (dis trict X), W. D. Niestadt te Schagen (dis trict XI), W. P. Schoonman te Wormerveer Feuilleton. 10) en „En nu, het geheele partijtje ga mee!" riep een gebiedende stem. Jack giste dat alle aanwezigen geprest werden om mee te gaan naar het dichtstbij gelegen politiebureau, om daar tot den volgenden morgen In de cellen opgesloten te worden. Vervolgens zouden zij beschuldigd worden van het bezoeken van een verdacht speelhol, waar de schandaligste dingen voorvielen. Hij moest het meisje op de een of andere wijze zien te bevrijden. De schande zou haar den dood aandoen, en den braven ouden Bob Willen den nekslag ge ven. „Blijf dicht bij mij, Miss Willen," fluisterde hij. „Ik heb buiten een taxi wachten, en de chauffeur weet wat ik van hem verlang. Zoodra wij buiten op straat gekomen zijn, zal ik de aandacht van die kerels" met een blik naar de agenten „afleiden, en dan moet ge uw kans gekomen achten. Zet het op een loopen, en spring in de taxi. Hier is wat geld, dat u aan den chauffeur moet ge ven." Hij drukte haar de beloofde f 5 in de handen. „Ik ben zoo angstig!" fluisterde zij terug, op een toon, die Carstairs liet smachten van verlangen om haar in zijn armen te drukken en haar te troosten. „Dat begrijp ik, lieve; houd je evenwel nog een oogenblik goed, en laat alles aan mij over." Zijn stem boezemde vertrouwen in. Zij hing aan den arm van Carstairs, toen de po litiemannen hun levende vangst als een kudde schapen de trap afdreven, en vervolgens de straat op. Jack Carstairs liep voortaan, met Maisie Willen, die zich als een klit aan zijn arm vasthield. Hij was op het punt alles op haren en snaren te zetten. Zou de taxi-chauffeur zijn belofte nageko men zijn? Dat was de levensvraag, waar het op aan kwam. Hij had aan Daniël William Smith niet be hoeven te twijfelen. Dit snel bevattelijk heer schap had alvast de voorzorg genomen het nummerbord van zijn taxi te verwijderen, en wachtte nu op een paar ellen afstand van den uitgang. Zijn uiterlijk mocht het niet laten vermoe den, maar Daniël William Smith bezat iets van den Don Quichotte; het was een lief hebberij van hem, zoo nu en dan tegen een windmolen te vechten. De politie had nco't tot zijn dierbare en naaste vrienden behoord. Hij voelde sympathie voor Carstairs, ten eerste omdat hij was wat Smith zelf als een „echt, onvervalsch heer" betiteld zou hebben, ten tweede om zijn vorstelijke mildheid. biljet van vijf pondnu, daar kon je gerust wat op wagen! Toen Carstairs naderde, het meisje aan zijn arm, ving Smith, toen hij omkeek, een blik van eerstgenoemden op. De chauffeur knikte, want hij had den toestand met één oogopslag begrepen. Carstairs veegde onmiddellijk een ruimte om zich heen schoon, en trok het meisje voor waarts. Een detictive, die hem in den weg trad, werd door een opstopper met de vuist van den voetballer neergeslagen. en Een Toen volgde een episode van snel, hard handig en ruw handelen, maar niettegen staande de politie gewoon was om relletjes als deze snel en degelijk den kop in te druk ken, trad zij bij deze gelegenheid niet vlug genoeg op. Met opoffering van de helft van zijn overjas, zijn boord en zijn hoed, zag de Hon. John Carstairs, het meisje half in zijn armen dragende, kans om naast de taxi te komen en Maisie er in te duwen. „En nu weg, als de bliksem!" chreeuwde hij, en trouw aan zijn woord en belust op de toegezegde 5, liet Daniël William Smith zijn vehikel vooruitschieten, onder een heesch gebrul, dat voor de eene helft een gejubel en voor de andere ct uitdaging moest betee- kenen. Hij scheerde langs een detective, die beproefde op de treeplank te springen, en hoe wel aan alle zijden op poiitiefluitjes gebla zen werd, was hij weldra in de nachtelijke duisternis verdwenen. Bleef over, Carstairs een vergenoegd glimlachende Carstairs. Beste, brave mannen!" riep hij op den luchthartigsten toon, toen hij alweer van de been geknokt werd, „waarom al die opwin ding? Dit is immers geen roeiwedstrijd! Houdt je bedaard ik zal „rustig meegaan" zooals jullie dat noemen!" Toen hij opgeheschen was, maakte hij een droeven indruk. Maar toch glimlachte hij, om dat hij zich gelukkig gevoelde. Hij had vol bracht wat hij zich voorgenomen had; hij had een onschuldig meisje voor een gruwelijke schande behoed. Hij wenkte den chef van de afdeeling agen ten, en de inspecteur liep met loome schreden naar hem toe. „Dit zullen we onthouden!" riep hg drei gend. „Onthoud alles wat je wilt, brave man. Maar dit zal ik jou zeggen: die jonge dame werd binnen de Lotus-Club gelokt door een schoft, dien ik half vermoorden zal, zoodra ik hem te pakken krijg. Zij was volkomen onschuldig; zij wist niet naar welke plaats men haar gebracht had" „Maak dat je grootje wijs!" schimpte de ander. „Ik proheer het jou aan het verstand te brengen! Daarom had ik mij voorgenomen om haar te laten ontsnappen. Haar geheele leven zou vernietigd geweest zijn als jullie haar in je vuile klauwen gehouden hadden! Wat mij betreft, het kan mij totaal niets bommen nu niet meer!'' En de Hon. John Carstairs liet van geluk een uitdagend lachje hooren. HOOFDSTUK VH. Een opschudding in de Samenleving. De samenleving is behept met vele zonden, maar heeft deze liever niet over de geheele wereld uitgebazuind. Het melding maken daarvan in de nieuwsbladen, is voor de be voorrechten der maatschappij uit den booze. Mondje dicht, is het parool; „als de buiten wereld het maar niet weet," is hun lijfspreuk. Maar, als je zoo ongelukkig bent, dat de buitenwereld het in den neus krijgt, dan is het niet meer dan billijk dat je er de straf voor draagt. Dien nacht werden geruchten op de vleugelen van den wind verspreid, met het gevolg, dat toen het Lotus-nachtclub- geval in behandeling genomen werd door den politie-rechter, die al zoo tallooze sensatio- neele zaken berecht had, een groot deel van de publieke tribune ingenomen werd door geparfumeerde, zoo niet in deii reuk van heiligheid staande dames, de vtrtegenwoor- rtigsters van de Samenleving, op het top punt van nieuwsgierigheid. Want ga eens na: de Hon. John Carstairs, die er van beticht werd In den afgeloopen nacht alle fatsoen opzettelijk met de voeten getreden te hebben, was de drager van een trotschen naam, de erfgenaam van een reus achtig vermogen. Die hoovaardige en onbe rispelijke edelman, Lord Overton, was zijn vader. Uithoofde van zijn naam en zjjn maat schappelijke positie werd Carstairs „het neusje van den zalm" in het geval. De be schuldiging tegen de ongewenschte vreem delingen, wegens het exploiteeren van de Lotus Club als een verzamelplaats van „wel bekende individuen van verdacht allooi", waar cocaïne en andere verdoovende midde len mild verstrekt werden, verloor in de oogen van hen, die nu naar de zitting ge stroomd waren, alle belangrijkheid, die ze anders gehad zou hebben, en bij het nég grootere aantal nieuwsgierigen buiten, dat in de zaal geen plaats had kunnen krijgen, was het niet anders gesteld, nu de naam van „den Hon. Jack Carstairs" er mee ge moeid was Het volgende gebeurde, nadat al degenen, die gearresteerd waren als bezoekers van „dit voorportaal der hel", zooals een ver slaggever met een bloemrijke pen het later beschreef, in een rij vóór de bank der be schuldigden opgesteld waren, welke laatste gereserveerd was voor hen, die de club ex ploiteeren. De chef van de brigade, die den inval ver richt had, zat in de getuigenbank. Hjj hield een opschrijfboekje in de hand, en daaruit las hij de namen van hen, die daarbij gearres teerd waren, voor Toen hij aan den naam „de Hon. John Carstairs" gekomen was, wierp getuige een blik naar den magistraat. „U heeft nota genomen, sir, van het bizon- dere feit, aan dezen delinquent bovendien ten laste gelegd?" Het publiek hield hoorbaar den adem in, en toen klonken de koude, snijdende woorden van den rechter. „Ik heb van die bizondere beschuldiging nota genomen; ze zal behandeld worden na afhandeling van de zaak in haar geheel." Alweer die zuchten van verbazing in de zaal ditmaal hoorbaarder! De loopend© geruchten waren dus niet overdreven! Wat zou zijn vader, Lord Overton, daarvan zeg gen Toen het opgewonden gekwetter, dat zelfs de deurwaarder niet bjj machte was geheel te onderdrukken, tot hem doordrong, kwam Jack pas voor de eerste maal tot het besef van den ernstigen toestand, waarin hfl zich geplaatst had. Tot nog toe had hjj het voorval van dien nacht, voor zoo ver hij er zelf bij betrokken was, slechts als een koste lijke grap beschouwd. Maar hier, op deze plaats, zaten pers mannen, die alles opschreven, om straks zijn naam naar alle vier hoeken van het Rijk te broadcasten, nog gezwegen van vele venijnig© tongen, die dagen achteen niet zouden op houden hun laster uit te braken. Hij beet zich op de lip, toen hg aan zijn vader dacht dien kouden, stuurschen man, die zgn goeden naam, z\jn familie-eer, met een bijna fanatieken ijver bewaarde. Hij was dankbaar dat Lord Overton de zitting, te midden van die op schandaal beluste me nigte, niet persoonlijk was komen bijwonen. Maar dan ook weer, was een politie-hof de laatste plaats, waar zijn vader waarschijnlijk een voet zou zetten. (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1