Onthulling monument voor van Heutsz. Radio-programma m a sp© M a Het ongeluk met de Ui ver. gemengd nieuws De oproeping voor examen thuis gekregen? l<9€E= TT l@€lr De herclassificatie voor rijksambtenaren. Burgemeester De Vlugt aanvaardt het monument voor Amsterdam. Duitschers mogen 500 R.M. naar ons land meenemen Onderhoud metMr.Steenberghe KÉRK EN VREDE". Verkeersongelukken. Verblindende lichten bij achteroprijden. De moordzaak de Bie. Jeugd te Oss. Ernstig auto-ongeluk te Maren bij Groningen. 3 Auto-botsing te Hilversum. Autobus in de flank gereden. De overval met roof te Geffen De ramp te Reinsdorf. Een sleepboot omgeslagen U.l^.te.-xJ verW.jgbai' lade oranie^endbu s,« van 20 tabt. 70 et*. en oranjetakje* van 2 tobl. (district XII» en G. H. Vallo te Zandvoort (district XIU). Deze commissie zal zich met deskundige raadslieden op het gebied der electricUeitsvoorziening in verbinding stellen. Algemeen was de vergadering van oordeel, dat verlaging van bedrijfslasten in het ook door de regeering voorgestane aanpassings proces alleen .mogelijk. is. indien ook.de ta rieven der overheidsbedrijven aan de veran derde omstandigheden in het bedrijfsleven worden aangepast. Het Kon. besluit Is thans afgekomen. Staatsblad no. 326 bevat een Kon. besluit van 1 Juni tot wijiziging en aanvulling van het Bezoldigingbesluit Burgerlijke Rijksamb tenaren 1934. Deze wijziging betreft de reeds eerder aangekondigde herclassificatie van gemeenten voor de bezoldiging van rijksamb tenaren. Het besluit treedt op 1 Juli in werking. I i' r O Nadat de Koningin en Prinses Juliana Zaterdagmiddag een bezoek hadden gebracht aan de tentoonstelling Kleurenpracht ln het Vondelpark, begaven Zij zich naar het Olympiaplein voor de onthulling van het Van Heutszmpnunient. Zij werden ontvangen door het uitvoerend comité en door den voorzitter en secretaris naar het paviljoen geleid, dat vóór den vijver was opgericht.. Ter weerszijden daarvan strek ten zich de vakken uit, die plaats boden voor 2000 genoodigden. Ter weerszijden van de Koninklijke tribune vormden vijftig man van de Koloniale Reserve de eere-wacht; ter linker- en rechterzijde van het voetstuk stonden, in stramme houding, dertig ridders M.W.O. beneden den rang van officier opgesteld, die allen onder generaal Van Heutsz hadden gediend. Na een zangnulde door Apollo nam de voor zitter van het uitvoerend comité, generaal Swart, het woord. Hij dankte in de eerste plaats de Koningin voor Hare aanwezigheid en voor de toezeg ging persoonlijk het monument van den be vestiger van het Nederlandsch gezag in den geheelen Indischen Archipel te onthullen. Ook aan de Prinses betuigde spr. zijn dank voor hare aanwezigheid, alsmede aan alle genoo digden. Daarna gaf hij een kort ovèrzicht van de geschiedenis vari het ontstaan van het monu ment en van'EIjh oprichtihg in Amsterdam. Vervolgens betrad de minister-president dr. H. Colijn den katheder, voor het uitspre ken van déherdenkingsrede. De onthulling, de Icranslegging en het défilé. Daarna onthulde H.M. de Koningin het monument, een druk op den knop en het doek, dat de hoofdfiguur van het monument om hulde, viel. De plechtige handeling werd ge volgd door het zingen van het Wilhelmus, door Apollo. De Koningin was daarop de eerste, die aan den rand van den vijver, een krans neerlegde; hulde van de Vorstin aan de nagedachtenis van haren grooten onderdaan en Prinses Juliana volgde dit voorbeeld. Daarna ge schiedden kransleggingen namens de regee ring, de familie van Heutsz, het comité, de koloniale reserve, als vertegenwoordigster van het Indische leger, en ten slotte namens de Kon. Ned. Marine en het Nederlandsche leger. En toen begon het défilé van de deputaties met vaandels van de verschillende militaire en andere vereenigingen en het neerleggen van kransen door dezen b(j het monument, begeleid door de mafschmuzlek 'van het Am- sterdamsche Politte-Muziekgezelschap. Vóór iedere kranslegglng nijgden de vaandels eer biedig voor de Landsvrouwe. De overdracht van het monument. Vervolgens had de overdracht aan het ge meentebestuur van Amsterdam plaats. Burgemeester de Vlugt verklaarde, na een woord van dank aan de Koningin, die wel persoonlijk hét monument te Amsterdam heeft willen onthullen, dat Amsterdam zich gelukkig prijst, dat binnen zijn muren dit monument is verrezen. Het Gemeentebestuur aanvaardt dit monu ment gaarne en spreekt de verzekering uit, dat het met dié zorgvuldigheid en piëteit zal worden onderhouden, welke het Nederland sche Volk aan de nagedachtenis van den grooten Nederlander Van Heutsz verschul digd is. Regeling voor toeristenverkeer, geldende tot 15 September. In aansluiting aan ons bericht over het treffen van een regeling tusschen de Neder landsche en Dultsche regeering ter zake van het toeristenverkeer, vernemen wij nog het volgende Het zal ten gevolge van deze regeling voor een ieder, die in Duitschland zijn domicilie heeft, mogelijk zijn boven het bestaande be drag van R.M. 10 per maand reiscredietbrie- ven, reis-chèques 'en/of hotelcoupons te koo- pen, waarvan de tegenwaarde ten hoogste R.M. 500 mag zijn. Het ovèr de grens mede te nemen bedrag tnag uitsluitend besteed worden voor verblijf kosten hier te lande. Men kan in Duitsch land, deégèwenscht, zijn retourbiljet koopeu. zoodat dé reiskosten niet in mindering komen van het hiervoor genoemde bedrag van R.M. 300. •Deze regeling' géldt uifsluiUwj voor het toeristenverkeer en is voorloopigtot 15,fc>ep tember a s. van kracht. Teneinde te voorkomen, dat het totaal schikbaar gestelde bedrag niet m Ned«^" wordt besteed, zijn aan de regeling qemg beperkende bepalingen verbonden, waarvan de bona fide reizigers echter niet den mm- sten hinder zullen ondervinden. Als schakel voor het verkrijgen van de reis- middelen ia met goedvinden van beide regee ringen aangewezen het Mittel-Europhsche Reisebüro. dat over geheel Duitschland zyn vertakkingen heeft. Opheldering over z(jn aftreden als minister. De „Maasbode" van Zaterdagavond publi ceert een onderhoud met oud-minister nir. Steenberghe, waarin deze eenige ophelderin gen geeft over zijn aftreden. Hieruit blijkt, dat over verscheidene aangelegenheden Eco nomische Zaken betreffende nimmer eenig conflict in het kabinet is geweest. De oud minister verklaart voorts, niet als een deva- lirist ét outrance in het kabinet te zijn afge- treden, maar evenmin als een verwoed aan hanger van den gouden standaard. Hij is ver der van meening, dat ook na devaluatie de bezulnigingsarbeid moet worden voortgezet. Laatste jaarrede prof. Heering. Prof. dr. G. J. Heering heeft op de Zater dag te Leeuwarden gehouden elfde jaarverga dering van .Kerk en Vrede" om gezondheids- reden het praesidium der vereeniging neer gelegd. en voor het laatst zijn jaarrede gehouden; in deze rede, over de „Miltüa Christi", deed hij een hartstochtelijk beroep op de Kerk om zich tegen alles wat tot oorlog kan leiden te verzetten. Mussplini's woor den: „Weest eiken dag bereid", zijn, zoo be toogde spr. tenslotte, ook die van het Evan gelie: „Want niemand kent den. dag noch de ure". Volgens spr. is de dienst van Christus mét dien van Mars onvereenigbaar. HE[ hfcR&HB' COURANT VAN blNSDAG 18 TÜNI 1935. Geen brand, breuk of blikseminslag, doch de zeer ongunstige weersomstan digheden, tezamen met minder gunstige vliegeigenschappen als oorzaak opgegeven. De uit de heeren gep. vice-admiraal Jhr. G. L. Schorer, prof. dr. ir. C. B. Biezeno, majoor-vlieger F. A. van Heyst eii officier vlieger der eërste klasse J. A. C. Broesder bestaande commissie, welke ingevolge be schikking van den minister van waterstaat a.i. van 7 Februari 1935, een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van het ongeval met het vliegtuig Uiver der K, L. M. in dén nacht van 19 op 20 December 1934 nabij Rutbah Wells, Irak. heeft haar rapport den 16en April 1935 uitgebracht. Het lange uitblijven van het officieele ver slag van de lijkschouwing der slachtoffers offers van het ongeluk heeft de commissie ■verhinderd haar verslag eerder ter kennis van de regeering te brengen. Algemeene opmerkingen over de oorzaken. Het is niet mogelijk gebleken met afdoende bewijskracht de oorzaken van het ongeluk aan te wijzen. Het eenige wat nagenoeg met zekerheid kan worden vastgesteld is, dat het ongeluk geschiedde tengevolge van de bui tengewoon slechts weersomstandigheden. De overige en de meer gedetailleerde oorzaken kunnen slechts niet een meerdere of mindere mate van waarschijnlijkheid worden aan genomen. Samengevat oordeel over de meest waarschijnlijke oorzaken. Als hoofdoorzaak moet worden aangezieh het buitengewoon ongunstige weer,' waarin het vliegtuig zich bevond. Waarschijnlijk hébben tot het ongeluk bij gedragen de mindet gunstige vliegeigen schappen van hét toestel in Zèer slechte weersgesteldheid en de nog geringe praktijk, dié de piloten met het toestel verkregen had den. - De mogelijkheid van blikseminslag en dien tengevolge van plotselinge verdooving of dood van de piloten is als oorzaak van het onge val evenwel niet uitsloten. De commissie vereenigt zich du3 in hoofdzaak met de door dr. van der Maas in zijn rapport neergelegde conclusies, welke luidden als volgt: 1. De oorzaak van het ongeluk is hoogst waarschijnlijk niet gelegen in brand, breuk of blikseminslag in de lucht, zoomin als in sto ringen van technischen aard. 2. Het moet waarschijnlijk worden geacht, dat de zeer ongunstige weersomstandigheden tezamen met minder gunstige vliegeigen schappen van het toestel in zware remous en vermoeidheid van den vlieger geleid hebben tot de botsing met den grond, die de cata- strophe tengevolge had. De K.N.A.C. schrijft on3: In het belang van de veiligheid van het verkeer op den weg moge hier worden gewe zen op een veel voorkomende fout, welke wel iswaar volgens de voorschriften niet straf baar is, maar die toch zeker in het wetboek van verkeersbeleefdheid thuishoort. Wanneer by avond verschillende auto's achter elkaar rijden wordt de weg door den voorsten auto verlicht. De volgende bestuur ders profiteeren hier ook van: zij kunnen hun waardeering hierover Met beste toonen door* unnerzjjds licht te temperen liefst tot op het stadslicht en daarmee een mogelijke bron vaii verblinding via spiegeltje of voorruit weg te nemen. Bij het inhalen geldt hetzelfde. Hoe kin, men verwachten, „dat de voorligger (na door knipperen met de lampen gewaarschuwd te'ziin dat er .iemand vvjl passeeren) de uiter stl rechterzijde van den weg opzoekt, wan néér hij zelf wordt gehinderd, Pas wanneer men ham. terzijde is gekomen kqnnen de groote lampen zonder bezwaar wor den ontstoken.. Binnenland. Het mes,- waarmede de moord op zijn neef Gerrit werd gepleegd, ge vonden. Oss, 16 Juni Piet de Bie. die Vrijdag aan de; marechaussee (Jen moord op zijn neef Ger rit heeft bekend, heeft vanmorgen aan mr. Dubois substituut-officier van justitie te 's-Hertogenbosch, belangrijke bijzonderheden omtrent zijn daad medegedeeld. Deze mede- deelingen bevestigen volkomen het requisi toir van mr. Dubois, krachtens, hetwelk de rechtbank hem veroordeelde tot 20 jaar ge vangenisstraf. Bij de behandeling voor het Hof werd Piet de Bie zooals bekend veroor deeld tot 15 jaar, welk vonnis van kracht bleef na het verzoek om cassatie door den verdediger. Piet de Bie heeft bij zijn verklaringen ook aan mr. Dubois medegedeeld, waar hij inder tijd het mes heeft verborgen, waarmede de moord werd gepleegd. Vanmorgen is de ver oordeelde door de marchaussee naar de plaats, waar hij het wapen had verstopt, overge bracht en inderdaad vond men op deze plaats aan de grens der gemeente het wapen. Vjjjf jongens van 1216 jaar houden huls in een school. De politie te Oss heeft Zondag vijf jongens van 12 tot 16 jaar opgespoord, die zich heb ben schuldig gemaakt aan ergerlijke balda digheid. De belhamels hebben zich door ver breking van een deur toegang verschaft tot de bijzondere meisjesschool aan den Berghem- schen weg te Oss. Daar hebben zij op beest- acjhtige wijze huisgehouden. Zij hebben priva ten vernield en met den inhoud daarvan de wanden der schoollokalen besmeurd. Voorts hebben zij met spijkers de verf van de deuren der lokalen afgekrabd en de roosters, welke op de luchtgaten voor de deuren waren ge legen, verwijderd, klaarblijkelijk om ongeluk ken te veroorzaken. Waarschijnlijk heeft men met wraaneming té doen. Een gerechtelijke vervolging zal worden ingesteld. De boefjes hebben hun wandaden bekend. Twee menschen gedood en twee gewond. Zondagochtend, ongeveer half zeven, zag een bewoner van den Meerweg te Haren een oyervollen auto in geweldige vaart in de rich- tihg 'van liet dorp zijn huis voorbijgaan. Nau welijks was de wagen gepasseerd of hij hoor de èen hevigen slag en zag, dat het voertuig n^et den zijwand een der langs den weg nstjaatnde boomen had geraakt en omstortte. .Tivee der inzittenden werden tegelijkertijd uit d^n' wagen geslingerd en bleven op den weg liegen. i Terstond begaf hij zich per fiets naar de 'piek en vond daar een totaal vernielden auto. Vpwt de beide personen bleek de eene, de 30- jarige A. P., caféhouder te Groningen, onmid dellijk gedood te zijn. de andere, de 27-jarige jJ B., kapper te Haren, gaf nog eenig teeken van. leven. Maar zeer spoedig gaf ook deze jonge man den geest. Beiden waren onge- hjiwd. Vgn de overige vijf inzittenden waren de gebroeders K. te Haren, resp. 35 en 33 jaar oüd, ernstig gewond. Een hunner verkeerde 'iq bedenkelijken toestand. Hij had een been fractuur en verschillende verwondingen opge- lojopen. Na door een dokter, die spoedig ter plaatse was, verbonden te zijn, werd hijnaar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. De andere broer was minder ernstig gewond. Zgn verwondingen aan hoofd en handen ble ken van dien aard te zijn, dat hij na verbon den te zijn naar zijn woning kon worden over gebracht. ;;D,e. fyeeren v. d. P- en L., alsmede de chauf- .fe\ir G. H., waren wonder boven wonder on gedeerd gebleven. De chauffeur begaf zich onmiddellijk na het ongeluk naar huis om néar ped te gaan. Hij is later door de politie ojjigphaald en in arrest gesteld. iHet is gebleken, dat het gezelschap den a'fond te voren om 11 uur met den auto was vertrokken en na een nachtelijken zwerftocht op weg was naar huis. Vermoed wordt, dat drankgebruik de oorzaak is van dit ontzet tende ongeluk. DOÓDSLAG OP DEN COMMISSARIS VAN j i POLITIE TE SCHIEDAM. Dader tot 20 jaar veroordeeld. I: [Door het gerechtshof is gisteren in hooger beroep behandeld de zaak tegen den gewezen Injofda'gent van politie te Schiedam C. C. van 4 WOENSDAG 19 JUNI. Hilversum, 301 M. VARA-uitzending, 10.00 VPRO, 6.30 RVU. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gramofoonpl, 9.30 P. J. Kers Jr. Onze keuken. IC. 01 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: W. J. v. d. Woestijne (lezing), Orvitropia o.i.v. J. v. d. Horst, Fr. Nienhuys (voordracht) en de Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Schalmei o.l.v. P. Renes. 12:45 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. I.15—1.45 Dubbel X-ol.v. O.' Steyn m.m.v. P. Miller (zang). 2.00 Voor de vrouw. 2.15 „Faust", opera van Gounod (gr.pl.), 3.00 Voor dè kinderen. 5.3,0 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.30 RVU. Jhr. Drs. D. J. v. Lennep: Toe komst en Psychotechniek. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Gramofoonpl. 7.45 Dr. L. Heyermans: De a.s. Zonnestraal collecte. 8.00 SOS-Ber. 8.03 Vaz Dias. VARA-Varia. 8.10 Zang door K: Philipse. Aan den vleugel: C. Steyn. 8.30 J. Huy (saxofoon) en J. Jong (piano). 8.40 H. Wiggelaar (viool) en C. Steyn (piano) 9.00 Onze Radiokrant, VARA-Maandrevue m.m.v. Eddy Walis' orkest en solisten. 9.30 Gramofoonpl. 9.45 Orgelspel J. Jong. 10.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. II.0012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. W. Eggink. 11.00—12.00 M, F- Jurjaanz (hormonium) en mej. A. Geest (sopraan). 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Kwintetcor.cert o.l.v. P. v, d. Hurk, 2.00 Gramofoonpl: 2.30 Causerie voor Postzegelverzamelaars. .3 003.45 Zang door J; Poldermans (so praan).. Aan- den vleugel: H. Hulshof. 4.00 Orgelconcert J. Mulder en gram.pl, 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Ghr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Landbouwhalfuur. 8.00 Vaz Dias.- 8.05 Arnhemsche Orkestvereen. o.l.v. J. Spaanderman. 9.00 Causerie Dr. A. v. Deursen. 9.30 Vervolg concert (Om 9.50 Vaz Dias). 10.3012.00 Gramofoonmuziek. j DONDERDAG 20 JUNI. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending'. ij.ÖO Gramofoonpl. p.00 Ensemble Rentmeester. 10,00 Morgenwijding. I.0:15 Gramofoonpl. 10,30, Ensemble Rentmeester. -li-Op Kniples kinderkleeding, II.45 Gramofoonpl. .12:15 Het Lyra-Trio. I.OjO Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz. J..4j5 Zang door Hilmar Biehe, Aa,n den vleu- £él ,E. Veen. 3 00, Óramofoonpl. 2.li5 .Qmroeporkest o.J.v. N. Gerharz, m.m.v. Hilmar Biehe (tenor). 3.(^Voordracht door mevr. W. v. Hooff-Gual- lhéi;ie van Weezel. 3.25—3.45 Pianorecital Betsy van Bloppoel. 4.00 Voordracht door K. Kleyn, 4.3Ö Gramofoonpl. 4.4j5 Voor groote kinderen. 5.15 Zeilpraatje door H. P. A. Specovlus. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gram.pl. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7 00 Vervolg Kovacs Lajos. 7.3Ö „Van reizen gesprokenleiding H. Felderhof. 8.0-0 Vaz bias. 8.05 - Het AVRO-Aeolian Orkest. 8.50 Klanken om en uit de Echoput te Apel- doorn. 9.05 Gramofoonpl. 10.00, Studenten zingen hun clubliederen. 10,20 De AVRO-Decibels o.l.v, Eddy Meenk. 11 .(00 Vaz Dias. llil(k—12.00 Aansl. met „Royal", Arnhem: Ensemble Pali. Huizen, 1875 M. i 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, а.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl, II.30-12.00 en 12.15 Orkestconcert en gr.pl. 2.00 Handwerkcursus. 3.0Ö Vrouwenhalfuur. 3.30-7+3.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Ds. M. J, Punselie, m.m.v. -■« bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5-30 Orgelconcert S. P. Visser. ■5.55 Gramofoonpl. б.15 'Vervolg orgelconcert. 0.45 .Causerie J. Schepper, 7.151 Reportage. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Vaz Dias. 8.05 >Chr. Orat. Ver. o.l.v. G. Robert, m.m.v. I. 'Durigo (alt) en G. Robert (orgel), 9.30 Causerie J. G. v. As. 10.00 Vaz Dias. 10.05-i-ll.30 Gramofoonpl, Maakt Ge U bewust of onbewust een beetje ongerust? Voelt Ge een gejaagdheid bij U opkomen? Voelt Ge U wat dof in Uw hoofd? Komt er wat hoofdpijn op, neem 'n „AKKERTJE", het maakt U rustig en kalm. der K., die door de rehtbank te Rotterdam wegens doodslag op zijn chef, den cpmmlssa- van poitie Ellenberger, is veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Na een uitvoerig requisitoir vorderde de advocaat-generaal, mr. De Visser, vornieti- ging van het vonnis der rechtbank en veroor deeling van verdachte ter zake van moord tot 20 jaar gevangenisstraf. DOOR EEN STIER GEDOOD. Zaterdagavond is de 67-jarige landarbeider D. Spiering uit Zuilichem door een stier, wel ken hij aan het verzorgen was, aangevallen. De ongelukkige werd na ongeveer vier meter door den stier in de hoogte te zijn geworpen, op de horens weer opgevangen en daarna met de horens en de pooten verder mishandeld. Omstanders konden tenslotte den stier over mannen: deze is door de politie doodgescho ten. Spiering is naar het ziekenhuis in Den Bosch overgebracht, waar hij Zondag is over leden. Hij was ongehuwd. De man is ongeveer vijftig jaar bij dezelfde familie als landarbei der werkzaam geweest. 25-jarige jongeman gedood. Op den Eikbosscherweg te Hilversum is Zon dagmiddag omstreeks kwart voor vier een auto-oiigeluk geschied, dat aan een jongeman uit -Utrecht het leven heeft gekost. Een auto, waarin behalve het slachtoffer nog twee andere heeren, afkoriistig uit Utrecht waren gezeten, kwam op den hoek van de Paulua Potterlaan in botsing met een uit deze laan komenden auto, waarin een dame, een heer en hun kind waren gezeten. Vast staat, dat de Utrechtsche wagen-geen voorrang heeft verleend. Naar getuigen ver klaren was ook de snelheid van den wagen veel te groot, hetgeen gezien de situatie na de botsing wel aannemelijk is. De Utrechtsche wagen kwam aan den linkerkant van den weg en sloeg om. De inzittenden werden op straat geslingerd. Een van hen, de 25-jarige ongehuw de Paul van Disssen, kwam hierbij op het hoofd te vallen, waardoor hij een zware sche delbreuk opliep en vrijwel onmiddellijk over leed. Ook de beide anderen kregen verwondin gen aan het gezicht, terwijl de derde jonge man verschillende kneuzingen opliep. Hfj is naar. de R.K. Ziekenverpleging vervoerd en daar opgenomen, Zondagavond was zijn toe stand niet gevaarlijk. De inzittenden van den anderen auto, die uit Bussum kwam, liep geen kwetsuren op. De Utrechtsche auto was zwaar bescha digd en moest worden .gesleept. De wagen uit Bussum kreeg weliswaar veel schade, doch kon de reis op eigen kracht vervolgen. De bus kantelde en -kwam niet 13 inzittende kinderen in een sloot terecht. Zondagavond is op den Rijksstraatweg 's-'Hertogenbos,chNijmegen oncler de ge meente Grave, een, ernstige autobotsing ge schied. Een auto, bestuurd door den heer M. uit Mill, kwam met groote snelheid uit de richting Nijmegenen moest even voorbij den Eiftweg te Grave een autobus van de fa. B. uijt Nijmegen passeeren. In den bus bevonden zich dertien kinderen, die een uitstapje had den gemaakt en naar huis terugkeerden. Plot seling begon de auto in de bocht te slippen en hij reed de autobus in de flank aan. De bot sing was zóó hevig, dat de autobus kantelde en in een sloot langs den weg terecht kwam. De auto sloeg over den kop en kwam onder steboven op den rijweg terecht. In de autobus ontstond onder de kinderen een ware pariiek. Op het gegil kwamen voor bijgangers tbégesneld, die de' kinderen Uit hun netelige positie verlosten. Een van hen had een vrij ernstige hoofdwonde, een ander een beenbreuk. De overige kinderen hadden ver- wondingen van minder ernstigen aard. Allen waren echter danig overstuur. )De inzittenden van den auto hadden slechts onbeteekenend letsel opgeloopen. Beide auto's waren zwaar gehavend. Een vrouw gearresteerd. De marechaussee te Geffen heeft gisteren morgen gearresteerd de 37-jarige vrouw G., aldaar, nicht van de neven P. en G. de B.. uit Oss, die er van verdacht wordt aanwijzin gen te hebben gegeven omtrent de situatie ten huize van de alleenwonende 73-jarige koopvrouw B. van D., te Geffen, die indertijd door P. en G. de B. is overvallen en ernstig mishandeld. Verdachte is in den loop van den morgen onder politiegeleide naar de mare chaussee-kazerne te Oss gebracht, teneinde met verscheidene personen te worden gecon fronteerd. Het is niet onmogelijk, dat de vrouw de familieleden te Oss nog ln andere gevallen van dienst is geweest. Buitenland. CHANTAGE. Naar Reuter uit Florence meldt, heeft het hof van gezworenen aldaar een manicure, die zich Comtesse de St. Germain Het noemen, wegens afpersing van een rijken Franschen industrieel, tot 4 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De ware naam van de vrouw is Maria Bassi Lombardi. Als manicure kwam zij naar Parijs, waar zij wegens haar schoonheid aan stonds tal van bewonderaars telde. Zij nam den titel van Comtesse de St. Germain aan en liet zich door den Franschen industrieel in een luxe villa instalieeren. Na korten tijd 18 Juni. Niets is zoo abstract als een grens. Ieder herinnert zich van z(jn eerste buitenlandsche reis de teleurstelling over het feit, dat hij bij het overschrijden der grens.., geen grens zag. Je hebt je op school zoo vot- kqmenvertrouwd gemaakt met het idee, dat een grens een zwarte lyn is, bestaande uit puntjes en streepjes, je hebt er op je land« kaarten zelf zoo onnoemelijk veel geteekend, dat je, zoodra Roosendaal, of Oldenzaal, of Winterswijk gepasseerd is, uit het raampje gaat hangën. Nu zal het dan komen?nu ja, natuurlijk geen echte puntjes of streepjes,; maar toch iets, est-ce que je sais, een bar rière, of een haag, of een kilometer tolboom, of een prikkeldraadMaar nee; ineens ben je in de grensplaats aan den anderen kant, en zelfs geen schokje heb je gevoeld. „Ja, een grens is een gek ding. Ik kwam eens, vlak na den oorlog, uit Aken in Kerkrade aan, tezamen met een Limburgsche collega. Als goede vaderlanders hadden wij een poqdje smokkelwaar bij ons, chocolade natuurlijk, voor de uitverkorenen (en voor ons zelf). De Limburgsche collega, die deze reis om de haverklap maakte, had my geïnstrueerd. Je springt uit de tram 20 meter vóór het eindpunt. Dat is nog Duitsch land, maar je steekt de tramrails over, en dan is het Nederland. Zoo heb je geen last van de Duitsche douane, die aan het eind punt van de tram staat. Ik deed gelijk mij bevolen was. En het was merkwaardig, hoe bly al die goede Limbur gers waren, dat ze het vaderland terugzagenl Zoodra de tram in die laatste straat ver- scjieen, vloog alles eruit en stak de straat over, om maar eerder in patria te zijn. Aan, dén overkant van de straat hieven twee Duit- sché dóuanè-beambten dreigend dé hand 'te gen óns op. Het was een operettè.' Is het ook niet dolzinnig, zoo'n grens, dis je niet pakken kan, en die toch ais een witte draad over het midden van de straat loopt? Berichten over rechtszittingen „op de grens" maken dan ook op vele menschen een onweerstaanbaar komischen indruk. Er is er pas weer een geweest, aan de Nederlandsch- Duitsche grens tusschen Lobith en EI ten. Een Nederlander moet als getuige gehoord worden door de rechtbank te Essen. Hij wilde wel een verklaring afleggen, maar voelde er niets voor, naar Duitschland te gaan. Toén werd besloten, het proces precies op de grens te houden. Eerst werd nauwkeurig de grenslijn getrokken (met puntjes en streep jes natuurlijk). Toen werd er een tafel schrij- Ungs overheen geplaatst. Twee pooten in Ne derland, twee in Duitschland. Rechters in Duitschland, een getuige in Nederland. De president opent de bijeenkomst (in Duitsch land) en de geachte getuige antwoordt van de andere zijde van de grens. Als de veld wachter den getuige iets in het oor wil fluis- teren, roept deze „Ga je weg uit Nederland?" Als de getuige niest, vliegen zijn bacillen Duitschland in, en als hij struikelt, kan luj aan den overkant gearresteerd worden. pivina comoedia-"".""" kiyam zij in kennis met een boerenzoon,'di» het beroep van bordenwasscher uitoefende,' doch evenals de pseudo gravin sociale preten ties had eh den naain aannam van Comte Alexandioff. Zij trouwden met elkaar en trókken naar Florence. Van hieruit zonden zijlbrieven naar den industrieel, yyaaripeiie de gravin bevriend was. ge weest en persten hem groote sonimen geld af. Ten slotte echter ging de industrieel naar de politie, waarna arrestaitie volgde. i J Minister Goebbels in de fabriek. Bijdrage ter leniging van den nood. Minister Goebbels heeft Vrijdag een bezoek gébracht aan de geteisterde munitiefabriek te. Reinsdorf. De -minister heeft in het admini stratiegebouw een bespreking gehad met de directie over de ramp en de rouwplechtigheid. Hèt overbrengen der lijken zal heden (Dins dagmiddag,) met groote officieele plechtigheid gdschieden. Göbbels overhandigde-een, gift van 10.000 mark ter leniging van den eersten nood der achtergelaten betrekkingen en voor de zwaar gewonden. Hitier heeft 100.000 mark beschik baar gesteld, de leider van 't-nationaal-socia- listische bureau voor sociale zaken te Berlijn schonk 50.000 mark en de afdeeling van dit bureau in Halle 25.000 mark. De N.S.D.A.P, schonk 100.000 mark. Goebbels heeft voorts de fabrieksgebouwen en het terrein bezichtigd. Hij passeerde daarbij een gebouwtje, waarin twintig lijken waren neergelegd. Hij ging naar binnen en bracht een stille hulde aan de dooden. Vervolgens bezocht de minister de zwaargewonden in het Paul Gerhardt-ziekenhuis en maakte een 'rij- toèr door de omgeving, om zich van de aan gerichte schade op de hoogte te stellen. i Er 7.(jn thans 58 dooden geborgen, Het opruimings- en herstelwerk te Reinsdorf is nog steeds in vollen gang. Van de vernielde huizen heeft men het eerst de daken hersteld, opdat de bewoners hun woningen weer konden betrekken. Thans is men begonnen met het kleinere herstelwerk. Het opruimingswerk wordt voortgezet door arbeidsdienst en mili tairen. Zeer velen hebben Zondag de plaats van dé ramp, voor zoover men deze kon naderen; be zocht en bleken diep onder den indruk van het ongeluk, dat de arbeiders en de bevolking heeft getroffen. Zeer veel bewoners ziet men loopen mét verbanden om het hoofd of met een arm in een draagdoek. Tot nog toe zijn 58 dooden geborgen, waar van slechts 38 geïdentificeerd konden worden, Teneinde ook de andere dooden te-identifi- ceeren, zijn de naaste verwanten van de overige slachtoffers opgeroepen om zich met de leiding der fabriek in verbinding te stellen. Vier man verdronken. Naar Reuter uit Stockholm meldt, is aan de Noorsche kust een Zweedsche sleepboot omgeslagen. Vier nian der opvarenden zijn verdronken.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2